senlin-dashboard VERSION - en to ja translation catalogue (223 entries)

en: A policy is a set of rules that can be checked and/or enforced when an Action is performed on a Cluster.
ja: ポリシーは、アクションがクラスター上で実行された時にチェックされ、強制される、ルールのセットです。

en: A profile encodes the information needed for node creation.
ja: プロファイルはノードの作成に必要な情報をコードしています。

en: ACTIVE
ja: 稼働中

en: Action
ja: アクション

en: Adjustment
ja: 調整

en: Adjustment: A positive integer meaning the number of nodes to add, or a negative integer indicating the number of nodes to remove. And this can not be zero.
ja: 調整: 正の整数は追加するノードの数を意味し、負の整数は削除するノードの数を示します。また、これは 0 にすることはできません。

en: An arbitrary human-readable name.
ja: 人間が読むことができる任意の名前。

en: An integer specifying the number of nodes for adjustment when "Percentage" is specified for "Type".
ja: 種別にパーセンテージを指定した場合の調整ノード数を指定する整数。

en: CHECKING
ja: 検査中

en: CREATING
ja: 作成中

en: CRITICAL
ja: 重要

en: Capacity
ja: 容量

en: Capacity: The desired number of nodes of the cluster.
ja: 容量: クラスターに望ましいノードの数。

en: Channel
ja: チャンネル

en: Cluster
ja: クラスター

en: Cluster %s was successfully created.
ja: クラスター %s が正常に作成されました。

en: Cluster %s was successfully updated.
ja: クラスター %s が正常に更新されました。

en: Cluster ID
ja: クラスター ID

en: Cluster Name
ja: クラスター名

en: Cluster creation timeout in seconds.
ja: クラスター作成のタイムアウト時間（秒単位）。

en: Cluster for this node.
ja: このノードのクラスター

en: Cluster resize %s was successfully accepted.
ja: クラスター %s のリサイズが正常に受理されました。

en: Cluster scale-in %s was successfully accepted.
ja: クラスター %s のスケールインが正常に受理されました。

en: Cluster scale-out %s was successfully accepted.
ja: クラスター %s のスケールアウトが正常に受理されました。

en: Clusters
ja: クラスター

en: Confirm Delete Cluster | Confirm Delete Clusters
ja[0]: クラスターの削除の確認

en: Confirm Delete Node | Confirm Delete Nodes
ja[0]: ノードの削除の確認

en: Confirm Delete Policy | Confirm Delete Policies
ja[0]: ポリシーの削除の確認

en: Confirm Delete Profile | Confirm Delete Profiles
ja[0]: プロファイルの削除の確認

en: Confirm Delete Receiver | Confirm Delete Receivers
ja[0]: レシーバーの削除の確認

en: Create
ja: 作成

en: Create At
ja: 作成時刻

en: Create Cluster
ja: クラスターの作成

en: Create Node
ja: ノードの作成

en: Create Policy
ja: ポリシーの作成

en: Create Profile
ja: プロファイルの作成

en: Create Receiver
ja: レシーバーの作成

en: Created
ja: 作成時刻

en: DELETING
ja: 削除中

en: Delete Cluster | Delete Clusters
ja[0]: クラスターの削除

en: Delete Clusters
ja: クラスターの削除

en: Delete Node | Delete Nodes
ja[0]: ノードの削除

en: Delete Nodes
ja: ノードの削除

en: Delete Policies
ja: ポリシーの削除

en: Delete Policy | Delete Policies
ja[0]: ポリシーの削除

en: Delete Profile | Delete Profiles
ja[0]: プロファイルの削除

en: Delete Profiles
ja: プロファイルの削除

en: Delete Receiver | Delete Receivers
ja[0]: レシーバーの削除

en: Delete Receivers
ja: レシーバーの削除

en: Deleted Cluster: %s. | Deleted Clusters: %s.
ja[0]: クラスター %s を削除しました。

en: Deleted Node: %s. | Deleted Nodes: %s.
ja[0]: ノード %s を削除しました。

en: Deleted Policy: %s. | Deleted Policies: %s.
ja[0]: ポリシー %s を削除しました。

en: Deleted Profile: %s. | Deleted Profiles: %s.
ja[0]: プロファイル %s を削除しました。

en: Deleted Receiver: %s. | Deleted Receivers: %s.
ja[0]: レシーバー %s を削除しました。

en: Desired Capacity
ja: 希望するキャパシティー

en: Desired capacity of the cluster. Default to 0.
ja: クラスターの希望するキャパシティー。デフォルトは 0 です。

en: ERROR
ja: エラー

en: Event
ja: イベント

en: Events
ja: イベント

en: Generated
ja: 生成時刻

en: INIT
ja: 初期化

en: Load Spec from File
ja: ファイルからスペックを読み込む

en: Load the spec yaml file and set to spec below.
ja: スペックの YAML ファイルを読み込んで、以下のスペックにセットします。

