shared-mime-info - en to de translation catalogue (886 entries)

en: Atari 2600 ROM
de: Atari-2600-ROM

en: Atari 7800 ROM
de: Atari-7800-ROM

en: Atari Lynx ROM
de: Atari-Lynx-ROM

en: ATK inset
de: ATK-Inset

en: Electronic book document
de: E-Book

en: Kindle book document
de: Kindle E-Book

en: Adobe Illustrator document
de: Adobe-Illustrator-Dokument

en: Macintosh BinHex-encoded file
de: Macintosh-Datei (BinHex-verschlüsselt)

en: Mathematica Notebook file
de: Mathematica-Notebook-Datei

en: MathML document
de: MathML-Dokument

en: Mailbox file
de: Mailbox-Datei

en: Metalink file
de: Metalink-Datei

en: Unknown
de: Unbekannt

en: Partially downloaded file
de: Teilweise heruntergeladene Datei

en: ODA document
de: ODA-Dokument

en: WWF document
de: WWF-Dokument

en: PDF document
de: PDF-Dokument

en: XSPF playlist
de: XSPF-Wiedergabeliste

en: Microsoft Windows theme pack
de: Microsoft-Windows-Themenpaket

en: AmazonMP3 download file
de: Amazon MP3-Download-Datei

en: GSM 06.10 audio
de: GSM-06.10-Audio

en: iRiver playlist
de: iRiver-Wiedergabeliste

en: PGP/MIME-encrypted message header
de: PGP/MIME-verschlüsselter Nachrichtenkopf

en: PGP keys
de: PGP-Schlüssel

en: Detached OpenPGP signature
de: Isolierte OpenPGP-Signatur

en: PKCS#7 file
de: PKCS#7-Datei

en: Detached S/MIME signature
de: Isolierte S/MIME-Signatur

en: PKCS#8 private key
de: Privater PKCS#8-Schlüssel

en: PKCS#8 private key (encrypted)
de: Privater PKCS#8-Schlüssel (verschlüsselt)

en: PKCS#10 certification request
de: PKCS#10-Zertifikatanfrage

en: X.509 certificate
de: X.509-Zertifikat

en: Certificate revocation list
de: Zertifikat-Widerrufliste

en: PkiPath certification path
de: PkiPath-Zertifikatspfad

en: PostScript document
de: PostScript-Dokument

en: Plucker document
de: Plucker-Dokument

en: RAML document
de: RAML-Dokument

en: RELAX NG XML schema
de: RELAX NG XML-Schema

en: RTF document
de: RTF-Dokument

en: Sieve mail filter script
de: Sieve E-Mail-Filterskript

en: SMIL document
de: SMIL-Dokument

en: WPL playlist
de: WPL-Wiedergabeliste

en: SQLite2 database
de: SQLite2-Datenbank

en: SQLite3 database
de: SQLite3-Datenbank

en: Apple System Profiler
de: Apple-Systeminformationen

en: GEDCOM family history
de: GEDCOM-Stammbaum

en: Flash video
de: Flash-Video

en: JavaFX video
de: JavaFX-Video

note: translators: a record is in this context a description of a board game that has been played, and that can be played back again: http://www.red-bean.com/sgf/
en: SGF record
de: SGF-Aufzeichnung

en: Godot Engine project
de: Godot-Engine-Projekt

en: Godot Engine resource
de: Godot-Engine-Ressource

en: Godot Engine scene
de: Godot-Engine-Szene

en: Godot Engine shader
de: Godot-Engine-Shader

en: GDScript script
de: GDScript-Skript

en: ITS translation file
de: ITS-Übersetzungsdatei

en: XLIFF translation file
de: XLIFF-Übersetzungsdatei

en: TOML document
de: TOML-Dokument

en: YAML document
de: YAML-Dokument

en: Corel Draw drawing
de: Corel-Draw-Zeichnung

en: HPGL file
de: HPGL-Datei

en: PCL file
de: PCL-Datei

en: PostScript printer description
de: PostScript-Druckerbeschreibung

en: Lotus 1-2-3 spreadsheet
de: Lotus-1-2-3-Tabelle

en: Lotus Word Pro document
de: Lotus-Word-Pro-Dokument

en: LMDB database
de: LMDB-Datenbank

en: JET database
de: JET-Datenbank

en: Microsoft Cabinet archive
de: Microsoft-Cabinet-Archiv

en: Excel spreadsheet
de: Excel-Tabelle

en: Excel add-in
de: Excel-Add-in

en: Excel 2007 binary spreadsheet
de: Excel-2007-Tabelle (binär)

en: Excel spreadsheet template
de: Excel-Tabellenvorlage

en: PowerPoint presentation
de: PowerPoint-Präsentation

en: PowerPoint add-in
de: PowerPoint-Add-in

en: PowerPoint slide
de: PowerPoint-Folie

en: PowerPoint presentation template
de: PowerPoint-Präsentationsvorlage

en: Office Open XML Visio drawing
de: Office-Open-XML-Visio-Zeichnung

en: Office Open XML Visio template
de: Office-Open-XML-Visio-Vorlage

en: Office Open XML Visio stencil
de: Office-Open-XML-Visio-Schablone

en: Word document
de: Word-Dokument

en: Word document template
de: Word-Dokumentvorlage

en: OpenXPS document
de: OpenXPS-Dokument

en: XPS document
de: XPS-Dokument

en: Microsoft Works document
de: Microsoft-Works-Dokument

en: Microsoft Visio document
de: Microsoft-Visio-Dokument

en: Word template
de: Word-Vorlage

en: GML document
de: GML-Dokument

en: GNUnet search file
de: GNUnet-Suchdatei

en: TNEF message
de: TNEF-Nachricht

en: StarCalc spreadsheet
de: StarCalc-Tabelle

en: StarChart chart
de: StarChart-Diagramm

en: StarDraw drawing
de: StarDraw-Zeichnung

en: StarImpress presentation
de: StarImpress-Präsentation

en: StarMail email
de: StarMail-E-Mail

en: StarMath formula
de: StarMath-Formel

en: StarWriter document
de: StarWriter-Dokument

en: LibreOffice Calc spreadsheet
de: LibreOffice Calc-Tabelle

en: LibreOffice Calc template
de: LibreOffice Calc-Vorlage

en: LibreOffice Draw drawing
de: LibreOffice Draw-Zeichnung

en: LibreOffice Draw template
de: LibreOffice Draw-Vorlage

en: LibreOffice Impress presentation
de: LibreOffice Impress-Präsentation

en: LibreOffice Impress template
de: LibreOffice Impress-Vorlage

en: LibreOffice Math formula
de: LibreOffice Math-Formel

en: LibreOffice Writer document
de: LibreOffice Writer-Dokument

en: LibreOffice Writer global document
de: LibreOffice Writer-Globaldokument

en: LibreOffice Writer template
de: LibreOffice Writer-Vorlage

en: ODT document
de: ODT-Dokument

en: ODT document (Flat XML)
de: ODT-Dokument (einfaches XML)

en: ODT template
de: ODT-Vorlage

en: OTH template
de: OTH-Vorlage

en: ODM document
de: ODM-Dokument

en: ODG drawing
de: ODG-Zeichnung

en: ODG drawing (Flat XML)
de: ODG-Zeichnung (einfaches XML)

