shared-mime-info - en to sl translation catalogue (684 entries)

en: ATK inset
sl: Vložka ATK

en: Kindle book document
sl: Dokument knjige Kindle

en: Adobe Illustrator document
sl: Dokument Adobe Illustrator

en: Macintosh BinHex-encoded file
sl: Kodirana datoteka Macintosh (BinHex)

en: Mathematica Notebook file
sl: Datoteka Mathematica Notebook

en: MathML document
sl: Dokument MathML

en: Metalink file
sl: Datoteka povezave Metalink

en: Partially downloaded file
sl: Delno prenesena datoteka

en: ODA document
sl: Dokument ODA

en: WWF document
sl: Dokument WWF

en: PDF document
sl: Dokument PDF

en: XSPF playlist
sl: Seznam predvajanja XSPF

en: Microsoft Windows theme pack
sl: Datoteka teme Microsoft Windows

en: AmazonMP3 download file
sl: Datoteka prenosa AmazonMP3

en: GSM 06.10 audio
sl: Zvočna datoteka GSM 06.10

en: iRiver playlist
sl: Seznam predvajanja iRiver

en: PGP/MIME-encrypted message header
sl: Datoteka glave šifriranega sporočila PGP/MIME

en: PGP keys
sl: Datoteka ključa PGP

en: PKCS#7 file
sl: Datoteka PKCS#7

en: PKCS#8 private key
sl: Datoteka osebnega ključa PKCS#8

en: PKCS#8 private key (encrypted)
sl: Zasebni ključ PKCS#8 (širfirano)

en: PKCS#10 certification request
sl: Datoteka potrdila PKCS#10

en: X.509 certificate
sl: Datoteka potrdila X.509

en: PkiPath certification path
sl: Datoteka poti potrdila PkiPath

en: PostScript document
sl: Dokument PostScript

en: Plucker document
sl: Dokument Plucker

en: RAML document
sl: Dokument RAML

en: RELAX NG XML schema
sl: Datoteka shema RELAX NG XML

en: RTF document
sl: Dokument RTF

en: Sieve mail filter script
sl: Skriptna datoteka Sieve poštnega filtra

en: SMIL document
sl: Dokument SMIL

en: WPL playlist
sl: Seznam predvajanja WPL

en: SQLite2 database
sl: Podatkovna zbirka SQLite2

en: SQLite3 database
sl: Podatkovna zbirka SQLite3

en: GEDCOM family history
sl: Datoteka družinske zgodovine GEDCOM

en: Flash video
sl: Video datoteka Flash

en: JavaFX video
sl: Video JavaFX

note: translators: a record is in this context a description of a board game that has been played, and that can be played back again: http://www.red-bean.com/sgf/
en: SGF record
sl: Datoteka shranjene igre SGF

en: Godot Engine project
sl: Projekt Godot Engine

en: Godot Engine resource
sl: Vir Godot Engine

en: Godot Engine scene
sl: Prizor Godot Engine

en: Godot Engine shader
sl: Senčilnik Godot Engine

en: GDScript script
sl: Skript GDScript

en: XLIFF translation file
sl: Datoteka prevoda XLIFF

en: TOML document
sl: Dokument TOML

en: YAML document
sl: Dokument YAML

en: Corel Draw drawing
sl: Datoteka risbe Corel Draw

en: HPGL file
sl: Datoteka HPGL

en: PCL file
sl: Datoteka PCL

en: Lotus 1-2-3 spreadsheet
sl: Preglednica Lotus 1-2-3

en: Lotus Word Pro document
sl: Dokument Lotus Word Pro

en: JET database
sl: Podatkovna zbirka JET

en: Microsoft Cabinet archive
sl: Datoteka arhiva Microsoft Cabinet

en: Excel spreadsheet
sl: Razpredelnica Microsoft Excel

en: Excel add-in
sl: Vstavek Excel

en: Excel 2007 binary spreadsheet
sl: Binarna preglednica Excel 2007

en: Excel spreadsheet template
sl: Predloga preglednice Excel

en: PowerPoint presentation
sl: Predstavitev Microsoft PowerPoint

en: PowerPoint add-in
sl: Vstavek PowerPoint

en: PowerPoint slide
sl: Prosojnica PowerPoint

en: PowerPoint presentation template
sl: Predloga predstavitve PowerPoint

en: Office Open XML Visio drawing
sl: Risba Office Open XML Visio

en: Office Open XML Visio template
sl: Predloga Office Open XML Visio

en: Word document
sl: Dokument Word

en: Word document template
sl: Predloga dokumenta Word

en: OpenXPS document
sl: Dokument OpenXPS

en: XPS document
sl: Dokument XPS

en: Microsoft Works document
sl: Dokument Microsoft Works

en: Microsoft Visio document
sl: Dokument Microsoft Visio

en: Word template
sl: Predloga dokumenta Microsoft Word

en: GML document
sl: Dokument GML

en: GNUnet search file
sl: Iskalna datoteka GNUnet

en: TNEF message
sl: Datoteka sporočila TNEF

en: StarCalc spreadsheet
sl: Preglednica StarCalc

en: StarChart chart
sl: Datoteka grafikona StarChart

en: StarDraw drawing
sl: Datoteka risbe StarDraw

en: StarImpress presentation
sl: Predstavitev StarImpress

en: StarMail email
sl: Datoteka pošte StarMail

en: StarMath formula
sl: Datoteka formule StarMath

en: StarWriter document
sl: Dokument StarWriter

en: ODT document
sl: Dokument ODT

en: ODT document (Flat XML)
sl: Datoteka dokumenta ODT (nepovezan XML)

en: ODT template
sl: Predloga dokumenta ODT

en: OTH template
sl: Predloga OTH

en: ODM document
sl: Dokument ODM

en: ODG drawing
sl: Datoteka risbe ODG

en: ODG drawing (Flat XML)
sl: Datoteka risbe ODG (nepovezan XML)

