shared-mime-info - en to it translation catalogue (853 entries)

en: Atari 2600 ROM
it: ROM Atari 2600

en: Atari 7800 ROM
it: ROM Atari 7800

en: Atari Lynx ROM
it: ROM Atari Lynx

en: ATK inset
it: Inset ATK

en: Electronic book document
it: Documento libro elettronico

en: Kindle book document
it: Documento libro Kindle

en: Adobe Illustrator document
it: Documento Adobe Illustrator

en: Macintosh BinHex-encoded file
it: File Macintosh codificato BinHex

en: Mathematica Notebook file
it: File Mathematica Notebook

en: MathML document
it: Documento MathML

en: Mailbox file
it: File mailbox

en: Metalink file
it: File Metalink

en: Unknown
it: Sconosciuto

en: Partially downloaded file
it: File parzialmente scaricato

en: ODA document
it: Documento ODA

en: WWF document
it: Documento WWF

en: PDF document
it: Documento PDF

en: XSPF playlist
it: Playlist XSPF

en: Microsoft Windows theme pack
it: Pacchetto temi Microsoft Windows

en: AmazonMP3 download file
it: File scaricamento AmazonMP3

en: GSM 06.10 audio
it: Audio GSM 06.10

en: iRiver playlist
it: Playlist iRiver

en: PGP/MIME-encrypted message header
it: Intestazione messaggio PGP/MIME-encrypted

en: PGP keys
it: Chiavi PGP

en: Detached OpenPGP signature
it: Firma staccata OpenPGP

en: PKCS#7 file
it: File PKCS#7

en: Detached S/MIME signature
it: Firma staccata S/MIME

en: PKCS#8 private key
it: Chiave privata PKCS#8

en: PKCS#8 private key (encrypted)
it: Chiave privata PKCS#8 (cifrata)

en: PKCS#10 certification request
it: Richiesta certificazione PKCS#10

en: X.509 certificate
it: Certificato X.509

en: Certificate revocation list
it: Elenco certificati di revoca

en: PkiPath certification path
it: Percorso certificazione PkiPath

en: PostScript document
it: Documento PostScript

en: Plucker document
it: Documento Plucker

en: RAML document
it: Documento RAML

en: RELAX NG XML schema
it: Schema XML RELAX NG

en: RTF document
it: Documento RTF

en: Sieve mail filter script
it: Script filtro posta Sieve

en: SMIL document
it: Documento SMIL

en: WPL playlist
it: Playlist WPL

en: SQLite2 database
it: Database SQLite2

en: SQLite3 database
it: Database SQLite3

en: Apple System Profiler
it: Profiler di sistema Apple

en: GEDCOM family history
it: Cronologia famiglia GEDCOM

en: Flash video
it: Video Flash

en: JavaFX video
it: Video JavaFX

note: translators: a record is in this context a description of a board game that has been played, and that can be played back again: http://www.red-bean.com/sgf/
en: SGF record
it: Registrazione SGF

en: Godot Engine project
it: Progetto Godot Engine

en: Godot Engine resource
it: Risorsa Godot Engine

en: Godot Engine scene
it: Scena Godot Engine

en: Godot Engine shader
it: Shader Godot Engine

en: GDScript script
it: Script GDScript

en: XLIFF translation file
it: File traduzione XLIFF

en: TOML document
it: Documento TOML

en: YAML document
it: Documento YAML

en: Corel Draw drawing
it: Disegno Corel Draw

en: HPGL file
it: File HPGL

en: PCL file
it: File PCL

en: Lotus 1-2-3 spreadsheet
it: Foglio di calcolo Lotus 1-2-3

en: Lotus Word Pro document
it: Documento Lotus Word Pro

en: LMDB database
it: Database LMDB

en: JET database
it: Database JET

en: Microsoft Cabinet archive
it: Archivio Microsoft Cabinet

en: Excel spreadsheet
it: Foglio di calcolo Excel

en: Excel add-in
it: Add-in Excel

en: Excel 2007 binary spreadsheet
it: Foglio di calcolo binario Excel 2007

en: Excel spreadsheet template
it: Modello foglio di calcolo Excel

en: PowerPoint presentation
it: Presentazione PowerPoint

en: PowerPoint add-in
it: Add-in PowerPoint

en: PowerPoint slide
it: Diapositiva PowerPoint

en: PowerPoint presentation template
it: Modello presentazione PowerPoint

en: Office Open XML Visio drawing
it: Disegno Visio Office Open XML

en: Office Open XML Visio template
it: Modello Visio Office Open XML

en: Office Open XML Visio stencil
it: Stencil Visio Office Open XML

en: Word document
it: Documento Word

en: Word document template
it: Modello documento Word

en: OpenXPS document
it: Documento OpenXPS

en: XPS document
it: Documento XPS

en: Microsoft Works document
it: Documento Microsoft Works

en: Microsoft Visio document
it: Documento Microsoft Visio

en: Word template
it: Modello Word

en: GML document
it: Documento GML

en: GNUnet search file
it: File ricerca GNUnet

en: TNEF message
it: Messaggio TNEF

en: StarCalc spreadsheet
it: Foglio di calcolo StarCalc

en: StarChart chart
it: Grafico StarChart

en: StarDraw drawing
it: Disegno StarDraw

en: StarImpress presentation
it: Presentazione StarImpress

en: StarMail email
it: Email StarMail

en: StarMath formula
it: Formula StarMath

en: StarWriter document
it: Documento StrarWriter

en: LibreOffice Calc spreadsheet
it: Foglio di calcolo LibreOffice Calc

en: LibreOffice Calc template
it: Modello LibreOffice Calc

en: LibreOffice Draw drawing
it: Disegno LibreOffice Draw

en: LibreOffice Draw template
it: Modello LibreOffice Draw

en: LibreOffice Impress presentation
it: Presentazione LibreOffice Impress

en: LibreOffice Impress template
it: Modello LibreOffice Impress

en: LibreOffice Math formula
it: Formula LibreOffice Math

en: LibreOffice Writer document
it: Documento LibreOffice Writer

en: LibreOffice Writer global document
it: Documento globale LibreOffice Writer

en: LibreOffice Writer template
it: Modello LibreOffice Writer

en: ODT document
it: Documento ODT

en: ODT document (Flat XML)
it: Documento ODT (XML semplice)