en: ODG template
de: ODG-Vorlage

en: ODP presentation
de: ODP-Präsentation

en: ODP presentation (Flat XML)
de: ODP-Präsentation (einfaches XML)

en: ODP template
de: ODP-Vorlage

en: ODS spreadsheet
de: ODS-Tabelle

en: ODS spreadsheet (Flat XML)
de: ODS-Tabelle (einfaches XML)

en: ODS template
de: ODS-Vorlage

en: ODC chart
de: ODC-Diagramm

en: ODC template
de: ODC-Vorlage

en: ODF formula
de: ODF-Formel

en: ODF template
de: ODF-Vorlage

en: ODB database
de: ODB-Datenbank

en: ODI image
de: ODI-Bild

en: OpenOffice.org extension
de: OpenOffice.org-Erweiterung

en: Android package
de: Android-Paket

en: SIS package
de: SIS-Paket

en: SISX package
de: SISX-Paket

en: Network packet capture
de: Netzwerkpaket-Aufzeichnung

en: WordPerfect document
de: WordPerfect-Dokument

en: YouTube media archive
de: YouTube-Medienarchiv

en: SPSS portable data file
de: Portierbare SPSS-Datendatei

en: SPSS data file
de: SPSS-Datendatei

en: XBEL bookmarks
de: XBEL-Lesezeichen

en: 7-zip archive
de: 7-Zip-Archiv

en: AbiWord document
de: AbiWord-Dokument

en: CD image cuesheet
de: CD-Abbild-Cuesheet

en: Lotus AmiPro document
de: Lotus-AmiPro-Dokument

en: AportisDoc document
de: AportisDoc-Dokument

en: Protein Data Bank file
de: Protein-Datenbank-Datei

en: Applix Spreadsheets spreadsheet
de: Applix-Spreadsheets-Tabelle

en: Applix Words document
de: Applix-Words-Dokument

en: ARC archive
de: ARC-Archiv

en: AR archive
de: AR-Archiv

en: ARJ archive
de: ARJ-Archiv

en: Electron Archive (ASAR)
de: Electron-Archiv (ASAR)

en: ASP page
de: ASP-Seite

en: AWK script
de: AWK-Skript

en: BCPIO archive
de: BCPIO-Archiv

en: BitTorrent seed file
de: BitTorrent-Startdatei

en: Blender scene
de: Blender-Szene

en: TeX DVI document (bzip2-compressed)
de: TeX-DVI-Dokument (bzip2-komprimiert)

en: Bzip1 archive
de: Bzip1-Archiv

en: Tar archive (bzip1-compressed)
de: Tar-Archiv (bzip1-komprimiert)

en: Bzip2 archive
de: Bzip2-Archiv

en: Tar archive (bzip2-compressed)
de: Tar-Archiv (bzip2-komprimiert)

en: Bzip3 archive
de: Bzip3-Archiv

en: Tar archive (bzip3-compressed)
de: Tar-Archiv (bzip3-komprimiert)

en: PDF document (bzip2-compressed)
de: PDF-Dokument (bzip2-komprimiert)

en: PostScript document (bzip2-compressed)
de: PostScript-Dokument (bzip2-komprimiert)

en: Comic book archive (rar container)
de: Comic-Book-Archiv (rar-Container)

en: Comic book archive (7z container)
de: Comic-Book-Archiv (7z-Container)

en: Comic book archive (tar container)
de: Comic-Book-Archiv (tar-Container)

en: Comic book archive (zip container)
de: Comic-Book-Archiv (zip-Container)

en: Lrzip archive
de: Lrzip-Archiv

en: Tar archive (lrzip-compressed)
de: Tar-Archiv (lrzip-komprimiert)

en: Apple disk image
de: Apple-Datenträgerabbild

en: Raw disk image
de: Rohes Datenträgerabbild

en: Floppy disk image
de: Diskettenabbild

en: Raw disk image (XZ-compressed)
de: Rohes Datenträgerabbild (XZ-komprimiert)

en: Raw CD image
de: CD-Roh-Abbild

en: Compressed CD image
de: Komprimiertes CD-Abbild

en: AppImage application bundle
de: AppImage-Anwendungspaket

en: CD Table Of Contents
de: CD-Inhaltsverzeichnis

en: GD-ROM image cuesheet
de: GD-ROM-Abbild-Cuesheet

en: Padus DiscJuggler CD image
de: Padus-DiscJuggler-CD-Abbild

en: PGN chess game notation
de: PGN-Schachspielnotation

en: CHM document
de: CHM-Dokument

en: Java byte code
de: Java-Bytecode

en: UNIX-compressed file
de: UNIX-komprimierte Datei

en: Tar archive (gzip-compressed)
de: Tar-Archiv (gzip-komprimiert)

en: Program crash data
de: Programmabsturz-Daten

en: CPIO archive
de: CPIO-Archiv

en: CPIO archive (gzip-compressed)
de: CPIO-Archiv (gzip-komprimiert)

en: Perf data
de: Leistungsdaten

en: C shell script
de: C-Shell-Skript

en: Xbase document
de: Xbase-Dokument

en: ECMAScript program
de: ECMAScript-Programm

en: MAME compressed hard disk image
de: MAME-komprimiertes Festplattenabbild

note: Translate this to Mega-CD if the console was known as such in your locale Should be Mega-CD in all but en_US, Mexico, Canada and Brazil: https://en.wikipedia.org/wiki/Sega_CD
en: Sega CD disc image
de: Sega-CD-Datenträgerabbild

note: Translate this to Kids Computer Pico if the console was known as such in your locale Should be Sega Pico in all but Japan: https://en.wikipedia.org/wiki/Sega_Pico
en: Sega Pico ROM
de: Sega-Pico-ROM