en: ODG template
sl: Predloga dokumenta ODG

en: ODP presentation
sl: Predstavitev ODP

en: ODP presentation (Flat XML)
sl: Predstavitev ODP (nepovezan XML)

en: ODP template
sl: Predloga dokumenta ODP

en: ODS spreadsheet
sl: Preglednica ODS

en: ODS spreadsheet (Flat XML)
sl: Preglednica ODS (nepovezan XML)

en: ODS template
sl: Predloga dokumenta ODS

en: ODC chart
sl: Datoteka grafikona ODC

en: ODC template
sl: Predloga ODC

en: ODF formula
sl: Dokument formule ODF

en: ODF template
sl: Predloga dokumenta ODF

en: ODB database
sl: Podatkovna zbirka ODB

en: ODI image
sl: Slikovna datoteka ODI

en: OpenOffice.org extension
sl: Razširitev OpenOffice.org

en: Android package
sl: Paket Android

en: SIS package
sl: Datoteka paketa SIS

en: SISX package
sl: Datoteka paketa SISX

en: WordPerfect document
sl: Dokument WordPerfect

en: YouTube media archive
sl: Medijski arhiv YouTube

en: SPSS portable data file
sl: Prenosna podatkovna datoteka SPSS

en: SPSS data file
sl: Podatkovna datoteka SPSS

en: XBEL bookmarks
sl: Datoteka zaznamkov XBEL

en: 7-zip archive
sl: Datoteka arhiva 7-zip

en: AbiWord document
sl: Dokument AbiWord

en: CD image cuesheet
sl: Datoteka razpredelnice odtisa CD cue

en: Lotus AmiPro document
sl: Dokument Lotus AmiPro

en: AportisDoc document
sl: Dokument AportisDoc

en: Applix Spreadsheets spreadsheet
sl: Razpredelnica Applix Spreadsheets

en: Applix Words document
sl: Dokument Applix Words

en: ARC archive
sl: Datoteka arhiva ARC

en: AR archive
sl: Datoteka arhiva AR

en: ARJ archive
sl: Datoteka arhiva ARJ

en: Electron Archive (ASAR)
sl: Arhiv Electron (ASAR)

en: ASP page
sl: Datoteka spletne strani ASP

en: AWK script
sl: Skriptna datoteka AWK

en: BCPIO archive
sl: Arhiv BCPIO

en: BitTorrent seed file
sl: Datoteka sejanja BitTorrent

en: Blender scene
sl: Datoteka scene Blender

en: Lrzip archive
sl: Datoteka arhiva Lrzip

en: Tar archive (lrzip-compressed)
sl: Datoteka arhiva Tar (stisnjen z lrzip)

en: Apple disk image
sl: Odtis diska Apple

en: Raw disk image
sl: Surovi odtis diska

en: Floppy disk image
sl: Slika diskete

en: Raw disk image (XZ-compressed)
sl: Surovi odtis diska (stisnjeno z XZ)

en: Compressed CD image
sl: Stisnjena slika CD

en: CD Table Of Contents
sl: Kazalo vsebine CD nosilca

en: PGN chess game notation
sl: Datoteka opomb šahovske igre PGN

en: CHM document
sl: Dokument CHM

en: Java byte code
sl: Datoteka bitne kode Java

en: UNIX-compressed file
sl: Skrčena Unix datoteka

en: Tar archive (gzip-compressed)
sl: Datoteka arhiva Tar (stisnjen z gzip)

en: CPIO archive
sl: Datoteka arhiva CPIO

en: CPIO archive (gzip-compressed)
sl: Datoteka arhiva CPIO (skrčena z gzip)

en: C shell script
sl: Skriptna datoteka lupine C

en: Xbase document
sl: Dokument Xbase

en: ECMAScript program
sl: Programska datoteka ECMAScript

note: Translate this to Mega-CD if the console was known as such in your locale Should be Mega-CD in all but en_US, Mexico, Canada and Brazil: https://en.wikipedia.org/wiki/Sega_CD
en: Sega CD disc image
sl: Slika diska CD Sega

en: Sega Saturn disc image
sl: Slika diska Sega Saturn

en: Dreamcast disc image
sl: Slika diska Dreamcast

en: Nintendo DS ROM
sl: Bralni pomnilnik Nintendo DS

en: PC Engine ROM
sl: Pomnilnik PC Engine ROM

en: Wii disc image
sl: Odtis diska Wii

en: GameCube disc image
sl: Odtis diska GameCube

en: Thomson cassette
sl: Kaseta Thomson

en: HFE floppy disk image
sl: Slika diskete HFE

en: SAP Thomson floppy disk image
sl: Slika diskete SAP Thomson

en: Debian package
sl: Datoteka paketa Debian

en: Qt Designer interface document
sl: Dokument vmesnika Qt Designer

en: Qt Markup Language file
sl: Datoteka označevalnega jezika Qt

en: FictionBook document
sl: Dokument FictionBook

en: Compressed FictionBook document
sl: Stisnjeni dokument FictionBook

en: Dia diagram
sl: Datoteka diagrama Dia

en: Dia shape
sl: Datoteka oblik Dia

en: TeX DVI document
sl: Dokument TeX DVI

en: Enlightenment theme
sl: Datoteka teme Enlightenment

en: Egon Animator animation
sl: Datoteka animacije Egon Animator

en: FLTK Fluid file
sl: Datoteka FLTK Fluid

en: WOFF font
sl: Pisava WOFF

en: WOFF2 font
sl: Pisava WOFF2

en: PostScript type-1 font
sl: Datoteka pisave PostScript vrsta-1

en: Adobe font metrics
sl: Matrika pisave Adobe

en: BDF font
sl: Datoteka pisave BDF

en: DOS font
sl: Datoteka pisave DOS

en: Adobe FrameMaker font
sl: Datoteka pisave Adobe FrameMaker

en: LIBGRX font
sl: Datoteka pisave LIBGRX

en: Linux PSF console font
sl: Datoteka pisave konzole Linux PSF

en: Linux PSF console font (gzip-compressed)
sl: Datoteka pisave konzole Linux PSF (skrčena z gzip)

