shared-mime-info - en to gl translation catalogue (742 entries)

en: Atari 2600 ROM
gl: ROM de Atari 2600

en: Atari 7800 ROM
gl: ROM de Atari 7800

en: Atari Lynx ROM
gl: ROM de Atari Lynx

en: ATK inset
gl: conxunto ATK

en: Electronic book document
gl: Documento de libro electrónico

en: Kindle book document
gl: Documento de libro de Kindle

en: Adobe Illustrator document
gl: documento de Adobe Ilustrator

en: Macintosh BinHex-encoded file
gl: ficheiro de Macintosh codificado con BinHex

en: Mathematica Notebook file
gl: Ficheiro de caderno de Mathematica

en: MathML document
gl: documento de MathML

en: Mailbox file
gl: Ficheiro Mailbox

en: Metalink file
gl: ficheiro Metalink

en: Unknown
gl: Descoñecido

en: Partially downloaded file
gl: Ficheiro descargado parcialmente

en: ODA document
gl: documento ODA

en: WWF document
gl: documento de WWF

en: PDF document
gl: documento PDF

en: XSPF playlist
gl: lista de reprodución XSPF

en: Microsoft Windows theme pack
gl: paquete de tema de Microsoft Windows

en: AmazonMP3 download file
gl: Ficheiro de descarga de AmazonMP3

en: GSM 06.10 audio
gl: son de GSM 06.10

en: iRiver playlist
gl: Lista de reprodución de iRiver

en: PGP/MIME-encrypted message header
gl: cabeceira de mensaxe cifrado PGP/MIME

en: PGP keys
gl: Chaves PGP

en: Detached OpenPGP signature
gl: Sinatura OpenPGP desancorada

en: PKCS#7 file
gl: Ficheiro PKCS#7

en: Detached S/MIME signature
gl: Sinatura S/MIME desancorada

en: PKCS#8 private key
gl: Chave privada PKCS#8

en: PKCS#8 private key (encrypted)
gl: Chave privada PKCS#8 (cifrada)

en: PKCS#10 certification request
gl: Solicitude de certificado PKCS#10

en: X.509 certificate
gl: Certificado X.509

en: Certificate revocation list
gl: Lista de revogación de certificados

en: PkiPath certification path
gl: Ruta de certificación PkiPath

en: PostScript document
gl: Documento de PostScript

en: Plucker document
gl: documento de Plucker

en: RAML document
gl: Documento RAML

en: RELAX NG XML schema
gl: Esquema XML RELAX NG

en: RTF document
gl: documento RTF

en: Sieve mail filter script
gl: Script de filtro de correo Sieve

en: SMIL document
gl: documento SMIL

en: WPL playlist
gl: lista de reprodución WPL

en: SQLite2 database
gl: base de datos SQLite2

en: SQLite3 database
gl: base de datos SQLite3

en: Apple System Profiler
gl: Perfilador de sistema de Appl

en: GEDCOM family history
gl: historial de familia GEDCOM

en: Flash video
gl: vídeo Flash

en: JavaFX video
gl: vídeo JavaFX

note: translators: a record is in this context a description of a board game that has been played, and that can be played back again: http://www.red-bean.com/sgf/
en: SGF record
gl: Grabación SGF

en: Godot Engine project
gl: Proxecto do motor Godot

en: Godot Engine resource
gl: Recurso do motor Godot

en: Godot Engine scene
gl: Escena do motor Godot

en: Godot Engine shader
gl: Sombreador do motor Godot

en: GDScript script
gl: Script de GDScript

en: XLIFF translation file
gl: ficheiro de tradución XLIFF

en: TOML document
gl: Documento TOML

en: YAML document
gl: documento YAML

en: Corel Draw drawing
gl: debuxo de Corel Draw

en: HPGL file
gl: ficheiro HPGL

en: PCL file
gl: ficheiro PCL

en: Lotus 1-2-3 spreadsheet
gl: folla de cálculo de Lotus 1-2-3

en: Lotus Word Pro document
gl: Documento de Lotus Word Pro

en: LMDB database
gl: Base de datos LMDB

en: JET database
gl: base de datos JET

en: Microsoft Cabinet archive
gl: arquivo de Microsoft Cabinet

en: Excel spreadsheet
gl: folla de cálculo de Excel

en: Excel add-in
gl: complemento de Excel

en: Excel 2007 binary spreadsheet
gl: ficheiro binario de folla de cálculo Excel 2007

en: Excel spreadsheet template
gl: Modelo de folla de cálculo de Excel

en: PowerPoint presentation
gl: presentación de PowerPoint

en: PowerPoint add-in
gl: complemento de PowerPoint

en: PowerPoint slide
gl: Diapositiva de PowerPoint

en: PowerPoint presentation template
gl: Modelo de presentación de PowerPoint

en: Office Open XML Visio drawing
gl: Debuxo de Office Open XML Visio

en: Office Open XML Visio template
gl: Modelo de Office Open XML Visio

en: Office Open XML Visio stencil
gl: Pincel de de Office Open XML Visio

en: Word document
gl: documento de Word

en: Word document template
gl: Modelo de documento Word

en: OpenXPS document
gl: Documento de OpenXPS

en: XPS document
gl: documento XPS

en: Microsoft Works document
gl: documento de Microsoft Works

en: Microsoft Visio document
gl: Documento de Microsoft Visio

en: Word template
gl: Plantilla de Word

en: GML document
gl: Documento GML

en: GNUnet search file
gl: ficheiro de busca de GNUnet

en: TNEF message
gl: mensaxe TNEF

en: StarCalc spreadsheet
gl: folla de cálculo de StarCalc

en: StarChart chart
gl: gráfica de StarChart

en: StarDraw drawing
gl: debuxo de StarDraw

en: StarImpress presentation
gl: presentación de StarImpress

en: StarMail email
gl: Correo electrónico de StarMail

en: StarMath formula
gl: fórmula de StarMath

en: StarWriter document
gl: documento de StarWriter

en: LibreOffice Calc spreadsheet
gl: Folla de cálculo de LibreOffice Calc

en: LibreOffice Calc template
gl: Modelo de LibreOffice Calc

en: LibreOffice Draw drawing
gl: Debuxo de LibreOffice Draw

en: LibreOffice Draw template
gl: Modelo de LibreOffice Draw

en: LibreOffice Impress presentation
gl: Presentación de LibreOffice Impress

en: LibreOffice Impress template
gl: Modelo de LibreOffice Impress

en: LibreOffice Math formula
gl: Fórmula de LibreOffice Math

en: LibreOffice Writer document
gl: Documento de LibreOffice Writer

en: LibreOffice Writer global document
gl: Documento global de LibreOffice Writer

