shared-mime-info - en to sq translation catalogue (657 entries)

en: Atari 2600 ROM
sq: ROM Atari 2600

en: Atari 7800 ROM
sq: ROM Atari 7800

en: Atari Lynx ROM
sq: ROM Atari Lynx

en: Electronic book document
sq: Dokument libri elektronik

en: Kindle book document
sq: dokument libri Kindle

en: Adobe Illustrator document
sq: dokument Adobe Illustrator

en: Macintosh BinHex-encoded file
sq: kartelë Macintosh koduar me BinHex

en: Mathematica Notebook file
sq: kartelë Mathematica Notebook

en: MathML document
sq: dokument MathML

en: Mailbox file
sq: Kartelë kutie email-esh

en: Metalink file
sq: kartelë Metalink

en: Unknown
sq: I panjohur

en: Partially downloaded file
sq: Kartelë e shkarkuar pjesërisht

en: ODA document
sq: dokument ODA

en: WWF document
sq: dokument WWF

en: PDF document
sq: dokument PDF

en: XSPF playlist
sq: luajlistë XSPF

en: Microsoft Windows theme pack
sq: paketë temash Microsoft Windows

en: AmazonMP3 download file
sq: kartelë shkarkimi AmazonMP3

en: GSM 06.10 audio
sq: audio GSM 06.10

en: iRiver playlist
sq: luajlistë iRiver

en: PGP/MIME-encrypted message header
sq: krye mesazhi fshehtëzuar me PGP/MIME

en: PGP keys
sq: kyçe PGP

en: PKCS#7 file
sq: kartelë PKCS#7

en: PKCS#8 private key
sq: kyç privat PKCS#8

en: PKCS#8 private key (encrypted)
sq: ky privat PKCS#8 (i fshehtëzuar)

en: PKCS#10 certification request
sq: kërkesë certifikimi PKCS#10

en: X.509 certificate
sq: dëshmi X.509

en: Certificate revocation list
sq: listë shfuqizimi dëshmish

en: PkiPath certification path
sq: shteg dëshmish PkiPath

en: PostScript document
sq: dokument PostScript

en: Plucker document
sq: dokument Plucker

en: RAML document
sq: dokument RAML

en: RTF document
sq: dokument RTF

en: Sieve mail filter script
sq: programth filtrimi poste Sieve

en: SMIL document
sq: dokument SMIL

en: WPL playlist
sq: luajlistë WPL

en: SQLite2 database
sq: bazë të dhënash SQLite2

en: SQLite3 database
sq: bazë të dhënash SQLite3

en: GEDCOM family history
sq: historik familjeje GEDCOM

en: Flash video
sq: video Flash

en: JavaFX video
sq: video JavaFX

note: translators: a record is in this context a description of a board game that has been played, and that can be played back again: http://www.red-bean.com/sgf/
en: SGF record
sq: regjistrim SGF

en: XLIFF translation file
sq: kartelë përkthimesh XLIFF

en: TOML document
sq: dokument TOML

en: YAML document
sq: dokument YAML

en: Corel Draw drawing
sq: vizatim Corel Draw

en: HPGL file
sq: kartelë HPGL

en: PCL file
sq: kartelë PCL

en: Lotus 1-2-3 spreadsheet
sq: fletëllogaritje Lotus 1-2-3

en: Lotus Word Pro document
sq: dokument Lotus Word Pro

en: LMDB database
sq: bazë të dhënash LMDB

en: JET database
sq: bazë të dhënash JET

en: Microsoft Cabinet archive
sq: arkiv Microsoft Cabinet

en: Excel spreadsheet
sq: fletëllogaritje Excel

en: Excel add-in
sq: shtojcë Excel

en: Excel 2007 binary spreadsheet
sq: fletëllogaritje dyore Excel 2007

en: Excel spreadsheet template
sq: gjedhe fletëllogaritjesh Excel

en: PowerPoint presentation
sq: paraqitje PowerPoint

en: PowerPoint add-in
sq: shtojcë PowerPoint

en: PowerPoint slide
sq: diapozitiv PowerPoint

en: PowerPoint presentation template
sq: gjedhe paraqitjeje PowerPoint

en: Office Open XML Visio drawing
sq: vizatim Office Open XML Visio

en: Office Open XML Visio template
sq: gjedhe Office Open XML Visio

en: Office Open XML Visio stencil
sq: model Office Open XML Visio

en: Word document
sq: dokument Word

en: Word document template
sq: gjedhe dokumenti Word

en: XPS document
sq: dokument XPS

en: Microsoft Works document
sq: dokument Microsoft Works

en: Microsoft Visio document
sq: dokument Microsoft Visio

en: Word template
sq: gjedhe Word

en: GML document
sq: dokument GML

en: GNUnet search file
sq: kartelë kërkimi GNUnet

en: TNEF message
sq: mesazh TNEF

en: StarCalc spreadsheet
sq: fletëllogaritje StarCalc

en: StarChart chart
sq: grafik StarChart

en: StarDraw drawing
sq: vizatim StarDraw

en: StarImpress presentation
sq: paraqitje StarImpress

en: StarMail email
sq: email StarMail

en: StarMath formula
sq: formulë StarMath

en: StarWriter document
sq: dokument StarWriter

en: ODT document
sq: dokument ODT

en: ODT document (Flat XML)
sq: dokument ODT (Flat XML)