en: PCF font
sl: Datoteka pisave PCF

en: OpenType font
sl: Datoteka pisave OpenType

en: Speedo font
sl: Datoteka pisave Speedo

en: SunOS News font
sl: Datoteka pisave SunOS News

en: TeX font
sl: Datoteka pisave TeX

en: TeX font metrics
sl: Matrika pisave Tex

en: TrueType font
sl: Datoteka pisave TrueType

en: Font collection
sl: Zbirka pisav

en: TrueType XML font
sl: Datoteka pisave TrueType XML

en: V font
sl: Datoteka pisave V

en: Adobe FrameMaker document
sl: Dokument Adobe FrameMaker

en: Game Boy ROM
sl: Bralni pomnilnik Game Boy

en: Game Boy Advance ROM
sl: Bralni pomnilnik Game Boy Advance

en: GDBM database
sl: Podatkovna zbirka GDBM

note: Translate this to Mega Drive if the console was known as such in your locale Should be Mega Drive in all but en_US, Mexico and Canada: https://en.wikipedia.org/wiki/Sega_Genesis#History
en: Genesis ROM
sl: Bralni pomnilnik Genesis

en: GTK+ Builder interface document
sl: Dokument vmesnika GTK+ Builder

en: Glade project
sl: Datoteka projekta Glade

en: GnuCash financial data
sl: Datoteka finančnih podatkov GnuCash

en: Gnumeric spreadsheet
sl: Razpredelnica Gnumeric

en: Gnuplot document
sl: Dokument Gnuplot

en: Graphite scientific graph
sl: Datoteka znanstvenega grafa Graphite

en: GTKtalog catalog
sl: Datoteka kataloga GTKtalog

en: TeX DVI document (gzip-compressed)
sl: Dokument TeX DVI (stisnjen z gzip)

en: Gzip archive
sl: Datoteka arhiva Gzip

en: PDF document (gzip-compressed)
sl: Dokument PDF (stisnjen z gzip)

en: PostScript document (gzip-compressed)
sl: Dokument PostScript (stisnjen z gzip)

en: HDF document
sl: Dokument HDF

en: IFF file
sl: Datoteka IFF

en: iPod firmware
sl: Programska strojna oprema iPod

en: Java archive
sl: Datoteka arhiva Java

en: Java class
sl: Datoteka razreda Java

en: Groovy source code
sl: Izvorna koda Groovy

en: Gradle script
sl: Skript Gradle

en: JNLP file
sl: Datoteka JNLP

en: Java keystore
sl: Datoteka tipkovne razporeditve Java

en: Java JCE keystore
sl: Datoteka tipkovne razporeditve Java JCE

en: Pack200 Java archive
sl: Datoteka arhiva Pack200 Java

en: JavaScript program
sl: Programska datoteka JavaScript

en: JSON document
sl: Dokument JSON

en: JRD document
sl: Dokument JRD

en: JSON patch
sl: Popravek JSON

en: JSON-LD document
sl: Dokument JSON-LD

en: JSON schema
sl: Shema JSON

en: CoffeeScript document
sl: Dokument CoffeeScript

en: JBuilder project
sl: Datoteka projekta JBuilder

en: Karbon14 drawing
sl: Datoteka risbe Karbon14

en: KChart chart
sl: Datoteka grafikona KChart

en: Kexi settings
sl: Nastavitve Kexi

en: Kexi shortcut
sl: Bližnjica Kexi

en: Kexi database file
sl: Datoteka zbirke podatkov Kexi

en: KFormula formula
sl: Datoteka formule KFormula

en: KIllustrator drawing
sl: Datoteka risbe KIllustrator

en: Kivio flowchart
sl: Datoteka grafikona Kivio

en: Kontour drawing
sl: Datoteka risbe Kontour

en: KPovModeler scene
sl: Datoteka scene KPovModeler

en: KPresenter presentation
sl: Predstavitev KPresenter

en: Krita document
sl: Dokument Krita

en: KSpread spreadsheet
sl: Preglednica KSpread

en: KSpread spreadsheet (encrypted)
sl: Preglednica KSpread (šifrirana)

en: KSysV init package
sl: Datoteka paketa KSysV init

en: Kugar document
sl: Dokument Kugar

en: KWord document
sl: Dokument KWord

en: KWord document (encrypted)
sl: Dokument KWord (šifriran)

en: LHA archive
sl: Datoteka arhiva LHA

en: LHZ archive
sl: Datoteka arhiva LHZ

en: LyX document
sl: Dokument LyX

en: LZ4 archive
sl: Datoteka arhiva LZ4

en: Tar archive (LZ4-compressed)
sl: Arhiv tar (stisnjen, LZ4)

en: Lzip archive
sl: Datoteka arhiva Lzip

en: Tar archive (lzip-compressed)
sl: Arhiv tar (stisnjen, lzip)

en: PDF document (lzip-compressed)
sl: Dokument PDF (stisnjen, lzip)

en: LZMA archive
sl: Datoteka arhiva LZMA

en: Tar archive (LZMA-compressed)
sl: Datoteka arhiva Tar (stisnjen z LZMA)

en: LZO archive
sl: Datoteka arhiva LZO

en: Qpress archive
sl: Datoteka arhiva Qpress

en: XAR archive
sl: Arhiv XAR

en: Zlib archive
sl: Datoteka arhiva Zlib

en: MagicPoint presentation
sl: Predstavitev MagicPoint

en: Macintosh MacBinary file
sl: Izvedljiva dvojiška datoteka Macintosh MacBinary

