shared-mime-info - en to ast translation catalogue (169 entries)

en: Adobe Illustrator document
ast: Documentu d'Adobe Illustrator

en: Macintosh BinHex-encoded file
ast: Ficheru codificáu en BinHex de Machintosh

en: MathML document
ast: Documentu MathML

en: Metalink file
ast: Ficheru d'enllaz meta

en: Partially downloaded file
ast: Ficheru baxáu parcialmente

en: ODA document
ast: Documentu ODA

en: WWF document
ast: Documentu WWF

en: PDF document
ast: Documentu PDF

en: XSPF playlist
ast: Llista de reproducción XSPF

en: Microsoft Windows theme pack
ast: Paquete de temes de Microsoft Windows

en: AmazonMP3 download file
ast: Ficheru de descarga AmazonMP3

en: GSM 06.10 audio
ast: Audiu GSM 6.10

en: PGP/MIME-encrypted message header
ast: Testera de mensaxe cifrada en PGP/MIME

en: PGP keys
ast: Claves PGP

en: X.509 certificate
ast: Certificáu X.509

en: PkiPath certification path
ast: Camín de certificación PkiPath

en: Plucker document
ast: Documentu Plucker

en: RAML document
ast: Documentu RAML

en: RTF document
ast: Documentu RTF

en: SMIL document
ast: Documentu SMIL

en: Flash video
ast: Videu en Flash

en: JavaFX video
ast: Videu en JavaFX

en: XLIFF translation file
ast: Ficheru de traducciones XLIFF

en: YAML document
ast: Documentu YAML

en: Corel Draw drawing
ast: Dibuxu de Corel Draw

en: HPGL file
ast: Ficheru HPGL

en: PCL file
ast: FIcheru PCL

en: Lotus 1-2-3 spreadsheet
ast: Fueya de cálculu de Lotus 1-2-3

en: JET database
ast: Base de datos JETº

en: PowerPoint slide
ast: Diapositiva de PowerPoint

en: PowerPoint presentation template
ast: Plantía de presentaciones de PowerPoint

en: Word document
ast: Documentu de Word

en: Word document template
ast: Plantía de documentu de Word

en: XPS document
ast: Documentu XPS

en: Microsoft Works document
ast: Documentu de Microsoft Works

en: Microsoft Visio document
ast: Documentu de Microsoft Visio

en: Word template
ast: Plantía de Word

en: GML document
ast: Documentu GML

en: TNEF message
ast: Mensaxe TNEF

en: StarWriter document
ast: Documentu de StarWriter

en: ODT document
ast: Documentu ODT

en: ODT document (Flat XML)
ast: Documentu ODT (XML planu)

en: ODM document
ast: Documentu ODM

en: ODI image
ast: Imaxe ODI

en: OpenOffice.org extension
ast: Estensión d'OpenOffice.org

en: Android package
ast: Paquete d'Android

en: SIS package
ast: Paquete SIS

en: SISX package
ast: Paquete SISX

en: WordPerfect document
ast: Documentu de WordPerfect

en: 7-zip archive
ast: Archivu 7-zip

en: AbiWord document
ast: Documentu d'AbiWord

en: Lotus AmiPro document
ast: Documentu de Lotus AmiPro

en: AportisDoc document
ast: Documentu d'AportisDoc

en: Applix Words document
ast: Documentu d'Applix Words

en: ASP page
ast: Páxina ASP

en: AWK script
ast: Script AWK

en: Blender scene
ast: Escena de Blender

en: Apple disk image
ast: Imaxe de discu d'Apple

en: Raw disk image
ast: Imaxe de discu en bruto

en: Raw disk image (XZ-compressed)
ast: Imaxe de discu en bruto (comprimida en XZ)

en: CHM document
ast: Documentu CHM

en: CPIO archive
ast: Archivu CPIO

en: Xbase document
ast: Documentu Xbase

note: Translate this to Mega-CD if the console was known as such in your locale Should be Mega-CD in all but en_US, Mexico, Canada and Brazil: https://en.wikipedia.org/wiki/Sega_CD
en: Sega CD disc image
ast: Imaxe de discu de Sega CD

note: Translate this to Kids Computer Pico if the console was known as such in your locale Should be Sega Pico in all but Japan: https://en.wikipedia.org/wiki/Sega_Pico
en: Sega Pico ROM
ast: ROM de Sega Pico

en: Sega Saturn disc image
ast: Imaxe de discu de Sega Saturn

en: Nintendo DS ROM
ast: ROM de Nintendo DS

en: PC Engine ROM
ast: ROM de PC Engine

en: Wii disc image
ast: Imaxe de discu de Wii

en: FictionBook document
ast: Documentu de FictionBook

en: Compressed FictionBook document
ast: Documentu comprimíu de FictionBook

en: TeX DVI document
ast: Documentu Tex DVI

en: WOFF font
ast: Fonte WOFF

en: WOFF2 font
ast: Fonte WOFF2

en: Adobe FrameMaker document
ast: Documentu d'Adobe FrameMaker

en: Gnuplot document
ast: Documentu de Gnuplot

en: TeX DVI document (gzip-compressed)
ast: Documentu Tex DVI (comprimíu en gzip)

en: PDF document (gzip-compressed)
ast: Documentu PDF (comprimíu en gzip)

en: PostScript document (gzip-compressed)
ast: Documentu PostScript (comprimíu en gzip)