en: Sega Saturn disc image
de: Sega-Saturn-Datenträgerabbild

en: Dreamcast disc image
de: Dreamcast-Datenträgerabbild

en: Nintendo DS ROM
de: Nintendo-DS-ROM

en: Nintendo 3DS ROM
de: Nintendo-3DS-ROM

en: Nintendo 3DS Executable
de: Nintendo-3DS-Programmdatei

en: PC Engine ROM
de: PC-Engine ROM

en: Wii disc image
de: Wii-Datenträgerabbild

en: WiiWare bundle
de: WiiWare-Paket

en: GameCube disc image
de: GameCube-Datenträgerabbild

en: Thomson Mémo7 cartridge
de: Thomson-Mémo7-Steckmodul

en: Thomson cassette
de: Thomson-Kassette

en: HFE floppy disk image
de: HFE-Diskettenabbild

en: SAP Thomson floppy disk image
de: SAP-Thomson-Diskettenabbild

en: Debian package
de: Debian-Paket

en: Qt Designer interface document
de: Qt-Designer-Oberflächendokument

en: Kaitai Struct definition file
de: Kaitai Struct-Definitionsdatei

en: Qt Markup Language file
de: Qt-Auszeichnungssprachendatei

en: Desktop entry
de: Desktop-Eintrag

en: FictionBook document
de: FictionBook-Dokument

en: Compressed FictionBook document
de: Komprimiertes FictionBook-Dokument

en: Dia diagram
de: Dia-Diagramm

en: Dia shape
de: Dia-Form

en: TeX DVI document
de: TeX-DVI-Dokument

en: Enlightenment theme
de: Enlightenment-Thema

en: Egon Animator animation
de: Egon-Animator-Animation

en: Executable
de: Ausführbare Datei

en: FLTK Fluid file
de: FLTK-Fluid-Datei

en: WOFF font
de: WOFF-Schrift

en: WOFF2 font
de: WOFF2-Schrift

en: PostScript type-1 font
de: PostScript-Typ-1-Schrift

en: Adobe font metrics
de: Adobe-Schriftmetriken

en: BDF font
de: BDF-Schrift

en: DOS font
de: DOS-Schrift

en: Adobe FrameMaker font
de: Adobe-FrameMaker-Schrift

en: LIBGRX font
de: LIBGRX-Schrift

en: Linux PSF console font
de: Linux-PSF-Konsolenschrift

en: Linux PSF console font (gzip-compressed)
de: Linux-PSF-Konsolenschrift (gzip-komprimiert)

en: PCF font
de: PCF-Schrift

en: OpenType font
de: OpenType-Schrift

en: Speedo font
de: Speedo-Schrift

en: SunOS News font
de: SunOS-NeWS-Schrift

en: TDPFR font
de: TDPFR-Schrift

en: TeX font
de: TeX-Schrift

en: TeX font metrics
de: TeX-Schriftmetriken

en: TrueType font
de: TrueType-Schrift

en: Font collection
de: Schriftsammlung

en: TrueType XML font
de: TrueType-XML-Schrift

en: V font
de: V-Schrift

en: Adobe FrameMaker document
de: Adobe-FrameMaker-Dokument

en: Game Boy ROM
de: Game-Boy-ROM

en: Game Boy Color ROM
de: Game-Boy-Color-ROM

en: Game Boy Advance ROM
de: Game-Boy-Advance-ROM

en: Virtual Boy ROM
de: Virtual-Boy-ROM

en: GDBM database
de: GDBM-Datenbank

note: Translate this to Mega Drive if the console was known as such in your locale Should be Mega Drive in all but en_US, Mexico and Canada: https://en.wikipedia.org/wiki/Sega_Genesis#History
en: Genesis ROM
de: Mega-Drive-ROM

note: Translate this to Super 32X, Mega Drive 32X or Mega 32X if the system was known as such in your locale Should be Super 32X in Japan, Mega Drive 32X in PAL region and Mega 32X in Brazil: https://en.wikipedia.org/wiki/32X
en: Genesis 32X ROM
de: Mega-32X-ROM

en: Translated messages (machine-readable)
de: Übersetzte Meldungen (maschinenlesbar)

en: GTK+ Builder interface document
de: GTK+-Builder-Oberflächendokument

en: Glade project
de: Glade-Projekt

en: GnuCash financial data
de: GnuCash-Finanzdaten

en: Gnumeric spreadsheet
de: Gnumeric-Tabelle

en: Gnuplot document
de: Gnuplot-Dokument

en: Graphite scientific graph
de: Wissenschaftlicher Graphite-Graph

en: GTKtalog catalog
de: GTKtalog-Katalog

en: TeX DVI document (gzip-compressed)
de: TeX-DVI-Dokument (gzip-komprimiert)

en: Gzip archive
de: Gzip-Archiv

en: PDF document (gzip-compressed)
de: PDF-Dokument (gzip-komprimiert)

en: PostScript document (gzip-compressed)
de: PostScript-Dokument (gzip-komprimiert)

en: HDF document
de: HDF-Dokument

en: IFF file
de: IFF-Datei

en: iPod firmware
de: iPod-Firmware

en: Java archive
de: Java-Archiv

en: Java class
de: Java-Klasse

en: Groovy source code
de: Groovy-Quelltext

en: Gradle script
de: Gradle-Skript

en: JNLP file
de: JNLP-Datei

en: Java keystore
de: Java-Schlüsselbund

en: Java JCE keystore
de: Java JCE-Schlüsselbund

en: Pack200 Java archive
de: Pack200-Java-Archiv

en: JavaScript program
de: JavaScript-Programm

en: Encoded JScript program
de: Verschlüsseltes JScript-Programm

en: JSON document
de: JSON-Dokument

en: JSON5 document
de: JSON5-Dokument

en: JRD document
de: JRD-Dokument

en: JSON patch
de: JSON-Patch

en: JSON-LD document
de: JSON-LD-Dokument

en: JSON schema
de: JSON-Schema

en: Jupyter notebook document
de: Jupyter-Notebook-Dokument

en: CoffeeScript document
de: CoffeeScript-Dokument

en: JBuilder project
de: JBuilder-Projekt

en: Karbon14 drawing
de: Karbon14-Zeichnung

en: KChart chart
de: KChart-Diagramm

en: Kexi settings
de: Kexi-Einstellungen

en: Kexi shortcut
de: Kexi-Verweis

en: Kexi database file
de: Kexi-Datenbankdatei

en: KFormula formula
de: KFormula-Formel

en: KIllustrator drawing
de: KIllustrator-Zeichnung

en: Kivio flowchart
de: Kivio-Flussdiagramm

en: Kontour drawing
de: Kontour-Zeichnung

en: KPovModeler scene
de: KPovModeler-Szene

en: KPresenter presentation
de: KPresenter-Präsentation

en: Krita document
de: Krita-Dokument

en: KSpread spreadsheet
de: KSpread-Tabelle

en: KSpread spreadsheet (encrypted)
de: KSpread-Tabelle (verschlüsselt)

en: KSysV init package
de: KSysV-Init-Paket

en: Kugar document
de: Kugar-Dokument

en: KWord document
de: KWord-Dokument

en: KWord document (encrypted)
de: KWord-Dokument (verschlüsselt)

en: LHA archive
de: LHA-Archiv

en: LHZ archive
de: LHZ-Archiv

en: Message catalog
de: Nachrichtenkatalog

en: LyX document
de: LyX-Dokument

en: LZ4 archive
de: LZ4-Archiv

en: Tar archive (LZ4-compressed)
de: Tar-Archiv (LZ4-komprimiert)

en: Lzip archive
de: Lzip-Archiv

en: Tar archive (lzip-compressed)
de: Tar-Archiv (lzip-komprimiert)

en: PDF document (lzip-compressed)
de: PDF-Dokument (lzip-komprimiert)

en: LZMA archive
de: LZMA-Archiv

en: Tar archive (LZMA-compressed)
de: Tar-Archiv (LZMA-komprimiert)

