shared-mime-info - en to ar translation catalogue (731 entries)

en: Atari 2600 ROM
ar: روم Atari 2600

en: Atari 7800 ROM
ar: روم Atari 7800

en: Atari Lynx ROM
ar: روم Atari Lynx

en: ATK inset
ar: شكل ATK

en: Kindle book document
ar: مستند كتاب كندل

en: Adobe Illustrator document
ar: مستند أدوبي إليستريتور

en: Macintosh BinHex-encoded file
ar: ملف Macintosh BinHex مشفر

en: Mathematica Notebook file
ar: ملف دفتر ماثماتيكا

en: MathML document
ar: مستند MathML

en: Metalink file
ar: ملف ميتالنك

en: Partially downloaded file
ar: ملف منزل جزئياً

en: ODA document
ar: مستند ODA

en: WWF document
ar: مستند WWF

en: PDF document
ar: مستند PDF

en: XSPF playlist
ar: قائمة تشغيل XSPF

en: Microsoft Windows theme pack
ar: حزمة سمات Microsoft Works

en: AmazonMP3 download file
ar: ملف تنزيل AmazonMP3

en: GSM 06.10 audio
ar: صوت GSM 06.10

en: iRiver playlist
ar: قائمة تشغيل iRiver

en: PGP/MIME-encrypted message header
ar: ترويسة رسالة PGP/MIME-مشفرة

en: PGP keys
ar: مفاتيح PGP

en: PKCS#7 file
ar: ملف PKCS#7

en: PKCS#8 private key
ar: رزمة شهادة PKCS#8

en: PKCS#8 private key (encrypted)
ar: مفتاح خاص PKCS#8 (مشفر)

en: PKCS#10 certification request
ar: طلب شهادة PKCS#10

en: X.509 certificate
ar: شهادة X.509

en: PkiPath certification path
ar: مسار شهادة PkiPath

en: PostScript document
ar: مستند بوست سكربت

en: Plucker document
ar: مستند Plucker

en: RAML document
ar: مستند RAML

en: RELAX NG XML schema
ar: مخطط  RELAX NG XML

en: RTF document
ar: مستند RTF

en: Sieve mail filter script
ar: سكربت مرشح بريد Sieve

en: SMIL document
ar: مستند SMIL

en: WPL playlist
ar: قائمة تشغيل WPL

en: SQLite2 database
ar: قاعدة بيانات SQLite2

en: SQLite3 database
ar: قاعدة بيانات SQLite3

en: Apple System Profiler
ar: محلل نظام أبل

en: GEDCOM family history
ar: تاريخ عائلة GEDCOM

en: Flash video
ar: فيديو فلاش

en: JavaFX video
ar: فيديو JavaFX

note: translators: a record is in this context a description of a board game that has been played, and that can be played back again: http://www.red-bean.com/sgf/
en: SGF record
ar: تسجيلة SGF

en: Godot Engine project
ar: مشروع محرك جودو

en: Godot Engine resource
ar: مورد محرك جودو

en: Godot Engine scene
ar: مشهد محرك جودو

en: Godot Engine shader
ar: مظلل محرك جودو

en: GDScript script
ar: سكربت GDScript

en: XLIFF translation file
ar: ملف ترجمة XLIFF

en: TOML document
ar: مستند TOML

en: YAML document
ar: مستند YAML

en: Corel Draw drawing
ar: تصميم Corel Draw

en: HPGL file
ar: ملف HPGL

en: PCL file
ar: ملف PCL

en: Lotus 1-2-3 spreadsheet
ar: جدول Lotus 1-2-3

en: Lotus Word Pro document
ar: مستند لوتس ورد برو

en: JET database
ar: قاعدة بيانات JET

en: Microsoft Cabinet archive
ar: أرشيف Microsoft Cabinet

en: Excel spreadsheet
ar: جدول اكسل

en: Excel add-in
ar: إضافة اكسل

en: Excel 2007 binary spreadsheet
ar: مستند اكسل 2007 ثنائي

en: Excel spreadsheet template
ar: قالب جدول اكسل

en: PowerPoint presentation
ar: عرض تقديمي بوربوينت

en: PowerPoint add-in
ar: إضافة بوربوينت

en: PowerPoint slide
ar: شريحة بوربوينت

en: PowerPoint presentation template
ar: قالب عرض بوربوينت

en: Office Open XML Visio drawing
ar: رسم فيزيو Open XML

en: Office Open XML Visio template
ar: قالب فيزيو Open XML

en: Office Open XML Visio stencil
ar: شكل فيزيو Open XML

en: Word document
ar: مستند ورد

en: Word document template
ar: قالب مستند ورد

en: OpenXPS document
ar: مستند OpenXPS

en: XPS document
ar: مستند XPS

en: Microsoft Works document
ar: مستند Microsoft Works

en: Microsoft Visio document
ar: مستند مايكروسوفت فيزو

en: Word template
ar: قالب ورد

en: GML document
ar: مستند GML

en: GNUnet search file
ar: ملف بحث GNUnet

en: TNEF message
ar: رسالة TNEF

en: StarCalc spreadsheet
ar: جدول StarCalc

en: StarChart chart
ar: مخطط StarChart

en: StarDraw drawing
ar: تصميم StarDraw

en: StarImpress presentation
ar: عرض تقديمي StarImpress

en: StarMail email
ar: بريد إلكتروني StarMail

en: StarMath formula
ar: صيغة StarMath

en: StarWriter document
ar: مستند StarWriter

en: ODT document
ar: مستند ODT

en: ODT document (Flat XML)
ar: مستند ODT (Flat XML)

en: ODT template
ar: قالب ODT

en: OTH template
ar: قالب OTH

en: ODM document
ar: مستند ODM

en: ODG drawing
ar: تصميم ODG

en: ODG drawing (Flat XML)
ar: رسمة ODG (Flat XML)

