shared-mime-info - en to eu translation catalogue (787 entries)

en: Atari 2600 ROM
eu: Atari 2600 ROMa

en: Atari 7800 ROM
eu: Atari 7800 ROMa

en: Atari Lynx ROM
eu: Atari Lynx ROMa

en: ATK inset
eu: ATK sartzapena

en: Electronic book document
eu: Liburu elektronikoa

en: Kindle book document
eu: Kindle liburu-dokumentua

en: Adobe Illustrator document
eu: Adobe Illustrator dokumentua

en: Macintosh BinHex-encoded file
eu: Macintosh BinHex-ekin kodetutako fitxategia

en: Mathematica Notebook file
eu: Mathematica Notebook fitxategia

en: MathML document
eu: MathML dokumentua

en: Mailbox file
eu: Mailbox fitxategia

en: Metalink file
eu: Metaestekaren fitxategia

en: Unknown
eu: Ezezaguna

en: Partially downloaded file
eu: Partzialki deskargatutako fitxategia

en: ODA document
eu: ODA dokumentua

en: WWF document
eu: WWF dokumentua

en: PDF document
eu: PDF dokumentua

en: XSPF playlist
eu: XSPF erreprodukzio-zerrenda

en: Microsoft Windows theme pack
eu: Microsoft Windows-en gaiaren paketea

en: AmazonMP3 download file
eu: AmazonMP3 deskarga fitxategia

en: GSM 06.10 audio
eu: GSM 06.10 audioa

en: iRiver playlist
eu: iRiver erreprodukzio-zerrenda

en: PGP/MIME-encrypted message header
eu: PGP/MIME zifratutako mezu-goiburua

en: PGP keys
eu: PGP giltzak

en: Detached OpenPGP signature
eu: OpenPGP sinadura askea

en: PKCS#7 file
eu: PKCS#7 fitxategia

en: Detached S/MIME signature
eu: S/MIME sinadura askea

en: PKCS#8 private key
eu: PKCS#8 gako pribatua

en: PKCS#8 private key (encrypted)
eu: PKCS#8 gako pribatua (zifratua)

en: PKCS#10 certification request
eu: PKCS#10 ziurtagirien eskaera

en: X.509 certificate
eu: X.509 ziurtagiria

en: PkiPath certification path
eu: PkiPath ziurtagirien bide-izena

en: PostScript document
eu: PostScript dokumentua

en: Plucker document
eu: Plucker dokumentua

en: RAML document
eu: RAML dokumentua

en: RELAX NG XML schema
eu: RELAX NG XML eskema

en: RTF document
eu: RTF dokumentua

en: Sieve mail filter script
eu: Sieve posta-iragazki script-a

en: SMIL document
eu: SMIL dokumentua

en: WPL playlist
eu: WPL erreprodukzio-zerrenda

en: SQLite2 database
eu: SQLite2 datu-basea

en: SQLite3 database
eu: SQLite3 datu-basea

en: Apple System Profiler
eu: Apple sistemaren profilatzailea

en: GEDCOM family history
eu: GEDCOM famili historia

en: Flash video
eu: Flash bideoa

en: JavaFX video
eu: JavaFX bideoa

note: translators: a record is in this context a description of a board game that has been played, and that can be played back again: http://www.red-bean.com/sgf/
en: SGF record
eu: SGF erregistroa

en: Godot Engine project
eu: Godot Engine proiektua

en: Godot Engine resource
eu: Godot Engine baliabidea

en: Godot Engine scene
eu: Godot Engine eszena

en: Godot Engine shader
eu: Godot Engine itzalgilea

en: GDScript script
eu: GDScript scripta

en: XLIFF translation file
eu: XLIFF itzulpen-fitxategia

en: TOML document
eu: TOML dokumentua

en: YAML document
eu: YAML dokumentua

en: Corel Draw drawing
eu: Corel Draw-eko marrazkia

en: HPGL file
eu: HPGL fitxategia

en: PCL file
eu: PCL fitxategia

en: Lotus 1-2-3 spreadsheet
eu: Lotus 1-2-3 kalkulu-orria

en: Lotus Word Pro document
eu: Lotus Word Pro dokumentua

en: LMDB database
eu: LMDB datu-basea

en: JET database
eu: JET datu-basea

en: Microsoft Cabinet archive
eu: Microsoft Cabinet artxiboa

en: Excel spreadsheet
eu: Excel kalkulu-orria

en: Excel add-in
eu: Excel gehigarria

en: Excel 2007 binary spreadsheet
eu: Excel 2007 kalkulu-orri binarioa

en: Excel spreadsheet template
eu: Excel kalkulu-orri txantiloia

en: PowerPoint presentation
eu: PowerPoint aurkezpena

en: PowerPoint add-in
eu: PowerPoint gehigarria

en: PowerPoint slide
eu: PowerPoint diapositiba

en: PowerPoint presentation template
eu: PowerPoint aurkezpen txantiloia

en: Office Open XML Visio drawing
eu: Office Open XML Visio marrazkia

en: Office Open XML Visio template
eu: Office Open XML Visio txantiloia

en: Office Open XML Visio stencil
eu: Office Open XML Visio txantiloia

en: Word document
eu: Word dokumentua

en: Word document template
eu: Word dokumentuaren txantiloia

en: OpenXPS document
eu: OpenXPS dokumentua

en: XPS document
eu: XPS dokumentua

en: Microsoft Works document
eu: Microsoft Works dokumentua

en: Microsoft Visio document
eu: Microsoft Visio dokumentua

en: Word template
eu: Word txantiloia

en: GML document
eu: GML dokumentua

en: GNUnet search file
eu: GNUnet bilaketako fitxategia

en: TNEF message
eu: TNEF mezua

en: StarCalc spreadsheet
eu: StarCalc kalkulu-orria

en: StarChart chart
eu: StarChart diagrama

en: StarDraw drawing
eu: StarDraw marrazkia

en: StarImpress presentation
eu: StarImpress aurkezpena

en: StarMail email
eu: StarMail helb.el.

