shared-mime-info - en to ja translation catalogue (767 entries)

en: ATK inset
ja: ATK インセット

en: Electronic book document
ja: 電子書籍

en: Kindle book document
ja: キンドルブックドキュメント

en: Adobe Illustrator document
ja: Adobe Illustrator ドキュメント

en: Macintosh BinHex-encoded file
ja: Macintosh BinHex エンコードファイル

en: Mathematica Notebook file
ja: Mathematica ノートブックファイル

en: MathML document
ja: MathML ドキュメント

en: Mailbox file
ja: 電子郵便

en: Metalink file
ja: Metalink ファイル

en: Unknown
ja: 不明

en: Partially downloaded file
ja: 部分的にダウンロードされたファイル

en: ODA document
ja: ODA ドキュメント

en: WWF document
ja: WWF ドキュメント

en: PDF document
ja: PDF ドキュメント

en: XSPF playlist
ja: XSPF プレイリスト

en: Microsoft Windows theme pack
ja: Microsoft Windows テーマパック

en: AmazonMP3 download file
ja: AmazonMP3 ダウンロードファイル

en: GSM 06.10 audio
ja: GSM 06.10 オーディオ

en: iRiver playlist
ja: iRiver プレイリスト

en: PGP/MIME-encrypted message header
ja: PGP/MIME 暗号化メッセージヘッダー

en: PGP keys
ja: PGP 鍵

en: PKCS#7 file
ja: PKCS#7 ファイル

en: PKCS#8 private key
ja: PKCS#8 秘密鍵

en: PKCS#8 private key (encrypted)
ja: PKCS#8 プライベートキー (暗号化)

en: PKCS#10 certification request
ja: PKCS#10 証明書署名要求

en: X.509 certificate
ja: X.509 証明書

en: PkiPath certification path
ja: PkiPath 証明書パス

en: PostScript document
ja: PostScript ドキュメント

en: Plucker document
ja: Plucker ドキュメント

en: RAML document
ja: RAML ドキュメント

en: RELAX NG XML schema
ja: RELAX NG XML スキーマ

en: RTF document
ja: RTF ドキュメント

en: Sieve mail filter script
ja: Sieve メールフィルタスクリプト

en: SMIL document
ja: SMIL ドキュメント

en: WPL playlist
ja: WPL プレイリスト

en: SQLite2 database
ja: SQLite2 データベース

en: SQLite3 database
ja: SQLite3 データベース

en: Apple System Profiler
ja: Apple システムプロファイラー

en: GEDCOM family history
ja: GEDCOM 家系図データ

en: Flash video
ja: Flash 動画

en: JavaFX video
ja: JavaFX 動画

note: translators: a record is in this context a description of a board game that has been played, and that can be played back again: http://www.red-bean.com/sgf/
en: SGF record
ja: SGF レコード

en: Godot Engine project
ja: Godot Engine プロジェクト

en: Godot Engine resource
ja: Godot Engine リソース

en: Godot Engine scene
ja: Godot Engine シーン

en: Godot Engine shader
ja: Godot Engine シェーダー

en: GDScript script
ja: GDScript スクリプト

en: XLIFF translation file
ja: XLIFF 翻訳ファイル

en: TOML document
ja: TOML ドキュメント

en: YAML document
ja: YAML ドキュメント

en: Corel Draw drawing
ja: Corel Draw ドロー

en: HPGL file
ja: HPGL ファイル

en: PCL file
ja: PCL ファイル

en: Lotus 1-2-3 spreadsheet
ja: Lotus 1-2-3 スプレッドシート

en: Lotus Word Pro document
ja: Lotus Word Pro ドキュメント

en: JET database
ja: JET データベース

en: Microsoft Cabinet archive
ja: Microsoft Cabinet アーカイブ

en: Excel spreadsheet
ja: Excel スプレッドシート

en: Excel add-in
ja: Excel アドイン

en: Excel 2007 binary spreadsheet
ja: Excel 2007 バイナリスプレッドシート

en: Excel spreadsheet template
ja: Excel スプレッドシートテンプレート

en: PowerPoint presentation
ja: PowerPoint プレゼンテーション

en: PowerPoint add-in
ja: PowerPoint アドイン

en: PowerPoint slide
ja: PowerPoint スライド

en: PowerPoint presentation template
ja: PowerPoint プレゼンテーションテンプレート

en: Office Open XML Visio drawing
ja: Office Open XML Visio ドロー

en: Office Open XML Visio template
ja: Office Open XML Visio テンプレート

en: Office Open XML Visio stencil
ja: Office Open XML Visio ステンシル

en: Word document
ja: Word ドキュメント

en: Word document template
ja: Word ドキュメントテンプレート

en: OpenXPS document
ja: OpenXPS ドキュメント

en: XPS document
ja: XPS ドキュメント

en: Microsoft Works document
ja: Microsoft Works ドキュメント

en: Microsoft Visio document
ja: Microsoft Visio ドキュメント

en: Word template
ja: Word テンプレート

en: GML document
ja: GML ドキュメント

en: GNUnet search file
ja: GNUnet 検索ファイル

en: TNEF message
ja: TNEF メッセージ

en: StarCalc spreadsheet
ja: StarCalc スプレッドシート

en: StarChart chart
ja: StarChart チャート

en: StarDraw drawing
ja: StarDraw ドロー

en: StarImpress presentation
ja: StarImpress プレゼンテーション

en: StarMail email
ja: StarMail メール

en: StarMath formula
ja: StarMath 計算式

en: StarWriter document
ja: StarWriter ドキュメント

en: ODT document
ja: ODT ドキュメント

en: ODT document (Flat XML)
ja: ODT ドキュメント (Flat XML)

en: ODT template
ja: ODT テンプレート

en: OTH template
ja: OTH テンプレート

en: ODM document
ja: ODM ドキュメント

en: ODG drawing
ja: ODG ドロー

en: ODG drawing (Flat XML)
ja: ODG ドロー (Flat XML)

en: ODG template
ja: ODG テンプレート

en: ODP presentation
ja: ODP プレゼンテーション

en: ODP presentation (Flat XML)
ja: ODP プレゼンテーション (Flat XML)

en: ODP template
ja: ODP テンプレート

en: ODS spreadsheet
ja: ODS スプレッドシート

en: ODS spreadsheet (Flat XML)
ja: ODS スプレッドシート (Flat XML)

