shared-mime-info - en to uk translation catalogue (883 entries)

en: ATK inset
uk: вкладка ATK

en: Electronic book document
uk: документ електронної книги

en: Kindle book document
uk: документ книги Kindle

en: Adobe Illustrator document
uk: документ Adobe Illustrator

en: Macintosh BinHex-encoded file
uk: файл закодований Macintosh BinHex

en: Mathematica Notebook file
uk: файл нотатника Mathematica

en: MathML document
uk: документ MathML

en: Mailbox file
uk: файл поштової скриньки

en: Metalink file
uk: файл метапосилання

en: Unknown
uk: невідомий

en: Partially downloaded file
uk: частково отриманий файл

en: ODA document
uk: документ ODA

en: WWF document
uk: документ WWF

en: PDF document
uk: документ PDF

en: XSPF playlist
uk: список програвання XSPF

en: Microsoft Windows theme pack
uk: пакунок з темою Microsoft Windows

en: AmazonMP3 download file
uk: файл завантаження AmazonMP3

en: GSM 06.10 audio
uk: звук GSM 06.10

en: iRiver playlist
uk: список відтворення iRiver

en: PGP/MIME-encrypted message header
uk: заголовок шифрованого PGP/MIME повідомлення

en: PGP keys
uk: ключі PGP

en: Detached OpenPGP signature
uk: відокремлений підпис OpenPGP

en: PKCS#7 file
uk: файл PKCS#7

en: Detached S/MIME signature
uk: відокремлений підпис S/MIME

en: PKCS#8 private key
uk: закритий ключ PKCS#8

en: PKCS#8 private key (encrypted)
uk: закритий ключ PKCS#8 (зашифрований)

en: PKCS#10 certification request
uk: комплект сертифікатів PKCS#10

en: X.509 certificate
uk: сертифікат X.509

en: Certificate revocation list
uk: список відкликання сертифікатів

en: PkiPath certification path
uk: шлях сертифікації PkiPath

en: PostScript document
uk: документ PostScript

en: Plucker document
uk: документ Plucker

en: RAML document
uk: документ RAML

en: RELAX NG XML schema
uk: XML-схема RELAX NG

en: RTF document
uk: документ RTF

en: Sieve mail filter script
uk: скрипт поштового фільтру Sieve

en: SMIL document
uk: документ SMIL

en: WPL playlist
uk: список відтворення WPL

en: SQLite2 database
uk: База даних SQLite2

en: SQLite3 database
uk: база даних SQLite3

en: Apple System Profiler
uk: засіб профілювання системи Apple

en: GEDCOM family history
uk: історія родини GEDCOM

en: Flash video
uk: відеокліп Flash

en: JavaFX video
uk: відеокліп JavaFX

note: translators: a record is in this context a description of a board game that has been played, and that can be played back again: http://www.red-bean.com/sgf/
en: SGF record
uk: запис SGF

en: Godot Engine project
uk: проєкт Godot Engine

en: Godot Engine resource
uk: ресурс Godot Engine

en: Godot Engine scene
uk: сцена Godot Engine

en: Godot Engine shader
uk: шейдер Godot Engine

en: GDScript script
uk: скрипт GDScript

en: ITS translation file
uk: файл перекладу ITS

en: XLIFF translation file
uk: файл перекладу XLIFF

en: TOML document
uk: документ TOML

en: YAML document
uk: документ YAML

en: Corel Draw drawing
uk: малюнок Corel Draw

en: HPGL file
uk: файл HPGL

en: PCL file
uk: файл PCL

en: PostScript printer description
uk: опис принтера PostScript

en: Lotus 1-2-3 spreadsheet
uk: електронна таблиця Lotus 1-2-3

en: Lotus Word Pro document
uk: документ Lotus Word Pro

en: LMDB database
uk: база даних LMDB

en: JET database
uk: База даних JET

en: Microsoft Cabinet archive
uk: архів Cabinet Microsoft

en: Excel spreadsheet
uk: електронна таблиця Excel

en: Excel add-in
uk: додаток Excel

en: Excel 2007 binary spreadsheet
uk: бінарна електронна таблиця Excel 2007

en: Excel spreadsheet template
uk: шаблон електронної таблиці Excel

en: PowerPoint presentation
uk: презентація PowerPoint

en: PowerPoint add-in
uk: додаток PowerPoint

en: PowerPoint slide
uk: слайд PowerPoint

en: PowerPoint presentation template
uk: шаблон презентації PowerPoint

en: Office Open XML Visio drawing
uk: малюнок Visio Office Open у XML

en: Office Open XML Visio template
uk: шаблон Visio Office Open у XML

en: Office Open XML Visio stencil
uk: трафарет Visio Office Open у XML

en: Word document
uk: документ Word

en: Word document template
uk: шаблон документа Word

en: OpenXPS document
uk: документ OpenXPS

en: XPS document
uk: документ XPS

en: Microsoft Works document
uk: документ Microsoft Works

en: Microsoft Visio document
uk: документ Microsoft Visio

en: Word template
uk: шаблон Word

en: GML document
uk: документ GML

en: GNUnet search file
uk: файл пошуку GNUnet

en: TNEF message
uk: повідомлення TNEF

en: StarCalc spreadsheet
uk: електронна таблиця StarCalc

en: StarChart chart
uk: діаграма StarChart

en: StarDraw drawing
uk: малюнок StarDraw

en: StarImpress presentation
uk: презентація StarImpress

en: StarMail email
uk: поштове повідомлення StarMail

en: StarMath formula
uk: формула StarMath

en: StarWriter document
uk: документ StarWriter

en: LibreOffice Calc spreadsheet
uk: електронна таблиця LibreOffice Calc

en: LibreOffice Calc template
uk: шаблон LibreOffice Calc

en: LibreOffice Draw drawing
uk: рисунок LibreOffice Draw

en: LibreOffice Draw template
uk: шаблон LibreOffice Draw

en: LibreOffice Impress presentation
uk: презентація LibreOffice Impress

en: LibreOffice Impress template
uk: шаблон LibreOffice Impress

en: LibreOffice Math formula
uk: формула LibreOffice Math

en: LibreOffice Writer document
uk: документ LibreOffice Writer

en: LibreOffice Writer global document
uk: загальний документ LibreOffice Writer

en: LibreOffice Writer template
uk: шаблон LibreOffice Writer

en: ODT document
uk: документ ODT

en: ODT document (Flat XML)
uk: документ ODT (Flat XML)

en: ODT template
uk: шаблон ODT

en: OTH template
uk: шаблон OTH

en: ODM document
uk: документ ODM

en: ODG drawing
uk: малюнок ODG

en: ODG drawing (Flat XML)
uk: малюнок ODG (простий XML)

en: ODG template
uk: шаблон ODG

en: ODP presentation
uk: презентація ODP

en: ODP presentation (Flat XML)
uk: презентація ODP (Flat XML)

