Shaarli - en to fr_FR translation catalogue (346 entries)

en: History file isn't readable or writable
fr_FR: Le fichier d'historique n'est pas accessible en lecture ou en écriture

en: Could not parse history file
fr_FR: Format incorrect pour le fichier d'historique

en: Automatic
fr_FR: Automatique

en: German
fr_FR: Allemand

en: English
fr_FR: Anglais

en: French
fr_FR: Français

en: Japanese
fr_FR: Japonais

en: php-gd extension must be loaded to use thumbnails. Thumbnails are now disabled. Please reload the page.
fr_FR: l'extension php-gd doit être chargée pour utiliser les miniatures. Les miniatures sont désormais désactivées. Rechargez la page.

en: Setting not set
fr_FR: Paramètre non défini

en: Unlimited
fr_FR: Illimité

en: B
fr_FR: o

en: kiB
fr_FR: ko

en: MiB
fr_FR: Mo

en: GiB
fr_FR: Go

en: You're not authorized to alter the datastore
fr_FR: Vous n'êtes pas autorisé à modifier les données

en: This bookmarks already exists
fr_FR: Ce marque-page existe déjà

en: (private bookmark with thumbnail demo)
fr_FR: (marque page privé avec une miniature)

en: Shaarli will automatically pick up the thumbnail for links to a variety of websites.
    
    Explore your new Shaarli instance by trying out controls and menus.
    Visit the project on [Github](https://github.com/shaarli/Shaarli) or [the documentation](https://shaarli.readthedocs.io/en/master/) to learn more about Shaarli.
    
    Now you can edit or delete the default shaares.
fr_FR: Shaarli récupérera automatiquement la miniature associée au liens pour de nombreux sites web.
    
    Explorez votre nouvelle instance de Shaarli en essayant les différents contrôles et menus.
    Visitez le projet sur [Github](https://github.com/shaarli/Shaarli) ou [la documentation](https://shaarli.readthedocs.io/en/master/) pour en apprendre plus sur Shaarli.
    
    Maintenant, vous pouvez modifier ou supprimer les shaares créés par défaut.

en: Note: Shaare descriptions
fr_FR: Note : Description des Shaares

en: Adding a shaare without entering a URL creates a text-only "note" post such as this one.
    This note is private, so you are the only one able to see it while logged in.
    
    You can use this to keep notes, post articles, code snippets, and much more.
    
    The Markdown formatting setting allows you to format your notes and bookmark description:
    
    ### Title headings
    
    #### Multiple headings levels
      * bullet lists
      * _italic_ text
      * **bold** text
      * ~~strike through~~ text
      * `code` blocks
      * images
      * [links](https://en.wikipedia.org/wiki/Markdown)
    
    Markdown also supports tables:
    
    | Name    | Type      | Color  | Qty   |
    | ------- | --------- | ------ | ----- |
    | Orange  | Fruit     | Orange | 126   |
    | Apple   | Fruit     | Any    | 62    |
    | Lemon   | Fruit     | Yellow | 30    |
    | Carrot  | Vegetable | Red    | 14    |
fr_FR: Ajouter un shaare sans préciser d'URL créé une « note » textuelle, telle que celle-ci.
    Cette note est privée, donc vous êtes seul à pouvoir la voir lorsque vous êtes connecté.
    
    Vous pouvez utiliser cette fonctionnalité pour prendre des notes, publier des articles, des extraits de code, et bien plus.
    
    L'option du formatage par Markdown vous permet de formater vos description de notes et marque-pages :
    
    ### Titre d'en-tête
    
    #### Sur plusieurs niveaux
      * liste à puce
      * texte en _italique_
      * texte en **gras**
      * texte ~~barré~~
      * blocs de `code`
      * images
      * [liens](https://en.wikipedia.org/wiki/Markdown)
    
    Markdown supporte aussi les tableaux :
    
    | Nom    | Type      | Couleur  | Qte   |
    | ------- | --------- | ------ | ----- |
    | Orange  | Fruit     | Orange | 126   |
    | Pomme   | Fruit     | Multiple    | 62    |
    | Citron   | Fruit     | Jaune | 30    |
    | Carotte  | Légume | Orange    | 14    |

en: The personal, minimalist, super fast, database-free, bookmarking service
fr_FR: Le gestionnaire de marque-pages personnel, minimaliste, et sans base de données

en: Welcome to Shaarli!
    
    Shaarli allows you to bookmark your favorite pages, and share them with others or store them privately.
    You can add a description to your bookmarks, such as this one, and tag them.
    
