shared-mime-info - en to is translation catalogue (663 entries)

en: ATK inset
is: ATK innfelling

en: Kindle book document
is: Kindle rafbókarskjal

en: Adobe Illustrator document
is: Adobe Illustrator skjal

en: Macintosh BinHex-encoded file
is: Macintosh BinHex-kóðuð skrá

en: Mathematica Notebook file
is: Mathematica Notebook skrá

en: MathML document
is: MathML skjal

en: Metalink file
is: Metalink skrá

en: Partially downloaded file
is: skrá sótt að hluta

en: ODA document
is: ODA skjal

en: WWF document
is: WWF skjal

en: PDF document
is: PDF skjal

en: XSPF playlist
is: XSPF spilunarlisti

en: Microsoft Windows theme pack
is: Microsoft Windows þemapakki

en: AmazonMP3 download file
is: AmazonMP3 niðurhalsskrá

en: GSM 06.10 audio
is: GSM 06.10 hljóð

en: iRiver playlist
is: iRiver spilunarlisti

en: PGP/MIME-encrypted message header
is: PGP-dulritaður skilaboðahaus

en: PGP keys
is: PGP-lyklar

en: PKCS#7 file
is: PKCS#7 skrá

en: PKCS#8 private key
is: PKCS#8 einkalykill

en: PKCS#8 private key (encrypted)
is: PKCS#8 einkalykill (dulritaður)

en: PKCS#10 certification request
is: PKCS#10 skilríkisbeiðni

en: X.509 certificate
is: X.509 skilríki

en: PkiPath certification path
is: PkiPath vottunarslóð

en: PostScript document
is: PostScript skjal

en: Plucker document
is: Plucker skjal

en: RAML document
is: RAML skjal

en: RELAX NG XML schema
is: RELAX NG XML skema

en: RTF document
is: RTF skjal

en: Sieve mail filter script
is: Sieve póstsíuskrifta

en: SMIL document
is: SMIL skjal

en: WPL playlist
is: WPL spilunarlisti

en: SQLite2 database
is: SQLite2 gagnagrunnur

en: SQLite3 database
is: SQLite3 gagnagrunnur

en: GEDCOM family history
is: GEDCOM ættartré

en: Flash video
is: Flash myndskeið

en: JavaFX video
is: JavaFX myndskeið

note: translators: a record is in this context a description of a board game that has been played, and that can be played back again: http://www.red-bean.com/sgf/
en: SGF record
is: SGF færsla

en: XLIFF translation file
is: XLIFF-þýðingaskrá

en: YAML document
is: YAML skjal

en: Corel Draw drawing
is: Corel Draw teikning

en: HPGL file
is: HPGL skrá

en: PCL file
is: PCL skrá

en: Lotus 1-2-3 spreadsheet
is: Lotus 1-2-3 töflureikniskjal

en: Lotus Word Pro document
is: Lotus Word Pro skjal

en: JET database
is: JET gagnagrunnur

en: Microsoft Cabinet archive
is: Microsoft Cabinet safnskrá

en: Excel spreadsheet
is: Excel töflureikniskjal

en: Excel add-in
is: Excel viðbót

en: Excel 2007 binary spreadsheet
is: Excel tvíunddarkerfis töflureikniskjal

en: Excel spreadsheet template
is: Excel töflureiknisniðmát

en: PowerPoint presentation
is: PowerPoint kynning

en: PowerPoint add-in
is: PowerPoint viðbót

en: PowerPoint slide
is: PowerPoint skyggna

en: PowerPoint presentation template
is: PowerPoint sniðmát fyrir glærukynningu

en: Office Open XML Visio drawing
is: Office Open XML Visio teikning

en: Office Open XML Visio template
is: Office Open XML Visio sniðmát

en: Office Open XML Visio stencil
is: Office Open XML Visio stensill

en: Word document
is: Word skjal

en: Word document template
is: Word sniðmát fyrir textaskjal

en: OpenXPS document
is: OpenXPS skjal

en: XPS document
is: XPS skjal

en: Microsoft Works document
is: Microsoft Works skjal

en: Microsoft Visio document
is: Microsoft Visio skjal

en: Word template
is: Word sniðmát

en: GML document
is: GML skjal

en: GNUnet search file
is: GNUnet leitarskrá

en: TNEF message
is: TNEF skilaboð

en: StarCalc spreadsheet
is: StarCalc töflureikniskjal

en: StarChart chart
is: StarChart kort

en: StarDraw drawing
is: StarDraw teikning

en: StarImpress presentation
is: StarImpress framsetning

en: StarMail email
is: StarMail tölvupóstur

en: StarMath formula
is: StarMath formúla

en: StarWriter document
is: StarWriter skjal

en: ODT document
is: ODT skjal

en: ODT document (Flat XML)
is: ODT skjal (flatt XML)

en: ODT template
is: ODT sniðmát

en: OTH template
is: OTH sniðmát

en: ODM document
is: ODM skjal

en: ODG drawing
is: ODG teikning

en: ODG drawing (Flat XML)
is: ODG teikning (flatt XML)

