shared-mime-info - en to pl translation catalogue (885 entries)

en: Atari 2600 ROM
pl: Plik ROM konsoli Atari 2600

en: Atari 7800 ROM
pl: Plik ROM konsoli Atari 7800

en: Atari Lynx ROM
pl: Plik ROM konsoli Atari Lynx

en: ATK inset
pl: Wstawka ATK

en: Electronic book document
pl: Dokument książki elektronicznej

en: Kindle book document
pl: Dokument książki Kindle

en: Adobe Illustrator document
pl: Dokument Adobe Illustrator

en: Macintosh BinHex-encoded file
pl: Zakodowany w BinHex plik Macintosh

en: Mathematica Notebook file
pl: Plik notatnika Mathematica

en: MathML document
pl: Dokument MathML

en: Mailbox file
pl: Plik poczty (Mailbox)

en: Metalink file
pl: Plik Metalink

en: Unknown
pl: Nieznany typ

en: Partially downloaded file
pl: Częściowo pobrany plik

en: ODA document
pl: Dokument ODA

en: WWF document
pl: Dokument WWF

en: PDF document
pl: Dokument PDF

en: XSPF playlist
pl: Lista odtwarzania XSPF

en: Microsoft Windows theme pack
pl: Pakiet motywu Microsoft Windows

en: AmazonMP3 download file
pl: Pobrany plik AmazonMP3

en: GSM 06.10 audio
pl: Plik dźwiękowy GSM 06.10

en: iRiver playlist
pl: Lista odtwarzania iRiver

en: PGP/MIME-encrypted message header
pl: Nagłówek listu zaszyfrowanego PGP/MIME

en: PGP keys
pl: Klucze PGP

en: Detached OpenPGP signature
pl: Oddzielony podpis OpenPGP

en: PKCS#7 file
pl: Plik PKCS#7

en: Detached S/MIME signature
pl: Oddzielony podpis S/MIME

en: PKCS#8 private key
pl: Klucz prywatny PKCS#8

en: PKCS#8 private key (encrypted)
pl: Klucz prywatny PKCS#8 (zaszyfrowany)

en: PKCS#10 certification request
pl: Żądanie certyfikatu PKCS#10

en: X.509 certificate
pl: Certyfikat X.509

en: Certificate revocation list
pl: Lista unieważnień certyfikatów

en: PkiPath certification path
pl: Ścieżka certyfikacji PkiPath

en: PostScript document
pl: Dokument PostScript

en: Plucker document
pl: Dokument Plucker

en: RAML document
pl: Dokument RAML

en: RELAX NG XML schema
pl: Schemat XML RELAX NG

en: RTF document
pl: Dokument RTF

en: Sieve mail filter script
pl: Skrypt filtra poczty Sieve

en: SMIL document
pl: Dokument SMIL

en: WPL playlist
pl: Lista odtwarzania WPL

en: SQLite2 database
pl: Baza danych SQLite2

en: SQLite3 database
pl: Baza danych SQLite3

en: Apple System Profiler
pl: Profiler komputera Apple

en: GEDCOM family history
pl: Plik historii rodziny GEDCOM

en: Flash video
pl: Plik wideo Flash

en: JavaFX video
pl: Plik wideo JavaFX

note: translators: a record is in this context a description of a board game that has been played, and that can be played back again: http://www.red-bean.com/sgf/
en: SGF record
pl: Zapis gry SGF

en: Godot Engine project
pl: Projekt Godot Engine

en: Godot Engine resource
pl: Zasób Godot Engine

en: Godot Engine scene
pl: Scena Godot Engine

en: Godot Engine shader
pl: Program cieniujący Godot Engine

en: GDScript script
pl: Skrypt GDScript

en: ITS translation file
pl: Plik tłumaczenia ITS

en: XLIFF translation file
pl: Plik tłumaczenia XLIFF

en: TOML document
pl: Dokument TOML

en: YAML document
pl: Dokument YAML

en: Corel Draw drawing
pl: Rysunek Corel Draw

en: HPGL file
pl: Plik HPGL

en: PCL file
pl: Plik PCL

en: PostScript printer description
pl: Opis drukarki PostScript

en: Lotus 1-2-3 spreadsheet
pl: Arkusz Lotus 1-2-3

en: Lotus Word Pro document
pl: Dokument Lotus Word Pro

en: LMDB database
pl: Baza danych LMDB

en: JET database
pl: Baza Danych JET

en: Microsoft Cabinet archive
pl: Archiwum Microsoft Cabinet

en: Excel spreadsheet
pl: Arkusz Excel

en: Excel add-in
pl: Dodatek Excel

en: Excel 2007 binary spreadsheet
pl: Binarny arkusz Excel 2007

en: Excel spreadsheet template
pl: Szablon arkusza Excel

en: PowerPoint presentation
pl: Prezentacja PowerPoint

en: PowerPoint add-in
pl: Dodatek PowerPoint

en: PowerPoint slide
pl: Slajd PowerPoint

en: PowerPoint presentation template
pl: Szablon prezentacji PowerPoint

en: Office Open XML Visio drawing
pl: Rysunek Office Open XML Visio

en: Office Open XML Visio template
pl: Szablon Office Open XML Visio

en: Office Open XML Visio stencil
pl: Wzór Office Open XML Visio

en: Word document
pl: Dokument Word

en: Word document template
pl: Szablon dokumentu Word

en: OpenXPS document
pl: Dokument OpenXPS

en: XPS document
pl: Dokument XPS

en: Microsoft Works document
pl: Dokument Microsoft Works

en: Microsoft Visio document
pl: Dokument Microsoft Visio

en: Word template
pl: Szablon Word

en: GML document
pl: Dokument GML

en: GNUnet search file
pl: Plik wyszukiwania GNUnet

en: TNEF message
pl: Wiadomość TNEF

en: StarCalc spreadsheet
pl: Arkusz StarCalc

en: StarChart chart
pl: Wykres StarChart

en: StarDraw drawing
pl: Rysunek StarDraw

en: StarImpress presentation
pl: Prezentacja StarImpress

en: StarMail email
pl: E-Mail StarMail

en: StarMath formula
pl: Formuła StarMath

en: StarWriter document
pl: Dokument StarWriter

en: LibreOffice Calc spreadsheet
pl: Arkusz LibreOffice Calc

en: LibreOffice Calc template
pl: Szablon arkusza LibreOffice Calc

en: LibreOffice Draw drawing
pl: Rysunek LibreOffice Draw

en: LibreOffice Draw template
pl: Szablon rysunku LibreOffice Draw

en: LibreOffice Impress presentation
pl: Prezentacja LibreOffice Impress

en: LibreOffice Impress template
pl: Szablon prezentacji LibreOffice Impress

en: LibreOffice Math formula
pl: Formuła LibreOffice Math

en: LibreOffice Writer document
pl: Dokument LibreOffice Writer

en: LibreOffice Writer global document
pl: Globalny dokument LibreOffice Writer

en: LibreOffice Writer template
pl: Szablon dokumentu LibreOffice Writer

en: ODT document
pl: Dokument ODT

en: ODT document (Flat XML)
pl: Dokument ODT (prosty XML)

en: ODT template
pl: Szablon ODT

en: OTH template
pl: Szablon OTH

en: ODM document
pl: Dokument ODM

en: ODG drawing
pl: Rysunek ODG

en: ODG drawing (Flat XML)
pl: Rysunek ODG (prosty XML)