    Create a new shaare by clicking the `+Shaare` button, or using any of the recommended tools (browser extension, mobile app, bookmarklet, REST API, etc.).
    
    You can easily retrieve your links, even with thousands of them, using the internal search engine, or search through tags (e.g. this Shaare is tagged with `shaarli` and `help`).
    Hashtags such as #shaarli #help are also supported.
    You can also filter the available [RSS feed](/feed/atom) and picture wall by tag or plaintext search.
    
    We hope that you will enjoy using Shaarli, maintained with ❤️ by the community!
    Feel free to open [an issue](https://github.com/shaarli/Shaarli/issues) if you have a suggestion or encounter an issue.
fr_FR: Bienvenue sur Shaarli !
    
    Shaarli vous permet de sauvegarder des marque-pages de vos pages favorites, et de les partager avec d'autres, ou de les enregistrer en privé.
    Vous pouvez ajouter une description à vos marque-pages, comme celle-ci, et y ajouter des tags.
    
    Créez un nouveau shaare en cliquant sur le bouton `+Shaare`, ou en utilisant l'un des outils recommandés (extension de navigateur, application mobile, bookmarklet, REST API, etc.).
    
    Vous pouvez facilement retrouver vos liens, même parmi des milliers, en utilisant le moteur de recherche interne, ou en filtrant par tags (par exemple ce Shaare est taggé avec `shaarli` et `help`).
    Les hashtags comme #shaarli #help sont aussi supportés.
    Vous pouvez aussi filtrer les [flux RSS](/feed/atom) et [mur d'images]() par tag ou par texte brut.
    
    Nous espérons que vous apprécierez utiliser Shaarli, maintenu avec ❤️ par la communauté !
    N'hésitez pas à ouvrir [un ticket (en)](https://github.com/shaarli/Shaarli/issues) si vous avez une suggestion ou si vous rencontrez un problème.

en: The link you are trying to reach does not exist or has been deleted.
fr_FR: Le lien que vous essayez de consulter n'existe pas ou a été supprimé.

en: Shaarli could not create the config file. Please make sure Shaarli has the right to write in the folder is it installed in.
fr_FR: Shaarli n'a pas pu créer le fichier de configuration. Merci de vérifier que Shaarli a les droits d'écriture dans le dossier dans lequel il est installé.

en: Invalid setting key parameter. String expected, got:
fr_FR: Clé de paramétrage invalide. Chaîne de caractères obtenue, attendu :

en: Configuration value is required for %s
fr_FR: Le paramètre %s est obligatoire

en: An error occurred while trying to save plugins loading order.
fr_FR: Une erreur s'est produite lors de la sauvegarde de l'ordre des extensions.

en: You are not authorized to alter config.
fr_FR: Vous n'êtes pas autorisé à modifier la configuration.

en: Error accessing
fr_FR: Une erreur s'est produite en accédant à

en: Direct link
fr_FR: Liens directs

en: Permalink
fr_FR: Permalien

en: Configure
fr_FR: Configurer

en: You have enabled or changed thumbnails mode.
fr_FR: Vous avez activé ou changé le mode de miniatures.

en: Please synchronize them.
fr_FR: Merci de les synchroniser.

en: Error while writing config file after configuration update.
fr_FR: Une erreur s'est produite lors de la sauvegarde du fichier de configuration.

en: Configuration was saved.
fr_FR: La configuration a été sauvegardée.

en: Export
fr_FR: Exporter

en: Please select an export mode.
fr_FR: Merci de choisir un mode d'export.

en: Import
fr_FR: Importer

en: No import file provided.
fr_FR: Aucun fichier à importer n'a été fourni.

en: The file you are trying to upload is probably bigger than what this webserver can accept (%s). Please upload in smaller chunks.
fr_FR: Le fichier que vous essayer d'envoyer est probablement plus lourd que ce que le serveur web peut accepter (%s). Merci de l'envoyer en parties plus légères.

en: whitespace
fr_FR: espace

en: Manage tags
fr_FR: Gérer les tags

en: Invalid tags provided.
fr_FR: Les tags fournis ne sont pas valides.

en: The tag was removed from %d bookmark. | The tag was removed from %d bookmarks.
fr_FR[0]: Le tag a été supprimé du %d lien.
fr_FR[1]: Le tag a été supprimé de %d liens.

en: The tag was renamed in %d bookmark. | The tag was renamed in %d bookmarks.
fr_FR[0]: Le tag a été renommé dans %d lien.
fr_FR[1]: Le tag a été renommé dans %d liens.