en: ODG template
ar: قالب ODG

en: ODP presentation
ar: عرض تقديمي ODP

en: ODP presentation (Flat XML)
ar: عرض ODP (Flat XML)

en: ODP template
ar: قالب ODP

en: ODS spreadsheet
ar: جدول ODS

en: ODS spreadsheet (Flat XML)
ar: جدول ODS (Flat XML)

en: ODS template
ar: قالب ODS

en: ODC chart
ar: مخطط ODC

en: ODC template
ar: قالب ODC

en: ODF formula
ar: صيغة ODF

en: ODF template
ar: قالب ODF

en: ODB database
ar: قاعدة بيانات ODB

en: ODI image
ar: صورة ODI

en: OpenOffice.org extension
ar: امتداد OpenOffice.org

en: Android package
ar: حزمة أندرويد

en: SIS package
ar: حزمة SIS

en: SISX package
ar: حزمة SISX

en: WordPerfect document
ar: مستند WordPerfect

en: YouTube media archive
ar: أرشيف وسائط يوتيوب

en: SPSS portable data file
ar: ملف بيانات SPSS متنقل

en: SPSS data file
ar: ملف بيانات SPSS

en: XBEL bookmarks
ar: علامات XBEL

en: 7-zip archive
ar: أرشيف 7-zip

en: AbiWord document
ar: مستند آبي وورد

en: CD image cuesheet
ar: صفيحة صورة CD جديلة

en: Lotus AmiPro document
ar: مستند Lotus AmiPro

en: AportisDoc document
ar: مستند AportisDoc

en: Applix Spreadsheets spreadsheet
ar: جداول بيانات Applix

en: Applix Words document
ar: مستند كلمات Applix

en: ARC archive
ar: أرشيف ARC

en: AR archive
ar: أرشيف AR

en: ARJ archive
ar: أرشيف ARJ

en: Electron Archive (ASAR)
ar: أرشيف إليكترون (ASAR)

en: ASP page
ar: صفحة ASP

en: AWK script
ar: سكربت AWK

en: BCPIO archive
ar: أرشيف BCPIO

en: BitTorrent seed file
ar: ملف باذر بت تورنت

en: Blender scene
ar: مشهد بلندر

en: Lrzip archive
ar: أرشيف Lrzip

en: Tar archive (lrzip-compressed)
ar: أرشيف Tar (مضغوط-lrzip)

en: Apple disk image
ar: صورة قرص أبل

en: Raw disk image
ar: صورة قرص خام

en: Floppy disk image
ar: صورة قرص مرن

en: Raw disk image (XZ-compressed)
ar: صورة قرص خام (مضغوطة-ZX)

en: Compressed CD image
ar: صورة سي دي مضغوطة

en: AppImage application bundle
ar: حزمة تطبيق AppImage

en: CD Table Of Contents
ar: جدول محتويات CD

en: GD-ROM image cuesheet
ar: صفيحة صورة الـGD-ROM جديلة

en: Padus DiscJuggler CD image
ar: صورة سي دي Padus DiscJuggler

en: PGN chess game notation
ar: تدوينة لعبة شطرنج PGN

en: CHM document
ar: مستند CHM

en: Java byte code
ar: رمز بايت Java

en: UNIX-compressed file
ar: ملف يونكس-مضغوط

en: Tar archive (gzip-compressed)
ar: أرشيف Tar (مضغوط-gzip)

en: CPIO archive
ar: أرشيف CPIO

en: CPIO archive (gzip-compressed)
ar: أرشيف CPIO (مضغوط-gzip)

en: C shell script
ar: سكربت شِل سي

en: Xbase document
ar: مستند Xbase

en: ECMAScript program
ar: برنامج ECMAScript

en: MAME compressed hard disk image
ar: صورة قرص صلب MAME مضغوطة

note: Translate this to Mega-CD if the console was known as such in your locale Should be Mega-CD in all but en_US, Mexico, Canada and Brazil: https://en.wikipedia.org/wiki/Sega_CD
en: Sega CD disc image
ar: صورة قرص ميجا سي دي

note: Translate this to Kids Computer Pico if the console was known as such in your locale Should be Sega Pico in all but Japan: https://en.wikipedia.org/wiki/Sega_Pico
en: Sega Pico ROM
ar: روم سيجا بيك

en: Sega Saturn disc image
ar: صورة قرص ميجا ساتورن

en: Dreamcast disc image
ar: صورة قرص Dreamcast

en: Nintendo DS ROM
ar: روم نينتندو دي

en: Nintendo 3DS ROM
ar: روم نينتندو 3دي

en: Nintendo 3DS Executable
ar: تنفيذي نينتندو 3دي إس

en: PC Engine ROM
ar: روم محرك PC

en: Wii disc image
ar: صورة قرص وي

en: WiiWare bundle
ar: حزمة وي واير

en: GameCube disc image
ar: صورة قرص GameCube

en: Thomson Mémo7 cartridge
ar: خرطوشة Thomson Mémo7

en: Thomson cassette
ar: شريط Thomson

en: HFE floppy disk image
ar: صورة قرص مرن HFE

en: SAP Thomson floppy disk image
ar: صورة قرص مرن SAP Thomson

en: Debian package
ar: حزمة ديبيان

en: Qt Designer interface document
ar: مستند واجهة مصمم كيوت

en: Kaitai Struct definition file
ar: ملف تعريف Kaitai Struct

en: Qt Markup Language file
ar: ملف لغة وصف Qt

en: FictionBook document
ar: مستند FictionBook

en: Compressed FictionBook document
ar: مستند FictionBook مضغوط

en: Dia diagram
ar: خطاطة Dia

en: Dia shape
ar: شكل Dia

en: TeX DVI document
ar: مستند TeX DVI

en: Enlightenment theme
ar: سمة Enlightenment

en: Egon Animator animation
ar: تحريكة محرك Egon

en: FLTK Fluid file
ar: ملف FLTK Fluid

en: WOFF font
ar: خط WOFF

en: WOFF2 font
ar: خط WOFF2

en: PostScript type-1 font
ar: خط بوستسكربت النوع ١

en: Adobe font metrics
ar: مقاييس خط أدوبي

en: BDF font
ar: خط BDF

en: DOS font
ar: خط DOS

en: Adobe FrameMaker font
ar: خط أدوبي FrameMaker

en: LIBGRX font
ar: خط LIBGRX

en: Linux PSF console font
ar: خط كونسول PSF لينكس

en: Linux PSF console font (gzip-compressed)
ar: خط كونسول PSF لينكس (مضغوط-gzip)