en: ODG template
pl: Szablon ODG

en: ODP presentation
pl: Prezentacja ODP

en: ODP presentation (Flat XML)
pl: Prezentacja ODP (prosty XML)

en: ODP template
pl: Szablon ODP

en: ODS spreadsheet
pl: Arkusz ODS

en: ODS spreadsheet (Flat XML)
pl: Arkusz ODS (prosty XML)

en: ODS template
pl: Szablon ODS

en: ODC chart
pl: Wykres ODC

en: ODC template
pl: Szablon ODC

en: ODF formula
pl: Formuła ODF

en: ODF template
pl: Szablon ODF

en: ODB database
pl: Baza danych ODB

en: ODI image
pl: Obraz ODI

en: OpenOffice.org extension
pl: Rozszerzenie OpenOffice.org

en: Android package
pl: Pakiet Androida

en: SIS package
pl: Pakiet SIS

en: SISX package
pl: Pakiet SISX

en: Network packet capture
pl: Przechwycenie pakietu sieciowego

en: WordPerfect document
pl: Dokument WordPerfect

en: YouTube media archive
pl: Archiwum multimediów YouTube

en: SPSS portable data file
pl: Plik przenośnych danych SPSS

en: SPSS data file
pl: Plik danych SPSS

en: XBEL bookmarks
pl: Zakładki XBEL

en: 7-zip archive
pl: Archiwum 7-zip

en: AbiWord document
pl: Dokument AbiWord

en: CD image cuesheet
pl: Obraz cuesheet płyty CD

en: Lotus AmiPro document
pl: Dokument Lotus AmiPro

en: AportisDoc document
pl: Dokument AportisDoc

en: Protein Data Bank file
pl: Plik Protein Data Bank

en: Applix Spreadsheets spreadsheet
pl: Arkusz Applix Spreadsheets

en: Applix Words document
pl: Dokument Applix Words

en: ARC archive
pl: Archiwum ARC

en: AR archive
pl: Archiwum AR

en: ARJ archive
pl: Archiwum ARJ

en: Electron Archive (ASAR)
pl: Archiwum Electron (ASAR)

en: ASP page
pl: Strona ASP

en: AWK script
pl: Skrypt AWK

en: BCPIO archive
pl: Archiwum BCPIO

en: BitTorrent seed file
pl: Plik ziarna BitTorrent

en: Blender scene
pl: Scena programu Blender

en: TeX DVI document (bzip2-compressed)
pl: Dokument TeX DVI (kompresja bzip2)

en: Bzip1 archive
pl: Archiwum bzip1

en: Tar archive (bzip1-compressed)
pl: Archiwum tar (kompresja bzip1)

en: Bzip2 archive
pl: Archiwum bzip2

en: Tar archive (bzip2-compressed)
pl: Archiwum tar (kompresja bzip2)

en: Bzip3 archive
pl: Archiwum bzip3

en: Tar archive (bzip3-compressed)
pl: Archiwum tar (kompresja bzip3)

en: PDF document (bzip2-compressed)
pl: Dokument PDF (kompresja bzip2)

en: PostScript document (bzip2-compressed)
pl: Dokument PostScript (kompresja bzip2)

en: Comic book archive (rar container)
pl: Archiwum komiksu (kontener RAR)

en: Comic book archive (7z container)
pl: Archiwum komiksu (kontener 7z)

en: Comic book archive (tar container)
pl: Archiwum komiksu (kontener tar)

en: Comic book archive (zip container)
pl: Archiwum komiksu (kontener ZIP)

en: Lrzip archive
pl: Archiwum lrzip

en: Tar archive (lrzip-compressed)
pl: Archiwum tar (kompresja lrzip)

en: Apple disk image
pl: Obraz dysku Apple

en: Raw disk image
pl: Surowy obraz dysku

en: Floppy disk image
pl: Obraz dyskietki

en: Raw disk image (XZ-compressed)
pl: Surowy obraz dysku (kompresja XZ)

en: Raw CD image
pl: Surowy obraz CD

en: Compressed CD image
pl: Skompresowany obraz płyty CD

en: AppImage application bundle
pl: Pakiet programu AppImage

en: CD Table Of Contents
pl: Plik zawartości płyty CD

en: GD-ROM image cuesheet
pl: Obraz cuesheet płyty GD-ROM

en: Padus DiscJuggler CD image
pl: Obraz płyty CD programu Padus DiscJuggler

en: PGN chess game notation
pl: Plik PGN notacji gry w szachy

en: CHM document
pl: Dokument CHM

en: Java byte code
pl: Kod bajtowy Java

en: UNIX-compressed file
pl: Skompresowany plik systemu UNIX

en: Tar archive (gzip-compressed)
pl: Archiwum tar (kompresja gzip)

en: Program crash data
pl: Dane awarii programu

en: CPIO archive
pl: Archiwum CPIO

en: CPIO archive (gzip-compressed)
pl: Archiwum CPIO (kompresja gzip)

en: Perf data
pl: Dane wydajności

en: C shell script
pl: Skrypt powłoki C

en: Xbase document
pl: Dokument Xbase

en: ECMAScript program
pl: Pogram ECMAScript

en: MAME compressed hard disk image
pl: Skompresowany obraz dysku twardego MAME

note: Translate this to Mega-CD if the console was known as such in your locale Should be Mega-CD in all but en_US, Mexico, Canada and Brazil: https://en.wikipedia.org/wiki/Sega_CD
en: Sega CD disc image
pl: Obraz płyty konsoli Mega-CD

note: Translate this to Kids Computer Pico if the console was known as such in your locale Should be Sega Pico in all but Japan: https://en.wikipedia.org/wiki/Sega_Pico
en: Sega Pico ROM
pl: Plik ROM konsoli Sega Pico

en: Sega Saturn disc image
pl: Obraz płyty konsoli Sega Saturn

en: Dreamcast disc image
pl: Obraz płyty konsoli Dreamcast

en: Nintendo DS ROM
pl: Plik ROM konsoli Nintendo DS

en: Nintendo 3DS ROM
pl: Plik ROM konsoli Nintendo 3DS

en: Nintendo 3DS Executable
pl: Plik wykonywalny konsoli Nintendo 3DS

en: PC Engine ROM
pl: Plik ROM konsoli PC Engine

en: Wii disc image
pl: Obraz płyty konsoli Wii

en: WiiWare bundle
pl: Pakiet WiiWare

en: GameCube disc image
pl: Obraz płyty konsoli GameCube

en: Thomson Mémo7 cartridge
pl: Kartridż Thomson Mémo7

en: Thomson cassette
pl: Kaseta Thomson

en: HFE floppy disk image
pl: Obraz dyskietki HFE

en: SAP Thomson floppy disk image
pl: Obraz dyskietki SAP Thomson

en: Debian package
pl: Pakiet Debiana

en: Qt Designer interface document
pl: Dokument interfejsu Qt Designer

en: Kaitai Struct definition file
pl: Plik definicji Kaitai Struct

en: Qt Markup Language file
pl: Plik języka znaczników Qt

en: Desktop entry
pl: Wpis środowiska

en: FictionBook document
pl: Dokument FictionBook

en: Compressed FictionBook document
pl: Skompresowany dokument FictionBook

en: Dia diagram
pl: Diagram Dia

en: Dia shape
pl: Kształt Dia

en: TeX DVI document
pl: Dokument TeX DVI

en: Enlightenment theme
pl: Motyw Enlightenment

en: Egon Animator animation
pl: Animacja Egon Animator

en: Executable
pl: Program

en: FLTK Fluid file
pl: Plik Fluid FLTK

en: WOFF font
pl: Czcionka WOFF

en: WOFF2 font
pl: Czcionka WOFF2

en: PostScript type-1 font
pl: Czcionka PostScript Type-1

en: Adobe font metrics
pl: Metryka czcionki Adobe

en: BDF font
pl: Czcionka BDF

en: DOS font
pl: Czcionka DOS

en: Adobe FrameMaker font
pl: Czcionka Adobe FrameMaker

en: LIBGRX font
pl: Czcionka LIBGRX

en: Linux PSF console font
pl: Czcionka konsoli PSF Linux

en: Linux PSF console font (gzip-compressed)
pl: Czcionka konsoli PSF Linux (kompresja gzip)

