shared-mime-info - en to sv translation catalogue (883 entries)

en: Atari 2600 ROM
sv: Atari 2600-rom

en: Atari 7800 ROM
sv: Atari 7800-rom

en: Atari Lynx ROM
sv: Atari Lynx-rom

en: ATK inset
sv: ATK-inlägg

en: Electronic book document
sv: Elektroniskt bokdokument

en: Kindle book document
sv: Kindle-bokdokument

en: Adobe Illustrator document
sv: Adobe Illustrator-dokument

en: Macintosh BinHex-encoded file
sv: Macintosh BinHex-kodad fil

en: Mathematica Notebook file
sv: Mathematica-anteckningsboksfil

en: MathML document
sv: MathML-dokument

en: Mailbox file
sv: Brevlådefil

en: Metalink file
sv: Metalink-fil

en: Unknown
sv: Okänd

en: Partially downloaded file
sv: Delvis hämtad fil

en: ODA document
sv: ODA-dokument

en: WWF document
sv: WWF-dokument

en: PDF document
sv: PDF-dokument

en: XSPF playlist
sv: XSPF-spellista

en: Microsoft Windows theme pack
sv: Microsoft Windows-temapaket

en: AmazonMP3 download file
sv: AmazonMP3-hämtningsfil

en: GSM 06.10 audio
sv: GSM 06.10-ljud

en: iRiver playlist
sv: iRiver-spellista

en: PGP/MIME-encrypted message header
sv: PGP/MIME-krypterat meddelandehuvud

en: PGP keys
sv: PGP-nycklar

en: Detached OpenPGP signature
sv: Frikopplad OpenPGP-signatur

en: PKCS#7 file
sv: PKCS#7-fil

en: Detached S/MIME signature
sv: Frikopplad S/MIME-signatur

en: PKCS#8 private key
sv: Privat PKCS#8-nyckel

en: PKCS#8 private key (encrypted)
sv: Privat PKCS#8-nyckel (krypterad)

en: PKCS#10 certification request
sv: PKCS#10-certifikatbegäran

en: X.509 certificate
sv: X.509-certifikat

en: Certificate revocation list
sv: Certifikatåterkallningslista

en: PkiPath certification path
sv: PkiPath-certifikatsekvens

en: PostScript document
sv: Postscript-dokument

en: Plucker document
sv: Plucker-dokument

en: RAML document
sv: RAML-dokument

en: RELAX NG XML schema
sv: RELAX NG XML-schema

en: RTF document
sv: RTF-dokument

en: Sieve mail filter script
sv: Sieve-epostfilterskript

en: SMIL document
sv: SMIL-dokument

en: WPL playlist
sv: WPL-spellista

en: SQLite2 database
sv: SQLite2-databas

en: SQLite3 database
sv: SQLite3-databas

en: Apple System Profiler
sv: Apple Systeminformation

en: GEDCOM family history
sv: GEDCOM-släktträd

en: Flash video
sv: Flash-video

en: JavaFX video
sv: JavaFX-video

note: translators: a record is in this context a description of a board game that has been played, and that can be played back again: http://www.red-bean.com/sgf/
en: SGF record
sv: SGF-protokoll

en: Godot Engine project
sv: Godot Engine-projekt

en: Godot Engine resource
sv: Godot Engine-resurs

en: Godot Engine scene
sv: Godot Engine-scen

en: Godot Engine shader
sv: Godot Engine-shader

en: GDScript script
sv: GDScript-skript

en: ITS translation file
sv: ITS-översättningsfil

en: XLIFF translation file
sv: XLIFF-översättningsfil

en: TOML document
sv: TOML-dokument

en: YAML document
sv: YAML-dokument

en: Corel Draw drawing
sv: Corel Draw-teckning

en: HPGL file
sv: HPGL-fil

en: PCL file
sv: PCL-fil

en: PostScript printer description
sv: Postscript-skrivarbeskrivning

en: Lotus 1-2-3 spreadsheet
sv: Lotus 1-2-3-kalkylblad

en: Lotus Word Pro document
sv: Lotus Word Pro-dokument

en: LMDB database
sv: LMDB-databas

en: JET database
sv: JET-databas

en: Microsoft Cabinet archive
sv: Microsoft Cabinet-arkiv

en: Excel spreadsheet
sv: Excel-kalkylblad

en: Excel add-in
sv: Excel-tillägg

en: Excel 2007 binary spreadsheet
sv: Binärt Excel 2007-kalkylblad

en: Excel spreadsheet template
sv: Excel-kalkylarksmall

en: PowerPoint presentation
sv: PowerPoint-presentation

en: PowerPoint add-in
sv: PowerPoint-tillägg

en: PowerPoint slide
sv: PowerPoint-bildspel

en: PowerPoint presentation template
sv: PowerPoint-presentationsmall

en: Office Open XML Visio drawing
sv: Office Open XML Visio-ritning

en: Office Open XML Visio template
sv: Office Open XML Visio-mall

en: Office Open XML Visio stencil
sv: Office Open XML Visio-stencil

en: Word document
sv: Word-dokument

en: Word document template
sv: Word-dokumentmall

en: OpenXPS document
sv: OpenXPS-dokument

en: XPS document
sv: XPS-dokument

en: Microsoft Works document
sv: Microsoft Works-dokument

en: Microsoft Visio document
sv: Microsoft Visio-dokument

en: Word template
sv: Word-mall

en: GML document
sv: GML-dokument

en: GNUnet search file
sv: GNUnet-sökfil

en: TNEF message
sv: TNEF-meddelande

en: StarCalc spreadsheet
sv: StarCalc-kalkylblad

en: StarChart chart
sv: StarChart-diagram

en: StarDraw drawing
sv: StarDraw-teckning

en: StarImpress presentation
sv: StarImpress-presentation

en: StarMail email
sv: StarMail-e-post

en: StarMath formula
sv: StarMath-formel

en: StarWriter document
sv: StarWriter-dokument

en: LibreOffice Calc spreadsheet
sv: LibreOffice Calc-kalkylblad

en: LibreOffice Calc template
sv: LibreOffice Calc-mall

en: LibreOffice Draw drawing
sv: LibreOffice Draw-teckning

en: LibreOffice Draw template
sv: LibreOffice Draw-mall

en: LibreOffice Impress presentation
sv: LibreOffice Impress-presentation

en: LibreOffice Impress template
sv: LibreOffice Impress-mall

en: LibreOffice Math formula
sv: LibreOffice Math-formel

en: LibreOffice Writer document
sv: LibreOffice Writer-dokument

en: LibreOffice Writer global document
sv: LibreOffice Writer-globaldokument

en: LibreOffice Writer template
sv: LibreOffice Writer-mall

en: ODT document
sv: ODT-dokument

en: ODT document (Flat XML)
sv: ODT-dokument (platt XML)

en: ODT template
sv: ODT-mall

en: OTH template
sv: OTH-mall

en: ODM document
sv: ODM-dokument

en: ODG drawing
sv: ODG-teckning

en: ODG drawing (Flat XML)
sv: ODG-teckning (platt XML)