en: PCF font
ar: خط PCF

en: OpenType font
ar: خط OpenType

en: Speedo font
ar: خط Speedo

en: SunOS News font
ar: خط SunOS News

en: TeX font
ar: خط TeX

en: TeX font metrics
ar: مقاييس خط TeX

en: TrueType font
ar: خط TrueType

en: Font collection
ar: تجميعة خط

en: TrueType XML font
ar: خط TrueType XML

en: V font
ar: خط V

en: Adobe FrameMaker document
ar: مستند أدوبي FrameMaker

en: Game Boy Color ROM
ar: روم جيم بوي كولر

en: Virtual Boy ROM
ar: روم بوي الافتراضي

en: GDBM database
ar: قاعدة بيانات GDBM

note: Translate this to Mega Drive if the console was known as such in your locale Should be Mega Drive in all but en_US, Mexico and Canada: https://en.wikipedia.org/wiki/Sega_Genesis#History
en: Genesis ROM
ar: روم Genesis

note: Translate this to Super 32X, Mega Drive 32X or Mega 32X if the system was known as such in your locale Should be Super 32X in Japan, Mega Drive 32X in PAL region and Mega 32X in Brazil: https://en.wikipedia.org/wiki/32X
en: Genesis 32X ROM
ar: روم Genesis 32X

en: GTK+ Builder interface document
ar: مستند واجهة باني جي تي كي بلس

en: Glade project
ar: مشروع Glade

en: GnuCash financial data
ar: بيانات مالية GnuCash

en: Gnumeric spreadsheet
ar: جدول Gnumeric

en: Gnuplot document
ar: مستند Gnuplot

en: Graphite scientific graph
ar: مبيان جرافيت علمي

en: GTKtalog catalog
ar: كتالوج GTKtalog

en: TeX DVI document (gzip-compressed)
ar: مستند TeX DVI (مضغوط-gzip)

en: Gzip archive
ar: أرشيف Gzip

en: PDF document (gzip-compressed)
ar: مستند PDF (مضغوط-gzip)

en: PostScript document (gzip-compressed)
ar: مستند PostScript (مضغوط-gzip)

en: HDF document
ar: مستند HDF

en: IFF file
ar: ملف IFF

en: iPod firmware
ar: برنامج عتاد الـiPod

en: Java archive
ar: أرشيف Java

en: Java class
ar: صنف java

en: Groovy source code
ar: شفرة مصدر Groovy

en: Gradle script
ar: سكربت Gradle

en: JNLP file
ar: ملف JNLP

en: Java keystore
ar: مخزن مفاتيح جافا

en: Java JCE keystore
ar: مخزن مفاتيح Java JCE

en: Pack200 Java archive
ar: أرشيف Pack200 Java

en: JavaScript program
ar: برنامج جافاسكربت

en: JSON document
ar: مستند JSON

en: JRD document
ar: مستند JRD

en: JSON patch
ar: رقعة JSON

en: JSON-LD document
ar: مستند JSON-LD

en: JSON schema
ar: مخطط JSON

en: Jupyter notebook document
ar: مستند دفتر Jupyter

en: CoffeeScript document
ar: مستند CoffeeScript

en: JBuilder project
ar: مشروع JBuilder

en: Karbon14 drawing
ar: تصميم Karbon14

en: KChart chart
ar: رسم بياني KChart

en: Kexi settings
ar: إعدادات Kexi

en: Kexi shortcut
ar: اختصار Kexi

en: Kexi database file
ar: ملف قاعدة Kexi

en: KFormula formula
ar: صيغة KFormula

en: KIllustrator drawing
ar: تصميم KIllustrator

en: Kivio flowchart
ar: قائمة تدفق Kivio

en: Kontour drawing
ar: تصميم Kontour

en: KPovModeler scene
ar: مشهد KPovModeler

en: KPresenter presentation
ar: عرض تقديمي KPresenter

en: Krita document
ar: مستند Krita

en: KSpread spreadsheet
ar: جدول KSpread

en: KSpread spreadsheet (encrypted)
ar: جدول KSpread (مشفر)

en: KSysV init package
ar: حزمة KSysV init

en: Kugar document
ar: مستند Kugar

en: KWord document
ar: مستند KWord

en: KWord document (encrypted)
ar: مستند KWord (مشفر)

en: LHA archive
ar: أرشيف LHA

en: LHZ archive
ar: أرشيف LHZ

en: LyX document
ar: مستند LyX

en: LZ4 archive
ar: أرشيف LZ4

en: Tar archive (LZ4-compressed)
ar: أرشيف Tar (مضغوط-LZ4)

en: Lzip archive
ar: أرشيف Lzip

en: Tar archive (lzip-compressed)
ar: أرشيف Tar (مضغوط-lzip)

en: PDF document (lzip-compressed)
ar: مستند PDF (مضغوط-lzip)

en: LZMA archive
ar: أرشيف LZMA

en: Tar archive (LZMA-compressed)
ar: أرشيف Tar (مضغوط-LZMA)

