senlin-dashboard VERSION - en to ja translation catalogue (184 entries)

en: A Receiver is used to prepare Senlin engine to react to external alarms or events so that a specific Action can be initiated on a senlin cluster automatically. For example, when workload on a cluster climbs high, a receiver can change the size of a specified cluster.
ja: レシーバーは、Senlin クラスターを自動的に開始できる指定したアクションなど、外部のアラームやイベントに反応する Senlin エンジンを用意するために、使用されます。例えば、クラスターのワークロードが高くなってきたら、レシーバーは指定したクラスターのサイズを変更できます。

en: A policy is a set of rules that can be checked and/or enforced when an Action is performed on a Cluster.
ja: ポリシーは、アクションがクラスター上で実行された時にチェックされ、強制される、ルールのセットです。

en: A profile encodes the information needed for node creation.
ja: プロファイルはノードの作成に必要な情報をコードしています。

en: A spec file or yaml must be specified.
ja: スペックファイルや YAML を指定する必要があります。

[ctx: Current status of a Cluster]
en: ACTIVE
ja: 稼働中

[ctx: Current status of a Node]
en: ACTIVE
ja: 稼働中

[ctx: Current status of the event]
en: ACTIVE
ja: 稼働中

en: Action
ja: アクション

en: Action =
ja: アクション =

en: An integer between 0 and 100 representing the enforcement level. Default to 0.
ja: 強制レベルを表す、 0 から 100 までの整数です。デフォルトは 0 です。

en: An integer indicating the cooldown seconds once the policy is effected. Default to 0.
ja: ポリシーが適用された時に一度クールダウンする秒を表す整数です。デフォルトは 0 です。

en: Attached Policies
ja: 適用されたポリシー

en: Attaching policy %(policy)s to cluster %(cluster)s.
ja: クラスター %(cluster)s にポリシー %(policy)s を適用します。

en: Available Policies
ja: 有効なポリシー

[ctx: Current status of a Cluster]
en: CHECKING
ja: 検査中

[ctx: Current status of a Cluster]
en: CREATING
ja: 作成中

[ctx: Current status of a Node]
en: CREATING
ja: 作成中

[ctx: Current status of the event]
en: CREATING
ja: 作成中

[ctx: Current status of a Cluster]
en: CRITICAL
ja: 重要

en: Can not specify both sepc file and yaml.
ja: スペックファイルと YAML を両方指定することはできません。

en: Channel
ja: チャンネル

en: Check Cluster | Check Clusters
ja[0]: クラスターのチェック

en: Check Node | Check Nodes
ja[0]: ノードのチェック

en: Checked Cluster | Checked Clusters
ja[0]: チェック済みのクラスター

en: Checked Node | Checked Nodes
ja[0]: チェック済みのノード

en: Cluster
ja: クラスター

en: Cluster ID
ja: クラスター ID

en: Cluster ID =
ja: クラスター ID =

en: Cluster Name
ja: クラスター名

en: Cluster Name =
ja: クラスター名 =

en: Cluster creation timeout in seconds.
ja: クラスター作成のタイムアウト時間（秒単位）。

en: Cluster for this node.
ja: このノードのクラスター

en: Cluster is the collection of cloud objects, e.g. Nova servers, Heat stacks, Cinder volumes, etc.
ja: クラスターはクラウドオブジェクト（例えば、Nova サーバー、Heat スタック、Cinder ボリューム、など）の集合です。

en: Clusters
ja: クラスター

en: Cooldown
ja: クールダウン

en: Create Cluster
ja: クラスターの作成

en: Create Node
ja: ノードの作成

en: Create Policy
ja: ポリシーの作成

en: Create Profile
ja: プロファイルの作成

en: Create Receiver
ja: レシーバーの作成

en: Created
ja: 作成時刻

[ctx: Created time]
en: Created
ja: 作成時刻

en: Creating cluster "%s" successfully
ja: クラスター「%s」の作成が成功しました。

en: Creating node "%s" successfully
ja: ノード「%s」の作成が成功しました。

[ctx: Current status of the event]
en: DELETED
ja: 削除済み

[ctx: Current status of a Cluster]
en: DELETING
ja: 削除中

[ctx: Current status of a Node]
en: DELETING
ja: 削除中

[ctx: Current status of the event]
en: DELETING
ja: 削除中

en: Delete Cluster | Delete Clusters
ja[0]: クラスターの削除

en: Delete Node | Delete Nodes
ja[0]: ノードの削除

en: Delete Policy | Delete Policies
ja[0]: ポリシーの削除

en: Delete Profile | Delete Profiles
ja[0]: プロファイルの削除

en: Delete Receiver | Delete Receivers
ja[0]: レシーバーの削除

en: Deleted Policy | Deleted Policies
ja[0]: ポリシーを削除しました

en: Deleted Profile | Deleted Profiles
ja[0]: プロファイルを削除しました。

en: Deleted Receiver | Deleted Receivers
ja[0]: レシーバーを削除しました。

en: Description:
ja: 説明:

en: Desired Capacity
ja: 希望するキャパシティー

en: Desired capacity of the cluster. Default to 0.
ja: クラスターの希望するキャパシティー。デフォルトは 0 です。

en: Detach Policy | Detach Policies
ja[0]: ポリシーの除外

en: Detaching Policy | Detaching Policies
ja[0]: ポリシーを除外しています

[ctx: Current status of a Cluster]
en: ERROR
ja: エラー

[ctx: Current status of a Node]
en: ERROR
ja: エラー

[ctx: Current status of the event]
en: ERROR
ja: エラー

en: Edit the name for the Policy.
ja: ポリシーの名前を編集します。

en: Enabled
ja: 有効

en: Event
ja: イベント

en: File
ja: ファイル

en: Generated At
ja: 生成時刻

[ctx: Current status of a Cluster]
en: INIT
ja: 初期化

[ctx: Current status of a Node]
en: INIT
ja: 初期化

[ctx: Current status of the event]
en: INIT
ja: 初期化

en: Information
ja: 情報

en: Level
ja: レベル

en: Level =
ja: レベル =

en: Manage Policies
ja: ポリシーの管理

en: Max Size
ja: 最大サイズ

en: Max size of the cluster. Default to -1, means unlimited.
ja: クラスターの最大サイズです。デフォルトは -1 で、無制限を意味します。

en: Metadata
ja: メタデータ

en: Min Size
ja: 最小サイズ

en: Min size of the cluster. Default to 0.
ja: クラスターの最小サイズです。デフォルトは 0 です。

en: Name
ja: 名前

en: Name or ID of the targeted action to be triggered.
ja: トリガーされるターゲットとなるアクションの名前または ID。

en: Node Name
ja: ノード名

en: Node Name =
ja: ノード名 =

en: Nodes
ja: ノード

en: Nodes are the physical objects, which can belong to any cluster of the same profile type.
ja: ノードは物理オブジェクトで、同じプロファイル種別のどのクラスターにでも所属することが出来ます。

en: Object ID
ja: オブジェクト ID

en: Object Name
ja: オブジェクト名

en: Overview
ja: 概要

en: Parameters
ja: パラメーター

en: Parent Cluster
ja: 親クラスター

en: Physical ID
ja: 物理 ID

en: Policies
ja: ポリシー

en: Policy Name =
ja: ポリシー名 =

en: Policy Spec Examples
ja: ポリシーのスペックの例

en: Profile
ja: プロファイル

en: Profile Name
ja: プロファイル名

en: Profile Name =
ja: プロファイル名 =

en: Profile Spec Examples
ja: プロファイルのスペックの例

en: Profile used for this node.
ja: このノードで使用されているプロファイル。

en: Profiles
ja: プロファイル

[ctx: Current status of a Cluster]
en: RECOVERING
ja: 復旧中

[ctx: Current status of a Node]
en: RECOVERING
ja: 復旧中

[ctx: Current status of a Cluster]
en: RESIZING
ja: リサイズ中

en: Receiver Name =
ja: レシーバー名 =

en: Receivers
ja: レシーバー

en: Recover Cluster | Recover Clusters
ja[0]: クラスターの回復

en: Recover Node | Recover Nodes
ja[0]: ノードの回復

en: Recovered Cluster | Recovered Clusters
ja[0]: 回復済みのクラスター

en: Recovered Node | Recovered Nodes
ja[0]: 回復済みのノード

en: Role
ja: ロール

en: Role for this node in the specific cluster.
ja: 指定したクラスターにおけるこのノードのロール

en: Scheduled deletion of Cluster | Scheduled deletion of Clusters
ja[0]: クラスターの削除を予約しました

en: Scheduled deletion of Node | Scheduled deletion of Nodes
ja[0]: ノードの削除を予約しました

en: Select Cluster
ja: クラスターの選択

en: Select Policy
ja: ポリシーを選択してください

en: Select Profile
ja: プロファイルを選択してください

en: Select Type
ja: 種別の選択

en: Spec
ja: スペック

en: Spec File
ja: スペックファイル

en: Spec Source
ja: スペックのソース

en: Spec YAML
ja: スペック YAML

en: Status
ja: ステータス

en: Status =
ja: ステータス =

en: Status Reason
ja: ステータスの理由

en: Targeted cluster for this receiver.
ja: このレシーバーのターゲットとなるクラスター。

en: The parameters is not a valid YAML formatted: %s
ja: パラメータは有効な YAML 形式ではありません: %s