en: LibreOffice Writer template
gl: Modelo de LibreOffice Writer

en: ODT document
gl: documento ODT

en: ODT document (Flat XML)
gl: documento ODT (XML plano)

en: ODT template
gl: modelo ODT

en: OTH template
gl: modelo OTH

en: ODM document
gl: documento ODM

en: ODG drawing
gl: debuxo ODG

en: ODG drawing (Flat XML)
gl: debuxo ODB (XML plano)

en: ODG template
gl: modelo ODG

en: ODP presentation
gl: presentación ODP

en: ODP presentation (Flat XML)
gl: presentación ODP (XML plano)

en: ODP template
gl: modelo ODP

en: ODS spreadsheet
gl: folla de cálculo ODS

en: ODS spreadsheet (Flat XML)
gl: folla de cálculo ODS (XML plano)

en: ODS template
gl: modelo ODS

en: ODC chart
gl: gráfica ODC

en: ODC template
gl: modelo ODC

en: ODF formula
gl: Fórula ODF

en: ODF template
gl: modelo ODF

en: ODB database
gl: base de datos ODB

en: ODI image
gl: imaxe ODI

en: OpenOffice.org extension
gl: Extensión de OpenOffice.org

en: Android package
gl: paquete de Android

en: SIS package
gl: paquete SIS

en: SISX package
gl: paquete SISX

en: Network packet capture
gl: Captura de paquetes de red

en: WordPerfect document
gl: documento de WordPerfect

en: YouTube media archive
gl: Arquivo multimedia de Youtube

en: SPSS portable data file
gl: Ficheiro de datos portábel de SPSS

en: SPSS data file
gl: Ficheiro de datos SPSS

en: XBEL bookmarks
gl: Marcadores XBEL

en: 7-zip archive
gl: arquivo 7-zip

en: AbiWord document
gl: documento de AbiWord

en: CD image cuesheet
gl: cue sheet dunha imaxe de CD

en: Lotus AmiPro document
gl: documento de Lotus AmiPro

en: AportisDoc document
gl: documento de AportiDoc

en: Applix Spreadsheets spreadsheet
gl: folla de cálculo de Applix

en: Applix Words document
gl: documento de Applix Words

en: ARC archive
gl: arquivo ARC

en: AR archive
gl: arquivo AR

en: ARJ archive
gl: arquivo ARJ

en: Electron Archive (ASAR)
gl: Arquivo Electron (ASAR)

en: ASP page
gl: páxina ASP

en: AWK script
gl: script de AWK

en: BCPIO archive
gl: Arquivo BCPIO

en: BitTorrent seed file
gl: ficheiro de orixe BitTorrent

en: Blender scene
gl: escena de Blender

en: Bzip2 archive
gl: Arquivo Bzip2

en: Bzip3 archive
gl: Arquivo Bzip3

en: Tar archive (bzip3-compressed)
gl: Arquivo Tar (comprimido con bzip3)

en: Comic book archive (rar container)
gl: Arquivo de libro de banda deseñada (contedor rar)

en: Comic book archive (7z container)
gl: Arquivo de libro de banda deseñada (contedor 7z)

en: Comic book archive (tar container)
gl: Arquivo de libro de banda deseñada (contedor tar)

en: Comic book archive (zip container)
gl: Arquivo de libro de banda deseñada (contedor zip)

en: Lrzip archive
gl: arquivo Lrzip

en: Tar archive (lrzip-compressed)
gl: arquivo Tar (comprimido con lrzip)

en: Apple disk image
gl: imaxe de disco de Appl

en: Raw disk image
gl: Imaxe de disco en bruto

en: Floppy disk image
gl: Imaxe de disco de Disquete

en: Raw disk image (XZ-compressed)
gl: Imaxe de disco en bruto (comprimida en XZ)

en: Raw CD image
gl: Imaxe de CD en bruto

en: Compressed CD image
gl: Imaxe de CD comprimido

en: AppImage application bundle
gl: Paquete de aplicación de AppImage

en: CD Table Of Contents
gl: táboa de contidos de CD

en: Padus DiscJuggler CD image
gl: Imaxe de CD Padus DiscJuggler

en: PGN chess game notation
gl: Notación de xogo de xadrez PGN

en: CHM document
gl: documento CHM

en: Java byte code
gl: byte code de Java

en: UNIX-compressed file
gl: ficheiro comprimido de UNIX

en: Tar archive (gzip-compressed)
gl: arquivo Tar (comprimido con gzip)

en: CPIO archive
gl: arquivo CPIO

en: CPIO archive (gzip-compressed)
gl: arquivo CPIO (comprimido con gzip)

en: Perf data
gl: Datos de Perf

en: C shell script
gl: script de C shell

en: Xbase document
gl: documento Xbase

en: ECMAScript program
gl: programa en ECMAScript

en: MAME compressed hard disk image
gl: Imaxe de disco duro comprimido MAME

note: Translate this to Mega-CD if the console was known as such in your locale Should be Mega-CD in all but en_US, Mexico, Canada and Brazil: https://en.wikipedia.org/wiki/Sega_CD
en: Sega CD disc image
gl: Imaxe de disco de Sega CD