en: Tags separator must be a single character.
fr_FR: Un séparateur de tags doit contenir un seul caractère.

en: These characters are reserved and can't be used as tags separator:
fr_FR: Ces caractères sont réservés et ne peuvent être utilisés comme des séparateurs de tags :

en: Change password
fr_FR: Modifier le mot de passe

en: You must provide the current and new password to change it.
fr_FR: Vous devez fournir les mots de passe actuel et nouveau pour pouvoir le modifier.

en: The old password is not correct.
fr_FR: L'ancien mot de passe est incorrect.

en: Your password has been changed
fr_FR: Votre mot de passe a été modifié

en: Plugin Administration
fr_FR: Administration des plugins

en: Setting successfully saved.
fr_FR: Les paramètres ont été sauvegardés avec succès.

en: Error while saving plugin configuration:
fr_FR: Une erreur s'est produite lors de la sauvegarde de la configuration des plugins :

en: Check disabled
fr_FR: Vérification désactivée

en: Server administration
fr_FR: Administration serveur

en: Thumbnails cache has been cleared.
fr_FR: Le cache des miniatures a été vidé.

en: Shaarli's cache folder has been cleared!
fr_FR: Le dossier de cache de Shaarli a été vidé !

en: Shaare a new link
fr_FR: Partagez un nouveau lien

en: Invalid bookmark ID provided.
fr_FR: L'ID du marque-page fourni n'est pas valide.

en: Bookmark with identifier %s could not be found.
fr_FR: Le lien avec l'identifiant %s n'a pas pu être trouvé.

en: Invalid visibility provided.
fr_FR: Visibilité du lien non valide.

en: Edit
fr_FR: Modifier

en: Note:
fr_FR: Note :

en: Thumbnails update
fr_FR: Mise à jour des miniatures

en: Tools
fr_FR: Outils

en: Search:
fr_FR: Recherche :

en: day
fr_FR: jour

en: Daily
fr_FR: Quotidien

en: week
fr_FR: semaine

en: Weekly
fr_FR: Hebdomadaire

en: month
fr_FR: mois

en: Monthly
fr_FR: Mensuel

en: Error:
fr_FR: Erreur :

en: Please report it on Github.
fr_FR: Merci de la rapporter sur Github.

en: An unexpected error occurred.
fr_FR: Une erreur inattendue s'est produite.

en: Requested page could not be found.
fr_FR: La page demandée n'a pas pu être trouvée.

en: Install Shaarli
fr_FR: Installation de Shaarli

en: <pre>Sessions do not seem to work correctly on your server.<br>Make sure the variable "session.save_path" is set correctly in your PHP config, and that you have write access to it.<br>It currently points to %s.<br>On some browsers, accessing your server via a hostname like 'localhost' or any custom hostname without a dot causes cookie storage to fail. We recommend accessing your server via it's IP address or Fully Qualified Domain Name.<br>
fr_FR: <pre>Les sesssions ne semblent pas fonctionner sur ce serveur.<br>Assurez vous que la variable « session.save_path » est correctement définie dans votre fichier de configuration PHP, et que vous avez les droits d'écriture dessus.<br>Ce paramètre pointe actuellement sur %s.<br>Sur certains navigateurs, accéder à votre serveur depuis un nom d'hôte comme « localhost » ou autre nom personnalisé sans point '.' entraine l'échec de la sauvegarde des cookies. Nous vous recommandons d'accéder à votre serveur depuis son adresse IP ou un <em>Fully Qualified Domain Name</em>.<br>

en: Shaarli is now configured. Please login and start shaaring your bookmarks!
fr_FR: Shaarli est maintenant configuré. Vous pouvez vous connecter et commencez à shaare vos liens !

en: Insufficient permissions:
fr_FR: Permissions insuffisantes :

en: Login
fr_FR: Connexion

en: Wrong login/password.
fr_FR: Nom d'utilisateur ou mot de passe incorrect(s).

en: Picture wall
fr_FR: Mur d'images

en: Shaarli has already been installed. Login to edit the configuration.
fr_FR: Shaarli est déjà installé. Connectez-vous pour modifier la configuration.

en: You have been banned after too many failed login attempts. Try again later.
fr_FR: Vous avez été banni après trop d'échecs d'authentification. Merci de réessayer plus tard.

en: You are not supposed to change a password on an Open Shaarli.
fr_FR: Vous n'êtes pas censé modifier le mot de passe d'un Shaarli en mode ouvert.

en: Picture wall unavailable (thumbnails are disabled).
fr_FR: Le mur d'images n'est pas disponible (les miniatures sont désactivées).