en: ODP template
uk: шаблон ODP

en: ODS spreadsheet
uk: електронна таблиця ODS

en: ODS spreadsheet (Flat XML)
uk: електронна таблиця ODS (Flat XML)

en: ODS template
uk: шаблон ODS

en: ODC chart
uk: діаграма ODC

en: ODC template
uk: шаблон ODC

en: ODF formula
uk: формула ODF

en: ODF template
uk: шаблон ODF

en: ODB database
uk: база даних ODB

en: ODI image
uk: зображення ODI

en: OpenOffice.org extension
uk: розширення OpenOffice.org

en: Android package
uk: пакунок Android

en: SIS package
uk: пакунок SIS

en: SISX package
uk: пакунок SISX

en: Network packet capture
uk: перехоплення пакетів мережі

en: WordPerfect document
uk: документ WordPerfect

en: YouTube media archive
uk: мультимедійний архів YouTube

en: SPSS portable data file
uk: портативний файл даних SPSS

en: SPSS data file
uk: файл даних SPSS

en: XBEL bookmarks
uk: закладки XBEL

en: 7-zip archive
uk: архів 7-zip

en: AbiWord document
uk: документ AbiWord

en: CD image cuesheet
uk: таблиця CUE образу CD

en: Lotus AmiPro document
uk: документ Lotus AmiPro

en: AportisDoc document
uk: документ AportisDoc

en: Protein Data Bank file
uk: файл банку даних протеїнів

en: Applix Spreadsheets spreadsheet
uk: електронна таблиця Applix Spreadsheets

en: Applix Words document
uk: документ Applix Words

en: ARC archive
uk: архів ARC

en: AR archive
uk: архів AR

en: ARJ archive
uk: архів ARJ

en: Electron Archive (ASAR)
uk: архів Electron (ASAR)

en: ASP page
uk: сторінка ASP

en: AWK script
uk: скрипт AWK

en: BCPIO archive
uk: архів BCPIO

en: BitTorrent seed file
uk: файл поширення BitTorrent

en: Blender scene
uk: сцена Blender

en: TeX DVI document (bzip2-compressed)
uk: документ DVI TeX (стиснений bzip2)

en: Bzip1 archive
uk: архів bzip1

en: Tar archive (bzip1-compressed)
uk: архів tar (стиснений bzip1)

en: Bzip2 archive
uk: архів bzip2

en: Tar archive (bzip2-compressed)
uk: архів tar (стиснений bzip2)

en: Bzip3 archive
uk: архів bzip3

en: Tar archive (bzip3-compressed)
uk: архів tar (стиснений bzip3)

en: PDF document (bzip2-compressed)
uk: документ PDF (стиснений bzip2)

en: PostScript document (bzip2-compressed)
uk: документ PostScript (стиснений bzip2)

en: Comic book archive (rar container)
uk: архів коміксів (контейнер rar)

en: Comic book archive (7z container)
uk: архів коміксів (контейнер 7z)

en: Comic book archive (tar container)
uk: архів коміксів (контейнер tar)

en: Comic book archive (zip container)
uk: архів коміксів (контейнер zip)

en: Lrzip archive
uk: архів lrzip

en: Tar archive (lrzip-compressed)
uk: архів tar (стиснений lrzip)

en: Apple disk image
uk: образ диска Apple

en: Raw disk image
uk: простий образ диска

en: Floppy disk image
uk: образ дискети

en: Raw disk image (XZ-compressed)
uk: простий образ диска (стиснений XZ)

en: Raw CD image
uk: простий образ CD

en: Compressed CD image
uk: стиснений образ CD

en: AppImage application bundle
uk: пакунок із програмами AppImage

en: CD Table Of Contents
uk: зміст CD

en: GD-ROM image cuesheet
uk: таблиця CUE образу GD-ROM

en: Padus DiscJuggler CD image
uk: образ CD Padus DiscJuggler

en: PGN chess game notation
uk: запис гри у шахи PGN

en: CHM document
uk: документ CHM

en: Java byte code
uk: Байт-код Java

en: UNIX-compressed file
uk: стиснений файл UNIX

en: Tar archive (gzip-compressed)
uk: архів tar (стиснений gzip)

en: Program crash data
uk: дані щодо аварії програми

en: CPIO archive
uk: архів CPIO

en: CPIO archive (gzip-compressed)
uk: архів CPIO (стиснений gzip)

en: Perf data
uk: дані Perf

en: C shell script
uk: скрипт оболонки C

en: Xbase document
uk: документ Xbase

en: ECMAScript program
uk: програма мовою ECMAScript

en: MAME compressed hard disk image
uk: стиснений образ жорсткого диска MAME

note: Translate this to Mega-CD if the console was known as such in your locale Should be Mega-CD in all but en_US, Mexico, Canada and Brazil: https://en.wikipedia.org/wiki/Sega_CD
en: Sega CD disc image
uk: образ диска Sega CD

note: Translate this to Kids Computer Pico if the console was known as such in your locale Should be Sega Pico in all but Japan: https://en.wikipedia.org/wiki/Sega_Pico
en: Sega Pico ROM
uk: ППП Sega Pico

en: Sega Saturn disc image
uk: образ диска Sega Saturn

en: Dreamcast disc image
uk: образ диска Dreamcast

en: Nintendo DS ROM
uk: ППП Nintendo

en: Nintendo 3DS ROM
uk: ППП Nintendo 3DS

en: Nintendo 3DS Executable
uk: виконуваний файл Nintendo 3DS

en: PC Engine ROM
uk: ROM для рушія на ПК

en: Wii disc image
uk: образ диска Wii

en: WiiWare bundle
uk: пакет WiiWare

en: GameCube disc image
uk: образ диска GameCube

en: Thomson Mémo7 cartridge
uk: картридж Thomson Mémo7

en: Thomson cassette
uk: касета Thomson

en: HFE floppy disk image
uk: образ дискети HFE

en: SAP Thomson floppy disk image
uk: образ дискети Thomson SAP

en: Debian package
uk: пакунок Debian

en: Qt Designer interface document
uk: документ інтерфейсу Qt Designer

en: Kaitai Struct definition file
uk: файл визначень Kaitai Struct

en: Qt Markup Language file
uk: файл мови розмітки Qt

en: Desktop entry
uk: стільничний запис

en: FictionBook document
uk: документ FictionBook

en: Compressed FictionBook document
uk: стиснений документ FictionBook

en: Dia diagram
uk: діаграма Dia

en: Dia shape
uk: форма Dia

en: TeX DVI document
uk: документ TeX DVI

en: Enlightenment theme
uk: тема Enlightenment

en: Egon Animator animation
uk: анімація Egon Animator

en: Executable
uk: виконуваний файл

en: FLTK Fluid file
uk: файл FLTK Fluid

en: WOFF font
uk: шрифт WOFF

en: WOFF2 font
uk: шрифт WOFF2

en: PostScript type-1 font
uk: шрифт type-1 PostScript

en: Adobe font metrics
uk: метрики шрифту Adobe

en: BDF font
uk: шрифт BDF

en: DOS font
uk: шрифт DOS

en: Adobe FrameMaker font
uk: шрифт Adobe FrameMaker

en: LIBGRX font
uk: шрифт LIBGRX

en: Linux PSF console font
uk: консольний шрифт Linux PSF

en: Linux PSF console font (gzip-compressed)
uk: консольний шрифт Linux PSF (стиснений gzip)