note: Translate this to Kids Computer Pico if the console was known as such in your locale Should be Sega Pico in all but Japan: https://en.wikipedia.org/wiki/Sega_Pico
en: Sega Pico ROM
gl: ROM de Sega Pico

en: Sega Saturn disc image
gl: Imaxe de disco de Sega Saturn

en: Dreamcast disc image
gl: Imaxe de disco de Dreamcast

en: Nintendo DS ROM
gl: ROM de Nintendo DS

en: Nintendo 3DS ROM
gl: ROM de Nintendo 3DS

en: Nintendo 3DS Executable
gl: Executábel de Nintendo 3DS

en: PC Engine ROM
gl: ROM de máquina de PC

en: Wii disc image
gl: Imaxe de disco de Wii

en: WiiWare bundle
gl: Empaquetado WiiWare

en: GameCube disc image
gl: Imae de disco de GameCube

en: Thomson Mémo7 cartridge
gl: Cartucho de Thomson Mémo7

en: HFE floppy disk image
gl: Imaxe de disquete HHFE

en: SAP Thomson floppy disk image
gl: Imaxe de disquete SAP Thomson

en: Debian package
gl: paquete de Debian

en: Qt Markup Language file
gl: ficheiro de linguaxe de marcado Qt

en: Desktop entry
gl: Entrada de escritorio

en: FictionBook document
gl: documento de FictionBook

en: Compressed FictionBook document
gl: Documento de FictionBook comprimida

en: Dia diagram
gl: diagrama de Dia

en: Dia shape
gl: forma de Dia

en: TeX DVI document
gl: documento TeX DVI

en: Enlightenment theme
gl: tema de Enlightenment

en: Egon Animator animation
gl: animación de Egon Animator

en: Executable
gl: Executábel

en: FLTK Fluid file
gl: ficheiro FLTK Fluid

en: WOFF font
gl: Tipo de letra WOFF

en: WOFF2 font
gl: Tipo de letra WOFF2

en: PostScript type-1 font
gl: Tipo de letra PostScript tipo 1

en: Adobe font metrics
gl: métricas de fonte de Adobe

en: BDF font
gl: tipo de fonte BDF

en: DOS font
gl: tipo de fonte de DOS

en: Adobe FrameMaker font
gl: tipo de fonte de Adobe FrameMaker

en: LIBGRX font
gl: tipo de fonte en LIBGRX

en: Linux PSF console font
gl: tipo de fonte de consola Linux PSF

en: Linux PSF console font (gzip-compressed)
gl: tipo de fonte de consola Linux PSF (comprimida con gzip)

en: PCF font
gl: tipo de letra PCF

en: OpenType font
gl: tipo de fonte OpenType

en: Speedo font
gl: tipo de letra Speedo

en: SunOS News font
gl: tipo de letra SunOS News

en: TDPFR font
gl: Tipo de letra TDPFR

en: TeX font
gl: tipo de letra de TeX

en: TeX font metrics
gl: Métricas de tipo de letra de TeX

en: TrueType font
gl: tipo de letra TrueType

en: Font collection
gl: Colección de tipo de letra

en: TrueType XML font
gl: tipo de letra TrueType XML

en: V font
gl: tipo de letra V

en: Adobe FrameMaker document
gl: documento de Adobe FrameMaker

en: Game Boy ROM
gl: ROM de Game Boy

en: Game Boy Color ROM
gl: ROM de Game Boy Color

en: Game Boy Advance ROM
gl: ROM de Game Boy Advance

en: Virtual Boy ROM
gl: ROM de Virtual Boy

en: GDBM database
gl: base de datos GDBM

note: Translate this to Mega Drive if the console was known as such in your locale Should be Mega Drive in all but en_US, Mexico and Canada: https://en.wikipedia.org/wiki/Sega_Genesis#History
en: Genesis ROM
gl: ROM xenérica

note: Translate this to Super 32X, Mega Drive 32X or Mega 32X if the system was known as such in your locale Should be Super 32X in Japan, Mega Drive 32X in PAL region and Mega 32X in Brazil: https://en.wikipedia.org/wiki/32X
en: Genesis 32X ROM
gl: ROM Genesis 32X

en: Translated messages (machine-readable)
gl: Mensaxes traducidos (lexíbel pola máquina)

en: GTK+ Builder interface document
gl: Documento de interface do Construtor de GTK+

en: Glade project
gl: proxecto de Glade

en: GnuCash financial data
gl: datos financeiros de GNUCash

en: Gnumeric spreadsheet
gl: folla de cálculo de Gnumeric

en: Gnuplot document
gl: documento de Gnuplot

en: Graphite scientific graph
gl: gráfica científica de Graphite

en: GTKtalog catalog
gl: catálogo de GTKtalog

en: TeX DVI document (gzip-compressed)
gl: documento DVI de TeX (comprimido con gzip)

en: Gzip archive
gl: arquivo Gzip

en: PDF document (gzip-compressed)
gl: documento PDF (comprimido en gzip)

en: PostScript document (gzip-compressed)
gl: documento PostScript (comprimido con gzip)