en: Wrong token.
fr_FR: Jeton invalide.

en: Your PHP version is obsolete! Shaarli requires at least PHP %s, and thus cannot run. Your PHP version has known security vulnerabilities and should be updated as soon as possible.
fr_FR: Votre version de PHP est obsolète ! Shaarli nécessite au moins PHP %s, et ne peut donc pas fonctionner. Votre version de PHP a des failles de sécurités connues et devrait être mise à jour au plus tôt.

en: directory is not readable
fr_FR: le répertoire n'est pas accessible en lecture

en: directory is not writable
fr_FR: le répertoire n'est pas accessible en écriture

en: file is not readable
fr_FR: le fichier n'est pas accessible en lecture

en: file is not writable
fr_FR: le fichier n'est pas accessible en écriture

en: Lock can not be acquired on the datastore. You might encounter concurrent access issues.
fr_FR: Le fichier datastore ne peut pas être verrouillé. Vous pourriez rencontrer des problèmes d'accès concurrents.

en: Configuration parsing
fr_FR: Chargement de la configuration

en: Slim Framework (routing, etc.)
fr_FR: Slim Framwork (routage, etc.)

en: Multibyte (Unicode) string support
fr_FR: Support des chaînes de caractère multibytes (Unicode)

en: Required to use thumbnails
fr_FR: Obligatoire pour utiliser les miniatures

en: Localized text sorting (e.g. e->è->f)
fr_FR: Tri des textes traduits (ex : e->è->f)

en: Better retrieval of bookmark metadata and thumbnail
fr_FR: Meilleure récupération des meta-données des marque-pages et miniatures

en: Use the translation system in gettext mode
fr_FR: Utiliser le système de traduction en mode gettext

en: Login using LDAP server
fr_FR: Authentification via un serveur LDAP

en: Week
fr_FR: Semaine

en: Today
fr_FR: Aujourd'hui

en: Yesterday
fr_FR: Hier

en: Provided path is not a directory.
fr_FR: Le chemin fourni n'est pas un dossier.

en: Trying to delete a folder outside of Shaarli path.
fr_FR: Tentative de supprimer un dossier en dehors du chemin de Shaarli.

en: You are not authorized to add a link.
fr_FR: Vous n'êtes pas autorisé à ajouter un lien.

en: Internal Error: A link should always have an id and URL.
fr_FR: Erreur interne : un lien devrait toujours avoir un ID et une URL.

en: You must specify an integer as a key.
fr_FR: Vous devez utiliser un entier comme clé.

en: Array offset and link ID must be equal.
fr_FR: La clé du tableau et l'ID du lien doivent être identiques.

en: Welcome to Shaarli! This is your first public bookmark. To edit or delete me, you must first login.
    
    To learn how to use Shaarli, consult the link "Documentation" at the bottom of this page.
    
    You use the community supported version of the original Shaarli project, by Sebastien Sauvage.
fr_FR: Bienvenue sur Shaarli ! Ceci est votre premier marque-page public. Pour me modifier ou me supprimer, vous devez d'abord vous connecter.
    
    Pour apprendre à utiliser Shaarli, consultez le lien « Documentation » en bas de page.
    
    Vous utilisez la version supportée par la communauté du projet original Shaarli de Sébastien Sauvage.

en: My secret stuff... - Pastebin.com
fr_FR: Mes trucs secrets... - Pastebin.com

en: Shhhh! I'm a private link only YOU can see. You can delete me too.
fr_FR: Pssst ! Je suis un lien privé que VOUS êtes le seul à voir. Vous pouvez me supprimer aussi.

en: Couldn't retrieve updater class methods.
fr_FR: Impossible de récupérer les méthodes de la classe Updater.

en: Invalid export selection:
fr_FR: Sélection d'export invalide :

en: File %s (%d bytes)
fr_FR: Le fichier %s (%d octets)

en: has an unknown file format. Nothing was imported.
fr_FR: a un format inconnu. Rien n'a été importé.

en: was successfully processed in %d seconds: %d bookmarks imported, %d bookmarks overwritten, %d bookmarks skipped.
fr_FR: a été importé avec succès en %d secondes : %d liens importés, %d liens écrasés, %d liens ignorés.

en:  [plugin incompatibility]:
fr_FR:  [incompatibilité de l'extension] :

en: Plugin "%s" files not found.
fr_FR: Les fichiers de l'extension "%s" sont introuvables.