en: PCF font
pl: Czcionka PCF

en: OpenType font
pl: Czcionka OpenType

en: Speedo font
pl: Czcionka Speedo

en: SunOS News font
pl: Czcionka SunOS News

en: TDPFR font
pl: Czcionka TDPFR

en: TeX font
pl: Czcionka TeX

en: TeX font metrics
pl: Metryki czcionki TeX

en: TrueType font
pl: Czcionka TrueType

en: Font collection
pl: Kolekcja czcionek

en: TrueType XML font
pl: Czcionka TrueType XML

en: V font
pl: Czcionka V

en: Adobe FrameMaker document
pl: Dokument Adobe FrameMaker

en: Game Boy ROM
pl: Plik ROM konsoli Game Boy

en: Game Boy Color ROM
pl: Plik ROM konsoli Game Boy Color

en: Game Boy Advance ROM
pl: Plik ROM konsoli Game Boy Advance

en: Virtual Boy ROM
pl: Plik ROM konsoli Virtual Boy

en: GDBM database
pl: Baza danych GDBM

note: Translate this to Mega Drive if the console was known as such in your locale Should be Mega Drive in all but en_US, Mexico and Canada: https://en.wikipedia.org/wiki/Sega_Genesis#History
en: Genesis ROM
pl: Plik ROM konsoli Mega Drive

note: Translate this to Super 32X, Mega Drive 32X or Mega 32X if the system was known as such in your locale Should be Super 32X in Japan, Mega Drive 32X in PAL region and Mega 32X in Brazil: https://en.wikipedia.org/wiki/32X
en: Genesis 32X ROM
pl: Plik ROM konsoli Mega Drive 32X

en: Translated messages (machine-readable)
pl: Przetłumaczone komunikaty (czytelne dla komputera)

en: GTK+ Builder interface document
pl: Dokument interfejsu GTK Builder

en: Glade project
pl: Projekt Glade

en: GnuCash financial data
pl: Dane finansowe GnuCash

en: Gnumeric spreadsheet
pl: Arkusz Gnumeric

en: Gnuplot document
pl: Dokument Gnuplot

en: Graphite scientific graph
pl: Wykres naukowy Graphite

en: GTKtalog catalog
pl: Katalog programu GTKtalog

en: TeX DVI document (gzip-compressed)
pl: Dokument TeX DVI (kompresja gzip)

en: Gzip archive
pl: Archiwum gzip

en: PDF document (gzip-compressed)
pl: Dokument PDF (kompresja gzip)

en: PostScript document (gzip-compressed)
pl: Dokument PostScript (kompresja gzip)

en: HDF document
pl: Dokument HDF

en: IFF file
pl: Plik IFF

en: iPod firmware
pl: Oprogramowanie wewnętrzne iPod

en: Java archive
pl: Archiwum Java

en: Java class
pl: Klasa Java

en: Groovy source code
pl: Kod źródłowy Groovy

en: Gradle script
pl: Skrypt Gradle

en: JNLP file
pl: Plik JNLP

en: Java keystore
pl: Baza kluczy Java

en: Java JCE keystore
pl: Baza kluczy Java JCE

en: Pack200 Java archive
pl: Archiwum Java Pack200

en: JavaScript program
pl: Pogram JavaScript

en: Encoded JScript program
pl: Zakodowany program JScript

en: JSON document
pl: Dokument JSON

en: JSON5 document
pl: Dokument JSON5

en: JRD document
pl: Dokument JRD

en: JSON patch
pl: Łata JSON

en: JSON-LD document
pl: Dokument JSON-LD

en: JSON schema
pl: Schemat JSON

en: Jupyter notebook document
pl: Dokument notatnika Jupyter

en: CoffeeScript document
pl: Dokument CoffeeScript

en: JBuilder project
pl: Projekt JBuilder

en: Karbon14 drawing
pl: Rysunek Karbon14

en: KChart chart
pl: Wykres KChart

en: Kexi settings
pl: Ustawienia Kexi

en: Kexi shortcut
pl: Skrót Kexi

en: Kexi database file
pl: Plik bazy danych Kexi

en: KFormula formula
pl: Formuła KFormula

en: KIllustrator drawing
pl: Rysunek KIllustrator

en: Kivio flowchart
pl: Diagram przepływów Kivio

en: Kontour drawing
pl: Rysunek Kontour

en: KPovModeler scene
pl: Scena KPovModeler

en: KPresenter presentation
pl: Prezentacja KPresenter

en: Krita document
pl: Dokument Krita

en: KSpread spreadsheet
pl: Arkusz KSpread

en: KSpread spreadsheet (encrypted)
pl: Arkusz KSpread (zaszyfrowany)

en: KSysV init package
pl: Pakiet KSysV init

en: Kugar document
pl: Dokument Kuguar

en: KWord document
pl: Dokument KWord

en: KWord document (encrypted)
pl: Dokument KWord (zaszyfrowany)

en: LHA archive
pl: Archiwum LHA

en: LHZ archive
pl: Archiwum LHZ

en: Message catalog
pl: Katalog wiadomości

en: LyX document
pl: Dokument LyX

en: LZ4 archive
pl: Archiwum LZ4

en: Tar archive (LZ4-compressed)
pl: Archiwum tar (kompresja LZ4)

en: Lzip archive
pl: Archiwum lzip

en: Tar archive (lzip-compressed)
pl: Archiwum tar (kompresja lzip)

en: PDF document (lzip-compressed)
pl: Dokument PDF (kompresja lzip)

en: LZMA archive
pl: Archiwum LZMA

en: Tar archive (LZMA-compressed)
pl: Archiwum tar (kompresja LZMA)