en: LZO archive
de: LZO-Archiv

en: Qpress archive
de: Qpress-Archiv

en: XAR archive
de: XAR-Archiv

en: Zlib archive
de: Zlib-Archiv

en: MagicPoint presentation
de: MagicPoint-Präsentation

en: Macintosh MacBinary file
de: Macintosh-MacBinary-Datei

en: Matroska stream
de: Matroska-Datenstrom

en: Matroska video
de: Matroska-Video

en: Matroska 3D video
de: Matroska-3D-Video

en: Matroska audio
de: Matroska-Audio

en: WebM video
de: WebM-Video

en: WebM audio
de: WebM-Audio

en: MHTML web archive
de: MHTML-Webarchiv

en: MXF video
de: MXF-Video

en: OCL file
de: OCL-Datei

en: COBOL source code
de: COBOL-Quelltext

en: Mobipocket e-book
de: Mobipocket E-Book

en: Adobe FrameMaker MIF document
de: Adobe-FrameMaker-MIF-Dokument

en: Mozilla bookmarks
de: Mozilla-Lesezeichen

en: DOS/Windows executable
de: DOS/Windows-Programm

en: Windows program database
de: Windows-Programmdatenbank

en: DOS/Windows batch file
de: DOS/Windows Stapelverarbeitungsdatei

en: PowerShell script
de: PowerShell-Skript

en: Windows shortcut
de: Windows-Verweis

en: Internet shortcut
de: Internet-Verweis

en: WRI document
de: WRI-Dokument

en: MSX ROM
de: MSX-ROM

en: M4 macro
de: M4-Makro

en: Nintendo64 ROM
de: Nintendo64-ROM

en: Nautilus link
de: Nautilus-Verknüpfung

en: Neo-Geo Pocket ROM
de: Neo-Geo-Pocket-ROM

en: Neo-Geo Pocket Color ROM
de: Neo-Geo-Pocket-Color-ROM

note: Translate this to Famicom if the console was known as such in your locale
en: NES ROM
de: NES-ROM

en: Unidata NetCDF document
de: Unidata-NetCDF-Dokument

en: NewzBin usenet index
de: NewzBin Usenet-Index

en: Object code
de: Objektcode

en: Annodex exchange format
de: Annodex-Austauschformat

en: Annodex video
de: Annodex-Video

en: Annodex audio
de: Annodex-Audio

en: Ogg multimedia file
de: Ogg-Multimediadatei

en: Ogg audio
de: Ogg-Audio

en: Ogg video
de: Ogg-Video

en: Ogg Vorbis audio
de: Ogg-Vorbis-Audio

en: Ogg FLAC audio
de: Ogg-FLAC-Audio

en: Opus audio
de: Opus-Audio

en: Ogg Speex audio
de: Ogg-Speex-Audio

en: Speex audio
de: Speex-Audio

en: Ogg Theora video
de: Ogg-Theora-Video

en: OGM video
de: OGM-Video

en: OLE2 compound document storage
de: OLE2-Verbunddokumentspeicher

en: Microsoft Windows Thumbnail Cache
de: Microsoft Windows-Vorschaubilderzwischenspeicher

en: Microsoft Publisher document
de: Microsoft-Publisher-Dokument

en: Windows Installer package
de: Windows-Installationspaket

en: Windows app store package
de: Windows-Appstore-Paket

en: Windows app store bundle
de: Zusammengefasste Windows-Appstore-Pakete

en: Windows app store installer
de: Windows-Appstore-Installationsprogramm

en: GNU Oleo spreadsheet
de: GNU-Oleo-Tabelle

en: PAK archive
de: PAK-Archiv

en: Palm OS database
de: Palm-OS-Datenbank

en: Parchive archive
de: Parchive-Archiv

en: PEF executable
de: PEF-Programm

en: Perl script
de: Perl-Skript

en: PHP script
de: PHP-Skript

en: PKCS#7 certificate bundle
de: PKCS#7-Zertifikatpaket

en: PKCS#12 certificate bundle
de: PKCS#12-Zertifikatpaket

en: PlanPerfect spreadsheet
de: PlanPerfect-Tabelle

en: Pocket Word document
de: Pocket-Word-Dokument

en: Profiler results
de: Profiler-Ergebnisse

en: Pathetic Writer document
de: Pathetic-Writer-Dokument

en: Python bytecode
de: Python-Bytecode

en: QtiPlot document
de: QtiPlot-Dokument

en: Quattro Pro spreadsheet
de: Quattro-Pro-Tabelle

en: QuickTime playlist
de: QuickTime-Wiedergabeliste

en: Quicken document
de: Quicken-Dokument

en: RAR archive
de: RAR-Archiv

en: DAR archive
de: DAR-Archiv

en: Alzip archive
de: ALZip-Archiv

en: Rejected patch
de: Abgelehnter Patch

en: RPM package
de: RPM-Paket

en: Source RPM package
de: RPM-Quellpaket

en: Ruby script
de: Ruby-Skript

en: Markaby script
de: Markaby-Skript

en: Crystal source code
de: Crystal-Quelltext

en: Julia source code
de: Julia-Quelltext

en: Rust source code
de: Rust-Quelltext

en: SC/Xspread spreadsheet
de: SC/Xspread-Tabelle

en: Shell archive
de: Shell-Archiv

en: Libtool shared library
de: Gemeinsame libtool-Bibliothek

en: Shared library
de: Gemeinsam genutzte Bibliothek

en: Shell script
de: Shell-Skript

en: Fish shell script
de: Fish-Shell-Skript

en: Nu shell script
de: Nu-Shell-Skript

en: Shockwave Flash file
de: Shockwave-Flash-Datei

note: translators: "Shorten" is the name of an audio codec
en: Shorten audio
de: Shorten-Audio

en: Siag spreadsheet
de: Siag-Tabelle

en: Skencil document
de: Skencil-Dokument

en: Stampede package
de: Stampede-Paket

en: SG-1000 ROM
de: SG-1000-ROM

note: Translate this to "Master System/Mark III" if the console was known as such in your locale (probably only in Japan)
en: Master System ROM
de: Master-System-ROM

en: Game Gear ROM
de: Game-Gear-ROM

note: Translate this as Super Famicom (in Far East Asia) or Super Nintendo (in Europe) if the console was known as such in your locale
en: Super NES ROM
de: Super-Nintendo-ROM

en: StuffIt archive
de: StuffIt-Archiv

en: StuffIt X archive
de: StuffIt-X-Archiv

en: SubRip subtitles
de: SubRip-Untertitel

en: WebVTT subtitles
de: WebVTT-Untertitel

en: SAMI subtitles
de: SAMI-Untertitel

en: MicroDVD subtitles
de: MicroDVD-Untertitel

en: MPL2 subtitles
de: MPL2-Untertitel

en: MPlayer subtitles
de: MPlayer-Untertitel

en: SSA subtitles
de: SSA-Untertitel

en: SubViewer subtitles
de: SubViewer-Untertitel

en: iMelody ringtone
de: iMelody-Klingelton

en: SMAF audio
de: SMAF-Audio

en: MRML playlist
de: MRML-Wiedergabeliste

en: XMF audio
de: XMF-Audio

en: Mobile XMF audio
de: Mobile-XMF-Audio

en: SV4 CPIO archive
de: SV4-CPIO-Archiv

en: SV4 CPIO archive (with CRC)
de: SV4-CPIO-Archiv (mit CRC)

en: Tar archive
de: Tar-Archiv

en: Tar archive (compressed)
de: Tar-Archiv (komprimiert)

