shared-mime-info - en to ru translation catalogue (859 entries)

en: ATK inset
ru: Вкладка ATK

en: Electronic book document
ru: Документ электронной книги

en: Kindle book document
ru: Документ электронной книги Kindle

en: Adobe Illustrator document
ru: Документ Adobe Illustrator

en: Macintosh BinHex-encoded file
ru: Файл Macintosh закодированный BinHex

en: Mathematica Notebook file
ru: Файл Mathematica Notebook

en: MathML document
ru: Документ MathML

en: Mailbox file
ru: Файл почтового ящика

en: Metalink file
ru: Файл Metalink

en: Unknown
ru: Неизвестно

en: Partially downloaded file
ru: Частично загруженный файл

en: ODA document
ru: Документ ODA

en: WWF document
ru: Документ WWF

en: PDF document
ru: Документ PDF

en: XSPF playlist
ru: Список воспроизведения XSPF

en: Microsoft Windows theme pack
ru: Пакет темы Microsoft Windows

en: AmazonMP3 download file
ru: Файл загрузки AmazonMP3

en: GSM 06.10 audio
ru: Аудио GSM 06.10

en: iRiver playlist
ru: Список воспроизведения iRiver

en: PGP/MIME-encrypted message header
ru: Заголовок сообщения, зашифрованный PGP/MIME

en: PGP keys
ru: Ключи PGP

en: Detached OpenPGP signature
ru: Отсоединённая подпись OpenPGP

en: PKCS#7 file
ru: Файл PKCS#7

en: Detached S/MIME signature
ru: Отсоединённая подпись S/MIME

en: PKCS#8 private key
ru: Личный ключ PKCS#8

en: PKCS#8 private key (encrypted)
ru: Личный ключ PKCS#8 (зашифрованный)

en: PKCS#10 certification request
ru: Запрос сертификации PKCS#10

en: X.509 certificate
ru: Сертификат X.509

en: Certificate revocation list
ru: Список отзыва сертификатов

en: PkiPath certification path
ru: Путь сертификации PkiPath

en: PostScript document
ru: Документ PostScript

en: Plucker document
ru: Документ Plucker

en: RAML document
ru: Документ RAML

en: RELAX NG XML schema
ru: XML-схема RELAX NG

en: RTF document
ru: Документ RTF

en: Sieve mail filter script
ru: Сценарий почтового фильтра Sieve

en: SMIL document
ru: Документ SMIL

en: WPL playlist
ru: Список воспроизведения WPL

en: SQLite2 database
ru: База данных SQLite2

en: SQLite3 database
ru: База данных SQLite3

en: GEDCOM family history
ru: История семьи GEDCOM

en: Flash video
ru: Видео Flash

en: JavaFX video
ru: Видео JavaFX

note: translators: a record is in this context a description of a board game that has been played, and that can be played back again: http://www.red-bean.com/sgf/
en: SGF record
ru: Запись SGF

en: Godot Engine project
ru: Проект Godot Engine

en: Godot Engine resource
ru: Ресурс Godot Engine

en: Godot Engine scene
ru: Сцена Godot Engine

en: Godot Engine shader
ru: Шейдер Godot Engine

en: GDScript script
ru: Сценарий GDScript

en: ITS translation file
ru: Файл перевода ITS

en: XLIFF translation file
ru: Файл перевода XLIFF

en: TOML document
ru: Документ TOML

en: YAML document
ru: Документ YAML

en: Corel Draw drawing
ru: Рисунок Corel Draw

en: HPGL file
ru: Файл HPGL

en: PCL file
ru: Файл PCL

en: PostScript printer description
ru: Описание принтера PostScript

en: Lotus 1-2-3 spreadsheet
ru: Электронная таблица Lotus 1-2-3

en: Lotus Word Pro document
ru: Документ Lotus Word Pro

en: LMDB database
ru: База данных LMDB

en: JET database
ru: База данных JET

en: Microsoft Cabinet archive
ru: Архив Microsoft Cabinet

en: Excel spreadsheet
ru: Электронная таблица Excel

en: Excel add-in
ru: Дополнение Excel

en: Excel 2007 binary spreadsheet
ru: Двоичная электронная таблица Excel 2007

en: Excel spreadsheet template
ru: Шаблон таблицы Excel

en: PowerPoint presentation
ru: Презентация PowerPoint

en: PowerPoint add-in
ru: Дополнение PowerPoint

en: PowerPoint slide
ru: Слайд PowerPoint

en: PowerPoint presentation template
ru: Шаблон презентации PowerPoint

en: Office Open XML Visio drawing
ru: Рисунок Visio формата Office Open XML

en: Office Open XML Visio template
ru: Шаблон Visio формата Office Open XML

en: Office Open XML Visio stencil
ru: Трафарет Visio формата Office Open XML

en: Word document
ru: Документ Word

en: Word document template
ru: Шаблон документа Word

en: OpenXPS document
ru: Документ OpenXPS

en: XPS document
ru: Документ XPS

en: Microsoft Works document
ru: Документ Microsoft Works

en: Microsoft Visio document
ru: Документ Microsoft Visio

en: Word template
ru: Шаблон Word

en: GML document
ru: Документ GML

en: GNUnet search file
ru: Файл поиска GNUnet

en: TNEF message
ru: Сообщение TNEF

en: StarCalc spreadsheet
ru: Электронная таблица StarCalc

en: StarChart chart
ru: Диаграмма StarChart

en: StarDraw drawing
ru: Рисунок StarDraw

en: StarImpress presentation
ru: Презентация StarImpress

en: StarMail email
ru: Электронное письмо StarMail

en: StarMath formula
ru: Формула StarMath

en: StarWriter document
ru: Документ StarWriter

en: LibreOffice Calc spreadsheet
ru: Электронная таблица LibreOffice Calc

en: LibreOffice Calc template
ru: Шаблон LibreOffice Calc

en: LibreOffice Draw drawing
ru: Рисунок LibreOffice Draw

en: LibreOffice Draw template
ru: Шаблон LibreOffice Draw

en: LibreOffice Impress presentation
ru: Презентация LibreOffice Impress

en: LibreOffice Impress template
ru: Шаблон LibreOffice Impress

en: LibreOffice Math formula
ru: Формула LibreOffice Math

en: LibreOffice Writer document
ru: Документ LibreOffice Writer

en: LibreOffice Writer global document
ru: Основной документ LibreOffice Writer

en: LibreOffice Writer template
ru: Шаблон LibreOffice Writer

en: ODT document
ru: Документ ODT

en: ODT document (Flat XML)
ru: Документ ODT (простой XML)