en: LZO archive
pl: Archiwum LZO

en: Qpress archive
pl: Archiwum Qpress

en: XAR archive
pl: Archiwum XAR

en: Zlib archive
pl: Archiwum Zlib

en: MagicPoint presentation
pl: Prezentacja programu MagicPoint

en: Macintosh MacBinary file
pl: Plik MacBinary Macintosh

en: Matroska stream
pl: Strumień Matroska

en: Matroska video
pl: Plik wideo Matroska

en: Matroska 3D video
pl: Plik wideo Matroska 3D

en: Matroska audio
pl: Plik dźwiękowy Matroska

en: WebM video
pl: Plik wideo WebM

en: WebM audio
pl: Plik dźwiękowy WebM

en: MHTML web archive
pl: Archiwum witryny MHTML

en: MXF video
pl: Plik wideo MXF

en: OCL file
pl: Plik OCL

en: COBOL source code
pl: Kod źródłowy COBOL

en: Mobipocket e-book
pl: E-book Mobipocket

en: Adobe FrameMaker MIF document
pl: Dokument MIF Adobe FrameMaker

en: Mozilla bookmarks
pl: Zakładki Mozilla

en: DOS/Windows executable
pl: Program DOS/Windows

en: Windows program database
pl: Baza danych programów Windows

en: DOS/Windows batch file
pl: Plik wsadowy DOS/Windows

en: PowerShell script
pl: Skrypt PowerShell

en: Windows shortcut
pl: Skrót Windows

en: Internet shortcut
pl: Skrót internetowy

en: WRI document
pl: Dokument WRI

en: MSX ROM
pl: Plik ROM konsoli MSX

en: M4 macro
pl: Makro M4

en: Nintendo64 ROM
pl: Plik ROM konsoli Nintendo64

en: Nautilus link
pl: Odnośnik Nautilus

en: Neo-Geo Pocket ROM
pl: Plik ROM konsoli Neo-Geo Pocket

en: Neo-Geo Pocket Color ROM
pl: Plik ROM konsoli Neo-Geo Pocket Color

note: Translate this to Famicom if the console was known as such in your locale
en: NES ROM
pl: Plik ROM konsoli NES

en: Unidata NetCDF document
pl: Dokument Unidata NetCDF

en: NewzBin usenet index
pl: Indeks grup dyskusyjnych NewzBin

en: Object code
pl: Kod obiektowy

en: Annodex exchange format
pl: Format wymiany Annodex

en: Annodex video
pl: Plik wideo Annodex

en: Annodex audio
pl: Plik dźwiękowy Annodex

en: Ogg multimedia file
pl: Plik multimedialny Ogg

en: Ogg audio
pl: Plik dźwiękowy Ogg

en: Ogg video
pl: Plik wideo Ogg

en: Ogg Vorbis audio
pl: Plik dźwiękowy Ogg Vorbis

en: Ogg FLAC audio
pl: Plik dźwiękowy Ogg FLAC

en: Opus audio
pl: Plik dźwiękowy Opus

en: Ogg Speex audio
pl: Plik dźwiękowy Ogg Speex

en: Speex audio
pl: Plik dźwiękowy Speex

en: Ogg Theora video
pl: Plik wideo Ogg Theora

en: OGM video
pl: Plik wideo OGM

en: OLE2 compound document storage
pl: Magazyn dokumentu złożonego OLE2

en: Microsoft Windows Thumbnail Cache
pl: Pamięć podręczna miniatur Microsoft Windows

en: Microsoft Publisher document
pl: Dokument Microsoft Publisher

en: Windows Installer package
pl: Pakiet instalatora Windows

en: Windows app store package
pl: Pakiet sklepu z aplikacjami Windows

en: Windows app store bundle
pl: Paczka sklepu z aplikacjami Windows

en: Windows app store installer
pl: Instalator sklepu z aplikacjami Windows

en: GNU Oleo spreadsheet
pl: Arkusz GNU Oleo

en: PAK archive
pl: Archiwum PAK

en: Palm OS database
pl: Baza danych Palm OS

en: Parchive archive
pl: Archiwum parchive

en: PEF executable
pl: Program PEF

en: Perl script
pl: Skrypt Perl

en: PHP script
pl: Skrypt PHP

en: PKCS#7 certificate bundle
pl: Pakiet certyfikatu PKCS#7

en: PKCS#12 certificate bundle
pl: Pakiet certyfikatu PKCS#12

en: PlanPerfect spreadsheet
pl: Arkusz PlanPerfect

en: Pocket Word document
pl: Dokument Pocket Word

en: Profiler results
pl: Wyniki profilowania

en: Pathetic Writer document
pl: Dokument Pathetic Writer

en: Python bytecode
pl: Kod bajtowy Python

en: QtiPlot document
pl: Dokument QtiPlot

en: Quattro Pro spreadsheet
pl: Arkusz Quattro Pro

en: QuickTime playlist
pl: Lista odtwarzania QuickTime

en: Quicken document
pl: Dokument Quicken

en: RAR archive
pl: Archiwum RAR

en: DAR archive
pl: Archiwum DAR

en: Alzip archive
pl: Archiwum alzip

en: Rejected patch
pl: Odrzucona łata

en: RPM package
pl: Pakiet RPM

en: Source RPM package
pl: Źródłowy pakiet RPM

en: Ruby script
pl: Skrypt Ruby

en: Markaby script
pl: Skrypt Markaby

en: Crystal source code
pl: Kod źródłowy Crystal

en: Julia source code
pl: Kod źródłowy Julia

en: Rust source code
pl: Kod źródłowy Rust

en: SC/Xspread spreadsheet
pl: Arkusz SC/Xspread

en: Shell archive
pl: Archiwum powłoki

en: Libtool shared library
pl: Biblioteka współdzielona libtool

en: Shared library
pl: Biblioteka współdzielona

en: Shell script
pl: Skrypt powłoki

en: Fish shell script
pl: Skrypt powłoki Fish

en: Nu shell script
pl: Skrypt powłoki Nu

en: Shockwave Flash file
pl: Plik Shockwave Flash

note: translators: "Shorten" is the name of an audio codec
en: Shorten audio
pl: Plik dźwiękowy Shorten

en: Siag spreadsheet
pl: Arkusz Siag

en: Skencil document
pl: Dokument Skencil

en: Stampede package
pl: Pakiet Stampede

en: SG-1000 ROM
pl: Plik ROM konsoli SG-1000

note: Translate this to "Master System/Mark III" if the console was known as such in your locale (probably only in Japan)
en: Master System ROM
pl: Plik ROM konsoli SMS

en: Game Gear ROM
pl: Plik ROM konsoli Game Gear

note: Translate this as Super Famicom (in Far East Asia) or Super Nintendo (in Europe) if the console was known as such in your locale
en: Super NES ROM
pl: Plik ROM konsoli SNES

en: StuffIt archive
pl: Archiwum StuffIt

en: StuffIt X archive
pl: Archiwum StuffIt X

en: SubRip subtitles
pl: Napisy SubRip

en: WebVTT subtitles
pl: Napisy WebVTT

en: SAMI subtitles
pl: Napisy SAMI

en: MicroDVD subtitles
pl: Napisy MicroDVD

en: MPL2 subtitles
pl: Napisy MPL2

en: MPlayer subtitles
pl: Napisy MPlayer

en: SSA subtitles
pl: Napisy SSA

en: SubViewer subtitles
pl: Napisy SubViewer

en: iMelody ringtone
pl: Dzwonek iMelody

en: SMAF audio
pl: Plik dźwiękowy SMAF

en: MRML playlist
pl: Lista odtwarzania MRML

en: XMF audio
pl: Plik dźwiękowy XMF

en: Mobile XMF audio
pl: Plik dźwiękowy Mobile XMF

en: SV4 CPIO archive
pl: Archiwum SV4 CPIO

en: SV4 CPIO archive (with CRC)
pl: Archiwum SV4 CPIO (z sumą kontrolną)

en: Tar archive
pl: Archiwum tar

en: Tar archive (compressed)
pl: Archiwum tar (skompresowane)