en: LZO archive
ar: أرشيف LZO

en: Qpress archive
ar: أرشيف Qpress

en: XAR archive
ar: أرشيف XAR

en: Zlib archive
ar: أرشيف Zlib

en: MagicPoint presentation
ar: عرض تقديمي MagicPoint

en: Macintosh MacBinary file
ar: ملف Macintosh MacBinary

en: Matroska stream
ar: دفق Matroska

en: Matroska video
ar: فيديو Matroska

en: Matroska 3D video
ar: فيديو Matroska 3D

en: Matroska audio
ar: صوت Matroska

en: WebM video
ar: فيديو WebM

en: WebM audio
ar: صوت WebM

en: MHTML web archive
ar: أرشيف ويب MHTML

en: MXF video
ar: فيديو MXF

en: OCL file
ar: ملف OCL

en: COBOL source code
ar: شيفرة مصدر كوبول

en: Mobipocket e-book
ar: كتاب إلكتروني Mobipocket

en: Adobe FrameMaker MIF document
ar: مستند أدوبي FrameMaker MIF

en: Mozilla bookmarks
ar: علامات موزيلا

en: DOS/Windows executable
ar: تنفيذي DOS/Windows

en: Internet shortcut
ar: اختصار إنترنت

en: WRI document
ar: مستند WRI

en: MSX ROM
ar: روم MSX

en: M4 macro
ar: ماكرو M4

en: Nintendo64 ROM
ar: روم Nintendo64

en: Nautilus link
ar: وصلة Nautilus

en: Neo-Geo Pocket ROM
ar: روم Neo-Geo Pocket

en: Neo-Geo Pocket Color ROM
ar: روم Neo-Geo Pocket Color

note: Translate this to Famicom if the console was known as such in your locale
en: NES ROM
ar: روم NES

en: Unidata NetCDF document
ar: مستند Unidata NetCDF

en: NewzBin usenet index
ar: فهرس يوزنت NewzBin

en: Annodex exchange format
ar: صيغة تبادل Annodex

en: Annodex video
ar: فيديو Annodex

en: Annodex audio
ar: صوت Annodex

en: Ogg multimedia file
ar: ملف وسائط متعددة Ogg

en: Ogg audio
ar: صوت Ogg

en: Ogg video
ar: فيديو Ogg

en: Ogg Vorbis audio
ar: صوت Ogg Vorbis

en: Ogg FLAC audio
ar: صوت Ogg FLAC

en: Opus audio
ar: صوت Opus

en: Ogg Speex audio
ar: صوت Ogg Speex

en: Speex audio
ar: صوت Speex

en: Ogg Theora video
ar: فيديو Ogg Theora

en: OGM video
ar: فيديو OGM

en: OLE2 compound document storage
ar: تخزين مجمع مستند OLE2

en: Microsoft Publisher document
ar: مستند ناشر مايكروسوفت

en: Windows Installer package
ar: حزمة مثبّت ويندوز

en: GNU Oleo spreadsheet
ar: جدول جنو Oleo

en: PAK archive
ar: أرشيف PAK

en: Palm OS database
ar: قاعدة بيانات Palm OS

en: Parchive archive
ar: أرشيف Parchive

en: PEF executable
ar: PEF تنفيذي

en: Perl script
ar: سكربت بيرل

en: PHP script
ar: سكربت PHP

en: PKCS#7 certificate bundle
ar: رزمة شهادة PKCS#7

en: PKCS#12 certificate bundle
ar: رزمة شهادة PKCS#12

en: PlanPerfect spreadsheet
ar: جدول PlanPerfect

en: Pocket Word document
ar: مستند Pocket Word

en: Pathetic Writer document
ar: مستند Pathetic Writer

en: QtiPlot document
ar: مستند QtiPlot

en: Quattro Pro spreadsheet
ar: جدول Quattro Pro

en: QuickTime playlist
ar: قائمة تشغيل كويك تايم

en: Quicken document
ar: مستند Quicken

en: RAR archive
ar: أرشيف RAR

en: DAR archive
ar: أرشيف DAR

en: Alzip archive
ar: أرشيف Alzip

en: RPM package
ar: حزمة RPM

en: Source RPM package
ar: حزمة RPM مصدرية

en: Ruby script
ar: سكربت روبي

en: Markaby script
ar: سكربت Markaby

en: Crystal source code
ar: شفرة مصدر Crystal

en: Rust source code
ar: شفرة مصدر رست

en: SC/Xspread spreadsheet
ar: جدول SC/Xspread

en: Shockwave Flash file
ar: ملف Shockwave Flash

note: translators: "Shorten" is the name of an audio codec
en: Shorten audio
ar: صوت Shorten

en: Siag spreadsheet
ar: جدول Siag

en: Skencil document
ar: مستند Skencil

en: Stampede package
ar: حزمة Stampede

en: SG-1000 ROM
ar: روم SG-1000

note: Translate this to "Master System/Mark III" if the console was known as such in your locale (probably only in Japan)
en: Master System ROM
ar: روم Master System

en: Game Gear ROM
ar: روم جيم جير

note: Translate this as Super Famicom (in Far East Asia) or Super Nintendo (in Europe) if the console was known as such in your locale
en: Super NES ROM
ar: روم Super NES

en: StuffIt archive
ar: أرشيف StuffIt

en: SubRip subtitles
ar: ترجمات SubRip

en: WebVTT subtitles
ar: ترجمات WebVTT

en: SAMI subtitles
ar: ترجمات SAMI

en: MicroDVD subtitles
ar: ترجمات MicroDVD

en: SSA subtitles
ar: ترجمات SSA

en: SubViewer subtitles
ar: ترجمات SubViewer

en: iMelody ringtone
ar: نغمة iMelody

en: SMAF audio
ar: صوت SMAF

en: MRML playlist
ar: قائمة تشغيل MRML

en: XMF audio
ar: صوت XMF

en: Mobile XMF audio
ar: صوت Mobile XMF

en: SV4 CPIO archive
ar: أرشيف SV4 CPIO

en: SV4 CPIO archive (with CRC)
ar: أرشيف SV4 CPIO (مع CRC)