en: Manage Policies
ja: ポリシーの管理

en: Max Size
ja: 最大サイズ

en: Max size of the cluster. Default to -1 means unlimited.
ja: クラスターの最大サイズです。デフォルトは -1 で、無制限を意味します。

en: Maximum Size
ja: 最大サイズ

en: Message
ja: メッセージ

en: Metadata
ja: メタデータ

en: Metadata of the cluster in YAML format.
ja: クラスターのメタデータを YAML 形式で入力してください。

en: Metadata of the node in YAML format.
ja: ノードのメタデータを YAML 形式で入力してください。

en: Metadata of the profile in YAML format.
ja: プロファイルのメタデータを YAML 形式で入力してください。

en: Min Size
ja: 最小サイズ

en: Min size of the cluster. Default to 0.
ja: クラスターの最小サイズです。デフォルトは 0 です。

en: Minimum Size
ja: 最小サイズ

en: Minimum Step
ja: 最小ステップ

en: Name
ja: 名前

en: Name of the cluster.
ja: クラスターの名前。

en: Name of the node.
ja: ノードの名前。

en: Name of the policy.
ja: ポリシーの名前。

en: Name of the profile.
ja: プロファイルの名前

en: Name of the receiver.
ja: レシーバーの名前。

en: Name or ID of the targeted action to be triggered.
ja: トリガーされるターゲットとなるアクションの名前または ID。

en: New lower bound of cluster size.
ja: クラスターサイズの新しい下限。

en: New timeout (in seconds) value for the cluster.
ja: クラスターの新しいタイムアウト値 (秒) 。

en: New upper bound of cluster size. A value of -1 indicates no upper limit on cluster size.
ja: クラスターサイズの新しい上限。-1 はクラスターサイズに上限を設けないことを意味します。

en: Node
ja: ノード

en: Node %s was successfully created.
ja: ノード %s が正常に作成されました。

en: Node %s was successfully updated.
ja: ノード %s が正常に更新されました。

en: Node Count
ja: ノードの数

en: Nodes
ja: ノード

en: Number
ja: 数

en: Object ID
ja: オブジェクト ID

en: Object Name
ja: オブジェクト名

en: Overview
ja: 概要

en: Parameters
ja: パラメーター

en: Parameters of the receiver in YAML format.
ja: レシーバーのパラメーターを YAML 形式で入力してください。

en: Params
ja: パラメーター

en: Percentage
ja: パーセンテージ

en: Percentage: A value that is interpreted as the percentage of size adjustment. This value can be positive or negative. And this can not be zero.
ja: パーセンテージ: サイズ調整のパーセンテージとして解釈される値。この値は正または負の整数を指定できます。また、これは 0 にすることはできません。

en: Physical ID
ja: 物理 ID

en: Policies
ja: ポリシー

en: Policies for the cluster.
ja: クラスターのポリシー

en: Policies on the cluster were successfully updated.
ja: クラスターのポリシーが正常に更新されました。

en: Policy
ja: ポリシー

en: Policy %s was successfully created.
ja: ポリシー %s が正常に作成されました。

en: Policy %s was successfully updated.
ja: ポリシー %s が正常に更新されました。

en: Policy Spec Examples
ja: ポリシーのスペックの例

en: Profile
ja: プロファイル

en: Profile %s was successfully created.
ja: プロファイル %s が正常に作成されました。

en: Profile %s was successfully updated.
ja: プロファイル %s が正常に更新されました。

en: Profile Name
ja: プロファイル名

en: Profile Spec Examples
ja: プロファイルのスペックの例

en: Profile used for this cluster.
ja: このクラスターで使用するプロファイル。

en: Profile used for this node.
ja: このノードで使用するプロファイル。

en: Profiles
ja: プロファイル

en: RECOVERING
ja: 復旧中

en: RESIZING
ja: リサイズ中

en: Receiver
ja: レシーバー

en: Receiver %s was successfully created.
ja: レシーバー %s が正常に作成されました。

en: Receiver %s was successfully updated.
ja: レシーバー %s が正常に更新されました。

en: Receivers
ja: レシーバー

en: Resize
ja: リサイズ

en: Resize Cluster
ja: クラスターのりサイズ

en: Role
ja: ロール

en: Role for this node in the cluster.
ja: クラスターにおけるこのノードのロール

en: Role for this node in the specific cluster.
ja: 指定したクラスターにおけるこのノードのロール

en: Scale In the Cluster
ja: クラスターのスケールイン

en: Scale Out the Cluster
ja: クラスターのスケールアウト

en: Scale-In
ja: スケールイン

en: Scale-Out
ja: スケールアウト

en: Scale-in Cluster
ja: クラスターのスケールイン

en: Scale-out Cluster
ja: クラスターのスケールアウト

en: Select action for the receiver.
ja: レシーバーのアクションを選択してください。

en: Select cluster for the node.
ja: ノードのクラスターを選択してください。

en: Select cluster for the receiver.
ja: レシーバーを設定するクラスターを選択してください。

en: Select policies from the available policies below.
ja: 以下の利用可能なポリシーから、ポリシーを選択してください。