en: ODG template
sv: ODG-mall

en: ODP presentation
sv: ODP-presentation

en: ODP presentation (Flat XML)
sv: ODP-presentation (platt XML)

en: ODP template
sv: ODP-mall

en: ODS spreadsheet
sv: ODS-kalkylblad

en: ODS spreadsheet (Flat XML)
sv: ODS-kalkylblad (platt XML)

en: ODS template
sv: ODS-mall

en: ODC chart
sv: ODC-diagram

en: ODC template
sv: ODC-mall

en: ODF formula
sv: ODF-formel

en: ODF template
sv: ODF-mall

en: ODB database
sv: ODB-databas

en: ODI image
sv: ODI-bild

en: OpenOffice.org extension
sv: OpenOffice.org-tillägg

en: Android package
sv: Android-paket

en: SIS package
sv: SIS-paket

en: SISX package
sv: SISX-paket

en: Network packet capture
sv: Nätverkspaketsspårning

en: WordPerfect document
sv: WordPerfect-dokument

en: YouTube media archive
sv: YouTube-mediaarkiv

en: SPSS portable data file
sv: SPSS portabel datafil

en: SPSS data file
sv: SPSS-datafil

en: XBEL bookmarks
sv: XBEL-bokmärken

en: 7-zip archive
sv: 7-zip-arkiv

en: AbiWord document
sv: AbiWord-dokument

en: CD image cuesheet
sv: Indexblad för cd-avbild

en: Lotus AmiPro document
sv: Lotus AmiPro-dokument

en: AportisDoc document
sv: AportisDoc-dokument

en: Protein Data Bank file
sv: Protein Data Bank-fil

en: Applix Spreadsheets spreadsheet
sv: Applix Spreadsheets-kalkylblad

en: Applix Words document
sv: Applix Words-dokument

en: ARC archive
sv: ARC-arkiv

en: AR archive
sv: AR-arkiv

en: ARJ archive
sv: ARJ-arkiv

en: Electron Archive (ASAR)
sv: Electron-arkiv (ASAR)

en: ASP page
sv: ASP-sida

en: AWK script
sv: AWK-skript

en: BCPIO archive
sv: BCPIO-arkiv

en: BitTorrent seed file
sv: BitTorrent-distributionsfil

en: Blender scene
sv: Blender-scen

en: TeX DVI document (bzip2-compressed)
sv: TeX DVI-dokument (bzip2-komprimerat)

en: Bzip1 archive
sv: Bzip1-arkiv

en: Tar archive (bzip1-compressed)
sv: Tar-arkiv (bzip1-komprimerat)

en: Bzip2 archive
sv: Bzip2-arkiv

en: Tar archive (bzip2-compressed)
sv: Tar-arkiv (bzip2-komprimerat)

en: Bzip3 archive
sv: Bzip3-arkiv

en: Tar archive (bzip3-compressed)
sv: Tar-arkiv (bzip3-komprimerat)

en: PDF document (bzip2-compressed)
sv: PDF-dokument (bzip2-komprimerat)

en: PostScript document (bzip2-compressed)
sv: Postscript-dokument (bzip2-komprimerat)

en: Comic book archive (rar container)
sv: Serietidningsarkiv (rar-behållare)

en: Comic book archive (7z container)
sv: Serietidningsarkiv (7z-behållare)

en: Comic book archive (tar container)
sv: Serietidningsarkiv (tar-behållare)

en: Comic book archive (zip container)
sv: Serietidningsarkiv (zip-behållare)

en: Lrzip archive
sv: Lrzip-arkiv

en: Tar archive (lrzip-compressed)
sv: Tar-arkiv (lrzip-komprimerat)

en: Apple disk image
sv: Apple-diskavbild

en: Raw disk image
sv: Rå diskavbild

en: Floppy disk image
sv: Diskettavbild

en: Raw disk image (XZ-compressed)
sv: Rå diskavbild (XZ-komprimerad)

en: Raw CD image
sv: Rå cd-avbild

en: Compressed CD image
sv: Komprimerad cd-avbild

en: AppImage application bundle
sv: AppImage-programbunt

en: CD Table Of Contents
sv: Cd-innehållsförteckning

en: GD-ROM image cuesheet
sv: GD-ROM Indexblad för cd-avbild

en: Padus DiscJuggler CD image
sv: Padus DiscJuggler cd-avbild

en: PGN chess game notation
sv: PGN-schackpartinotation

en: CHM document
sv: CHM-dokument

en: Java byte code
sv: Java-bytekod

en: UNIX-compressed file
sv: UNIX-komprimerad fil

en: Tar archive (gzip-compressed)
sv: Tar-arkiv (gzip-komprimerat)

en: Program crash data
sv: Programkraschdata

en: CPIO archive
sv: CPIO-arkiv

en: CPIO archive (gzip-compressed)
sv: CPIO-arkiv (gzip-komprimerat)

en: Perf data
sv: Perf-data

en: C shell script
sv: Skalskript (csh)

en: Xbase document
sv: Xbase-dokument

en: ECMAScript program
sv: ECMAScript-program

en: MAME compressed hard disk image
sv: MAME komprimerad hårddiskavbild

note: Translate this to Mega-CD if the console was known as such in your locale Should be Mega-CD in all but en_US, Mexico, Canada and Brazil: https://en.wikipedia.org/wiki/Sega_CD
en: Sega CD disc image
sv: Mega-CD-skivavbild

note: Translate this to Kids Computer Pico if the console was known as such in your locale Should be Sega Pico in all but Japan: https://en.wikipedia.org/wiki/Sega_Pico
en: Sega Pico ROM
sv: Sega Pico-rom