en: ODG template
is: ODG sniðmát

en: ODP presentation
is: ODP kynning

en: ODP presentation (Flat XML)
is: ODP glærukynning (flatt XML)

en: ODP template
is: ODP sniðmát

en: ODS spreadsheet
is: ODS töflureikniskjal

en: ODS spreadsheet (Flat XML)
is: ODS töflureikniskjal (flatt XML)

en: ODS template
is: ODS sniðmát

en: ODC chart
is: ODC graf

en: ODC template
is: ODC sniðmát

en: ODF formula
is: ODF formúla

en: ODF template
is: ODF sniðmát

en: ODB database
is: ODB gagnagrunnur

en: ODI image
is: ODI mynd

en: OpenOffice.org extension
is: OpenOffice.org viðauki

en: Android package
is: Android pakki

en: SIS package
is: SIS pakki

en: SISX package
is: SISX pakki

en: WordPerfect document
is: WordPerfect skjal

en: YouTube media archive
is: YouTube margmiðlunarsafnskrá

en: SPSS portable data file
is: yfirfæranleg SPSS gagnaskrá

en: SPSS data file
is: SPSS gagnaskrá

en: XBEL bookmarks
is: XBEL bókamerki

en: 7-zip archive
is: 7-zip safnskrá

en: AbiWord document
is: AbiWord skjal

en: CD image cuesheet
is: cuesheet CD diskmyndar

en: Lotus AmiPro document
is: Lotus AmiPro skjal

en: AportisDoc document
is: AportisDoc skjal

en: Applix Spreadsheets spreadsheet
is: Applix Spreadsheets töflureikniskjal

en: Applix Words document
is: Applix Words skjal

en: ARC archive
is: ARC safnskrá

en: AR archive
is: AR safnskrá

en: ARJ archive
is: ARJ safnskrá

en: ASP page
is: ASP síða

en: AWK script
is: AWK skrifta

en: BitTorrent seed file
is: BitTorrent sáningarskrá

en: Blender scene
is: Blender sviðsmynd

en: Lrzip archive
is: Lrzip safnskrá

en: Tar archive (lrzip-compressed)
is: Tar safnskrá (lrzip-þjappað)

en: Apple disk image
is: Apple diskmynd

en: Raw disk image
is: Hrá diskmynd

en: Floppy disk image
is: Disklingsmynd

en: Raw disk image (XZ-compressed)
is: Hrá diskmynd (XZ-þjöppuð)

en: Compressed CD image
is: Þjöppuð CD diskmynd

en: AppImage application bundle
is: AppImage forritavöndull

en: CD Table Of Contents
is: Efnisyfirlit CD-disks

en: GD-ROM image cuesheet
is: cuesheet CD-ROM diskmyndar

en: Padus DiscJuggler CD image
is: Padus DiscJuggler CD diskmynd

en: PGN chess game notation
is: færsla PGN skákleiks

en: CHM document
is: CHM skjal

en: Java byte code
is: Java bætkóði

en: UNIX-compressed file
is: UNIX-þjöppuð skrá

en: Tar archive (gzip-compressed)
is: Tar safnskrá (Gzip þjappað)

en: CPIO archive
is: CPIO safnskrá

en: CPIO archive (gzip-compressed)
is: CPIO safnskrá (Gzip þjappað)

en: C shell script
is: C skjeljarskrifta

en: Xbase document
is: Xbase skjal

en: ECMAScript program
is: ECMAScript forrit

en: MAME compressed hard disk image
is: Þjöppuð MAME diskmynd

note: Translate this to Mega-CD if the console was known as such in your locale Should be Mega-CD in all but en_US, Mexico, Canada and Brazil: https://en.wikipedia.org/wiki/Sega_CD
en: Sega CD disc image
is: Sega CD diskmynd

en: Sega Saturn disc image
is: Sega Saturn diskmynd

en: Dreamcast disc image
is: Dreamcast diskmynd

en: Nintendo 3DS Executable
is: Nintendo 3DS keyrsluskrá

en: Wii disc image
is: Wii diskmynd

en: WiiWare bundle
is: WiiWare vöndull

en: GameCube disc image
is: GameCube diskmynd

en: Thomson Mémo7 cartridge
is: Thomson Mémo7 hylki

en: Thomson cassette
is: Thomson snælda

en: HFE floppy disk image
is: HFE disklingsmynd

en: SAP Thomson floppy disk image
is: SAP Thomson disklingsmynd

en: Debian package
is: Debian pakki

en: Qt Designer interface document
is: Qt Designer viðmótsskjal

en: Kaitai Struct definition file
is: Kaitai Struct skilgreiningarskrá

en: Qt Markup Language file
is: Qt Markup Language skrá

en: FictionBook document
is: FictionBook skjal

en: Compressed FictionBook document
is: Þjappað FictionBook skjal

en: Dia diagram
is: Dia teikning

en: Dia shape
is: Dia lögun

en: TeX DVI document
is: TeX DVI skjal

en: Enlightenment theme
is: Enlightenment þema

en: Egon Animator animation
is: Egon Animator hreyfimynd

en: FLTK Fluid file
is: FLTK Fluid skrá

en: WOFF font
is: WOFF letur

en: WOFF2 font
is: WOFF2 letur

en: PostScript type-1 font
is: PostScript type-1 letur

en: Adobe font metrics
is: Adobe leturupplýsingar

en: BDF font
is: BDF letur

en: DOS font
is: DOS letur

en: Adobe FrameMaker font
is: Adobe FrameMaker letur

en: LIBGRX font
is: LIBGRX letur

en: Linux PSF console font
is: Linux PSF stjórnskjáaletur

en: Linux PSF console font (gzip-compressed)
is: Linux PSF stjórnskjáaletur (gzip-þjöppað)