en: ODT template
ru: Шаблон ODT

en: OTH template
ru: Шаблон OTH

en: ODM document
ru: Документ ODM

en: ODG drawing
ru: Рисунок ODG

en: ODG drawing (Flat XML)
ru: Рисунок ODG (простой XML)

en: ODG template
ru: Шаблон ODG

en: ODP presentation
ru: Презентация ODP

en: ODP presentation (Flat XML)
ru: Презентация ODP (простой XML)

en: ODP template
ru: Шаблон ODP

en: ODS spreadsheet
ru: Электронная таблица ODS

en: ODS spreadsheet (Flat XML)
ru: Электронная таблица ODS (простой XML)

en: ODS template
ru: Шаблон ODS

en: ODC chart
ru: Диаграмма ODC

en: ODC template
ru: Шаблон ODC

en: ODF formula
ru: Формула ODF

en: ODF template
ru: Шаблон ODF

en: ODB database
ru: База данных ODB

en: ODI image
ru: Изображение ODI

en: OpenOffice.org extension
ru: Расширение OpenOffice.org

en: Android package
ru: Пакет Android

en: SIS package
ru: Пакет SIS

en: SISX package
ru: Пакет SISX

en: Network packet capture
ru: Захваченные сетевые пакеты

en: WordPerfect document
ru: Документ WordPerfect

en: YouTube media archive
ru: Медиа-архив YouTube

en: SPSS portable data file
ru: Файл переносимых данных SPSS

en: SPSS data file
ru: Файл данных SPSS

en: XBEL bookmarks
ru: Закладки XBEL

en: 7-zip archive
ru: Архив 7-zip

en: AbiWord document
ru: Документ AbiWord

en: CD image cuesheet
ru: Таблица содержания образа CD

en: Lotus AmiPro document
ru: Документ Lotus AmiPro

en: AportisDoc document
ru: Документ AportisDoc

en: Protein Data Bank file
ru: Файл Protein Data Bank

en: Applix Spreadsheets spreadsheet
ru: Электронная таблица Applix Spreadsheets

en: Applix Words document
ru: Документ Applix Words

en: ARC archive
ru: Архив ARC

en: AR archive
ru: Архив AR

en: ARJ archive
ru: Архив ARJ

en: ASP page
ru: Страница ASP

en: AWK script
ru: Сценарий AWK

en: BCPIO archive
ru: Архив BCPIO

en: BitTorrent seed file
ru: Файл источника BitTorrent

en: Blender scene
ru: Сцена Blender

en: TeX DVI document (bzip2-compressed)
ru: Документ DVI издательской системы TeX (сжатый bzip2)

en: Bzip1 archive
ru: Архив Bzip1

en: Tar archive (bzip1-compressed)
ru: Архив Tar (сжатый bzip1)

en: Bzip2 archive
ru: Архив Bzip2

en: Tar archive (bzip2-compressed)
ru: Архив Tar (сжатый bzip2)

en: Bzip3 archive
ru: Архив Bzip3

en: Tar archive (bzip3-compressed)
ru: TAR Архив (сжатый bzip3)

en: PDF document (bzip2-compressed)
ru: Документ PDF (сжатый bzip2)

en: PostScript document (bzip2-compressed)
ru: Документ PostScript (сжатый bzip2)

en: Comic book archive (rar container)
ru: Архив комиксов (rar-контейнер)

en: Comic book archive (7z container)
ru: Архив комиксов (7z-контейнер)

en: Comic book archive (tar container)
ru: Архив комиксов (tar-контейнер)

en: Comic book archive (zip container)
ru: Архив комиксов (zip-контейнер)

en: Lrzip archive
ru: Архив LRZIP

en: Tar archive (lrzip-compressed)
ru: Архив TAR (сжатый lrzip)

en: Apple disk image
ru: Образ диска Apple Mac OS X

en: Raw disk image
ru: Необработанный образ диска

en: Floppy disk image
ru: Образ дискеты

en: Raw disk image (XZ-compressed)
ru: Необработанный образ диска (сжатый XZ)

en: Raw CD image
ru: Необработанный образ компакт-диска

en: Compressed CD image
ru: Сжатый образ компакт-диска

en: AppImage application bundle
ru: Пакет приложения AppImage

en: CD Table Of Contents
ru: Содержание компакт-диска

en: GD-ROM image cuesheet
ru: Файл разметки образа GD-ROM

en: Padus DiscJuggler CD image
ru: Образ диска Padus DiscJuggler CD

en: PGN chess game notation
ru: Шахматная партия PGN

en: CHM document
ru: Документ CHM

en: Java byte code
ru: Байт-код Java

en: UNIX-compressed file
ru: Сжатый файл UNIX

en: Tar archive (gzip-compressed)
ru: Архив TAR (сжатый gzip)

en: Program crash data
ru: Данные аварийного завершения программы

en: CPIO archive
ru: Архив CPIO

en: CPIO archive (gzip-compressed)
ru: Архив CPIO (сжатый gzip)

en: Perf data
ru: Данные Perf

en: C shell script
ru: Сценарий C shell

en: Xbase document
ru: Документ Xbase

en: ECMAScript program
ru: Программа ECMAScript

en: MAME compressed hard disk image
ru: Сжатый образ жесткого диска MAME

note: Translate this to Mega-CD if the console was known as such in your locale Should be Mega-CD in all but en_US, Mexico, Canada and Brazil: https://en.wikipedia.org/wiki/Sega_CD
en: Sega CD disc image
ru: Образ диска CD Sega

en: Sega Saturn disc image
ru: Образ диска Sega Saturn

en: Dreamcast disc image
ru: Образ диска Dreamcast

en: Wii disc image
ru: Образ диска Wii

en: WiiWare bundle
ru: Пакет WiiWare

en: GameCube disc image
ru: Образ диска GameCube

en: Thomson Mémo7 cartridge
ru: Картридж Thomson Mémo7

en: Thomson cassette
ru: Кассета Thomson

en: HFE floppy disk image
ru: Образ гибкого диска HFE

en: SAP Thomson floppy disk image
ru: Образ гибкого диска SAP Thomson

en: Debian package
ru: Пакет Debian

en: Qt Designer interface document
ru: Документ интерфейса Qt Designer

en: Kaitai Struct definition file
ru: Файл Kaitai Struct definition

en: Qt Markup Language file
ru: Файл Qt Markup Language

en: Desktop entry
ru: Запись рабочего стола

en: FictionBook document
ru: Документ FictionBook

en: Compressed FictionBook document
ru: Сжатый документ FictionBook

en: Dia diagram
ru: Диаграмма Dia

en: Dia shape
ru: Фигура Dia

en: TeX DVI document
ru: Документ DVI издательской системы TeX

en: Enlightenment theme
ru: Тема Enlightenment

en: Egon Animator animation
ru: Анимация Egon Animator

en: Executable
ru: Исполняемый

en: FLTK Fluid file
ru: Файл FLTK Fluid

en: WOFF font
ru: Шрифт WOFF

en: WOFF2 font
ru: Шрифт WOFF2

en: PostScript type-1 font
ru: Шрифт PostScript Type-1

en: Adobe font metrics
ru: Метрика шрифта Adobe

en: BDF font
ru: Шрифт BDF

en: DOS font
ru: Шрифт DOS

en: Adobe FrameMaker font
ru: Шрифт Adobe FrameMaker

en: LIBGRX font
ru: Шрифт LIBGRX

en: Linux PSF console font
ru: Консольный шрифт Linux PSF

en: Linux PSF console font (gzip-compressed)
ru: Консольный шрифт Linux PSF (сжатый gzip)