en: Sega Saturn disc image
sv: Sega Saturn-skivavbild

en: Dreamcast disc image
sv: Dreamcast-skivavbild

en: Nintendo DS ROM
sv: Nintendo DS-rom

en: Nintendo 3DS ROM
sv: Nintendo 3DS-rom

en: Nintendo 3DS Executable
sv: Körbar Nintendo 3DS-fil

en: PC Engine ROM
sv: PC Engine-rom

en: Wii disc image
sv: Wii-skivavbild

en: WiiWare bundle
sv: WiiWare-paket

en: GameCube disc image
sv: GameCube-skivavbild

en: Thomson Mémo7 cartridge
sv: Thomson Mémo7-spelkassett

en: Thomson cassette
sv: Thomson-kassett

en: HFE floppy disk image
sv: HFE-diskavbild

en: SAP Thomson floppy disk image
sv: SAP Thomson-diskavbild

en: Debian package
sv: Debianpaket

en: Qt Designer interface document
sv: Qt Designer-gränssnittsdokument

en: Kaitai Struct definition file
sv: Kaitai Struct-definitionsfil

en: Qt Markup Language file
sv: Qt-märkspråksfil

en: Desktop entry
sv: Skrivbordspost

en: FictionBook document
sv: FictionBook-dokument

en: Compressed FictionBook document
sv: Komprimerat FictionBook-dokument

en: Dia diagram
sv: Dia-diagram

en: Dia shape
sv: Dia-figur

en: TeX DVI document
sv: TeX DVI-dokument

en: Enlightenment theme
sv: Enlightenment-tema

en: Egon Animator animation
sv: Egon Animator-animering

en: Executable
sv: Körbar fil

en: FLTK Fluid file
sv: FLTK Fluid-fil

en: WOFF font
sv: WOFF-typsnitt

en: WOFF2 font
sv: WOFF2-typsnitt

en: PostScript type-1 font
sv: PostScript type-1-typsnitt

en: Adobe font metrics
sv: Adobe-typsnittsmetrik

en: BDF font
sv: BDF-typsnitt

en: DOS font
sv: DOS-typsnitt

en: Adobe FrameMaker font
sv: Adobe FrameMaker-typsnitt

en: LIBGRX font
sv: LIBGRX-typsnitt

en: Linux PSF console font
sv: Linux PSF-konsoltypsnitt

en: Linux PSF console font (gzip-compressed)
sv: Linux PSF-konsoltypsnitt (gzip-komprimerat)

en: PCF font
sv: PCF-typsnitt

en: OpenType font
sv: OpenType-typsnitt

en: Speedo font
sv: Speedo-typsnitt

en: SunOS News font
sv: SunOS News-typsnitt

en: TDPFR font
sv: TDPFR-typsnitt

en: TeX font
sv: TeX-typsnitt

en: TeX font metrics
sv: TeX-typsnittsmetrik

en: TrueType font
sv: Truetype-typsnitt

en: Font collection
sv: Typsnittssamling

en: TrueType XML font
sv: Truetype XML-typsnitt

en: V font
sv: V-typsnitt

en: Adobe FrameMaker document
sv: Adobe FrameMaker-dokument

en: Game Boy ROM
sv: Game Boy-rom

en: Game Boy Color ROM
sv: Game Boy Color-rom

en: Game Boy Advance ROM
sv: Game Boy Advance-rom

en: Virtual Boy ROM
sv: Virtual Boy-rom

en: GDBM database
sv: GDBM-databas

note: Translate this to Mega Drive if the console was known as such in your locale Should be Mega Drive in all but en_US, Mexico and Canada: https://en.wikipedia.org/wiki/Sega_Genesis#History
en: Genesis ROM
sv: Mega Drive-rom

note: Translate this to Super 32X, Mega Drive 32X or Mega 32X if the system was known as such in your locale Should be Super 32X in Japan, Mega Drive 32X in PAL region and Mega 32X in Brazil: https://en.wikipedia.org/wiki/32X
en: Genesis 32X ROM
sv: Mega Drive 32X-rom

en: Translated messages (machine-readable)
sv: Översatta meddelanden (maskinläsbara)

en: GTK+ Builder interface document
sv: GTK+-Builder-gränssnittsdokument

en: Glade project
sv: Glade-projekt

en: GnuCash financial data
sv: GnuCash-finansdata

en: Gnumeric spreadsheet
sv: Gnumeric-kalkylblad

en: Gnuplot document
sv: Gnuplot-dokument

en: Graphite scientific graph
sv: Vetenskaplig Graphite-grafer

en: GTKtalog catalog
sv: GTKtalog-katalog

en: TeX DVI document (gzip-compressed)
sv: TeX DVI-dokument (gzip-komprimerat)

en: Gzip archive
sv: Gzip-arkiv

en: PDF document (gzip-compressed)
sv: PDF-dokument (gzip-komprimerat)

en: PostScript document (gzip-compressed)
sv: Postscript-dokument (gzip-komprimerat)

en: HDF document
sv: HDF-dokument

en: IFF file
sv: IFF-fil

en: iPod firmware
sv: fast iPod-program

en: Java archive
sv: Java-arkiv

en: Java class
sv: Java-klass

en: Groovy source code
sv: Groovy-källkod

en: Gradle script
sv: Gradle-skript

en: JNLP file
sv: JNLP-fil

en: Java keystore
sv: Java-nyckellager

en: Java JCE keystore
sv: Java JCE-nyckellager

en: Pack200 Java archive
sv: Pack200 Java-arkiv

en: JavaScript program
sv: JavaScript-program

en: Encoded JScript program
sv: Kodat JScript-program

en: JSON document
sv: JSON-dokument

en: JSON5 document
sv: JSON5-dokument

en: JRD document
sv: JRD-dokument

en: JSON-LD document
sv: JSON-LD-dokument

en: JSON schema
sv: JSON-schema

en: Jupyter notebook document
sv: Jupyter-anteckningsboksdokument

en: CoffeeScript document
sv: CoffeeScript-dokument

en: JBuilder project
sv: JBuilder-projekt

en: Karbon14 drawing
sv: Karbon14-teckning

en: KChart chart
sv: KChart-diagram

en: Kexi settings
sv: Kexi-inställningar

en: Kexi shortcut
sv: Kexi-genväg

en: Kexi database file
sv: Kexi-databasfil

en: KFormula formula
sv: KFormula-formel

en: KIllustrator drawing
sv: KIllustrator-teckning

en: Kivio flowchart
sv: Kivio-flödesschema

en: Kontour drawing
sv: Kontour-teckning

en: KPovModeler scene
sv: KPovModeler-scen

en: KPresenter presentation
sv: KPresenter-presentation

en: Krita document
sv: Krita-dokument

en: KSpread spreadsheet
sv: KSpread-kalkylblad

en: KSpread spreadsheet (encrypted)
sv: KSpread-kalkylblad (krypterat)

en: KSysV init package
sv: KSysV init-paket

en: Kugar document
sv: Kugar-dokument

en: KWord document
sv: KWord-dokument

en: KWord document (encrypted)
sv: KWord-dokument (krypterat)

en: LHA archive
sv: LHA-arkiv

en: LHZ archive
sv: LHZ-arkiv

en: Message catalog
sv: Meddelandekatalog

en: LyX document
sv: LyX-dokument

en: LZ4 archive
sv: LZ4-arkiv

en: Tar archive (LZ4-compressed)
sv: Tar-arkiv (LZ4-komprimerat)

en: Lzip archive
sv: Lzip-arkiv

en: Tar archive (lzip-compressed)
sv: Tar-arkiv (lzip-komprimerat)

en: PDF document (lzip-compressed)
sv: PDF-dokument (lzip-komprimerat)

en: LZMA archive
sv: LZMA-arkiv

en: Tar archive (LZMA-compressed)
sv: Tar-arkiv (LZMA-komprimerat)