en: ODT template
it: Modello ODT

en: OTH template
it: Modello OTH

en: ODM document
it: Documento ODM

en: ODG drawing
it: Disegno ODG

en: ODG drawing (Flat XML)
it: Disegno ODG (XML semplice)

en: ODG template
it: Modello ODG

en: ODP presentation
it: Presentazione ODP

en: ODP presentation (Flat XML)
it: Presentazione ODP (XML semplice)

en: ODP template
it: Modello ODP

en: ODS spreadsheet
it: Foglio di calcolo ODS

en: ODS spreadsheet (Flat XML)
it: Foglio di calcolo ODS (XML semplice)

en: ODS template
it: Modello ODS

en: ODC chart
it: Grafico ODC

en: ODC template
it: Modello ODC

en: ODF formula
it: Formula ODF

en: ODF template
it: Modello ODF

en: ODB database
it: Database ODB

en: ODI image
it: Immagine ODI

en: OpenOffice.org extension
it: Estensione OpenOffice.org

en: Android package
it: Pacchetto Android

en: SIS package
it: Pacchetto SIS

en: SISX package
it: Pacchetto SISX

en: Network packet capture
it: Cattura pacchetti di rete

en: WordPerfect document
it: Documento WordPerfect

en: YouTube media archive
it: Archivio multimediale YouTube

en: SPSS portable data file
it: File dati SPSS Portable

en: SPSS data file
it: File dati SPSS

en: XBEL bookmarks
it: Segnalibri XBEL

en: 7-zip archive
it: Archivio 7-zip

en: AbiWord document
it: Documento AbiWord

en: CD image cuesheet
it: Cuesheet immagine CD

en: Lotus AmiPro document
it: Documento Lotus AmiPro

en: AportisDoc document
it: Documento AportisDoc

en: Applix Spreadsheets spreadsheet
it: Foglio di calcolo Applix Spreadsheets

en: Applix Words document
it: Documento Applix Words

en: ARC archive
it: Archivio ARC

en: AR archive
it: Archivio AR

en: ARJ archive
it: Archivio ARJ

en: Electron Archive (ASAR)
it: Archivio Electron (ASAR)

en: ASP page
it: Pagina ASP

en: AWK script
it: Script AWK

en: BCPIO archive
it: Archivio BCPIO

en: BitTorrent seed file
it: File seed BitTorrent

en: Blender scene
it: Scena Blender

en: Bzip2 archive
it: Archivio bzip2

en: Bzip3 archive
it: Archivio bzip3

en: Tar archive (bzip3-compressed)
it: Archivio tar (compresso con bzip3)

en: Comic book archive (rar container)
it: Archivio comic book (contenitore rar)

en: Comic book archive (7z container)
it: Archivio comic book (contenitore 7z)

en: Comic book archive (tar container)
it: Archivio comic book (contenitore tar)

en: Comic book archive (zip container)
it: Archivio comic book (contenitore zip)

en: Lrzip archive
it: Archivio Lrzip

en: Tar archive (lrzip-compressed)
it: Archivio tar (compresso con lrzip)

en: Apple disk image
it: Immagine disco Apple

en: Raw disk image
it: Immagine disco raw

en: Floppy disk image
it: Immagine disco floppy

en: Raw disk image (XZ-compressed)
it: Immagine disco raw (compressa XZ)

en: Raw CD image
it: Immagine raw CD

en: Compressed CD image
it: Immagine CD compressa

en: AppImage application bundle
it: Bundle applicazione AppImage

en: CD Table Of Contents
it: Indice CD

en: GD-ROM image cuesheet
it: Cuesheet immagine GD-ROM

en: Padus DiscJuggler CD image
it: Immagine CD DiscJuggler Padus

en: PGN chess game notation
it: Notazione partita a scacchi PGN

en: CHM document
it: Documento CHM

en: Java byte code
it: Bytecode Java

en: UNIX-compressed file
it: File compresso-UNIX

en: Tar archive (gzip-compressed)
it: Archivio tar (compresso con gzip)

en: Program crash data
it: Dati crash di applicazione

en: CPIO archive
it: Archivio CPIO

en: CPIO archive (gzip-compressed)
it: Archivio CPIO (compresso con gzip)

en: Perf data
it: Dati perf

en: C shell script
it: Script C shell

en: Xbase document
it: Documento Xbase

en: ECMAScript program
it: Programma ECMAScript

en: MAME compressed hard disk image
it: Immagine disco MAME compressa

note: Translate this to Mega-CD if the console was known as such in your locale Should be Mega-CD in all but en_US, Mexico, Canada and Brazil: https://en.wikipedia.org/wiki/Sega_CD
en: Sega CD disc image
it: Immagine disco Sega Mega CD

note: Translate this to Kids Computer Pico if the console was known as such in your locale Should be Sega Pico in all but Japan: https://en.wikipedia.org/wiki/Sega_Pico
en: Sega Pico ROM
it: ROM Sega Pico

en: Sega Saturn disc image
it: Immagine disco Sega Saturn

en: Dreamcast disc image
it: Immagine disco Dreamcast

en: Nintendo DS ROM
it: ROM Nintendo DS

en: Nintendo 3DS ROM
it: ROM Nintendo 3DS

en: Nintendo 3DS Executable
it: Eseguibile Nintendo 3DS

en: PC Engine ROM
it: ROM PC Engine

en: Wii disc image
it: Immagine disco Wii

en: WiiWare bundle
it: Bundle WiiWare

en: GameCube disc image
it: Immagine disco GameCube

en: Thomson Mémo7 cartridge
it: Cartuccia Thomson Mémo7

en: Thomson cassette
it: Cassetta Thomson

en: HFE floppy disk image
it: Immagine disco floppy HFE

en: SAP Thomson floppy disk image
it: Immagine disco floppy Thomson SAP

en: Debian package
it: Pacchetto Debian

en: Qt Designer interface document
it: Documento interfaccia Qt Designer

en: Kaitai Struct definition file
it: File definizione Kaitai Struct

en: Qt Markup Language file
it: File Qt Markup Language

en: Desktop entry
it: Elemento desktop

en: FictionBook document
it: Documento FictionBook

en: Compressed FictionBook document
it: Documento FictionBook compresso

en: Dia diagram
it: Diagramma Dia

en: Dia shape
it: Sagoma Dia

en: TeX DVI document
it: Documento TeX DVI

en: Enlightenment theme
it: Tema Enlightenment

en: Egon Animator animation
it: Animazione Egon Animator

en: Executable
it: Eseguibile

en: FLTK Fluid file
it: File FLTK Fluid

en: WOFF font
it: Carattere WOFF

en: WOFF2 font
it: Carattere WOFF2

en: PostScript type-1 font
it: Carattere PostScript type-1

en: Adobe font metrics
it: Metriche tipo carattere Adobe

en: BDF font
it: Carattere BDF

en: DOS font
it: Carattere DOS

en: Adobe FrameMaker font
it: Carattere Adobe FrameMaker

en: LIBGRX font
it: Carattere LIBGRX

en: Linux PSF console font
it: Carattere console Linux PSF

en: Linux PSF console font (gzip-compressed)
it: Carattere console Linux PSF (compresso con gzip)