en: StarWriter document
eu: StarWriter dokumentua

en: LibreOffice Calc spreadsheet
eu: LibreOffice Calc kalkulu-orria

en: LibreOffice Calc template
eu: LibreOffice Calc txantiloia

en: LibreOffice Draw drawing
eu: LibreOffice Draw marrazkia

en: LibreOffice Draw template
eu: LibreOffice Draw txantiloia

en: LibreOffice Impress presentation
eu: LibreOffice Impress aurkezpena

en: LibreOffice Impress template
eu: LibreOffice Impress txantiloia

en: LibreOffice Writer document
eu: LibreOffice Writer dokumentua

en: LibreOffice Writer global document
eu: LibreOffice Writer dokumentu globala

en: LibreOffice Writer template
eu: LibreOffice Writer txantiloia

en: ODT document
eu: ODT dokumentua

en: ODT document (Flat XML)
eu: ODT dokumentua (XML soila)

en: ODT template
eu: ODT txantiloia

en: OTH template
eu: OTH txantiloia

en: ODM document
eu: ODM dokumentua

en: ODG drawing
eu: ODG marrazkia

en: ODG drawing (Flat XML)
eu: ODG marrazkia (XML soila)

en: ODG template
eu: ODG txantiloia

en: ODP presentation
eu: ODP aurkezpena

en: ODP presentation (Flat XML)
eu: ODP aurkezpena (XML soila)

en: ODP template
eu: ODP txantiloia

en: ODS spreadsheet
eu: ODS kalkulu-orria

en: ODS spreadsheet (Flat XML)
eu: ODS kalkulu-orria (XML soila)

en: ODS template
eu: ODS txantiloia

en: ODC chart
eu: ODC diagrama

en: ODC template
eu: ODC txantiloia

en: ODF template
eu: ODF txantiloia

en: ODB database
eu: ODB datu-basea

en: ODI image
eu: ODI irudia

en: OpenOffice.org extension
eu: OpenOffice.org luzapena

en: Android package
eu: Android paketea

en: SIS package
eu: SIS paketea

en: SISX package
eu: SISX paketea

en: WordPerfect document
eu: WordPerfect dokumentua

en: YouTube media archive
eu: YouTube media fitxategia

en: SPSS portable data file
eu: SPSS datu fitxategi eramangarria

en: SPSS data file
eu: SPSS datu fitxategia

en: XBEL bookmarks
eu: XBEL laster-markak

en: 7-zip archive
eu: 7-zip artxiboa

en: AbiWord document
eu: AbiWord dokumentua

en: CD image cuesheet
eu: CD irudiaren CUE orria

en: Lotus AmiPro document
eu: Lotus AmiPro dokumentua

en: AportisDoc document
eu: AportisDoc dokumentua

en: Applix Spreadsheets spreadsheet
eu: Applix Spreadsheets kalkulu-orria

en: Applix Words document
eu: Applix Words dokumentua

en: ARC archive
eu: ARC artxiboa

en: AR archive
eu: AR artxiboa

en: ARJ archive
eu: ARJ artxiboa

en: Electron Archive (ASAR)
eu: Electron artxiboa (ASAR)

en: ASP page
eu: ASP orria

en: AWK script
eu: AWK script-a

en: BCPIO archive
eu: BCPIO artxiboa

en: BitTorrent seed file
eu: BitTorrent hazi-fitxategia

en: Blender scene
eu: Blender-eko fitxategia

en: Bzip2 archive
eu: Bzip2 artxiboa

en: Bzip3 archive
eu: Bzip3 artxiboa

en: Tar archive (bzip3-compressed)
eu: Tar artxiboa (bzip3-compressed)

en: Lrzip archive
eu: Lrzip artxiboa

en: Tar archive (lrzip-compressed)
eu: Tar artxiboa (lrzip-ekin konprimitua)

en: Apple disk image
eu: Apple disko irudia

en: Raw disk image
eu: Disko gordinaren irudia

en: Floppy disk image
eu: Diskete disko irudia

en: Raw disk image (XZ-compressed)
eu: Disko gordinaren irudia (XZ-rekin konprimitua)

en: Raw CD image
eu: CD irudi gordina

en: Compressed CD image
eu: Konprimatutako CD irudia

en: AppImage application bundle
eu: AppImage aplikazio bilduma

en: CD Table Of Contents
eu: CDaren edukien aurkibidea

en: PGN chess game notation
eu: PGN xake jokoaren notazioa

en: CHM document
eu: CHM dokumentua

en: Java byte code
eu: Java byte-kodea

en: UNIX-compressed file
eu: UNIX-en konprimitutako fitxategia

en: Tar archive (gzip-compressed)
eu: Tar artxiboa (gzip-ekin konprimitua)

en: CPIO archive
eu: CPIO artxiboa

en: CPIO archive (gzip-compressed)
eu: CPIO artxiboa (gzip-ekin konprimitua)

en: C shell script
eu: C shell script-a

en: Xbase document
eu: Xbase dokumentua

en: ECMAScript program
eu: ECMAScript programa

note: Translate this to Mega-CD if the console was known as such in your locale Should be Mega-CD in all but en_US, Mexico, Canada and Brazil: https://en.wikipedia.org/wiki/Sega_CD
en: Sega CD disc image
eu: Sega CD disko irudia

en: Sega Saturn disc image
eu: Sega Saturn disko irudia

en: Dreamcast disc image
eu: Dreamcast disko irudia

en: Nintendo DS ROM
eu: Nintendo DS-ko ROMa

en: Nintendo 3DS ROM
eu: Nintendo 3DS ROMa

en: Nintendo 3DS Executable
eu: Nintendo 3DS exekutagarria

en: Wii disc image
eu: Wii disko irudia

en: WiiWare bundle
eu: WiiWare bilduma

en: GameCube disc image
eu: GameCube disko irudia

en: Thomson Mémo7 cartridge
eu: Thomson Mémo7 kartutxoa

en: Thomson cassette
eu: Thomson kasetea

en: HFE floppy disk image
eu: HFE diskete disko irudia

en: SAP Thomson floppy disk image
eu: SAP Thomson diskete disko irudia

en: Debian package
eu: Debian paketea

en: Qt Designer interface document
eu: Qt Designer interfaze dokumentua

en: Qt Markup Language file
eu: Qt Markup lengoai fitxategia

en: Desktop entry
eu: Mahaigaineko sarrera

en: FictionBook document
eu: FictionBook dokumentua

en: Compressed FictionBook document
eu: Konprimitutako FictionBook dokumentua

en: Dia diagram
eu: Dia diagrama

en: Dia shape
eu: Dia-ren forma

en: TeX DVI document
eu: TeX DVI dokumentua

en: Enlightenment theme
eu: Enlightenment gaia

en: Egon Animator animation
eu: Egon Animator-eko animazioa

en: Executable
eu: Exekutagarria

en: FLTK Fluid file
eu: FLTK Fluid fitxategia

en: WOFF font
eu: WOFF letra-tipoa

en: WOFF2 font
eu: WOFF2 letra-tipoa

en: PostScript type-1 font
eu: PostScript type-1 letra-tipoa

en: Adobe font metrics
eu: Adobe letra-tipoen neurriak

en: BDF font
eu: BDF letra-tipoa

en: DOS font
eu: DOS letra-tipoa

en: Adobe FrameMaker font
eu: Adobe FrameMaker-en letra-tipoa

en: LIBGRX font
eu: LIBGRX letra-tipoa

en: Linux PSF console font
eu: Linux PSF kontsolako letra-tipoa

en: Linux PSF console font (gzip-compressed)
eu: Linux PSF kontsolako letra-tipoa (gzip-ekin konprimitua)