en: Matroska stream
sl: Pretočni vir Matroska

en: Matroska video
sl: Video datoteka Matroska

en: Matroska 3D video
sl: Video datoteka Matroska 3D

en: Matroska audio
sl: Zvočna datoteka Matroska

en: WebM video
sl: Video datoteka WebM

en: WebM audio
sl: Zvočna datoteka WebM

en: MHTML web archive
sl: Spletni arhiv MHTML

en: MXF video
sl: Video datoteka MXF

en: OCL file
sl: Datoteka OCL

en: COBOL source code
sl: Izvorna koda COBOL

en: Mobipocket e-book
sl: e-knjiga Mobipocket

en: Adobe FrameMaker MIF document
sl: Dokument Adobe FrameMaker MIF

en: Mozilla bookmarks
sl: Datoteka zaznamkov Mozilla

en: DOS/Windows executable
sl: Izvedljiva datoteka DOS/Windows

en: Internet shortcut
sl: Internetna bližnjica

en: WRI document
sl: Dokument WRI

en: MSX ROM
sl: Bralni pomnilnik MSX

en: M4 macro
sl: Makro datoteka M4

en: Nintendo64 ROM
sl: Bralni pomnilnik Nintendo64

en: Nautilus link
sl: Datoteka povezave Nautilus

note: Translate this to Famicom if the console was known as such in your locale
en: NES ROM
sl: Bralni pomnilnik NES

en: Unidata NetCDF document
sl: Dokument Unidata NetCDF

en: NewzBin usenet index
sl: Kazalo usenet NewzBin

en: Annodex exchange format
sl: Izmenjalna datoteka Annodex

en: Annodex video
sl: Video Annodex

en: Annodex audio
sl: Zvok Annodex

en: Ogg multimedia file
sl: Večpredstavnostna datoteka Ogg

en: Ogg audio
sl: Zvok Ogg

en: Ogg video
sl: Video Ogg

en: Ogg Vorbis audio
sl: Zvočna datoteka Ogg Vorbis

en: Ogg FLAC audio
sl: Zvočna datoteka Ogg FLAC

en: Opus audio
sl: Zvočna datoteka Opus

en: Ogg Speex audio
sl: Zvočna datoteka Ogg Speex

en: Speex audio
sl: Zvočna datoteka Speex

en: Ogg Theora video
sl: Video datoteka Ogg Theora

en: OGM video
sl: Video datoteka OGM

en: OLE2 compound document storage
sl: Združeni dokument OLE2

en: Microsoft Publisher document
sl: Dokument Microsoft Publisher

en: Windows Installer package
sl: Datoteka paketa Windows namestilnika

en: GNU Oleo spreadsheet
sl: Preglednica GNU Oleo

en: PAK archive
sl: Datoteka arhiva PAK

en: Palm OS database
sl: Podatkovna zbirka Palm OS

en: Parchive archive
sl: Datoteka arhiva Parchive

en: PEF executable
sl: Izvedljiva datoteka PEF

en: Perl script
sl: Skriptna datoteka Perl

en: PHP script
sl: Skriptna datoteka PHP

en: PKCS#7 certificate bundle
sl: Datoteka potrdila PKCS#7

en: PKCS#12 certificate bundle
sl: Datoteka potrdila PKCS#12

en: PlanPerfect spreadsheet
sl: Preglednica PlanPerfect

en: Pocket Word document
sl: Dokument Pocket Word

en: Pathetic Writer document
sl: Dokument Pathetic Writer

en: Python bytecode
sl: Datoteka bitne kode Python

en: QtiPlot document
sl: Dokument QtiPlot

en: Quattro Pro spreadsheet
sl: Preglednica Quattro Pro

en: QuickTime playlist
sl: Seznam predvajanja QuickTime

en: Quicken document
sl: Dokument Quicken

en: RAR archive
sl: Datoteka arhiva RAR

en: DAR archive
sl: Datoteka arhiva DAR

en: Alzip archive
sl: Datoteka arhiva Alzip

en: RPM package
sl: Datoteka paketa RPM

en: Source RPM package
sl: Paket izvorne kode RPM

en: Ruby script
sl: Skriptna datoteka Ruby

en: Markaby script
sl: Skriptna datoteka Markaby

en: Crystal source code
sl: Izvorna koda Crystal

en: Rust source code
sl: Izvorna koda Rust

en: SC/Xspread spreadsheet
sl: Preglednica SC/Xspread

en: Shockwave Flash file
sl: Datoteka Shockwave Flash

note: translators: "Shorten" is the name of an audio codec
en: Shorten audio
sl: Zvočna datoteka Shorten

en: Siag spreadsheet
sl: Preglednica Siag

en: Skencil document
sl: Dokument Skencil

en: Stampede package
sl: Datoteka paketa Stampede

note: Translate this as Super Famicom (in Far East Asia) or Super Nintendo (in Europe) if the console was known as such in your locale
en: Super NES ROM
sl: Bralni pomnilnik Super NES

en: StuffIt archive
sl: Datoteka arhiva StuffIt

en: SubRip subtitles
sl: Datoteka podnapisov SubRip

en: WebVTT subtitles
sl: Podnapisi WebVTT

en: SAMI subtitles
sl: Datoteka podnapisov SAMI

en: MicroDVD subtitles
sl: Datoteka podnapisov MicroDVD

en: SSA subtitles
sl: Datoteka podnapisov SSA

en: SubViewer subtitles
sl: Datoteka podnapisov SubViewer

en: iMelody ringtone
sl: Zvonjenje iMelody

en: SMAF audio
sl: Zvočna datoteka SMAF

en: MRML playlist
sl: Seznam predvajanja MRML

en: XMF audio
sl: Zvočna datoteka XMF

en: Mobile XMF audio
sl: Zvok Mobile XMF

en: SV4 CPIO archive
sl: Datoteka arhiva SV4 CPIO

en: SV4 CPIO archive (with CRC)
sl: Datoteka arhiva SV4 CPIO (z razpršilom CRC)