en: ODS template
ja: ODS テンプレート

en: ODC chart
ja: ODC チャート

en: ODC template
ja: ODC テンプレート

en: ODF formula
ja: ODF 計算式

en: ODF template
ja: ODF テンプレート

en: ODB database
ja: ODB データベース

en: ODI image
ja: ODI 画像

en: OpenOffice.org extension
ja: OpenOffice.org 拡張機能

en: Android package
ja: Android パッケージ

en: SIS package
ja: SIS パッケージ

en: SISX package
ja: SISX パッケージ

en: WordPerfect document
ja: WordPerfect ドキュメント

en: YouTube media archive
ja: YouTube メディアアーカイブ

en: SPSS portable data file
ja: SPSS ポータブルデータファイル

en: SPSS data file
ja: SPSS データファイル

en: XBEL bookmarks
ja: XBEL ブックマーク

en: 7-zip archive
ja: 7-zip アーカイブ

en: AbiWord document
ja: AbiWord ドキュメント

en: CD image cuesheet
ja: CD イメージキューシート

en: Lotus AmiPro document
ja: Lotus AmiPro ドキュメント

en: AportisDoc document
ja: AportisDoc ドキュメント

en: Applix Spreadsheets spreadsheet
ja: Applix Spreadsheets スプレッドシート

en: Applix Words document
ja: Applix Words ドキュメント

en: ARC archive
ja: ARC アーカイブ

en: AR archive
ja: AR アーカイブ

en: ARJ archive
ja: ARJ アーカイブ

en: Electron Archive (ASAR)
ja: Electron アーカイブ (ASAR)

en: ASP page
ja: ASP ページ

en: AWK script
ja: AWK スクリプト

en: BCPIO archive
ja: BCPIO アーカイブ

en: BitTorrent seed file
ja: BitTorrent シードファイル

en: Blender scene
ja: Blender シーン

en: Lrzip archive
ja: Lrzip アーカイブ

en: Tar archive (lrzip-compressed)
ja: Tar アーカイブ (lrzip 圧縮)

en: Apple disk image
ja: Apple ディスクイメージ

en: Raw disk image
ja: Raw ディスクイメージ

en: Floppy disk image
ja: Floppy ディスクイメージ

en: Raw disk image (XZ-compressed)
ja: Raw ディスクイメージ (XZ 圧縮)

en: Compressed CD image
ja: 圧縮 CD イメージ

en: AppImage application bundle
ja: AppImage アプリケーションバンドル

en: GD-ROM image cuesheet
ja: GD-ROM イメージキューシート

en: Padus DiscJuggler CD image
ja: Padus DiscJuggler CD イメージ

en: PGN chess game notation
ja: PGN チェスゲーム記録

en: CHM document
ja: CHM ドキュメント

en: Java byte code
ja: Java バイトコード

en: UNIX-compressed file
ja: UNIX-compress ファイル

en: Tar archive (gzip-compressed)
ja: Tar アーカイブ (gzip 圧縮)

en: CPIO archive
ja: CPIO アーカイブ

en: CPIO archive (gzip-compressed)
ja: CPIO (gzip 圧縮) アーカイブ

en: C shell script
ja: C シェルスクリプト

en: Xbase document
ja: Xbase ドキュメント

en: ECMAScript program
ja: ECMAScript プログラム

en: MAME compressed hard disk image
ja: MAME 圧縮ハーディディスクイメージ

note: Translate this to Mega-CD if the console was known as such in your locale Should be Mega-CD in all but en_US, Mexico, Canada and Brazil: https://en.wikipedia.org/wiki/Sega_CD
en: Sega CD disc image
ja: Sega CD ディスクイメージ

note: Translate this to Kids Computer Pico if the console was known as such in your locale Should be Sega Pico in all but Japan: https://en.wikipedia.org/wiki/Sega_Pico
en: Sega Pico ROM
ja: キッズコンピュータ・ピコ ROM

en: Sega Saturn disc image
ja: Sega Saturn ディスクイメージ

en: Dreamcast disc image
ja: Dreamcast ディスクイメージ

en: Nintendo DS ROM
ja: ニンテンドーDS ROM

en: Nintendo 3DS ROM
ja: ニンテンドー3DS ROM

en: Nintendo 3DS Executable
ja: Nintendo 3DS 実行ファイル

en: PC Engine ROM
ja: PCエンジン ROM

en: Wii disc image
ja: Wii ディスクイメージ

en: WiiWare bundle
ja: WiiWare バンドル

en: GameCube disc image
ja: GameCube ディスクイメージ

en: Thomson Mémo7 cartridge
ja: Thomson Mémo7 カートリッジ

en: Thomson cassette
ja: Thomson カセット

en: HFE floppy disk image
ja: HFE フロッピーディスクイメージ

en: SAP Thomson floppy disk image
ja: SAP Thomson フロッピーディスクイメージ

en: Debian package
ja: Debian パッケージ

en: Qt Designer interface document
ja: Qt Designer インターフェイスドキュメント

en: Kaitai Struct definition file
ja: Kaitai Struct 定義ファイル

en: Qt Markup Language file
ja: Qt マークアップ言語ファイル

en: FictionBook document
ja: FictionBook ドキュメント

en: Compressed FictionBook document
ja: 圧縮 FictionBook ドキュメント

en: Dia diagram
ja: Dia ダイアグラム

en: Dia shape
ja: Dia 図形

en: TeX DVI document
ja: TeX DVI ドキュメント

en: Enlightenment theme
ja: Enlightenment テーマ

en: Egon Animator animation
ja: Egon Animator アニメーション

en: FLTK Fluid file
ja: FLTK Fluid ファイル

en: WOFF font
ja: WOFF フォント

en: WOFF2 font
ja: WOFF2 フォント

en: PostScript type-1 font
ja: PostScript type-1 フォント

en: Adobe font metrics
ja: Adobe フォントメトリック

en: BDF font
ja: BDF フォント

en: DOS font
ja: DOS フォント

en: Adobe FrameMaker font
ja: Adobe FrameMaker フォント

en: LIBGRX font
ja: LIBGRX フォーマット

en: Linux PSF console font
ja: Linux PSF コンソールフォント

en: Linux PSF console font (gzip-compressed)
ja: Linux PSF コンソールフォント (gzip 圧縮)