en: HDF document
gl: documento HDF

en: IFF file
gl: Ficheiro IFF

en: iPod firmware
gl: firmware de iPod

en: Java archive
gl: arquivo Java

en: Java class
gl: clase de Java

en: Groovy source code
gl: Código fonte en Groovy

en: Gradle script
gl: Script de Gradle

en: JNLP file
gl: ficheiro JNLP

en: Java keystore
gl: almacén de chaves de Java

en: Java JCE keystore
gl: almacén de chves JCE de Java

en: Pack200 Java archive
gl: arquivo Pack200 Java

en: JavaScript program
gl: programa JavaScript

en: JSON document
gl: Documento JSON

en: JRD document
gl: Documento JRD

en: JSON patch
gl: Parche JSON

en: JSON-LD document
gl: Documento de JSON-LD

en: JSON schema
gl: Esquema de JSON

en: Jupyter notebook document
gl: Documento de caderno de Jupyter

en: CoffeeScript document
gl: Documento CoffeeScript

en: JBuilder project
gl: proxecto de JBuilder

en: Karbon14 drawing
gl: debuxo de Karbon14

en: KChart chart
gl: gráfica de KChart

en: Kexi settings
gl: Preferencias de Kexi

en: Kexi shortcut
gl: Atallo de Kexi

en: Kexi database file
gl: Ficheiro de base de datos Kexi

en: KFormula formula
gl: fórmula de KFormula

en: KIllustrator drawing
gl: debuxo de KIllustrator

en: Kivio flowchart
gl: gráfica de fluxo de Kivio

en: Kontour drawing
gl: debuxo de Kontour

en: KPovModeler scene
gl: escena de KPovModeler

en: KPresenter presentation
gl: presentación de KPresenter

en: Krita document
gl: documento de Krita

en: KSpread spreadsheet
gl: folla de cálculo de KSpread

en: KSpread spreadsheet (encrypted)
gl: folla de cálculo de KSpread (cifrada)

en: KSysV init package
gl: paquete de KsysV init

en: Kugar document
gl: documento de Kugar

en: KWord document
gl: documento de KWord

en: KWord document (encrypted)
gl: documento de KWord (cifrado)

en: LHA archive
gl: arquivo LHA

en: LHZ archive
gl: arquivo LHZ

en: Message catalog
gl: Catálogo de mensaxes

en: LyX document
gl: documento LyX

en: LZ4 archive
gl: Arquivo LZ4

en: Lzip archive
gl: arquivo Lzip

en: LZMA archive
gl: arquivo LZMA

en: Tar archive (LZMA-compressed)
gl: arquivo Tar (comprimido con LZMA)

en: LZO archive
gl: arquivo LZO

en: Qpress archive
gl: Arquivo Qpress

en: XAR archive
gl: Arquivo XAR

en: Zlib archive
gl: Arquivo Zlib

en: MagicPoint presentation
gl: presentación de MagicPoint

en: Macintosh MacBinary file
gl: ficheiro MacBinary de Macintosh

en: Matroska stream
gl: fluxo de Matroska

en: Matroska video
gl: vídeo de Matroska

en: Matroska 3D video
gl: Video Matroska 3D

en: Matroska audio
gl: son de Matroska

en: WebM video
gl: vídeo WebM

en: WebM audio
gl: son WebM

en: MHTML web archive
gl: Arquivo web MHTML

en: MXF video
gl: vídeo MXF

en: OCL file
gl: ficheiro OCL

en: COBOL source code
gl: Código fonte en COBOL

en: Mobipocket e-book
gl: E-book Mobipocket

en: Adobe FrameMaker MIF document
gl: documento MIF de Adobe FrameMaker

en: Mozilla bookmarks
gl: Marcadores de Mozilla

en: DOS/Windows executable
gl: executábel de DOS/Windows

en: DOS/Windows batch file
gl: Ficheiro en lote DOS/Windows

en: Internet shortcut
gl: atallo de Internet

en: WRI document
gl: documento WRI

en: MSX ROM
gl: ROM de MSX

en: M4 macro
gl: macro M4

en: Nintendo64 ROM
gl: ROM de Nintendo64

en: Nautilus link
gl: ligazón de nautilus

en: Neo-Geo Pocket ROM
gl: ROM de Neo-Geo Pocket

en: Neo-Geo Pocket Color ROM
gl: ROM de Neo-Geo Pocket Color

note: Translate this to Famicom if the console was known as such in your locale
en: NES ROM
gl: ROM de NES

en: Unidata NetCDF document
gl: Documentno de Unixdata NetCDF

en: NewzBin usenet index
gl: Índice de usenet NEwzBin

en: Object code
gl: Código obxecto

en: Annodex exchange format
gl: formato intercambiábel de Annodex

en: Annodex video
gl: Vídeo de Annodex

en: Annodex audio
gl: Son de Annodex

en: Ogg multimedia file
gl: ficheiro multimedia Ogg

en: Ogg audio
gl: Son Ogg

en: Ogg video
gl: Vídeo Ogg

en: Ogg Vorbis audio
gl: son Ogg Vorbis

en: Ogg FLAC audio
gl: son Ogg FLAC

en: Opus audio
gl: Son Opus

en: Ogg Speex audio
gl: son Ogg Speex

en: Speex audio
gl: son Speex

en: Ogg Theora video
gl: vídeo Ogg Theora

en: OGM video
gl: vídeo OGM

en: OLE2 compound document storage
gl: almacenamento de documento composto OLE2

en: Microsoft Publisher document
gl: Documento de Microsoft Publisher

en: Windows Installer package
gl: paquete de instalación de Windows

en: GNU Oleo spreadsheet
gl: folla de cálculo de Oleo GNU

en: PAK archive
gl: arquivo PAK

en: Palm OS database
gl: base de datos de Palm OS

en: Parchive archive
gl: arquivo Parchive

en: PEF executable
gl: Executábel PEF

en: Perl script
gl: Script de Perl

en: PHP script
gl: Script de PHP

en: PKCS#7 certificate bundle
gl: paquete de certificado PKCS#7

en: PKCS#12 certificate bundle
gl: paquete de certificado PKCS#12

en: PlanPerfect spreadsheet
gl: folla de cálculo de PlanPerfect

en: Pocket Word document
gl: documento de Pocket Word

en: Profiler results
gl: Resultados dos perfiladores

en: Pathetic Writer document
gl: documento de Pathetic Writer

en: Python bytecode
gl: bytecode de Python

en: QtiPlot document
gl: Documento de QtiPilot

en: Quattro Pro spreadsheet
gl: folla de cálculo Quattro Pro

en: Quicken document
gl: documento de Quicken

en: RAR archive
gl: ficheiro RAR

en: DAR archive
gl: arquivo DAR

en: Alzip archive
gl: arquivo Alzip

en: Rejected patch
gl: Parche rexeitado

en: RPM package
gl: paquete RFM

en: Source RPM package
gl: Paquete RPM de fontes

en: Ruby script
gl: Script de Ruby

en: Markaby script
gl: Script de Markaby

en: Crystal source code
gl: Código fonte en Crystal

en: Julia source code
gl: Código fonte en Julia

en: Rust source code
gl: Código fonte en Rust

en: SC/Xspread spreadsheet
gl: folla de cálculo SC/Xspread

en: Shell archive
gl: Arquivo de Shell

en: Shared library
gl: Biblioteca compartida

en: Shockwave Flash file
gl: ficheiro sockwave Flash

note: translators: "Shorten" is the name of an audio codec
en: Shorten audio
gl: son Shorten