en: Select profile for the cluster.
ja: クラスターのプロファイルを選択してください。

en: Select profile for the node.
ja: ノードのプロファイルを選択してください。

en: Select the policy to apply to the cluster.
ja: クラスターに適用するポリシーを選択してください。

en: Select type for resize.
ja: リサイズの方式を選択してください。

en: Select type for the receiver.
ja: レシーバーの種別を選択してください。

en: Spec
ja: スペック

en: Specify node count for scale-in.
ja: スケールインするノードの数を指定してください。

en: Specify node count for scale-out.
ja: スケールアウトするノードの数を指定してください。

en: Specify the number according to the type you selected as follows.
ja: 選択したタイプに応じて数を次のように指定します。

en: Specifying whether the resize should be performed on a best-effort basis when the new capacity may go beyond size constraints.
ja: 新しい容量がサイズの制約を超えた場合に、リサイズをベストエフォート方式で実行するかどうかを指定します。

en: Status
ja: ステータス

en: Status Reason
ja: ステータスの理由

en: Targeted cluster for this receiver.
ja: このレシーバーのターゲットとなるクラスター。

en: The informations needed for cluster creation
ja: クラスターの作成に必要な情報です。

en: The informations needed for node creation.
ja: ノードの作成に必要な情報です。

en: The metadata yaml used to create the node.
ja: ノードの作成に使用するメタデータ YAML

en: The metadata yaml used to create the profile.
ja: プロファイルの作成に使用するメタデータ YAML

en: The metadata yaml used to update the node.
ja: ノードの更新に使用するメタデータ YAML

en: The metadata yaml used to update the profile.
ja: プロファイルの更新に使用するメタデータ YAML

en: The spec yaml used to create the policy. Edit loaded yaml from file using above 'Load Spec from File', or see samples from link below to write.
ja: ポリシーの作成に使用するスペック YAML を入力します。前項目の「ファイルからスペックを読み込む」を使用して、ファイルから読み込まれた YAML を編集するか、以下のリンクからサンプルを参照して入力してください。

en: The spec yaml used to create the profile. Edit loaded yaml from file using above 'Load Spec from File', or see samples from link below to write.
ja: プロファイルの作成に使用するスペック YAML を入力します。前項目の「ファイルからスペックを読み込む」を使用して、ファイルから読み込まれた YAML を編集するか、以下のリンクからサンプルを参照して入力してください。

en: Timeout
ja: タイムアウト

en: Type
ja: 種別

en: Type of the receiver. Default to webhook
ja: レシーバーの種別。デフォルトは webhook です。

en: UPDATING
ja: 更新中

en: Unable to create the cluster with name: %(name)s
ja: 以下の名前のクラスターを作成できません: %(name)s

en: Unable to create the node with name: %(name)s
ja: 以下の名前のノードを作成できません: %(name)s

en: Unable to create the policy with name: %(name)s
ja: 以下の名前のポリシーを作成できません: %(name)s

en: Unable to create the profile with name: %(name)s
ja: 以下の名前のプロファイルを作成できません: %(name)s

en: Unable to create the receiver with name: %(name)s
ja: 以下の名前のレシーバーを作成できません: %(name)s

en: Unable to delete Cluster: %s. | Unable to delete Clusters: %s.
ja[0]: クラスターを削除できません: %s

en: Unable to delete Node: %s. | Unable to delete Nodes: %s.
ja[0]: ノードを削除できません: %s

en: Unable to delete Policy: %s. | Unable to delete Policies: %s.
ja[0]: ポリシーを削除できません: %s

en: Unable to delete Profile: %s. | Unable to delete Profiles: %s.
ja[0]: プロファイルを削除できません: %s

en: Unable to delete Receiver: %s. | Unable to delete Receivers: %s.
ja[0]: レシーバーを削除できません: %s

en: Unable to delete the cluster with id: %(id)s.
ja: ID %(id)s のクラスターを削除できません。

en: Unable to delete the node with id: %(id)s
ja: ID %(id)s のノードを削除できません。

en: Unable to delete the policy with id: %(id)s.
ja: ID %(id)s のポリシーを削除できません。

en: Unable to delete the profile with id: %(id)s.
ja: ID %(id)s のプロファイルを削除できません。

en: Unable to delete the receiver with id: %(id)s.
ja: ID %(id)s のレシーバーを削除できません。

en: Unable to resize the cluster with name: %(name)s
ja: 以下の名前のクラスターをリサイズできません: %(name)s