en: PCF font
ja: PCF フォント

en: OpenType font
ja: OpenType フォント

en: Speedo font
ja: Speedo フォント

en: SunOS News font
ja: SunOS News フォント

en: TeX font
ja: TeX フォント

en: TeX font metrics
ja: TeX フォントメトリック

en: TrueType font
ja: TrueType フォント

en: Font collection
ja: フォントコレクション

en: TrueType XML font
ja: TrueType XML フォント

en: V font
ja: V フォント

en: Adobe FrameMaker document
ja: Adobe FrameMaker ドキュメント

en: Game Boy ROM
ja: ゲームボーイ ROM

en: Game Boy Color ROM
ja: ゲームボーイカラー ROM

en: Game Boy Advance ROM
ja: ゲームボーイアドバンス ROM

en: Virtual Boy ROM
ja: バーチャルボーイ ROM

en: GDBM database
ja: GDBM データベース

note: Translate this to Mega Drive if the console was known as such in your locale Should be Mega Drive in all but en_US, Mexico and Canada: https://en.wikipedia.org/wiki/Sega_Genesis#History
en: Genesis ROM
ja: メガドライブ ROM

note: Translate this to Super 32X, Mega Drive 32X or Mega 32X if the system was known as such in your locale Should be Super 32X in Japan, Mega Drive 32X in PAL region and Mega 32X in Brazil: https://en.wikipedia.org/wiki/32X
en: Genesis 32X ROM
ja: メガドライブ 32X ROM

en: GTK+ Builder interface document
ja: GTK+ Builder インターフェイスドキュメント

en: Glade project
ja: Glade プロジェクト

en: GnuCash financial data
ja: GnuCash 会計データ

en: Gnumeric spreadsheet
ja: Gnumeric スプレッドシート

en: Gnuplot document
ja: Gnuplot ドキュメント

en: Graphite scientific graph
ja: Graphite scientific グラフ

en: GTKtalog catalog
ja: GTKtalog カタログ

en: TeX DVI document (gzip-compressed)
ja: Tex DVI ドキュメント (gzip 圧縮)

en: Gzip archive
ja: Gzip アーカイブ

en: PDF document (gzip-compressed)
ja: PDF ドキュメント (gzip 圧縮)

en: PostScript document (gzip-compressed)
ja: PostScript ドキュメント (gzip 圧縮)

en: HDF document
ja: HDF ドキュメント

en: IFF file
ja: IFF ファイル

en: iPod firmware
ja: iPod ファームウェア

en: Java archive
ja: Java アーカイブ

en: Java class
ja: Java クラス

en: Groovy source code
ja: Groovy ソースコード

en: Gradle script
ja: Gradle スクリプト

en: JNLP file
ja: JNLP ファイル

en: Java keystore
ja: Java キーストア

en: Java JCE keystore
ja: Java JCE キーストア

en: Pack200 Java archive
ja: Pack200 Java アーカイブ

en: JavaScript program
ja: JavaScript プログラム

en: JSON document
ja: JSON ドキュメント

en: JRD document
ja: JRD ドキュメント

en: JSON patch
ja: JSON パッチ

en: JSON-LD document
ja: JSON-LD ドキュメント

en: JSON schema
ja: JSON スキーマ

en: Jupyter notebook document
ja: Jupyter notebook ドキュメント

en: CoffeeScript document
ja: CoffeeScript ドキュメント

en: JBuilder project
ja: JBuilder プロジェクト

en: Karbon14 drawing
ja: Karbon14 ドロー

en: KChart chart
ja: KChart チャート

en: Kexi settings
ja: Kexi 設定

en: Kexi shortcut
ja: Kexi ショートカット

en: Kexi database file
ja: Kexi データベースファイル

en: KFormula formula
ja: KFormula 計算式

en: KIllustrator drawing
ja: KIllustrator ドロー

en: Kivio flowchart
ja: Kivio フローチャート

en: Kontour drawing
ja: Kontour ドロー

en: KPovModeler scene
ja: KPovModeler シーン

en: KPresenter presentation
ja: KPresenter プレゼンテーション

en: Krita document
ja: Krita ドキュメント

en: KSpread spreadsheet
ja: KSpread スプレッドシート

en: KSpread spreadsheet (encrypted)
ja: KSpread (暗号化) スプレッドシート

en: KSysV init package
ja: KSysV init パッケージ

en: Kugar document
ja: Kugar ドキュメント

en: KWord document
ja: KWord ドキュメント

en: KWord document (encrypted)
ja: KWord (暗号化) ドキュメント

en: LHA archive
ja: LHA アーカイブ

en: LHZ archive
ja: LHZ アーカイブ

en: LyX document
ja: LyX ドキュメント

en: LZ4 archive
ja: LZ4 アーカイヴ

en: Tar archive (LZ4-compressed)
ja: Tar アーカイブ (LZ4 圧縮)

en: Lzip archive
ja: Lzip アーカイブ

en: Tar archive (lzip-compressed)
ja: Tar アーカイブ (lzip 圧縮)

en: PDF document (lzip-compressed)
ja: PDF ドキュメント (lzip 圧縮)

en: LZMA archive
ja: LZMA アーカイブ

en: Tar archive (LZMA-compressed)
ja: Tar アーカイブ (LZMA 圧縮)