en: Tar archive
sl: Datoteka arhiva Tar

en: Tar archive (compressed)
sl: Datoteka arhiva Tar (stisnjen)

en: TGIF document
sl: Dokument TGIF

en: ToutDoux document
sl: Dokument ToutDoux

en: Troff document
sl: Dokument Troff

en: Tar archive (LZO-compressed)
sl: Datoteka arhiva Tar (stisnjen z LZO)

en: XZ archive
sl: Datoteka arhiva XZ

en: Tar archive (XZ-compressed)
sl: Datoteka arhiva Tar (stisnjen z XZ)

en: Zstandard archive
sl: Arhiv Zstandard

en: Tar archive (Zstandard-compressed)
sl: Arhiv tar (stisnjen, Zstandard)

en: PDF document (XZ-compressed)
sl: Dokument PDF (XZ-stisnjen)

en: Ustar archive
sl: Datoteka arhiva Ustar

en: WAIS source code
sl: Datoteka izvorne kode WAIS

en: WordPerfect/Drawperfect image
sl: Slikovna datoteka Drawperfect

en: DER/PEM/Netscape-encoded X.509 certificate
sl: Datoteka potrdila DER/PEM/Netscape X.509

en: Zoo archive
sl: Datoteka arhiva ZOO

en: XHTML page
sl: Datoteka spletne strani XHTML

en: Zip archive
sl: Datoteka arhiva ZIP

en: WIM disk image
sl: Slika diska WIM

en: Dolby Digital audio
sl: Zvočna datoteka Dolby Digital

en: DTS audio
sl: Zvok DTS

en: DTS-HD audio
sl: Zvok DTS-HD

en: AMR audio
sl: Zvočna datoteka AMR

en: AMR-WB audio
sl: Zvočna datoteka AMR-WB

en: ULAW (Sun) audio
sl: Zvočna datoteka ULAW (Sun)