en: LZO archive
sv: LZO-arkiv

en: Qpress archive
sv: Qpress-arkiv

en: XAR archive
sv: XAR-arkiv

en: Zlib archive
sv: Zlib-arkiv

en: MagicPoint presentation
sv: MagicPoint-presentation

en: Macintosh MacBinary file
sv: Macintosh MacBinary-fil

en: Matroska stream
sv: Matroska-ström

en: Matroska video
sv: Matroska-video

en: Matroska 3D video
sv: Matroska 3D-video

en: Matroska audio
sv: Matroska-ljud

en: WebM video
sv: WebM-video

en: WebM audio
sv: WebM-ljud

en: MHTML web archive
sv: MHTML-webbarkiv

en: MXF video
sv: MXF-video

en: OCL file
sv: OCL-fil

en: COBOL source code
sv: COBOL-källkod

en: Mobipocket e-book
sv: Mobipocket-e-bok

en: Adobe FrameMaker MIF document
sv: Adobe FrameMaker MIF-dokument

en: Mozilla bookmarks
sv: Mozilla-bokmärken

en: DOS/Windows executable
sv: Körbar DOS/Windows-fil

en: Windows program database
sv: Windows-programdatabas

en: DOS/Windows batch file
sv: DOS/Windows-batchfil

en: PowerShell script
sv: PowerShell-skript

en: Windows shortcut
sv: Windows-genväg

en: Internet shortcut
sv: Internetgenväg

en: WRI document
sv: WRI-dokument

en: MSX ROM
sv: MSX-rom

en: M4 macro
sv: M4-makro

en: Nintendo64 ROM
sv: Nintendo64-rom

en: Nautilus link
sv: Nautiluslänk

en: Neo-Geo Pocket ROM
sv: Neo-Geo Pocket-rom

note: Translate this to Famicom if the console was known as such in your locale
en: NES ROM
sv: NES-rom

en: Unidata NetCDF document
sv: Unidata NetCDF-dokument

en: NewzBin usenet index
sv: NewzBin-usenetindex

en: Object code
sv: Objektkod

en: Annodex exchange format
sv: Annodex-utväxlingsformat

en: Annodex video
sv: Annodex-video

en: Annodex audio
sv: Annodex-ljud

en: Ogg multimedia file
sv: Ogg-multimediafil

en: Ogg audio
sv: Ogg-ljud

en: Ogg video
sv: Ogg-video

en: Ogg Vorbis audio
sv: Ogg Vorbis-ljud

en: Ogg FLAC audio
sv: Ogg FLAC-ljud

en: Opus audio
sv: Opus-ljud

en: Ogg Speex audio
sv: Ogg Speex-ljud

en: Speex audio
sv: Speex-ljud

en: Ogg Theora video
sv: Ogg Theora-video

en: OGM video
sv: OGM-video

en: OLE2 compound document storage
sv: Sammansatt OLE2-dokumentlager

en: Microsoft Windows Thumbnail Cache
sv: Microsoft Windows-miniatyrbildscache

en: Microsoft Publisher document
sv: Microsoft Publisher-dokument

en: Windows Installer package
sv: Windows Installer-paket

en: Windows app store package
sv: Windows app store-paket

en: Windows app store bundle
sv: Windows app store-bunt

en: Windows app store installer
sv: Windows app store-installerare

en: GNU Oleo spreadsheet
sv: GNU Oleo-kalkylblad

en: PAK archive
sv: PAK-arkiv

en: Palm OS database
sv: Palm OS-databas

en: Parchive archive
sv: Parchive-arkiv

en: PEF executable
sv: Körbar PEF-fil

en: Perl script
sv: Perlskript

en: PHP script
sv: PHP-skript

en: PKCS#7 certificate bundle
sv: PKCS#7-certifikatsamling

en: PKCS#12 certificate bundle
sv: PKCS#12-certifikatsamling

en: PlanPerfect spreadsheet
sv: PlanPerfect-kalkylblad

en: Pocket Word document
sv: Pocket Word-dokument

en: Profiler results
sv: Profilerarresultat

en: Pathetic Writer document
sv: Pathetic Writer-dokument

en: Python bytecode
sv: Python-bytekod

en: QtiPlot document
sv: QtiPlot-dokument

en: Quattro Pro spreadsheet
sv: Quattro Pro-kalkylblad

en: QuickTime playlist
sv: QuickTime-spellista

en: Quicken document
sv: Quicken-dokument

en: RAR archive
sv: RAR-arkiv

en: DAR archive
sv: DAR-arkiv

en: Alzip archive
sv: Alzip-arkiv

en: Rejected patch
sv: Avvisad programfix

en: RPM package
sv: RPM-paket

en: Source RPM package
sv: Käll-RPM-paket

en: Ruby script
sv: Ruby-skript

en: Markaby script
sv: Markaby-skript

en: Crystal source code
sv: Crystal-källkod

en: Julia source code
sv: Julia-källkod

en: Rust source code
sv: Rust-källkod

en: SC/Xspread spreadsheet
sv: SC/Xspread-kalkylblad

en: Shell archive
sv: Skalarkiv

en: Libtool shared library
sv: Delat libtool-bibliotek

en: Shared library
sv: Delat bibliotek

en: Shell script
sv: Skalskript

en: Fish shell script
sv: Fish-skalskript

en: Nu shell script
sv: Nu-skalskript

en: Shockwave Flash file
sv: Shockwave Flash-fil

note: translators: "Shorten" is the name of an audio codec
en: Shorten audio
sv: Shorten-ljud

en: Siag spreadsheet
sv: Siag-kalkylblad

en: Skencil document
sv: Skencil-dokument

en: Stampede package
sv: Stampede-paket

en: SG-1000 ROM
sv: SG-1000-rom

note: Translate this to "Master System/Mark III" if the console was known as such in your locale (probably only in Japan)
en: Master System ROM
sv: Master System-rom

en: Game Gear ROM
sv: Game Gear-rom

note: Translate this as Super Famicom (in Far East Asia) or Super Nintendo (in Europe) if the console was known as such in your locale
en: Super NES ROM
sv: Super NES-rom

en: StuffIt archive
sv: StuffIt-arkiv

en: StuffIt X archive
sv: StuffIt X-arkiv

en: SubRip subtitles
sv: SubRip-undertexter

en: WebVTT subtitles
sv: WebVTT-undertexter

en: SAMI subtitles
sv: SAMI-undertexter

en: MicroDVD subtitles
sv: MicroDVD-undertexter

en: MPL2 subtitles
sv: MPL2-undertexter

en: MPlayer subtitles
sv: MPlayer-undertexter

en: SSA subtitles
sv: SSA-undertexter

en: SubViewer subtitles
sv: SubViewer-undertexter

en: iMelody ringtone
sv: iMelody-ringsignal

en: SMAF audio
sv: SMAF-ljud

en: MRML playlist
sv: MRML-spellista

en: XMF audio
sv: XMF-ljud

en: Mobile XMF audio
sv: Mobile XMF-ljud

en: SV4 CPIO archive
sv: SV4 CPIO-arkiv

en: SV4 CPIO archive (with CRC)
sv: SV4 CPIO-arkiv (med CRC)

en: Tar archive
sv: Tar-arkiv

en: Tar archive (compressed)
sv: Tar-arkiv (komprimerat)