en: PCF font
uk: шрифт PCF

en: OpenType font
uk: шрифт OpenType

en: Speedo font
uk: шрифт Speedo

en: SunOS News font
uk: шрифт SunOS News

en: TDPFR font
uk: шрифт TDPFR

en: TeX font
uk: шрифт TeX

en: TeX font metrics
uk: метрики шрифту TeX

en: TrueType font
uk: шрифт TrueType

en: Font collection
uk: збірка шрифтів

en: TrueType XML font
uk: шрифт TrueType XML

en: V font
uk: V-шрифт

en: Adobe FrameMaker document
uk: документ Adobe FrameMaker

en: Game Boy ROM
uk: ППП Game Boy

en: Game Boy Color ROM
uk: ППП Game Boy Color

en: Game Boy Advance ROM
uk: розширений ППП Game Boy

en: Virtual Boy ROM
uk: ROM Virtual Boy

en: GDBM database
uk: база даних GDBM

note: Translate this to Mega Drive if the console was known as such in your locale Should be Mega Drive in all but en_US, Mexico and Canada: https://en.wikipedia.org/wiki/Sega_Genesis#History
en: Genesis ROM
uk: ППП Genesis

note: Translate this to Super 32X, Mega Drive 32X or Mega 32X if the system was known as such in your locale Should be Super 32X in Japan, Mega Drive 32X in PAL region and Mega 32X in Brazil: https://en.wikipedia.org/wiki/32X
en: Genesis 32X ROM
uk: ППП Genesis 32X

en: Translated messages (machine-readable)
uk: перекладені повідомлення (у машинній формі)

en: GTK+ Builder interface document
uk: документ інтерфейсу GTK+ Builder

en: Glade project
uk: проєкт Glade

en: GnuCash financial data
uk: фінансові дані GnuCash

en: Gnumeric spreadsheet
uk: електронна таблиця Gnumeric

en: Gnuplot document
uk: документ Gnuplot

en: Graphite scientific graph
uk: наукова графіка Graphite

en: GTKtalog catalog
uk: каталог GTKtalog

en: TeX DVI document (gzip-compressed)
uk: документ TeX DVI (стиснений gzip)

en: Gzip archive
uk: архів gzip

en: PDF document (gzip-compressed)
uk: документ PDF (стиснений gzip)

en: PostScript document (gzip-compressed)
uk: документ PostScript (стиснене gzip)

en: HDF document
uk: документ HDF

en: IFF file
uk: файл IFF

en: iPod firmware
uk: мікропрограма iPod

en: Java archive
uk: архів Java

en: Java class
uk: клас Java

en: Groovy source code
uk: початковий код мовою Groovy

en: Gradle script
uk: скрипт Gradle

en: JNLP file
uk: файл JNLP

en: Java keystore
uk: сховище ключів Java

en: Java JCE keystore
uk: сховище ключів JCE Java

en: Pack200 Java archive
uk: архів Java Pack200

en: JavaScript program
uk: програма мовою JavaScript

en: Encoded JScript program
uk: кодована програма JScript

en: JSON document
uk: документ JSON

en: JSON5 document
uk: документ JSON5

en: JRD document
uk: документ JRD

en: JSON patch
uk: латка JSON

en: JSON-LD document
uk: документ JSON-LD

en: JSON schema
uk: схема JSON

en: Jupyter notebook document
uk: документ нотатника Jupyter

en: CoffeeScript document
uk: документ CoffeeScript

en: JBuilder project
uk: проєкт JBuilder

en: Karbon14 drawing
uk: малюнок Karbon14

en: KChart chart
uk: діаграма KChart

en: Kexi settings
uk: параметри Kexi

en: Kexi shortcut
uk: скорочення Kexi

en: Kexi database file
uk: файл бази даних Kexi

en: KFormula formula
uk: формула KFormula

en: KIllustrator drawing
uk: малюнок KIllustrator

en: Kivio flowchart
uk: блок-схема Kivio

en: Kontour drawing
uk: малюнок Kontour

en: KPovModeler scene
uk: сцена KPovModeler

en: KPresenter presentation
uk: презентація KPresenter

en: Krita document
uk: документ Krita

en: KSpread spreadsheet
uk: електронна таблиця KSpread

en: KSpread spreadsheet (encrypted)
uk: електронна таблиця KSpread (зашифрована)

en: KSysV init package
uk: пакунок KSysV init

en: Kugar document
uk: документ Kugar

en: KWord document
uk: документ KWord

en: KWord document (encrypted)
uk: документ KWord (зашифрований)

en: LHA archive
uk: архів LHA

en: LHZ archive
uk: архів LHZ

en: Message catalog
uk: каталог повідомлень

en: LyX document
uk: документ LyX

en: LZ4 archive
uk: архів LZ4

en: Tar archive (LZ4-compressed)
uk: архів tar (стиснений LZ4)

en: Lzip archive
uk: архів lzip

en: Tar archive (lzip-compressed)
uk: архів tar (стиснений lzip)

en: PDF document (lzip-compressed)
uk: документ PDF (стиснений lzip)

en: LZMA archive
uk: архів LZMA

en: Tar archive (LZMA-compressed)
uk: архів tar (стиснений LZMA)