en: Generic font file
de: Allgemeine Schriftdatei

en: Packed font file
de: Gepackte Schriftdatei

en: TGIF document
de: TGIF-Dokument

en: Theme
de: Thema

en: ToutDoux document
de: ToutDoux-Dokument

en: Backup file
de: Sicherungsdatei

en: Troff document
de: Troff-Dokument

en: Manual page
de: Handbuchseite

en: Manual page (compressed)
de: Handbuchseite (komprimiert)

en: Tar archive (LZO-compressed)
de: Tar-Archiv (LZO-komprimiert)

en: XZ archive
de: XZ-Archiv

en: Tar archive (XZ-compressed)
de: Tar-Archiv (XZ-komprimiert)

en: Zpaq Archive
de: Zpaq-Archiv

en: Zstandard archive
de: Zstandard-Archiv

en: Tar archive (Zstandard-compressed)
de: Tar-Archiv (Zstandard-komprimiert)

en: PDF document (XZ-compressed)
de: PDF-Dokument (XZ-komprimiert)

en: Ustar archive
de: Ustar-Archiv

en: WAIS source code
de: WAIS-Quelltext

en: WordPerfect/Drawperfect image
de: WordPerfect/DrawPerfect-Bild

en: Bandai WonderSwan ROM
de: Bandai-WonderSwan-ROM

en: Bandai WonderSwan Color ROM
de: Bandai-WonderSwan-Color-ROM

en: DER/PEM/Netscape-encoded X.509 certificate
de: DER/PEM/Netscape-verschlüsseltes X.509-Zertifikat

en: Empty document
de: Leeres Dokument

en: Zoo archive
de: Zoo-Archiv

en: XHTML page
de: XHTML-Seite

en: Zip archive
de: Zip-Archiv

en: WIM disk image
de: WIM-Datenträgerabbild

en: Dolby Digital audio
de: Dolby-Digital-Audio

en: DTS audio
de: DTS-Audio

en: DTS-HD audio
de: DTS-HD-Audio

en: AMR audio
de: AMR-Audio

en: AMR-WB audio
de: AMR-WB-Audio

en: ULAW (Sun) audio
de: ULAW-Audio (Sun)