en: PCF font
eu: PCF letra-tipoa

en: OpenType font
eu: OpenType letra-tipoa

en: Speedo font
eu: Speedo letra-tipoa

en: SunOS News font
eu: SunOs News letra-tipoa

en: TDPFR font
eu: TDPFR letra-tipoa

en: TeX font
eu: TeX letra-tipoa

en: TeX font metrics
eu: TeX letra-tipoen neurriak

en: TrueType font
eu: TrueType letra-tipoa

en: Font collection
eu: Letra-tipo bilduma

en: TrueType XML font
eu: TrueType XML letra-tipoa

en: V font
eu: V letra-tipoa

en: Adobe FrameMaker document
eu: Adobe FrameMaker-en dokumentua

en: Game Boy ROM
eu: Game Boy-eko ROMa

en: Game Boy Advance ROM
eu: Game Boy Advance-ko ROMa

en: GDBM database
eu: GDBM datu-basea

note: Translate this to Mega Drive if the console was known as such in your locale Should be Mega Drive in all but en_US, Mexico and Canada: https://en.wikipedia.org/wiki/Sega_Genesis#History
en: Genesis ROM
eu: Genesis-eko ROMa

en: Translated messages (machine-readable)
eu: Itzulitako mezuak (makinak irakurtzeko modukoak)

en: GTK+ Builder interface document
eu: GTK+ Builder interfaze dokumentua

en: Glade project
eu: Glade proiektua

en: GnuCash financial data
eu: GnuCash finantzako datuak

en: Gnumeric spreadsheet
eu: Gnumeric kalkulu-orria

en: Gnuplot document
eu: Gnuplot dokumentua

en: Graphite scientific graph
eu: Graphite - grafiko zientifikoak

en: GTKtalog catalog
eu: Gtktalog katalogoa

en: TeX DVI document (gzip-compressed)
eu: TeX DVI dokumentua (gzip-ekin konprimitua)

en: Gzip archive
eu: Gzip artxiboa

en: PDF document (gzip-compressed)
eu: PDF dokumentua (gzip-ekin konprimitua)

en: PostScript document (gzip-compressed)
eu: PostScript dokumentua (gzip-konprimitua)

en: HDF document
eu: HDF dokumentua

en: IFF file
eu: IFF fitxtegia

en: iPod firmware
eu: iPod firmwarea

en: Java archive
eu: Java artxiboa

en: Java class
eu: Java-ko klasea

en: Groovy source code
eu: Groovy iturburu-kodea

en: Gradle script
eu: Gradle script-a

en: JNLP file
eu: JNLP fitxategia

en: Java keystore
eu: Java-ren gako-biltegia

en: Java JCE keystore
eu: Java JCE-ren gako-biltegia

en: Pack200 Java archive
eu: Pack2000 Java artxiboa

en: JavaScript program
eu: JavaScript programa

en: JSON document
eu: JSON dokumentua

en: JRD document
eu: JRD dokumentua

en: JSON patch
eu: JSON adabakia

en: JSON-LD document
eu: JSON-LD dokumentua

en: JSON schema
eu: JSON eskema

en: Jupyter notebook document
eu: Jupyter notebook dokumentua

en: CoffeeScript document
eu: CoffeeScript dokumentua

en: JBuilder project
eu: JBuilder proiektua

en: Karbon14 drawing
eu: Karbon14 marrazkia

en: KChart chart
eu: KChart diagrama

en: Kexi settings
eu: Kexi ezarpenak

en: Kexi shortcut
eu: Kexi lasterbidea

en: Kexi database file
eu: Kexi datu-base fitxategia

en: KIllustrator drawing
eu: KIllustrator marrazkia

en: Kivio flowchart
eu: Kivio diagrama

en: Kontour drawing
eu: Kontour marrazkia

en: KPovModeler scene
eu: KPovModeler eszena

en: KPresenter presentation
eu: Kpresenter aurkezpena

en: Krita document
eu: Krita dokumentua

en: KSpread spreadsheet
eu: KSpread kalkulu-orria

en: KSpread spreadsheet (encrypted)
eu: KSpread kalkulu-orria (zifratuta)

en: KSysV init package
eu: KSysV hasieratzeko paketea

en: Kugar document
eu: Kugar dokumentua

en: KWord document
eu: KWord dokumentua

en: KWord document (encrypted)
eu: KWord dokumentua (zifratuta)

en: LHA archive
eu: LHA artxiboa

en: LHZ archive
eu: LHZ artxiboa

en: Message catalog
eu: Mezu-katalogoa

en: LyX document
eu: LyX dokumentua

en: LZ4 archive
eu: LZ4 artxiboa

en: Tar archive (LZ4-compressed)
eu: Tar artxiboa (LZ4-rekin konprimatua)

en: Lzip archive
eu: Lzip artxiboa

en: Tar archive (lzip-compressed)
eu: Tar artxiboa (lzip-rekin konprimatua)

en: PDF document (lzip-compressed)
eu: PDF dokumentua (lzip-rekin konprimitua)

en: LZMA archive
eu: LZMA artxiboa

en: Tar archive (LZMA-compressed)
eu: Tar artxiboa (LZMA-rekin konprimitua)