en: PCF font
ru: Шрифт PCF

en: OpenType font
ru: Шрифт OpenType

en: Speedo font
ru: Шрифт Speedo

en: SunOS News font
ru: Шрифт SunOS News

en: TDPFR font
ru: Шрифт TDPFR

en: TeX font
ru: Шрифт TeX

en: TeX font metrics
ru: Метрика шрифта TeX

en: TrueType font
ru: Шрифт TrueType

en: Font collection
ru: Коллекция шрифтов

en: TrueType XML font
ru: Шрифт TrueType XML

en: V font
ru: V-шрифт

en: Adobe FrameMaker document
ru: Документ Adobe FrameMaker

en: GDBM database
ru: База данных GDBM

en: Translated messages (machine-readable)
ru: Переводы сообщений (откомпилированые)

en: GTK+ Builder interface document
ru: Документ интерфейса GTK+ Builder

en: Glade project
ru: Проект Glade

en: GnuCash financial data
ru: Финансовые данные GnuCash

en: Gnumeric spreadsheet
ru: Электронная таблица Gnumeric

en: Gnuplot document
ru: Документ Gnuplot

en: Graphite scientific graph
ru: Научная диаграмма Graphite

en: GTKtalog catalog
ru: Каталог GTKtalog

en: TeX DVI document (gzip-compressed)
ru: Документ DVI издательской системы TeX (сжатый gzip)

en: Gzip archive
ru: Архив GZIP

en: PDF document (gzip-compressed)
ru: Документ PDF (сжатый gzip)

en: PostScript document (gzip-compressed)
ru: Документ PostScript (сжатый gzip)

en: HDF document
ru: Документ HDF

en: IFF file
ru: Файл IFF

en: iPod firmware
ru: Микропрограмма iPod

en: Java archive
ru: Архив Java

en: Java class
ru: Класс Java

en: Groovy source code
ru: Исходный код Groovy

en: Gradle script
ru: Сценарий Gradle

en: JNLP file
ru: Файл JNLP

en: Java keystore
ru: Хранилище ключей Java

en: Java JCE keystore
ru: Хранилище ключей Java JCE

en: Pack200 Java archive
ru: Архив Java Pack200

en: JavaScript program
ru: Программа JavaScript

en: Encoded JScript program
ru: Зашифрованная программа на JScript

en: JSON document
ru: Документ JSON

en: JSON5 document
ru: Документ JSON5

en: JRD document
ru: Документ JRD

en: JSON patch
ru: Патч JSON

en: JSON-LD document
ru: Документ JSON-LD

en: JSON schema
ru: Схема JSON

en: Jupyter notebook document
ru: Документ Jupyter notebook

en: CoffeeScript document
ru: Документ CoffeeScript

en: JBuilder project
ru: Проект JBuilder

en: Karbon14 drawing
ru: Рисунок Karbon14

en: KChart chart
ru: Диаграмма KChart

en: Kexi settings
ru: Файл настроек Kexi

en: Kexi shortcut
ru: Ссылка Kexi

en: Kexi database file
ru: Файл базы данных Kexi

en: KFormula formula
ru: Формула KFormula

en: KIllustrator drawing
ru: Рисунок KIllustrator

en: Kivio flowchart
ru: Диаграмма Kivio

en: Kontour drawing
ru: Рисунок Kontour

en: KPovModeler scene
ru: Сцена KPovModeler

en: KPresenter presentation
ru: Презентация KPresenter

en: Krita document
ru: Документ Krita

en: KSpread spreadsheet
ru: Электронная таблица KSpread

en: KSpread spreadsheet (encrypted)
ru: Электронная таблица KSpread (зашифрованная)

en: KSysV init package
ru: Пакет инициализации KSysV

en: Kugar document
ru: Документ Kugar

en: KWord document
ru: Документ KWord

en: KWord document (encrypted)
ru: Документ KWord (зашифрованный)

en: LHA archive
ru: Архив LHA

en: LHZ archive
ru: Архив LHZ

en: Message catalog
ru: Каталог сообщений

en: LyX document
ru: Документ LyX

en: LZ4 archive
ru: Архив LZ4

en: Tar archive (LZ4-compressed)
ru: Архив TAR (сжатый lz4)

en: Lzip archive
ru: Архив LZIP

en: Tar archive (lzip-compressed)
ru: Архив TAR (сжатый lzip)

en: PDF document (lzip-compressed)
ru: Документ PDF (сжатый lzip)

en: LZMA archive
ru: Архив LZMA

en: Tar archive (LZMA-compressed)
ru: Архив TAR (сжатый lzma)