en: PCF font
is: PCF letur

en: OpenType font
is: Open Type letur

en: Speedo font
is: Speedo letur

en: SunOS News font
is: SunOS News letur

en: TeX font
is: TeX letur

en: TeX font metrics
is: TeX leturupplýsingar

en: TrueType font
is: TrueType letur

en: Font collection
is: Letursafn

en: TrueType XML font
is: TrueType XML letur

en: V font
is: V letur

en: Adobe FrameMaker document
is: Adobe FrameMaker skjal

en: GDBM database
is: GDBM gagnagrunnur

en: GTK+ Builder interface document
is: GTK+ Builder viðmótsskjal

en: Glade project
is: Glade verkefni

en: GnuCash financial data
is: GnuCash fjárhagsgögn

en: Gnumeric spreadsheet
is: Gnumeric töflureikniskjal

en: Gnuplot document
is: Gnuplot skjal

en: Graphite scientific graph
is: Graphite vísindalegt graf

en: GTKtalog catalog
is: GTKtalog efnisskrá

en: TeX DVI document (gzip-compressed)
is: TeX DVI skjal (gzip-þjappað)

en: Gzip archive
is: gzip safnskrá

en: PDF document (gzip-compressed)
is: PDF skjal (gzip-þjappað)

en: PostScript document (gzip-compressed)
is: PostScript skjal (gzip-þjappað)

en: HDF document
is: HDF skjal

en: IFF file
is: IFF skrá

en: iPod firmware
is: iPod grunnhugbúnaður

en: Java archive
is: Java safnskrá

en: Java class
is: Java klassi

en: Groovy source code
is: Groovy frumkóði

en: JNLP file
is: JNLP skrá

en: Java keystore
is: Java lyklageymsla

en: Java JCE keystore
is: Java JCE lyklageymsla

en: Pack200 Java archive
is: Pack200 Java safnskrá

en: JavaScript program
is: JavaScript forrit

en: JSON document
is: JSON skjal

en: JRD document
is: JRD skjal

en: JSON patch
is: JSON kóðabót

en: JSON-LD document
is: JSON-LD skjal

en: Jupyter notebook document
is: Jupyter skrifblokkarskjal

en: CoffeeScript document
is: CoffeeScript skjal

en: JBuilder project
is: JBuilder verkefni

en: Karbon14 drawing
is: Karbon14 Tteikning

en: KChart chart
is: KChart línurit

en: Kexi settings
is: Kexi stillingar

en: Kexi shortcut
is: Kexi fýtileið

en: Kexi database file
is: Kexi gagnagrunnsskrá

en: KFormula formula
is: KFormula formúla

en: KIllustrator drawing
is: KIllustrator teikning

en: Kivio flowchart
is: Kivio flæðirit

en: Kontour drawing
is: Kontour teikning

en: KPovModeler scene
is: KPovModeler sviðsmynd

en: KPresenter presentation
is: KPresenter framsetning

en: Krita document
is: Krita skjal

en: KSpread spreadsheet
is: KSpread töflureikniskjal

en: KSpread spreadsheet (encrypted)
is: KSpread töflureikniskjal (dulritað)

en: KSysV init package
is: KSysV init-pakki

en: Kugar document
is: Kugar skjal

en: KWord document
is: KWord skjal

en: KWord document (encrypted)
is: KWord skjal (dulritað)

en: LHA archive
is: LHA safnskrá

en: LHZ archive
is: LHZ safnskrá

en: LyX document
is: LyX skjal

en: LZ4 archive
is: LZ4 safnskrá

en: Tar archive (LZ4-compressed)
is: Tar safnskrá (LZ4-þjappað)

en: Lzip archive
is: Lzip safnskrá

en: Tar archive (lzip-compressed)
is: Tar safnskrá (lzip-þjappað)

en: PDF document (lzip-compressed)
is: PDF skjal (lzip-þjappað)

en: LZMA archive
is: LZMA safnskrá

en: Tar archive (LZMA-compressed)
is: Tar safnskrá (LZMA-þjappað)