en: LZO archive
eu: LZO artxiboa

en: Qpress archive
eu: Qpress artxiboa

en: XAR archive
eu: XAR artxiboa

en: Zlib archive
eu: Zlib artxiboa

en: MagicPoint presentation
eu: MagicPoint aurkezpena

en: Macintosh MacBinary file
eu: Macintosh MacBinary fitxategia

en: Matroska stream
eu: Matroska korrontea

en: Matroska video
eu: Matroska bideoa

en: Matroska 3D video
eu: Matroska 3D bideoa

en: Matroska audio
eu: Matroska audioa

en: WebM video
eu: WebM bideoa

en: WebM audio
eu: WebM audioa

en: MHTML web archive
eu: MHTML web artxiboa

en: MXF video
eu: MXF bideoa

en: OCL file
eu: OCL fitxategia

en: COBOL source code
eu: COBOL iturburu-kodea

en: Mobipocket e-book
eu: Mobipocket liburua

en: Adobe FrameMaker MIF document
eu: Adobe FrameMaker-en MIF dokumentua

en: Mozilla bookmarks
eu: Mozillako laster-markak

en: DOS/Windows executable
eu: DOS/Windows-eko exekutagarria

en: Windows program database
eu: Windows programen datu-basea

en: DOS/Windows batch file
eu: DOS/Windows sortakako fitxategia

en: Internet shortcut
eu: Interneteko lasterbidea

en: WRI document
eu: WRI dokumentua

en: MSX ROM
eu: MSX-ko ROMa

en: M4 macro
eu: M4 makroa

en: Nintendo64 ROM
eu: Nintendo64-ko ROMa

en: Nautilus link
eu: Nautilus esteka

note: Translate this to Famicom if the console was known as such in your locale
en: NES ROM
eu: NES-eko ROMa

en: Unidata NetCDF document
eu: Unidata NetCDF dokumentua

en: NewzBin usenet index
eu: NewzBin usenet indizea

en: Object code
eu: Objektu-kodea

en: Annodex exchange format
eu: Annodex trukatze-formatua

en: Annodex video
eu: Annodex bideoa

en: Annodex audio
eu: Annodex audioa

en: Ogg multimedia file
eu: Ogg multimediako fitxategia

en: Ogg audio
eu: Ogg audioa

en: Ogg video
eu: Ogg bideoa

en: Ogg Vorbis audio
eu: Ogg Vorbis audioa

en: Ogg FLAC audio
eu: Ogg FLAC audioa

en: Opus audio
eu: Opus audioa

en: Ogg Speex audio
eu: Ogg Speex audioa

en: Speex audio
eu: Speex audioa

en: Ogg Theora video
eu: Ogg Theora bideoa

en: OGM video
eu: OGM bideoa

en: OLE2 compound document storage
eu: OLE2 konposatutako dokumentu-bilduma

en: Microsoft Windows Thumbnail Cache
eu: Microsoft Windows miniatura-cachea

en: Microsoft Publisher document
eu: Microsoft Publisher dokumentua

en: Windows Installer package
eu: Windows-eko pakete instalatzailea

en: GNU Oleo spreadsheet
eu: GNU Oleo kalkulu-orria

en: PAK archive
eu: PAK artxiboa

en: Palm OS database
eu: Palm OS datu-basea

en: Parchive archive
eu: Parchive artxiboa

en: PEF executable
eu: PEF exekutagarria

en: Perl script
eu: Perl script-a

en: PHP script
eu: PHP script-a

en: PKCS#7 certificate bundle
eu: PKCS#7 zertifikazio sorta

en: PKCS#12 certificate bundle
eu: PKCS#12 zertifikazio sorta

en: PlanPerfect spreadsheet
eu: PlanPerfect kalkulu-orria

en: Pocket Word document
eu: Pocket Word dokumentua

en: Profiler results
eu: Profilatzaile-emaitzak

en: Pathetic Writer document
eu: Pathetic Writer dokumentua

en: Python bytecode
eu: Python byte-kodea

en: QtiPlot document
eu: QtiPlot dokumentua

en: Quattro Pro spreadsheet
eu: Quattro Pro kalkulu-orria

en: QuickTime playlist
eu: QuickTime erreprodukzio-zerrenda

en: Quicken document
eu: Quicken dokumentua

en: RAR archive
eu: RAR artxiboa

en: DAR archive
eu: DAR artxiboa

en: Alzip archive
eu: Alzip artxiboa

en: Rejected patch
eu: Baztertutako adabakia

en: RPM package
eu: RPM paketea

en: Source RPM package
eu: Iturburu RPM paketea

en: Ruby script
eu: Ruby script-a

en: Markaby script
eu: Markaby script-a

en: Crystal source code
eu: Crystal iturburu-kodea

en: Julia source code
eu: Julia iturburu-kodea

en: Rust source code
eu: Rust iturburu-kodea

en: SC/Xspread spreadsheet
eu: SC/Xspread kalkulu-orria

en: Shell archive
eu: Shell artxiboa

en: Libtool shared library
eu: Libtool liburutegi partekatua

en: Shared library
eu: Liburutegi partekatua

en: Shell script
eu: Shell scripta

en: Fish shell script
eu: Fish shell scripta

en: Nu shell script
eu: Nu shell scripta

en: Shockwave Flash file
eu: Shockwave Flash fitxategia

note: translators: "Shorten" is the name of an audio codec
en: Shorten audio
eu: Shorten audioa

en: Siag spreadsheet
eu: Siag kalkulu-orria

en: Skencil document
eu: Skencil dokumentua

en: Stampede package
eu: Stampede paketea

note: Translate this as Super Famicom (in Far East Asia) or Super Nintendo (in Europe) if the console was known as such in your locale
en: Super NES ROM
eu: Super Nintendo-ko ROMa

en: StuffIt archive
eu: StuffIt artxiboa

en: StuffIt X archive
eu: StuffIt X artxiboa

en: SubRip subtitles
eu: SubRip azpitituluak

en: WebVTT subtitles
eu: WebVTT azpitituluak

en: SAMI subtitles
eu: SAMI azpitituluak

en: MicroDVD subtitles
eu: MicroDVD azpitituluak

en: SSA subtitles
eu: SSA azpitituluak

en: SubViewer subtitles
eu: SubViewer azpitituluak

en: iMelody ringtone
eu: iMelody doinua

en: SMAF audio
eu: SMAF audioa

en: MRML playlist
eu: MRML erreprodukzio-zerrenda

en: XMF audio
eu: XMF audioa

en: Mobile XMF audio
eu: Mobile XMF audioa

en: SV4 CPIO archive
eu: SV4 CPIO artxiboa

en: SV4 CPIO archive (with CRC)
eu: SV4 CPIO artxiboa (CRC-rekin)

en: Tar archive
eu: Tar artxiboa

en: Tar archive (compressed)
eu: Tar artxiboa (konprimitua)