en: The spec file used to create the profile.
ja: プロファイルの作成に使用されるスペックファイルです。

en: The spec yaml used to create the policy.
ja: ポリシーの作成に使用するスペック YAML

en: The spec yaml used to create the profile.
ja: プロファイルの作成に使用するスペック YAML

en: The specified data is not a valid YAML data: %s
ja: 指定されたデータは、有効な YAML データではありません: %s

en: The specified file is not a valid YAML file: %s
ja: 指定されたファイルは、有効な YAML ファイルではありません: %s

en: The specified input is not a valid YAML format: %s
ja: 指定された入力は有効な YAML 形式ではありません: %s

en: The specified metadata is not a valid YAML format: %s
ja: 指定されたメタデータは有効な YAML 形式ではありません: %s

en: The specified metadata is not a valid YAML: %s
ja: 指定されたメタデータは有効な YAML ではありません: %s

en: The specified params is not a valid YAML: %s
ja: 指定されたパラメーターは有効な YAML ではありません: %s

en: The specified spec is not a valid YAML: %s
ja: 指定されたスペックは有効な YAML ではありません: %s

en: Timeout
ja: タイムアウト

en: Type
ja: 種別

en: Type =
ja: 種別 =

en: Type of the receiver to create. Default to webhook
ja: 作成するレシーバの種別。デフォルトは webhook です。

[ctx: Current status of a Cluster]
en: UPDATING
ja: 更新中

[ctx: Current status of a Node]
en: UPDATING
ja: 更新中

[ctx: Current status of the event]
en: UPDATING
ja: 更新中

en: Unable to attach policy.
ja: ポリシーを適用できません。

en: Unable to create cluster.
ja: クラスターを作成できません

en: Unable to create new profile
ja: 新しいプロファイルを作成できません。

en: Unable to create node.
ja: ノードを作成できません。

en: Unable to retrieve cluster.
ja: クラスターを取得できません。

en: Unable to retrieve clusters.
ja: クラスターの一覧を取得できません

en: Unable to retrieve node event list.
ja: ノードのイベント一覧を取得できません。

en: Unable to retrieve node.
ja: ノードを取得できません。

en: Unable to retrieve nodes from cluster.
ja: クラスターからノード一覧を取得できません。

en: Unable to retrieve nodes.
ja: ノードの一覧を取得できません

en: Unable to retrieve policies.
ja: ポリシーの一覧を取得できません

en: Unable to retrieve policy.
ja: ポリシーを取得できません。

en: Unable to retrieve profile.
ja: プロファイルを取得できません。

en: Unable to retrieve profiles.
ja: プロファイルの一覧を取得できません。

en: Unable to retrieve receiver.
ja: レシーバーを取得できません。

en: Unable to retrieve receivers.
ja: レシーバーの一覧を取得できません。

en: Unable to update node.
ja: ノードを更新できません。

en: Unable to update profile
ja: プロファイルを更新できません。

en: Update Node
ja: ノードの更新

en: Update Policy
ja: ポリシーの更新

en: Update Profile
ja: プロファイルの更新

en: Update the spec of a profile is not allowed
ja: プロファイルのスペックの更新は許可されていません。

en: Updated
ja: 更新時刻

[ctx: Updated time]
en: Updated
ja: 更新時刻

[ctx: Current status of a Cluster]
en: WARNING
ja: 警告

[ctx: Current status of a Node]
en: WARNING
ja: 警告

[ctx: Current status of the event]
en: WARNING
ja: 警告

en: Whether the policy should be enabled once attached. Default to enabled.
ja: このポリシーを一度適用して有効にするかどうか。デフォルトは有効です。

en: YAML formated metadata
ja: YAML 形式のメタデータ

en: YAML formatted metadata.
ja: YAML 形式のメタデータ

en: YAML formatted parameters that will be passed to target action when the receiver is triggered.
ja: レシーバーがトリガーされた時に、ターゲットアクションに渡される YAML 形式のパラメーター。

en: You may update the editable properties of your node here.
ja: ノードの変更可能な属性を更新できます。

en: You may update the editable properties of your profile here.
ja: ポリシーの変更可能な属性を更新できます。

en: Your node %s update request has been accepted for processing.
ja: ノード %s の更新要求は処理対象として受け付けられました。

en: Your policy %s has been created.
ja: ポリシー %s が作成されました。

en: Your policy %s has been updated.
ja: ポリシー %s が更新されました。

en: Your profile %s has been created.
ja: プロファイル %s が作成されました。

en: Your profile %s has been updated.
ja: プロファイル %s が更新されました。

en: Your receiver %s has been created successfully.
ja: レシーバー %s が正常に作成されました。