en: LZO archive
is: LZO safnskrá

en: Qpress archive
is: Qpress safnskrá

en: XAR archive
is: XAR safnskrá

en: Zlib archive
is: Zlib safnskrá

en: MagicPoint presentation
is: MagicPoint framsetning

en: Macintosh MacBinary file
is: Macintosh MacBinary skrá

en: Matroska stream
is: Matroska streymi

en: Matroska video
is: Matroska myndskeið

en: Matroska 3D video
is: Matroska 3D myndskeið

en: Matroska audio
is: Matroska hljóðskrá

en: WebM video
is: WebM myndskeið

en: WebM audio
is: WebM hljóðskrá

en: MHTML web archive
is: MHTML vefsafnskrá

en: MXF video
is: MXF myndskeið

en: OCL file
is: OCL skrá

en: COBOL source code
is: COBOL frumkóði

en: Mobipocket e-book
is: Mobipocket rafbók

en: Adobe FrameMaker MIF document
is: Adobe FrameMaker MIF skjal

en: Mozilla bookmarks
is: Mozilla bókamerki

en: DOS/Windows executable
is: DOS/Windows keyrsluskrá

en: Internet shortcut
is: Internet-flýtileið

en: WRI document
is: WRI skjal

en: M4 macro
is: M4 fjölvi

en: Nautilus link
is: Nautilus tengill

en: Unidata NetCDF document
is: Unidata NetCDF skjal

en: NewzBin usenet index
is: NewzBin usenet yfirlit

en: Annodex exchange format
is: Annodex skiptiskráasnið

en: Annodex video
is: Annodex myndskeið

en: Annodex audio
is: Annodex hljóðskrá

en: Ogg multimedia file
is: OGG margmiðlunarskrá

en: Ogg audio
is: Ogg hljóðskrá

en: Ogg video
is: Ogg myndskeið

en: Ogg Vorbis audio
is: Ogg Vorbis hljóðskrá

en: Ogg FLAC audio
is: Ogg FLAC hljóðskrá

en: Opus audio
is: Opus hljóðskrá

en: Ogg Speex audio
is: Ogg Speex hljóðskrá

en: Speex audio
is: Speex hljóðskrá

en: Ogg Theora video
is: Ogg Theora myndskeið

en: OGM video
is: OGM myndskeið

en: OLE2 compound document storage
is: OLE2 samsett skjalageymsla

en: Microsoft Publisher document
is: Microsoft Publisher skjal

en: Windows Installer package
is: Windows uppsetningarpakki

en: GNU Oleo spreadsheet
is: GNU Oleo töflureikniskjal

en: PAK archive
is: PAK safnskrá

en: Palm OS database
is: Palm OS gagnagrunnur

en: Parchive archive
is: Parchive safnskrá

en: PEF executable
is: PEF keyrsluskrá

en: Perl script
is: Perl skrifta

en: PHP script
is: PHP skrifta

en: PKCS#7 certificate bundle
is: PKCS#7 skilríkjavöndull

en: PKCS#12 certificate bundle
is: PKCS#12 skilríkjavöndull

en: PlanPerfect spreadsheet
is: PlanPerfect töflureikniskjal

en: Pocket Word document
is: Pocket Word skjal

en: Pathetic Writer document
is: Pathetic Writer skjal

en: Python bytecode
is: Python bætakóði

en: QtiPlot document
is: QtiPlot skjal

en: Quattro Pro spreadsheet
is: Quattro Pro töflureikniskjal

en: QuickTime playlist
is: QuickTime spilunarlisti

en: Quicken document
is: Quicken skjal

en: RAR archive
is: RAR safnskrá

en: DAR archive
is: DAR safnskrá

en: Alzip archive
is: Alzip safnskrá

en: RPM package
is: RPM pakki

en: Source RPM package
is: RPM grunnkóðapakki

en: Ruby script
is: Ruby skrifta

en: Markaby script
is: Markaby skrifta

en: Rust source code
is: Rust frumkóði

en: SC/Xspread spreadsheet
is: SC/Xspread töflureikniskjal

en: Shockwave Flash file
is: Shockwave Flash skrá

note: translators: "Shorten" is the name of an audio codec
en: Shorten audio
is: Shorten hljóðskrá

en: Siag spreadsheet
is: Siag töflureikniskjal

en: Skencil document
is: Skencil skjal

en: Stampede package
is: Stampede pakki

en: StuffIt archive
is: StuffIt safnskrá

en: SubRip subtitles
is: SubRip skjátextar

en: WebVTT subtitles
is: WebVTT skjátextar

en: SAMI subtitles
is: SAMI skjátextar

en: MicroDVD subtitles
is: MicroDVD skjátextar

en: SSA subtitles
is: SSA skjátextar

en: SubViewer subtitles
is: SubViewer skjátextar

en: iMelody ringtone
is: iMelody hringitónn

en: SMAF audio
is: SMAF hljóðskrá

en: MRML playlist
is: MRML spilunarlisti

en: XMF audio
is: XMF hljóðskrá

en: SV4 CPIO archive
is: SV4 CPIO safnskrá

en: SV4 CPIO archive (with CRC)
is: SV4 CPIO safnskrá (með CRC)

en: Tar archive
is: Tar safnskrá

en: Tar archive (compressed)
is: Tar safnskrá (þjappað)

en: TGIF document
is: TGIF skjal

en: ToutDoux document
is: ToutDoux skjal

en: Troff document
is: Troff skjal

en: Tar archive (LZO-compressed)
is: Tar safnskrá (LZO-þjappað)