en: Generic font file
eu: Letra-tipoen fitxategi orokorra

en: Packed font file
eu: Letra-tipoen fitxategi paketatua

en: TGIF document
eu: TGIF dokumentua

en: Theme
eu: Gaia

en: ToutDoux document
eu: ToutDoux dokumentua

en: Backup file
eu: Babeskopia-fitxategia

en: Troff document
eu: Troff dokumentua

en: Manual page
eu: Eskuliburu-orria

en: Manual page (compressed)
eu: Eskuliburu-orria (konprimatua)

en: Tar archive (LZO-compressed)
eu: Tar artxiboa (LZO-rekin konprimitua)

en: XZ archive
eu: XZ artxiboa

en: Tar archive (XZ-compressed)
eu: Tar artxiboa (XZ-rekin konprimitua)

en: Zpaq Archive
eu: Zpaq artxiboa

en: Tar archive (Zstandard-compressed)
eu: Tar artxiboa (Zstandard-rekin konprimitua)

en: PDF document (XZ-compressed)
eu: PDF dokumentua (XZ-rekin konprimitua)

en: Ustar archive
eu: Ustar artxiboa

en: WAIS source code
eu: WAIS iturburu-kodea

en: WordPerfect/Drawperfect image
eu: WordPerfect/Drawperfect irudia

en: DER/PEM/Netscape-encoded X.509 certificate
eu: X.509rekin kodetutako DER, PEM edo Netscape zertifikatua