en: Cannot purge %s: no directory
fr_FR: Impossible de purger %s : le répertoire n'existe pas

en: An error occurred while running the update
fr_FR: Une erreur s'est produite lors de l'exécution de la mise à jour

en: Shared bookmarks on
fr_FR: Liens partagés sur

en: Add link
fr_FR: Shaare

en: Adds the addlink input on the linklist page.
fr_FR: Ajoute le formulaire d'ajout de liens sur la page principale.

en: View on archive.org
fr_FR: Voir sur archive.org

en: For each link, add an Archive.org icon.
fr_FR: Pour chaque lien, ajoute une icône pour Archive.org.

en: Default colors plugin error: This plugin is active and no custom color is configured.
fr_FR: Erreur du plugin default colors : ce plugin est actif et aucune couleur n'est configurée.

en: Override default theme colors. Use any CSS valid color.
fr_FR: Remplacer les couleurs du thème par défaut. Utiliser n'importe quelle couleur CSS valide.

en: Main color (navbar green)
fr_FR: Couleur principale (vert de la barre de navigation)

en: Background color (light grey)
fr_FR: Couleur de fond (gris léger)

en: Dark main color (e.g. visited links)
fr_FR: Couleur principale sombre (ex : les liens visités)

en: A demo plugin covering all use cases for template designers and plugin developers.
fr_FR: Une extension de démonstration couvrant tous les cas d'utilisation pour les designers de thèmes et les développeurs d'extensions.

en: This is a parameter dedicated to the demo plugin. It'll be suffixed.
fr_FR: Ceci est un paramètre dédié au plugin de démo. Il sera suffixé.

en: Other demo parameter
fr_FR: Un autre paramètre de démo

en: Isso plugin error: Please define the "ISSO_SERVER" setting in the plugin administration page.
fr_FR: Erreur de l'extension Isso : Merci de définir le paramètre « ISSO_SERVER » dans la page d'administration des extensions.

en: Let visitor comment your shaares on permalinks with Isso.
fr_FR: Permettre aux visiteurs de commenter vos shaares sur les permaliens avec Isso.

en: Isso server URL (without 'http://')
fr_FR: URL du serveur Isso (sans 'http://')

en: Piwik plugin error: Please define PIWIK_URL and PIWIK_SITEID in the plugin administration page.
fr_FR: Erreur de l'extension Piwik : Merci de définir les paramètres PIWIK_URL et PIWIK_SITEID dans la page d'administration des extensions.

en: A plugin that adds Piwik tracking code to Shaarli pages.
fr_FR: Ajoute le code de traçage de Piwik sur les pages de Shaarli.

en: Piwik URL
fr_FR: URL de Piwik

en: Piwik site ID
fr_FR: Site ID de Piwik

en: Video player
fr_FR: Lecteur vidéo

en: Play Videos
fr_FR: Jouer les vidéos

en: Add a button in the toolbar allowing to watch all videos.
fr_FR: Ajoute un bouton dans la barre de menu pour regarder toutes les vidéos.

en: Could not publish to PubSubHubbub: %s
fr_FR: Impossible de publier vers PubSubHubbub : %s

en: Could not post to %s
fr_FR: Impossible de publier vers %s

en: Bad response from the hub %s
fr_FR: Mauvaise réponse du hub %s

en: Enable PubSubHubbub feed publishing.
fr_FR: Active la publication de flux vers PubSubHubbub.

en: For each link, add a QRCode icon.
fr_FR: Pour chaque lien, ajouter une icône de QRCode.

en: Wallabag plugin error: Please define the "WALLABAG_URL" setting in the plugin administration page.
fr_FR: Erreur de l'extension Wallabag : Merci de définir le paramètre « WALLABAG_URL » dans la page d'administration des extensions.

en: Save to wallabag
fr_FR: Sauvegarder dans Wallabag

en: Wallabag API URL
fr_FR: URL de l'API Wallabag

en: Wallabag API version (1 or 2)
fr_FR: Version de l'API Wallabag (1 ou 2)

en: Sorry, nothing to see here.
fr_FR: Désolé, il y a rien à voir ici.

en: URL or leave empty to post a note
fr_FR: URL ou laisser vide pour créer une note

en: BULK CREATION
fr_FR: CRÉATION DE MASSE

en: Metadata asynchronous retrieval is disabled.
fr_FR: La récupération asynchrone des meta-données est désactivée.

en: We recommend that you enable the setting <em>general > enable_async_metadata</em> in your configuration file to use bulk link creation.
fr_FR: Nous recommandons d'activer le paramètre <em>general > enable_async_metadata</em> dans votre fichier de configuration pour utiliser la création de masse.