en: LZO archive
ja: LZO アーカイブ

en: Qpress archive
ja: Qpress アーカイブ

en: XAR archive
ja: XAR アーカイブ

en: Zlib archive
ja: Zlib アーカイブ

en: MagicPoint presentation
ja: MagicPoint プレゼンテーション

en: Macintosh MacBinary file
ja: Macintosh MacBinary ファイル

en: Matroska stream
ja: Matroska ストリーム

en: Matroska video
ja: Matroska 動画

en: Matroska 3D video
ja: Matroska 3D ビデオ

en: Matroska audio
ja: Matroska オーディオ

en: WebM video
ja: WebM 動画

en: WebM audio
ja: WebM オーディオ

en: MHTML web archive
ja: MHTML Web アーカイブ

en: MXF video
ja: MXF 動画

en: OCL file
ja: OCL ファイル

en: COBOL source code
ja: COBOL ソースコード

en: Mobipocket e-book
ja: Mobipocket 電子書籍

en: Adobe FrameMaker MIF document
ja: Adobe FrameMaker MIF ドキュメント

en: Mozilla bookmarks
ja: Mozilla ブックマーク

en: DOS/Windows executable
ja: DOS/Windows 実行ファイル

en: DOS/Windows batch file
ja: DOS/Windowsバッチファイル

en: Internet shortcut
ja: インターネットショートカット

en: WRI document
ja: WRI ドキュメント

en: M4 macro
ja: M4 マクロ

en: Nautilus link
ja: Nautilus リンク

en: Neo-Geo Pocket ROM
ja: ネオジオポケット ROM

en: Neo-Geo Pocket Color ROM
ja: ネオジオポケットカラー ROM

note: Translate this to Famicom if the console was known as such in your locale
en: NES ROM
ja: ファミコン ROM

en: Unidata NetCDF document
ja: Unidata NetCDF ドキュメント

en: NewzBin usenet index
ja: NewzBin Usenet インデックス

en: Object code
ja: 目的符号文書

en: Annodex exchange format
ja: Annodex 交換フォーマット

en: Annodex video
ja: Annodex 動画

en: Annodex audio
ja: Annodex オーディオ

en: Ogg multimedia file
ja: Ogg マルチメディアファイル

en: Ogg audio
ja: Ogg オーディオ

en: Ogg video
ja: Ogg 動画

en: Ogg Vorbis audio
ja: Ogg Vorbis オーディオ

en: Ogg FLAC audio
ja: Ogg FLAC オーディオ

en: Opus audio
ja: Opus オーディオ

en: Ogg Speex audio
ja: Ogg Speex オーディオ

en: Speex audio
ja: Speex オーディオ

en: Ogg Theora video
ja: Ogg Theora 動画

en: OGM video
ja: OGM 動画

en: OLE2 compound document storage
ja: OLE2 複合ドキュメントストレージ

en: Microsoft Publisher document
ja: Microsoft Publisher ドキュメント

en: Windows Installer package
ja: Windows インストーラパッケージ

en: GNU Oleo spreadsheet
ja: GNU Oleo スプレッドシート

en: PAK archive
ja: PAK アーカイブ

en: Palm OS database
ja: Palm OS データベース

en: Parchive archive
ja: Parchive アーカイブ

en: PEF executable
ja: PEF 実行ファイル

en: Perl script
ja: Perl スクリプト

en: PHP script
ja: PHP スクリプト

en: PKCS#7 certificate bundle
ja: PKCS#7 証明書バンドル

en: PKCS#12 certificate bundle
ja: PKCS#12 証明書バンドル

en: PlanPerfect spreadsheet
ja: PlanPerfect スプレッドシート

en: Pocket Word document
ja: Pocket Word ドキュメント

en: Pathetic Writer document
ja: Pathetic Writer ドキュメント

en: Python bytecode
ja: Python バイトコード

en: QtiPlot document
ja: QtiPlot ドキュメント

en: Quattro Pro spreadsheet
ja: Quattro Pro スプレッドシート

en: QuickTime playlist
ja: QuickTime プレイリスト

en: Quicken document
ja: Quicken ドキュメント

en: RAR archive
ja: RAR アーカイブ

en: DAR archive
ja: DAR アーカイブ

en: Alzip archive
ja: Alzip アーカイブ

en: RPM package
ja: RPM パッケージ

en: Source RPM package
ja: ソース RPM パッケージ

en: Ruby script
ja: Ruby スクリプト

en: Markaby script
ja: Markaby スクリプト

en: Crystal source code
ja: Crystal ソースコード

en: Julia source code
ja: Julia算譜

en: Rust source code
ja: Rust ソースコード

en: SC/Xspread spreadsheet
ja: SC/Xspread スプレッドシート

en: Shell archive
ja: シェル自己解凍ファイル

en: Shared library
ja: 共有ライブラリ

en: Shockwave Flash file
ja: Shockwave Flash ファイル

note: translators: "Shorten" is the name of an audio codec
en: Shorten audio
ja: Shorten オーディオ

en: Siag spreadsheet
ja: Siag スプレッドシート

en: Skencil document
ja: Skencil ドキュメント

en: Stampede package
ja: Stampede パッケージ

note: Translate this to "Master System/Mark III" if the console was known as such in your locale (probably only in Japan)
en: Master System ROM
ja: マスターシステム ROM

en: Game Gear ROM
ja: ゲームギア ROM

note: Translate this as Super Famicom (in Far East Asia) or Super Nintendo (in Europe) if the console was known as such in your locale
en: Super NES ROM
ja: スーパーファミコン ROM

en: StuffIt archive
ja: StuffIt アーカイブ

en: SubRip subtitles
ja: SubRip 字幕

en: WebVTT subtitles
ja: WebVTT 字幕

en: SAMI subtitles
ja: SAMI 字幕

en: MicroDVD subtitles
ja: MicroDVD 字幕

en: SSA subtitles
ja: SSA 字幕

en: SubViewer subtitles
ja: SubViewer 字幕

en: iMelody ringtone
ja: iMelody リングトーン

en: SMAF audio
ja: SMAF オーディオ

en: MRML playlist
ja: MRML プレイリスト

en: XMF audio
ja: XMF オーディオ

en: Mobile XMF audio
ja: Mobile XMF オーディオ

en: SV4 CPIO archive
ja: SV4 CPIO アーカイブ

en: SV4 CPIO archive (with CRC)
ja: SV4 CPIO アーカイブ (CRC 有り)

en: Tar archive
ja: Tar アーカイブ

en: Tar archive (compressed)
ja: Tar アーカイブ (圧縮)

en: Generic font file
ja: 汎用フォント

en: TGIF document
ja: TGIF ドキュメント

en: ToutDoux document
ja: ToutDoux ドキュメント

en: Backup file
ja: 控え

en: Troff document
ja: Troff 入力ドキュメント

en: Manual page
ja: マニュアルページ

en: Manual page (compressed)
ja: マニュアルページ (圧縮)

en: Tar archive (LZO-compressed)
ja: Tar アーカイブ (LZO 圧縮)