en: XZ archive
is: XZ safnskrá

en: Tar archive (XZ-compressed)
is: Tar safnskrá (XZ-þjappað)

en: Zstandard archive
is: Zstandard safnskrá

en: Tar archive (Zstandard-compressed)
is: Tar safnskrá (Zstandard þjappað)

en: PDF document (XZ-compressed)
is: PDF skjal (XZ-þjappað)

en: Ustar archive
is: Ustar safnskrá

en: WAIS source code
is: WAIS frumkóði

en: WordPerfect/Drawperfect image
is: WordPerfect/Drawperfect mynd

en: DER/PEM/Netscape-encoded X.509 certificate
is: DER/PEM/Netscape-kóðað X.509 skilríki

en: Zoo archive
is: Zoo safnskrá

en: XHTML page
is: XHTML síða

en: Zip archive
is: Zip safnskrá

en: WIM disk image
is: WIM diskmynd

en: Dolby Digital audio
is: Dolby Digital hljóðskrá

en: DTS audio
is: DTS hljóðskrá

en: AMR audio
is: AMR hljóðskrá

en: AMR-WB audio
is: AMR-WB hljóðskrá

en: ULAW (Sun) audio
is: ULAW (Sun) hljóðskrá

en: Commodore 64 audio
is: Commodore 64 hljóðskrá

en: PCM audio
is: PCM hljóðskrá

en: AIFC audio
is: AIFC hljóðskrá

en: AIFF/Amiga/Mac audio
is: AIFF/Amiga/Mac hljóðskrá

en: Monkey's audio
is: Monkey's hljóðskrá

en: Audible.Com audio
is: Audible.Com hljóðskrá

en: Audible Enhanced audio
is: Audible Enhanced hljóðskrá

en: Impulse Tracker audio
is: Impulse Tracker hljóðskrá

en: FLAC audio
is: FLAC hljóðskrá

en: WavPack audio
is: WavPack hljóðskrá

en: WavPack audio correction file
is: WavPack hljóðleiðréttingaskrá

en: MIDI audio
is: MIDI hljóðskrá

en: AAC audio
is: AAC hljóðskrá

en: USAC audio
is: USAC hljóðskrá

en: MPEG-4 audio
is: MPEG-4 hljóð

en: MPEG-4 ringtone
is: MPEG-4 hringitónn

en: MPEG-4 video
is: MPEG-4 myndskeið

en: MPEG-4 audio book
is: MPEG-4 hljóðbók

en: 3GPP multimedia file
is: 3GPP margmiðlunarskrá

en: 3GPP2 multimedia file
is: 3GPP2 margmiðlunarskrá

en: Amiga SoundTracker audio
is: Amiga SoundTracker hljóðskrá

en: MP2 audio
is: MP2 hljóðskrá

en: MP3 audio
is: MP3 hljóðskrá

en: Microsoft ASX playlist
is: Microsoft ASX spilunarlisti

en: PSF audio
is: PSF hljóðskrá

en: MiniPSF audio
is: MiniPSF hljóðskrá

en: PSFlib audio library
is: PSFlib hljóðaðgerðasafn

en: Windows Media audio
is: Windows Media hljóðskrá

en: Musepack audio
is: Musepack hljóðskrá

en: RealAudio document
is: RealAudio skjal

en: RealMedia playlist
is: RealMedia spilunarlisti

en: RealVideo document
is: RealVideo skjal

en: RealMedia document
is: RealMedia skjal

en: RealPix document
is: RealPix skjal

en: RealText document
is: RealText skjal

en: RIFF audio
is: RIFF hljóðskrá

en: RIFF container
is: RIFF gagnagámur

en: Scream Tracker 3 audio
is: Scream Tracker 3 hljóðskrá

en: MP3 ShoutCast playlist
is: MP3 ShoutCast spilunarlisti

en: Scream Tracker audio
is: Scream Tracker hljóðskrá

en: VOC audio
is: VOC hljóðskrá

en: WAV audio
is: WAV hljóðskrá

en: FastTracker II audio
is: FastTracker II hljóðskrá

en: TrueAudio audio
is: TrueAudio hljóðskrá

en: Windows BMP image
is: Windows BMP mynd

en: WBMP image
is: WBMP mynd

en: CGM image
is: CGM mynd

en: CCITT G3 fax image
is: CCITT G3 faxmynd

en: GIF image
is: GIF mynd

en: HEIF image
is: HEIF mynd

en: IEF image
is: IEF mynd

en: JPEG image
is: JPEG mynd

en: MJPEG video stream
is: MJPEG myndmerkisstreymi

en: JPEG-2000 codestream
is: JPEG-2000 kóðastreymi

en: JPEG-2000 JP2 image
is: JPEG-2000 JP2 mynd

en: JPEG-2000 JPX image
is: JPEG-2000 JPX mynd

en: JPEG-2000 JPM image
is: JPEG-2000 JPM mynd

en: JPEG-2000 MJ2 video
is: JPEG-2000 MJ2 myndskeið

en: OpenRaster image
is: OpenRaster-mynd

en: DirectDraw surface
is: DirectDraw yfirborðsupplýsingar

en: X11 cursor
is: X11 bendill

en: EXR image
is: EXR mynd

en: Macintosh Quickdraw/PICT drawing
is: Macintosh Quickdraw/PICT teikning

en: UFRaw ID image
is: UFRaw ID mynd

en: Adobe DNG negative
is: Adobe DNG negatíva

en: Canon CRW raw image
is: Canon CRW hrámynd

en: Canon CR2 raw image
is: Canon CR2 hrámynd

en: Fuji RAF raw image
is: Fuji RAF hrámynd

en: Kodak DCR raw image
is: Kodak DCR hrámynd

en: Kodak K25 raw image
is: Kodak K25 hrámynd

en: Kodak KDC raw image
is: Kodak KDC hrámynd

en: Minolta MRW raw image
is: Minolta MRW hrámynd

en: Nikon NEF raw image
is: Nikon NEF hrámynd

en: Olympus ORF raw image
is: Olympus ORF hrámynd

en: Panasonic raw image
is: Panasonic hrámynd

en: Pentax PEF raw image
is: Pentax PEF hrámynd

en: Sigma X3F raw image
is: Sigma X3F hrámynd

en: Sony SRF raw image
is: Sony SRF hrámynd

en: Sony SR2 raw image
is: Sony SR2 hrámynd

en: Sony ARW raw image
is: Sony ARW hrámynd

en: PNG image
is: PNG mynd

en: RLE bitmap image
is: RLE bitamynd

en: SVG image
is: SVG mynd

en: TIFF image
is: TIFF mynd

en: Multi-page TIFF image
is: Margsíðna TIFF mynd

en: AutoCAD image
is: AutoCAD mynd

en: DXF vector image
is: DXF vigurteikning

en: MDI image
is: MDI mynd

en: WebP image
is: WebP-mynd

en: 3D Studio image
is: 3D Studio mynd

en: Applix Graphics image
is: Applix Graphics mynd

en: CMU raster image
is: CMU rastamynd

en: DICOM image
is: DICOM mynd

en: DocBook document
is: DocBook skjal

en: DIB image
is: DIB mynd

en: DjVu image
is: DjVu mynd

en: DjVu document
is: DjVu skjal

en: DPX image
is: DPX mynd

en: EPS image
is: EPS mynd

en: FITS document
is: FITS skjalskjal

en: FPX image
is: FPX mynd

en: EPS image (gzip-compressed)
is: EPS mynd (gzip-þjöppuð)