en: Shaare multiple new links
fr_FR: Partagez plusieurs nouveaux liens

en: Add one URL per line to create multiple bookmarks.
fr_FR: Ajouter une URL par ligne pour créer plusieurs marque-pages.

en: Private
fr_FR: Privé

en: Add links
fr_FR: Ajouter des liens

en: Current password
fr_FR: Mot de passe actuel

en: New password
fr_FR: Nouveau mot de passe

en: Change
fr_FR: Changer

en: New name
fr_FR: Nouveau nom

en: Case sensitive
fr_FR: Sensible à la casse

en: Rename tag
fr_FR: Renommer le tag

en: Delete tag
fr_FR: Supprimer le tag

en: You can also edit tags in the
fr_FR: Vous pouvez aussi modifier les tags dans la

en: tag list
fr_FR: liste des tags

en: Change tags separator
fr_FR: Changer le séparateur de tags

en: Your current tag separator is
fr_FR: Votre séparateur actuel est

en: New separator
fr_FR: Nouveau séparateur

en: Save
fr_FR: Enregistrer

en: Note that hashtags won't fully work with a non-whitespace separator.
fr_FR: Notez que les hashtags ne sont pas complètement fonctionnels avec un séparateur qui n'est pas un espace.

en: title
fr_FR: titre

en: Home link
fr_FR: Lien vers l'accueil

en: Default value
fr_FR: Valeur par défaut

en: Theme
fr_FR: Thème

en: Description formatter
fr_FR: Format des descriptions

en: Language
fr_FR: Langue

en: Timezone
fr_FR: Fuseau horaire

en: City
fr_FR: Ville

en: Disable session cookie hijacking protection
fr_FR: Désactiver la protection contre le détournement de cookies

en: Check this if you get disconnected or if your IP address changes often
fr_FR: Cocher cette case si vous êtes souvent déconnecté ou si votre adresse IP change souvent

en: Private links by default
fr_FR: Liens privés par défaut

en: All new links are private by default
fr_FR: Tous les nouveaux liens sont privés par défaut

en: RSS direct links
fr_FR: Liens directs dans le flux RSS

en: Check this to use direct URL instead of permalink in feeds
fr_FR: Cocher cette case pour utiliser des liens directs au lieu des permaliens dans le flux RSS

en: Hide public links
fr_FR: Cacher les liens publics

en: Do not show any links if the user is not logged in
fr_FR: N'afficher aucun lien sans être connecté

en: Check updates
fr_FR: Vérifier les mises à jour

en: Notify me when a new release is ready
fr_FR: Me notifier lorsqu'une nouvelle version est disponible

en: Automatically retrieve description for new bookmarks
fr_FR: Récupérer automatiquement la description

en: Shaarli will try to retrieve the description from meta HTML headers
fr_FR: Shaarli essaiera de récupérer la description depuis les balises HTML meta dans les entêtes

en: Enable REST API
fr_FR: Activer l'API REST

en: Allow third party software to use Shaarli such as mobile application
fr_FR: Permet aux applications tierces d'utiliser Shaarli, par exemple les applications mobiles

en: API secret
fr_FR: Clé d'API secrète

en: Enable thumbnails
fr_FR: Activer les miniatures

en: You need to enable the extension <code>php-gd</code> to use thumbnails.
fr_FR: Vous devez activer l'extension <code>php-gd</code> pour utiliser les miniatures.

en: Synchronize thumbnails
fr_FR: Synchroniser les miniatures

en: All
fr_FR: Tous

en: Only common media hosts
fr_FR: Seulement les hébergeurs de média connus

en: None
fr_FR: Aucune

en: 1 RSS entry per :type |
fr_FR[0]: 1 entrée RSS par :type

en: Previous :type |
fr_FR[0]: :type précédent
fr_FR[1]: Jour précédent

en: All links of one :type in a single page. |
fr_FR[0]: Tous les liens d'un :type sur une page.
fr_FR[1]: Tous les liens d'un jour sur une page.