en: XZ archive
ja: XZ アーカイブ

en: Tar archive (XZ-compressed)
ja: Tar アーカイブ (XZ 圧縮)

en: Zstandard archive
ja: Zstandard アーカイブ

en: Tar archive (Zstandard-compressed)
ja: Tar アーカイブ (ZStandard 圧縮)

en: PDF document (XZ-compressed)
ja: PDF 文書（XZ 圧縮）

en: Ustar archive
ja: Ustar アーカイブ

en: WAIS source code
ja: WAIS ソースコード

en: WordPerfect/Drawperfect image
ja: WordPerfect/Drawperfect 画像

en: Bandai WonderSwan ROM
ja: バンダイワンダースワン ROM

en: Bandai WonderSwan Color ROM
ja: バンダイワンダースワンカラー ROM

en: DER/PEM/Netscape-encoded X.509 certificate
ja: DER/PEM/Netscape エンコード X.509 証明書

en: Empty document
ja: 空の文書

en: Zoo archive
ja: Zoo アーカイブ

en: XHTML page
ja: XHTML ページ

en: Zip archive
ja: Zip アーカイブ

en: WIM disk image
ja: WIM ディスクイメージ

en: Dolby Digital audio
ja: ドルビーデジタルオーディオ

en: DTS audio
ja: DTS オーディオ

en: DTS-HD audio
ja: DTS-HD オーディオ

en: AMR audio
ja: AMR オーディオ

en: AMR-WB audio
ja: AMR-WB オーディオ

en: ULAW (Sun) audio
ja: ULAW (Sun) オーディオ

en: Commodore 64 audio
ja: Commodore 64 オーディオ

en: PCM audio
ja: PCM オーディオ

en: AIFC audio
ja: AIFC オーディオ

en: AIFF/Amiga/Mac audio
ja: AIFF/Amiga/Mac オーディオ

en: Monkey's audio
ja: Monkey's オーディオ

en: Audible.Com audio
ja: Audible.Com オーディオ

en: Audible Enhanced audio
ja: Audible エンハンスオーディオ

en: DSDIFF audio
ja: DSDIFF オーディオ

en: DSF audio
ja: DSF オーディオ

en: Impulse Tracker audio
ja: Impulse Tracker オーディオ

en: FLAC audio
ja: FLAC オーディオ

en: WavPack audio
ja: WavPack オーディオ

en: WavPack audio correction file
ja: WavPack オーディオコレクションファイル

en: MIDI audio
ja: MIDI オーディオ

en: AAC audio
ja: AAC オーディオ

en: USAC audio
ja: USAC オーディオ

en: MPEG-4 audio
ja: MPEG-4 オーディオ

en: MPEG-4 ringtone
ja: MPEG-4 着信音

en: MPEG-4 video
ja: MPEG-4 動画

en: MPEG-4 audio book
ja: MPEG-4 オーディオブック

en: 3GPP multimedia file
ja: 3GPP マルチメディアファイル

en: 3GPP2 multimedia file
ja: 3GPP2 マルチメディアファイル

en: Amiga SoundTracker audio
ja: Amiga SoundTracker オーディオ

en: MP2 audio
ja: MP2 オーディオ

en: MP3 audio
ja: MP3 オーディオ

en: Media playlist
ja: メディアプレイリスト

en: Microsoft ASX playlist
ja: Microsoft ASX プレイリスト

en: PSF audio
ja: PSF オーディオ

en: MiniPSF audio
ja: MiniPSF オーディオ

en: PSFlib audio library
ja: PSFlib オーディオライブラリ

en: Windows Media audio
ja: Windows Media オーディオ

en: Musepack audio
ja: Musepack オーディオ

en: RealAudio document
ja: RealAudio ドキュメント

en: RealMedia playlist
ja: RealMedia プレイリスト

en: RealVideo document
ja: RealVideo ドキュメント

en: RealMedia document
ja: RealMedia ドキュメント

en: RealPix document
ja: RealPix ドキュメント

en: RealText document
ja: RealText ドキュメント

en: RIFF audio
ja: RIFF オーディオ

en: RIFF container
ja: RIFF コンテナ

en: Scream Tracker 3 audio
ja: Scream Tracker 3 オーディオ

en: MP3 ShoutCast playlist
ja: MP3 ShoutCast プレイリスト

en: Scream Tracker audio
ja: Scream Tracker オーディオ

en: VOC audio
ja: VOC オーディオ

en: WAV audio
ja: WAV オーディオ

en: FastTracker II audio
ja: FastTracker II オーディオ

en: TrueAudio audio
ja: TrueAudio オーディオ

en: Windows BMP image
ja: Windows BMP 画像

en: WBMP image
ja: WBMP 画像

en: CGM image
ja: CGM 画像

en: CCITT G3 fax image
ja: CCITT G3 ファックス画像

en: GIF image
ja: GIF 画像

en: HEIF image
ja: HEIF 画像

en: IEF image
ja: IEF 画像

en: JPEG image
ja: JPEG 画像

en: MJPEG video stream
ja: MJPEG 動画ストリーム

en: JPEG-2000 codestream
ja: JPEG-2000 コードストリーム

en: JPEG-2000 JP2 image
ja: JPEG-2000 JP2 画像

en: JPEG-2000 JPX image
ja: JPEG-2000 JPX 画像

en: JPEG-2000 JPM image
ja: JPEG-2000 JPM 画像

en: JPEG-2000 MJ2 video
ja: JPEG-2000 MJ2 動画

en: JPEG XL image
ja: JPEG XL 画像

en: OpenRaster image
ja: OpenRaster 画像

en: DirectDraw surface
ja: DirectDraw サーフェイス

en: X11 cursor
ja: X11 カーソル

en: EXR image
ja: EXR 画像

en: Macintosh Quickdraw/PICT drawing
ja: Macintosh Quickdraw/PICT ドロー

en: UFRaw ID image
ja: UFRaw ID イメージ

en: Digital raw image
ja: 生写真

en: Adobe DNG negative
ja: Adobe DNG ネガ

en: Canon CRW raw image
ja: Canon CRW raw 画像

en: Canon CR2 raw image
ja: Canon CR2 raw 画像

en: Canon CR3 raw image
ja: Canon CR3 raw 画像ファイル

en: Fuji RAF raw image
ja: Fuji RAF raw 画像

en: Kodak DCR raw image
ja: Kodak DCR raw 画像

en: Kodak K25 raw image
ja: Kodak K25 raw 画像

en: Kodak KDC raw image
ja: Kodak KDC raw 画像

en: Minolta MRW raw image
ja: Minolta MRW raw 画像

en: Nikon NEF raw image
ja: Nikon NEF raw イメージ

en: Nikon NRW raw image
ja: Nikon NRW raw 画像ファイル

en: Olympus ORF raw image
ja: Olympus ORF raw 画像

en: Panasonic raw image
ja: Panasonic raw 画像

en: Pentax PEF raw image
ja: Pentax PEF raw 画像

en: Sigma X3F raw image
ja: Sigma X3F raw 画像

en: Sony SRF raw image
ja: Sony SRF raw 画像

en: Sony SR2 raw image
ja: Sony SR2 raw 画像

en: Sony ARW raw image
ja: Sony ARW raw 画像

en: PNG image
ja: PNG 画像

en: Animated PNG image
ja: PNG動画

en: RLE bitmap image
ja: RLE ビットマップ画像

en: SVG image
ja: SVG 画像

en: Compressed SVG image
ja: SVG画像（圧縮）

en: TIFF image
ja: TIFF 画像

en: Multi-page TIFF image
ja: マルチページ TIFF 画像

en: AutoCAD image
ja: AutoCAD 画像

en: DXF vector image
ja: DXF ベクター画像

en: MDI image
ja: MDI 画像

en: WebP image
ja: WebP 画像

en: 3D Studio image
ja: 3D Studio 画像

en: Applix Graphics image
ja: Applix Graphics 画像

en: CMU raster image
ja: CMU ラスター画像

en: Compressed GIMP image
ja: GIMP画像（圧縮）

en: DICOM image
ja: DICOM 画像

en: DocBook document
ja: DocBook ドキュメント

en: DIB image
ja: DIB 画像

en: DjVu image
ja: DjVu 画像

en: DjVu document
ja: DjVu ドキュメント

en: DPX image
ja: DPX 画像

en: EPS image
ja: EPS 画像

en: FITS document
ja: FITS ドキュメント

en: FPX image
ja: FPX 画像

en: EPS image (gzip-compressed)
ja: EPS 画像 (gzip 圧縮)