en: Generic font file
pl: Zwykły plik czcionki

en: Packed font file
pl: Plik ze spakowaną czcionką

en: TGIF document
pl: Dokument TGIF

en: Theme
pl: Motyw

en: ToutDoux document
pl: Dokument ToutDoux

en: Backup file
pl: Plik zapasowy

en: Troff document
pl: Dokument Troff

en: Manual page
pl: Strona podręcznika

en: Manual page (compressed)
pl: Strona podręcznika (skompresowana)

en: Tar archive (LZO-compressed)
pl: Archiwum tar (kompresja LZO)

en: XZ archive
pl: Archiwum XZ

en: Tar archive (XZ-compressed)
pl: Archiwum tar (kompresja XZ)

en: Zpaq Archive
pl: Archiwum ZPAQ

en: Zstandard archive
pl: Archiwum Zstandard

en: Tar archive (Zstandard-compressed)
pl: Archiwum tar (kompresja Zstandard)

en: PDF document (XZ-compressed)
pl: Dokument PDF (kompresja XZ)

en: Ustar archive
pl: Archiwum ustar

en: WAIS source code
pl: Kod źródłowy WAIS

en: WordPerfect/Drawperfect image
pl: Obraz WordPerfect/DrawPerfect

en: Bandai WonderSwan ROM
pl: Plik ROM konsoli Bandai WonderSwan

en: Bandai WonderSwan Color ROM
pl: Plik ROM konsoli Bandai WonderSwan Color

en: DER/PEM/Netscape-encoded X.509 certificate
pl: Zakodowany w DER/PEM/Netscape certyfikat X.509

en: Empty document
pl: Pusty dokument

en: Zoo archive
pl: Archiwum zoo

en: XHTML page
pl: Strona XHTML

en: Zip archive
pl: Archiwum ZIP

en: WIM disk image
pl: Obraz dysku WIM

en: Dolby Digital audio
pl: Plik dźwiękowy Dolby Digital

en: DTS audio
pl: Plik dźwiękowy DTS

en: DTS-HD audio
pl: Plik dźwiękowy DTS-HD

en: AMR audio
pl: Plik dźwiękowy AMR

en: AMR-WB audio
pl: Plik dźwiękowy AMR-WB

en: ULAW (Sun) audio
pl: Plik dźwiękowy ULAW (Sun)