en: Tar archive
ar: أرشيف Tar

en: Tar archive (compressed)
ar: أرشيف Tar (مضغوط)

en: TGIF document
ar: مستند TGIF

en: ToutDoux document
ar: مستند ToutDoux

en: Troff document
ar: مستند Troff

en: Manual page
ar: صفحة دليل

en: Manual page (compressed)
ar: صفحة دليل (مضغوطة)

en: Tar archive (LZO-compressed)
ar: أرشيف Tar (مضغوط-LZO)

en: XZ archive
ar: أرشيف XZ

en: Tar archive (XZ-compressed)
ar: أرشيف Tar (مضغوط-XZ)

en: Zstandard archive
ar: أرشيف Zstandard

en: Tar archive (Zstandard-compressed)
ar: أرشيف Tar (مضغوط-Zstandard)

en: PDF document (XZ-compressed)
ar: مستند PDF (مضغوط-XZ)

en: Ustar archive
ar: أرشيف Ustar

en: WAIS source code
ar: شفرة مصدر WAIS

en: WordPerfect/Drawperfect image
ar: صورة WordPerfect/Drawperfect

en: Bandai WonderSwan ROM
ar: روم Bandai WonderSwan

en: Bandai WonderSwan Color ROM
ar: روم لون Bandai WonderSwan

en: DER/PEM/Netscape-encoded X.509 certificate
ar: شهادة DER/PEM/Netscape-encoded X.509

en: Zoo archive
ar: أرشيف Zoo

en: XHTML page
ar: صفحة XHTML

en: Zip archive
ar: أرشيف Zip

en: WIM disk image
ar: صورة قرص WIM

en: Dolby Digital audio
ar: صوت Dolby Digital

en: DTS audio
ar: صوت DTS

en: DTS-HD audio
ar: صوت DTS-HD

en: AMR audio
ar: صوت AMR

en: AMR-WB audio
ar: صوت AMR-WB

en: ULAW (Sun) audio
ar: صوت ULAW (صن)