en: Next :type |
fr_FR[0]: :type suivant

en: Edit Shaare
fr_FR: Modifier le Shaare

en: New Shaare
fr_FR: Nouveau Shaare

en: Created:
fr_FR: Création :

en: Title
fr_FR: Titre

en: Description will be rendered with
fr_FR: La description sera générée avec

en: Markdown syntax documentation
fr_FR: Documentation sur la syntaxe Markdown

en: Markdown syntax
fr_FR: la syntaxe Markdown

en: Cancel
fr_FR: Annuler

en: Apply Changes
fr_FR: Appliquer les changements

en: Delete
fr_FR: Supprimer

en: Save all
fr_FR: Tout enregistrer

en: Export Database
fr_FR: Exporter les données

en: Selection
fr_FR: Choisir

en: Public
fr_FR: Publics

en: Prepend note permalinks with this Shaarli instance's URL
fr_FR: Préfixer les liens de note avec l'URL de l'instance de Shaarli

en: Useful to import bookmarks in a web browser
fr_FR: Utile pour importer les marques-pages dans un navigateur

en: Import Database
fr_FR: Importer des données

en: Maximum size allowed:
fr_FR: Taille maximum autorisée :

en: Visibility
fr_FR: Visibilité

en: Use values from the imported file, default to public
fr_FR: Utiliser les valeurs présentes dans le fichier d'import, public par défaut

en: Import all bookmarks as private
fr_FR: Importer tous les liens comme privés

en: Import all bookmarks as public
fr_FR: Importer tous les liens comme publics

en: Overwrite existing bookmarks
fr_FR: Remplacer les liens existants

en: Duplicates based on URL
fr_FR: Les doublons s'appuient sur les URL

en: Add default tags
fr_FR: Ajouter des tags par défaut

en: It looks like it's the first time you run Shaarli. Please configure it.
fr_FR: Il semblerait que ça soit la première fois que vous lancez Shaarli. Merci de le configurer.

en: Username
fr_FR: Nom d'utilisateur

en: Password
fr_FR: Mot de passe

en: Shaarli title
fr_FR: Titre du Shaarli

en: My links
fr_FR: Mes liens

en: Install
fr_FR: Installer

en: Server requirements
fr_FR: Pré-requis serveur

en: private link | private links
fr_FR[0]: lien privé
fr_FR[1]: liens privés

en: Search text
fr_FR: Recherche texte

en: Filter by tag
fr_FR: Filtrer par tag

en: Search
fr_FR: Rechercher

en: Nothing found.
fr_FR: Aucun résultat.

en: %s result | %s results
fr_FR[0]: %s résultat
fr_FR[1]: %s résultats

en: for
fr_FR: pour

en: tagged
fr_FR: taggé

en: Remove tag
fr_FR: Retirer le tag

en: with status
fr_FR: avec le statut

en: without any tag
fr_FR: sans tag

en: Fold
fr_FR: Replier

en: Edited:
fr_FR: Modifié :

en: permalink
fr_FR: permalien

en: Add tag
fr_FR: Ajouter un tag

en: Toggle sticky
fr_FR: Changer statut épinglé

en: Sticky
fr_FR: Épinglé

en: Share a private link
fr_FR: Partager un lien privé

en: Filters
fr_FR: Filtres

en: Only display private links
fr_FR: Afficher uniquement les liens privés

en: Only display public links
fr_FR: Afficher uniquement les liens publics

en: Filter untagged links
fr_FR: Filtrer par liens sans tag

en: Select all
fr_FR: Tout sélectionner

en: Fold all
fr_FR: Replier tout

en: Links per page
fr_FR: Liens par page

en: Remember me
fr_FR: Rester connecté

en: by the Shaarli community
fr_FR: par la communauté Shaarli

en: Expand
fr_FR: Déplier

en: Expand all
fr_FR: Déplier tout

en: Are you sure you want to delete this link?
fr_FR: Êtes-vous sûr de vouloir supprimer ce lien ?

en: Are you sure you want to delete this tag?
fr_FR: Êtes-vous sûr de vouloir supprimer ce tag ?

en: Tag cloud
fr_FR: Nuage de tags

en: RSS Feed
fr_FR: Flux RSS

en: Logout
fr_FR: Déconnexion

en: Set public
fr_FR: Rendre public

en: Set private
fr_FR: Rendre privé

en: is available
fr_FR: est disponible

en: Error
fr_FR: Erreur

en: There is no cached thumbnail.
fr_FR: Il n'y a aucune miniature dans le cache.

en: Try to synchronize them.
fr_FR: Essayer de les synchroniser.

en: Picture Wall
fr_FR: Mur d'images

en: pics
fr_FR: images

en: You need to enable Javascript to change plugin loading order.
fr_FR: Vous devez activer Javascript pour pouvoir modifier l'ordre des extensions.

en: Plugin administration
fr_FR: Administration des plugins

en: Enabled Plugins
fr_FR: Extensions activées

en: No plugin enabled.
fr_FR: Aucune extension activée.