en: LZO archive
uk: архів LZO

en: Qpress archive
uk: архів Qpress

en: XAR archive
uk: архів XAR

en: Zlib archive
uk: архів zlib

en: MagicPoint presentation
uk: презентація MagicPoint

en: Macintosh MacBinary file
uk: файл Macintosh MacBinary

en: Matroska stream
uk: потік даних Matroska

en: Matroska video
uk: відеокліп Matroska

en: Matroska 3D video
uk: відеокліп Matroska 3D

en: Matroska audio
uk: звук Matroska

en: WebM video
uk: відео WebM

en: WebM audio
uk: звук WebM

en: MHTML web archive
uk: вебархів MHTML

en: MXF video
uk: відеокліп MXF

en: OCL file
uk: файл OCL

en: COBOL source code
uk: початковий код мовою COBOL

en: Mobipocket e-book
uk: електронна книга Mobipocket

en: Adobe FrameMaker MIF document
uk: документ Adobe FrameMaker MIF

en: Mozilla bookmarks
uk: закладки Mozilla

en: DOS/Windows executable
uk: виконуваний файл DOS/Windows

en: Windows program database
uk: база даних програм Windows

en: DOS/Windows batch file
uk: пакетний файл DOS/Windows

en: PowerShell script
uk: скрипт PowerShell

en: Windows shortcut
uk: ярлик Windows

en: Internet shortcut
uk: інтернет-посилання

en: WRI document
uk: документ WRI

en: MSX ROM
uk: ППП MSX

en: M4 macro
uk: макрос M4

en: Nintendo64 ROM
uk: ППП Nintendo64

en: Nautilus link
uk: посилання Nautilus

en: Neo-Geo Pocket ROM
uk: ППП Neo-Geo Pocket

en: Neo-Geo Pocket Color ROM
uk: ППП Neo-Geo Pocket Color

note: Translate this to Famicom if the console was known as such in your locale
en: NES ROM
uk: ППП NES

en: Unidata NetCDF document
uk: документ Unidata NetCDF

en: NewzBin usenet index
uk: покажчик usenet NewzBin

en: Object code
uk: об'єктний код

en: Annodex exchange format
uk: формат обміну даними Annodex

en: Annodex video
uk: відео Annodex

en: Annodex audio
uk: звук Annodex

en: Ogg multimedia file
uk: мультимедійний файл Ogg

en: Ogg audio
uk: звук ogg

en: Ogg video
uk: відео ogg

en: Ogg Vorbis audio
uk: звук ogg Vorbis

en: Ogg FLAC audio
uk: звук ogg FLAC

en: Opus audio
uk: звук Opus

en: Ogg Speex audio
uk: звук ogg Speex

en: Speex audio
uk: звук Speex

en: Ogg Theora video
uk: відеокліп ogg Theora

en: OGM video
uk: відеокліп OGM

en: OLE2 compound document storage
uk: сховище складних документів OLE2

en: Microsoft Windows Thumbnail Cache
uk: кеш мініатюр Microsoft Windows

en: Microsoft Publisher document
uk: документ Microsoft Publisher

en: Windows Installer package
uk: пакунок Windows Installer

en: Windows app store package
uk: пакунок крамниці програм Windows

en: Windows app store bundle
uk: комплект крамниці програм Windows

en: Windows app store installer
uk: встановлювач крамниці програм Windows

en: GNU Oleo spreadsheet
uk: електронна таблиця GNU Oleo

en: PAK archive
uk: архів PAK

en: Palm OS database
uk: база даних Palm OS

en: Parchive archive
uk: архів Parchive

en: PEF executable
uk: виконуваний файл PEF

en: Perl script
uk: скрипт на Perl

en: PHP script
uk: скрипт PHP

en: PKCS#7 certificate bundle
uk: комплект сертифікатів PKCS#7

en: PKCS#12 certificate bundle
uk: комплект сертифікатів PKCS#12

en: PlanPerfect spreadsheet
uk: електронна таблиця PlanPerfect

en: Pocket Word document
uk: документ Pocket Word

en: Profiler results
uk: результати профілювання

en: Pathetic Writer document
uk: документ Pathetic Writer

en: Python bytecode
uk: байт-код Python

en: QtiPlot document
uk: документ QtiPlot

en: Quattro Pro spreadsheet
uk: електронна таблиця Quattro Pro

en: QuickTime playlist
uk: список відтворення QuickTime

en: Quicken document
uk: документ Quicken

en: RAR archive
uk: архів RAR

en: DAR archive
uk: архів DAR

en: Alzip archive
uk: архів Alzip

en: Rejected patch
uk: відкинута латка

en: RPM package
uk: пакунок RPM

en: Source RPM package
uk: пакунок RPM з початковим кодом

en: Ruby script
uk: скрипт Ruby

en: Markaby script
uk: скрипт Markaby

en: Crystal source code
uk: початковий код мовою Crystal

en: Julia source code
uk: початковий код Julia

en: Rust source code
uk: початковий код мовою Rust

en: SC/Xspread spreadsheet
uk: електронна таблиця SC/Xspread

en: Shell archive
uk: архів оболонки

en: Libtool shared library
uk: спільна бібліотека libtool

en: Shared library
uk: спільна бібліотека

en: Shell script
uk: скрипт оболонки

en: Fish shell script
uk: скрипт оболонки fish

en: Nu shell script
uk: скрипт оболонки nu

en: Shockwave Flash file
uk: файл Shockwave Flash

note: translators: "Shorten" is the name of an audio codec
en: Shorten audio
uk: звук Shorten

en: Siag spreadsheet
uk: електронна таблиця Siag

en: Skencil document
uk: документ Skencil

en: Stampede package
uk: пакунок Stampede

en: SG-1000 ROM
uk: ППП SG-1000

note: Translate this to "Master System/Mark III" if the console was known as such in your locale (probably only in Japan)
en: Master System ROM
uk: ППП Master System

en: Game Gear ROM
uk: ППП Game Gear

note: Translate this as Super Famicom (in Far East Asia) or Super Nintendo (in Europe) if the console was known as such in your locale
en: Super NES ROM
uk: ППП Super NES

en: StuffIt archive
uk: архів StuffIt

en: StuffIt X archive
uk: архів StuffIt X

en: SubRip subtitles
uk: субтитри SubRip

en: WebVTT subtitles
uk: субтитри WebVTT

en: SAMI subtitles
uk: субтитри SAMI

en: MicroDVD subtitles
uk: субтитри MicroDVD

en: MPL2 subtitles
uk: субтитри MPL2

en: MPlayer subtitles
uk: субтитри MPlayer

en: SSA subtitles
uk: субтитри SSA

en: SubViewer subtitles
uk: субтитри SubViewer

en: iMelody ringtone
uk: рінгтон iMelody

en: SMAF audio
uk: звук SMAF

en: MRML playlist
uk: список відтворення MRML

en: XMF audio
uk: звук XMF

en: Mobile XMF audio
uk: звукові дані Mobile XMF

en: SV4 CPIO archive
uk: архів SV4 CPIO

en: SV4 CPIO archive (with CRC)
uk: архів SV4 CPIO (з CRC)

en: Tar archive
uk: архів tar

en: Tar archive (compressed)
uk: архів tar (стиснений)

en: Generic font file
uk: типовий файл шрифту

en: Packed font file
uk: запакований файл шрифту

en: TGIF document
uk: документ TGIF

en: Theme
uk: тема

en: ToutDoux document
uk: документ ToutDoux

en: Backup file
uk: Файл резервної копії

en: Troff document
uk: документ Troff

en: Manual page
uk: сторінка підручника

en: Manual page (compressed)
uk: сторінка підручника (стиснена)

en: Tar archive (LZO-compressed)
uk: архів tar (стиснений LZO)