en: PCF font
it: Carattere PCF

en: OpenType font
it: Carattere OpenType

en: Speedo font
it: Carattere Speedo

en: SunOS News font
it: Carattere SunOS News

en: TDPFR font
it: Carattere TDPFR

en: TeX font
it: Carattere TeX

en: TeX font metrics
it: Metriche tipo carattere TeX

en: TrueType font
it: Carattere TrueType

en: Font collection
it: Raccolta di caratteri

en: TrueType XML font
it: Carattere TrueType XML

en: V font
it: Carattere V

en: Adobe FrameMaker document
it: Documento Adobe FrameMaker

en: Game Boy ROM
it: ROM Game Boy

en: Game Boy Color ROM
it: ROM Game Boy Color

en: Game Boy Advance ROM
it: ROM Game Boy Advance

en: Virtual Boy ROM
it: ROM Virtual Boy

en: GDBM database
it: Database GDBM

note: Translate this to Mega Drive if the console was known as such in your locale Should be Mega Drive in all but en_US, Mexico and Canada: https://en.wikipedia.org/wiki/Sega_Genesis#History
en: Genesis ROM
it: ROM Megadrive

note: Translate this to Super 32X, Mega Drive 32X or Mega 32X if the system was known as such in your locale Should be Super 32X in Japan, Mega Drive 32X in PAL region and Mega 32X in Brazil: https://en.wikipedia.org/wiki/32X
en: Genesis 32X ROM
it: ROM Sega Mega Drive 32X

en: Translated messages (machine-readable)
it: Messaggi tradotti (leggibili da macchina)

en: GTK+ Builder interface document
it: Documento interfaccia GTK+ Builder

en: Glade project
it: Progetto Glade

en: GnuCash financial data
it: Dati finanziari GnuCash

en: Gnumeric spreadsheet
it: Foglio di calcolo Gnumeric

en: Gnuplot document
it: Documento Gnuplot

en: Graphite scientific graph
it: Grafico scientifico Graphite

en: GTKtalog catalog
it: Catalogo GTKtalog

en: TeX DVI document (gzip-compressed)
it: Documento Tex DVI (compresso con gzip)

en: Gzip archive
it: Archivio gzip

en: PDF document (gzip-compressed)
it: Documento PDF (compresso con gzip)

en: PostScript document (gzip-compressed)
it: Documento PostScript (compresso con gzip)

en: HDF document
it: Documento HDF

en: IFF file
it: File IFF

en: iPod firmware
it: Firmware iPod

en: Java archive
it: Archivio Java

en: Java class
it: Classe Java

en: Groovy source code
it: Codice sorgente Groovy

en: Gradle script
it: Script Gradle

en: JNLP file
it: File JNPL

en: Java keystore
it: Keystore Java

en: Java JCE keystore
it: Keystore Java JCE

en: Pack200 Java archive
it: Archivio Pack200 Java

en: JavaScript program
it: Programma JavaScript

en: JSON document
it: Documento JSON

en: JRD document
it: Documento JRD

en: JSON patch
it: Patch JSON

en: JSON-LD document
it: Documento JSON-LD

en: JSON schema
it: Schema JSON

en: Jupyter notebook document
it: Documento notebook Jupyter

en: CoffeeScript document
it: Documento CoffeeScript

en: JBuilder project
it: Progetto JBuilder

en: Karbon14 drawing
it: Disegno Karbon14

en: KChart chart
it: Grafico KChart

en: Kexi settings
it: Impostazioni Kexi

en: Kexi shortcut
it: Scorciatoia Kexi

en: Kexi database file
it: File database Kexi

en: KFormula formula
it: Formula KFormula

en: KIllustrator drawing
it: Disegno KIllustrator

en: Kivio flowchart
it: Diagramma di flusso Kivio

en: Kontour drawing
it: Disegno Kontour

en: KPovModeler scene
it: Scena KPovModeler

en: KPresenter presentation
it: Presentazione KPresenter

en: Krita document
it: Documento Krita

en: KSpread spreadsheet
it: Foglio di calcolo KSpread

en: KSpread spreadsheet (encrypted)
it: Foglio di calcolo KSpread (cifrato)

en: KSysV init package
it: Pacchetto init KSysV

en: Kugar document
it: Documento Kugar

en: KWord document
it: Documento KWord

en: KWord document (encrypted)
it: Documento KWord (cifrato)

en: LHA archive
it: Archivio LHA

en: LHZ archive
it: Archivio LHZ

en: Message catalog
it: Catalogo di messaggi

en: LyX document
it: Documento LyX

en: LZ4 archive
it: Archivio LZ4

en: Tar archive (LZ4-compressed)
it: Archivio tar (compresso con LZ4)

en: Lzip archive
it: Archivio Lzip

en: Tar archive (lzip-compressed)
it: Archivio tar (compresso con lzip)

en: PDF document (lzip-compressed)
it: Documento PDF (compresso con lzip)

en: LZMA archive
it: Archivio LZMA

en: Tar archive (LZMA-compressed)
it: Archivio tar (compresso con LZMA)