en: Siag spreadsheet
gl: folla de cálculo de Siag

en: Skencil document
gl: documento Skencil

en: Stampede package
gl: paquete Stampede

note: Translate this as Super Famicom (in Far East Asia) or Super Nintendo (in Europe) if the console was known as such in your locale
en: Super NES ROM
gl: ROM de Super NES

en: StuffIt archive
gl: arquivo StuffIt

en: SubRip subtitles
gl: subtítulos SubRip

en: WebVTT subtitles
gl: subtítulos WebVTT

en: SAMI subtitles
gl: subtítulos SAMI

en: MicroDVD subtitles
gl: subtítulos de MicroDVD

en: SSA subtitles
gl: Subtitulos SSA

en: SubViewer subtitles
gl: subtítulos SubViewer

en: iMelody ringtone
gl: Melodía de iMelody

en: SMAF audio
gl: son SMAF

en: MRML playlist
gl: lista de reprodución MRML

en: XMF audio
gl: son XMF

en: SV4 CPIO archive
gl: arquivo SV4 CPIO

en: SV4 CPIO archive (with CRC)
gl: Arquivador SV4 CPIO (con CRC)

en: Tar archive
gl: arquivo Tar

en: Tar archive (compressed)
gl: arquivo Tar (comprimido)

en: TGIF document
gl: documento TGIF

en: Theme
gl: Tema

en: ToutDoux document
gl: documento de ToutDoux

en: Backup file
gl: Ficheiro de respaldo

en: Troff document
gl: documento Troff

en: Manual page
gl: Páxina de manual

en: Manual page (compressed)
gl: Páxina de manual (comprimida)

en: Tar archive (LZO-compressed)
gl: arquivo Tar (comprimido con LZO)

en: XZ archive
gl: ficheiro XZ

en: Tar archive (XZ-compressed)
gl: arquivo Tar (comprimido con XZ)

en: Zpaq Archive
gl: Arquivo Zpaq

en: Zstandard archive
gl: Arquivo de Zstandard

en: Tar archive (Zstandard-compressed)
gl: Arquivo Tar (comprimido Zstandard)

en: PDF document (XZ-compressed)
gl: documento PDF (comprimido en XZ)

en: Ustar archive
gl: arquivo Ustar

en: WAIS source code
gl: código fonte WAIS

en: WordPerfect/Drawperfect image
gl: imaxe de WordPerfect/DrawPerfect

en: DER/PEM/Netscape-encoded X.509 certificate
gl: certificado X.509 codificado con DER/PEM/Netscape

en: Zoo archive
gl: ficheiro Zoo

en: XHTML page
gl: Páxina XHTML

en: Zip archive
gl: ficheiro Zip

en: Dolby Digital audio
gl: son Dolby Digital

en: DTS audio
gl: Son DTS

en: AMR audio
gl: son AMR

en: AMR-WB audio
gl: son AMR-WB

en: ULAW (Sun) audio
gl: son ULAW (Sun)