en: Windows icon
is: Windows táknmynd

en: MacOS X icon
is: MacOS X táknmynd

en: ILBM image
is: ILBM mynd

en: JNG image
is: JNG mynd

en: LightWave object
is: LightWave hlutur

en: LightWave scene
is: LightWave sviðsmynd

en: MacPaint Bitmap image
is: MacPaint bitamynd

en: Office drawing
is: Office teikning

en: NIFF image
is: NIFF mynd

en: PCX image
is: PCX mynd

en: PCD image
is: PCD mynd

en: PNM image
is: PNM mynd

en: PBM image
is: PBM mynd

en: PGM image
is: PGM mynd

en: PPM image
is: PPM mynd

en: Photoshop image
is: Photoshop mynd

en: RGB image
is: RGB mynd

en: SGI image
is: SGI mynd

en: Sun raster image
is: Sun rastamynd

en: TGA image
is: TGA mynd

en: Windows cursor
is: Windows bendill

en: Windows animated cursor
is: Windows hreyfibendill

en: EMF image
is: EMF mynd

en: WMF image
is: WMF mynd

en: XBM image
is: XBM mynd

en: GIMP image
is: GIMP mynd

en: GIMP brush
is: GIMP-pensill

en: GIMP brush pipe
is: GIMP-pensilpípa

en: GIMP pattern
is: GIMP-mynstur

en: XFig image
is: XFig mynd

en: XPM image
is: XPM mynd

en: X window image
is: X window mynd

en: Usenet news message
is: USENET fréttaskilaboð

en: GNU mail message
is: GNU póst skilaboð

en: IGES document
is: IGES skjalskjal

en: VRML document
is: VRML skjal

en: Macintosh AppleDouble-encoded file
is: Macintosh AppleDouble-kóðuð skrá

en: VCS/ICS calendar
is: VCS/ICS-dagatal

en: CSS stylesheet
is: CSS-stílsnið

en: Turtle document
is: Turtle skjal

en: txt2tags document
is: txt2tags skjalskjal

en: Verilog source code
is: Verilog frumkóði

en: SystemVerilog header
is: SystemVerilog haus

en: SystemVerilog source code
is: SystemVerilog frumkóði

en: VHDL source code
is: VHDL frumkóði

en: RDF file
is: RDF skrá

en: OWL XML file
is: OWL XML skrá

en: RSS summary
is: RSS samantekt

en: Atom syndication feed
is: Atom fréttastreymi

en: OPML syndication feed
is: OPML fréttastreymi

en: SGML document
is: SGML skjal

en: TSV document
is: TSV skjal

en: Graphviz DOT graph
is: Graphviz DOT punktgraf

en: JAD document
is: JAD skjal

en: WML document
is: WML skjal

en: WMLScript program
is: WMLScript forrit

en: WarpScript source code
is: WarpScript frumkóði

en: ACE archive
is: ACE safnskrá

en: Ada source code
is: Ada frumkóði

en: BibTeX document
is: BibTeX skjal

en: C++ header
is: C++ haus

en: C++ source code
is: C++ frumkóði

en: ChangeLog document
is: ChangeLog skjal

en: C header
is: C haus

en: CMake source code
is: CMake frumkóði

en: Common Lisp source code
is: Sameiginlegur Lisp frumkóði

en: CSV document
is: CSV skjal

en: CSV Schema document
is: CSV skemaskjal

en: C source code
is: C frumkóði

en: C# source code
is: C# frumkóði

en: Vala source code
is: Vala frumkóði

en: OOC source code
is: OOC frumkóði

en: DCL script
is: DCL skrifta

en: DSSSL document
is: DSSSL skjal

en: D source code
is: D frumkóði

en: DTD file
is: DTD-skrá

en: Eiffel source code
is: Eiffel frumkóði

en: Emacs Lisp source code
is: Emacs Lisp frumkóði

en: Erlang source code
is: Erlang frumkóði

en: Fortran source code
is: Fortran frumkóði

en: Genie source code
is: Genie frumkóði

en: Gherkin document
is: Gherkin skjal

en: HTML document
is: HTML skjal

en: Web application cache file
is: skyndiminnisskrá vefforrits

en: Google Video Pointer shortcut
is: Google Video Pointer flýtivísun

en: Haskell source code
is: Haskell frumkóði

en: IDL document
is: IDL skjal