en: LZO archive
it: Archivio LZO

en: Qpress archive
it: Archivio Qpress

en: XAR archive
it: Archivio XAR

en: Zlib archive
it: Archivio zlib

en: MagicPoint presentation
it: Presentazione MagicPoint

en: Macintosh MacBinary file
it: File Macintosh MacBinary

en: Matroska stream
it: Stream Matroska

en: Matroska video
it: Video Matroska

en: Matroska 3D video
it: Video Matroska 3D

en: Matroska audio
it: Audio Matroska

en: WebM video
it: Video WebM

en: WebM audio
it: Audio WebM

en: MHTML web archive
it: Archivio web MHTML

en: MXF video
it: Video MXF

en: OCL file
it: File OCL

en: COBOL source code
it: Codice sorgente COBOL

en: Mobipocket e-book
it: E-book Mobipocket

en: Adobe FrameMaker MIF document
it: Documento MIF Adobe FrameMaker

en: Mozilla bookmarks
it: Segnalibri Mozilla

en: DOS/Windows executable
it: Eseguibile DOS/Windows

en: DOS/Windows batch file
it: File batch DOS/Windows

en: Internet shortcut
it: Scorciatoia Internet

en: WRI document
it: Documento WRI

en: MSX ROM
it: ROM MSX

en: M4 macro
it: Macro M4

en: Nintendo64 ROM
it: ROM Nintendo64

en: Nautilus link
it: Collegamento Nautilus

en: Neo-Geo Pocket ROM
it: ROM Neo-Geo Pocket

en: Neo-Geo Pocket Color ROM
it: ROM Neo-Geo Pocket Color

note: Translate this to Famicom if the console was known as such in your locale
en: NES ROM
it: ROM NES

en: Unidata NetCDF document
it: Documento Unidata NetCDF

en: NewzBin usenet index
it: Indice Usenet NewzBiz

en: Object code
it: Codice oggetto

en: Annodex exchange format
it: Formato di scambio Annodex

en: Annodex video
it: Video Annodex

en: Annodex audio
it: Audio Annodex

en: Ogg multimedia file
it: File multimediale Ogg

en: Ogg audio
it: Audio Ogg

en: Ogg video
it: Video Ogg

en: Ogg Vorbis audio
it: Audio Ogg Vorbis

en: Ogg FLAC audio
it: Audio Ogg FLAC

en: Opus audio
it: Audio Opus

en: Ogg Speex audio
it: Audio Ogg Speex

en: Speex audio
it: Audio Speex

en: Ogg Theora video
it: Video Ogg Theora

en: OGM video
it: Video OGM

en: OLE2 compound document storage
it: Memorizzazione documento composto OLE2

en: Microsoft Windows Thumbnail Cache
it: Cache miniuature Microsoft Windows

en: Microsoft Publisher document
it: Documento Microsoft Publisher

en: Windows Installer package
it: Pacchetto Windows Installer

en: GNU Oleo spreadsheet
it: Foglio di calcolo GNU Oleo

en: PAK archive
it: Archivio PAK

en: Palm OS database
it: Database Palm OS

en: Parchive archive
it: Archivio Parchive

en: PEF executable
it: Eseguibile PEF

en: Perl script
it: Script Perl

en: PHP script
it: Script PHP

en: PKCS#7 certificate bundle
it: Bundle certificato PKCS#7

en: PKCS#12 certificate bundle
it: Bundle certificato PKCS#12

en: PlanPerfect spreadsheet
it: Foglio di calcolo PlanPerfect

en: Pocket Word document
it: Documento Pocket Word

en: Profiler results
it: Risultati profiler

en: Pathetic Writer document
it: Documento Pathetic Writer

en: Python bytecode
it: Bytecode Python

en: QtiPlot document
it: Documento QtiPlot

en: Quattro Pro spreadsheet
it: Foglio di calcolo Quattro Pro

en: QuickTime playlist
it: Playlist QuickTime

en: Quicken document
it: Documento Quicken

en: RAR archive
it: Archivio RAR

en: DAR archive
it: Archivio DAR

en: Alzip archive
it: Archivio Alzip

en: Rejected patch
it: Patch rifiutata

en: RPM package
it: Pacchetto RPM

en: Source RPM package
it: Pacchetto sorgente RPM

en: Ruby script
it: Script Ruby

en: Markaby script
it: Script Markaby

en: Crystal source code
it: Codice sorgente Crystal

en: Julia source code
it: Codice sorgente Julia

en: Rust source code
it: Codice sorgente Rust

en: SC/Xspread spreadsheet
it: Foglio di calcolo SC/Xspread

en: Shell archive
it: Archivio shell

en: Libtool shared library
it: Libreria condivisa libtool

en: Shared library
it: Libreria condivisa

en: Shell script
it: Script shell

en: Fish shell script
it: Script shell Fish

en: Nu shell script
it: Script shell Nu

en: Shockwave Flash file
it: File Shockwave Flash

note: translators: "Shorten" is the name of an audio codec
en: Shorten audio
it: Audio Shorten

en: Siag spreadsheet
it: Foglio di calcolo Siag

en: Skencil document
it: Documento Skencil

en: Stampede package
it: Pacchetto Stampede

en: SG-1000 ROM
it: ROM SG-1000

note: Translate this to "Master System/Mark III" if the console was known as such in your locale (probably only in Japan)
en: Master System ROM
it: ROM Master System

en: Game Gear ROM
it: ROM Game Gear

note: Translate this as Super Famicom (in Far East Asia) or Super Nintendo (in Europe) if the console was known as such in your locale
en: Super NES ROM
it: ROM Super Nintendo

en: StuffIt archive
it: Archivio StuffIt

en: StuffIt X archive
it: Archivio StuffIt X

en: SubRip subtitles
it: Sottotitoli SubRip

en: WebVTT subtitles
it: Sottotitoli WebVTT

en: SAMI subtitles
it: Sottotitoli SAMI

en: MicroDVD subtitles
it: Sottotitoli MicroDVD

en: SSA subtitles
it: Sottotitoli SSA

en: SubViewer subtitles
it: Sottotitoli SubViewer

en: iMelody ringtone
it: Suoneria iMelody

en: SMAF audio
it: Audio SMAF

en: MRML playlist
it: Playlist MRML

en: XMF audio
it: Audio XMF

en: Mobile XMF audio
it: Audio XMF mobile

en: SV4 CPIO archive
it: Archivio SV4 CPIO

en: SV4 CPIO archive (with CRC)
it: Archivio SV4 CPIO (con CRC)

en: Tar archive
it: Archivio tar

en: Tar archive (compressed)
it: Archivio tar (compresso)