en: ODT template
sq: gjedhe ODT

en: OTH template
sq: gjedhe OTH

en: ODM document
sq: dokument ODM

en: ODG drawing
sq: vizatim ODG

en: ODG drawing (Flat XML)
sq: vizatim ODF (Flat XML)

en: ODG template
sq: gjedhe ODG

en: ODP presentation
sq: paraqitje ODP

en: ODP presentation (Flat XML)
sq: paraqitje ODF (Flat XML)

en: ODP template
sq: gjedhe ODP

en: ODS spreadsheet
sq: fletëllogaritje ODS

en: ODS spreadsheet (Flat XML)
sq: fletëllogaritje ODF (Flat XML)

en: ODS template
sq: gjedhe ODS

en: ODC chart
sq: grafik ODC

en: ODC template
sq: gjedhe ODC

en: ODF formula
sq: formulë ODF

en: ODF template
sq: gjedhe ODF

en: ODB database
sq: bazë të dhënash ODB

en: ODI image
sq: figurë ODI

en: OpenOffice.org extension
sq: zgjerim OpenOffice.org

en: Android package
sq: pakete Android

en: SIS package
sq: paketë SIS

en: SISX package
sq: paketë SISX

en: WordPerfect document
sq: dokument WordPerfect

en: YouTube media archive
sq: arkiv media YouTube

en: SPSS portable data file
sq: kartelë të dhënash të bartshme SPSS

en: SPSS data file
sq: kartelë të dhënash SPSS

en: XBEL bookmarks
sq: faqerojtës XBEL

en: 7-zip archive
sq: arkiv 7-zip

en: AbiWord document
sq: dokument AbiWord

en: Lotus AmiPro document
sq: dokument Lotus AmiPro

en: AportisDoc document
sq: dokument AportisDoc

en: Applix Spreadsheets spreadsheet
sq: fletëllogaritje Applix Spreadsheets

en: Applix Words document
sq: dokument Applix Words

en: ARC archive
sq: arkiv ARC

en: AR archive
sq: arkiv AR

en: ARJ archive
sq: arkiv ARJ

en: ASP page
sq: faqe ASP

en: AWK script
sq: programth AWK

en: BitTorrent seed file
sq: kartelë seed BitTorrent

en: Blender scene
sq: skenë Blender

en: Lrzip archive
sq: arkiv Lrzip

en: Tar archive (lrzip-compressed)
sq: arkiv tar (ngjeshur me lrzip)

en: Apple disk image
sq: pamje disku Apple

en: Raw disk image
sq: pamje disku e papërpunuar

en: Floppy disk image
sq: pamje diskete

en: Raw disk image (XZ-compressed)
sq: pamje disku e papërpunuar (ngjeshur me XZ)

en: AppImage application bundle
sq: paketë aplikacioni AppImage

en: CD Table Of Contents
sq: Tryezë Lënde CD

en: PGN chess game notation
sq: sistem zbardhjeje loje shahu PGN

en: CHM document
sq: dokument CHM

en: UNIX-compressed file
sq: kartelë e ngjeshur me Unix

en: Tar archive (gzip-compressed)
sq: arkiv tar (ngjeshur me gzip)

en: CPIO archive
sq: arkiv CPIO

en: CPIO archive (gzip-compressed)
sq: arkiv CPIO (ngjeshur me gzip)

en: C shell script
sq: programth C shell

en: Xbase document
sq: dokument Xbase

en: ECMAScript program
sq: program ECMAScript

note: Translate this to Mega-CD if the console was known as such in your locale Should be Mega-CD in all but en_US, Mexico, Canada and Brazil: https://en.wikipedia.org/wiki/Sega_CD
en: Sega CD disc image
sq: pamje disku CD Sega

note: Translate this to Kids Computer Pico if the console was known as such in your locale Should be Sega Pico in all but Japan: https://en.wikipedia.org/wiki/Sega_Pico
en: Sega Pico ROM
sq: ROM Sega Pico