en: Commodore 64 audio
ar: صوت Commodore 64

en: PCM audio
ar: صوت PCM

en: AIFC audio
ar: صوت AIFC

en: AIFF/Amiga/Mac audio
ar: صوت AIFF/Amiga/Mac

en: Monkey's audio
ar: صوت Monkey

en: Audible.Com audio
ar: صوت Audible.Com

en: Audible Enhanced audio
ar: صوت محسن مسموع

en: DSDIFF audio
ar: صوت DSDIFF

en: DSF audio
ar: صوت DSF

en: Impulse Tracker audio
ar: صوت Impulse Tracker

en: FLAC audio
ar: صوت FLAC

en: WavPack audio
ar: صوت WavPack

en: WavPack audio correction file
ar: ملف تصحيح صوت WavPack

en: MIDI audio
ar: صوت MIDI

en: AAC audio
ar: صوت AAC

en: USAC audio
ar: صوت USAC

en: MPEG-4 audio
ar: صوت MPEG-4

en: MPEG-4 ringtone
ar: نغمة MPEG-4

en: MPEG-4 video
ar: فيديو MPEG-4

en: MPEG-4 audio book
ar: كتاب MPEG-4 صوتي

en: 3GPP multimedia file
ar: ملف وسائط متعددة 3GPP

en: 3GPP2 multimedia file
ar: ملف وسائط متعددة 3GPP2

en: Amiga SoundTracker audio
ar: مقتفي صوت Amiga السمعي

en: MP2 audio
ar: صوت MP2

en: MP3 audio
ar: صوت MP3

en: Media playlist
ar: قائمة تشغيل وسائط

en: Microsoft ASX playlist
ar: قائمة تشغيل مايكروسوفت ASX

en: PSF audio
ar: صوت PSF

en: MiniPSF audio
ar: صوت MiniPSF

en: PSFlib audio library
ar: مكتبة صوت PSFlib

en: Windows Media audio
ar: فيديو ويندوز ميديا

en: Musepack audio
ar: صوت Musepack

en: RealAudio document
ar: مستند RealAudio

en: RealMedia playlist
ar: قائمة تشغيل RealMedia

en: RealVideo document
ar: مستند RealVideo

en: RealMedia document
ar: مستند RealMedia

en: RealPix document
ar: مستند RealPix

en: RealText document
ar: مستند RealText

en: RIFF audio
ar: صوت RIFF

en: RIFF container
ar: حاوية RIFF

en: Scream Tracker 3 audio
ar: صوت Scream Tracker 3

en: MP3 ShoutCast playlist
ar: قائمة تشغيل MP3 ShoutCast

en: Scream Tracker audio
ar: صوت Scream Tracker

en: VOC audio
ar: صوت VOC

en: WAV audio
ar: صوت WAV

en: FastTracker II audio
ar: صوت FastTracker II

en: TrueAudio audio
ar: صوت TrueAudio

en: Windows BMP image
ar: صورة Windows BMP

en: WBMP image
ar: صورة WBMP

en: CGM image
ar: صورة CGM

en: CCITT G3 fax image
ar: صورة فاكس CCITT G3

en: GIF image
ar: صورة GIF

en: HEIF image
ar: صورة HEIF

en: IEF image
ar: صورة IEF

en: JPEG image
ar: صورة JPEG

en: MJPEG video stream
ar: دفق فيديو MJPEG

en: JPEG-2000 codestream
ar: تيار شفرة JPEG-2000

en: JPEG-2000 JP2 image
ar: صورة JPEG-2000 JP2

en: JPEG-2000 JPX image
ar: صورة JPEG-2000 JPX

en: JPEG-2000 JPM image
ar: صورة JPEG-2000 JPM

en: JPEG-2000 MJ2 video
ar: فيديو JPEG-2000 MJ2

en: JPEG XL image
ar: صورة JPEG XL

en: OpenRaster image
ar: صورة OpenRaster

en: DirectDraw surface
ar: سطح DirectDraw

en: X11 cursor
ar: مؤشر X11

en: EXR image
ar: صورة EXR

en: Macintosh Quickdraw/PICT drawing
ar: رسمة ماكنتوش Quickdraw/PICT

en: UFRaw ID image
ar: صورة UFRaw ID

en: Adobe DNG negative
ar: سالبة Adobe DNG

en: Canon CRW raw image
ar: صورة Canon CRW خامة

en: Canon CR2 raw image
ar: صورة Canon CR2 خامة

en: Canon CR3 raw image
ar: صورة Canon CR3 خامة

en: Fuji RAF raw image
ar: صورة Fuji RAF خامة

en: Kodak DCR raw image
ar: صورة Kodak DCR خامة

en: Kodak K25 raw image
ar: صورة Kodak K25 خامة

en: Kodak KDC raw image
ar: صورة Kodak KDC خامة

en: Minolta MRW raw image
ar: صورة Minolta MRW خامة

en: Nikon NEF raw image
ar: صورة Nikon NEF خامة

en: Nikon NRW raw image
ar: صورة Nikon NRW خامة

en: Olympus ORF raw image
ar: صورة Olympus ORF خامة

en: Panasonic raw image
ar: صورة Panasonic خامة

en: Pentax PEF raw image
ar: صورة Pentax PEF خامة

en: Sigma X3F raw image
ar: صورة Sigma X3F خامة

en: Sony SRF raw image
ar: صورة Sony SRF خامة

en: Sony SR2 raw image
ar: صورة Sony SR2 خامة

en: Sony ARW raw image
ar: صورة Sony ARW خامة

en: PNG image
ar: صورة PNG

en: RLE bitmap image
ar: صورة نقطية RLE

en: SVG image
ar: صورة SVG

en: TIFF image
ar: صورة TIFF

en: Multi-page TIFF image
ar: صورة TIFF متعددة الصفحات

en: AutoCAD image
ar: صورة AutoCAD

en: DXF vector image
ar: صورة DXF نقطية

en: MDI image
ar: صورة MDI

en: WebP image
ar: صورة WebP

en: 3D Studio image
ar: صورة 3دي استديو

en: Applix Graphics image
ar: صورة رسوميات Applix

en: CMU raster image
ar: صورة CMU نقطية

en: DICOM image
ar: صورة DICOM

en: DocBook document
ar: مستند DocBook

en: DIB image
ar: صورة DIB

en: DjVu image
ar: صورة DjVu

en: DjVu document
ar: مستند DjVu

en: DPX image
ar: صورة DPX

en: EPS image
ar: صورة EPS

en: FITS document
ar: مستند FITS

en: FPX image
ar: صورة FPX

en: EPS image (gzip-compressed)
ar: صورة EPS (مضغوط-gzip)