en: LZO archive
ru: Архив LZO

en: Qpress archive
ru: Архив Qpress

en: XAR archive
ru: Архив XAR

en: Zlib archive
ru: Архив Zlib

en: MagicPoint presentation
ru: Презентация MagicPoint

en: Macintosh MacBinary file
ru: Файл Macintosh MacBinary

en: Matroska stream
ru: Поток Matroska

en: Matroska video
ru: Видео Matroska

en: Matroska 3D video
ru: Видео Matroska 3D

en: Matroska audio
ru: Аудио Matroska

en: WebM video
ru: Видео WebM

en: WebM audio
ru: Аудио WebM

en: MHTML web archive
ru: Веб-архив MHTML

en: MXF video
ru: Видео MXF

en: OCL file
ru: Файл OCL

en: COBOL source code
ru: Исходный код COBOL

en: Mobipocket e-book
ru: Электронная книга Mobipocket

en: Adobe FrameMaker MIF document
ru: Документ Adobe FrameMaker MIF

en: Mozilla bookmarks
ru: Закладки Mozilla

en: DOS/Windows executable
ru: Исполняемый файл DOS/Windows

en: Windows program database
ru: База данных программ Windows

en: DOS/Windows batch file
ru: Пакетный файл DOS/Windows

en: PowerShell script
ru: Сценарий PowerShell

en: Windows shortcut
ru: Ярлык Windows

en: Internet shortcut
ru: Интернет-ссылка

en: WRI document
ru: Документ WRI

en: M4 macro
ru: Макрос M4

en: Nautilus link
ru: Ссылка Nautilus

en: Unidata NetCDF document
ru: Документ Unidata NetCDF

en: NewzBin usenet index
ru: Индекс usenet NewzBin

en: Object code
ru: Объектный код

en: Annodex exchange format
ru: Формат обмена Annodex

en: Annodex video
ru: Видео Annodex

en: Annodex audio
ru: Аудио Annodex

en: Ogg multimedia file
ru: Мультимедийный файл Ogg

en: Ogg audio
ru: Аудио Ogg

en: Ogg video
ru: Видео Ogg

en: Ogg Vorbis audio
ru: Аудио Ogg Vorbis

en: Ogg FLAC audio
ru: Аудио Ogg FLAC

en: Opus audio
ru: Аудио Opus

en: Ogg Speex audio
ru: Аудио Ogg Speex

en: Speex audio
ru: Аудио Speex

en: Ogg Theora video
ru: Видео Ogg Theora

en: OGM video
ru: Видео OGM

en: OLE2 compound document storage
ru: Хранилище составных документов OLE2

en: Microsoft Windows Thumbnail Cache
ru: Кэш миниатюр Microsoft Windows

en: Microsoft Publisher document
ru: Документ Microsoft Publisher

en: Windows Installer package
ru: Пакет Windows Installer

en: Windows app store package
ru: Пакет магазина приложений Windows

en: Windows app store bundle
ru: Объединённый пакет магазина приложений Windows

en: Windows app store installer
ru: Программа установки магазина приложений Windows

en: GNU Oleo spreadsheet
ru: Электронная таблица GNU Oleo

en: PAK archive
ru: Архив PAK

en: Palm OS database
ru: База данных Palm OS

en: Parchive archive
ru: Архив Parchive

en: PEF executable
ru: Исполняемый файл PEF

en: Perl script
ru: Сценарий Perl

en: PHP script
ru: Сценарий PHP

en: PKCS#7 certificate bundle
ru: Пакет сертификата PKCS#7

en: PKCS#12 certificate bundle
ru: Пакет сертификата PKCS#12

en: PlanPerfect spreadsheet
ru: Электронная таблица PlanPerfect

en: Pocket Word document
ru: Документ Pocket Word

en: Profiler results
ru: Результаты профилирования

en: Pathetic Writer document
ru: Документ Pathetic Writer

en: Python bytecode
ru: Байт-код Python

en: QtiPlot document
ru: Документ QtiPlot

en: Quattro Pro spreadsheet
ru: Электронная таблица Quattro Pro

en: QuickTime playlist
ru: Список воспроизведения QuickTime

en: Quicken document
ru: Документ Quicken

en: RAR archive
ru: Архив RAR

en: DAR archive
ru: Архив DAR

en: Alzip archive
ru: Архив ALZIP

en: Rejected patch
ru: Отклонённый патч

en: RPM package
ru: Пакет RPM

en: Source RPM package
ru: Пакет RPM с исходным кодом

en: Ruby script
ru: Сценарий Ruby

en: Markaby script
ru: Сценарий Markaby

en: Crystal source code
ru: Исходный код Crystal

en: Julia source code
ru: Исходный код Julia

en: Rust source code
ru: Исходный код Rust

en: SC/Xspread spreadsheet
ru: Электронная таблица SC/Xspread

en: Shell archive
ru: Архив shell

en: Libtool shared library
ru: Разделяемая библиотека libtool

en: Shared library
ru: Разделяемая библиотека

en: Shell script
ru: Сценарий shell

en: Fish shell script
ru: Сценарий fish shell

en: Nu shell script
ru: Сценарий nu shell

en: Shockwave Flash file
ru: Файл Shockwave Flash

note: translators: "Shorten" is the name of an audio codec
en: Shorten audio
ru: Аудио Shorten

en: Siag spreadsheet
ru: Электронная таблица Siag

en: Skencil document
ru: Документ Skencil

en: Stampede package
ru: Пакет Stampede

en: StuffIt archive
ru: Архив StuffIt

en: StuffIt X archive
ru: Архив StuffIt X

en: SubRip subtitles
ru: Субтитры SubRip

en: WebVTT subtitles
ru: Субтитры WebVTT

en: SAMI subtitles
ru: Субтитры SAMI

en: MicroDVD subtitles
ru: Субтитры MicroDVD

en: MPL2 subtitles
ru: Субтитры MPL2

en: MPlayer subtitles
ru: Субтитры MPlayer

en: SSA subtitles
ru: Субтитры SSA

en: SubViewer subtitles
ru: Субтитры SubViewer

en: iMelody ringtone
ru: Мелодия iMelody

en: SMAF audio
ru: Аудио SMAF

en: MRML playlist
ru: Список воспроизведения MRML

en: XMF audio
ru: Аудио XMF

en: Mobile XMF audio
ru: Аудио Mobile XMF

en: SV4 CPIO archive
ru: Архив SV4 CPIO

en: SV4 CPIO archive (with CRC)
ru: Архив SV4 CPIO (с CRC)

en: Tar archive
ru: Архив TAR

en: Tar archive (compressed)
ru: Архив TAR (сжатый)

en: Generic font file
ru: Обычный файл шрифта

en: Packed font file
ru: Сжатый файл шрифта

en: TGIF document
ru: Документ TGIF

en: Theme
ru: Тема

en: ToutDoux document
ru: Документ ToutDoux

en: Backup file
ru: Резервная копия

en: Troff document
ru: Документ Troff

en: Manual page
ru: Страница руководства

en: Manual page (compressed)
ru: Страница руководства (сжатая)

en: Tar archive (LZO-compressed)
ru: Архив TAR (сжатый lzo)

en: XZ archive
ru: Архив XZ

en: Tar archive (XZ-compressed)
ru: Архив TAR (сжатый xz)

en: Zpaq Archive
ru: Архив zpaq

en: Zstandard archive
ru: Архив Zstandard

en: Tar archive (Zstandard-compressed)
ru: Архив TAR (сжатый zstandard)

en: PDF document (XZ-compressed)
ru: Документ PDF (сжатый xz)

en: Ustar archive
ru: Архив Ustar

en: WAIS source code
ru: Исходный код WAIS

en: WordPerfect/Drawperfect image
ru: Изображение WordPerfect/Drawperfect

en: DER/PEM/Netscape-encoded X.509 certificate
ru: Сертификат X.509 в формате DER/PEM/Netscape