en: Java source code
is: Java frumkóði

en: LDIF address book
is: LDIF-nafnaskrá

en: Lilypond music sheet
is: LilyPond nótnablað

en: LHS source code
is: LHS frumkóði

en: Makefile build file
is: Makefile byggingaskrá

en: Markdown document
is: Markdown skjal

en: Qt MOC file
is: Qt MOC-skrá

en: Windows Registry extract
is: Windows Registry útdráttur

en: MOF file
is: MOF-skrá

en: Mup musical composition document
is: MUP-nótnaskjal

en: Objective-C source code
is: Objective-C frumkóði

en: OCaml source code
is: OCaml frumkóði

en: OpenCL source code
is: OpenCL frumkóði

en: MATLAB file
is: MATLAB-skrá

en: Meson source code
is: Meson frumkóði

en: Modelica model
is: Modelica líkan

en: Pascal source code
is: Pascal frumkóði

en: Go source code
is: Go frumkóði

en: SCons configuration file
is: SCons stillingaskrá

en: Python 3 script
is: Python 3 skrifta

en: Python script
is: Python skrifta

en: SageMath script
is: SageMath skrifta

en: Lua script
is: Lua skrifta

en: README document
is: README skjal

en: NFO document
is: NFO skjal

en: RPM spec file
is: RPM spec-skrá

en: Sass CSS pre-processor file
is: Sass CSS pre-processor skrá

en: Scala source code
is: Scala frumkóði

en: Scheme source code
is: Scheme frumkóði

en: SCSS pre-processor file
is: SCSS pre-processor skrá

en: Setext document
is: Setext skjal

en: SQL code
is: SQL kóði

en: Tcl script
is: Tcl skrifta

en: TeX document
is: TeX skjal

en: TeXInfo document
is: TeXInfo skjal

en: Troff ME input document
is: Troff ME inngangsskjal

en: Troff MM input document
is: Troff MM inngangsskjal

en: Troff MS input document
is: Troff MS inngangsskjal

en: Twig template
is: Twig-sniðmát

en: X-Motif UIL table
is: X-Motif UIL tafla

en: uuencoded file
is: uuencoded skrá

en: VBScript program
is: VBScript forrit

en: XMI file
is: XMI-skrá

en: XSL FO file
is: XSL FO skrá

en: iptables configuration file
is: iptables stillingaskrá

en: D-Bus service file
is: D-Bus þjónustuskrá

en: XSLT stylesheet
is: XSLT stílblað

en: Maven description file
is: Maven lýsingarskrá

en: XMCD CD database
is: XMCD CD gagnagrunnur

en: XML document
is: XML skjal

en: XML entities document
is: XML-eininda skjal

en: DV video
is: DV myndskeið

en: ISI video
is: ISI myndskeið

en: MPEG-2 transport stream
is: MPEG-2 Transport streymi

en: MPEG video
is: MPEG myndskeið

en: QuickTime video
is: QuickTime myndskeið

en: QuickTime image
is: QuickTime mynd

en: Khronos texture image
is: Khronos efnisáferðarmynd

en: ASTC texture
is: ASTC efnisáferð

en: Vivo video
is: Vivo myndskeið

en: Wavelet video
is: Wavelet myndskeið

en: ANIM animation
is: ANIM hreyfimynd

en: FLIC animation
is: FLIC-hreyfimynd

en: Haansoft Hangul document
is: Haansoft Hangul skjal

en: Haansoft Hangul document template
is: Haansoft Hangul sniðskjal

en: MNG animation
is: MNG hreyfimynd

en: ASF video
is: ASF myndskeið

en: Windows Media Station file
is: Windows Media Station skrá

en: Windows Media video
is: Windows Media myndskeið

en: AVI video
is: AVI myndskeið

en: NullSoft video
is: Nullsoft myndskeið

en: SDP multicast stream file
is: SDP multicast streymisskrá

en: SGI video
is: SGI myndskeið

en: eMusic download package
is: eMusic niðurhalspakki

en: KML geographic data
is: KML hnattstaðsetningargögn

en: KML geographic compressed data
is: KML þjöppuð hnattstaðsetningargögn

en: GeoJSON geospatial data