en: Windows icon
ar: أيقونة ويندوز

en: MacOS X icon
ar: أيقونة MacOS X

en: ILBM image
ar: صورة ILBM

en: JNG image
ar: صورة JNG

en: LightWave object
ar: كائن LightWave

en: LightWave scene
ar: مشهد LightWave

en: MacPaint Bitmap image
ar: صورة MacPaint Bitmap

en: Office drawing
ar: تصميم أوفيس

en: NIFF image
ar: صورة NIFF

en: PCX image
ar: صورة PCX

en: PCD image
ar: صورة PCD

en: PNM image
ar: صورة PNM

en: PBM image
ar: صورة PBM

en: PGM image
ar: صورة PGM

en: PPM image
ar: صورة PPM

en: Photoshop image
ar: صورة فوتوشوب

en: RGB image
ar: صورة RGB

en: SGI image
ar: صورة SGI

en: Sun raster image
ar: صورة Sun raster

en: TGA image
ar: صورة TGA

en: Windows cursor
ar: مؤشر ويندوز

en: Windows animated cursor
ar: مؤشر ويندوز متحرك

en: EMF image
ar: صورة EMF

en: WMF image
ar: صورة WMF

en: XBM image
ar: صورة XBM

en: GIMP image
ar: صورة GIMP

en: GIMP brush
ar: فرشاة جمب

en: GIMP brush pipe
ar: أنبوب فرشاة GIMP

en: GIMP pattern
ar: نقش GIMP

en: XFig image
ar: صورة XFig

en: XPM image
ar: صورة XPM

en: X window image
ar: صورة X window

en: Usenet news message
ar: رسالة أخبار Usenet

en: GNU mail message
ar: رسالة بريد جنو

en: IGES document
ar: مستند IGES

en: glTF model
ar: نموذج glTF

en: VRML document
ar: مستند VRML

en: OBJ 3D model
ar: نموذج OBJ 3D

en: OBJ 3D model material library
ar: مكتبة المواد النموذجية OBJ 3D

en: Macintosh AppleDouble-encoded file
ar: ملف Macintosh AppleDouble مشفر

en: VCS/ICS calendar
ar: سجل VCS/ICS

en: CSS stylesheet
ar: نمط CSS

en: Turtle document
ar: وثيقة Turtle

en: txt2tags document
ar: مستند txt2tags

en: Verilog source code
ar: شفرة مصدر Verilog

en: SystemVerilog header
ar: ترويسة SystemVerilog

en: SystemVerilog source code
ar: شفرة مصدر SystemVerilog

en: VHDL source code
ar: شفرة مصدر VHDL

en: RDF file
ar: ملف RDF

en: OWL XML file
ar: ملف OWL XML

en: RSS summary
ar: ملخص RSS

en: Atom syndication feed
ar: مروج تغذية Atom

en: OPML syndication feed
ar: مروج تغذية OPML

en: SGML document
ar: مستند SGML

en: TSV document
ar: مستند TSV

en: Graphviz DOT graph
ar: مبيان Graphviz DOT

en: JAD document
ar: مستند JAD

en: WML document
ar: مستند WML

en: WMLScript program
ar: برنامج WMLScript

en: WarpScript source code
ar: شفرة مصدر WarpScript

en: ACE archive
ar: أرشيف ACE

en: Ada source code
ar: شفرة مصدر Ada

en: BibTeX document
ar: مستند BibTeX

en: C++ header
ar: ترويسة سي++

en: C++ source code
ar: شفرة مصدر سي++

en: ChangeLog document
ar: مستند ChangeLog

en: C header
ar: ترويسة C

en: CMake source code
ar: شفرة مصدر CMake

en: Common Lisp source code
ar: شفرة مصدر Common Lisp

en: CSV document
ar: مستند CSV

en: CSV Schema document
ar: مستند مخطط CSV

en: C source code
ar: شفرة مصدر سي

en: C# source code
ar: شفرة مصدر سي#

en: Vala source code
ar: شفرة مصدر Vala

en: OOC source code
ar: شفرة مصدر OOC

en: DCL script
ar: سكربت DCL

en: DSSSL document
ar: مستند DSSSL

en: D source code
ar: شفرة مصدر D

en: DTD file
ar: ملف DTD

en: Eiffel source code
ar: شفرة مصدر Eiffel

en: Emacs Lisp source code
ar: شفرة مصدر Emacs Lisp

en: Elixir source code
ar: شفرة مصدر Elixir

en: Erlang source code
ar: شفرة مصدر Erlang

en: Fortran source code
ar: شفرة مصدر Fortran

en: Genie source code
ar: شفرة مصدر Genie

en: Gherkin document
ar: مستند Gherkin

en: HTML document
ar: مستند HTML

en: Web application cache file
ar: ملف خبيئة تطبيق ويب

en: Google Video Pointer shortcut
ar: اختصار مؤشر فيديو غوغل

en: Haskell source code
ar: شفرة مصدر Haskell

en: IDL document
ar: مستند IDL

en: Java source code
ar: شفرة مصدر Java

en: LDIF address book
ar: دفتر عناوين LDIF

en: Lilypond music sheet
ar: صفحة موسيقى Lilypond

en: LHS source code
ar: شفرة مصدر LHS

en: Makefile build file
ar: ملف بناء Makefile

en: Markdown document
ar: مستند مارك داون

en: Qt MOC file
ar: ملف Qt MOC

en: Windows Registry extract
ar: استخراج مسجل ويندوز

en: MOF file
ar: ملف MOF

en: Mup musical composition document
ar: وثيقة تأليف موسيقي Mup

en: Objective-C source code
ar: شفرة مصدر Objective-C

en: Objective-C++ source code
ar: شفرة مصدر Objective-سي++

en: OCaml source code
ar: شفرة مصدر OCaml

en: OpenCL source code
ar: شفرة مصدر OpenCL

en: MATLAB file
ar: ملف ماتلاب

en: Meson source code
ar: شفرة مصدر Meson

en: Modelica model
ar: نموذج Modelica

en: Pascal source code
ar: شفرة مصدر باسكال

en: Dart source code
ar: شفرة مصدر Dart

en: Go source code
ar: شفرة مصدر غو

en: SCons configuration file
ar: ملف إعداد SCons

en: Python 3 script
ar: سكربت بايثون٣

en: Python script
ar: سكربت بايثون

en: SageMath script
ar: سكربت SageMath

en: Lua script
ar: سكربت Lua

en: README document
ar: مستند README

en: NFO document
ar: مستند NFO

en: RPM spec file
ar: ملف مواصفات RPM

en: Sass CSS pre-processor file
ar: ملف Sass CSS قبل المعالج

en: Scala source code
ar: شفرة مصدر Scala

en: Scheme source code
ar: شفرة مصدر Scheme

en: SCSS pre-processor file
ar: ملف SCSS قبل المعالج

en: Setext document
ar: مستند Setext

en: SQL code
ar: شفرة SQL

en: Tcl script
ar: سكربت Tcl

en: TeX document
ar: مستند TeX

en: TeXInfo document
ar: مستند TeXInfo

en: Troff ME input document
ar: مستند Troff ME input

en: Troff MM input document
ar: مستند Troff MM input

en: Troff MS input document
ar: مستند Troff MS input

en: Twig template
ar: قالب Twig

en: X-Motif UIL table
ar: جدول X-Motif UIL

en: uuencoded file
ar: ملف uuencoded

en: VBScript program
ar: برنامج في بي سكريبت

en: XMI file