en: Empty document
ru: Пустой документ

en: Zoo archive
ru: Архив ZOO

en: XHTML page
ru: Страница XHTML

en: Zip archive
ru: Архив ZIP

en: WIM disk image
ru: Образ диска WIM

en: Dolby Digital audio
ru: Аудио Dolby Digital

en: DTS audio
ru: Аудио DTS

en: DTS-HD audio
ru: Аудио DTS-HD

en: AMR audio
ru: Аудио AMR

en: AMR-WB audio
ru: Аудио AMR-WB

en: ULAW (Sun) audio
ru: Аудио ULAW (Sun)

en: Commodore 64 audio
ru: Аудио Commodore 64

en: PCM audio
ru: Аудио PCM

en: AIFC audio
ru: Аудио AIFC

en: AIFF/Amiga/Mac audio
ru: Аудио AIFF/Amiga/Mac

en: Monkey's audio
ru: Аудио Monkey's

en: Audible.Com audio
ru: Аудио Audible.Com

en: Audible Enhanced audio
ru: Аудио Audible Enhanced

en: DSDIFF audio
ru: Аудио DSDIFF

en: DSF audio
ru: Аудио DSF

en: Impulse Tracker audio
ru: Аудио Impulse Tracker

en: FLAC audio
ru: Аудио FLAC

en: TAK audio
ru: Аудио TAK

en: WavPack audio
ru: Аудио WavPack

en: WavPack audio correction file
ru: Файл коррекции аудио WavPack

en: MIDI audio
ru: Аудио MIDI

en: Compressed Tracker audio
ru: Сжатое аудио Tracker

en: AAC audio
ru: Аудио AAC

en: USAC audio
ru: Аудио USAC

en: MPEG-4 audio
ru: Аудио MPEG-4

en: MPEG-4 ringtone
ru: Мелодия MPEG-4

en: MPEG-4 video
ru: Видео MPEG-4

en: MPEG-4 audio book
ru: Аудиокнига MPEG-4

en: 3GPP multimedia file
ru: Мультимедийный файл 3GPP

en: 3GPP2 multimedia file
ru: Мультимедийный файл 3GPP2

en: Amiga SoundTracker audio
ru: Аудио Amiga SoundTracker

en: MP2 audio
ru: Аудио MP2

en: MP3 audio
ru: Аудио MP3

en: Media playlist
ru: Список воспроизведения медиа-данных

en: Microsoft ASX playlist
ru: Список воспроизведения Microsoft ASX

en: PSF audio
ru: Аудио PSF

en: MiniPSF audio
ru: Аудио MiniPSF

en: PSFlib audio library
ru: Фонотека PSFlib

en: Windows Media audio
ru: Аудио Windows Media

en: Musepack audio
ru: Аудио Musepack

en: RealAudio document
ru: Документ RealAudio

en: RealMedia playlist
ru: Список воспроизведения RealMedia

en: RealVideo document
ru: Документ RealVideo

en: RealMedia document
ru: Документ RealMedia

en: RealPix document
ru: Документ RealPix

en: RealText document
ru: Документ RealText

en: RIFF audio
ru: Аудио RIFF

en: RIFF container
ru: Контейнер RIFF

en: Scream Tracker 3 audio
ru: Аудио Scream Tracker 3

en: MP3 ShoutCast playlist
ru: Список воспроизведения MP3 ShoutCast

en: Scream Tracker audio
ru: Аудио Scream Tracker

en: VOC audio
ru: Аудио VOC

en: WAV audio
ru: Аудио WAV

en: FastTracker II instrument
ru: Инструмент FastTracker II

en: FastTracker II audio
ru: Аудио FastTracker II

en: TrueAudio audio
ru: Аудио TrueAudio

en: Windows BMP image
ru: Изображение Windows BMP

en: WBMP image
ru: Изображение WBMP

en: CGM image
ru: Изображение CGM

en: CCITT G3 fax image
ru: Факсовое изображение CCITT G3

en: GIF image
ru: Изображение GIF

en: HEIF image
ru: Изображение HEIF

en: IEF image
ru: Изображение IEF

en: JPEG image
ru: Изображение JPEG

en: MJPEG video stream
ru: Видеопоток MJPEG

en: JPEG-2000 codestream
ru: Кодовый поток JPEG-2000

en: JPEG-2000 JP2 image
ru: Изображение JPEG-2000 JP2

en: JPEG-2000 JPX image
ru: Изображение JPEG-2000 JPX

en: JPEG-2000 JPM image
ru: Изображение JPEG-2000 JPM

en: JPEG-2000 MJ2 video
ru: Видео JPEG-2000 MJ2

en: JPEG XL image
ru: Изображение JPEG XL

en: OpenRaster image
ru: Изображение OpenRaster

en: DirectDraw surface
ru: Плоскость DirectDraw

en: X11 cursor
ru: Курсор X11

en: EXR image
ru: Изображение EXR

en: Macintosh Quickdraw/PICT drawing
ru: Рисунок Macintosh Quickdraw/PICT

en: UFRaw ID image
ru: Изображение UFRaw ID

en: Digital raw image
ru: Необработанное цифровое изображение

en: Adobe DNG negative
ru: Негатив Adobe DNG

en: Canon CRW raw image
ru: Необработанное изображение Canon CRW

en: Canon CR2 raw image
ru: Необработанное изображение Canon CR2

en: Canon CR3 raw image
ru: Необработанное изображение Canon CR3

en: Fuji RAF raw image
ru: Необработанное изображение Fuji RAF

en: Kodak DCR raw image
ru: Необработанное изображение Kodak DCR

en: Kodak K25 raw image
ru: Необработанное изображение Kodak K25

en: Kodak KDC raw image
ru: Необработанное изображение Kodak KDC

en: Minolta MRW raw image
ru: Необработанное изображение Minolta MRW

en: Nikon NEF raw image
ru: Необработанное изображение Nikon NEF

en: Nikon NRW raw image
ru: Необработанное изображение Nikon NRW

en: Olympus ORF raw image
ru: Необработанное изображение Olympus ORF

en: Panasonic raw image
ru: Необработанное изображение Panasonic

en: Pentax PEF raw image
ru: Необработанное изображение Pentax PEF

en: Sigma X3F raw image
ru: Необработанное изображение Sigma X3F

en: Sony SRF raw image
ru: Необработанное изображение Sony SRF

en: Sony SR2 raw image
ru: Необработанное изображение Sony SR2

en: Sony ARW raw image
ru: Необработанное изображение Sony ARW

en: PNG image
ru: Изображение PNG

en: Animated PNG image
ru: Анимированное изображение  PNG

en: RLE bitmap image
ru: Растровое изображение RLE

en: SVG image
ru: Изображение SVG

en: Compressed SVG image
ru: Сжатое изображение SVG

en: TIFF image
ru: Изображение TIFF

en: Multi-page TIFF image
ru: Многостраничное изображение TIFF

en: AutoCAD image
ru: Изображение AutoCAD

en: DXF vector image
ru: Векторное изображение DXF

en: MDI image
ru: Изображение MDI

en: JPEG XR image
ru: Изображение JPEG XR

en: WebP image
ru: Изображение WebP

en: 3D Studio image
ru: Сцена 3D Studio

en: Applix Graphics image
ru: Изображение Applix Graphics

en: EPS image (bzip2-compressed)
ru: Изображение EPS (сжатое bzip2)