is: GeoJSON landupplýsingagögn

en: GPX geographic data
is: GPX hnattstaðsetningargögn

en: Citrix ICA settings file
is: Citrix ICA stillingaskrá

en: XUL interface document
is: XUL viðmótsskjal

en: XPInstall installer module
is: XPInstall uppsetningareining

en: Word 2007 document
is: Word 2007 skjal

en: Word 2007 document template
is: Word sniðmát fyrir textaskjal

en: PowerPoint 2007 presentation
is: PowerPoint 2007 kynning

en: PowerPoint 2007 slide
is: PowerPoint 2007 skyggna

en: PowerPoint 2007 show
is: PowerPoint 2007 glærukynning

en: PowerPoint 2007 presentation template
is: PowerPoint 2007 sniðmát fyrir glærukynningu

en: Excel 2007 spreadsheet
is: Excel 2007 töflureikniskjal

en: Excel 2007 spreadsheet template
is: Excel 2007 töflureiknisniðmát

en: T602 document
is: T602 skjal

en: Cisco VPN settings
is: Cisco VPN-stillingar

en: ICC profile
is: ICC snið

en: IT 8.7 color calibration file
is: IT 8.7 litkvörðunarskrá

en: CCMX color correction file
is: CCMX litleiðréttingarskrá

en: WinHelp help file
is: WinHelp-hjálparskrá

note: TRANSLATORS: This is a brand-name, not a generic term. Please see http://en.wikipedia.org/wiki/Video_CD http://www.herongyang.com/CD-DVD/VCD-Movie-File-Directory-Structure.html
en: Video CD
is: Video CD-mynddiskur

note: TRANSLATORS: This is a brand-name, not a generic term. Please see http://en.wikipedia.org/wiki/Super_Video_CD http://everything2.com/index.pl?node_id=1009222
en: Super Video CD
is: Super Video CD-mynddiskur

note: http://en.wikipedia.org/wiki/Blu-ray_Disc http://www.blu-raydisc.com/Section-13470/Section-13890/Index.html
en: Blu-ray video disc
is: Blu-Ray mynddiskur

note: http://en.wikipedia.org/wiki/HD_DVD http://www.dvdafteredit.com/wiki/The_HVDVD_TS_Folder
en: HD DVD video disc
is: HD DVD mynddiskur

note: TRANSLATORS: This is a brand-name, not a generic term. Please see http://en.wikipedia.org/wiki/Picture_CD http://www.re.org/kristin/picturecd.html
en: Picture CD
is: Picture CD-mynddiskur

note: https://github.com/ostreedev/ostree/blob/master/man/ostree-create-usb.xml
en: OSTree software updates
is: OSTree hugbúnaðaruppfærslur

note: http://standards.freedesktop.org/autostart-spec/autostart-spec-latest.html http://bugzilla.gnome.org/show_bug.cgi?id=509823#c3
en: UNIX software
is: UNIX hugbúnaður

note: http://standards.freedesktop.org/autostart-spec/autostart-spec-latest.html http://bugzilla.gnome.org/show_bug.cgi?id=509823#c3
en: Windows software
is: Windows hugbúnaður

en: TriG RDF document
is: TriG RDF skjal

en: Apple Keynote 5 presentation
is: Apple Keynote 5 glærukynning

en: Adobe PageMaker document
is: Adobe PageMaker skjal

en: Doom WAD file
is: Doom WAD skrá

en: Amiga disk image
is: Amiga diskmynd

en: Flatpak application bundle
is: Flatpak forritavöndull

en: Flatpak repository description
is: Flatpak lýsing gagnasafns

en: Flatpak repository reference
is: Flatpak tilvísun gagnasafns

en: Squashfs filesystem image
is: Squashfs skráakerfismynd

en: Snap package
is: Snap-pakki

en: STL 3D model
is: STL 3D-líkan

en: G-code file
is: G-code skrá

en: Nintendo FDS disk image
is: Nintendo FDS diskmynd

en: QEMU QCOW disk image
is: QEMU QCOW diskmynd

en: AppleWorks document
is: AppleWorks skjal

en: BPS patch
is: BPS kóðabót

en: IPS patch
is: IPS kóðabót

en: Pyspread spreadsheet
is: Pyspread töflureikniskjal

en: Kotlin source code
is: Kotlin frumkóði