en: Windows icon
ja: Windows アイコン

en: MacOS X icon
ja: MacOS X アイコン

en: ILBM image
ja: ILBM 画像

en: JNG image
ja: JNG 画像

en: LightWave object
ja: LightWave オブジェクト

en: LightWave scene
ja: LightWave シーン

en: MacPaint Bitmap image
ja: MacPaint ビットマップ画像

en: Office drawing
ja: Office ドロー

en: NIFF image
ja: NIFF 画像

en: PCX image
ja: PCX 画像

en: PCD image
ja: PCD 画像

en: PNM image
ja: PNM 画像

en: PBM image
ja: PBM 画像

en: PGM image
ja: PGM 画像

en: PPM image
ja: PPM 画像

en: Photoshop image
ja: Photoshop 画像

en: RGB image
ja: RGB 画像

en: SGI image
ja: SGI 画像

en: Sun raster image
ja: Sun ラスタ画像

en: TGA image
ja: TGA 画像

en: Windows cursor
ja: Windows カーソル

en: Windows animated cursor
ja: Windows アニメーションカーソル

en: EMF image
ja: EMF 画像

en: WMF image
ja: WMF 画像

en: XBM image
ja: XBM 画像

en: GIMP image
ja: GIMP 画像

en: GIMP brush
ja: GIMP ブラシ

en: GIMP brush pipe
ja: GIMP パイプブラシ

en: GIMP pattern
ja: GIMP パターン

en: XFig image
ja: XFig 画像

en: XPM image
ja: XPM 画像

en: X window image
ja: X window 画像

en: Block device
ja: 区画様機器

en: Character device
ja: 文字様機器

en: Folder
ja: フォルダ

en: Pipe
ja: パイプ

en: Mount point
ja: マウント箇所

en: Socket
ja: ソケット

en: Symbolic link
ja: シンボリックリンク

en: Usenet news message
ja: Usenet news メッセージ

en: GNU mail message
ja: GNU メールメッセージ

en: IGES document
ja: IGES ドキュメント

en: glTF model
ja: glTF モデル

en: VRML document
ja: VRML ドキュメント

en: OBJ 3D model
ja: OBJ 3D モデル

en: OBJ 3D model material library
ja: OBJ 3D モデルマテリアルライブラリー

en: Macintosh AppleDouble-encoded file
ja: Macintosh AppleDouble エンコードファイル

en: VCS/ICS calendar
ja: VCS/ICS カレンダー

en: CSS stylesheet
ja: CSS スタイルシート

en: Electronic business card
ja: 電子名刺

en: Turtle document
ja: Turtle ドキュメント

en: txt2tags document
ja: txt2tags ドキュメント

en: Verilog source code
ja: Verilog ソースコード

en: SystemVerilog header
ja: SystemVerilog ヘッダー

en: SystemVerilog source code
ja: SystemVerilog ソースコード

en: VHDL source code
ja: VHDL ソースコード

en: Enriched text document
ja: 装飾された文書

en: Help page
ja: 取説文書

en: Plain text document
ja: 平文文書

en: RDF file
ja: RDF ファイル

en: OWL XML file
ja: OWL XML ファイル

en: RSS summary
ja: RSS サマリ

en: Atom syndication feed
ja: Atom 配信フィード

en: OPML syndication feed
ja: OPML 配信フィード

en: SGML document
ja: SGML ドキュメント

en: TSV document
ja: TSV ドキュメント

en: Graphviz DOT graph
ja: Graphviz DOT グラフ

en: JAD document
ja: JAD ドキュメント

en: WML document
ja: WML ドキュメント

en: WMLScript program
ja: WMLScript プログラム

en: WarpScript source code
ja: WarpScript ソースコード

en: ACE archive
ja: ACE アーカイブ

en: Ada source code
ja: Ada ソースコード

en: BibTeX document
ja: BibTeX ドキュメント

en: C++ header
ja: C++ ヘッダー

en: C++ source code
ja: C++ ソースコード

en: ChangeLog document
ja: ChangeLog ドキュメント

en: C header
ja: C ヘッダー

en: CMake source code
ja: CMake ソースコード

en: Common Lisp source code
ja: Common Lisp ソースコード

en: CSV document
ja: CSV ドキュメント

en: CSV Schema document
ja: CSV Schema ドキュメント

en: License terms
ja: 利用許諾

en: C source code
ja: C ソースコード

en: C# source code
ja: C# ソースコード

en: Vala source code
ja: Vala ソースコード

en: OOC source code
ja: OOC ソースコード

en: DCL script
ja: DCL スクリプト

en: DSSSL document
ja: DSSSL ドキュメント

en: D source code
ja: D ソースコード

en: DTD file
ja: DTD ファイル

en: Eiffel source code
ja: Eiffel ソースコード

en: Emacs Lisp source code
ja: Emacs Lisp ソースコード

en: Elixir source code
ja: Elixir ソースコード

en: Erlang source code
ja: Erlang ソースコード

en: Fortran source code
ja: Fortran ソースコード

en: Genie source code
ja: Genie ソースコード

en: Translation file
ja: 翻訳文書

en: Translation template
ja: 翻訳雛形

en: Gherkin document
ja: Gherkin ドキュメント

en: HTML document
ja: HTML ドキュメント

en: Web application cache file
ja: Web アプリケーションキャッシュファイル

en: Google Video Pointer shortcut
ja: Google Video Pointer ショートカット

en: Haskell source code
ja: Haskell ソースコード

en: IDL document
ja: IDL ドキュメント

en: Installation instructions
ja: 導入指南

en: Java source code
ja: Java ソースコード