en: Commodore 64 audio
gl: son de Commodore 64

en: PCM audio
gl: son PCM

en: AIFC audio
gl: son AIFC

en: AIFF/Amiga/Mac audio
gl: son AIFF/Amiga/Mac

en: Monkey's audio
gl: son de Monkey

en: DSF audio
gl: Son DSF

en: Impulse Tracker audio
gl: son de Impulse Tracker

en: FLAC audio
gl: son FLAC

en: TAK audio
gl: Son TAK

en: WavPack audio
gl: son WavPack

en: WavPack audio correction file
gl: ficheiro de corrección de son WavPack

en: MIDI audio
gl: son MIDI

en: Compressed Tracker audio
gl: Son de Tracker comprimido

en: AAC audio
gl: Son AAC

en: USAC audio
gl: Son USAC

en: MPEG-4 audio
gl: son MPEG-4

en: MPEG-4 ringtone
gl: Ton de chamada MPEG-4

en: MPEG-4 video
gl: vídeo MPEG-4

en: MPEG-4 audio book
gl: sonlibro de MPEG-4

en: 3GPP multimedia file
gl: ficheiro multimedia 3GPP

en: 3GPP2 multimedia file
gl: ficheiro multimedia 3GPP2

en: Amiga SoundTracker audio
gl: son de Amiga SoundTracker

en: MP2 audio
gl: son MP2

en: MP3 audio
gl: son MP3

en: Media playlist
gl: Lista de reprodución multimedia

en: Microsoft ASX playlist
gl: lista de reprodución Microsoft ASX

en: PSF audio
gl: son PSF

en: MiniPSF audio
gl: son MiniPSF

en: PSFlib audio library
gl: Biblioteca de son PSFlib

en: Windows Media audio
gl: son de Windows Media

en: Musepack audio
gl: son de Musepack

en: RealAudio document
gl: documento Realson

en: RealMedia playlist
gl: Lista de reprodución RealMedia

en: RealVideo document
gl: documento RealVideo

en: RealMedia document
gl: documento RealMedia

en: RealPix document
gl: documento RealPix

en: RealText document
gl: documento RealText

en: RIFF audio
gl: son RIFF

en: RIFF container
gl: Contenedor RIFF

en: Scream Tracker 3 audio
gl: son Scream Tracker 3

en: MP3 ShoutCast playlist
gl: lista de reprodución MP3 de ShoutCast

en: Scream Tracker audio
gl: son Scream Tracker

en: VOC audio
gl: son VOC

en: WAV audio
gl: son WAV

en: FastTracker II audio
gl: son de FastTracker II

en: TrueAudio audio
gl: son Trueson

en: Windows BMP image
gl: imaxe BMP de Windows

en: WBMP image
gl: imaxe WBMP

en: GIF image
gl: imaxe GIF

en: IEF image
gl: imaxe IEF

en: JPEG image
gl: imaxe JPEG

en: JPEG XL image
gl: Imaxe JPEG XL

en: OpenRaster image
gl: Imaxe OpenRaster

en: DirectDraw surface
gl: superficie de DirectDraw

en: X11 cursor
gl: Cursor X11

en: EXR image
gl: imaxe EXR

en: Macintosh Quickdraw/PICT drawing
gl: debuxo de Macintosh Quickdraw/PICT

en: UFRaw ID image
gl: imaxe de identificación UFRaw

en: Digital raw image
gl: Imaxe RAW dixital

en: Adobe DNG negative
gl: negativo DNG de Adobe

en: Canon CRW raw image
gl: imaxe en bruto de Canon CRW

en: Canon CR2 raw image
gl: imaxe en bruto de Canon CR2

en: Canon CR3 raw image
gl: Imaxe RAW de Canon CR3

en: Fuji RAF raw image
gl: imaxe en bruto de Fuji RAF

en: Kodak DCR raw image
gl: imaxe en bruto de Kodad DCR

en: Kodak K25 raw image
gl: imaxe en bruto de Kodad K25

en: Kodak KDC raw image
gl: imaxe en bruto de Kodad KDC

en: Minolta MRW raw image
gl: imaxe RAW de Minolta MRW

en: Nikon NEF raw image
gl: imaxe RAW NEF Nikon

en: Nikon NRW raw image
gl: Imaxe RAW de Nikon NRW

en: Olympus ORF raw image
gl: imaxe en bruto de Olympus ORF

en: Panasonic raw image
gl: imaxe en bruto de Panasonic

en: Pentax PEF raw image
gl: imaxe en bruto PEF de Pentax

en: Sigma X3F raw image
gl: imaxe en bruto X3F de Sigma

en: Sony SRF raw image
gl: imaxe en bruto SRF de sony

en: Sony SR2 raw image
gl: imaxe en bruto SR2 de sony

en: Sony ARW raw image
gl: imaxe en bruto ARW de sony

en: PNG image
gl: imaxe PNG

en: Animated PNG image
gl: Imaxe de PNG animado

en: RLE bitmap image
gl: Imaxe de mapa de bits RLE

en: SVG image
gl: imaxe SVG

en: Compressed SVG image
gl: Imaxe SVG comprimido

en: TIFF image
gl: imaxe TIFF

en: Multi-page TIFF image
gl: Imaxe TIFF multipáxina

en: AutoCAD image
gl: imaxe de AutoCAD

en: DXF vector image
gl: imaxe de vector DXF

en: MDI image
gl: Imaxe MDI

en: JPEG XR image
gl: Imaxe JPEG XR

en: WebP image
gl: Imaxe WebP

en: 3D Studio image
gl: Imaxe de 3D Studio

en: Applix Graphics image
gl: imaxe de Applix Graphics

en: CMU raster image
gl: imaxe raster CMU

en: Compressed GIMP image
gl: Imaxe GIMP comprimida

en: DICOM image
gl: imaxe DICOM

en: DocBook document
gl: documento de DocBook

en: DIB image
gl: imaxe DIB

en: DjVu image
gl: imaxe de DjVu

en: DjVu document
gl: Documento DjVu

en: DPX image
gl: imaxe DPX

en: EPS image
gl: imaxe EPS

en: FITS document
gl: documento FICT

en: FPX image
gl: imaxe FPX

en: EPS image (gzip-compressed)
gl: imaxe EPS (comprimida con gzip)

en: Windows icon
gl: Icona de Windows

en: MacOS X icon
gl: Icona de MacOS X

en: ILBM image
gl: imaxe  ILBM

en: JNG image
gl: imaxe JNG

en: LightWave object
gl: obxecto de LightWave

en: LightWave scene
gl: escena de LightWave

en: MacPaint Bitmap image
gl: imaxe de mapa de bits MacPaint

en: Office drawing
gl: debuxo de Office

en: NIFF image
gl: imaxe NIFF

en: PCX image
gl: imaxe PCX

en: PCD image
gl: imaxe PCD

en: PNM image
gl: imaxe PNM

en: PBM image
gl: imaxe PBM

en: PGM image
gl: imaxe PGM

en: PPM image
gl: imaxe PPM

en: Photoshop image
gl: imaxe de Photoshop

en: RGB image
gl: imaxe RGB

en: SGI image
gl: imaxe SGI

en: Sun raster image
gl: imaxe ráster de Sun

en: TGA image
gl: imaxe TGA

en: Windows cursor
gl: Cursor de Windows

en: Windows animated cursor
gl: Cursor animado de Windows

en: EMF image
gl: imaxe EMF

en: WMF image
gl: imaxe WMF

en: XBM image
gl: imaxe XBM

en: GIMP image
gl: imaxe de GIMP

en: GIMP brush
gl: Pincel de GIMP

en: GIMP pattern
gl: Patrón de GIMP

en: XFig image
gl: imaxe de XFig

en: XPM image
gl: imaxe XPM

en: X window image
gl: imaxe de X Window

en: Block device
gl: Dispositivo de bloque

en: Character device
gl: Dispositivo de caracter

en: Folder
gl: Cartafol

en: Pipe
gl: Tubería

en: Mount point
gl: Punto de montaxe

en: Symbolic link
gl: Ligazón simbólica

en: Mail delivery report
gl: Informe de envío de coreo electrónico

en: Usenet news message
gl: mensaxes de noticias de Usenet

en: Email message
gl: Mensaxe de correo electrónico

en: GNU mail message
gl: mensaxe de correo electrónico de GNU

en: IGES document
gl: Documento IGES

en: glTF model
gl: Modelo glTF

en: VRML document
gl: documento VRML

en: OBJ 3D model
gl: Modelo OBJ 3D

en: Macintosh AppleDouble-encoded file
gl: ficheiro de Macintosh codificado con AppleDouble