en: Commodore 64 audio
de: Commodore-64-Audio

en: PCM audio
de: PCM-Audio

en: AIFC audio
de: AIFC-Audio

en: AIFF/Amiga/Mac audio
de: AIFF/Amiga/Mac-Audio

en: Monkey's audio
de: Monkey's-Audio

en: Audible.Com audio
de: Audible.com-Audio

en: Audible Enhanced audio
de: Audible verbessertes Audio

en: DSDIFF audio
de: DSDIFF-Audio

en: DSF audio
de: DSF-Audio

en: Impulse Tracker audio
de: Impulse-Tracker-Audio

en: FLAC audio
de: FLAC-Audio

en: TAK audio
de: TAK-Audio

en: WavPack audio
de: WavPack-Audio

en: WavPack audio correction file
de: WavPack-Audiokorrekturdatei

en: MIDI audio
de: MIDI-Audio

en: Compressed Tracker audio
de: Komprimiertes Tracker-Audio

en: AAC audio
de: AAC-Audio

en: USAC audio
de: USAC-Audio

en: MPEG-4 audio
de: MPEG-4-Audio

en: MPEG-4 ringtone
de: MPEG-4-Klingelton

en: MPEG-4 video
de: MPEG-4-Video

en: MPEG-4 audio book
de: MPEG-4-Hörbuch

en: 3GPP multimedia file
de: 3GPP-Multimediadatei

en: 3GPP2 multimedia file
de: 3GPP2-Multimediadatei

en: Amiga SoundTracker audio
de: Amiga-SoundTracker-Audio

en: MP2 audio
de: MP2-Audio

en: MP3 audio
de: MP3-Audio

en: Media playlist
de: Medien-Wiedergabeliste

en: Microsoft ASX playlist
de: Microsoft-ASX-Wiedergabeliste

en: PSF audio
de: PSF-Audio

en: MiniPSF audio
de: MiniPSF-Audio

en: PSFlib audio library
de: PSFlib-Audiobibliothek

en: Windows Media audio
de: Windows-Media-Audio

en: Musepack audio
de: Musepack-Audio

en: RealAudio document
de: RealAudio-Dokument

en: RealMedia playlist
de: RealMedia-Wiedergabeliste

en: RealVideo document
de: RealVideo-Dokument

en: RealMedia document
de: RealMedia-Dokument

en: RealPix document
de: RealPix-Dokument

en: RealText document
de: RealText-Dokument

en: RIFF audio
de: RIFF-Audio

en: RIFF container
de: RIFF-Container

en: Scream Tracker 3 audio
de: Scream-Tracker-3-Audio

en: MP3 ShoutCast playlist
de: MP3-ShoutCast-Wiedergabeliste

en: Scream Tracker audio
de: Scream-Tracker-Audio

en: VOC audio
de: VOC-Audio

en: WAV audio
de: WAV-Audio

en: FastTracker II instrument
de: FastTracker-II-Instrument

en: FastTracker II audio
de: FastTracker-II-Audio

en: TrueAudio audio
de: TrueAudio-Audio

en: Windows BMP image
de: Windows BMP-Bild

en: WBMP image
de: WBMP-Bild

en: CGM image
de: CGM-Bild

en: CCITT G3 fax image
de: CCITT-G3-Fax

en: GIF image
de: GIF-Bild

en: HEIF image
de: HEIF-Bild

en: IEF image
de: IEF-Bild

en: JPEG image
de: JPEG-Bild

en: MJPEG video stream
de: MJPEG-Videodatenstrom

en: JPEG-2000 codestream
de: JPEG-2000 Codestream

en: JPEG-2000 JP2 image
de: JPEG-2000 JP2-Bild

en: JPEG-2000 JPX image
de: JPEG-2000 JPX-Bild

en: JPEG-2000 JPM image
de: JPEG-2000 JPM-Bild

en: JPEG-2000 MJ2 video
de: JPEG-2000 MJ2-Video

en: JPEG XL image
de: JPEG-XL-Bild

en: OpenRaster image
de: OpenRaster-Bild

en: DirectDraw surface
de: DirectDraw-Oberfläche

en: X11 cursor
de: X11-Mauszeiger

en: EXR image
de: EXR-Bild

en: Macintosh Quickdraw/PICT drawing
de: Macintosh-Quickdraw/PICT-Zeichnung

en: UFRaw ID image
de: UFRaw-Bildbeschreibungsdatei

en: Digital raw image
de: Digitales Rohbild

en: Adobe DNG negative
de: Adobe Digitales Negativ

en: Canon CRW raw image
de: Canon-CRW-Rohbild

en: Canon CR2 raw image
de: Canon-CR2-Rohbild

en: Canon CR3 raw image
de: Canon-CR3-Rohbild

en: Fuji RAF raw image
de: Fuji-RAF-Rohbild

en: Kodak DCR raw image
de: Kodak-DCR-Rohbild

en: Kodak K25 raw image
de: Kodak-K25-Rohbild

en: Kodak KDC raw image
de: Kodak-KDC-Rohbild

en: Minolta MRW raw image
de: Minolta-MRW-Rohbild

en: Nikon NEF raw image
de: Nikon-NEF-Rohbild

en: Nikon NRW raw image
de: Nikon-NRW-Rohbild

en: Olympus ORF raw image
de: Olympus-ORF-Rohbild

en: Panasonic raw image
de: Panasonic-Rohbild

en: Pentax PEF raw image
de: Pentax-PEF-Rohbild

en: Sigma X3F raw image
de: Sigma-X3F-Rohbild

en: Sony SRF raw image
de: Sony-SRF-Rohbild

en: Sony SR2 raw image
de: Sony-SR2-Rohbild

en: Sony ARW raw image
de: Sony-ARW-Rohbild

en: PNG image
de: PNG-Bild

en: Animated PNG image
de: Animiertes PNG-Bild

en: RLE bitmap image
de: Lauflängenkodiertes Bitmap-Bild

en: SVG image
de: SVG-Bild

en: Compressed SVG image
de: Komprimiertes SVG-Bild

en: TIFF image
de: TIFF-Bild

en: Multi-page TIFF image
de: Mehrseitiges TIFF-Bild

en: AutoCAD image
de: AutoCAD-Bild

en: DXF vector image
de: DXF-Vektorbild

en: MDI image
de: MDI-Bild

en: JPEG XR image
de: JPEG-XR-Bild

en: WebP image
de: WebP-Bild

en: 3D Studio image
de: 3D-Studio-Bild

en: Applix Graphics image
de: Applix-Graphics-Bild

en: EPS image (bzip2-compressed)
de: EPS-Bild (bzip2-komprimiert)

en: CMU raster image
de: CMU-Rasterbild

en: Compressed GIMP image
de: Komprimiertes GIMP-Bild

en: DICOM image
de: DICOM-Bild

en: DocBook document
de: DocBook-Dokument

en: DIB image
de: DIB-Bild

en: DjVu image
de: DjVu-Bild

en: DjVu document
de: DjVu-Dokument

en: DPX image
de: DPX-Bild

en: EPS image
de: EPS-Bild

en: FITS document
de: FITS-Dokument

en: FPX image
de: FPX-Bild

en: EPS image (gzip-compressed)
de: EPS-Bild (gzip-komprimiert)

en: Windows icon
de: Windows-Symbol

en: MacOS X icon
de: MacOS-X-Symbol

en: ILBM image
de: ILBM-Bild

en: JNG image
de: JNG-Bild

en: LightWave object
de: LightWave-Objekt

en: LightWave scene
de: LightWave-Szene

en: MacPaint Bitmap image
de: MacPaint-Bitmap-Datei

en: Office drawing
de: Office-Zeichnung

en: NIFF image
de: NIFF-Bild

en: PCX image
de: PCX-Bild

en: PCD image
de: PCD-Bild

en: PNM image
de: PNM-Bild

en: PBM image
de: PBM-Bild

en: PGM image
de: PGM-Bild

en: PPM image
de: PPM-Bild

en: Photoshop image
de: Photoshop-Bild

en: RGB image
de: RGB-Bild

en: SGI image
de: SGI-Bild

en: Sun raster image
de: Sun-Rasterbild

en: TGA image
de: TGA-Bild

en: Windows cursor
de: Windows-Mauszeiger

en: Windows animated cursor
de: Animierter Windows-Mauszeiger

en: EMF image
de: EMF-Bild

en: WMF image
de: WMF-Bild

en: XBM image
de: XBM-Bild

en: GIMP image
de: GIMP-Bild

en: GIMP brush
de: GIMP-Pinsel

en: GIMP brush pipe
de: Animierter GIMP-Pinsel

en: GIMP pattern
de: GIMP-Muster

en: XFig image
de: XFig-Bild

en: XPM image
de: XPM-Bild

en: X window image
de: X-Window-Bild

en: Block device
de: Blockorientiertes Gerät

en: Character device
de: Zeichenorientiertes Gerät

en: Folder
de: Ordner

en: Pipe
de: Weiterleitung

en: Mount point
de: Einhängepunkt

en: Symbolic link
de: Symbolische Verknüpfung

en: Mail delivery report
de: E-Mail-Zustellungsbericht

en: Mail disposition report
de: E-Mail-Übertragungsbericht

en: Reference to remote file
de: Verweis auf entfernte Datei

en: Usenet news message
de: Usenet-News-Nachricht

en: Partial email message
de: E-Mail-Nachrichtenfragment

en: Email message
de: E-Mail-Nachricht

en: GNU mail message
de: GNU-Mail-Nachricht

en: IGES document
de: IGES-Dokument

en: glTF model
de: glTF-Modell

en: VRML document
de: VRML-Dokument

en: OBJ 3D model
de: OBJ-3D-Modell

en: OBJ 3D model material library
de: OBJ-3D-Modell-Materialbibliothek

en: Message in several formats
de: Nachricht in verschiedenen Formaten

en: Macintosh AppleDouble-encoded file
de: Macintosh-Datei (AppleDouble-Format)

en: Message digest
de: Nachrichtensammlung

en: Encrypted message
de: Verschlüsselte Nachricht

en: Compound documents
de: Verbunddokumente

en: Compound document
de: Verbunddokument

en: Mail system report
de: E-Mail-Systembericht

en: Signed message
de: Signierte Nachricht

en: Stream of data (server push)
de: Datenstrom (Server-Push)