en: Empty document
eu: Dokumentu hutsa

en: Zoo archive
eu: Zoo artxiboa

en: XHTML page
eu: XHTML orria

en: Zip archive
eu: Zip artxiboa

en: WIM disk image
eu: WIM disko irudia

en: Dolby Digital audio
eu: Dolby audio digitala

en: DTS audio
eu: DTS audioa

en: DTS-HD audio
eu: DTS-HD audioa

en: AMR audio
eu: AMR audioa

en: AMR-WB audio
eu: AMR-WB audioa

en: ULAW (Sun) audio
eu: ULAW (sun) audioa

en: Commodore 64 audio
eu: Commodore 64 Audioa

en: PCM audio
eu: PCM audioa

en: AIFC audio
eu: AIFC audioa

en: AIFF/Amiga/Mac audio
eu: AIFF/Amiga/Mac audioa

en: Monkey's audio
eu: Monkey audioa

en: Audible.Com audio
eu: Audible.Com audioa

en: DSDIFF audio
eu: DSDIFF audioa

en: DSF audio
eu: DSF audioa

en: Impulse Tracker audio
eu: Impulse Tracker audioa

en: FLAC audio
eu: FLAC audioa

en: TAK audio
eu: TAK audioa

en: WavPack audio
eu: WavPack audioa

en: WavPack audio correction file
eu: WavPack audio-zuzenketaren fitxategia

en: MIDI audio
eu: MIDI audioa

en: AAC audio
eu: AAC audioa

en: USAC audio
eu: USAC audioa

en: MPEG-4 audio
eu: MPEG-4 audioa

en: MPEG-4 ringtone
eu: MPEG-4 dei-tonua

en: MPEG-4 video
eu: MPEG-4 bideoa

en: MPEG-4 audio book
eu: MPEG-4 audio-liburua

en: 3GPP multimedia file
eu: 3GPP multimediako fitxategia

en: 3GPP2 multimedia file
eu: 3GPP2 multimediako fitxategia

en: Amiga SoundTracker audio
eu: Amiga soundtracker audioa

en: MP2 audio
eu: MP2 audioa

en: MP3 audio
eu: MP3 audioa

en: Media playlist
eu: Multimediako erreprodukzio-zerrenda

en: Microsoft ASX playlist
eu: Microsoft ASX erreprodukzio-zerrenda

en: PSF audio
eu: PSF audioa

en: MiniPSF audio
eu: MiniPSF audioa

en: PSFlib audio library
eu: PSFlib audioaren liburutegia

en: Windows Media audio
eu: Windows Media audioa

en: Musepack audio
eu: Musepack audioa

en: RealAudio document
eu: RealAudio dokumentua

en: RealMedia playlist
eu: RealMedia erreprodukzio-zerrenda

en: RealVideo document
eu: RealVideo dokumentua

en: RealMedia document
eu: RealMedia dokumentua

en: RealPix document
eu: RealPix dokumentua

en: RealText document
eu: RealText dokumentua

en: RIFF audio
eu: RIFF audioa

en: RIFF container
eu: RIFF edukitzailea

en: Scream Tracker 3 audio
eu: Scream Tracker 3 audioa

en: MP3 ShoutCast playlist
eu: MP3 ShoutCast erreprodukzio-zerrenda

en: Scream Tracker audio
eu: Scream Tracker audioa

en: VOC audio
eu: VOC audioa

en: WAV audio
eu: WAV audioa

en: FastTracker II instrument
eu: FastTracker II tresna

en: FastTracker II audio
eu: FastTracker II.ren audioa

en: TrueAudio audio
eu: TrueAudio audioa

en: Windows BMP image
eu: Windows BMP irudia

en: WBMP image
eu: WBMP irudia

en: CGM image
eu: CGM irudia

en: CCITT G3 fax image
eu: CCITT G3 fax irudia

en: GIF image
eu: GIF irudia

en: HEIF image
eu: HEIF irudia

en: IEF image
eu: IEF irudia

en: JPEG image
eu: JPEG irudia

en: MJPEG video stream
eu: MJPEG bideo korrontea

en: JPEG-2000 codestream
eu: JPEG-2000 kodekorrontea

en: JPEG-2000 JP2 image
eu: JPEG-2000 JP2 irudia

en: JPEG-2000 JPX image
eu: JPEG-2000 JPX irudia

en: JPEG-2000 JPM image
eu: JPEG-2000 JPM irudia

en: JPEG-2000 MJ2 video
eu: JPEG-2000 MJ2 bideoa

en: JPEG XL image
eu: JPEG XL irudia

en: OpenRaster image
eu: OpenRaster irudia

en: DirectDraw surface
eu: DirectDraw gainazala

en: X11 cursor
eu: X11 kurtsorea

en: EXR image
eu: EXR irudia

en: Macintosh Quickdraw/PICT drawing
eu: Macintosh Quickdraw/PICT marrazkia

en: UFRaw ID image
eu: UFRaw ID irudia

en: Digital raw image
eu: Irudi digital gordina

en: Adobe DNG negative
eu: Adobe DNG negatiboa

en: Canon CRW raw image
eu: Canon CRW irudi gordina

en: Canon CR2 raw image
eu: Canon CR2 irudi gordina

en: Canon CR3 raw image
eu: Canon CR3 irudi gordina

en: Fuji RAF raw image
eu: Fuji RAF irudi gordina

en: Kodak DCR raw image
eu: Kodak DCR irudi gordina

en: Kodak KDC raw image
eu: Kodak KDC irudi gordina

en: Minolta MRW raw image
eu: Minolta MRW irudi gordina

en: Nikon NEF raw image
eu: Nikon NEF irudi gordina

en: Nikon NRW raw image
eu: Nikon NRW irudi gordina

en: Olympus ORF raw image
eu: Olympus ORF irudi gordina

en: Panasonic raw image
eu: Panasonic irudi gordina

en: Pentax PEF raw image
eu: Pentax PEF irudi gordina

en: Sigma X3F raw image
eu: Sigma X3F irudi gordina

en: Sony SRF raw image
eu: Sony SRF irudi gordina

en: Sony SR2 raw image
eu: Sony SR2 irudi gordina

en: Sony ARW raw image
eu: Sony ARW irudi gordina

en: PNG image
eu: PNG irudia

en: Animated PNG image
eu: PNG irudi animatua

en: RLE bitmap image
eu: RLE bitmap irudia

en: SVG image
eu: SVG irudia

en: Compressed SVG image
eu: SVG irudi konprimatua

en: TIFF image
eu: TIFF irudia

en: Multi-page TIFF image
eu: Multi-page TIFF irudia

en: AutoCAD image
eu: AutoCAD-eko irudia

en: DXF vector image
eu: DXF bektore-grafikoa

en: MDI image
eu: MDI irudia

en: JPEG XR image
eu: JPEG XR irudia

en: WebP image
eu: WebP irudia

en: 3D Studio image
eu: 3D Studio-ko irudia

en: Applix Graphics image
eu: Applix Graphics irudia

en: CMU raster image
eu: CMU bilbe-irudia

en: Compressed GIMP image
eu: GIMP irudi konprimatua

en: DICOM image
eu: DICOM irudia

en: DocBook document
eu: DocBook dokumentua

en: DIB image
eu: DIB irudia

en: DjVu image
eu: DjVU-ko irudia

en: DjVu document
eu: DjVu dokumentua

en: DPX image
eu: DPX irudia

en: EPS image
eu: EPS irudia

en: FITS document
eu: FITS dokumentua

en: FPX image
eu: FPX irudia

en: EPS image (gzip-compressed)
eu: EPS irudia (gzip-ekin konprimitua)

en: Windows icon
eu: Windows ikonoa

en: MacOS X icon
eu: MacOS X ikonoa

en: ILBM image
eu: ILBM irudia

en: JNG image
eu: JNG irudia

en: LightWave object
eu: LightWave objektua

en: LightWave scene
eu: LightWave eszena

en: MacPaint Bitmap image
eu: MacPaint Bitmap irudia

en: Office drawing
eu: Office marrazkia

en: NIFF image
eu: NIFF irudia

en: PCX image
eu: PCX irudia

en: PCD image
eu: PCD irudia

en: PNM image
eu: PNM irudia

en: PBM image
eu: PBM irudia

en: PGM image
eu: PGM irudia

en: PPM image
eu: PPM irudia

en: Photoshop image
eu: Photoshop irudia

en: RGB image
eu: RGB irudia

en: SGI image
eu: SGI irudia

en: Sun raster image
eu: Sun raster irudia

en: TGA image
eu: TGA irudia

en: Windows cursor
eu: Windows kurtsorea

en: Windows animated cursor
eu: Windows-eko kurtsore animatua

en: EMF image
eu: EMF irudia

en: WMF image
eu: WMF irudia

en: XBM image
eu: XBM irudia

en: GIMP image
eu: GIMP irudia

en: GIMP brush
eu: GIMP pintzela

en: GIMP brush pipe
eu: GIMP pintzel hodia pipe

en: GIMP pattern
eu: GIMP eredua

en: XFig image
eu: XFig irudia

en: XPM image
eu: XPM irudia

en: X window image
eu: X window irudia

en: Block device
eu: Bloke-gailua

en: Character device
eu: Karaktere-gailua

en: Folder
eu: Karpeta

en: Pipe
eu: Kanalizazioa

en: Mount point
eu: Muntatze-puntua

en: Socket
eu: Socket-a

en: Symbolic link
eu: Esteka sinbolikoa

en: Usenet news message
eu: Usenet berrien mezua

en: GNU mail message
eu: GNU posta mezua

en: IGES document
eu: IGES dokumentua

en: glTF model
eu: glTF eredua

en: VRML document
eu: VRML dokumentua

en: OBJ 3D model
eu: OBJ 3D eredua

en: Macintosh AppleDouble-encoded file
eu: Macintosh AppleDouble-rekin kodetutako fitxategia

