GNOME Sensor Applet 1.7.10 - en to fr translation catalogue (74 entries)

en: Display temperature, fan speed and voltage sensor readings
fr: Surveille les températures, voltages et vitesses des ventilateurs.

en: Hardware Sensors Monitor
fr: Moniteur matériel

en: _About
fr: À _propos

en: _Help
fr: _Aide

en: _Preferences
fr: _Préférences

en: CPU
fr: µP

en: FAN
fr: VENTILO

en: FAN1
fr: v° 1

en: FAN2
fr: v° 2

en: Battery
fr: Batterie

en: Fan
fr: Ventilateur

en: temperature
fr: température

en: Sensors Applet Preferences
fr: Préférences du moniteur matériel

en: No sensors found!
fr: Aucun capteur trouvé!

en: Display
fr: Affichage

en: label with value
fr: libellé et valeur

en: icon with value
fr: icône et valeur

en: value only
fr: valeur uniquement

en: icon only
fr: icône uniquement

en: graph only
fr: graphique uniquement

en: _Display sensors in panel as
fr: _Afficher les capteurs dans le paneau en tant que

en: beside labels / icons
fr: à côté des libellés/icônes

en: below labels / icons
fr: en dessous des libellés/icônes

en: Preferred _position of sensor values
fr: _Position préférée des valeurs de capteurs

en: _Temperature scale
fr: _Unité de température

en: Graph _size (pixels)
fr: _Taille du graphique (pixels)

en: Update
fr: Mise à jour

en: Update _interval (secs)
fr: _Intervalle de mise à jour (sec)

en: Display _notifications
fr: Afficher les _notifications

en: Sensor
fr: Capteur

en: Label
fr: Libellé

en: Labels can be edited directly by clicking on them.
fr: Vous pouvez éditer les libellés en cliquant directement dessus.

en: Enabled
fr: Activé

note: icon stuff
en: Icon
fr: Icône

en: General Options
fr: Options générales

en: Sensors
fr: Capteurs

en: RPM
fr: tr/min

note: hard code text as ERROR
en: ERROR
fr: ERREUR

en: Translator
fr: Traducteur

en: To translator: Put your name here to show up in the About dialog as the translator
fr: Davy Defaud <davy.defaud@free.fr>

en: Sensor Properties
fr: Propritétés du capteur

note: graph stuff
en: Graph
fr: Graphique

en: Graph Color
fr: Couleur du graphique

en: Graph _color
fr: _Couleur du graphique

en: Sensor _icon
fr: Icône du ca_pteur

en: Scaling Parameters
fr: Paramètres de graduation

en: Sensor value _multiplier
fr: Coefficient _multiplicateur

en: Sensor value _offset
fr: Valeur de _décalage

note: now do alarm widgets
en: Sensor Limits
fr: Limites du capteur

en: Sensor _low value
fr: Limite _inférieure du capteur

en: Sensor _high value
fr: Limite _supérieure du capteur

en: Alarm
fr: Alarme

en: Alarm _repeat interval (secs)
fr: Intervalle de _répétition (sec)

en: Lo_w alarm command
fr: Commande d'alarme _basse

en: Hi_gh alarm command
fr: Commande d'alarme _haute

en: _Enable alarm
fr: Alarme _activée

en: An error occurred while trying to restore the saved sensor configuration. The previous configuration has been lost and will need to be re-entered.
fr: Une erreur est survenue lors de la restauration de la configuration du capteur. La configuration précédente a été perdue et devra être resaisie.

en: is very low
fr: a une valeur très basse

en: lower limit
fr: limite inférieure

note: assume high alarm condition
en: is very high
fr: a une valeur très haute

en: upper limit
fr: limite supérieure

en: Temperature
fr: Température

en: Voltage
fr: tension

en: voltage
fr: tension

en: Fan Speed
fr: Vitesse du ventilateur

en: fan speed
fr: vitesse du ventilateur

en: Current
fr: Courant

en: current
fr: courant

en: Error updating sensor %s
fr: Erreur lors de la mise à jour du capteur %s

en: No sensors enabled!
fr: Aucun capteur activé!

en: An error occurred loading the stored sensors data
fr: Une erreur est survenue lors du chargement des préférences des capteurs

en: Incompatible sensors configuration found
fr: Configuration de capteurs incompatible

en: An error has occurred when loading the stored sensors data. The default values will be used to recover from this error.
fr: Une erreur est survenue lors du chargement des préférences des capteurs.Les valeurs par défaut vont être utilisées.

en: Unfortunately the previous configuration for GNOME Sensors Applet is not compatible with this version. The existing sensors data will be overwritten with the default values for this new version.
fr: La configuration précédente du moniteur matériel GNOME Sensors Applet n'est pas compatible avec cette version. Les préférences de capteurs vont être remplacées par leurs valeurs par défaut pour cette nouvelle version.