en: CMU raster image
ru: Растровое изображение CMU

en: Compressed GIMP image
ru: Сжатое изображение GIMP

en: DICOM image
ru: Изображение DICOM

en: DocBook document
ru: Документ DocBook

en: DIB image
ru: Изображение DIB

en: DjVu image
ru: Изображение DjVu

en: DjVu document
ru: Документ DjVu

en: DPX image
ru: Изображение DPX

en: EPS image
ru: Изображение EPS

en: FITS document
ru: Документ FITS

en: FPX image
ru: Изображение FPX

en: EPS image (gzip-compressed)
ru: Изображение EPS (сжатое gzip)

en: Windows icon
ru: Значок Windows

en: MacOS X icon
ru: Значок MacOS X

en: ILBM image
ru: Изображение ILBM

en: JNG image
ru: Изображение JNG

en: LightWave object
ru: Объект LightWave

en: LightWave scene
ru: Сцена LightWave

en: MacPaint Bitmap image
ru: Растровое изображение MacPaint

en: Office drawing
ru: Рисунок Office

en: NIFF image
ru: Изображение NIFF

en: PCX image
ru: Изображение PCX

en: PCD image
ru: Изображение PCD

en: PNM image
ru: Изображение PNM

en: PBM image
ru: Изображение PBM

en: PGM image
ru: Изображение PGM

en: PPM image
ru: Изображение PPM

en: Photoshop image
ru: Изображение Photoshop

en: RGB image
ru: Изображение RGB

en: SGI image
ru: Изображение SGI

en: Sun raster image
ru: Растровое изображение Sun

en: TGA image
ru: Изображение TGA

en: Windows cursor
ru: Курсор Windows

en: Windows animated cursor
ru: Анимированный курсор Windows

en: EMF image
ru: Изображение EMF

en: WMF image
ru: Изображение WMF

en: XBM image
ru: Изображение XBM

en: GIMP image
ru: Изображение GIMP

en: GIMP brush
ru: Кисть GIMP

en: GIMP brush pipe
ru: Анимированная кисть GIMP

en: GIMP pattern
ru: Шаблон GIMP

en: XFig image
ru: Изображение XFig

en: XPM image
ru: Изображение XPM

en: X window image
ru: Изображение X window

en: Block device
ru: Блочное устройство

en: Character device
ru: Символьное устройство

en: Folder
ru: Папка

en: Pipe
ru: Канал

en: Mount point
ru: Точка монтирования

en: Socket
ru: Сокет

en: Symbolic link
ru: Символьная ссылка

en: Mail delivery report
ru: Отчёт о доставке сообщения

en: Mail disposition report
ru: Отчёт о перемещении почты

en: Reference to remote file
ru: Ссылка на удалённый файл

en: Usenet news message
ru: Новостное сообщение Usenet

en: Partial email message
ru: Фрагмент сообщения электронной почты

en: Email message
ru: Почтовое сообщение

en: GNU mail message
ru: Почтовое сообщение GNU

en: IGES document
ru: Документ IGES

en: glTF model
ru: glTF-модель

en: VRML document
ru: Документ VRML

en: OBJ 3D model
ru: OBJ 3D-модель

en: OBJ 3D model material library
ru: Библиотека материалов OBJ 3D-модели

en: Message in several formats
ru: Сообщение в нескольких форматах

en: Macintosh AppleDouble-encoded file
ru: Файл, закодированный Macintosh AppleDouble

en: Message digest
ru: Дайджест сообщения

en: Encrypted message
ru: Зашифрованное сообщение

en: Compound documents
ru: Составные документы

en: Compound document
ru: Составной документ

en: Mail system report
ru: Отчёт почтовой системы

en: Signed message
ru: Подписанное сообщение

en: Stream of data (server push)
ru: Поток данных (server push)