en: Generic font file
it: File tipo di carattere generico

en: Packed font file
it: File tipo di carattere condensato

en: TGIF document
it: Documento TGIF

en: Theme
it: Tema

en: ToutDoux document
it: Documento ToutDoux

en: Backup file
it: File di backup

en: Troff document
it: Documento Troff

en: Manual page
it: Pagina di manuale

en: Manual page (compressed)
it: Pagina di manuale (compressa)

en: Tar archive (LZO-compressed)
it: Archivio tar (compresso con LZO)

en: XZ archive
it: Archivio xz

en: Tar archive (XZ-compressed)
it: Archivio tar (compresso con XZ)

en: Zpaq Archive
it: Archivio zpaq

en: Zstandard archive
it: Archivio Zstandard

en: Tar archive (Zstandard-compressed)
it: Archivio tar (compresso con Zstandard)

en: PDF document (XZ-compressed)
it: Documento PDF (compresso con XZ)

en: Ustar archive
it: Archivio ustar

en: WAIS source code
it: Codice sorgente WAIS

en: WordPerfect/Drawperfect image
it: Immagine WordPerfect/Drawperfect

en: Bandai WonderSwan ROM
it: ROM Bandai WonderSwan

en: Bandai WonderSwan Color ROM
it: ROM Bandai WonderSwan Color

en: DER/PEM/Netscape-encoded X.509 certificate
it: Certificato X.509 DER/PEM/Netscape

en: Empty document
it: Documento vuoto

en: Zoo archive
it: Archivio zoo

en: XHTML page
it: Pagina XHTML

en: Zip archive
it: Archivio zip

en: WIM disk image
it: Immagine disco WIM

en: Dolby Digital audio
it: Audio Dolby Digital

en: DTS audio
it: Audio DTS

en: DTS-HD audio
it: Audio DTS-HD

en: AMR audio
it: Audio AMR

en: AMR-WB audio
it: Audio AMR-WB

en: ULAW (Sun) audio
it: Audio ULAW (Sun)