en: Commodore 64 audio
sl: Zvočna datoteka Commodore 64

en: PCM audio
sl: Zvočna datoteka PCM

en: AIFC audio
sl: Zvočna datoteka AIFC

en: AIFF/Amiga/Mac audio
sl: Zvočna datoteka AIFF/Amiga/Mac

en: Monkey's audio
sl: Zvočna datoteka Monkey

en: Audible.Com audio
sl: Zvok Audible.Com

en: DSDIFF audio
sl: Zvok DSDIFF

en: DSF audio
sl: Zvok DSF

en: Impulse Tracker audio
sl: Zvočna datoteka Impulse Tracker

en: FLAC audio
sl: Zvočna datoteka Flac

en: WavPack audio
sl: Zvočna datoteka WavPack

en: WavPack audio correction file
sl: popravljalna zvočna datoteka WavPack

en: MIDI audio
sl: Zvočna datoteka MIDI

en: AAC audio
sl: Zvok AAC

en: USAC audio
sl: Zvok USAC

en: MPEG-4 audio
sl: Zvočna datoteka MPEG-4

en: MPEG-4 ringtone
sl: Zvonjenje MPEG-4

en: MPEG-4 video
sl: Video datoteka MPEG-4

en: MPEG-4 audio book
sl: Zvočna knjiga MPEG-4

en: 3GPP multimedia file
sl: Večpredstavnostna datoteka 3GPP

en: 3GPP2 multimedia file
sl: Večpredstavnostna datoteka 3GPP2

en: Amiga SoundTracker audio
sl: Zvočna datoteka Amiga SoundTracker

en: MP2 audio
sl: Zvočna datoteka MP2

en: MP3 audio
sl: Zvočna datoteka MP3

en: Microsoft ASX playlist
sl: Seznam predvajanja Microsoft ASX

en: PSF audio
sl: Zvočna datoteka PSF

en: MiniPSF audio
sl: Zvočna datoteka MiniPSF

en: PSFlib audio library
sl: Zvočna knjižnica PSFlib

en: Windows Media audio
sl: Zvočna datoteka Windows Media

en: Musepack audio
sl: Zvočna datoteka Musepack

en: RealAudio document
sl: Dokument RealAudio

en: RealMedia playlist
sl: Seznam predvajanja RealMedia

en: RealVideo document
sl: Video datoteka RealVideo

en: RealMedia document
sl: Dokument RealMedia

en: RealPix document
sl: Dokument RealPix

en: RealText document
sl: Dokument RealText

en: RIFF audio
sl: Zvočna datoteka RIFF

en: RIFF container
sl: Vsebnik RIFF

en: Scream Tracker 3 audio
sl: Zvočna datoteka Scream Tracker 3

en: MP3 ShoutCast playlist
sl: Seznam predvajanja MP3 ShoutCast

en: Scream Tracker audio
sl: Zvočna datoteka Scream Tracker

en: VOC audio
sl: Zvočna datoteka VOC

en: WAV audio
sl: Zvočna datoteka WAV

en: FastTracker II audio
sl: Zvočna datoteka FastTracker II

en: TrueAudio audio
sl: Zvočna datoteka TrueAudio

en: Windows BMP image
sl: Slikovna datoteka Windows BMP

en: WBMP image
sl: Slikovna datoteka WBMP

en: CGM image
sl: Slika CGM

en: CCITT G3 fax image
sl: Slikovna datoteka faksimila CCITT G3

en: GIF image
sl: Slikovna datoteka GIF

en: HEIF image
sl: Slika HEIF

en: IEF image
sl: Slikovna datoteka IEF

en: JPEG image
sl: Slikovna datoteka JPEG

en: JPEG-2000 JP2 image
sl: Slika JPEG-2000 JP2

en: JPEG-2000 JPX image
sl: Slika JPEG-2000 JPX

en: JPEG-2000 JPM image
sl: Slika JPEG-2000 JPM

en: JPEG-2000 MJ2 video
sl: Video JPEG-2000 MJ2

en: JPEG XL image
sl: Slika JPEG XL

en: OpenRaster image
sl: Slika OpenRaster

en: DirectDraw surface
sl: Datoteka predmeta DirectDraw

en: X11 cursor
sl: Datoteka kazalke X11

en: EXR image
sl: Slikovna datoteka EXR

en: Macintosh Quickdraw/PICT drawing
sl: Datoteka risbe Macintosh Quickdraw/PICT

en: UFRaw ID image
sl: Slikovna datoteka UFRaw ID

en: Adobe DNG negative
sl: Datoteka negativa Adobe DNG

en: Canon CRW raw image
sl: Surova slikovna datoteka Canon CRW

en: Canon CR2 raw image
sl: Surova slikovna datoteka Canon CR2

en: Canon CR3 raw image
sl: Neobdelana slika Canon CR3

en: Fuji RAF raw image
sl: Surova slikovna datoteka Fuji RAF

en: Kodak DCR raw image
sl: Surova slikovna datoteka Kodak DCR

en: Kodak K25 raw image
sl: Surova slikovna datoteka Kodak K25

en: Kodak KDC raw image
sl: Surova slikovna datoteka Kodak KDC

en: Minolta MRW raw image
sl: Surova slikovna datoteka Minolta MRW

en: Nikon NEF raw image
sl: Surova slikovna datoteka Nikon NEF

en: Nikon NRW raw image
sl: Neobdelana slika NRW

en: Olympus ORF raw image
sl: Surova slikovna datoteka Olympus ORF

en: Panasonic raw image
sl: Surova slikovna datoteka Panasonic

en: Pentax PEF raw image
sl: Surova slikovna datoteka Pentax PEF

en: Sigma X3F raw image
sl: Surova slikovna datoteka Sigma X3F

en: Sony SRF raw image
sl: Surova slikovna datoteka Sony SRF

en: Sony SR2 raw image
sl: Surova slikovna datoteka Sony SR2

en: Sony ARW raw image
sl: Surova slikovna datoteka Sony ARW

en: PNG image
sl: Slikovna datoteka PNG

en: RLE bitmap image
sl: Bitna slika RLE

en: SVG image
sl: Slikovna vektorska datoteka SVG

en: TIFF image
sl: Slikovna datoteka TIFF

en: Multi-page TIFF image
sl: Večstranska slika TIFF

en: AutoCAD image
sl: Slikovna datoteka AutoCAD

en: DXF vector image
sl: Slikovna vektorska datoteka DXF

en: MDI image
sl: Slika MDI

en: WebP image
sl: Slika WebP

en: 3D Studio image
sl: Slikovna datoteka 3D Studio

en: Applix Graphics image
sl: Slikovna datoteka Applix Graphics

en: CMU raster image
sl: Slikovna rastrska datoteka CMU

en: DICOM image
sl: Slikovna datoteka DICOM

en: DocBook document
sl: Dokument DocBook

en: DIB image
sl: Slikovna datoteka DIB

en: DjVu image
sl: Slikovna datoteka DjVu

en: DjVu document
sl: Dokument DjVu

en: DPX image
sl: Slikovna datoteka DPX

en: EPS image
sl: Slikovna datoteka EPS

en: FITS document
sl: Dokument FITS

en: FPX image
sl: Slikovna datoteka FPX

en: EPS image (gzip-compressed)
sl: Slikovna datoteka EPS (stisnjena z gzip)

en: Windows icon
sl: Ikona Windows

en: MacOS X icon
sl: Datoteka ikone MacOS X

en: ILBM image
sl: Slikovna datoteka ILBM

en: JNG image
sl: Slikovna datoteka JNG

en: LightWave object
sl: Datoteka predmeta LightWave

en: LightWave scene
sl: Datoteka scene LightWave

en: MacPaint Bitmap image
sl: Slikovna bitna datoteka MacPaint

en: Office drawing
sl: Datoteka risbe Office

en: NIFF image
sl: Slikovna datoteka NIFF

en: PCX image
sl: Slikovna datoteka PCX

en: PCD image
sl: Slikovna datoteka PCD

en: PNM image
sl: Slikovna datoteka PNM

en: PBM image
sl: Slikovna datoteka PBM

en: PGM image
sl: Slikovna datoteka PGM

en: PPM image
sl: Slikovna datoteka PPM

en: Photoshop image
sl: Slikovna datoteka Photoshop

en: RGB image
sl: Slikovna datoteka RGB

en: SGI image
sl: Slikovna datoteka SGI

en: Sun raster image
sl: Slikovna rastrska datoteka Sun

en: TGA image
sl: Slikovna datoteka TGA

en: Windows cursor
sl: Datoteka kazalke Windows

en: Windows animated cursor
sl: Datoteka animirane kazalke Windows

en: EMF image
sl: Slikovna datoteka EMF

en: WMF image
sl: Slikovna datoteka WMF

en: XBM image
sl: Slikovna datoteka XBM

en: GIMP image
sl: Slikovna datoteka GIMP

en: GIMP brush
sl: Čopič GIMP

en: GIMP pattern
sl: Vzorec GIMP

en: XFig image
sl: Slikovna datoteka XFig

en: XPM image
sl: Slikovna datoteka XPM

en: X window image
sl: slika X oken

en: Usenet news message
sl: novičarsko sporočilo Usenet

en: GNU mail message
sl: Sporočilo pošte GNU

en: IGES document
sl: Dokument IGES

en: glTF model
sl: Model gITF

en: VRML document
sl: Dokument VRML

en: OBJ 3D model
sl: 3D-model OBJ

en: OBJ 3D model material library
sl: Knjižnica materialov 3D-modelov OBJ

en: Macintosh AppleDouble-encoded file
sl: Kodirana datoteka Macintosh (AppleDouble)