en: Sega Saturn disc image
sq: pamje disku Sega Saturn

en: Dreamcast disc image
sq: pamje disku Dreamcast

en: Nintendo DS ROM
sq: ROM Nintendo DS

en: Wii disc image
sq: pamje disku Wii

en: WiiWare bundle
sq: paketë WiiWare

en: GameCube disc image
sq: pamje disku GameCube

en: Thomson Mémo7 cartridge
sq: bobinë Thomson Mémo7

en: Thomson cassette
sq: kasetë Thomson

en: HFE floppy disk image
sq: pamje diskete HFE

en: SAP Thomson floppy disk image
sq: pamje diskete SAP Thomson

en: Debian package
sq: Paketë Debian

en: Qt Designer interface document
sq: dokument ndërfaqesh Qt Designer

en: Qt Markup Language file
sq: kartelë Qt Markup Language

en: FictionBook document
sq: dokument FictionBook

en: Compressed FictionBook document
sq: dokument FictionBook i ngjeshur

en: Dia diagram
sq: diagram Dia

en: Dia shape
sq: formë Dia

en: TeX DVI document
sq: dokument TeX DVI

en: Enlightenment theme
sq: temë Enlightenment

en: Egon Animator animation
sq: animacion Egon Animator

en: FLTK Fluid file
sq: kartelë FLTK Fluid

en: WOFF font
sq: shkronja WOFF

en: WOFF2 font
sq: shkronja WOFF2

en: PostScript type-1 font
sq: shkronja PostScript type-1

en: Adobe font metrics
sq: vlera shkronjash Adobe

en: BDF font
sq: shkronja BDF

en: DOS font
sq: shkronja DOS

en: Adobe FrameMaker font
sq: shkronja Adobe FrameMaker

en: LIBGRX font
sq: shkronja LIBGRX

en: Linux PSF console font
sq: shkronja konsole Linux PSF

en: Linux PSF console font (gzip-compressed)
sq: shkronja konsole Linux PSF (ngjeshur me gzip)

en: PCF font
sq: shkronja PCF

en: OpenType font
sq: shkronja OpenType

en: Speedo font
sq: shkronja Speedo

en: SunOS News font
sq: shkronja SunOS News

en: TeX font
sq: shkronja TeX

en: TeX font metrics
sq: vlera shkronjash TeX

en: TrueType font
sq: shkronja TrueType

en: Font collection
sq: koleksion shkronjash

en: TrueType XML font
sq: shkronja TrueType XML

en: V font
sq: shkronja V

en: Adobe FrameMaker document
sq: dokument Adobe FrameMaker

en: Game Boy ROM
sq: ROM Game Boy

en: Game Boy Color ROM
sq: ROM Game Boy Color

en: Game Boy Advance ROM
sq: ROM Game Boy Advance

en: Virtual Boy ROM
sq: ROM Virtual Boy

en: GDBM database
sq: bazë të dhënash GDBM

note: Translate this to Mega Drive if the console was known as such in your locale Should be Mega Drive in all but en_US, Mexico and Canada: https://en.wikipedia.org/wiki/Sega_Genesis#History
en: Genesis ROM
sq: ROM Genesis

note: Translate this to Super 32X, Mega Drive 32X or Mega 32X if the system was known as such in your locale Should be Super 32X in Japan, Mega Drive 32X in PAL region and Mega 32X in Brazil: https://en.wikipedia.org/wiki/32X
en: Genesis 32X ROM
sq: ROM Genesis 32X

en: GTK+ Builder interface document
sq: dokument ndërfaqesh GTK+ Builder

en: Glade project
sq: projekt Glade

en: GnuCash financial data
sq: të dhëna financiare GnuCash

en: Gnumeric spreadsheet
sq: fletëllogaritjesh Gnumeric

en: Gnuplot document
sq: dokument Gnuplot

en: Graphite scientific graph
sq: grafik shkencor Graphite

en: GTKtalog catalog
sq: katalog GTKtalog

en: TeX DVI document (gzip-compressed)
sq: dokument TeX DVI (ngjeshur me gzip)

en: Gzip archive
sq: arkiv gzip

en: PDF document (gzip-compressed)
sq: dokument PDF (ngjeshur me gzip)

en: PostScript document (gzip-compressed)
sq: dokument PostScript (ngjeshur me gzip)

en: HDF document
sq: dokument HDF

en: IFF file
sq: kartelë IFF

en: iPod firmware
sq: firmware iPod

en: Java archive
sq: arkiv Java

en: Java class
sq: klasë Java

en: Groovy source code
sq: kod burim Groovy

en: JNLP file
sq: kartelë JNLP

en: Pack200 Java archive
sq: arkiv Java Pack200

en: JavaScript program
sq: program JavaScript

en: JSON document
sq: dokument JSON

en: JRD document
sq: dokument JRD

en: JSON patch
sq: arnë JSON

en: JSON-LD document
sq: dokument JSON-LD

en: Jupyter notebook document
sq: dokument ditari Jupyter

en: CoffeeScript document
sq: dokument CoffeeScript

en: JBuilder project
sq: projekt JBuilder

en: Karbon14 drawing
sq: vizatim Karbon14

en: KChart chart
sq: grafik KChart

en: Kexi settings
sq: rregullime Kexi

en: Kexi shortcut
sq: shkurtore Kexi

en: Kexi database file
sq: kartelë baze të dhënash Kexi

en: KFormula formula
sq: formulë KFormula

en: KIllustrator drawing
sq: vizatim KIllustrator

en: Kivio flowchart
sq: diagram hapash Kivio

en: Kontour drawing
sq: vizatim Kontour

en: KPovModeler scene
sq: skenë KPovModeler

en: KPresenter presentation
sq: paraqitje KPresenter

en: Krita document
sq: dokument Krita

en: KSpread spreadsheet
sq: fletëllogaritje KSpread

en: KSpread spreadsheet (encrypted)
sq: fletëllogaritje KSpread (e fshehtëzuar)

en: KSysV init package
sq: paketë init KSysV

en: Kugar document
sq: dokument Kugar

en: KWord document
sq: dokument KWord

en: KWord document (encrypted)
sq: dokument KWord (i fshehtëzuar)