en: Generic font file
sv: Allmän typsnittsfil

en: Packed font file
sv: Packad typsnittsfil

en: TGIF document
sv: TGIF-dokument

en: Theme
sv: Tema

en: ToutDoux document
sv: ToutDoux-dokument

en: Backup file
sv: Säkerhetskopia

en: Troff document
sv: Troff-dokument

en: Manual page
sv: Manualsida

en: Manual page (compressed)
sv: Manualsida (komprimerad)

en: Tar archive (LZO-compressed)
sv: Tar-arkiv (LZO-komprimerat)

en: XZ archive
sv: XZ-arkiv

en: Tar archive (XZ-compressed)
sv: Tar-arkiv (XZ-komprimerat)

en: Zpaq Archive
sv: Zpaq-arkiv

en: Zstandard archive
sv: Zstandard-arkiv

en: Tar archive (Zstandard-compressed)
sv: Tar-arkiv (Zstandard-komprimerat)

en: PDF document (XZ-compressed)
sv: PDF-dokument (XZ-komprimerat)

en: Ustar archive
sv: Ustar-arkiv

en: WAIS source code
sv: WAIS-källkod

en: WordPerfect/Drawperfect image
sv: WordPerfect/Drawperfect-bild

en: Bandai WonderSwan ROM
sv: Bandai WonderSwan-rom

en: Bandai WonderSwan Color ROM
sv: Bandai WonderSwan Color-rom

en: DER/PEM/Netscape-encoded X.509 certificate
sv: DER/PEM/Netscape-kodat X.509-certifikat

en: Empty document
sv: Tomt dokument

en: Zoo archive
sv: Zoo-arkiv

en: XHTML page
sv: XHTML-sida

en: Zip archive
sv: Zip-arkiv

en: WIM disk image
sv: WIM-diskavbildning

en: Dolby Digital audio
sv: Dolby Digital-ljud

en: DTS audio
sv: DTS-ljud

en: DTS-HD audio
sv: DTS-HD-ljud

en: AMR audio
sv: AMR-ljud

en: AMR-WB audio
sv: AMR-WB-ljud

en: ULAW (Sun) audio
sv: ULAW-ljud (Sun)