ar: ملف XMI

en: XSL FO file
ar: ملف XSL FO

en: iptables configuration file
ar: ملف إعداد iptables

en: D-Bus service file
ar: ملف خدمة دي-باص

en: XSLT stylesheet
ar: نمط XSLT

en: Maven description file
ar: ملف وصف Maven

en: XMCD CD database
ar: قاعدة بيانات XMCD CD

en: XML document
ar: مستند XML

en: XML entities document
ar: مستند كيانات XML

en: DV video
ar: فيديو DV

en: ISI video
ar: فيديو ISI

en: MPEG-2 transport stream
ar: بث نقل MPEG-2

en: MPEG video
ar: فيديو MPEG

en: Video playlist
ar: قائمة تشغيل فيديو

en: QuickTime video
ar: فيديو QuickTime

en: QuickTime image
ar: صورة QuickTime

en: Khronos texture image
ar: صور نسيج Khronos

en: ASTC texture
ar: نسيج ASTC

en: Vivo video
ar: فيديو Vivo

en: Wavelet video
ar: فيديو Wavelet

en: ANIM animation
ar: تحريكة ANIM

en: FLIC animation
ar: تحريكة FLIC

en: Haansoft Hangul document
ar: مستند Haansoft Hangul

en: Haansoft Hangul document template
ar: قالب مستند Haansoft Hangul

en: MNG animation
ar: تحريكة MNG

en: ASF video
ar: فيديو ASF

en: Windows Media Station file
ar: ملف محطة ويندوز ميديا

en: Windows Media video
ar: فيديو ويندوز ميديا

en: AVI video
ar: فيديو AVI

en: NullSoft video
ar: فيديو NullSoft

en: SDP multicast stream file
ar: ملف دفق متعدد البث SDP

en: SGI video
ar: فيديو SGI

en: eMusic download package
ar: حزمة تنزيل eMusic

en: KML geographic data
ar: بيانات جغرافية KML

en: KML geographic compressed data
ar: بيانات جغرافية مضغوطة KML

en: GeoJSON geospatial data
ar: بيانات جغرافية مكانية GeoJSON

en: GPX geographic data
ar: بيانات جغرافية GPX

en: Citrix ICA settings file
ar: ملف إعدادات Citrix ICA

en: XUL interface document
ar: مستند واجهة XUL

en: XPInstall installer module
ar: وحدة مثبت XPInstall

en: Word 2007 document
ar: مستند ورد 2007

en: Word 2007 document template
ar: قالب مستند ورد 2007

en: PowerPoint 2007 presentation
ar: عرض تقديمي بوربوينت 2007

en: PowerPoint 2007 slide
ar: شريحة بوربوينت 2007

en: PowerPoint 2007 show
ar: عرض بوربوينت 2007

en: PowerPoint 2007 presentation template
ar: قالب عرض بوربوينت 2007

en: Excel 2007 spreadsheet
ar: جدول اكسل 2007

en: Excel 2007 spreadsheet template
ar: قالب جدول اكسل 2007

en: T602 document
ar: مستند T602

en: Cisco VPN settings
ar: إعدادات Cisco VPN

en: ICC profile
ar: تشكيلة ICC

en: IT 8.7 color calibration file
ar: ملف ضبط ألوان IT 8.7

en: CCMX color correction file
ar: ملف تصحيح لون CCMX

en: WinHelp help file
ar: ملف مساعدة ويندوز

note: TRANSLATORS: This is a brand-name, not a generic term. Please see http://en.wikipedia.org/wiki/Video_CD http://www.herongyang.com/CD-DVD/VCD-Movie-File-Directory-Structure.html
en: Video CD
ar: سي دي فيديو

note: TRANSLATORS: This is a brand-name, not a generic term. Please see http://en.wikipedia.org/wiki/Super_Video_CD http://everything2.com/index.pl?node_id=1009222
en: Super Video CD
ar: سي دي فيديو فائق

note: http://en.wikipedia.org/wiki/Blu-ray_Disc http://www.blu-raydisc.com/Section-13470/Section-13890/Index.html
en: Blu-ray video disc
ar: قرص فيديو بلو-راي

note: http://en.wikipedia.org/wiki/HD_DVD http://www.dvdafteredit.com/wiki/The_HVDVD_TS_Folder
en: HD DVD video disc
ar: قرص فيديو HD DVD

note: TRANSLATORS: This is a brand-name, not a generic term. Please see http://en.wikipedia.org/wiki/Picture_CD http://www.re.org/kristin/picturecd.html
en: Picture CD
ar: سي دي صورة

note: https://github.com/ostreedev/ostree/blob/master/man/ostree-create-usb.xml
en: OSTree software updates
ar: تحديثات برامج OSTree

note: http://standards.freedesktop.org/autostart-spec/autostart-spec-latest.html http://bugzilla.gnome.org/show_bug.cgi?id=509823#c3
en: UNIX software
ar: برنامج يونكس

note: http://standards.freedesktop.org/autostart-spec/autostart-spec-latest.html http://bugzilla.gnome.org/show_bug.cgi?id=509823#c3
en: Windows software
ar: برنامج ويندوز

en: TriG RDF document
ar: وثيقة TriG RDF

en: Apple Keynote 5 presentation
ar: عرض أبل كي نوت ٥

en: Apple Numbers spreadsheet
ar: جدول أرقام أبل

en: Apple Pages document
ar: مستند صفحات أبل

en: Apple Wallet pass
ar: بطاقة محفظة أبل

en: Adobe PageMaker document
ar: مستند أدوبي  بيج ميكر

en: Doom WAD file
ar: ملف Doom WAD

en: Amiga disk image
ar: صورة قرص Amiga

en: Flatpak application bundle
ar: حزمة تطبيق Flatpak

en: Flatpak repository description
ar: وصف مستودع Flatpak

en: Flatpak repository reference
ar: مرجع مستودع Flatpak

en: Squashfs filesystem image
ar: صورة نظام ملفات Squashfs

en: Snap package
ar: حزمة سناب

en: 3MF document
ar: مستند 3MF

en: STL 3D model
ar: نموذج STL 3D

en: G-code file
ar: ملف G-code

en: G-code Extended file
ar: ملف غي-كود الموسع

en: Nintendo FDS disk image
ar: صورة قرص نينتندو اف دي اس

en: OVF disk image
ar: صورة قرص OVF

en: QEMU QED disk image
ar: صورة قرص QEMU QED

en: QEMU QCOW disk image
ar: صورة قرص QEMU QCOW

en: VHD disk image
ar: صورة قرص VHD

en: VHDX disk image
ar: صورة قرص VHDX

en: VMDK disk image
ar: صورة قرص VMDK

en: VDI disk image
ar: صورة قرص VDI

en: AppleWorks document
ar: مستند AppleWorks

en: BPS patch
ar: رقعة BPS

en: IPS patch
ar: رقعة IPS

en: Pyspread spreadsheet
ar: ورقة عمل Pyspread

en: Kotlin source code
ar: شفرة مصدر Kotlin

en: AVIF image
ar: صورة AVIF

en: Bink Video
ar: فيديو Bink

en: Smacker Video
ar: فيديو Smacker

en: Org-mode file
ar: ملف Org-mode

en: OpenZIM file
ar: ملف OpenZIM

en: SPARQL query
ar: استعلام SPARQL

en: SPARQL query results
ar: نتائج استعلام SPARQL