en: LHA archive
sq: arkiv LHA

en: LHZ archive
sq: arkiv LHZ

en: LyX document
sq: dokument LyX

en: LZ4 archive
sq: arkiv LZ4

en: Tar archive (LZ4-compressed)
sq: arkiv tar (ngjeshur me LZ4)

en: Lzip archive
sq: arkiv Lzip

en: Tar archive (lzip-compressed)
sq: arkiv tar (ngjeshur me lzip)

en: PDF document (lzip-compressed)
sq: dokument PDF (ngjeshur me lzip)

en: LZMA archive
sq: arkiv LZMA

en: Tar archive (LZMA-compressed)
sq: arkiv Tar (ngjeshur me LZMA)

en: LZO archive
sq: arkiv LZO

en: Qpress archive
sq: arkiv Qpress

en: XAR archive
sq: arkvi XAR

en: Zlib archive
sq: arkiv Zlib

en: MagicPoint presentation
sq: paraqitje MagicPoint

en: Macintosh MacBinary file
sq: kartelë MacBinary Macintosh

en: Matroska stream
sq: rrjedhë Matroska

en: Matroska video
sq: video Matroska

en: Matroska 3D video
sq: video Matroska 3D

en: Matroska audio
sq: audio Matroska

en: WebM video
sq: audio WebM

en: WebM audio
sq: audio WebM

en: MHTML web archive
sq: arkiv web MHTML

en: MXF video
sq: video MXF

en: OCL file
sq: kartelë OCL

en: COBOL source code
sq: kod burim COBOL

en: Mobipocket e-book
sq: e-libër Mobipocket

en: Adobe FrameMaker MIF document
sq: dokument MIF Adobe FrameMaker

en: Mozilla bookmarks
sq: faqerojtës Mozilla

en: DOS/Windows executable
sq: e ekzekutueshme DOS/Windows

en: Internet shortcut
sq: shkurtore Internet

en: WRI document
sq: dokument WRI

en: MSX ROM
sq: ROM MSX

en: M4 macro
sq: Macro M4

en: Nintendo64 ROM
sq: ROM Nintendo64

en: Nautilus link
sq: lidhje Nautilus

en: Neo-Geo Pocket ROM
sq: ROM Neo-Geo Pocket

en: Neo-Geo Pocket Color ROM
sq: ROM Neo-Geo Pocket Color

note: Translate this to Famicom if the console was known as such in your locale
en: NES ROM
sq: ROM NES

en: Unidata NetCDF document
sq: dokument Unidata NetCDF

en: NewzBin usenet index
sq: tregues usenet NewzBin

en: Annodex video
sq: video Annodex

en: Annodex audio
sq: audio Annodex

en: Ogg multimedia file
sq: kartelë multimediale Ogg

en: Ogg audio
sq: audio Ogg

en: Ogg video
sq: video Ogg

en: Ogg Vorbis audio
sq: audio Ogg Vorbis

en: Ogg FLAC audio
sq: audio Ogg FLAC

en: Opus audio
sq: audio Opus

en: Ogg Speex audio
sq: audio Ogg Speex

en: Speex audio
sq: audio Speex

en: Ogg Theora video
sq: video Ogg Theora

en: OGM video
sq: video OGM

en: OLE2 compound document storage
sq: depozitë dokumenti të përbërë OLE2

en: Microsoft Publisher document
sq: dokument Microsoft Publisher

en: Windows Installer package
sq: paketë Windows Installer

en: GNU Oleo spreadsheet
sq: fletëllogaritje GNU Oleo

en: PAK archive
sq: arkiv PAK

en: Palm OS database
sq: bazë të dhënash Palm OS

en: Parchive archive
sq: arkiv Parchive

en: PEF executable
sq: e ekzekutueshme PEF

en: Perl script
sq: programth Perl

en: PHP script
sq: programth PHP

en: PKCS#7 certificate bundle
sq: paketë dëshmish PKCS#7

en: PKCS#12 certificate bundle
sq: paketë dëshmish PKCS#12

en: PlanPerfect spreadsheet
sq: fletëllogaritje PlanPerfect

en: Pocket Word document
sq: dokument Pocket Word

en: Pathetic Writer document
sq: dokument Pathetic Writer

en: QtiPlot document
sq: dokument QtiPlot

en: Quattro Pro spreadsheet
sq: fletëllogaritje Quattro Pro

en: QuickTime playlist
sq: luajlistë QuickTime

en: Quicken document
sq: dokument Quicken

en: RAR archive
sq: arkiv RAR

en: DAR archive
sq: arkiv DAR

en: Alzip archive
sq: arkiv Alzip

en: RPM package
sq: paketë RPM

en: Source RPM package
sq: paketë RPM burimi

en: Ruby script
sq: programth Ruby

en: Markaby script
sq: programth Markaby

en: Rust source code
sq: kod burim Rust

en: SC/Xspread spreadsheet
sq: fletëllogaritje SC/Xspread

en: Shockwave Flash file
sq: kartelë Shockwave Flash

note: translators: "Shorten" is the name of an audio codec
en: Shorten audio
sq: audio Shorten

en: Siag spreadsheet
sq: fletëllogaritje Siag

en: Skencil document
sq: dokument Skencil

en: Stampede package
sq: paketë Stampede

en: SG-1000 ROM
sq: ROM SG-1000

note: Translate this to "Master System/Mark III" if the console was known as such in your locale (probably only in Japan)
en: Master System ROM
sq: ROM Master System