en: Commodore 64 audio
sv: Commodore 64-ljud

en: PCM audio
sv: PCM-ljud

en: AIFC audio
sv: AIFC-ljud

en: AIFF/Amiga/Mac audio
sv: AIFF/Amiga/Mac-ljud

en: Audible.Com audio
sv: Audible.Com-ljud

en: Audible Enhanced audio
sv: Audible förbättrat ljud

en: DSDIFF audio
sv: DSDIFF-ljud

en: DSF audio
sv: DSF-ljud

en: Impulse Tracker audio
sv: Impulse Tracker-ljud

en: FLAC audio
sv: FLAC-ljud

en: TAK audio
sv: TAK-ljud

en: WavPack audio
sv: WavPack-ljud

en: WavPack audio correction file
sv: WavPack-ljudkorrigeringsfil

en: MIDI audio
sv: MIDI-ljud

en: Compressed Tracker audio
sv: Komprimerat Tracker-ljud

en: AAC audio
sv: AAC-ljud

en: USAC audio
sv: USAC-ljud

en: MPEG-4 audio
sv: MPEG-4-ljud

en: MPEG-4 ringtone
sv: MPEG-4-ringsignal

en: MPEG-4 video
sv: MPEG-4-video

en: MPEG-4 audio book
sv: MPEG-4-ljudbok

en: 3GPP multimedia file
sv: 3GPP-multimediafil

en: 3GPP2 multimedia file
sv: 3GPP2-multimediafil

en: Amiga SoundTracker audio
sv: Amiga SoundTracker-ljud

en: MP2 audio
sv: MP2-ljud

en: MP3 audio
sv: MP3-ljud

en: Media playlist
sv: Mediaspellista

en: Microsoft ASX playlist
sv: Microsoft ASX-spellista

en: PSF audio
sv: PSF-ljud

en: MiniPSF audio
sv: MiniPSF-ljud

en: PSFlib audio library
sv: PSFlib-ljudbibliotek

en: Windows Media audio
sv: Windows Media-ljud

en: Musepack audio
sv: Musepack-ljud

en: RealAudio document
sv: RealAudio-dokument

en: RealMedia playlist
sv: RealMedia-spellista

en: RealVideo document
sv: RealVideo-dokument

en: RealMedia document
sv: RealMedia-dokument

en: RealPix document
sv: RealPix-dokument

en: RealText document
sv: RealText-dokument

en: RIFF audio
sv: RIFF-ljud

en: RIFF container
sv: RIFF-behållare

en: Scream Tracker 3 audio
sv: Scream Tracker 3-ljud

en: MP3 ShoutCast playlist
sv: MP3 ShoutCast-spellista

en: Scream Tracker audio
sv: Scream Tracker-ljud

en: VOC audio
sv: VOC-ljud

en: WAV audio
sv: WAV-ljud

en: FastTracker II instrument
sv: FastTracker II-instrument

en: FastTracker II audio
sv: FastTracker II-ljud

en: TrueAudio audio
sv: TrueAudio-ljud

en: Windows BMP image
sv: Windows BMP-bild

en: WBMP image
sv: WBMP-bild

en: CGM image
sv: CGM-bild

en: CCITT G3 fax image
sv: CCITT G3 faxbild

en: GIF image
sv: GIF-bild

en: HEIF image
sv: HEIF-bild

en: IEF image
sv: IEF-bild

en: JPEG image
sv: JPEG-bild

en: MJPEG video stream
sv: MJPEG-videoström

en: JPEG-2000 codestream
sv: JPEG-2000-kodström

en: JPEG-2000 JP2 image
sv: JPEG-2000 JP2-bild

en: JPEG-2000 JPX image
sv: JPEG-2000 JPX-bild

en: JPEG-2000 JPM image
sv: JPEG-2000 JPM-bild

en: JPEG-2000 MJ2 video
sv: JPEG-2000 MJ2-bild

en: JPEG XL image
sv: JPEG XL-bild

en: OpenRaster image
sv: OpenRaster-bild

en: DirectDraw surface
sv: DirectDraw-yta

en: X11 cursor
sv: X11-muspekare

en: EXR image
sv: EXR-bild

en: Macintosh Quickdraw/PICT drawing
sv: Macintosh Quickdraw/PICT-teckning

en: UFRaw ID image
sv: UFRaw ID-bild

en: Digital raw image
sv: Digital råbild

en: Adobe DNG negative
sv: Adobe DNG-negativ

en: Canon CRW raw image
sv: Canon CRW-råbild

en: Canon CR2 raw image
sv: Canon CR2-råbild

en: Canon CR3 raw image
sv: Canon CR3-råbild

en: Fuji RAF raw image
sv: Fuji RAF-råbild

en: Kodak DCR raw image
sv: Kodak DCR-råbild

en: Kodak K25 raw image
sv: Kodak K25-råbild

en: Kodak KDC raw image
sv: Kodak KDC-råbild

en: Minolta MRW raw image
sv: Minolta MRW-råbild

en: Nikon NEF raw image
sv: Nikon NEF-råbild

en: Nikon NRW raw image
sv: Nikon NRW-råbild

en: Olympus ORF raw image
sv: Olympus ORF-råbild

en: Panasonic raw image
sv: Panasonic-råbild

en: Pentax PEF raw image
sv: Pentax PEF-råbild

en: Sigma X3F raw image
sv: Sigma X3F-råbild

en: Sony SRF raw image
sv: Sony SRF-råbild

en: Sony SR2 raw image
sv: Sony SR2-råbild

en: Sony ARW raw image
sv: Sony ARW-råbild

en: PNG image
sv: PNG-bild

en: Animated PNG image
sv: Animerad PNG-bild

en: RLE bitmap image
sv: RLE bitmappsbild

en: SVG image
sv: SVG-bild

en: Compressed SVG image
sv: Komprimerad SVG-bild

en: TIFF image
sv: TIFF-bild

en: Multi-page TIFF image
sv: Flersidig TIFF-bild

en: AutoCAD image
sv: AutoCAD-bild

en: DXF vector image
sv: DXF-vektorbild

en: MDI image
sv: MDI-bild

en: JPEG XR image
sv: JPEG XR-bild

en: WebP image
sv: WebP-bild

en: 3D Studio image
sv: 3D Studio-bild

en: Applix Graphics image
sv: Applix Graphics-bild

en: EPS image (bzip2-compressed)
sv: EPS-bild (bzip2-komprimerad)

en: CMU raster image
sv: CMU-rasterbild

en: Compressed GIMP image
sv: Komprimerad GIMP-bild

en: DICOM image
sv: DICOM-bild

en: DocBook document
sv: DocBook-dokument

en: DIB image
sv: DIB-bild

en: DjVu image
sv: DjVu-bild

en: DjVu document
sv: DjVu-dokument

en: DPX image
sv: DPX-bild

en: EPS image
sv: EPS-bild

en: FITS document
sv: FITS-dokument

en: FPX image
sv: FPX-bild

en: EPS image (gzip-compressed)
sv: EPS-bild (gzip-komprimerad)

en: Windows icon
sv: Windows-ikon

en: MacOS X icon
sv: MacOS X-ikon

en: ILBM image
sv: ILBM-bild

en: JNG image
sv: JNG-bild

en: LightWave object
sv: LightWave-objekt

en: LightWave scene
sv: LightWave-scen

en: MacPaint Bitmap image
sv: MacPaint Bitmap-bild

en: Office drawing
sv: Office-teckning

en: NIFF image
sv: NIFF-bild

en: PCX image
sv: PCX-bild

en: PCD image
sv: PCD-bild

en: PNM image
sv: PNM-bild

en: PBM image
sv: PBM-bild

en: PGM image
sv: PGM-bild

en: PPM image
sv: PPM-bild

en: Photoshop image
sv: Photoshop-bild

en: RGB image
sv: RGB-bild

en: SGI image
sv: SGI-bild

en: Sun raster image
sv: Sun-rasterbild

en: TGA image
sv: TGA-bild

en: Windows cursor
sv: Windows-muspekare

en: Windows animated cursor
sv: Animerad Windows-muspekare

en: EMF image
sv: EMF-bild

en: WMF image
sv: WMF-bild

en: XBM image
sv: XBM-bild

en: GIMP image
sv: GIMP-bild

en: GIMP brush
sv: GIMP-pensel

en: GIMP brush pipe
sv: GIMP-penselrör

en: GIMP pattern
sv: GIMP-mönster

en: XFig image
sv: XFig-bild

en: XPM image
sv: XPM-bild

en: X window image
sv: X-fönsterbild

en: Block device
sv: Blockenhet

en: Character device
sv: Teckenenhet

en: Folder
sv: Mapp

en: Pipe
sv: Rör

en: Mount point
sv: Monteringspunkt

en: Socket
sv: Uttag

en: Symbolic link
sv: Symbolisk länk

en: Mail delivery report
sv: E-postleveransrapport

en: Mail disposition report
sv: E-postdispositionsrapport

en: Reference to remote file
sv: Referens till fjärrfil

en: Usenet news message
sv: Usenet-diskussionsgruppsmeddelande

en: Partial email message
sv: Del av e-postmeddelande

en: Email message
sv: E-postmeddelande

en: GNU mail message
sv: GNU-epostmeddelande

en: IGES document
sv: IGES-dokument

en: glTF model
sv: glTF-modell

en: VRML document
sv: VRML-dokument

en: OBJ 3D model
sv: OBJ-3D-modell

en: OBJ 3D model material library
sv: Materialbibliotek för OBJ 3D-modell

en: Message in several formats
sv: Meddelande i flera format

en: Macintosh AppleDouble-encoded file
sv: Macintosh AppleDouble-kodad fil

en: Message digest
sv: Meddelandesamling

en: Encrypted message
sv: Krypterat meddelande

en: Compound documents
sv: Sammansatta dokument

en: Compound document
sv: Sammansatt dokument

en: Mail system report
sv: E-postsystemrapport

en: Signed message
sv: Signerat meddelande

en: Stream of data (server push)
sv: Dataflöde (serverutsändning)