en: XZ archive
uk: архів XZ

en: Tar archive (XZ-compressed)
uk: архів tar (стиснений XZ)

en: Zpaq Archive
uk: архів zpaq

en: Zstandard archive
uk: архів Zstandard

en: Tar archive (Zstandard-compressed)
uk: архів tar archive (стиснений Zstandard)

en: PDF document (XZ-compressed)
uk: документ PDF (стиснений xz)

en: Ustar archive
uk: архів ustar

en: WAIS source code
uk: початковий код мовою WAIS

en: WordPerfect/Drawperfect image
uk: зображення WordPerfect/Drawperfect

en: Bandai WonderSwan ROM
uk: ROM Bandai WonderSwan

en: Bandai WonderSwan Color ROM
uk: ROM Bandai WonderSwan Color

en: DER/PEM/Netscape-encoded X.509 certificate
uk: сертифікат X.509 у форматі DER/PEM/Netscape

en: Empty document
uk: порожній документ

en: Zoo archive
uk: архів zoo

en: XHTML page
uk: сторінка XHTML

en: Zip archive
uk: архів zip

en: WIM disk image
uk: образ диска WIM

en: Dolby Digital audio
uk: звук Dolby Digital

en: DTS audio
uk: звукові дані DTS

en: DTS-HD audio
uk: звукові дані DTS-HD

en: AMR audio
uk: звук AMR

en: AMR-WB audio
uk: звук AMR-WB

en: ULAW (Sun) audio
uk: звук ULAW (Sun)