en: VCS/ICS calendar
sl: Datoteka koledarja VCS/ICS

en: CSS stylesheet
sl: Slogovna predloga CSS

en: Turtle document
sl: Dokument Turtle

en: txt2tags document
sl: Dokument txt2tags

en: Verilog source code
sl: Datoteka izvorne kode Verilog

en: SystemVerilog header
sl: Datoteka glave SystemVerilog

en: SystemVerilog source code
sl: Datoteka izvorne kode SystemVerilog

en: VHDL source code
sl: Datoteka izvorne kode VHDL

en: RDF file
sl: Datoteka RDF

en: OWL XML file
sl: Datoteka OWL XML

en: RSS summary
sl: Datoteka povzetek RSS

en: Atom syndication feed
sl: Sindikalni vir Atom

en: OPML syndication feed
sl: Sindikalni vir OPML

en: SGML document
sl: Dokument SGML

en: TSV document
sl: Dokument TSV

en: Graphviz DOT graph
sl: Datoteka grafikona Graphviz DOT

en: JAD document
sl: Dokument JAD

en: WML document
sl: Dokument WML

en: WMLScript program
sl: Programska datoteka WMLScript

en: WarpScript source code
sl: Izvorna koda WarpScript

en: ACE archive
sl: Datoteka arhiva ACE

en: Ada source code
sl: Datoteka izvorne kode Ada

en: BibTeX document
sl: Dokument BibTeX

en: C++ header
sl: Datoteka glave C++

en: C++ source code
sl: Datoteka izvorne kode C++

en: ChangeLog document
sl: Dokument ChangeLog

en: C header
sl: Datoteka glave C

en: CMake source code
sl: Datoteka izvorne kode CMake

en: CSV document
sl: Dokument CSV

en: CSV Schema document
sl: Dokument CSV Schema

en: C source code
sl: Datoteka izvorne kode C

en: C# source code
sl: Datoteka izvorne kode C#

en: Vala source code
sl: Datoteka izvorne kode Vala

en: OOC source code
sl: Izvorna koda OOC

en: DCL script
sl: Skriptna datoteka DCL

en: DSSSL document
sl: Dokument DSSSL

en: D source code
sl: Datoteka izvorne kode D

en: DTD file
sl: Datoteka DTD

en: Eiffel source code
sl: Datoteka izvorne kode Eiffel

en: Emacs Lisp source code
sl: Datoteka izvorne kode Emacs Lisp

en: Elixir source code
sl: Izvorna koda Elixir

en: Erlang source code
sl: Datoteka izvorne kode Erlang

en: Fortran source code
sl: Datoteka izvorne kode Fortran

en: Genie source code
sl: Izvorna koda Genie

en: Gherkin document
sl: Dokument Gherkin

en: HTML document
sl: Dokument HTML

en: Haskell source code
sl: Datoteka izvorne kode Haskell

en: IDL document
sl: Dokument IDL

en: Java source code
sl: Datoteka izvorne kode Java

en: LDIF address book
sl: Datoteka imenika naslovov LDIF

en: Lilypond music sheet
sl: Glasbena predloga Lilypond

en: LHS source code
sl: Datoteka izvorne kode LHS

en: Markdown document
sl: Dokument Markdown

en: Qt MOC file
sl: Datoteka Qt MOC

en: Windows Registry extract
sl: izvleček vpisnika Windows

en: MOF file
sl: Datoteka MOF

en: Objective-C source code
sl: Datoteka izvorne kode Objective-C

en: Objective-C++ source code
sl: Datoteka izvorne kode Objective-C++

en: OCaml source code
sl: Datoteka izvorne kode OCaml

en: OpenCL source code
sl: Izvorna koda OpenCL

en: MATLAB file
sl: Datoteka MATLAB

en: Meson source code
sl: Izvorna koda Meson

en: Modelica model
sl: Model Modelica

en: Pascal source code
sl: Datoteka izvorne kode Pascal

en: Dart source code
sl: Izvorna koda Dart

en: Go source code
sl: Izvorna koda Go

en: SCons configuration file
sl: Prilagoditvena datoteka SCons

en: Python 3 script
sl: Skript Python 3

en: Python script
sl: Skriptna datoteka Python

en: SageMath script
sl: Skript SageMath

en: Lua script
sl: Skriptna datoteka Lua

en: README document
sl: Dokument README

en: NFO document
sl: Dokument NFO

en: RPM spec file
sl: Določilna datoteka RPM

en: Scala source code
sl: Izvorna koda Scala

en: Scheme source code
sl: Datoteka izvorne kode Scheme

en: Setext document
sl: Dokument Setext

en: SQL code
sl: Datoteka kode SQL

en: Tcl script
sl: Skriptna datoteka Tcl

en: TeX document
sl: Dokument TeX

en: TeXInfo document
sl: Dokument TeXInfo

en: Troff ME input document
sl: Vnosni dokument Troff ME

en: Troff MM input document
sl: Vnosni dokument Troff MM

en: Troff MS input document
sl: Vnosni dokument Troff MS

en: Twig template
sl: Predloga Twig

en: X-Motif UIL table
sl: Preglednica X-Motif UIL

en: uuencoded file
sl: Datoteka uuencode

en: VBScript program
sl: Programska datoteka VBScript

en: XMI file
sl: Datoteka XMI

en: XSL FO file
sl: Datoteka XSL FO

en: iptables configuration file
sl: nastavitvena datoteka iptables

en: XSLT stylesheet
sl: Slogovna predloga XSLT

en: Maven description file
sl: Opisna datoteka Maven

en: XMCD CD database
sl: Podatkovna zbirka XMCD CD

en: XML document
sl: Dokument XML

en: XML entities document
sl: Dokument XML določil

en: DV video
sl: Video datoteka DV

en: ISI video
sl: Video datoteka ISI

en: MPEG-2 transport stream
sl: Pretočni vir prenosega MPEG