en: Game Gear ROM
sq: ROM Game Gear

note: Translate this as Super Famicom (in Far East Asia) or Super Nintendo (in Europe) if the console was known as such in your locale
en: Super NES ROM
sq: ROM Super NES

en: StuffIt archive
sq: arkiv StuffIt

en: SubRip subtitles
sq: titra SubRip

en: WebVTT subtitles
sq: titra WebVTT

en: SAMI subtitles
sq: titra SAMI

en: MicroDVD subtitles
sq: titra MicroDVD

en: SSA subtitles
sq: titra SSA

en: SubViewer subtitles
sq: titra SubViewer

en: iMelody ringtone
sq: zile iMelody

en: SMAF audio
sq: audio SMAF

en: MRML playlist
sq: luajlistë MRML

en: XMF audio
sq: audio XMF

en: SV4 CPIO archive
sq: arkiv SV4 CPIO

en: SV4 CPIO archive (with CRC)
sq: arkiv SV4 CPIO (me CRC)

en: Tar archive
sq: arkiv tar

en: Tar archive (compressed)
sq: arkiv tar (i kompresuar)

en: TGIF document
sq: dokument TGIF

en: ToutDoux document
sq: dokument ToutDoux

en: Troff document
sq: dokument Troff

en: Tar archive (LZO-compressed)
sq: arkiv tar (ngjeshur me LZO)

en: XZ archive
sq: arkiv XZ

en: Tar archive (XZ-compressed)
sq: arkiv tar (ngjeshur me XZ)

en: Zstandard archive
sq: arkiv Zstandard

en: Tar archive (Zstandard-compressed)
sq: arkiv tar (ngjeshur me Zstandard)

en: PDF document (XZ-compressed)
sq: dokument PDF (ngjeshur me XZ)

en: Ustar archive
sq: arkiv Ustar

en: WAIS source code
sq: kod burim WAIS

en: WordPerfect/Drawperfect image
sq: figurë WordPerfect/Drawperfect

en: Bandai WonderSwan ROM
sq: ROM Bandai WonderSwan

en: Bandai WonderSwan Color ROM
sq: ROM Bandai WonderSwan Color

en: DER/PEM/Netscape-encoded X.509 certificate
sq: dëshmi X.509 koduar për DER/PEM/Netscape

en: Zoo archive
sq: arkiv zoo

en: XHTML page
sq: faqe XHTML

en: Zip archive
sq: arkiv zip

en: WIM disk image
sq: pamje disku WIM

en: Dolby Digital audio
sq: audio Dolby Digital

en: DTS audio
sq: audio DTS

en: AMR audio
sq: audio AMR

en: AMR-WB audio
sq: audio AMR-WB

en: ULAW (Sun) audio
sq: audio ULAW (Sun)