en: Commodore 64 audio
uk: звук Commodore 64

en: PCM audio
uk: звук PCM

en: AIFC audio
uk: звук AIFC

en: AIFF/Amiga/Mac audio
uk: звук AIFF/Amiga/Mac

en: Monkey's audio
uk: звук Monkey's

en: Audible.Com audio
uk: звук Audible.Com

en: Audible Enhanced audio
uk: звук Audible Enhanced

en: DSDIFF audio
uk: звукові дані DSDIFF

en: DSF audio
uk: звукові дані DSF

en: Impulse Tracker audio
uk: звук Impulse Tracker

en: FLAC audio
uk: звук FLAC

en: TAK audio
uk: звук TAK

en: WavPack audio
uk: звук WavPack

en: WavPack audio correction file
uk: файл корекції звуку WavPack

en: MIDI audio
uk: звук MIDI

en: Compressed Tracker audio
uk: стиснутий звук tracker

en: AAC audio
uk: звукові дані AAC

en: USAC audio
uk: звукові дані USAC

en: MPEG-4 audio
uk: звук MPEG-4

en: MPEG-4 ringtone
uk: рингтон MPEG-4

en: MPEG-4 video
uk: відеокліп MPEG-4

en: MPEG-4 audio book
uk: аудіокнига MPEG-4

en: 3GPP multimedia file
uk: файл мультимедійних даних 3GPP

en: 3GPP2 multimedia file
uk: файл мультимедійних даних 3GPP2

en: Amiga SoundTracker audio
uk: звук Amiga SoundTracker

en: MP2 audio
uk: звук MP2

en: MP3 audio
uk: звук MP3

en: Media playlist
uk: мультимедійний список відтворення

en: Microsoft ASX playlist
uk: список відтворення ASX Microsoft

en: PSF audio
uk: звук PSF

en: MiniPSF audio
uk: звук MiniPSF

en: PSFlib audio library
uk: аудіобібліотека PSFlib

en: Windows Media audio
uk: звук Windows Media

en: Musepack audio
uk: звук Musepack

en: RealAudio document
uk: документ RealAudio

en: RealMedia playlist
uk: список відтворення RealMedia

en: RealVideo document
uk: документ RealVideo

en: RealMedia document
uk: документ RealMedia

en: RealPix document
uk: документ RealPix

en: RealText document
uk: документ RealText

en: RIFF audio
uk: звук RIFF

en: RIFF container
uk: контейнер RIFF

en: Scream Tracker 3 audio
uk: звук Scream Tracker 3

en: MP3 ShoutCast playlist
uk: список програвання MP3 ShoutCast

en: Scream Tracker audio
uk: звук Scream Tracker

en: VOC audio
uk: звук VOC

en: WAV audio
uk: звук WAV

en: FastTracker II instrument
uk: інструмент FastTracker II

en: FastTracker II audio
uk: звук FastTracker II

en: TrueAudio audio
uk: звук TrueAudio

en: Windows BMP image
uk: зображення Windows BMP

en: WBMP image
uk: зображення WBMP

en: CGM image
uk: зображення CGM

en: CCITT G3 fax image
uk: зображення факсу G3 CCITT

en: GIF image
uk: зображення GIF

en: HEIF image
uk: зображення HEIF

en: IEF image
uk: зображення IEF

en: JPEG image
uk: зображення JPEG

en: MJPEG video stream
uk: відеопотік MJPEG

en: JPEG-2000 codestream
uk: потік коду JPEG-2000

en: JPEG-2000 JP2 image
uk: зображення JP2 JPEG-2000

en: JPEG-2000 JPX image
uk: зображення JPX JPEG-2000

en: JPEG-2000 JPM image
uk: зображення JPM JPEG-2000

en: JPEG-2000 MJ2 video
uk: зображення MJ2 JPEG-2000

en: JPEG XL image
uk: зображення JPEG XL

en: OpenRaster image
uk: зображення OpenRaster

en: DirectDraw surface
uk: поверхня DirectDraw

en: X11 cursor
uk: курсор X11

en: EXR image
uk: зображення EXR

en: Macintosh Quickdraw/PICT drawing
uk: малюнок Macintosh Quickdraw/PICT

en: UFRaw ID image
uk: зображення UFRaw ID

en: Digital raw image
uk: простий цифровий негатив

en: Adobe DNG negative
uk: цифровий негатив DNG Adobe

en: Canon CRW raw image
uk: цифровий негатив CRW Canon

en: Canon CR2 raw image
uk: цифровий негатив CR2 Canon

en: Canon CR3 raw image
uk: цифровий негатив CR3 Canon

en: Fuji RAF raw image
uk: Цифровий негатив RAF Fuji

en: Kodak DCR raw image
uk: цифровий негатив DCR Kodak

en: Kodak K25 raw image
uk: цифровий негатив K25 Kodak

en: Kodak KDC raw image
uk: цифровий негатив KDC Kodak

en: Minolta MRW raw image
uk: цифровий негатив MRW Minolta

en: Nikon NEF raw image
uk: цифровий негатив NEF Nikon

en: Nikon NRW raw image
uk: цифровий негатив NRW Nikon

en: Olympus ORF raw image
uk: цифровий негатив ORF Olympus

en: Panasonic raw image
uk: цифровий негатив Panasonic

en: Pentax PEF raw image
uk: цифровий негатив PEF Pentax

en: Sigma X3F raw image
uk: цифровий негатив X3F Sigma

en: Sony SRF raw image
uk: цифровий негатив SRF Sony

en: Sony SR2 raw image
uk: цифровий негатив SR2 Sony

en: Sony ARW raw image
uk: цифровий негатив ARW Sony

en: PNG image
uk: зображення PNG

en: Animated PNG image
uk: анімоване зображення PNG

en: RLE bitmap image
uk: растрове зображення RLE

en: SVG image
uk: зображення SVG

en: Compressed SVG image
uk: стиснене зображення SVG

en: TIFF image
uk: зображення TIFF

en: Multi-page TIFF image
uk: багатосторінкове зображення TIFF

en: AutoCAD image
uk: зображення AutoCAD

en: DXF vector image
uk: векторне зображення DXF

en: MDI image
uk: зображення MDI

en: JPEG XR image
uk: зображення JPEG XR

en: WebP image
uk: зображення WebP

en: 3D Studio image
uk: зображення 3D Studio

en: Applix Graphics image
uk: зображення Applix Graphics

en: EPS image (bzip2-compressed)
uk: зображення EPS (стиснений bzip2)

en: CMU raster image
uk: растрове зображення CMU

en: Compressed GIMP image
uk: стиснене зображення GIMP

en: DICOM image
uk: зображення DICOM

en: DocBook document
uk: документ DocBook

en: DIB image
uk: зображення DIB

en: DjVu image
uk: зображення DjVu

en: DjVu document
uk: документ DjVu

en: DPX image
uk: зображення DPX

en: EPS image
uk: зображення EPS

en: FITS document
uk: документ FITS

en: FPX image
uk: зображення FPX

en: EPS image (gzip-compressed)
uk: зображення EPS (стиснене gzip)

en: Windows icon
uk: піктограма Windows

en: MacOS X icon
uk: піктограма MacOS X

en: ILBM image
uk: зображення ILBM

en: JNG image
uk: зображення JNG

en: LightWave object
uk: об'єкт LightWave

en: LightWave scene
uk: сцена LightWave

en: MacPaint Bitmap image
uk: растрове зображення MacPaint

en: Office drawing
uk: малюнок Office

en: NIFF image
uk: зображення NIFF

en: PCX image
uk: зображення PCX

en: PCD image
uk: зображення PCD

en: PNM image
uk: зображення PNM

en: PBM image
uk: зображення PBM

en: PGM image
uk: зображення PGM

en: PPM image
uk: зображення PPM

en: Photoshop image
uk: зображення Photoshop

en: RGB image
uk: зображення RGB

en: SGI image
uk: зображення SGI

en: Sun raster image
uk: растрове зображення Sun

en: TGA image
uk: зображення TGA

en: Windows cursor
uk: курсор Windows

en: Windows animated cursor
uk: анімований курсор Windows

en: EMF image
uk: зображення EMF

en: WMF image
uk: зображення WMF

en: XBM image
uk: зображення XBM

en: GIMP image
uk: зображення GIMP

en: GIMP brush
uk: пензель GIMP

en: GIMP brush pipe
uk: канал пензлів GIMP

en: GIMP pattern
uk: візерунок GIMP

en: XFig image
uk: зображення XFig

en: XPM image
uk: зображення XPM

en: X window image
uk: зображення X window

en: Block device
uk: блоковий пристрій

en: Character device
uk: Символьний пристрій

en: Folder
uk: Тека

en: Pipe
uk: Канал

en: Mount point
uk: Точка монтування

en: Socket
uk: сокет

en: Symbolic link
uk: Символічне посилання

en: Mail delivery report
uk: звіт щодо доставлення пошти

en: Mail disposition report
uk: звіт щодо розташування пошти

en: Reference to remote file
uk: посилання на віддалений файл

en: Usenet news message
uk: повідомлення новин Usenet

en: Partial email message
uk: часткове поштове повідомлення

en: Email message
uk: поштове повідомлення

en: GNU mail message
uk: поштове повідомлення GNU

en: IGES document
uk: документ IGES

en: glTF model
uk: модель glTF

en: VRML document
uk: документ VRML

en: OBJ 3D model
uk: просторова модель OBJ

en: OBJ 3D model material library
uk: бібліотека матеріалів просторової моделі OBJ

en: Message in several formats
uk: повідомлення у кількох форматах

en: Macintosh AppleDouble-encoded file
uk: файл закодований Macintosh AppleDouble

en: Message digest
uk: контрольна сума повідомлення

en: Encrypted message
uk: зашифроване повідомлення

en: Compound documents
uk: складні документи

en: Compound document
uk: складний документ

en: Mail system report
uk: звіт поштової системи

en: Signed message
uk: підписане повідомлення

en: Stream of data (server push)
uk: потік даних (від сервера)