en: VCS/ICS calendar
sv: VCS/ICS-kalender

en: CSS stylesheet
sv: CSS-stilmall

en: Electronic business card
sv: Elektroniskt visitkort

en: Turtle document
sv: Turtle-dokument

en: txt2tags document
sv: txt2tags-dokument

en: Verilog source code
sv: Verilog-källkod

en: SystemVerilog header
sv: SystemVerilog-headerfil

en: SystemVerilog source code
sv: SystemVerilog-källkod

en: VHDL source code
sv: VHDL-källkod

en: Enriched text document
sv: Enriched text-dokument

en: Help page
sv: Hjälpsida

en: Plain text document
sv: Vanligt textdokument

en: RDF file
sv: RDF-fil

en: ReStructuredText document
sv: ReStructuredText-dokument

en: OWL XML file
sv: OWL XML-fil

en: Email headers
sv: E-posthuvuden

en: Rich text document
sv: Rich text-dokument

en: RSS summary
sv: RSS-sammanfattning

en: Atom syndication feed
sv: Atom-syndikeringskanal

en: OPML syndication feed
sv: OPML-syndikeringskanal

en: SGML document
sv: SGML-dokument

en: Spreadsheet interchange document
sv: Spreadsheet interchange-dokument

en: TSV document
sv: TSV-dokument

en: Graphviz DOT graph
sv: Graphviz DOT-graf

en: JAD document
sv: JAD-dokument

en: WML document
sv: WML-dokument

en: WMLScript program
sv: WMLScript-program

en: WarpScript source code
sv: WarpScript-källkod

en: ACE archive
sv: ACE-arkiv

en: Ada source code
sv: Ada-källkod

en: Author list
sv: Författarlista

en: BibTeX document
sv: BibTeX-dokument

en: Blueprint source code
sv: Blueprint-källkod

en: C++ header
sv: C++-huvud

en: C++ source code
sv: C++-källkod

en: ChangeLog document
sv: Ändringsloggsdokument

en: C header
sv: C-huvud

en: CMake source code
sv: CMake-källkod

en: Common Lisp source code
sv: Common Lisp-källkod

en: CSV document
sv: CSV-dokument

en: CSV Schema document
sv: CSV Schema-dokument

en: License terms
sv: Licensvillkor

en: Author credits
sv: Författarlista

en: C source code
sv: C-källkod

en: C# source code
sv: C#-källkod

en: Vala source code
sv: Vala-källkod

en: OOC source code
sv: OOC-källkod

en: DCL script
sv: DCL-skript

en: DSSSL document
sv: DSSSL-dokument

en: D source code
sv: D-källkod

en: DTD file
sv: DTD-fil

en: Eiffel source code
sv: Eiffel-källkod

en: Emacs Lisp source code
sv: Emacs Lisp-källkod

en: Elixir source code
sv: Elixir-källkod

en: Erlang source code
sv: Erlang-källkod

en: Fortran source code
sv: Fortran-källkod

en: Genie source code
sv: Genie-källkod

en: Translation file
sv: Översättningsfil

en: Translation template
sv: Översättningsmall

en: Gherkin document
sv: Gherkin-dokument

en: HTML document
sv: HTML-dokument

en: HTML component
sv: HTML-komponent

en: Web application cache file
sv: Webbapplikationscachefil

en: Google Video Pointer shortcut
sv: Google Video Pointer-genväg

en: Haskell source code
sv: Haskell-källkod

en: IDL document
sv: IDL-dokument

en: Installation instructions
sv: Installationsinstruktioner

en: Java source code
sv: Java-källkod

en: LDIF address book
sv: LDIF-adressbok

en: Lilypond music sheet
sv: Lilypond-notblad

en: LHS source code
sv: LHS-källkod

en: Application log
sv: Programlogg

en: Makefile build file
sv: Makefile-byggfil

en: Markdown document
sv: Markdown-dokument

en: Qt MOC file
sv: Qt MOC-fil

en: Windows Registry extract
sv: Windows Registry-utdrag

en: MOF file
sv: MOF-fil

en: Mup musical composition document
sv: Mup musikkompositionsdokument

en: Objective-C source code
sv: Objective-C-källkod

en: Objective-C++ source code
sv: Objective-C++-källkod

en: OCaml source code
sv: OCaml-källkod

en: OpenCL source code
sv: OpenCL-källkod

en: MATLAB file
sv: MATLAB-fil

en: Meson source code
sv: Meson-källkod

en: Modelica model
sv: Modelica-modell

en: Pascal source code
sv: Pascal-källkod

en: Differences between files
sv: Skillnader mellan filer

en: Dart source code
sv: Dart-källkod

en: Nim source code
sv: Nim-källkod

en: Nimscript source code
sv: Nimscript-källkod

en: Go source code
sv: Go-källkod

en: SCons configuration file
sv: SCons-konfigurationsfil

en: Python 3 script
sv: Python 3-skript

en: Python script
sv: Pythonskript

en: SageMath script
sv: SageMath-skript

en: Lua script
sv: Lua-skript

en: README document
sv: README-dokument

en: NFO document
sv: NFO-dokument

en: Todo.txt file
sv: Todo.txt-fil

en: RPM spec file
sv: RPM spec-fil

en: Sass CSS pre-processor file
sv: Sass CSS-preprocessorfil

en: Scala source code
sv: Scala-källkod

en: Scheme source code
sv: Scheme-källkod

en: SCSS pre-processor file
sv: SCSS förprocessorfil

en: Setext document
sv: Setext-dokument

en: SQL code
sv: SQL-kod

en: Tcl script
sv: Tcl-skript

en: TeX document
sv: TeX-dokument

en: TeXInfo document
sv: TeXInfo-dokument

en: Typst document
sv: Typst-dokument

en: Troff ME input document
sv: Troff ME-indatadokument

en: Troff MM input document
sv: Troff MM-indatadokument

en: Troff MS input document
sv: Troff MS-indatadokument

en: Twig template
sv: Twig-mall

en: X-Motif UIL table
sv: X-Motif UIL-tabell

en: Resource location
sv: Resursplats

en: uuencoded file
sv: uuencode-fil

en: BASIC program
sv: BASIC-program

en: Visual Basic .NET source code
sv: Visual Basic .NET-källkod

en: VBScript program
sv: VBScript-program

en: Encoded VBScript program
sv: Kodat VBScript-program

en: XMI file
sv: XMI-fil

en: XSL FO file
sv: XSL FO-fil

en: iptables configuration file
sv: iptables-konfigurationsfil

en: D-Bus service file
sv: D-BUS-tjänstfil

en: Systemd unit file
sv: Systemd-enhetsfil

en: XSLT stylesheet
sv: XSLT-stilmall

en: Maven description file
sv: Maven-beskrivningsfil

en: XMCD CD database
sv: XMCD cd-databas

en: XML document
sv: XML-dokument

en: XML entities document
sv: XML-entitetsdokument

en: DV video
sv: DV-video

en: ISI video
sv: ISI-video

en: MPEG-2 transport stream
sv: MPEG-2 transportström

en: MPEG video
sv: MPEG-video

en: Video playlist
sv: Videospellista

en: QuickTime video
sv: QuickTime-video

en: QuickTime image
sv: QuickTime-bild

en: Khronos texture image
sv: Khronos-texturbild

en: ASTC texture
sv: ASTC-textur

en: Vivo video
sv: Vivo-video

en: Wavelet video
sv: Wavelet-video

en: ANIM animation
sv: ANIM-animering

en: FLIC animation
sv: FLIC-animering