en: Commodore 64 audio
pl: Plik dźwiękowy Commodore 64

en: PCM audio
pl: Plik dźwiękowy PCM

en: AIFC audio
pl: Plik dźwiękowy AIFC

en: AIFF/Amiga/Mac audio
pl: Plik dźwiękowy AIFF/Amiga/Mac

en: Monkey's audio
pl: Plik dźwiękowy Monkey's Audio

en: Audible.Com audio
pl: Plik dźwiękowy Audible.com

en: Audible Enhanced audio
pl: Plik dźwiękowy Audible Enhanced

en: DSDIFF audio
pl: Plik dźwiękowy DSDIFF

en: DSF audio
pl: Plik dźwiękowy DSF

en: Impulse Tracker audio
pl: Plik dźwiękowy Impulse Tracker

en: FLAC audio
pl: Plik dźwiękowy FLAC

en: TAK audio
pl: Plik dźwiękowy TAK

en: WavPack audio
pl: Plik dźwiękowy WavPack

en: WavPack audio correction file
pl: Plik korekcji dźwięku WavPack

en: MIDI audio
pl: Plik dźwiękowy MIDI

en: Compressed Tracker audio
pl: Skompresowany plik dźwiękowy Tracker

en: AAC audio
pl: Plik dźwiękowy AAC

en: USAC audio
pl: Plik dźwiękowy USAC

en: MPEG-4 audio
pl: Plik dźwiękowy MPEG-4

en: MPEG-4 ringtone
pl: Dzwonek MPEG-4

en: MPEG-4 video
pl: Plik wideo MPEG-4

en: MPEG-4 audio book
pl: Książka dźwiękowa MPEG-4

en: 3GPP multimedia file
pl: Plik multimedialny 3GPP

en: 3GPP2 multimedia file
pl: Plik multimedialny 3GPP2

en: Amiga SoundTracker audio
pl: Plik dźwiękowy Amiga SoundTracker

en: MP2 audio
pl: Plik dźwiękowy MP2

en: MP3 audio
pl: Plik dźwiękowy MP3

en: Media playlist
pl: Lista odtwarzania multimediów

en: Microsoft ASX playlist
pl: Lista odtwarzania Microsoft ASX

en: PSF audio
pl: Plik dźwiękowy PSF

en: MiniPSF audio
pl: Plik dźwiękowy MiniPSF

en: PSFlib audio library
pl: Biblioteka dźwiękowa PSFlib

en: Windows Media audio
pl: Plik dźwiękowy Windows Media

en: Musepack audio
pl: Plik dźwiękowy Musepack

en: RealAudio document
pl: Dokument RealAudio

en: RealMedia playlist
pl: Lista odtwarzania RealMedia

en: RealVideo document
pl: Dokument RealVideo

en: RealMedia document
pl: Dokument RealMedia

en: RealPix document
pl: Dokument RealPix

en: RealText document
pl: Dokument RealText

en: RIFF audio
pl: Plik dźwiękowy RIFF

en: RIFF container
pl: Kontener RIFF

en: Scream Tracker 3 audio
pl: Plik dźwiękowy Scream Tracker 3

en: MP3 ShoutCast playlist
pl: Lista odtwarzania MP3 ShoutCast

en: Scream Tracker audio
pl: Plik dźwiękowy Scream Tracker

en: VOC audio
pl: Plik dźwiękowy VOC

en: WAV audio
pl: Plik dźwiękowy WAV

en: FastTracker II instrument
pl: Instrument FastTracker II

en: FastTracker II audio
pl: Plik dźwiękowy FastTracker II

en: TrueAudio audio
pl: Plik dźwiękowy TrueAudio

en: Windows BMP image
pl: Obraz BMP Windows

en: WBMP image
pl: Obraz WBMP

en: CGM image
pl: Obraz CGM

en: CCITT G3 fax image
pl: Obraz faksowy G3 CCITT

en: GIF image
pl: Obraz GIF

en: HEIF image
pl: Obraz HEIF

en: IEF image
pl: Obraz IEF

en: JPEG image
pl: Obraz JPEG

en: MJPEG video stream
pl: Strumień wideo MJPEG

en: JPEG-2000 codestream
pl: Strumień kodu JPEG-2000

en: JPEG-2000 JP2 image
pl: Obraz JP2 JPEG-2000

en: JPEG-2000 JPX image
pl: Obraz JPX JPEG-2000

en: JPEG-2000 JPM image
pl: Obraz JPM JPEG-2000

en: JPEG-2000 MJ2 video
pl: Plik wideo MJ2 JPEG-2000

en: JPEG XL image
pl: Obraz JPEG XL

en: OpenRaster image
pl: Obraz OpenRaster

en: DirectDraw surface
pl: Powierzchnia DirectDraw

en: X11 cursor
pl: Kursor X11

en: EXR image
pl: Obraz EXR

en: Macintosh Quickdraw/PICT drawing
pl: Rysunek QuickDraw/PICT Macintosh

en: UFRaw ID image
pl: Obraz UFRaw ID

en: Digital raw image
pl: Surowy obraz cyfrowy

en: Adobe DNG negative
pl: Negatyw DNG Adobe

en: Canon CRW raw image
pl: Surowy obraz CRW Canon

en: Canon CR2 raw image
pl: Surowy obraz CR2 Canon

en: Canon CR3 raw image
pl: Surowy obraz CR3 Canon

en: Fuji RAF raw image
pl: Surowy obraz RAF Fuji

en: Kodak DCR raw image
pl: Surowy obraz DCR Kodak

en: Kodak K25 raw image
pl: Surowy obraz K25 Kodak

en: Kodak KDC raw image
pl: Surowy obraz KDC Kodak

en: Minolta MRW raw image
pl: Surowy obraz MRW Minolta

en: Nikon NEF raw image
pl: Surowy obraz NEF Nikon

en: Nikon NRW raw image
pl: Surowy obraz NRW Nikon

en: Olympus ORF raw image
pl: Surowy obraz Olympus ORF

en: Panasonic raw image
pl: Obraz raw Panasonic

en: Pentax PEF raw image
pl: Surowy obraz Pentax PEF

en: Sigma X3F raw image
pl: Surowy obraz X3F Sigma

en: Sony SRF raw image
pl: Surowy obraz SRF Sony

en: Sony SR2 raw image
pl: Surowy obraz SR2 Sony

en: Sony ARW raw image
pl: Surowy obraz ARW Sony

en: PNG image
pl: Obraz PNG

en: Animated PNG image
pl: Animowany obraz PNG

en: RLE bitmap image
pl: Obraz bitmapy RLE

en: SVG image
pl: Obraz SVG

en: Compressed SVG image
pl: Skompresowany obraz SVG

en: TIFF image
pl: Obraz TIFF

en: Multi-page TIFF image
pl: Wielostronnicowy obraz TIFF

en: AutoCAD image
pl: Obraz AutoCAD

en: DXF vector image
pl: Obraz wektorowy DXF

en: MDI image
pl: Obraz MDI

en: JPEG XR image
pl: Obraz JPEG XR

en: WebP image
pl: Obraz WebP

en: 3D Studio image
pl: Obraz 3D Studio

en: Applix Graphics image
pl: Obraz Applix Graphics

en: EPS image (bzip2-compressed)
pl: Obraz EPS (kompresja bzip2)

en: CMU raster image
pl: Obraz rastrowy CMU

en: Compressed GIMP image
pl: Skompresowany obraz GIMP

en: DICOM image
pl: Obraz DICOM

en: DocBook document
pl: Dokument DocBook

en: DIB image
pl: Obraz DIB

en: DjVu image
pl: Obraz DjVu

en: DjVu document
pl: Dokument DjVu

en: DPX image
pl: Obraz DPX

en: EPS image
pl: Obraz EPS

en: FITS document
pl: Dokument FITS

en: FPX image
pl: Obraz FPX

en: EPS image (gzip-compressed)
pl: Obraz EPS (kompresja gzip)

en: Windows icon
pl: Ikona Windows

en: MacOS X icon
pl: Ikona Mac OS X

en: ILBM image
pl: Obraz ILBM

en: JNG image
pl: Obraz JNG

en: LightWave object
pl: Obiekt LightWave

en: LightWave scene
pl: Scena Lightwave

en: MacPaint Bitmap image
pl: Obraz bitmapowy MacPaint

en: Office drawing
pl: Rysunek Office

en: NIFF image
pl: Obraz NIFF

en: PCX image
pl: Obraz PCX

en: PCD image
pl: Obraz PCD

en: PNM image
pl: Obraz PNM

en: PBM image
pl: Obraz PBM

en: PGM image
pl: Obraz PGM

en: PPM image
pl: Obraz PPM

en: Photoshop image
pl: Obraz Photoshop

en: RGB image
pl: Obraz RGB

en: SGI image
pl: Obraz SGI

en: Sun raster image
pl: Obraz rastrowy Sun

en: TGA image
pl: Obraz TGA

en: Windows cursor
pl: Kursor Windows

en: Windows animated cursor
pl: Animowany kursor Windows

en: EMF image
pl: Obraz EMF

en: WMF image
pl: Obraz WMF

en: XBM image
pl: Obraz XBM

en: GIMP image
pl: Obraz GIMP

en: GIMP brush
pl: Pędzel programu GIMP

en: GIMP brush pipe
pl: Potok pędzla programu GIMP

en: GIMP pattern
pl: Deseń programu GIMP

en: XFig image
pl: Obraz XFig

en: XPM image
pl: Obraz XPM

en: X window image
pl: Obraz X Window

en: Block device
pl: Urządzenie blokowe

en: Character device
pl: Urządzenie znakowe

en: Folder
pl: Katalog

en: Pipe
pl: Potok

en: Mount point
pl: Punkt montowania

en: Socket
pl: Gniazdo

en: Symbolic link
pl: Dowiązanie symboliczne

en: Mail delivery report
pl: Raport z dostarczenia poczty

en: Mail disposition report
pl: Raport z wysyłania poczty

en: Reference to remote file
pl: Odwołanie do pliku zdalnego

en: Usenet news message
pl: Wiadomość grupy dyskusyjnej

en: Partial email message
pl: Częściowa wiadomość e-mail

en: Email message
pl: Wiadomość e-mail

en: GNU mail message
pl: Wiadomość pocztowa GNU

en: IGES document
pl: Dokument IGES

en: glTF model
pl: Model glTF

en: VRML document
pl: Dokument VRML

en: OBJ 3D model
pl: Model 3D OBJ

en: OBJ 3D model material library
pl: Biblioteka materiałów modeli 3D OBJ

en: Message in several formats
pl: Wiadomość w wielu formatach

en: Macintosh AppleDouble-encoded file
pl: Zakodowany w AppleDouble plik Macintosh

en: Message digest
pl: Wiadomość przetwarzania

en: Encrypted message
pl: Wiadomość zaszyfrowana

en: Compound documents
pl: Dokumenty złożone

en: Compound document
pl: Dokument złożony

en: Mail system report
pl: Raport systemu pocztowego

en: Signed message
pl: Podpisana wiadomość

en: Stream of data (server push)
pl: Strumień danych (wymuszenie serwera)

en: VCS/ICS calendar
pl: Kalendarz VCS/ICS

en: CSS stylesheet
pl: Arkusz stylów CSS

en: Electronic business card
pl: Wizytówka elektroniczna

en: Turtle document
pl: Dokument Turtle

en: txt2tags document
pl: Dokument txt2tags

en: Verilog source code
pl: Kod źródłowy Verilog

en: SystemVerilog header
pl: Nagłówek SystemVerilog

en: SystemVerilog source code
pl: Kod źródłowy SystemVerilog

en: VHDL source code
pl: Kod źródłowy VHDL

en: Enriched text document
pl: Wzbogacony dokument tekstowy

en: Help page
pl: Strona pomocy

en: Plain text document
pl: Zwykły dokument tekstowy

en: RDF file
pl: Plik RDF

en: ReStructuredText document
pl: Dokument reStructuredText

en: OWL XML file
pl: Plik XML OWL

en: Email headers
pl: Nagłówki wiadomości e-mail

en: Rich text document
pl: Dokument Rich Text

en: RSS summary
pl: Podsumowanie RSS

en: Atom syndication feed
pl: Kanał Atom

en: OPML syndication feed
pl: Kanał OPML

en: SGML document
pl: Dokument SGML

en: Spreadsheet interchange document
pl: Dokument wymiany arkuszy kalkulacyjnych

en: TSV document
pl: Dokument TSV

en: Graphviz DOT graph
pl: Wykres DOT Graphviz

en: JAD document
pl: Dokument JAD

en: WML document
pl: Dokument WML

en: WMLScript program
pl: Pogram WMLScript

en: WarpScript source code
pl: Kod źródłowy WarpScript

en: ACE archive
pl: Archiwum ACE

en: Ada source code
pl: Kod źródłowy Ada

en: Author list
pl: Lista autorów

en: BibTeX document
pl: Dokument BibTeX

en: Blueprint source code
pl: Kod źródłowy Blueprint

en: C++ header
pl: Plik nagłówkowy C++

en: C++ source code
pl: Kod źródłowy C++

en: ChangeLog document
pl: Dokument zmian (ChangeLog)