en: Disable
fr_FR: Désactiver

en: Name
fr_FR: Nom

en: Order
fr_FR: Ordre

en: Disabled Plugins
fr_FR: Extensions désactivées

en: No plugin disabled.
fr_FR: Aucune extension désactivée.

en: Enable
fr_FR: Activer

en: More plugins available
fr_FR: Plus d'extensions disponibles

en: in the documentation
fr_FR: dans la documentation

en: Plugin configuration
fr_FR: Configuration des extensions

en: No parameter available.
fr_FR: Aucun paramètre disponible.

en: General
fr_FR: Général

en: Index URL
fr_FR: URL de l'index

en: Base path
fr_FR: Chemin de base

en: Client IP
fr_FR: IP du client

en: Trusted reverse proxies
fr_FR: Reverse proxies de confiance

en: Visit releases page on Github
fr_FR: Visiter la page des releases sur Github

en: Synchronize all link thumbnails
fr_FR: Synchroniser toutes les miniatures

en: There are permissions that need to be fixed.
fr_FR: Il y a des permissions qui doivent être corrigées.

en: All read/write permissions are properly set.
fr_FR: Toutes les permissions de lecture/écriture sont définies correctement.

en: Running PHP
fr_FR: Fonctionnant avec PHP

en: End of life:
fr_FR: Fin de vie :

en: Usage
fr_FR: Utilisation

en: Status
fr_FR: Statut

en: Loaded
fr_FR: Chargé

en: Required
fr_FR: Obligatoire

en: Optional
fr_FR: Optionnel

en: Not loaded
fr_FR: Non chargé

en: List all links with those tags
fr_FR: Lister tous les liens avec ces tags

en: Tag list
fr_FR: Liste des tags

en: Sort by:
fr_FR: Trier par :

en: Cloud
fr_FR: Nuage

en: Most used
fr_FR: Plus utilisés

en: Alphabetical
fr_FR: Alphabétique

en: Settings
fr_FR: Paramètres

en: Change Shaarli settings: title, timezone, etc.
fr_FR: Changer les paramètres de Shaarli : titre, fuseau horaire, etc.

en: Configure your Shaarli
fr_FR: Configurer Shaarli

en: Enable, disable and configure plugins
fr_FR: Activer, désactiver et configurer les extensions

en: Check instance's server configuration
fr_FR: Vérifier la configuration serveur de l'instance

en: Change your password
fr_FR: Modifier le mot de passe

en: Rename or delete a tag in all links
fr_FR: Renommer ou supprimer un tag dans tous les liens

en: Import Netscape HTML bookmarks (as exported from Firefox, Chrome, Opera, delicious...)
fr_FR: Importer des marques pages au format Netscape HTML (comme exportés depuis Firefox, Chrome, Opera, delicious...)

en: Import links
fr_FR: Importer des liens

en: Export Netscape HTML bookmarks (which can be imported in Firefox, Chrome, Opera, delicious...)
fr_FR: Exporter les marques pages au format Netscape HTML (comme exportés depuis Firefox, Chrome, Opera, delicious...)

en: Export database
fr_FR: Exporter les données

en: Drag one of these button to your bookmarks toolbar or right-click it and "Bookmark This Link"
fr_FR: Glisser un de ces boutons dans votre barre de favoris ou cliquer droit dessus et « Ajouter aux favoris »

en: then click on the bookmarklet in any page you want to share.
fr_FR: puis cliquer sur le marque-page depuis un site que vous souhaitez partager.

en: Drag this link to your bookmarks toolbar or right-click it and Bookmark This Link
fr_FR: Glisser ce lien dans votre barre de favoris ou cliquer droit dessus et « Ajouter aux favoris »

en: then click ✚Shaare link button in any page you want to share
fr_FR: puis cliquer sur ✚Shaare depuis un site que vous souhaitez partager

en: The selected text is too long, it will be truncated.
fr_FR: Le texte sélectionné est trop long, il sera tronqué.

en: Shaare link
fr_FR: Shaare

en: Then click ✚Add Note button anytime to start composing a private Note (text post) to your Shaarli
fr_FR: Puis cliquer sur ✚Add Note pour commencer à rédiger une Note sur Shaarli

en: Add Note
fr_FR: Ajouter une Note

en: 3rd party
fr_FR: Applications tierces

en: plugin
fr_FR: extension

en: Drag this link to your bookmarks toolbar, or right-click it and choose Bookmark This Link
fr_FR: Glisser ce lien dans votre barre de favoris ou cliquer droit dessus et « Ajouter aux favoris »