en: VCS/ICS calendar
uk: календар VCS/ICS

en: CSS stylesheet
uk: таблиця стилів CSS

en: Electronic business card
uk: електронна бізнес-картка

en: Turtle document
uk: документ Turtle

en: txt2tags document
uk: документ txt2tags

en: Verilog source code
uk: початковий код мовою Verilog

en: SystemVerilog header
uk: заголовки SystemVerilog

en: SystemVerilog source code
uk: початковий код мовою SystemVerilog

en: VHDL source code
uk: початковий код мовою VHDL

en: Enriched text document
uk: форматований текстовий документ

en: Help page
uk: Довідкова сторінка

en: Plain text document
uk: простий текстовий документ

en: RDF file
uk: файл RDF

en: ReStructuredText document
uk: документ ReStructuredText

en: OWL XML file
uk: файл XML OWL

en: Email headers
uk: заголовки повідомлення ел. пошти

en: Rich text document
uk: форматований текстовий документ

en: RSS summary
uk: зведення сайту RSS

en: Atom syndication feed
uk: трансляція подач Atom

en: OPML syndication feed
uk: трансляція подач OPML

en: SGML document
uk: документ SGML

en: Spreadsheet interchange document
uk: документ обміну ел. таблицями

en: TSV document
uk: документ TSV

en: Graphviz DOT graph
uk: граф DOT Graphviz

en: JAD document
uk: документ JAD

en: WML document
uk: документ WML

en: WMLScript program
uk: програма мовою WMLScript

en: WarpScript source code
uk: початковий код мовою WarpScript

en: ACE archive
uk: архів ACE

en: Ada source code
uk: початковий код мовою Ada

en: Author list
uk: список авторів

en: BibTeX document
uk: документ BibTeX

en: Blueprint source code
uk: початковий код синьки

en: C++ header
uk: файл заголовків мовою C++

en: C++ source code
uk: початковий код мовою C++

en: ChangeLog document
uk: документ ChangeLog

en: C header
uk: файл заголовків мовою C

en: CMake source code
uk: початковий код мовою CMake

en: Common Lisp source code
uk: початковий код мовою Common Lisp

en: CSV document
uk: документ CSV

en: CSV Schema document
uk: документ Schema у форматі CSV

en: License terms
uk: умови ліцензування

en: Author credits
uk: подяки авторам

en: C source code
uk: початковий код мовою C

en: C# source code
uk: початковий код мовою C#

en: Vala source code
uk: початковий код мовою Vala

en: OOC source code
uk: початковий код мовою OOC

en: DCL script
uk: скрипт DCL

en: DSSSL document
uk: документ DSSSL

en: D source code
uk: початковий код мовою D

en: DTD file
uk: файл DTD

en: Eiffel source code
uk: початковий код мовою Eiffel

en: Emacs Lisp source code
uk: початковий код мовою Emacs Lisp

en: Elixir source code
uk: початковий код мовою Elixir

en: Erlang source code
uk: початковий код мовою Erlang

en: Fortran source code
uk: початковий код мовою Fortran

en: Genie source code
uk: початковий код мовою Genie

en: Translation file
uk: Файл перекладу

en: Translation template
uk: шаблон перекладу

en: Gherkin document
uk: документ Gherkin

en: HTML document
uk: документ HTML

en: HTML component
uk: компонент HTML

en: Web application cache file
uk: файл кешу вебпрограми

en: Google Video Pointer shortcut
uk: скорочення вказівника відео Google

en: Haskell source code
uk: початковий код мовою Haskell

en: IDL document
uk: документ IDL

en: Installation instructions
uk: настанови щодо встановлення

en: Java source code
uk: початковий код мовою Java

en: LDIF address book
uk: адресна книга LDIF

en: Lilypond music sheet
uk: нотний запис Lilypond

en: LHS source code
uk: початковий код LHS

en: Application log
uk: журнал програми

en: Makefile build file
uk: файл збирання Makefile

en: Markdown document
uk: документ Markdown

en: Qt MOC file
uk: файл-метаоб'єкт Qt

en: Windows Registry extract
uk: частина реєстру Windows

en: MOF file
uk: файл MOF

en: Mup musical composition document
uk: документ музичного запису твору Mup

en: Objective-C source code
uk: початковий код мовою Objective-C

en: Objective-C++ source code
uk: початковий код мовою Objective-C++

en: OCaml source code
uk: початковий код мовою OCaml

en: OpenCL source code
uk: початковий код мовою OpenCL

en: MATLAB file
uk: файл MATLAB

en: Meson source code
uk: початковий код мовою Meson

en: Modelica model
uk: модель Modelica

en: Pascal source code
uk: початковий код мовою Pascal

en: Differences between files
uk: різниця між файлами

en: Dart source code
uk: початковий код мовою Dart

en: Nim source code
uk: початковий код мовою Nim

en: Nimscript source code
uk: початковий код мовою Nimscript

en: Go source code
uk: початковий код мовою Go

en: SCons configuration file
uk: файл налаштувань SCons

en: Python 3 script
uk: скрипт мовою Python 3

en: Python script
uk: скрипт мовою Python

en: SageMath script
uk: скрипт SageMath

en: Lua script
uk: скрипт Lua

en: README document
uk: документ README

en: NFO document
uk: документ NFO

en: Todo.txt file
uk: файл Todo.txt

en: RPM spec file
uk: spec-файл RPM

en: Sass CSS pre-processor file
uk: файл препроцесора CSS Sass

en: Scala source code
uk: початковий код мовою Scala

en: Scheme source code
uk: початковий код мовою Scheme

en: SCSS pre-processor file
uk: файл засобу попередньої обробки SCSS

en: Setext document
uk: документ Setext

en: SQL code
uk: код SQL

en: Tcl script
uk: скрипт Tcl

en: TeX document
uk: документ TeX

en: TeXInfo document
uk: документ TeXInfo

en: Typst document
uk: документ Typst

en: Troff ME input document
uk: вхідний документ Troff ME

en: Troff MM input document
uk: вхідний документ Troff MM

en: Troff MS input document
uk: вхідний документ Troff MS

en: Twig template
uk: шаблон twig

en: X-Motif UIL table
uk: таблиця X-Motif UIL

en: Resource location
uk: розташування ресурсу

en: uuencoded file
uk: файл даних у форматі UUE

en: BASIC program
uk: програма BASIC

en: Visual Basic .NET source code
uk: початковий код Visual Basic .NET

en: VBScript program
uk: програма мовою VBScript

en: Encoded VBScript program
uk: кодована програма VBScript

en: XMI file
uk: файл XMI

en: XSL FO file
uk: файл XSL FO

en: iptables configuration file
uk: файл налаштувань iptables

en: D-Bus service file
uk: файл служби D-Bus

en: Systemd unit file
uk: файл модуля systemd

en: XSLT stylesheet
uk: таблиця стилів XSLT

en: Maven description file
uk: файл опису Maven

en: XMCD CD database
uk: база даних XMCD CD

en: XML document
uk: документ XML

en: XML entities document
uk: документ об’єктів XML

en: DV video
uk: відеокліп DV

en: ISI video
uk: відеокліп ISI

en: MPEG-2 transport stream
uk: потік передавання даних MPEG-2

en: MPEG video
uk: відеокліп MPEG

en: Video playlist
uk: список відтворення відео

en: QuickTime video
uk: відеокліп QuickTime

en: QuickTime image
uk: зображення QuickTime

en: Khronos texture image