en: Commodore 64 audio
sq: audio Commodore 64

en: PCM audio
sq: audio PCM

en: AIFC audio
sq: audio AIFC

en: AIFF/Amiga/Mac audio
sq: audio AIFF/Amiga/Mac

en: Monkey's audio
sq: audio Monkey's

en: Audible.Com audio
sq: audio Audible.Com

en: Impulse Tracker audio
sq: audio Impulse Tracker

en: FLAC audio
sq: audio FLAC

en: WavPack audio
sq: audio WavPack

en: WavPack audio correction file
sq: kartelë saktësimi audio WavPack

en: MIDI audio
sq: audio MIDI

en: AAC audio
sq: audio AAC

en: USAC audio
sq: audio USAC

en: MPEG-4 audio
sq: audio MPEG-4

en: MPEG-4 ringtone
sq: zile MPEG-4

en: MPEG-4 video
sq: video MPEG-4

en: MPEG-4 audio book
sq: audiolibër MPEG-4

en: 3GPP multimedia file
sq: kartelë multimedia 3GPP

en: 3GPP2 multimedia file
sq: kartelë multimedia 3GPP2

en: Amiga SoundTracker audio
sq: audio Amiga SoundTracker

en: MP2 audio
sq: audio MP2

en: MP3 audio
sq: audio MP3

en: Microsoft ASX playlist
sq: luajlistë Microsoft ASF

en: PSF audio
sq: audio PSF

en: MiniPSF audio
sq: audio MiniPSF

en: PSFlib audio library
sq: bibliotekë audio PSFlib

en: Windows Media audio
sq: audio Windows Media

en: Musepack audio
sq: audio Musepack

en: RealAudio document
sq: dokument RealAudio

en: RealMedia playlist
sq: luajlistë RealMedia

en: RealVideo document
sq: dokument RealVideo

en: RealMedia document
sq: dokument RealMedia

en: RealPix document
sq: dokument RealPix

en: RealText document
sq: dokument RealText

en: RIFF audio
sq: audio RIFF

en: RIFF container
sq: kontejner RIFF

en: Scream Tracker 3 audio
sq: audio Scream Tracker 3

en: MP3 ShoutCast playlist
sq: luajlistë MP3 ShoutCast

en: Scream Tracker audio
sq: audio Scream Tracker

en: VOC audio
sq: audio VOC

en: WAV audio
sq: audio WAV

en: FastTracker II audio
sq: audio FastTracker II

en: TrueAudio audio
sq: audio TrueAudio

en: Windows BMP image
sq: figurë Windows BMP

en: WBMP image
sq: figurë WBMP

en: CGM image
sq: figurë CGM

en: CCITT G3 fax image
sq: figurë faks CCITT G3

en: GIF image
sq: figurë GIF

en: HEIF image
sq: figurë HEIF

en: IEF image
sq: figurë IEF

en: JPEG image
sq: figurë JPEG

en: MJPEG video stream
sq: transmetim video MJEPG

en: JPEG-2000 JP2 image
sq: figurë JPEG-2000 JP2

en: JPEG-2000 JPX image
sq:  image JPEG-2000 JPX

en: JPEG-2000 JPM image
sq: figurë JPEG-2000 JPM

en: JPEG-2000 MJ2 video
sq: video JPEG-2000 MJ2

en: OpenRaster image
sq: figurë OpenRaster

en: DirectDraw surface
sq: sipërfaqe DirectDraw

en: X11 cursor
sq: kursor X11

en: EXR image
sq: figurë EXR

en: Macintosh Quickdraw/PICT drawing
sq: vizatim Macintosh Quickdraw/PICT

en: UFRaw ID image
sq: figurë UFRaw ID

en: Adobe DNG negative
sq: negativ Adobe DNG

en: Canon CRW raw image
sq: figurë Canon CRW e papërpunuar

en: Canon CR2 raw image
sq: figurë Canon CR2 e papërpunuar

en: Fuji RAF raw image
sq: figurë Fuji RAF e papërpunuar

en: Kodak DCR raw image
sq: figurë Kodak DCR e papërpunuar

en: Kodak K25 raw image
sq: figurë Kodak K25 e papërpunuar

en: Kodak KDC raw image
sq: figurë Kodak KDC e papërpunuar

en: Minolta MRW raw image
sq: figurë Minolta MRW e papërpunuar

en: Nikon NEF raw image
sq: figurë Nikon NEF e papërpunuar

en: Olympus ORF raw image
sq: figurë Olympus ORF e papërpunuar

en: Panasonic raw image
sq: figurë Panasonic e papërpunuar

en: Pentax PEF raw image
sq: figurë Pentax PEF e papërpunuar

en: Sigma X3F raw image
sq: figurë Sigma X3F e papërpunuar

en: Sony SRF raw image
sq: figurë Sony SRF e papërpunuar

en: Sony SR2 raw image
sq: figurë Sony SR2 e papërpunuar

en: Sony ARW raw image
sq: figurë Sony ARW e papërpunuar

en: PNG image
sq: figurë PNG

en: RLE bitmap image
sq: figurë bitmap RLE

en: SVG image
sq: figurë SVG

en: TIFF image
sq: figurë TIFF

en: Multi-page TIFF image
sq: figurë TIFF me shumë faqe

en: AutoCAD image
sq: figurë AutoCAD

en: DXF vector image
sq: figurë vektoriale DFX

en: MDI image
sq: figurë MDI

en: WebP image
sq: figurë WebP

en: 3D Studio image
sq: figurë 3D Studio

en: Applix Graphics image
sq: figurë Applix Graphics

en: CMU raster image
sq: figurë raster CMU

en: DICOM image
sq: figurë DICOM

en: DocBook document
sq: dokument DocBook

en: DIB image
sq: figurë DIB

en: DjVu image
sq: figurë DjVu

en: DjVu document
sq: dokument DjVu

en: DPX image
sq: figurë DPX

en: EPS image
sq: figurë EPS

en: FITS document
sq: dokument FITS

en: FPX image
sq: figurë FPX

en: EPS image (gzip-compressed)
sq: figurë EPS (ngjeshur me gzip)

en: Windows icon
sq: ikonë Windows

en: MacOS X icon
sq: ikonë MacOS X

en: ILBM image
sq: figurë ILBM

en: JNG image
sq: figurë JNG

en: LightWave object
sq: objekt LightWave

en: LightWave scene
sq: skenë LightWave

en: MacPaint Bitmap image
sq: figurë BitMap MacPaint

en: Office drawing
sq: vizatim Office

en: NIFF image
sq: figurë NIFF

en: PCX image
sq: figurë PCX

en: PCD image
sq: figurë PCD

en: PNM image
sq: figurë PNM

en: PBM image
sq: figurë PBM

en: PGM image
sq: figurë PGM

en: PPM image
sq: figurë PPM

en: Photoshop image
sq: figurë Photoshop

en: RGB image
sq: figurë RGB

en: SGI image
sq: figurë SGI

en: Sun raster image
sq: figurë raster Sun

en: TGA image
sq: figurë TGA

en: Windows cursor
sq: kursor Windows

en: Windows animated cursor
sq: kursor i animuar Windows

en: EMF image
sq: figurë EMF

en: WMF image
sq: figurë WMF

en: XBM image
sq: figurë XBM

en: GIMP image
sq: figurë GIMP

en: GIMP brush
sq: penel GIMP

en: XFig image
sq: figurë XFig

en: XPM image
sq: figurë XPM

en: X window image
sq: figurë X window

en: Usenet news message
sq: mesazh lajmesh Usenet

en: GNU mail message
sq: mesazh GNU mail

en: IGES document
sq: dokument IGES

en: VRML document
sq: dokument VRML

en: Macintosh AppleDouble-encoded file
sq: kartelë Macintosh koduar me AppleDouble