en: VCS/ICS calendar
de: VCS/ICS-Kalender

en: CSS stylesheet
de: CSS-Stilvorlage

en: Electronic business card
de: Elektronische Visitenkarte

en: Turtle document
de: Turtle-Dokument

en: txt2tags document
de: txt2tags-Dokument

en: Verilog source code
de: Verilog-Quelltext

en: SystemVerilog header
de: SystemVerilog-Header

en: SystemVerilog source code
de: SystemVerilog-Quelltext

en: VHDL source code
de: VHDL-Quelltext

en: Enriched text document
de: Angereichertes Textdokument

en: Help page
de: Hilfeseite

en: Plain text document
de: Einfaches Textdokument

en: RDF file
de: RDF-Datei

en: ReStructuredText document
de: reStructuredText-Dokument

en: OWL XML file
de: OWL-XML-Datei

en: Email headers
de: E-Mail-Kopfzeilen

en: Rich text document
de: RTF-Textdokument

en: RSS summary
de: RSS-Zusammenfassung

en: Atom syndication feed
de: Atom-Nachrichtenquelle

en: OPML syndication feed
de: OPML-Nachrichtenquelle

en: SGML document
de: SGML-Dokument

en: Spreadsheet interchange document
de: Tabellenkalkulations-Austauschdokument

en: TSV document
de: TSV-Dokument

en: Graphviz DOT graph
de: Graphviz-DOT-Graph

en: JAD document
de: JAD-Dokument

en: WML document
de: WML-Dokument

en: WMLScript program
de: WMLScript-Programm

en: WarpScript source code
de: WarpScript-Quelltext

en: ACE archive
de: ACE-Archiv

en: Ada source code
de: Ada-Quelltext

en: Author list
de: Autorenliste

en: BibTeX document
de: BibTeX-Dokument

en: Blueprint source code
de: Blueprint-Quelltext

en: C++ header
de: C++-Header

en: C++ source code
de: C++-Quelltext

en: ChangeLog document
de: Änderungsprotokoll-Dokument

en: C header
de: C-Header

en: CMake source code
de: CMake-Quelltext

en: Common Lisp source code
de: Common-Lisp-Quelltext

en: CSV document
de: CSV-Dokument

en: CSV Schema document
de: CSV-Schemadokument

en: License terms
de: Lizenzbedingungen

en: Author credits
de: Autorendanksagung

en: C source code
de: C-Quelltext

en: C# source code
de: C#-Quelltext

en: Vala source code
de: Vala-Quelltext

en: OOC source code
de: OOC-Quelltext

en: DCL script
de: DCL-Skript

en: DSSSL document
de: DSSSL-Dokument

en: D source code
de: D-Quelltext

en: DTD file
de: DTD-Datei

en: Eiffel source code
de: Eiffel-Quelltext

en: Emacs Lisp source code
de: Emacs-Lisp-Quelltext

en: Elixir source code
de: Elixir-Quelltext

en: Erlang source code
de: Erlang-Quelltext

en: Fortran source code
de: Fortran-Quelltext

en: Genie source code
de: Genie-Quelltext

en: Translation file
de: Übersetzungsdatei

en: Translation template
de: Übersetzungsvorlage

en: Gherkin document
de: Gherkin-Dokument

en: HTML document
de: HTML-Dokument

en: HTML component
de: HTML-Komponente

en: Web application cache file
de: Webanwendungs-Zwischenspeicherdatei

en: Google Video Pointer shortcut
de: Google-Videozeiger-Verweis

en: Haskell source code
de: Haskell-Quelltext

en: IDL document
de: IDL-Dokument

en: Installation instructions
de: Installationsanleitung

en: Java source code
de: Java-Quelltext

en: LDIF address book
de: LDIF-Adressbuch

en: Lilypond music sheet
de: Lilypond-Notenblatt

en: LHS source code
de: LHS-Quelltext

en: Application log
de: Anwendungsprotokoll

en: Makefile build file
de: Makefile Build-Datei

en: Markdown document
de: Markdown-Dokument

en: Qt MOC file
de: Qt-MOC-Datei

en: Windows Registry extract
de: Windows-Registry-Auszug

en: MOF file
de: MOF-Datei

en: Mup musical composition document
de: Mup-Musikkompositions-Dokument

en: Objective-C source code
de: Objective-C-Quelltext

en: Objective-C++ source code
de: Objective-C++-Quelltext

en: OCaml source code
de: OCaml-Quelltext

en: OpenCL source code
de: OpenCL-Quelltext

en: MATLAB file
de: MATLAB-Datei

en: Meson source code
de: Meson-Quelltext

en: Modelica model
de: Modelica-Modell

en: Pascal source code
de: Pascal-Quelltext

en: Differences between files
de: Unterschiede zwischen Dateien

en: Dart source code
de: Dart-Quelltext

en: Nim source code
de: Nim-Quelltext

en: Nimscript source code
de: Nimscript-Quelltext

en: Go source code
de: Go-Quelltext

en: SCons configuration file
de: SCons-Konfigurationsdatei

en: Python 3 script
de: Python-3-Skript

en: Python script
de: Python-Skript

en: SageMath script
de: SageMath-Skript

en: Lua script
de: Lua-Skript

en: README document
de: README-Dokument

en: NFO document
de: NFO-Dokument

en: Todo.txt file
de: Todo.txt-Datei

en: RPM spec file
de: RPM-Spezifikationsdatei

en: Sass CSS pre-processor file
de: Sass-CSS-Präprozessordatei

en: Scala source code
de: Scala-Quelltext

en: Scheme source code
de: Scheme-Quelltext

en: SCSS pre-processor file
de: SCSS-Präprozessordatei

en: Setext document
de: Setext-Dokument

en: SQL code
de: SQL-Befehle

en: Tcl script
de: Tcl-Skript

en: TeX document
de: TeX-Dokument

en: TeXInfo document
de: TeXInfo-Dokument

en: Typst document
de: Typst-Dokument

en: Troff ME input document
de: Troff-ME-Eingabedokument

en: Troff MM input document
de: Troff-MM-Eingabedokument

en: Troff MS input document
de: Troff-MS-Eingabedokument

en: Twig template
de: Twig-Vorlage

en: X-Motif UIL table
de: X-Motif-UIL-Tabelle

en: Resource location
de: Ressourcenort

en: uuencoded file
de: Datei im uuencode-Format

en: BASIC program
de: BASIC-Programm

en: Visual Basic .NET source code
de: Visual-Basic-.NET-Quelltext

en: VBScript program
de: VBScript-Programm

en: Encoded VBScript program
de: Verschlüsseltes VBScript-Programm

en: XMI file
de: XMI-Datei

en: XSL FO file
de: XSL-FO-Datei

en: iptables configuration file
de: iptables-Konfigurationsdatei

en: D-Bus service file
de: D-Bus-Dienstdatei

en: Systemd unit file
de: Systemd-Einheitendatei

en: XSLT stylesheet
de: XSLT-Stilvorlage

en: Maven description file
de: Maven-Beschreibungsdatei

en: XMCD CD database
de: XMCD-CD-Datenbank

en: XML document
de: XML-Dokument

en: XML entities document
de: XML-Entitätendokument

en: DV video
de: DV-Video

en: ISI video
de: ISI-Video

en: MPEG-2 transport stream
de: MPEG-2-Transportstrom

en: MPEG video
de: MPEG-Video

en: Video playlist
de: Video-Wiedergabeliste

en: QuickTime video
de: QuickTime-Video

en: QuickTime image
de: QuickTime-Bild

en: Khronos texture image
de: Khronos-Texturbild

en: ASTC texture
de: ASTC-Textur

en: Vivo video
de: Vivo-Video

en: Wavelet video
de: Wavelet-Video

en: ANIM animation
de: ANIM-Animation

en: FLIC animation
de: FLIC-Animation

en: Haansoft Hangul document
de: Haansoft-Hangul-Dokument

en: Haansoft Hangul document template
de: Haansoft-Hangul-Dokumentvorlage

en: MNG animation
de: MNG-Animation

en: ASF video
de: ASF-Video

en: Windows Media Station file
de: Windows-Media-Station-Datei

en: Windows Media video
de: Windows-Media-Video

en: AVI video
de: AVI-Video

en: NullSoft video
de: NullSoft-Video

en: SDP multicast stream file
de: SDP-Multicast-Datenstromdatei

en: SGI video
de: SGI-Video

en: eMusic download package
de: eMusic-Download-Paket

en: KML geographic data
de: KML-Geodaten

en: KML geographic compressed data
de: Komprimierte KML-Geodaten

en: GeoJSON geospatial data
de: GeoJSON raumbezogene Daten

en: GPX geographic data
de: GPX geographische Daten

en: Citrix ICA settings file
de: Citrix-ICA-Einstellungsdatei

en: XUL interface document
de: XUL-Benutzeroberflächendokument

en: XPInstall installer module
de: XPInstall-Installationsmodul

en: Word 2007 document
de: Word-2007-Dokument

en: Word 2007 document template
de: Word-2007-Dokumentvorlage

en: PowerPoint 2007 presentation
de: PowerPoint-2007-Präsentation

en: PowerPoint 2007 slide
de: PowerPoint-2007-Folie

en: PowerPoint 2007 show
de: PowerPoint-2007-Präsentation

en: PowerPoint 2007 presentation template
de: PowerPoint-2007-Präsentationsvorlage