en: C header
pl: Plik nagłówkowy C

en: CMake source code
pl: Kod źródłowy CMake

en: Common Lisp source code
pl: Kod źródłowy Common Lisp

en: CSV document
pl: Dokument CSV

en: CSV Schema document
pl: Dokument schematu CSV

en: License terms
pl: Warunki licencji

en: Author credits
pl: Podziękowania autorów programu

en: C source code
pl: Kod źródłowy C

en: C# source code
pl: Kod źródłowy C#

en: Vala source code
pl: Kod źródłowy Vala

en: OOC source code
pl: Kod źródłowy OOC

en: DCL script
pl: Skrypt DCL

en: DSSSL document
pl: Dokument DSSSL

en: D source code
pl: Kod źródłowy D

en: DTD file
pl: Plik DTD

en: Eiffel source code
pl: Kod źródłowy Eiffel

en: Emacs Lisp source code
pl: Kod źródłowy Emacs Lisp

en: Elixir source code
pl: Kod źródłowy Elixir

en: Erlang source code
pl: Kod źródłowy Erlang

en: Fortran source code
pl: Kod źródłowy Fortran

en: Genie source code
pl: Kod źródłowy Genie

en: Translation file
pl: Plik tłumaczenia

en: Translation template
pl: Szablon tłumaczenia

en: Gherkin document
pl: Dokument Gherkin

en: HTML document
pl: Dokument HTML

en: HTML component
pl: Składnik HTML

en: Web application cache file
pl: Plik pamięci podręcznej aplikacji WWW

en: Google Video Pointer shortcut
pl: Skrót listy odtwarzania Google Video

en: Haskell source code
pl: Kod źródłowy Haskell

en: IDL document
pl: Dokument IDL

en: Installation instructions
pl: Instrukcje instalacji

en: Java source code
pl: Kod źródłowy Java

en: LDIF address book
pl: Książka adresowa LDIF

en: Lilypond music sheet
pl: Plik partytury Lilypond

en: LHS source code
pl: Kod źródłowy LHS

en: Application log
pl: Dziennik programu

en: Makefile build file
pl: Plik budowania Makefile

en: Markdown document
pl: Dokument Markdown

en: Qt MOC file
pl: Plik Qt MOC

en: Windows Registry extract
pl: Wycinek rejestru Windows

en: MOF file
pl: Plik MOF

en: Mup musical composition document
pl: Dokument kompozycji muzycznej Mup

en: Objective-C source code
pl: Kod źródłowy Objective-C

en: Objective-C++ source code
pl: Kod źródłowy Objective-C++

en: OCaml source code
pl: Kod źródłowy OCaml

en: OpenCL source code
pl: Kod źródłowy OpenCL

en: MATLAB file
pl: Plik MATLAB

en: Meson source code
pl: Kod źródłowy Meson

en: Modelica model
pl: Model Modelica

en: Pascal source code
pl: Kod źródłowy Pascal

en: Differences between files
pl: Różnica pomiędzy plikami

en: Dart source code
pl: Kod źródłowy Dart

en: Nim source code
pl: Kod źródłowy Nim

en: Nimscript source code
pl: Kod źródłowy NimScript

en: Go source code
pl: Kod źródłowy Go

en: SCons configuration file
pl: Plik konfiguracji SCons

en: Python 3 script
pl: Skrypt Python 3

en: Python script
pl: Skrypt Python

en: SageMath script
pl: Skrypt SageMath

en: Lua script
pl: Skrypt Lua

en: README document
pl: Dokument README

en: NFO document
pl: Dokument NFO

en: Todo.txt file
pl: Plik Todo.txt

en: RPM spec file
pl: Plik spec RPM

en: Sass CSS pre-processor file
pl: Plik preprocesora CSS Sass

en: Scala source code
pl: Kod źródłowy Scala

en: Scheme source code
pl: Kod źródłowy Scheme

en: SCSS pre-processor file
pl: Plik preprocesora SCSS

en: Setext document
pl: Dokument Setext

en: SQL code
pl: Kod SQL

en: Tcl script
pl: Skrypt Tcl

en: TeX document
pl: Dokument TeX

en: TeXInfo document
pl: Dokument TeXInfo

en: Typst document
pl: Dokument Typst

en: Troff ME input document
pl: Dokument wejściowy Troff ME

en: Troff MM input document
pl: Dokument wejściowy Troff MM

en: Troff MS input document
pl: Dokument wejściowy Troff MS

en: Twig template
pl: Szablon Twig

en: X-Motif UIL table
pl: Tabela UIL X-Motif

en: Resource location
pl: Położenie zasobu

en: uuencoded file
pl: Plik zakodowany za pomocą uuencode

en: BASIC program
pl: Program BASIC

en: Visual Basic .NET source code
pl: Kod źródłowy Visual Basic .NET

en: VBScript program
pl: Pogram VBScript

en: Encoded VBScript program
pl: Zakodowany program VBScript

en: XMI file
pl: Plik XMI

en: XSL FO file
pl: Plik XSL FO

en: iptables configuration file
pl: Plik konfiguracji iptables

en: D-Bus service file
pl: Plik usługi D-Bus

en: Systemd unit file
pl: Plik jednostki systemd

en: XSLT stylesheet
pl: Arkusz stylów XSLT

en: Maven description file
pl: Plik opisu Maven

en: XMCD CD database
pl: Baza danych CD XMCD

en: XML document
pl: Dokument XML

en: XML entities document
pl: Dokument jednostek XML

en: DV video
pl: Plik wideo DV

en: ISI video
pl: Plik wideo ISI

en: MPEG-2 transport stream
pl: Strumień przesyłania MPEG-2

en: MPEG video
pl: Plik wideo MPEG

en: Video playlist
pl: Lista odtwarzania wideo

en: QuickTime video
pl: Plik wideo QuickTime

en: QuickTime image
pl: Obraz QuickTime

en: Khronos texture image
pl: Obraz tekstury Khronos

en: ASTC texture
pl: Tekstura ASTC

en: Vivo video
pl: Plik wideo Vivo

en: Wavelet video
pl: Plik wideo Wavelet

en: ANIM animation
pl: Plik animacji ANIM

en: FLIC animation
pl: Plik animacji FLIC

en: Haansoft Hangul document
pl: Dokument Haansoft Hangul

en: Haansoft Hangul document template
pl: Szablon dokumentu Haansoft Hangul

en: MNG animation
pl: Animacja MNG

en: ASF video
pl: Plik wideo ASF

en: Windows Media Station file
pl: Plik Windows Media Station

en: Windows Media video
pl: Plik wideo Windows Media

en: AVI video
pl: Plik wideo AVI

en: NullSoft video
pl: Plik wideo NullSoft

en: SDP multicast stream file
pl: Plik strumienia multicast SDP

en: SGI video
pl: Plik wideo SGI

en: eMusic download package
pl: Pobrany pakiet eMusic

en: KML geographic data
pl: Dane geograficzne KML

en: KML geographic compressed data
pl: Skompresowane dane geograficzne KML

en: GeoJSON geospatial data
pl: Dane geoprzestrzenne GeoJSON

en: GPX geographic data
pl: Dane geograficzne GPX

en: Citrix ICA settings file
pl: Plik ustawień Citrix ICA

en: XUL interface document
pl: Dokument interfejsu XUL

en: XPInstall installer module
pl: Moduł instalatora XPInstall

en: Word 2007 document
pl: Dokument Word 2007

en: Word 2007 document template
pl: Szablon dokumentu Word 2007

en: PowerPoint 2007 presentation
pl: Prezentacja PowerPoint 2007

en: PowerPoint 2007 slide
pl: Slajd PowerPoint 2007

en: PowerPoint 2007 show
pl: Pokaz PowerPoint 2007

en: PowerPoint 2007 presentation template
pl: Szablon prezentacji PowerPoint 2007