en: Haansoft Hangul document
sv: Haansoft Hangul-dokument

en: Haansoft Hangul document template
sv: Haansoft Hangul-dokumentmall

en: MNG animation
sv: MNG-animering

en: ASF video
sv: ASF-video

en: Windows Media Station file
sv: Windows Media Station-fil

en: Windows Media video
sv: Windows Media-video

en: AVI video
sv: AVI-video

en: NullSoft video
sv: NullSoft-video

en: SDP multicast stream file
sv: SDP multicast stream-fil

en: SGI video
sv: SGI-video

en: eMusic download package
sv: eMusic-hämtningspaket

en: KML geographic data
sv: KML geografisk data

en: KML geographic compressed data
sv: KML geografiskt komprimerat data

en: GeoJSON geospatial data
sv: Geospatialt GeoJSON-data

en: GPX geographic data
sv: GPX geografisk data

en: Citrix ICA settings file
sv: Citrix ICA-inställningsfil

en: XUL interface document
sv: XUL-gränssnittsdokument

en: XPInstall installer module
sv: XPInstall-installeringsmodul

en: Word 2007 document
sv: Word 2007-dokument

en: Word 2007 document template
sv: Word 2007-dokumentmall

en: PowerPoint 2007 presentation
sv: PowerPoint 2007-presentation

en: PowerPoint 2007 slide
sv: PowerPoint 2007-bildspel

en: PowerPoint 2007 show
sv: PowerPoint 2007-visning

en: PowerPoint 2007 presentation template
sv: PowerPoint 2007-presentationsmall

en: Excel 2007 spreadsheet
sv: Excel 2007-kalkylblad

en: Excel 2007 spreadsheet template
sv: Excel 2007-kalkylarksmall

en: Microsoft Office 2007 theme
sv: Microsoft Office 2007-tema

en: T602 document
sv: T602-dokument

en: Cisco VPN settings
sv: Cisco VPN-inställningar

en: ICC profile
sv: ICC-profil

en: IT 8.7 color calibration file
sv: IT 8.7-färgkalibreringsfil

en: CCMX color correction file
sv: CCMX-färgkorrigeringsfil

en: WinHelp help file
sv: WinHelp-hjälpfil

en: Binary differences between files
sv: Binära skillnader mellan filer

note: http://en.wikipedia.org/wiki/Design_rule_for_Camera_File_system
en: Digital photos
sv: Digitalbilder

note: TRANSLATORS: This is a brand-name, not a generic term. Please see http://en.wikipedia.org/wiki/Video_CD http://www.herongyang.com/CD-DVD/VCD-Movie-File-Directory-Structure.html
en: Video CD
sv: Video-cd

note: http://en.wikipedia.org/wiki/DVD-Video
en: Video DVD
sv: Video-dvd

note: http://en.wikipedia.org/wiki/Red_Book_(audio_CD_standard)
en: Audio CD
sv: Ljud-cd

note: http://en.wikipedia.org/wiki/Compact_Disc
en: Blank CD disc
sv: Tom cd-skiva

note: http://en.wikipedia.org/wiki/DVD
en: Blank DVD disc
sv: Tom dvd-skiva

note: http://en.wikipedia.org/wiki/Blu-ray_Disc
en: Blank Blu-ray disc
sv: Tom Blu-ray-skiva

note: http://en.wikipedia.org/wiki/HD_DVD
en: Blank HD DVD disc
sv: Tom HD DVD-skiva

note: http://en.wikipedia.org/wiki/DVD-Audio
en: Audio DVD
sv: Ljud-dvd

note: http://en.wikipedia.org/wiki/Blu-ray_Disc http://www.blu-raydisc.com/Section-13470/Section-13890/Index.html
en: Blu-ray video disc
sv: Blu-ray-videoskiva

note: http://en.wikipedia.org/wiki/HD_DVD http://www.dvdafteredit.com/wiki/The_HVDVD_TS_Folder
en: HD DVD video disc
sv: HD DVD-videoskiva

note: see fd.o hal spec
en: E-book reader
sv: E-bokläsare

note: see fd.o hal spec
en: Portable audio player
sv: Bärbar ljudspelare

note: https://github.com/ostreedev/ostree/blob/master/man/ostree-create-usb.xml
en: OSTree software updates
sv: OSTree programvaruuppdateringar

note: http://standards.freedesktop.org/autostart-spec/autostart-spec-latest.html http://bugzilla.gnome.org/show_bug.cgi?id=509823#c3
en: Software
sv: Programvara

note: http://standards.freedesktop.org/autostart-spec/autostart-spec-latest.html http://bugzilla.gnome.org/show_bug.cgi?id=509823#c3
en: UNIX software
sv: UNIX-programvara

note: http://standards.freedesktop.org/autostart-spec/autostart-spec-latest.html http://bugzilla.gnome.org/show_bug.cgi?id=509823#c3
en: Windows software
sv: Windows-program

en: TriG RDF document
sv: TriG RDF-dokument

en: Apple Keynote 5 presentation
sv: Apple Keynote 5-presentation

en: Apple Numbers spreadsheet
sv: Apple Numbers-kalkylblad

en: Apple Pages document
sv: Apple Pages-dokument

en: Apple Wallet pass
sv: Apple Wallet-pass

en: Adobe PageMaker document
sv: Adobe PageMaker-dokument

en: Doom WAD file
sv: Doom WAD-fil

en: Amiga disk image
sv: Amiga-diskavbild

en: Flatpak application bundle
sv: Flatpak-programbunt

en: Flatpak repository description
sv: Flatpak-förrådsbeskrivning

en: Flatpak repository reference
sv: Flatpak-förrådsreferens

en: Squashfs filesystem image
sv: Squashfs filsystemsavbildning

en: Snap package
sv: Snap-paket

en: 3MF document
sv: 3MF-dokument

en: STL 3D model
sv: STL-3D-modell

en: G-code file
sv: G-code-fil

en: G-code Extended file
sv: Utökad G-code-fil

en: Nintendo FDS disk image
sv: Nintendo FDS-diskavbild

en: OVF disk image
sv: OVF-diskavbildning

en: QEMU QED disk image
sv: QEMU QED-diskavbildning

en: QEMU QCOW disk image
sv: QEMU QCOW-diskavbildning

en: VHD disk image
sv: VHD-diskavbildning

en: VHDX disk image
sv: VHDX-diskavbildning

en: VMDK disk image
sv: VMDK-diskavbildning

en: VDI disk image
sv: VDI-diskavbildning

en: AppleWorks document
sv: AppleWorks-dokument

en: BPS patch
sv: BPS-patch

en: IPS patch
sv: IPS-patch

en: Pyspread spreadsheet
sv: Pyspread-kalkylblad

en: Pyspread spreadsheet (bzip2-compressed)
sv: Pyspread-kalkylblad (bzip2-komprimerat)

en: Kotlin source code
sv: Kotlin-källkod

en: Devicetree source code
sv: Enhetsträdskällkod

en: Flattened Devicetree
sv: Utplattat enhetsträd

en: AVIF image
sv: AVIF-bild

en: Quite OK Image Format
sv: Quite OK Image-format

en: Bink Video
sv: Bink-video

en: Smacker Video
sv: Smacker-video

en: Org-mode file
sv: Org-mode-fil

en: OpenZIM file
sv: OpenZIM-fil

en: SPARQL query
sv: SPARQL-fråga

en: SPARQL query results
sv: SPARQL-frågeresultat

en: WASM binary module
sv: WASM-binärmodul

en: OpenVPN profile
sv: OpenVPN-profil

en: Modrinth Modpack
sv: Modrinth-moddpack

en: CBOR Data
sv: CBOR-data

en: ERIS Link
sv: ERIS-länk

en: Gerber file
sv: Gerber-fil

en: Gerber job file
sv: Gerber-jobbfil

en: Excellon drill file
sv: Excellon-borrfil

en: Tiled map files
sv: Tiled-kartfiler

en: Tiled tileset files
sv: Tiled-kartrutuppsättningsfiler