en: LDIF address book
ja: LDIF アドレス帳

en: Lilypond music sheet
ja: Lilypond 楽譜データ

en: LHS source code
ja: LHS ソースコード

en: Application log
ja: アプリケーション記録

en: Makefile build file
ja: Makefile ビルドファイル

en: Markdown document
ja: Markdown

en: Qt MOC file
ja: Qt MOC ファイル

en: Windows Registry extract
ja: WIndows レジストリ抽出ファイル

en: MOF file
ja: MOF ファイル

en: Mup musical composition document
ja: Mup 作曲ドキュメント

en: Objective-C source code
ja: Objective-C ソースコード

en: Objective-C++ source code
ja: Objective-C++ ソースコード

en: OCaml source code
ja: OCaml ソースコード

en: OpenCL source code
ja: OpenCL ソースコード

en: MATLAB file
ja: MATLAB ファイル

en: Meson source code
ja: Meson ソースコード

en: Modelica model
ja: Modelica モデル

en: Pascal source code
ja: Pascal ソースコード

en: Differences between files
ja: 差分文書

en: Dart source code
ja: Dart ソースコード

en: Go source code
ja: Go ソースコード

en: SCons configuration file
ja: SCons 設定ファイル

en: Python 3 script
ja: Python 3 スクリプト

en: Python script
ja: Python スクリプト

en: SageMath script
ja: SageMath スクリプト

en: Lua script
ja: Lua スクリプト

en: README document
ja: README ドキュメント

en: NFO document
ja: NFO ドキュメント

en: Todo.txt file
ja: TODO文書

en: RPM spec file
ja: RPM spec ファイル

en: Sass CSS pre-processor file
ja: Sass CSS プリプロセッサファイル

en: Scala source code
ja: Scala ソースコード

en: Scheme source code
ja: Scheme ソースコード

en: SCSS pre-processor file
ja: SCSS プリプロセッサファイル

en: Setext document
ja: Setext ドキュメント

en: SQL code
ja: SQL コード

en: Tcl script
ja: Tcl スクリプト

en: TeX document
ja: TeX ドキュメント

en: TeXInfo document
ja: TeXInfo ドキュメント

en: Troff ME input document
ja: Troff ME 入力ドキュメント

en: Troff MM input document
ja: Troff MM 入力ドキュメント

en: Troff MS input document
ja: Troff MS 入力ドキュメント

en: Twig template
ja: Twig テンプレート

en: X-Motif UIL table
ja: X-Motif UIL 表

en: uuencoded file
ja: 未エンコードファイル

en: VBScript program
ja: VBScript プログラム

en: XMI file
ja: XMI ファイル

en: XSL FO file
ja: XSL FO ファイル

en: iptables configuration file
ja: iptables 設定ファイル

en: D-Bus service file
ja: D-Bus サービスファイル

en: Systemd unit file
ja: systemdのunitファイル

en: XSLT stylesheet
ja: XSLT スタイルシート

en: Maven description file
ja: Maven 説明ファイル

en: XMCD CD database
ja: XMCD CD データベース

en: XML document
ja: XML ドキュメント

en: XML entities document
ja: XML エントリドキュメント

en: DV video
ja: DV 動画

en: ISI video
ja: ISI 動画

en: MPEG-2 transport stream
ja: MPEG-2 トランスポートストリーム

en: MPEG video
ja: MPEG 動画

en: Video playlist
ja: ビデオ再生リスト

en: QuickTime video
ja: QuickTime 動画

en: QuickTime image
ja: QuickTime 画像

en: Khronos texture image
ja: Khronos テクスチャ画像

en: ASTC texture
ja: ASTC テクスチャ

en: Vivo video
ja: Vivo 動画

en: Wavelet video
ja: Wavelet 動画

en: ANIM animation
ja: ANIM アニメーション

en: FLIC animation
ja: FLIC アニメーション

en: Haansoft Hangul document
ja: Haansoft Hangul ドキュメント

en: Haansoft Hangul document template
ja: Haansoft Hangul ドキュメントテンプレート

en: MNG animation
ja: MNG アニメーション

en: ASF video
ja: ASF 動画

en: Windows Media Station file
ja: Windows Media Station ファイル

en: Windows Media video
ja: Windows Media 動画

en: AVI video
ja: AVI 動画

en: NullSoft video
ja: NullSoft 動画

en: SDP multicast stream file
ja: SDP マルチキャストストリームファイル

en: SGI video
ja: SGI 動画

en: eMusic download package
ja: eMusic ダウンロードパッケージ

en: KML geographic data
ja: KML 地理データ

en: KML geographic compressed data
ja: KML 地理圧縮データ

en: GeoJSON geospatial data
ja: GeoJSON 地理空間データ

en: GPX geographic data
ja: GPX 地理データ

en: Citrix ICA settings file
ja: Citrix ICA 設定ファイル

en: XUL interface document
ja: XUL インターフェイスドキュメント

en: XPInstall installer module
ja: XPInstall インストーラモジュール

en: Word 2007 document
ja: Word 2007 ドキュメント

en: Word 2007 document template
ja: Word 2007 ドキュメントテンプレート

en: PowerPoint 2007 presentation
ja: PowerPoint 2007 プレゼンテーション

en: PowerPoint 2007 slide
ja: PowerPoint 2007 スライド

en: PowerPoint 2007 show
ja: PowerPoint 2007 プレゼンテーション

en: PowerPoint 2007 presentation template