en: HDF document
ast: Documentu HDF

en: JSON document
ast: Documentu JSON

en: JRD document
ast: Documentu JRD

en: JSON-LD document
ast: Documentu JSON-LD

en: CoffeeScript document
ast: Documentu de CoffeScript

en: Krita document
ast: Documentu de Krita

en: Kugar document
ast: Documentu de Kugar

en: KWord document
ast: Documentu de Kword

en: KWord document (encrypted)
ast: Documentu de Kword (cifráu)

en: LyX document
ast: Documentu de Lyx

en: PDF document (lzip-compressed)
ast: Documentu PDF (comprimíu en lzip)

en: Matroska video
ast: Videu en Matroska

en: Matroska 3D video
ast: Videu en Matroska 3D

en: WebM video
ast: Videu en WebM

en: MXF video
ast: Videu en MXF

en: Adobe FrameMaker MIF document
ast: Documentu MIF d'Adobe FrameMaker

en: WRI document
ast: Documentu WRI

en: Unidata NetCDF document
ast: Documentu NetCDF d'Unidata

en: Ogg Theora video
ast: Videu n'Ogg Theora

en: OGM video
ast: Videu n'OGM

en: OLE2 compound document storage
ast: Almacenamientu de documentos compuestu por OLE2

en: Microsoft Publisher document
ast: Documentu de Microsoft Publisher

en: Pocket Word document
ast: Documentu de PocketWord

en: Pathetic Writer document
ast: Documentu de Pathetic Writer

en: QtiPlot document
ast: Documentu de QtiPlot

en: Quicken document
ast: Documentu de Quicken

en: Skencil document
ast: Documentu de Skencil

en: TGIF document
ast: Documentu de TGIF

en: ToutDoux document
ast: Documentu de ToutDoux

en: Troff document
ast: Documentu de Troff

en: PDF document (XZ-compressed)
ast: Documentu PDF (comprimíu en XZ)

en: MPEG-4 video
ast: Videu en MPEG-4

en: RealAudio document
ast: Documentu RealAudio

en: RealVideo document
ast: Documentu RealVideo

en: RealMedia document
ast: Documentu RealMedia

en: RealPix document
ast: Documentu RealPix

en: RealText document
ast: Documentu RealText

en: DocBook document
ast: Documentu DocBook

en: DjVu document
ast: Documentu DjVu

en: FITS document
ast: Documentu FITS

en: IGES document
ast: Documentu IGES

en: VRML document
ast: Documentu VRML

en: Turtle document
ast: Documentu Turtle

en: txt2tags document
ast: Documentu txt2tags

en: SGML document
ast: Documentu SGML

en: TSV document
ast: Documentu TSV

en: JAD document
ast: Documentu JAD

en: WML document
ast: Documentu WML

en: BibTeX document
ast: Documentu de BibTeX

en: ChangeLog document
ast: Documentu de rexistru de cambeos

en: CSV document
ast: Documentu CVS

en: CSV Schema document
ast: Documentu d'esquema CSV

en: DSSSL document
ast: Documentu DSSSL

en: HTML document
ast: Documentu HTML

en: IDL document
ast: Documentu IDL

en: Markdown document
ast: Documentu Markdown

en: README document
ast: Documentu LLEIME

en: NFO document
ast: Documentu NFO

en: Setext document
ast: Documentu Setext

en: TeX document
ast: Documentu TeX

en: TeXInfo document
ast: Documentu TeXInfo

en: Troff ME input document
ast: Documentu d'entrada de Troff ME

en: Troff MM input document
ast: Documentu d'entrada de Troff MM

en: Troff MS input document
ast: Documentu d'entrada de Troff MS

en: iptables configuration file
ast: ficheru de configuración d'iptables

en: XML document
ast: Documentu XML

en: XML entities document
ast: Documentu d'entidaes XML

en: DV video
ast: Videu en DV

en: ISI video
ast: Videu n'ISI

en: MPEG video
ast: Videu en MPEG

en: QuickTime video
ast: Videu en QuickTime

en: Vivo video
ast: Videu en Vivo

en: Wavelet video
ast: Videu en Wavelet

en: Haansoft Hangul document
ast: Documentu de Haansoft Hangul

en: Haansoft Hangul document template
ast: Plantía de documentu de Haansoft Hangul

en: ASF video
ast: Videu n'ASF

en: Windows Media video
ast: Videu de Windows Media

en: AVI video
ast: Videu n'AVI

en: NullSoft video
ast: Videu de NullSoft

en: SGI video
ast: Videu en SGI

en: XUL interface document
ast: Documentu d'interfaz XUL

en: Word 2007 document
ast: Documentu de Word 2007

en: Word 2007 document template
ast: Plantía de documentu de Word 2007

en: T602 document
ast: Documentu T602

en: ICC profile
ast: Perfil ICC

note: TRANSLATORS: This is a brand-name, not a generic term. Please see http://en.wikipedia.org/wiki/Video_CD http://www.herongyang.com/CD-DVD/VCD-Movie-File-Directory-Structure.html
en: Video CD
ast: CD de videu

note: TRANSLATORS: This is a brand-name, not a generic term. Please see http://en.wikipedia.org/wiki/Super_Video_CD http://everything2.com/index.pl?node_id=1009222
en: Super Video CD
ast: CD de Super Video

note: http://en.wikipedia.org/wiki/Blu-ray_Disc http://www.blu-raydisc.com/Section-13470/Section-13890/Index.html
en: Blu-ray video disc
ast: Discu Blu-ray de videu

note: http://en.wikipedia.org/wiki/HD_DVD http://www.dvdafteredit.com/wiki/The_HVDVD_TS_Folder
en: HD DVD video disc
ast: Discu HD DVD de videu

en: TriG RDF document
ast: Documentu RDF TriG