en: VCS/ICS calendar
gl: Calendario VCS/ICS

en: CSS stylesheet
gl: folla de estilos CSS

en: txt2tags document
gl: documento txt2tags

en: Verilog source code
gl: código fonte en Verilog

en: SystemVerilog header
gl: Cabeceiras de SystemVerilog

en: SystemVerilog source code
gl: código fonte en SystemVerilog

en: VHDL source code
gl: código fonte en VHDL

en: RDF file
gl: ficheiro RDF

en: RSS summary
gl: Resumo RSS

en: Atom syndication feed
gl: fonte de sindicación Atom

en: OPML syndication feed
gl: fonte de sindicación OPML

en: SGML document
gl: documento SGML

en: TSV document
gl: documento TSV

en: Graphviz DOT graph
gl: gráfica DOT de Graphviz

en: JAD document
gl: documento JAD

en: WML document
gl: documento WML

en: WMLScript program
gl: programa en WMLScript

en: WarpScript source code
gl: Código fonte en WarpScript

en: ACE archive
gl: arquivo ACE

en: Ada source code
gl: código fonte en Ada

en: BibTeX document
gl: documento BibTex

en: Blueprint source code
gl: Código fonte en Blueprint

en: C++ header
gl: cabeceira de código fonte en C++

en: C++ source code
gl: código fonte de C++

en: ChangeLog document
gl: documento Changelog

en: C header
gl: cabeceira de códifo fonte de C

en: CMake source code
gl: código fonte de CMake

en: Common Lisp source code
gl: Código fonte en Common Lisp

en: CSV document
gl: documento CSV

en: License terms
gl: Termos de licenza

en: Author credits
gl: Créditos de autor

en: C source code
gl: código fonte en C

en: C# source code
gl: código fonte en C#

en: Vala source code
gl: código fonte en Vala

en: OOC source code
gl: código fonte de OOC

en: DCL script
gl: script de DCL

en: DSSSL document
gl: documento DSSSL

en: D source code
gl: código fonte de D

en: DTD file
gl: ficheiro DTD

en: Eiffel source code
gl: código fone de Eiffel

en: Emacs Lisp source code
gl: código fonte de Emacs Lisp

en: Elixir source code
gl: Código de fonte Elixir

en: Erlang source code
gl: código fonte de Erlang

en: Fortran source code
gl: código fonte de Fortran

en: Genie source code
gl: Código de fonte Genie

en: Translation file
gl: Ficheiro de traducións

en: Translation template
gl: Modelo de tradución

en: Gherkin document
gl: Documento Gherkin

en: HTML document
gl: documento HTML

en: Web application cache file
gl: Ficheiro de caché de aplicación web

en: Haskell source code
gl: código fonte de Haskell

en: IDL document
gl: documento IDL

en: Java source code
gl: código fonte de Java

en: LDIF address book
gl: lista de enderezos LDIF

en: Lilypond music sheet
gl: folla de música de Lilypond

en: LHS source code
gl: código fonte en LHS

en: Application log
gl: Rexistro de aplicación

en: Makefile build file
gl: Ficheiro de construción Makefile

en: Markdown document
gl: documento de Markdown

en: Qt MOC file
gl: ficheiro MOC Qt

en: Windows Registry extract
gl: Extracto do rexistro de Windows

en: MOF file
gl: Ficheiro MOF

en: Mup musical composition document
gl: Documento de composición musical MUP

en: Objective-C source code
gl: código fonte de Objective-C

en: Objective-C++ source code
gl: Código fonte de Objective-C++

en: OCaml source code
gl: código fonte de OCaml

en: OpenCL source code
gl: Código fonte en OpenCL

en: MATLAB file
gl: Ficheiro de MATLAB

en: Meson source code
gl: Código fonte Meson

en: Modelica model
gl: Modelo de Modelica

en: Pascal source code
gl: código fonte en Pascal

en: Differences between files
gl: Diferenzas entre ficheiros

en: Dart source code
gl: Código fonte Dart

en: Nim source code
gl: Código fonte Nim

en: Nimscript source code
gl: Código fonte Nimscript

en: Go source code
gl: código fonte de Go

en: SCons configuration file
gl: Ficheiro de configuración SCons

en: Python script
gl: Script en Python

en: Lua script
gl: script de Lua

en: README document
gl: documento README

en: NFO document
gl: documento NFO

en: RPM spec file
gl: ficheiro de especificacións RPM

en: Scala source code
gl: código fnote en Scala

en: Scheme source code
gl: código fonte en Scheme

en: Setext document
gl: documento Settext

en: SQL code
gl: código SQL

en: Tcl script
gl: Script en Tcl

en: TeX document
gl: documenton TeX

en: TeXInfo document
gl: documento TeXInfo

en: Typst document
gl: Documento de Typst

en: Troff ME input document
gl: documento de entrada Troff ME

en: Troff MM input document
gl: documento de entrada Troff MM

en: Troff MS input document
gl: documento de entrada Troff MS

en: Twig template
gl: Plantilla de Twig

en: X-Motif UIL table
gl: Táboa de X-Motif UIL

en: Resource location
gl: Localización de recurso

en: uuencoded file
gl: Ficheiro uuencoded

en: VBScript program
gl: Programa VBScript

en: XMI file
gl: ficheiro XMI

en: XSL FO file
gl: ficheiro XSL FO

en: iptables configuration file
gl: ficheiro de configuración de iptables

en: D-Bus service file