en: MPEG video
sl: Video datoteka MPEG

en: Video playlist
sl: Seznam predvajanja videoposnetkov

en: QuickTime video
sl: Video datoteka QuickTime

en: QuickTime image
sl: Slikovna datoteka QuickTime

en: Khronos texture image
sl: Slika teksture Khronos

en: ASTC texture
sl: Tekstura ASTC

en: Vivo video
sl: Video datoteka Vivo

en: Wavelet video
sl: Video datoteka Wavelet

en: ANIM animation
sl: Datoteka animacije ANIM

en: FLIC animation
sl: Datoteka animacije FLIC

en: Haansoft Hangul document
sl: Dokument Haansoft Hangul

en: Haansoft Hangul document template
sl: Predloga dokumenta Haansoft Hangul

en: MNG animation
sl: Datoteka animacije MNG

en: ASF video
sl: Video datoteka ASF

en: Windows Media Station file
sl: Datoteka Windows Media Station

en: Windows Media video
sl: Video datoteka Windows Media

en: AVI video
sl: Video datoteka AVI

en: NullSoft video
sl: Video datoteka NullSoft

en: SDP multicast stream file
sl: Pretočni vir večsmernega oddajanja

en: SGI video
sl: Video datoteka SGI

en: eMusic download package
sl: Datoteka paketa eMusic

en: KML geographic data
sl: Datoteka geografskih podatkov KML

en: KML geographic compressed data
sl: Skrčeni geografski podatki KML

en: GPX geographic data
sl: Zemljepisni podatki GPX

en: Citrix ICA settings file
sl: Nastavitvena datoteka Citrix ICA

en: XUL interface document
sl: Dokument vmesnika XUL

en: XPInstall installer module
sl: modul namestilnika XPInstall

en: Word 2007 document
sl: Dokument Word 2007

en: Word 2007 document template
sl: Predloga dokumenta Word 2007

en: PowerPoint 2007 presentation
sl: Predstavitev Microsoft PowerPoint 2007

en: PowerPoint 2007 slide
sl: Prosojnica PowerPoint 2007

en: PowerPoint 2007 show
sl: Zagonska predstavitev PowerPoint 2007

en: PowerPoint 2007 presentation template
sl: Predloga predstavitve PowerPoint 2007

en: Excel 2007 spreadsheet
sl: Razpredelnica Microsoft Excel 2007

en: Excel 2007 spreadsheet template
sl: Predloga razpredelnice Excel 2007

en: T602 document
sl: Dokument T602

en: Cisco VPN settings
sl: Nastavitve Cisco VPN

en: ICC profile
sl: Datoteka profila ICC

en: IT 8.7 color calibration file
sl: Umeritvena datoteka barve IT 8.7

en: CCMX color correction file
sl: Datoteka barvne poprave CCMX

en: WinHelp help file
sl: Datoteka pomoči WinHelp

note: http://en.wikipedia.org/wiki/Blu-ray_Disc http://www.blu-raydisc.com/Section-13470/Section-13890/Index.html
en: Blu-ray video disc
sl: Blu-ray video disk

note: http://en.wikipedia.org/wiki/HD_DVD http://www.dvdafteredit.com/wiki/The_HVDVD_TS_Folder
en: HD DVD video disc
sl: HD DVD video disk

note: TRANSLATORS: This is a brand-name, not a generic term. Please see http://en.wikipedia.org/wiki/Picture_CD http://www.re.org/kristin/picturecd.html
en: Picture CD
sl: Slikovni CD

note: https://github.com/ostreedev/ostree/blob/master/man/ostree-create-usb.xml
en: OSTree software updates
sl: Posodobitve programja OSTree

note: http://standards.freedesktop.org/autostart-spec/autostart-spec-latest.html http://bugzilla.gnome.org/show_bug.cgi?id=509823#c3
en: UNIX software
sl: Programska datoteka UNIX

note: http://standards.freedesktop.org/autostart-spec/autostart-spec-latest.html http://bugzilla.gnome.org/show_bug.cgi?id=509823#c3
en: Windows software
sl: Programska oprema za okolje Windows

en: TriG RDF document
sl: Dokument TriG RDF

en: Apple Keynote 5 presentation
sl: Predstavitev Apple Keynote 5

en: Apple Numbers spreadsheet
sl: Razpredelnica Apple Numbers

en: Apple Pages document
sl: Dokument Apple Pages

en: Adobe PageMaker document
sl: Dokument Adobe PageMaker

en: Doom WAD file
sl: Datoteka Doom WAD

en: Amiga disk image
sl: Slika diska Amiga

en: Snap package
sl: Paket Snap

en: 3MF document
sl: Dokument 3MF

en: STL 3D model
sl: Model STL 3D

en: G-code file
sl: Datoteka G-code

en: Nintendo FDS disk image
sl: Slika diska Nintendo FDS

en: OVF disk image
sl: Slika diska OVF

en: QEMU QED disk image
sl: Slika diska QEMU QED

en: QEMU QCOW disk image
sl: Slika diska QEMU QCOW

en: VHD disk image
sl: Slika diska VHD

en: VHDX disk image
sl: Slika diska VHDX

en: VMDK disk image
sl: Slika diska VMDK

en: VDI disk image
sl: Slika diska VDI

en: AppleWorks document
sl: Dokument AppleWorks

en: BPS patch
sl: Popravek BPS

en: IPS patch
sl: Popravek IPS

en: Pyspread spreadsheet
sl: Preglednica Pyspread

en: Kotlin source code
sl: Izvorna koda Kotlin

en: AVIF image
sl: Slika AVIF

en: Bink Video
sl: Video Bink

en: Smacker Video
sl: Video Smacker

en: Org-mode file
sl: Datoteka org-mode

en: OpenZIM file
sl: Datoteka OpenZIM

en: SPARQL query
sl: Poizvedba SPARQL

en: SPARQL query results
sl: Rezultati poizvedbe SPARQL