en: VCS/ICS calendar
ru: Календарь VCS/ICS

en: CSS stylesheet
ru: Таблица стилей CSS

en: Electronic business card
ru: Электронная визитная карточка

en: Turtle document
ru: Документ Turtle

en: txt2tags document
ru: Документ txt2tags

en: Verilog source code
ru: Исходный код Verilog

en: SystemVerilog header
ru: Заголовочный файл SystemVerilog

en: SystemVerilog source code
ru: Исходный код SystemVerilog

en: VHDL source code
ru: Исходный код VHDL

en: Enriched text document
ru: Форматированный текстовый документ

en: Help page
ru: Страница справки

en: Plain text document
ru: Текстовый документ

en: RDF file
ru: Файл RDF

en: ReStructuredText document
ru: Документ ReStructuredText

en: OWL XML file
ru: Файл XML OWL

en: Email headers
ru: Почтовые заголовки

en: Rich text document
ru: Форматированный текстовый документ

en: RSS summary
ru: Сводка RSS

en: Atom syndication feed
ru: Лента новостей Atom

en: OPML syndication feed
ru: Лента новостей OPML

en: SGML document
ru: Документ SGML

en: Spreadsheet interchange document
ru: Документ Spreadsheet Interchange

en: TSV document
ru: Документ TSV

en: Graphviz DOT graph
ru: Диаграмма Graphviz DOT

en: JAD document
ru: Документ JAD

en: WML document
ru: Документ WML

en: WMLScript program
ru: Программа WMLScript

en: WarpScript source code
ru: Исходный код WarpScript

en: ACE archive
ru: Архив ACE

en: Ada source code
ru: Исходный код Ada

en: Author list
ru: Список авторов

en: BibTeX document
ru: Документ BibTeX

en: Blueprint source code
ru: Исходный код Blueprint

en: C++ header
ru: Заголовочный файл C++

en: C++ source code
ru: Исходный код C++

en: ChangeLog document
ru: Протокол изменений

en: C header
ru: Заголовочный файл C

en: CMake source code
ru: Исходный код CMake

en: Common Lisp source code
ru: Исходный код Common Lisp

en: CSV document
ru: Документ CSV

en: CSV Schema document
ru: Документ CSV Schema

en: License terms
ru: Лицензионное соглашение

en: Author credits
ru: Авторы программы

en: C source code
ru: Исходный код C

en: C# source code
ru: Исходный код C#

en: Vala source code
ru: Исходный код Vala

en: OOC source code
ru: Исходный код OOC

en: DCL script
ru: Сценарий DCL

en: DSSSL document
ru: Документ DSSSL

en: D source code
ru: Исходный код D

en: DTD file
ru: Файл DTD

en: Eiffel source code
ru: Исходный код Eiffel

en: Emacs Lisp source code
ru: Исходный код Emacs Lisp

en: Elixir source code
ru: Исходный код Elixir

en: Erlang source code
ru: Исходный код Erlang

en: Fortran source code
ru: Исходный код Fortran

en: Genie source code
ru: Исходный код Genie

en: Translation file
ru: Файл перевода

en: Translation template
ru: Шаблон перевода

en: Gherkin document
ru: Документ Gherkin

en: HTML document
ru: Документ HTML

en: HTML component
ru: Компонент HTML

en: Web application cache file
ru: Файл кэша веб-приложения

en: Google Video Pointer shortcut
ru: Ссылка Google Video Pointer

en: Haskell source code
ru: Исходный код Haskell

en: IDL document
ru: Документ IDL

en: Installation instructions
ru: Инструкции по установке

en: Java source code
ru: Исходный код Java

en: LDIF address book
ru: Адресная книга LDIF

en: Lilypond music sheet
ru: Список музыки Lilypond

en: LHS source code
ru: Исходный код LHS

en: Application log
ru: Журнал сообщений

en: Makefile build file
ru: Сборочный файл Makefile

en: Markdown document
ru: Документ Markdown

en: Qt MOC file
ru: Файл Qt MOC

en: Windows Registry extract
ru: Фрагмент Windows Registry

en: MOF file
ru: Файл MOF

en: Mup musical composition document
ru: Документ Mup musical composition

en: Objective-C source code
ru: Исходный код Objective-C

en: Objective-C++ source code
ru: Исходный код Objective-C++

en: OCaml source code
ru: Исходный код OCaml

en: OpenCL source code
ru: Исходный код OpenGL

en: MATLAB file
ru: Файл MATLAB

en: Meson source code
ru: Исходный код Meson

en: Modelica model
ru: Модель Modelica

en: Pascal source code
ru: Исходный код Pascal

en: Differences between files
ru: Различия между файлами

en: Dart source code
ru: Исходный код Dart

en: Nim source code
ru: Исходный код Nim

en: Nimscript source code
ru: Исходный код Nimscript

en: Go source code
ru: Исходный код Go

en: SCons configuration file
ru: Файл настроек SCons

en: Python 3 script
ru: Сценарий Python 3

en: Python script
ru: Сценарий Python

en: SageMath script
ru: Сценарий SageMath

en: Lua script
ru: Сценарий Lua

en: README document
ru: Документ README

en: NFO document
ru: Документ NFO

en: Todo.txt file
ru: Файл Todo.txt

en: RPM spec file
ru: Файл описания RPM

en: Sass CSS pre-processor file
ru: Файл препроцессора Sass CSS

en: Scala source code
ru: Исходный код Scala

en: Scheme source code
ru: Исходный код Scheme

en: SCSS pre-processor file
ru: Файл препроцессора SCSS

en: Setext document
ru: Документ Setext

en: SQL code
ru: Код SQL

en: Tcl script
ru: Сценарий Tcl

en: TeX document
ru: Документ TeX

en: TeXInfo document
ru: Документ TeXInfo

en: Typst document
ru: Документ Typst

en: Troff ME input document
ru: Входной документ Troff ME

en: Troff MM input document
ru: Входной документ Troff MM

en: Troff MS input document
ru: Входной документ Troff MS

en: Twig template
ru: Шаблон Twig

en: X-Motif UIL table
ru: Таблица UIL X-Motif

en: Resource location
ru: Расположение ресурса

en: uuencoded file
ru: Файл, кодированный uuencode

en: BASIC program
ru: Программа BASIC

en: Visual Basic .NET source code
ru: Исходный код Visual Basic .NET

en: VBScript program
ru: Программа VBScript

en: Encoded VBScript program
ru: Зашифрованная программа на VBScript

en: XMI file
ru: Файл XMI

en: XSL FO file
ru: Файл XSL FO

en: iptables configuration file
ru: Файл настроек iptables

en: D-Bus service file
ru: Файл службы D-Bus

en: Systemd unit file
ru: Модульный файл Systemd

en: XSLT stylesheet
ru: Таблица стилей XSLT

en: Maven description file
ru: Файл описания Maven

en: XMCD CD database
ru: База данных компакт-дисков XMCD

en: XML document
ru: Документ XML

en: XML entities document
ru: Файл сущностей XML

en: DV video
ru: Видео DV

en: ISI video
ru: Видео ISI

en: MPEG-2 transport stream
ru: Транспортный поток MPEG-2

en: MPEG video
ru: Видео MPEG

en: Video playlist
ru: Список воспроизведения видео-данных

en: QuickTime video
ru: Видео QuickTime

en: QuickTime image
ru: Изображение QuickTime

en: Khronos texture image
ru: Изображение текстуры Khronos

en: ASTC texture
ru: Текстура ASTC

en: Vivo video
ru: Видео Vivo

en: Wavelet video