en: VCS/ICS calendar
sq: kalendar VCS/ICS

en: CSS stylesheet
sq: fletëstil CSS

en: Turtle document
sq: dokument Turtle

en: txt2tags document
sq: dokument txt2tags

en: Verilog source code
sq: kod burim Verilog

en: SystemVerilog header
sq: krye SystemVerilog

en: SystemVerilog source code
sq: kod burim SystemVerilog

en: VHDL source code
sq: kod burim VHDL

en: RDF file
sq: kartelë RDF

en: OWL XML file
sq: kartelë OWL XML

en: RSS summary
sq: përmbledhje RSS

en: Atom syndication feed
sq: prurje RSS Atom

en: OPML syndication feed
sq: Prurje RSS OPML

en: SGML document
sq: dokument SGML

en: TSV document
sq: dokument TSV

en: Graphviz DOT graph
sq: grafik Graphviz DOT

en: JAD document
sq: dokument JAD

en: WML document
sq: dokument WML

en: WMLScript program
sq: program WMLScript

en: WarpScript source code
sq: kod burim WarpScript

en: ACE archive
sq: arkiv ACE

en: Ada source code
sq: kod burim Ada

en: BibTeX document
sq: dokument BibTeX

en: C++ header
sq: krye C++

en: C++ source code
sq: kod burim C++

en: ChangeLog document
sq: dokument regjistri ndryshimesh

en: C header
sq: krye C

en: CMake source code
sq: kod burim CMake

en: CSV document
sq: dokument CSV

en: CSV Schema document
sq: dokument CSV Schema

en: C source code
sq: kod burim C

en: C# source code
sq: kod burim C#

en: Vala source code
sq: kod burim Vala

en: OOC source code
sq: kod burim OOC

en: DCL script
sq: programth DCL

en: DSSSL document
sq: dokument DSSSL

en: D source code
sq: kod burim D

en: DTD file
sq: kartelë DTD

en: Eiffel source code
sq: kod burim Eiffel

en: Emacs Lisp source code
sq: kod burim Emacs Lisp

en: Erlang source code
sq: kod burim Erlang

en: Fortran source code
sq: kod burim Fortran

en: Genie source code
sq: kod burim Genie

en: Gherkin document
sq: dokument Gherkin

en: HTML document
sq: dokument HTML

en: Web application cache file
sq: kartelë fshehtine aplikacioni Web

en: Google Video Pointer shortcut
sq: shkurtore Google Video Pointer

en: Haskell source code
sq: kod burim Haskell

en: IDL document
sq: dokument IDL

en: Java source code
sq: kod burim Java

en: LDIF address book
sq: libër adresash LDIF

en: Lilypond music sheet
sq: partiturë Lilypond

en: LHS source code
sq: kod burim LHS

en: Makefile build file
sq: kartelë montimi Makefile

en: Markdown document
sq: dokument Markdown

en: Qt MOC file
sq: kartelë Qt MOC

en: Windows Registry extract
sq: copëz Windows Registry

en: MOF file
sq: kartelë MOF

en: Mup musical composition document
sq: dokument kompozimi muzikor Mup

en: Objective-C source code
sq: kod burim Objective-C

en: OCaml source code
sq: kod burim OCaml

en: OpenCL source code
sq: kod burim OpenCL

en: MATLAB file
sq: kartelë MATLAB

en: Meson source code
sq: kod burim Meson

en: Modelica model
sq: model Modelica

en: Pascal source code
sq: kod burim Pascal

en: Go source code
sq: kod burim Go

en: SCons configuration file
sq: kartelë formësimi SCons

en: Python 3 script
sq: programth Python 3

en: Python script
sq: programth Python

en: Lua script
sq: programth Lua

en: README document
sq: dokument README

en: NFO document
sq: dokument NFO

en: RPM spec file
sq: kartelë specifikimesh RPM

en: Sass CSS pre-processor file
sq: kartelë pre-procesori CSS Sass

en: Scala source code
sq: kod burim Scala

en: Scheme source code
sq: kod burim Scheme

en: SCSS pre-processor file
sq: kartelë pre-procesori SCSS

en: Setext document
sq: dokument Setext

en: SQL code
sq: kod SQL

en: Tcl script
sq: programth Tcl

en: TeX document
sq: dokument TeX

en: TeXInfo document
sq: dokument TeXInfo

en: Troff ME input document
sq: dokument ME input-i për Troff

en: Troff MM input document
sq: dokument MM input-i për Troff

en: Troff MS input document
sq: dokument MS input-i për Troff

en: Twig template
sq: gjedhe Twig

en: X-Motif UIL table
sq: tabelë X-Motif UIL

en: XMI file
sq: kartelë XMI

en: XSL FO file
sq: kartelë XSL FO

en: iptables configuration file
sq: kartelë formësimi iptables

en: D-Bus service file
sq: kartelë shërbimi D-Bus

en: XSLT stylesheet
sq: fletëstil XSLT

en: Maven description file