en: VCS/ICS calendar
eu: VCS/ICS egutegia

en: CSS stylesheet
eu: CSS estilo-orria

en: Turtle document
eu: Turtle dokumentua

en: txt2tags document
eu: txt2tags dokumentua

en: Verilog source code
eu: Verilog iturburu-kodea

en: SystemVerilog header
eu: SystemVerilog goiburua

en: SystemVerilog source code
eu: SystemVerilog iturburu-kodea

en: VHDL source code
eu: VHDL iturburu-kodea

en: Help page
eu: Laguntza-orria

en: Plain text document
eu: Testu soileko dokumentua

en: RDF file
eu: RDF fitxategia

en: ReStructuredText document
eu: ReStructuredText dokumentua

en: OWL XML file
eu: OWL XML fitxategia

en: Email headers
eu: Posta-goiburuak

en: Rich text document
eu: Testu aberatseko dokumentua

en: RSS summary
eu: RSS laburpena

en: Atom syndication feed
eu: Atom harpidetze-iturria

en: OPML syndication feed
eu: OPML harpidetze-iturria

en: SGML document
eu: SGML dokumentua

en: TSV document
eu: TSV dokumentua

en: Graphviz DOT graph
eu: Graphviz DOT grafikoa

en: JAD document
eu: JAD dokumentua

en: WML document
eu: WML dokumentua

en: WMLScript program
eu: WMLScript programa

en: WarpScript source code
eu: WarpScript iturburu-kodea

en: ACE archive
eu: ACE artxiboa

en: Ada source code
eu: Ada iturburu-kodea

en: Author list
eu: Egile-zerrenda

en: BibTeX document
eu: BibTeX dokumentua

en: C++ header
eu: C++ goiburua

en: C++ source code
eu: C++ iturburu-kodea

en: ChangeLog document
eu: ChangeLog dokumentua

en: C header
eu: C goiburua

en: CMake source code
eu: CMake iturburu-kodea

en: CSV document
eu: CSV dokumentua

en: CSV Schema document
eu: CSV Schema dokumentua

en: License terms
eu: Lizentziaren terminoak

en: Author credits
eu: Egile-kredituak

en: C source code
eu: C iturburu-kodea

en: C# source code
eu: C# iturburu-kodea

en: Vala source code
eu: Vala iturburu-kodea

en: OOC source code
eu: OOC iturburu-kodea

en: DCL script
eu: DCL script-a

en: DSSSL document
eu: DSSSL dokumentua

en: D source code
eu: D iturburu-kodea

en: DTD file
eu: DTD fitxategia

en: Eiffel source code
eu: Eiffel iturburu-kodea

en: Emacs Lisp source code
eu: Emacs Lisp iturburu-kodea

en: Elixir source code
eu: Elixir iturburu-kodea

en: Erlang source code
eu: Erlang iturburu-kodea

en: Fortran source code
eu: Fortran-en iturburu-kodea

en: Genie source code
eu: Genie iturburu-kodea

en: Translation file
eu: Itzulpen-fitxategia

en: Translation template
eu: Itzulpen-txantiloia

en: Gherkin document
eu: Gherkin dokumentua

en: HTML document
eu: HTML dokumentua

en: Web application cache file
eu: Web-aplikazio katxe fitxategia

en: Google Video Pointer shortcut
eu: Google Video Pointer lasterbidea

en: Haskell source code
eu: Haskell iturburu-kodea

en: IDL document
eu: IDL dokumentua

en: Installation instructions
eu: Instalazio-argibideak

en: Java source code
eu: Java iturburu-kodea

en: LDIF address book
eu: LDIF helbide-liburua

en: Lilypond music sheet
eu: Lilypond musika-orria

en: LHS source code
eu: LHS iturburu-kodea

en: Application log
eu: Aplikazio-egunkaria

en: Makefile build file
eu: Makefile build fitxategia

en: Markdown document
eu: Markdown dokumentua

en: Qt MOC file
eu: Qt MOC fitxategia

en: Windows Registry extract
eu: Windows-eko erregistro erauzlea

en: MOF file
eu: MOF fitxategia

en: Mup musical composition document
eu: Mup konposizio musikal dokumentua

en: Objective-C source code
eu: Objective-C iturburu-kodea

en: Objective-C++ source code
eu: Objective-C++ iturburu-kodea

en: OCaml source code
eu: OCaml iturburu-kodea

en: OpenCL source code
eu: OpenCL iturburu-kodea

en: MATLAB file
eu: MATLAB fitxategia

en: Meson source code
eu: Meson iturburu-kodea

en: Modelica model
eu: Modelica modeloa

en: Pascal source code
eu: Pascal iturburu-kodea

en: Differences between files
eu: Fitxategien arteko diferentziak

en: Dart source code
eu: Dart iturburu-kodea

en: Nim source code
eu: Nim iturburu-kodea

en: Nimscript source code
eu: Nimscript iturburu-kodea

en: Go source code
eu: Go iturburu-kodea

en: SCons configuration file
eu: SCons konfigurazio-fitxategia

en: Python 3 script
eu: Python 3 script-a

en: Python script
eu: Python script-a

en: SageMath script
eu: SageMath script-a

en: Lua script
eu: Lua script-a

en: README document
eu: README dokumentua

en: NFO document
eu: NFO dokumentua

en: RPM spec file
eu: RPM espezifikazio fitxategia

en: Sass CSS pre-processor file
eu: Sass CSS fitxategi prozesatu gabea

en: Scala source code
eu: Scala iturburu-kodea

en: Scheme source code
eu: Scheme iturburu-kodea

en: SCSS pre-processor file
eu: SCSS fitxategi prozesatu gabea

en: Setext document
eu: Setext dokumentua

en: SQL code
eu: SQL kodea

en: Tcl script
eu: Tcl script-a

en: TeX document
eu: TeX dokumentua

en: TeXInfo document
eu: TeXInfo dokumentua

en: Typst document
eu: Typst dokumentua

en: Troff ME input document
eu: Troff ME sarrerako dokumentua

en: Troff MM input document
eu: Troff MM sarrerako dokumentua

en: Troff MS input document
eu: Troff MS sarrerako dokumentua

en: Twig template
eu: Twig txantiloia

en: X-Motif UIL table
eu: X-Motif UIL taula

en: Resource location
eu: Baliabideen kokalekua

en: uuencoded file
eu: uuencode-aturiko fitxategia

en: VBScript program
eu: VBScript programa

en: XMI file
eu: XMI fitxategia

en: XSL FO file
eu: XSL FO fitxategia

en: iptables configuration file
eu: iptables konfigurazio-fitxategia

en: D-Bus service file
eu: D-Bus zerbitzu fitxategia

en: Systemd unit file
eu: Systemd unitate-fitxategia

en: XSLT stylesheet
eu: XSLT estilo-orria

en: Maven description file
eu: Maven azalpen fitxategia

en: XMCD CD database
eu: XMCD CD datu-basea

en: XML document
eu: XML dokumentua

en: XML entities document
eu: XML entitateen dokumentua

en: DV video
eu: DV bideoa

en: ISI video
eu: ISI bideoa

en: MPEG-2 transport stream
eu: MPEG-2 korronte garraioa

en: MPEG video
eu: MPEG bideoa

en: Video playlist
eu: Bideoen erreprodukzio-zerrenda

en: QuickTime video
eu: QuickTime bideoa

en: QuickTime image
eu: QuickTime irudia

en: Khronos texture image
eu: Khronos testura irudia

en: Vivo video
eu: Vivo bideoa

en: Wavelet video
eu: Wavelet bideoa

en: ANIM animation
eu: ANIM animazioa

en: FLIC animation
eu: FLIC animazioa

en: Haansoft Hangul document
eu: Haansoft Hangul dokumentua

en: Haansoft Hangul document template
eu: Haansoft Hangul dokumentuaren txantiloia