gl: Ficheiro de servizo D-Bus

en: Systemd unit file
gl: Ficheiro de unidade de Systemd

en: XSLT stylesheet
gl: folla de estilo XSLT

en: Maven description file
gl: Ficheiro de descrición de Maven

en: XMCD CD database
gl: base de datos de CD XMCD

en: XML document
gl: documento XML

en: XML entities document
gl: documento de entidades XML

en: DV video
gl: vídeo DV

en: ISI video
gl: vídeo ISI

en: MPEG-2 transport stream
gl: fluxo de transporte MPEG-2

en: MPEG video
gl: vídeo MPEG

en: Video playlist
gl: Lista de reprodución de vídeos

en: QuickTime video
gl: vídeo QuickTime

en: QuickTime image
gl: imaxe QuickTime

en: Khronos texture image
gl: Imaxe de textura Khronos

en: ASTC texture
gl: Textura ASTC

en: Vivo video
gl: vídeo Vivo

en: Wavelet video
gl: vídeo Wavelet

en: ANIM animation
gl: animación ANIM

en: FLIC animation
gl: animación FLIC

en: Haansoft Hangul document
gl: documento de Haansoft Hangul

en: Haansoft Hangul document template
gl: modelo de documento de Haansoft Hangul

en: MNG animation
gl: animación MNG

en: ASF video
gl: vídeo ASF

en: Windows Media Station file
gl: ficheiro de emisora de Windows Media

en: Windows Media video
gl: vídeo de Windows Media

en: AVI video
gl: vídeo AVI

en: NullSoft video
gl: vídeo de NullSoft

en: SDP multicast stream file
gl: ficheiro de fluxo multicast SDP

en: SGI video
gl: vídeo SGI

en: eMusic download package
gl: paquete de descarga de eMusic

en: KML geographic data
gl: datos xeográficos KML

en: KML geographic compressed data
gl: datos xeográficos KML comprimidos

en: GeoJSON geospatial data
gl: Datos xeoespaciais GeoJSON

en: GPX geographic data
gl: Datos xeográficos GPX

en: Citrix ICA settings file
gl: ficheiro de configuracións de Citrix ICA

en: XUL interface document
gl: documento de interface XUL

en: XPInstall installer module
gl: Módulo do instalador XPInstall

en: Word 2007 document
gl: documento de Word 2007

en: Word 2007 document template
gl: Plantilla de documento de Word 2007

en: PowerPoint 2007 presentation
gl: presentación de PowerPoint 2007

en: PowerPoint 2007 slide
gl: Diaporama de PowerPoint 2007

en: PowerPoint 2007 show
gl: Exposición de PowerPoint 2007

en: PowerPoint 2007 presentation template
gl: modelo de presentación de PowerPoint 2007

en: Excel 2007 spreadsheet
gl: folla de cálculo de Excel 2007

en: Excel 2007 spreadsheet template
gl: modelo de folla de cálculo Excel 2007

en: T602 document
gl: documento T602

en: Cisco VPN settings
gl: Configuracións de Cisco VPN

en: ICC profile
gl: perfíl ICC

en: IT 8.7 color calibration file
gl: ficheiro de calibración de cor IT 8.7

en: CCMX color correction file
gl: Ficheiro de corrección de cor CCMX

en: WinHelp help file
gl: Ficheiro de axuda WinHelp

note: http://en.wikipedia.org/wiki/Design_rule_for_Camera_File_system
en: Digital photos
gl: Fotos dixitais

note: TRANSLATORS: This is a brand-name, not a generic term. Please see http://en.wikipedia.org/wiki/Super_Video_CD http://everything2.com/index.pl?node_id=1009222
en: Super Video CD
gl: Super vídeo CD

note: http://en.wikipedia.org/wiki/DVD-Video
en: Video DVD
gl: DVD de vídeo

note: http://en.wikipedia.org/wiki/Red_Book_(audio_CD_standard)
en: Audio CD
gl: CD de son

note: http://en.wikipedia.org/wiki/Compact_Disc
en: Blank CD disc
gl: Disco de CD en branco

note: http://en.wikipedia.org/wiki/DVD
en: Blank DVD disc
gl: Disco de DVD en branco

note: http://en.wikipedia.org/wiki/Blu-ray_Disc
en: Blank Blu-ray disc
gl: Disco Blu-ray en branco

note: http://en.wikipedia.org/wiki/HD_DVD
en: Blank HD DVD disc
gl: Disco de HD DVD en branco

note: http://en.wikipedia.org/wiki/DVD-Audio
en: Audio DVD
gl: DVD de son

note: http://en.wikipedia.org/wiki/Blu-ray_Disc http://www.blu-raydisc.com/Section-13470/Section-13890/Index.html
en: Blu-ray video disc
gl: disco de vídeo Blu-ray

note: http://en.wikipedia.org/wiki/HD_DVD http://www.dvdafteredit.com/wiki/The_HVDVD_TS_Folder
en: HD DVD video disc
gl: disco de vídeo HD DVD

note: see fd.o hal spec
en: E-book reader
gl: Lector de libros electrónicos

note: http://standards.freedesktop.org/autostart-spec/autostart-spec-latest.html http://bugzilla.gnome.org/show_bug.cgi?id=509823#c3
en: UNIX software
gl: Software de UNIX

note: http://standards.freedesktop.org/autostart-spec/autostart-spec-latest.html http://bugzilla.gnome.org/show_bug.cgi?id=509823#c3
en: Windows software
gl: Software de Windows

en: TriG RDF document
gl: Documento RDF TriG

en: Apple Keynote 5 presentation
gl: Presentación de Apple Keynote 5

en: Apple Wallet pass
gl: Pase de Apple Wallet

en: Adobe PageMaker document
gl: Documento de Adobe Pagemaker

en: Doom WAD file
gl: Ficheiro de Doom WAD

en: Amiga disk image
gl: Imaxe de disco de Amiga

en: Kotlin source code
gl: Código fonte en Kotlin

en: Devicetree source code
gl: Código fonte en Devicetree