en: Commodore 64 audio
it: Audio Commodore 64

en: PCM audio
it: Audio PCM

en: AIFC audio
it: Audio AIFC

en: AIFF/Amiga/Mac audio
it: Audio AIFF/Amiga/Mac

en: Monkey's audio
it: Audio Monkey's

en: Audible.Com audio
it: Audio Audible.Com

en: Audible Enhanced audio
it: Audio Audible Enhanced

en: DSDIFF audio
it: Audio DSDIFF

en: DSF audio
it: Audio DSF

en: Impulse Tracker audio
it: Audio Impulse Tracker

en: FLAC audio
it: Audio FLAC

en: TAK audio
it: Audio Tak

en: WavPack audio
it: Audio WavPack

en: WavPack audio correction file
it: File correzione audio WavPack

en: MIDI audio
it: Audio MIDI

en: Compressed Tracker audio
it: Audio compresso Tracker

en: AAC audio
it: Audio AAC

en: USAC audio
it: Audio USAC

en: MPEG-4 audio
it: Audio MPEG-4

en: MPEG-4 ringtone
it: Suoneria MPEG-4

en: MPEG-4 video
it: Video MPEG-4

en: MPEG-4 audio book
it: Audiolibro MPEG-4

en: 3GPP multimedia file
it: File multimediale 3GPP

en: 3GPP2 multimedia file
it: File multimediale 3GPP2

en: Amiga SoundTracker audio
it: Audio Amiga SoundTracker

en: MP2 audio
it: Audio MP2

en: MP3 audio
it: Audio MP3

en: Media playlist
it: Playlist multimediale

en: Microsoft ASX playlist
it: Playlist Microsoft ASX

en: PSF audio
it: Audio PSF

en: MiniPSF audio
it: Audio MiniPSF

en: PSFlib audio library
it: Libreria audio PSFlib

en: Windows Media audio
it: Audio Windows Media

en: Musepack audio
it: Audio Musepack

en: RealAudio document
it: Documento RealAudio

en: RealMedia playlist
it: Playlist RealMedia

en: RealVideo document
it: Documento RealVideo

en: RealMedia document
it: Documento RealMedia

en: RealPix document
it: Documento RealPix

en: RealText document
it: Documento RealText

en: RIFF audio
it: Audio RIFF

en: RIFF container
it: Container RIFF

en: Scream Tracker 3 audio
it: Audio Scream Tracker 3

en: MP3 ShoutCast playlist
it: Playlist MP3 ShoutCast

en: Scream Tracker audio
it: Audio Scream Tracker

en: VOC audio
it: Audio VOC

en: WAV audio
it: Audio WAV

en: FastTracker II instrument
it: Strumento FastTracker II

en: FastTracker II audio
it: Audio FastTracker II

en: TrueAudio audio
it: Audio TrueAudio

en: Windows BMP image
it: Immagine Windows BMP

en: WBMP image
it: Immagine WBMP

en: CGM image
it: Immagine CGM

en: CCITT G3 fax image
it: Immagine fax CCIT G3

en: GIF image
it: Immagine GIF

en: HEIF image
it: Immagine HEIF

en: IEF image
it: Immagine IEF

en: JPEG image
it: Immagine JPEG

en: MJPEG video stream
it: Stream video MJPEG

en: JPEG-2000 codestream
it: Codestream JPEG-2000

en: JPEG-2000 JP2 image
it: Immagine JPEG-2000 JP2

en: JPEG-2000 JPX image
it: Immagine JPEG-2000 JPX

en: JPEG-2000 JPM image
it: Immagine JPEG-2000 JPM

en: JPEG-2000 MJ2 video
it: Video JPEG-2000 MJ2

en: JPEG XL image
it: Immagine JPEG XL

en: OpenRaster image
it: Immagine OpenRaster

en: DirectDraw surface
it: Superficie DirectDraw

en: X11 cursor
it: Cursore X11

en: EXR image
it: Immagine EXR

en: Macintosh Quickdraw/PICT drawing
it: Disegno Macintosh Quickdraw/PICT

en: UFRaw ID image
it: Immagine UFRaw ID

en: Digital raw image
it: Immagine raw digitale

en: Adobe DNG negative
it: Negativo Adobe DNG

en: Canon CRW raw image
it: Immagine raw Canon CRW

en: Canon CR2 raw image
it: Immagine raw Canon CR2

en: Canon CR3 raw image
it: Immagine raw Canon CR3

en: Fuji RAF raw image
it: Immagine raw Fuji RAF

en: Kodak DCR raw image
it: Immagine raw Kodak DCR

en: Kodak K25 raw image
it: Immagine raw Kodak K25

en: Kodak KDC raw image
it: Immagine raw Kodak KDC

en: Minolta MRW raw image
it: Immagine raw Minolta MRW

en: Nikon NEF raw image
it: Immagine raw Nikon NEF

en: Nikon NRW raw image
it: Immagine raw Nikon NRW

en: Olympus ORF raw image
it: Immagine raw Olympus ORF

en: Panasonic raw image
it: Immagine raw Panasonic

en: Pentax PEF raw image
it: Immagine raw Pentax PEF

en: Sigma X3F raw image
it: Immagine raw Sigma X3F

en: Sony SRF raw image
it: Immagine raw Sony SRF

en: Sony SR2 raw image
it: Immagine raw Sony SR2

en: Sony ARW raw image
it: Immagine raw Sony ARW

en: PNG image
it: Immagine PNG

en: Animated PNG image
it: Immagine PNG animata

en: RLE bitmap image
it: Immagine bitmap RLE

en: SVG image
it: Immagine SVG

en: Compressed SVG image
it: Immagine SVG compressa

en: TIFF image
it: Immagine TIFF

en: Multi-page TIFF image
it: Immagine TIFF multi-pagina

en: AutoCAD image
it: Immagine AutoCAD

en: DXF vector image
it: Immagine vettoriale DXF

en: MDI image
it: Immagine MDI

en: JPEG XR image
it: Immagine JPEG XR

en: WebP image
it: Immagine WebP

en: 3D Studio image
it: Immagine 3D Studio

en: Applix Graphics image
it: Immagine Applix Graphics

en: CMU raster image
it: Immagine raster CMU

en: Compressed GIMP image
it: Immagine GIMP compressa

en: DICOM image
it: Immagine DICOM

en: DocBook document
it: Documento DocBook

en: DIB image
it: Immagine DIB

en: DjVu image
it: Immagine DjVu

en: DjVu document
it: Documento DjVu

en: DPX image
it: Immagine DPX

en: EPS image
it: Immagine EPS

en: FITS document
it: Documento FITS

en: FPX image
it: Immagine FPX

en: EPS image (gzip-compressed)
it: Immagine EPS (compressa con gzip)

en: Windows icon
it: Icona Windows

en: MacOS X icon
it: Icona MacOS X

en: ILBM image
it: Immagine ILBM

en: JNG image
it: Immagine JNG

en: LightWave object
it: Oggetto LightWave

en: LightWave scene
it: Scena LightWave

en: MacPaint Bitmap image
it: Immagine Bitmap MacPaint

en: Office drawing
it: Disegno Office

en: NIFF image
it: Immagine NIFF

en: PCX image
it: Immagine PCX

en: PCD image
it: Immagine PCD

en: PNM image
it: Immagine PNM

en: PBM image
it: Immagine PBM

en: PGM image
it: Immagine PGM

en: PPM image
it: Immagine PPM

en: Photoshop image
it: Immagine Photoshop

en: RGB image
it: Immagine RGB

en: SGI image
it: Immagine SGI

en: Sun raster image
it: Immagine raster Sun

en: TGA image
it: Immagine TGA

en: Windows cursor
it: Cursore Windows

en: Windows animated cursor
it: Cursore animato Windows

en: EMF image
it: Immagine EMF

en: WMF image
it: Immagine WMF

en: XBM image
it: Immagine XBM

en: GIMP image
it: Immagine GIMP

en: GIMP brush
it: Pennello GIMP

en: GIMP brush pipe
it: Pipe pennello GIMP

en: GIMP pattern
it: Motivo GIMP

en: XFig image
it: Immagine XFig

en: XPM image
it: Immagine XPM

en: X window image
it: Immagine X window

en: Block device
it: Device a blocchi

en: Character device
it: Device a caratteri

en: Folder
it: Cartella

en: Mount point
it: Punto di mount

en: Symbolic link
it: Collegamento simbolico

en: Mail delivery report
it: Rapporto di consegna posta

en: Mail disposition report
it: Rapporto di disposizione posta

en: Reference to remote file
it: Riferimento a file remoto

en: Usenet news message
it: Messaggio news Usenet

en: Partial email message
it: Messaggio email parziale

en: Email message
it: Messaggio email

en: GNU mail message
it: Messaggio GNU mail

en: IGES document
it: Documento IGES

en: glTF model
it: Modello glTF

en: VRML document
it: Documento VRML

en: OBJ 3D model
it: Modello OBJ 3D

en: OBJ 3D model material library
it: Modello libreria materiale OBJ 3D

en: Message in several formats
it: Messaggio in diversi formati

en: Macintosh AppleDouble-encoded file
it: File Macintosh codificato AppleDouble

en: Message digest
it: Digest di messaggi

en: Encrypted message
it: Messaggio cifrato

en: Compound documents
it: Documenti composti

en: Compound document
it: Documento composto

en: Mail system report
it: Rapporto di sistema posta

en: Signed message
it: Messaggio firmato

en: Stream of data (server push)
it: Flusso di dati (server push)

en: VCS/ICS calendar
it: Calendario VCS/ICS

en: CSS stylesheet
it: Foglio di stile CSS

en: Electronic business card
it: Biglietto da visita elettronico

en: Turtle document
it: Documento Turtle

en: txt2tags document
it: Documento txt2tags

en: Verilog source code
it: Codice sorgente Verilog

en: SystemVerilog header
it: Header SystemVerilog

en: SystemVerilog source code
it: Codice sorgente

en: VHDL source code
it: Codice sorgente VHDL

en: Enriched text document
it: Documento testo arricchito

en: Help page
it: Pagina di aiuto

en: Plain text document
it: Documento in testo semplice

en: RDF file
it: File RDF

en: ReStructuredText document
it: Documento reStructuredText

en: OWL XML file
it: File XML OWL

en: Email headers
it: Intestazioni email

en: Rich text document
it: Documento testo arricchito

en: RSS summary
it: Sommario RSS

en: Atom syndication feed
it: Feed di distribuzione Atom

en: OPML syndication feed
it: Feed di distribuzione OPML

en: SGML document
it: Documento SGML

en: Spreadsheet interchange document
it: Documento di scambio per foglio di calcolo