ja: PowerPoint 2007 プレゼンテーションテンプレート

en: Excel 2007 spreadsheet
ja: Excel 2007 スプレッドシート

en: Excel 2007 spreadsheet template
ja: Excel 2007 スプレッドシートテンプレート

en: T602 document
ja: T602 ドキュメント

en: Cisco VPN settings
ja: Cisco VPN 設定

en: ICC profile
ja: ICC プロファイル

en: IT 8.7 color calibration file
ja: IT 8.7 カラーキャリブレーションファイル

en: CCMX color correction file
ja: CCMX カラー訂正ファイル

en: WinHelp help file
ja: WinHelp ヘルプファイル

note: TRANSLATORS: This is a brand-name, not a generic term. Please see http://en.wikipedia.org/wiki/Video_CD http://www.herongyang.com/CD-DVD/VCD-Movie-File-Directory-Structure.html
en: Video CD
ja: ビデオ CD

note: TRANSLATORS: This is a brand-name, not a generic term. Please see http://en.wikipedia.org/wiki/Super_Video_CD http://everything2.com/index.pl?node_id=1009222
en: Super Video CD
ja: スーパービデオ CD

note: http://en.wikipedia.org/wiki/DVD-Video
en: Video DVD
ja: 動画DVD

note: http://en.wikipedia.org/wiki/Red_Book_(audio_CD_standard)
en: Audio CD
ja: 音声CD

note: http://en.wikipedia.org/wiki/Compact_Disc
en: Blank CD disc
ja: 空CD

note: http://en.wikipedia.org/wiki/DVD
en: Blank DVD disc
ja: 空DVD

note: http://en.wikipedia.org/wiki/Blu-ray_Disc http://www.blu-raydisc.com/Section-13470/Section-13890/Index.html
en: Blu-ray video disc
ja: Blu-ray ビデオディスク

note: http://en.wikipedia.org/wiki/HD_DVD http://www.dvdafteredit.com/wiki/The_HVDVD_TS_Folder
en: HD DVD video disc
ja: HD DVD ビデオディスク

note: see fd.o hal spec
en: E-book reader
ja: 電子書籍閲覧機

note: TRANSLATORS: This is a brand-name, not a generic term. Please see http://en.wikipedia.org/wiki/Picture_CD http://www.re.org/kristin/picturecd.html
en: Picture CD
ja: ピクチャー CD

note: https://github.com/ostreedev/ostree/blob/master/man/ostree-create-usb.xml
en: OSTree software updates
ja: OSTree ソフトウェアアップデート

note: http://standards.freedesktop.org/autostart-spec/autostart-spec-latest.html http://bugzilla.gnome.org/show_bug.cgi?id=509823#c3
en: Software
ja: ソフトウェア

note: http://standards.freedesktop.org/autostart-spec/autostart-spec-latest.html http://bugzilla.gnome.org/show_bug.cgi?id=509823#c3
en: UNIX software
ja: UNIX ソフトウェア

note: http://standards.freedesktop.org/autostart-spec/autostart-spec-latest.html http://bugzilla.gnome.org/show_bug.cgi?id=509823#c3
en: Windows software
ja: Windows ソフトウェア

en: TriG RDF document
ja: TriG RDF ドキュメント

en: Apple Keynote 5 presentation
ja: Apple Keynote 5 プレゼンテーション

en: Apple Numbers spreadsheet
ja: Apple Numbers スプレッドシート

en: Apple Pages document
ja: Apple Pages ドキュメント

en: Apple Wallet pass
ja: Apple ウォレットパス

en: Adobe PageMaker document
ja: Adobe PageMaker ドキュメント

en: Doom WAD file
ja: Doom WAD ファイル

en: Amiga disk image
ja: Amiga ディスクイメージ

en: Flatpak application bundle
ja: Flatpak アプリケーションバンドル

en: Flatpak repository description
ja: Flatpak リポジトリ説明

en: Flatpak repository reference
ja: Flatpak リポジトリリファレンス

en: Squashfs filesystem image
ja: Squashfs ファイルシステムイメージ

en: Snap package
ja: Snap パッケージ

en: 3MF document
ja: 3MF ドキュメント

en: STL 3D model
ja: STL 3D モデル

en: G-code file
ja: G-code ファイル

en: G-code Extended file
ja: G-code 拡張ファイル

en: Nintendo FDS disk image
ja: Nintendo FDS ディスクイメージ

en: OVF disk image
ja: OVF ディスクイメージ

en: QEMU QED disk image
ja: QEMU QED ディスクイメージ

en: QEMU QCOW disk image
ja: QEMU QCOW ディスクイメージ

en: VHD disk image
ja: VHD ディスクイメージ

en: VHDX disk image
ja: VHDX ディスクイメージ

en: VMDK disk image
ja: VMDK ディスクイメージ

en: VDI disk image
ja: VDI ディスクイメージ

en: AppleWorks document
ja: AppleWorks ドキュメント

en: BPS patch
ja: BPS パッチ

en: IPS patch
ja: IPS パッチ

en: Pyspread spreadsheet
ja: Pyspread スプレッドシート

en: Kotlin source code
ja: Kotlin ソースコード

en: AVIF image
ja: AVIF 画像

en: Bink Video
ja: Bink 動画

en: Smacker Video
ja: Smacker 動画

en: Org-mode file
ja: Org-mode ファイル

en: OpenZIM file
ja: OpenZIM ファイル

en: SPARQL query
ja: SPARQL クエリー

en: SPARQL query results
ja: SPARQL クエリーの結果