en: MNG animation
eu: MNG animazioa

en: ASF video
eu: ASF bideoa

en: Windows Media Station file
eu: Windows Media Station fitxategia

en: Windows Media video
eu: Windows Media bideoa

en: AVI video
eu: AVI bideoa

en: NullSoft video
eu: NullSoft bideoa

en: SDP multicast stream file
eu: SDP multicast korrontearen fitxategia

en: SGI video
eu: SGI bideoa

en: eMusic download package
eu: eMusic deskargaren paketea

en: KML geographic data
eu: KML datu geografikoak

en: KML geographic compressed data
eu: KML datu geografiko konprimituak

en: GeoJSON geospatial data
eu: GeoJSON geomatika datua

en: GPX geographic data
eu: GPX datu geografikoak

en: Citrix ICA settings file
eu: Citrix ICA ezarpenen fitxategia

en: XUL interface document
eu: XUL interfazearen dokumentua

en: XPInstall installer module
eu: XPInstall instalatzailearen modulua

en: Word 2007 document
eu: Word 2007 dokumentua

en: Word 2007 document template
eu: Word 2007 dokumentuaren txantiloia

en: PowerPoint 2007 presentation
eu: PowerPoint 2007 aurkezpena

en: PowerPoint 2007 slide
eu: PowerPoint 2007 diapositiba

en: PowerPoint 2007 show
eu: PowerPoint 2007 ikuskizuna

en: PowerPoint 2007 presentation template
eu: PowerPoint 2007 aurkezpen txantiloia

en: Excel 2007 spreadsheet
eu: Excel 2007 kalkulu-orria

en: Excel 2007 spreadsheet template
eu: Excel 2007 kalkulu-orri txantiloia

en: Microsoft Office 2007 theme
eu: Microsoft Office 2007 gaia

en: T602 document
eu: T602 dokumentua

en: Cisco VPN settings
eu: Cisco VPN ezarpenak

en: ICC profile
eu: ICC profila

en: IT 8.7 color calibration file
eu: IT 8.7 kolore-kalibrazioaren fitxategia

en: CCMX color correction file
eu: CCMX kolore-kalibrazioaren fitxategia

en: WinHelp help file
eu: WinHelp laguntza fitxategia

en: Binary differences between files
eu: Fitxategien arteko diferentzia bitarra

note: http://en.wikipedia.org/wiki/Design_rule_for_Camera_File_system
en: Digital photos
eu: Argazki digitalak

note: TRANSLATORS: This is a brand-name, not a generic term. Please see http://en.wikipedia.org/wiki/Video_CD http://www.herongyang.com/CD-DVD/VCD-Movie-File-Directory-Structure.html
en: Video CD
eu: Bideo CDa

note: TRANSLATORS: This is a brand-name, not a generic term. Please see http://en.wikipedia.org/wiki/Super_Video_CD http://everything2.com/index.pl?node_id=1009222
en: Super Video CD
eu: Super Bideo CDa

note: http://en.wikipedia.org/wiki/DVD-Video
en: Video DVD
eu: Bideoko DVDa

note: http://en.wikipedia.org/wiki/Red_Book_(audio_CD_standard)
en: Audio CD
eu: Audioko CDa

note: http://en.wikipedia.org/wiki/Compact_Disc
en: Blank CD disc
eu: CD disko hutsa

note: http://en.wikipedia.org/wiki/DVD
en: Blank DVD disc
eu: DVD disko hutsa

note: http://en.wikipedia.org/wiki/Blu-ray_Disc
en: Blank Blu-ray disc
eu: Blu-ray disko hutsa

note: http://en.wikipedia.org/wiki/HD_DVD
en: Blank HD DVD disc
eu: HD DVD disko hutsa

note: http://en.wikipedia.org/wiki/DVD-Audio
en: Audio DVD
eu: Audioko DVDa

note: http://en.wikipedia.org/wiki/Blu-ray_Disc http://www.blu-raydisc.com/Section-13470/Section-13890/Index.html
en: Blu-ray video disc
eu: Blu-ray bideo-diskoa

note: http://en.wikipedia.org/wiki/HD_DVD http://www.dvdafteredit.com/wiki/The_HVDVD_TS_Folder
en: HD DVD video disc
eu: HD DVD bideo-diskoa

note: https://github.com/ostreedev/ostree/blob/master/man/ostree-create-usb.xml
en: OSTree software updates
eu: OSTree software eguneraketak

note: http://standards.freedesktop.org/autostart-spec/autostart-spec-latest.html http://bugzilla.gnome.org/show_bug.cgi?id=509823#c3
en: Software
eu: Softwarea

note: http://standards.freedesktop.org/autostart-spec/autostart-spec-latest.html http://bugzilla.gnome.org/show_bug.cgi?id=509823#c3
en: UNIX software
eu: UNIXeko softwarea

note: http://standards.freedesktop.org/autostart-spec/autostart-spec-latest.html http://bugzilla.gnome.org/show_bug.cgi?id=509823#c3
en: Windows software
eu: Windows-eko softwarea

en: TriG RDF document
eu: TriG RDF dokumentua

en: Apple Keynote 5 presentation
eu: Apple Keynote 5 aurkezpena

en: Apple Pages document
eu: Apple Pages dokumentua

en: Adobe PageMaker document
eu: Adobe PageMaker dokumentua

en: Doom WAD file
eu: Doom WAD fitxategia

en: Amiga disk image
eu: Amiga disko irudia

en: Flatpak application bundle
eu: Flatpak aplikazio bilduma

en: Flatpak repository description
eu: Flatpak biltegi deskribapena

en: Flatpak repository reference
eu: Flatpak biltegi erreferentzia

en: Squashfs filesystem image
eu: Squashfs fitxategi sistema irudia

en: Snap package
eu: Snap paketea

en: 3MF document
eu: 3MF dokumentua

en: STL 3D model
eu: STL 3D modeloa

en: G-code file
eu: G-code fitxategia

en: Nintendo FDS disk image
eu: Nintendo FDS disko irudia

en: OVF disk image
eu: OVF disko-irudia

en: QEMU QED disk image
eu: QEMU QED disko-irudia

en: QEMU QCOW disk image
eu: QEMU QCOW disko-irudia

en: VHD disk image
eu: VHD disko-irudia

en: VHDX disk image
eu: VHDX disko-irudia

en: VMDK disk image
eu: VMDK disko-irudia

en: VDI disk image
eu: VDI disko-irudia

en: AppleWorks document
eu: AppleWorks dokumentua

en: AVIF image
eu: AVIF irudia

en: Bink Video
eu: Bink bideoa

en: Smacker Video
eu: Smacker bideoa

en: OpenZIM file
eu: OpenZIM fitxategia

en: SPARQL query
eu: SPARQL kontsulta

en: SPARQL query results
eu: SPARQL kontsultaren emaitzak