en: TSV document
it: Documento TSV

en: Graphviz DOT graph
it: Grafico Graphviz DOT

en: JAD document
it: Documento JAD

en: WML document
it: Documento WML

en: WMLScript program
it: Programma WMLScript

en: WarpScript source code
it: Codice sorgente WarpScript

en: ACE archive
it: Archivio ACE

en: Ada source code
it: Codice sorgente Ada

en: Author list
it: Elenco autori

en: BibTeX document
it: Documento BibTeX

en: Blueprint source code
it: Codice sorgente Blueprint

en: C++ header
it: Header C++

en: C++ source code
it: Codice sorgente C++

en: ChangeLog document
it: Documento ChangeLog

en: C header
it: Header C

en: CMake source code
it: Codice sorgente CMake

en: Common Lisp source code
it: Codice sorgente Common Lisp

en: CSV document
it: Documento CSV

en: CSV Schema document
it: Documento schema CSV

en: License terms
it: Termini di licenza

en: Author credits
it: Riconoscimenti autori

en: C source code
it: Codice sorgente C

en: C# source code
it: Codice sorgente C#

en: Vala source code
it: Codice sorgente Vala

en: OOC source code
it: Codice sorgente OOC

en: DCL script
it: Script DCL

en: DSSSL document
it: Documento DSSSL

en: D source code
it: Codice sorgente D

en: DTD file
it: File DTD

en: Eiffel source code
it: Codice sorgente Eiffel

en: Emacs Lisp source code
it: Codice sorgente Emacs Lisp

en: Elixir source code
it: Codice sorgente Elixir

en: Erlang source code
it: Codice sorgente Erlang

en: Fortran source code
it: Codice sorgente Fortran

en: Genie source code
it: Codice sorgente Genie

en: Translation file
it: File traduzione

en: Translation template
it: Modello traduzione

en: Gherkin document
it: Documento Gherkin

en: HTML document
it: Documento HTML

en: Web application cache file
it: File cache applicazione Web

en: Google Video Pointer shortcut
it: Scorciatoia Google Video Pointer

en: Haskell source code
it: Codice sorgente Haskell

en: IDL document
it: Documento IDL

en: Installation instructions
it: Istruzioni di installazione

en: Java source code
it: Codice sorgente Java

en: LDIF address book
it: Rubrica LDIF

en: Lilypond music sheet
it: Partitura Lilypond

en: LHS source code
it: Codice sorgente LHS

en: Application log
it: Registro applicazione

en: Makefile build file
it: File compilazione Makefile

en: Markdown document
it: Documento Markdown

en: Qt MOC file
it: File MOC Qt

en: Windows Registry extract
it: Estratto Windows Registry

en: MOF file
it: File MOF

en: Mup musical composition document
it: Documento composizione musicale Mup

en: Objective-C source code
it: Codice sorgente Objective-C

en: Objective-C++ source code
it: Codice sorgente Objective-C++

en: OCaml source code
it: Codice sorgente OCaml

en: OpenCL source code
it: Codice sorgente OpenCL

en: MATLAB file
it: File MATLAB

en: Meson source code
it: Codice sorgente Meson

en: Modelica model
it: Modello Modelica

en: Pascal source code
it: Codice sorgente Pascal

en: Differences between files
it: Differenze tra file

en: Dart source code
it: Codice sorgente Dart

en: Nim source code
it: Codice sorgente Nim

en: Nimscript source code
it: Codice sorgente Nimscript

en: Go source code
it: Codice sorgente Go

en: SCons configuration file
it: File configurazione SCons

en: Python 3 script
it: Script Python 3

en: Python script
it: Script Python

en: SageMath script
it: Script SageMath

en: Lua script
it: Script Lua

en: README document
it: Documento README

en: NFO document
it: Documento NFO

en: Todo.txt file
it: File todo.txt

en: RPM spec file
it: File specifica RPM

en: Sass CSS pre-processor file
it: File CSS Sass

en: Scala source code
it: Codice sorgente Scala

en: Scheme source code
it: Codice sorgente Scheme

en: SCSS pre-processor file
it: File SCSS

en: Setext document
it: Documento Setext

en: SQL code
it: Codice SQL

en: Tcl script
it: Script Tcl

en: TeX document
it: Documento TeX

en: TeXInfo document
it: Documento TeXInfo

en: Typst document
it: Documento Typst

en: Troff ME input document
it: Documento di input Troff ME

en: Troff MM input document
it: Documento di input Troff MM

en: Troff MS input document
it: Documento di input Troff MS

en: Twig template
it: Modello twig

en: X-Motif UIL table
it: Tabella UIL X-Motif

en: Resource location
it: Posizione risorsa

en: uuencoded file
it: File uuencoded

en: VBScript program
it: Programma VBScript

en: XMI file
it: File XMI

en: XSL FO file
it: File XSL FO

en: iptables configuration file
it: File configurazione iptables

en: D-Bus service file
it: File servizio D-Bus

en: Systemd unit file
it: File unità systemd

en: XSLT stylesheet
it: Foglio di stile XSLT

en: Maven description file
it: File descrizione Mave

en: XMCD CD database
it: Database XMCD CD

en: XML document
it: Documento XML

en: XML entities document
it: Documento entità XML

en: DV video
it: Video DV

en: ISI video
it: Video ISI

en: MPEG-2 transport stream
it: Stream di trasporto MPEG-2

en: MPEG video
it: Video MPEG

en: Video playlist
it: Playlist video

en: QuickTime video
it: Video QuickTime

en: QuickTime image
it: Immagine QuickTime

en: Khronos texture image
it: Immagine texture Khronos

en: ASTC texture
it: Texture ASTC

en: Vivo video
it: Video Vivo

en: Wavelet video
it: Video Wavelet

en: ANIM animation
it: Animazione ANIM

en: FLIC animation
it: Animazione FLIC

en: Haansoft Hangul document
it: Documento Haansoft Hangul

en: Haansoft Hangul document template
it: Modello documento Haansoft Hangul

en: MNG animation
it: Animazione MNG

en: ASF video
it: Video ASF

en: Windows Media Station file
it: File Windows Media Station

en: Windows Media video
it: Video Windows Media

en: AVI video
it: Video AVI

en: NullSoft video
it: Video NullSoft

en: SDP multicast stream file
it: File stream multicast SDP

en: SGI video
it: Video SGI

en: eMusic download package
it: Pacchetto scaricamento eMusic

en: KML geographic data
it: Dati geografici KML

en: KML geographic compressed data
it: Dati geografici KML compressi

en: GeoJSON geospatial data
it: Dati geo-spaziali GeoJSON

en: GPX geographic data
it: Dati geografici GPX

en: Citrix ICA settings file
it: File impostazioni Citrix ICA

en: XUL interface document
it: Documento interfaccia XUL

en: XPInstall installer module
it: Modulo installatore XPInstall

en: Word 2007 document
it: Documento Word 2007

en: Word 2007 document template
it: Modello documento Word 2007

en: PowerPoint 2007 presentation
it: Presentazione standard PowerPoint 2007

en: PowerPoint 2007 slide
it: Diapositiva PowerPoint 2007

en: PowerPoint 2007 show
it: Solo presentazione PowerPoint 2007

en: PowerPoint 2007 presentation template
it: Modello presentazione PowerPoint 2007