en: Excel 2007 spreadsheet
de: Excel-2007-Tabelle

en: Excel 2007 spreadsheet template
de: Excel-2007-Tabellenvorlage

en: Microsoft Office 2007 theme
de: Microsoft-Office-2007-Thema

en: T602 document
de: T602-Dokument

en: Cisco VPN settings
de: Cisco-VPN-Einstellungen

en: ICC profile
de: ICC-Profil

en: IT 8.7 color calibration file
de: IT-8.7-Farbkalibrierungsdatei

en: CCMX color correction file
de: CCMX-Farbkorrekturdatei

en: WinHelp help file
de: WinHelp-Hilfedatei

en: Binary differences between files
de: Binäre Unterschiede zwischen Dateien

note: http://en.wikipedia.org/wiki/Design_rule_for_Camera_File_system
en: Digital photos
de: Digitale Fotos

note: TRANSLATORS: This is a brand-name, not a generic term. Please see http://en.wikipedia.org/wiki/Video_CD http://www.herongyang.com/CD-DVD/VCD-Movie-File-Directory-Structure.html
en: Video CD
de: Video-CD

note: TRANSLATORS: This is a brand-name, not a generic term. Please see http://en.wikipedia.org/wiki/Super_Video_CD http://everything2.com/index.pl?node_id=1009222
en: Super Video CD
de: Super-Video-CD

note: http://en.wikipedia.org/wiki/DVD-Video
en: Video DVD
de: Video-DVD

note: http://en.wikipedia.org/wiki/Red_Book_(audio_CD_standard)
en: Audio CD
de: Audio-CD

note: http://en.wikipedia.org/wiki/Compact_Disc
en: Blank CD disc
de: Leere CD

note: http://en.wikipedia.org/wiki/DVD
en: Blank DVD disc
de: Leere DVD

note: http://en.wikipedia.org/wiki/Blu-ray_Disc
en: Blank Blu-ray disc
de: Leere Blu-ray

note: http://en.wikipedia.org/wiki/HD_DVD
en: Blank HD DVD disc
de: Leere HD-DVD

note: http://en.wikipedia.org/wiki/DVD-Audio
en: Audio DVD
de: Audio-DVD

note: http://en.wikipedia.org/wiki/Blu-ray_Disc http://www.blu-raydisc.com/Section-13470/Section-13890/Index.html
en: Blu-ray video disc
de: Blu-ray-Video

note: http://en.wikipedia.org/wiki/HD_DVD http://www.dvdafteredit.com/wiki/The_HVDVD_TS_Folder
en: HD DVD video disc
de: HD-DVD-Video

note: see fd.o hal spec
en: E-book reader
de: E-Book-Reader

note: TRANSLATORS: This is a brand-name, not a generic term. Please see http://en.wikipedia.org/wiki/Picture_CD http://www.re.org/kristin/picturecd.html
en: Picture CD
de: Kodak Picture-CD

note: see fd.o hal spec
en: Portable audio player
de: Portables Audio-Wiedergabegerät

note: https://github.com/ostreedev/ostree/blob/master/man/ostree-create-usb.xml
en: OSTree software updates
de: OSTree-Softwareaktualisierungen

note: http://standards.freedesktop.org/autostart-spec/autostart-spec-latest.html http://bugzilla.gnome.org/show_bug.cgi?id=509823#c3
en: UNIX software
de: UNIX-Software

note: http://standards.freedesktop.org/autostart-spec/autostart-spec-latest.html http://bugzilla.gnome.org/show_bug.cgi?id=509823#c3
en: Windows software
de: Windows-Software

en: TriG RDF document
de: TriG-RDF-Dokument

en: Apple Keynote 5 presentation
de: Apple-Keynote-5-Präsentation

en: Apple Numbers spreadsheet
de: Apple-Numbers-Tabelle

en: Apple Pages document
de: Apple-Pages-Dokument

en: Apple Wallet pass
de: Apple-Wallet-Pass

en: Adobe PageMaker document
de: Adobe-PageMaker-Dokument

en: Doom WAD file
de: Doom-WAD-Datei

en: Amiga disk image
de: Amiga-Datenträgerabbild

en: Flatpak application bundle
de: Flatpak-Anwendungspaket

en: Flatpak repository description
de: Flatpak-Repositorybeschreibung

en: Flatpak repository reference
de: Flatpak-Repositoryreferenz

en: Squashfs filesystem image
de: Squashfs-Dateisystemabbild

en: Snap package
de: Snap-Paket

en: 3MF document
de: 3MF-Dokument

en: STL 3D model
de: STL 3D-Modell

en: G-code file
de: G-Code-Datei

en: G-code Extended file
de: Erweiterte G-Code-Datei

en: Nintendo FDS disk image
de: Nintendo-FDS-Datenträgerabbild

en: OVF disk image
de: OVF-Datenträgerabbild

en: QEMU QED disk image
de: QEMU-QED-Datenträgerabbild

en: QEMU QCOW disk image
de: QEMU-QCOW-Datenträgerabbild

en: VHD disk image
de: VHD-Datenträgerabbild

en: VHDX disk image
de: VHDX-Datenträgerabbild

en: VMDK disk image
de: VMDK-Datenträgerabbild

en: VDI disk image
de: VDI-Datenträgerabbild

en: AppleWorks document
de: AppleWorks-Dokument

en: BPS patch
de: BPS-Patch

en: IPS patch
de: IPS-Patch

en: Pyspread spreadsheet
de: Pyspread-Tabelle

en: Pyspread spreadsheet (bzip2-compressed)
de: Pyspread-Tabelle (bzip2-komprimiert)

en: Kotlin source code
de: Kotlin-Quelltext

en: Devicetree source code
de: Gerätebaum-Quelltext

en: Flattened Devicetree
de: Verflachter Gerätebaum

en: AVIF image
de: AVIF-Bild

en: Quite OK Image Format
de: Quite-OK-Bildformat

en: Bink Video
de: Bink-Video

en: Smacker Video
de: Smacker-Video

en: Org-mode file
de: Org-mode-Datei

en: OpenZIM file
de: OpenZIM-Datei

en: SPARQL query
de: SPARQL-Abfrage

en: SPARQL query results
de: SPARQL-Abfrageergebnisse

en: WASM binary module
de: WASM-Binärmodul

en: OpenVPN profile
de: OpenVPN-Profil

en: Modrinth Modpack
de: Modrinth-Modpack

en: CBOR Data
de: CBOR-Daten

en: ERIS Link
de: ERIS-Verweis

en: Gerber file
de: Gerber-Datei

en: Gerber job file
de: Gerber-Aufgabendatei

en: Excellon drill file
de: Excellon-Bohrdatei

en: Tiled map files
de: Tiled-Kartendatei

en: Tiled tileset files
de: Tiled-Kartensetdatei