uk: зображення текстури Khronos

en: ASTC texture
uk: текстура ASTC

en: Vivo video
uk: відео Vivo

en: Wavelet video
uk: відеокліп Wavelet

en: ANIM animation
uk: анімація ANIM

en: FLIC animation
uk: анімація FLIC

en: Haansoft Hangul document
uk: документ Haansoft Hangul

en: Haansoft Hangul document template
uk: шаблон документа Haansoft Hangul

en: MNG animation
uk: анімація MNG

en: ASF video
uk: відеокліп ASF

en: Windows Media Station file
uk: файл Windows Media Station

en: Windows Media video
uk: відеокліп Windows Media

en: AVI video
uk: відеокліп AVI

en: NullSoft video
uk: відеокліп NullSoft

en: SDP multicast stream file
uk: файл потокової трансляції SDP

en: SGI video
uk: відеокліп SGI

en: eMusic download package
uk: пакунок завантаження eMusic

en: KML geographic data
uk: географічні дані KML

en: KML geographic compressed data
uk: стиснуті географічні дані KML

en: GeoJSON geospatial data
uk: геопросторові дані GeoJSON

en: GPX geographic data
uk: географічні дані GPX

en: Citrix ICA settings file
uk: файл параметрів ICA Citrix

en: XUL interface document
uk: документ інтерфейсу XUL

en: XPInstall installer module
uk: модуль засобу встановлення XPInstall

en: Word 2007 document
uk: документ Word 2007

en: Word 2007 document template
uk: шаблон документа Word 2007

en: PowerPoint 2007 presentation
uk: презентація PowerPoint 2007

en: PowerPoint 2007 slide
uk: слайд PowerPoint 2007

en: PowerPoint 2007 show
uk: показ слайдів PowerPoint 2007

en: PowerPoint 2007 presentation template
uk: шаблон презентації PowerPoint 2007

en: Excel 2007 spreadsheet
uk: електронна таблиця Excel 2007

en: Excel 2007 spreadsheet template
uk: шаблон електронної таблиці Excel 2007

en: Microsoft Office 2007 theme
uk: тема Microsoft Office 2007

en: T602 document
uk: документ T602

en: Cisco VPN settings
uk: параметри VPN Cisco

en: ICC profile
uk: профіль ICC

en: IT 8.7 color calibration file
uk: файл калібрування кольорів IT 8.7

en: CCMX color correction file
uk: файл даних виправлення кольорів CCMX

en: WinHelp help file
uk: файл довідки WinHelp

en: Binary differences between files
uk: двійкова різниця між файлами

note: http://en.wikipedia.org/wiki/Design_rule_for_Camera_File_system
en: Digital photos
uk: цифрові фотографії

note: http://en.wikipedia.org/wiki/DVD-Video
en: Video DVD
uk: DVD з відеозаписами

note: http://en.wikipedia.org/wiki/Red_Book_(audio_CD_standard)
en: Audio CD
uk: звуковий компакт-диск

note: http://en.wikipedia.org/wiki/Compact_Disc
en: Blank CD disc
uk: порожній компакт-диск

note: http://en.wikipedia.org/wiki/DVD
en: Blank DVD disc
uk: порожній диск DVD

note: http://en.wikipedia.org/wiki/Blu-ray_Disc
en: Blank Blu-ray disc
uk: порожній диск Blu-ray

note: http://en.wikipedia.org/wiki/HD_DVD
en: Blank HD DVD disc
uk: порожній диск HD DVD

note: http://en.wikipedia.org/wiki/DVD-Audio
en: Audio DVD
uk: Звуковий DVD

note: http://en.wikipedia.org/wiki/Blu-ray_Disc http://www.blu-raydisc.com/Section-13470/Section-13890/Index.html
en: Blu-ray video disc
uk: відеодиск Blu-ray

note: http://en.wikipedia.org/wiki/HD_DVD http://www.dvdafteredit.com/wiki/The_HVDVD_TS_Folder
en: HD DVD video disc
uk: відеодиск HD DVD

note: see fd.o hal spec
en: E-book reader
uk: пристрій для читання ел. книг

note: TRANSLATORS: This is a brand-name, not a generic term. Please see http://en.wikipedia.org/wiki/Picture_CD http://www.re.org/kristin/picturecd.html
en: Picture CD
uk: CD з зображеннями

note: see fd.o hal spec
en: Portable audio player
uk: портативний звуковий програвач

note: https://github.com/ostreedev/ostree/blob/master/man/ostree-create-usb.xml
en: OSTree software updates
uk: оновлення програмного забезпечення OSTree

note: http://standards.freedesktop.org/autostart-spec/autostart-spec-latest.html http://bugzilla.gnome.org/show_bug.cgi?id=509823#c3
en: Software
uk: програмне забезпечення

note: http://standards.freedesktop.org/autostart-spec/autostart-spec-latest.html http://bugzilla.gnome.org/show_bug.cgi?id=509823#c3
en: UNIX software
uk: програмне забезпечення UNIX

note: http://standards.freedesktop.org/autostart-spec/autostart-spec-latest.html http://bugzilla.gnome.org/show_bug.cgi?id=509823#c3
en: Windows software
uk: програмне забезпечення Windows

en: TriG RDF document
uk: документ RDF TriG

en: Apple Keynote 5 presentation
uk: презентація Apple Keynote 5

en: Apple Numbers spreadsheet
uk: електронні таблиці Apple Numbers

en: Apple Pages document
uk: документ Apple Pages

en: Apple Wallet pass
uk: пропуск Apple Wallet

en: Adobe PageMaker document
uk: документ Adobe PageMaker

en: Doom WAD file
uk: файл WAD Doom

en: Amiga disk image
uk: образ диска Amiga

en: Flatpak application bundle
uk: пакунок із програмами Flatpak

en: Flatpak repository description
uk: опис сховища Flatpak

en: Flatpak repository reference
uk: посилання на сховище Flatpak

en: Squashfs filesystem image
uk: образ файлової системи squashfs

en: Snap package
uk: пакунок snap

en: 3MF document
uk: документ 3MF

en: STL 3D model
uk: просторова модель STL

en: G-code file
uk: файл G-code

en: G-code Extended file
uk: файл G-code Extended

en: Nintendo FDS disk image
uk: образ диска FDS Nintendo

en: OVF disk image
uk: образ диска OVF

en: QEMU QED disk image
uk: образ диска QED QEMU

en: QEMU QCOW disk image
uk: образ диска QCOW QEMU

en: VHD disk image
uk: образ диска VHD

en: VHDX disk image
uk: образ диска VHDX

en: VMDK disk image
uk: образ диска VMDK

en: VDI disk image
uk: образ диска VDI

en: AppleWorks document
uk: документ AppleWorks

en: BPS patch
uk: латка BPS

en: IPS patch
uk: латка IPS

en: Pyspread spreadsheet
uk: електронна таблиця Pyspread

en: Pyspread spreadsheet (bzip2-compressed)
uk: електронна таблиця Pyspread (стиснена bzip2)

en: Kotlin source code
uk: початковий код мовою Kotlin

en: Devicetree source code
uk: початковий код devicetree

en: Flattened Devicetree
uk: зведене Devicetree

en: AVIF image
uk: зображення AVIF

en: Quite OK Image Format
uk: формат зображень Quite OK

en: Bink Video
uk: відео Bink

en: Smacker Video
uk: відео Smacker

en: Org-mode file
uk: файл Org-mode

en: OpenZIM file
uk: файл OpenZIM

en: SPARQL query
uk: запит SPARQL

en: SPARQL query results
uk: результати запиту SPARQL

en: WASM binary module
uk: двійковий модуль WASM

en: OpenVPN profile
uk: профіль OpenVPN

en: Modrinth Modpack
uk: модпак Modrinth

en: CBOR Data
uk: дані CBOR

en: ERIS Link
uk: посилання ERIS

en: Gerber file
uk: файл Gerber

en: Gerber job file
uk: файл завдання Gerber

en: Excellon drill file
uk: файл drill Excellon

en: Tiled map files
uk: файли мозаїчної карти

en: Tiled tileset files
uk: файл набору плиток мозаїки