ru: Видео Wavelet

en: ANIM animation
ru: Анимация ANIM

en: FLIC animation
ru: Анимация FLIC

en: Haansoft Hangul document
ru: Документ Haansoft Hangul

en: Haansoft Hangul document template
ru: Шаблон документа Haansoft Hangul

en: MNG animation
ru: Анимация MNG

en: ASF video
ru: Видео ASF

en: Windows Media Station file
ru: Файл Windows Media Station

en: Windows Media video
ru: Видео Windows Media

en: AVI video
ru: Видео AVI

en: NullSoft video
ru: Видео Nullsoft

en: SDP multicast stream file
ru: Файл мультикаст-потока SDP

en: SGI video
ru: Видео SGI

en: eMusic download package
ru: Пакет загрузок eMusic

en: KML geographic data
ru: Географические данные KML

en: KML geographic compressed data
ru: Сжатые географические данные KML

en: GeoJSON geospatial data
ru: Геопространственные данные GeoJSON

en: GPX geographic data
ru: Географические данные GPX

en: Citrix ICA settings file
ru: Файл настроек Citrix ICA

en: XUL interface document
ru: Документ интерфейса XUL

en: XPInstall installer module
ru: Модуль установщика XPInstall

en: Word 2007 document
ru: Документ Word 2007

en: Word 2007 document template
ru: Шаблон документа Word 2007

en: PowerPoint 2007 presentation
ru: Презентация PowerPoint 2007

en: PowerPoint 2007 slide
ru: Слайд PowerPoint 2007

en: PowerPoint 2007 show
ru: Презентация PowerPoint 2007

en: PowerPoint 2007 presentation template
ru: Шаблон презентации PowerPoint 2007

en: Excel 2007 spreadsheet
ru: Электронная таблица Excel 2007

en: Excel 2007 spreadsheet template
ru: Шаблон электронной таблицы Excel 2007

en: Microsoft Office 2007 theme
ru: Тема Microsoft Office 2007

en: T602 document
ru: Документ T602

en: Cisco VPN settings
ru: Файл настроек Cisco VPN

en: ICC profile
ru: Профиль ICC

en: IT 8.7 color calibration file
ru: Файл калибровки цвета IT 8.7

en: CCMX color correction file
ru: Файл цветовой коррекции CCMX

en: WinHelp help file
ru: Файл справки WinHelp

en: Binary differences between files
ru: Двоичные различия между файлами

note: http://en.wikipedia.org/wiki/Design_rule_for_Camera_File_system
en: Digital photos
ru: Цифровые фотографии

note: TRANSLATORS: This is a brand-name, not a generic term. Please see http://en.wikipedia.org/wiki/Video_CD http://www.herongyang.com/CD-DVD/VCD-Movie-File-Directory-Structure.html
en: Video CD
ru: Видео CD

note: http://en.wikipedia.org/wiki/DVD-Video
en: Video DVD
ru: Видео DVD

note: http://en.wikipedia.org/wiki/Red_Book_(audio_CD_standard)
en: Audio CD
ru: Аудио CD

note: http://en.wikipedia.org/wiki/Compact_Disc
en: Blank CD disc
ru: Чистый диск CD

note: http://en.wikipedia.org/wiki/DVD
en: Blank DVD disc
ru: Чистый диск DVD

note: http://en.wikipedia.org/wiki/Blu-ray_Disc
en: Blank Blu-ray disc
ru: Чистый диск Blu-ray

note: http://en.wikipedia.org/wiki/HD_DVD
en: Blank HD DVD disc
ru: Чистый диск HD DVD

note: http://en.wikipedia.org/wiki/DVD-Audio
en: Audio DVD
ru: Аудио DVD

note: http://en.wikipedia.org/wiki/Blu-ray_Disc http://www.blu-raydisc.com/Section-13470/Section-13890/Index.html
en: Blu-ray video disc
ru: Видеодиск Blu-ray

note: http://en.wikipedia.org/wiki/HD_DVD http://www.dvdafteredit.com/wiki/The_HVDVD_TS_Folder
en: HD DVD video disc
ru: Видеодиск HD DVD

note: see fd.o hal spec
en: E-book reader
ru: Устройство для чтения электронных книг

note: see fd.o hal spec
en: Portable audio player
ru: Портативный аудиопроигрыватель

note: https://github.com/ostreedev/ostree/blob/master/man/ostree-create-usb.xml
en: OSTree software updates
ru: Обновления программного обеспечения OSTree

note: http://standards.freedesktop.org/autostart-spec/autostart-spec-latest.html http://bugzilla.gnome.org/show_bug.cgi?id=509823#c3
en: Software
ru: Программное обеспечение

note: http://standards.freedesktop.org/autostart-spec/autostart-spec-latest.html http://bugzilla.gnome.org/show_bug.cgi?id=509823#c3
en: UNIX software
ru: Программа UNIX

note: http://standards.freedesktop.org/autostart-spec/autostart-spec-latest.html http://bugzilla.gnome.org/show_bug.cgi?id=509823#c3
en: Windows software
ru: Программа Windows

en: TriG RDF document
ru: Документ TriG RDF

en: Apple Keynote 5 presentation
ru: Презентация Apple Keynote 5

en: Apple Numbers spreadsheet
ru: Электронная таблица Apple Numbers

en: Apple Pages document
ru: Документ Apple Pages

en: Apple Wallet pass
ru: Пропуск Apple Wallet

en: Adobe PageMaker document
ru: Документ Adobe PageMaker

en: Doom WAD file
ru: Файл Doom WAD

en: Amiga disk image
ru: Образ диска Amiga

en: Flatpak application bundle
ru: Пакет приложения Flatpak

en: Flatpak repository description
ru: Описание репозитория Flatpak

en: Flatpak repository reference
ru: Ссылка на репозиторий Flatpak

en: Squashfs filesystem image
ru: Образ файловой системы Squashfs

en: Snap package
ru: Пакет Snap

en: 3MF document
ru: Документ 3MF

en: STL 3D model
ru: 3D-модель STL

en: G-code file
ru: Файл G-code

en: G-code Extended file
ru: Файл G-code Extended

en: Nintendo FDS disk image
ru: Образ диска Nintendo FDS

en: OVF disk image
ru: Образ диска OVF

en: QEMU QED disk image
ru: Образ диска QEMU QED

en: QEMU QCOW disk image
ru: Образ диска QEMU QCOW

en: VHD disk image
ru: Образ диска VHD

en: VHDX disk image
ru: Образ диска VHDX

en: VMDK disk image
ru: Образ диска VMDK

en: VDI disk image
ru: Образ диска VDI

en: AppleWorks document
ru: Документ AppleWorks

en: BPS patch
ru: Патч BPS

en: IPS patch
ru: Патч IPS

en: Pyspread spreadsheet
ru: Электронная таблица Pyspread

en: Pyspread spreadsheet (bzip2-compressed)
ru: Электронная таблица Pyspread (сжатая bzip2)

en: Kotlin source code
ru: Исходный код Kotlin

en: Devicetree source code
ru: Исходный код Devicetree

en: Flattened Devicetree
ru: Плоское дерево устройств

en: AVIF image
ru: Изображение AVIF

en: Quite OK Image Format
ru: Формат изображений Quite OK

en: Bink Video
ru: Видео Bink

en: Smacker Video
ru: Видео Smacker

en: Org-mode file
ru: Файл Org-mode

en: OpenZIM file
ru: Файл OpenZIM

en: SPARQL query
ru: Запрос SPARQL

en: SPARQL query results
ru: Результаты запроса SPARQL

en: WASM binary module
ru: Двоичный модуль WASM

en: OpenVPN profile
ru: Профиль OpenVPN

en: Modrinth Modpack
ru: Модификационный пакет Modrinth

en: CBOR Data
ru: Данные CBOR

en: ERIS Link
ru: Ссылка ERIS

en: Gerber file
ru: Файл Gerber

en: Gerber job file
ru: Файл работ Gerber

en: Excellon drill file
ru: Файл Excellon drill

en: Tiled map files
ru: Файлы карты Tiled

en: Tiled tileset files
ru: Файлы наборов плиток Tiled