en: Excel 2007 spreadsheet
it: Foglio di calcolo Excel 2007

en: Excel 2007 spreadsheet template
it: Modello foglio di calcolo Excel 2007

en: Microsoft Office 2007 theme
it: Tema Microsoft Office 2007

en: T602 document
it: Documento T602

en: Cisco VPN settings
it: Impostazioni VPN Cisco

en: ICC profile
it: Profilo ICC

en: IT 8.7 color calibration file
it: File calibrazione colore IT 8.7

en: CCMX color correction file
it: File correzione colore CCMX

en: WinHelp help file
it: File aiuto WInHelp

en: Binary differences between files
it: Differenze binarie tra file

note: http://en.wikipedia.org/wiki/Design_rule_for_Camera_File_system
en: Digital photos
it: Foto digitali

note: http://en.wikipedia.org/wiki/DVD-Video
en: Video DVD
it: DVD video

note: http://en.wikipedia.org/wiki/Red_Book_(audio_CD_standard)
en: Audio CD
it: CD audio

note: http://en.wikipedia.org/wiki/Compact_Disc
en: Blank CD disc
it: Disco vuoto CD

note: http://en.wikipedia.org/wiki/DVD
en: Blank DVD disc
it: Disco vuoto DVD

note: http://en.wikipedia.org/wiki/Blu-ray_Disc
en: Blank Blu-ray disc
it: Disco vuoto Blu-ray

note: http://en.wikipedia.org/wiki/HD_DVD
en: Blank HD DVD disc
it: Disco vuoto DVD HD

note: http://en.wikipedia.org/wiki/DVD-Audio
en: Audio DVD
it: DVD audio

note: http://en.wikipedia.org/wiki/Blu-ray_Disc http://www.blu-raydisc.com/Section-13470/Section-13890/Index.html
en: Blu-ray video disc
it: Disco video Blu-ray

note: http://en.wikipedia.org/wiki/HD_DVD http://www.dvdafteredit.com/wiki/The_HVDVD_TS_Folder
en: HD DVD video disc
it: Disco video DVD HD

note: see fd.o hal spec
en: E-book reader
it: Lettore e-book

note: see fd.o hal spec
en: Portable audio player
it: Lettore audio portabile

note: https://github.com/ostreedev/ostree/blob/master/man/ostree-create-usb.xml
en: OSTree software updates
it: Aggiornamenti software OSTree

note: http://standards.freedesktop.org/autostart-spec/autostart-spec-latest.html http://bugzilla.gnome.org/show_bug.cgi?id=509823#c3
en: UNIX software
it: Software UNIX

note: http://standards.freedesktop.org/autostart-spec/autostart-spec-latest.html http://bugzilla.gnome.org/show_bug.cgi?id=509823#c3
en: Windows software
it: Software Windows

en: TriG RDF document
it: Documento TriG RDF

en: Apple Keynote 5 presentation
it: Presentazione Apple Keynote 5

en: Apple Numbers spreadsheet
it: Foglio di calcolo Apple Numbers

en: Apple Pages document
it: Documento Apple Pages

en: Apple Wallet pass
it: Pass Apple Wallet

en: Adobe PageMaker document
it: Documento Adobe PageMaker

en: Doom WAD file
it: File WAD Doom

en: Amiga disk image
it: Disco immagine Amiga

en: Flatpak application bundle
it: Bundle applicazione Flatpak

en: Flatpak repository description
it: Descrizione repository Flatpack

en: Flatpak repository reference
it: Riferimento repository Flatpack

en: Squashfs filesystem image
it: Immagine file system squashfs

en: Snap package
it: Pacchetto snap

en: 3MF document
it: Documento 3MF

en: STL 3D model
it: Modello 3D STL

en: G-code file
it: File G-code

en: G-code Extended file
it: File G-code Extended

en: Nintendo FDS disk image
it: Immagine disco Nintendo FDS

en: OVF disk image
it: Immagine disco OVF

en: QEMU QED disk image
it: Immagine disco QEMU QED

en: QEMU QCOW disk image
it: Immagine disco QEMU QCOW

en: VHD disk image
it: Immagine disco VHD

en: VHDX disk image
it: Immagine disco VHDX

en: VMDK disk image
it: Immagine disco VMDK

en: VDI disk image
it: Immagine disco VDI

en: AppleWorks document
it: Documento AppleWorks

en: BPS patch
it: Patch BPS

en: IPS patch
it: Patch IPS

en: Pyspread spreadsheet
it: Foglio di calcolo Pyspread

en: Kotlin source code
it: Codice sorgente Kotlin

en: Devicetree source code
it: Codice sorgente Devicetree

en: Flattened Devicetree
it: Devicetree compatto

en: AVIF image
it: Immagine AVIF

en: Quite OK Image Format
it: Formato immagine Quite OK

en: Bink Video
it: Video Bink

en: Smacker Video
it: Video Smacker

en: Org-mode file
it: File Org-mode

en: OpenZIM file
it: File OpenZIM

en: SPARQL query
it: Ricerca SPARQL

en: SPARQL query results
it: Risultati ricerca SPARQL

en: OpenVPN profile
it: Profilo OpenVPN

en: Modrinth Modpack
it: Modpack Modrinth

en: CBOR Data
it: Dati CBOR

en: ERIS Link
it: Collegamento ERIS

en: Gerber file
it: File Gerber

en: Gerber job file
it: File lavoro Gerber