en: Unable to retrieve the cluster with id: %(id)s.
ja: 以下の ID のクラスターを取得できません: %(id)s

en: Unable to retrieve the clusters.
ja: クラスターの一覧を取得できません

en: Unable to retrieve the events with id: %(id)s.
ja: 以下の ID のイベントを取得できません: %(id)s

en: Unable to retrieve the node with id: %(id)s.
ja: 以下の ID のノードを取得できません: %(id)s

en: Unable to retrieve the nodes.
ja: ノードの一覧を取得できません

en: Unable to retrieve the policies of the cluster with id: %(id)s.
ja: 以下の ID のクラスターのポリシーを取得できません: %(id)s

en: Unable to retrieve the policies.
ja: ポリシーの一覧を取得できません

en: Unable to retrieve the policy with id: %(id)s.
ja: 以下の ID のポリシーを取得できません: %(id)s

en: Unable to retrieve the profile with id: %(id)s.
ja: 以下の ID のプロファイルを取得できません: %(id)s

en: Unable to retrieve the profiles.
ja: プロファイルの一覧を取得できません。

en: Unable to retrieve the receiver with id: %(id)s.
ja: 以下の ID のレシーバーを取得できません: %(id)s

en: Unable to retrieve the receivers.
ja: レシーバーの一覧を取得できません。

en: Unable to scale-%(scale)s the cluster with name: %(name)s
ja: 以下の名前のクラスターをスケール%(scale)sできません: %(name)s

en: Unable to update policies of the cluster
ja: クラスターのポリシーを更新できません。

en: Unable to update the cluster with name: %(name)s
ja: 以下の名前のクラスターを更新できません: %(name)s

en: Unable to update the node with name: %(name)s
ja: 以下の名前のノードを更新できません: %(name)s

en: Unable to update the policy with name: %(name)s
ja: 以下の名前のポリシーを更新できません: %(name)s

en: Unable to update the profile with name: %(name)s
ja: 以下の名前のプロファイルを更新できません: %(name)s

en: Unable to update the receiver with name: %(name)s
ja: 以下の名前のレシーバーを更新できません: %(name)s

en: Update
ja: 更新

en: Update Cluster
ja: クラスターの更新

en: Update Node
ja: ノードの更新

en: Update Policy
ja: ポリシーの更新

en: Update Profile
ja: プロファイルの更新

en: Update Receiver
ja: レシーバーの更新

en: Updated
ja: 更新時刻

en: WARNING
ja: 警告

en: Webhook
ja: ウェブフック

en: YAML formated metadata
ja: YAML 形式のメタデータ

en: YAML formatted parameters that will be passed to target action when the receiver is triggered.
ja: レシーバーがトリガーされた時に、ターゲットアクションに渡される YAML 形式のパラメーター。

en: You are not allowed to delete clusters: %s
ja: クラスターの削除は許可されていません: %s

en: You are not allowed to delete nodes: %s
ja: ノードの削除は許可されていません: %s

en: You are not allowed to delete policies: %s
ja: ポリシーの削除は許可されていません: %s

en: You are not allowed to delete profiles: %s
ja: プロファイルの削除は許可されていません: %s

en: You are not allowed to delete receivers: %s
ja: レシーバーの削除は許可されていません: %s

en: You have selected "%s". Deleted Cluster is not recoverable. | You have selected "%s". Deleted Clusters are not recoverable.
ja[0]: "%s" を選択しました。削除されたクラスターは元に戻せません。

en: You have selected "%s". Deleted Node is not recoverable. | You have selected "%s". Deleted Nodes are not recoverable.
ja[0]: "%s" を選択しました。削除されたノードは元に戻せません。

en: You have selected "%s". Deleted Policy is not recoverable. | You have selected "%s". Deleted Policies are not recoverable.
ja[0]: "%s" を選択しました。削除されたポリシーは元に戻せません。

en: You have selected "%s". Deleted Profile is not recoverable. | You have selected "%s". Deleted Profiles are not recoverable.
ja[0]: "%s" を選択しました。削除されたプロファイルは元に戻せません。

en: You have selected "%s". Deleted Receiver is not recoverable. | You have selected "%s". Deleted Receivers are not recoverable.
ja[0]: "%s" を選択しました。削除されたレシーバーは元に戻せません。

en: You may update the editable properties of your cluster here.
ja: クラスターの変更可能な属性を更新できます。

en: You may update the editable properties of your node here.
ja: ノードの変更可能な属性を更新できます。

en: You may update the editable properties of your profile here.
ja: ポリシーの変更可能な属性を更新できます。

en: in
ja: イン

en: out
ja: アウト