en: Excel 2007 spreadsheet
pl: Arkusz Excel 2007

en: Excel 2007 spreadsheet template
pl: Szablon arkusza Excel 2007

en: Microsoft Office 2007 theme
pl: Motyw Microsoft Office 2007

en: T602 document
pl: Dokument T602

en: Cisco VPN settings
pl: Ustawienia VPN Cisco

en: ICC profile
pl: Profil ICC

en: IT 8.7 color calibration file
pl: Plik kalibracji kolorów IT 8.7

en: CCMX color correction file
pl: Plik korekcji kolorów CCMX

en: WinHelp help file
pl: Plik pomocy WinHelp

en: Binary differences between files
pl: Binarna różnica pomiędzy plikami

note: http://en.wikipedia.org/wiki/Design_rule_for_Camera_File_system
en: Digital photos
pl: Zdjęcia cyfrowe

note: http://en.wikipedia.org/wiki/DVD-Video
en: Video DVD
pl: DVD-Video

note: http://en.wikipedia.org/wiki/Red_Book_(audio_CD_standard)
en: Audio CD
pl: CD-Audio

note: http://en.wikipedia.org/wiki/Compact_Disc
en: Blank CD disc
pl: Pusta płyta CD

note: http://en.wikipedia.org/wiki/DVD
en: Blank DVD disc
pl: Pusta płyta DVD

note: http://en.wikipedia.org/wiki/Blu-ray_Disc
en: Blank Blu-ray disc
pl: Pusta płyta Blu-ray

note: http://en.wikipedia.org/wiki/HD_DVD
en: Blank HD DVD disc
pl: Pusta płyta HD DVD

note: http://en.wikipedia.org/wiki/DVD-Audio
en: Audio DVD
pl: DVD-Audio

note: http://en.wikipedia.org/wiki/Blu-ray_Disc http://www.blu-raydisc.com/Section-13470/Section-13890/Index.html
en: Blu-ray video disc
pl: Płyta wideo Blu-ray

note: http://en.wikipedia.org/wiki/HD_DVD http://www.dvdafteredit.com/wiki/The_HVDVD_TS_Folder
en: HD DVD video disc
pl: Płyta wideo HD DVD

note: see fd.o hal spec
en: E-book reader
pl: Czytnik e-booków

note: see fd.o hal spec
en: Portable audio player
pl: Przenośny odtwarzacz dźwięku

note: https://github.com/ostreedev/ostree/blob/master/man/ostree-create-usb.xml
en: OSTree software updates
pl: Aktualizacje oprogramowania OSTree

note: http://standards.freedesktop.org/autostart-spec/autostart-spec-latest.html http://bugzilla.gnome.org/show_bug.cgi?id=509823#c3
en: Software
pl: Oprogramowanie

note: http://standards.freedesktop.org/autostart-spec/autostart-spec-latest.html http://bugzilla.gnome.org/show_bug.cgi?id=509823#c3
en: UNIX software
pl: Oprogramowanie systemu UNIX

note: http://standards.freedesktop.org/autostart-spec/autostart-spec-latest.html http://bugzilla.gnome.org/show_bug.cgi?id=509823#c3
en: Windows software
pl: Oprogramowanie systemu Windows

en: TriG RDF document
pl: Dokument RDF TriG

en: Apple Keynote 5 presentation
pl: Prezentacja Apple Keynote 5

en: Apple Numbers spreadsheet
pl: Arkusz Apple Numbers

en: Apple Pages document
pl: Dokument Apple Pages

en: Apple Wallet pass
pl: Hasło Apple Wallet

en: Adobe PageMaker document
pl: Dokument Adobe PageMaker

en: Doom WAD file
pl: Plik WAD gry Doom

en: Amiga disk image
pl: Obraz dysku Amiga

en: Flatpak application bundle
pl: Pakiet programu Flatpak

en: Flatpak repository description
pl: Opis repozytorium Flatpak

en: Flatpak repository reference
pl: Odwołanie do repozytorium Flatpak

en: Squashfs filesystem image
pl: Obraz systemu plików SquashFS

en: Snap package
pl: Pakiet Snap

en: 3MF document
pl: Dokument 3MF

en: STL 3D model
pl: Model 3D STL

en: G-code file
pl: Plik G-code

en: G-code Extended file
pl: Plik rozszerzonego G-code

en: Nintendo FDS disk image
pl: Obraz dysku Nintendo FDS

en: OVF disk image
pl: Obraz dysku OVF

en: QEMU QED disk image
pl: Obraz dysku QED QEMU

en: QEMU QCOW disk image
pl: Obraz dysku QCOW QEMU

en: VHD disk image
pl: Obraz dysku VHD

en: VHDX disk image
pl: Obraz dysku VHDX

en: VMDK disk image
pl: Obraz dysku VMDK

en: VDI disk image
pl: Obraz dysku VDI

en: AppleWorks document
pl: Dokument AppleWorks

en: BPS patch
pl: Łata BPS

en: IPS patch
pl: Łata IPS

en: Pyspread spreadsheet
pl: Arkusz pyspread

en: Pyspread spreadsheet (bzip2-compressed)
pl: Arkusz pyspread (kompresja bzip2)

en: Kotlin source code
pl: Kod źródłowy Kotlin

en: Devicetree source code
pl: Kod źródłowy DeviceTree

en: Flattened Devicetree
pl: Spłaszczone DeviceTree

en: AVIF image
pl: Obraz AVIF

en: Quite OK Image Format
pl: Obraz QOI

en: Bink Video
pl: Plik wideo Bink

en: Smacker Video
pl: Plik wideo Smacker

en: Org-mode file
pl: Plik Org-mode

en: OpenZIM file
pl: Plik OpenZIM

en: SPARQL query
pl: Zapytanie SPARQL

en: SPARQL query results
pl: Wyniki zapytania SPARQL

en: WASM binary module
pl: Moduł binarny WASM

en: OpenVPN profile
pl: Profil OpenVPN

en: Modrinth Modpack
pl: Pakiet modów Modrinth

en: CBOR Data
pl: Dane CBOR

en: ERIS Link
pl: Dowiązanie ERIS

en: Gerber file
pl: Plik Gerber

en: Gerber job file
pl: Plik zadania Gerber

en: Excellon drill file
pl: Plik wiercenia Excellon

en: Tiled map files
pl: Pliki map Tiled

en: Tiled tileset files
pl: Pliki zestawów kafli Tiled