sq: kartelë përshkrimi Maven

en: XMCD CD database
sq: bazë të dhënash XMCD CD

en: XML document
sq: dokument XML

en: XML entities document
sq: dokument njësish XML

en: DV video
sq: video DV

en: ISI video
sq: video ISI

en: MPEG video
sq: video MPEG

en: QuickTime video
sq: video QuickTime

en: QuickTime image
sq: figurë QuickTime

en: Vivo video
sq: video Vivo

en: Wavelet video
sq: video Wavelet

en: ANIM animation
sq: animacion ANIM

en: FLIC animation
sq: animacion FLIC

en: Haansoft Hangul document
sq: dokument Haansoft Hangul

en: Haansoft Hangul document template
sq: gjedhe dokumentesh Haansoft Hangul

en: MNG animation
sq: animacion MNG

en: ASF video
sq: video ASF

en: Windows Media Station file
sq: kartelë Windows Media Station

en: Windows Media video
sq: video Windows Media

en: AVI video
sq: video AVI

en: NullSoft video
sq: video NullSoft

en: SDP multicast stream file
sq: kartelë transmetimi multicast SDP

en: SGI video
sq: video SGI

en: eMusic download package
sq: paketë shkarkimi eMusic

en: KML geographic data
sq: të dhëna gjeografike KML

en: KML geographic compressed data
sq: të dhëna gjeografike KML të ngjeshura

en: GeoJSON geospatial data
sq: të dhëna gjeohapësinore GeoJSON

en: GPX geographic data
sq: të dhëna gjeografike GPX

en: Citrix ICA settings file
sq: kartelë rregullimesh Citrix ICA

en: XUL interface document
sq: dokument ndërfaqeje XUL

en: XPInstall installer module
sq: modul instaluesi XPInstall

en: Word 2007 document
sq: dokument Word 2007

en: Word 2007 document template
sq: gjedhe dokumentesh Word 2007

en: PowerPoint 2007 presentation
sq: paraqitje PowerPoint 2007

en: PowerPoint 2007 slide
sq: diapozitiv PowerPoint 2007

en: PowerPoint 2007 presentation template
sq: gjedhe paraqitjesh PowerPoint 2007

en: Excel 2007 spreadsheet
sq: fletëllogaritje Excel 2007

en: Excel 2007 spreadsheet template
sq: gjedhe fletëllogaritjesh Excel 2007

en: T602 document
sq: dokument T602

en: Cisco VPN settings
sq: rregullime VPN-je Cisco

en: ICC profile
sq: profil ICC

en: IT 8.7 color calibration file
sq: kartelë kalibrimi ngjyrash IT 8.7

en: CCMX color correction file
sq: kartelë saktësimi ngjyrash CCMX

en: WinHelp help file
sq: kartelë ndihme WinHelp

note: TRANSLATORS: This is a brand-name, not a generic term. Please see http://en.wikipedia.org/wiki/Video_CD http://www.herongyang.com/CD-DVD/VCD-Movie-File-Directory-Structure.html
en: Video CD
sq: CD Video

note: TRANSLATORS: This is a brand-name, not a generic term. Please see http://en.wikipedia.org/wiki/Super_Video_CD http://everything2.com/index.pl?node_id=1009222
en: Super Video CD
sq: CD Super Video

note: http://en.wikipedia.org/wiki/Blu-ray_Disc http://www.blu-raydisc.com/Section-13470/Section-13890/Index.html
en: Blu-ray video disc
sq: disk video Blu-ray

note: http://en.wikipedia.org/wiki/HD_DVD http://www.dvdafteredit.com/wiki/The_HVDVD_TS_Folder
en: HD DVD video disc
sq: disk video DVD HD

note: https://github.com/ostreedev/ostree/blob/master/man/ostree-create-usb.xml
en: OSTree software updates
sq: përditësime software-i OSTree

note: http://standards.freedesktop.org/autostart-spec/autostart-spec-latest.html http://bugzilla.gnome.org/show_bug.cgi?id=509823#c3
en: UNIX software
sq: software UNIX

note: http://standards.freedesktop.org/autostart-spec/autostart-spec-latest.html http://bugzilla.gnome.org/show_bug.cgi?id=509823#c3
en: Windows software
sq: software Windows

en: TriG RDF document
sq: dokument TriG RDF

en: Apple Keynote 5 presentation
sq: paraqitje Apple Keynote 5

en: Adobe PageMaker document
sq: dokument Adobe PageMaker

en: Doom WAD file
sq: kartelë Doom WAD

en: Amiga disk image
sq: pamje disku Amiga

en: Flatpak application bundle
sq: paketë aplikacionesh Flatpak

en: Flatpak repository description
sq: përshkrim depoje Flatpak

en: Flatpak repository reference
sq: referencë depoje Flatpak

en: Squashfs filesystem image
sq: pamje sistemi kartelash Squashfs

en: Snap package
sq: paketë Snap

en: STL 3D model
sq: model STL 3D

en: G-code file
sq: kartelë G-code

en: Nintendo FDS disk image
sq: pamje disku Nintendo FDS
