shared-mime-info - en to ka translation catalogue (223 entries)

en: Adobe Illustrator document
ka: Adobe Illustrator-ის დოკუმენტი

en: Mathematica Notebook file
ka: Mathematica Notebook-ის ფაილი

en: MathML document
ka: MathML-ის დოკუმენტი

en: Metalink file
ka: მეტაბმულის ფაილი

en: Partially downloaded file
ka: ნაწილობრივ გადმოწერილი ფაილი

en: ODA document
ka: ODA დოკუმენტი

en: WWF document
ka: WWF დოკუმენტი

en: PDF document
ka: PDF დოკუმენტი

en: XSPF playlist
ka: XSPF დასაკრავი სია

en: Microsoft Windows theme pack
ka: Microsoft Windows-ის თემის შეკვრა

en: AmazonMP3 download file
ka: AmazonMP3 გადმოწერის ფაილი

en: GSM 06.10 audio
ka: GSM 06.10 აუდიო

en: iRiver playlist
ka: iRiver დასაკრავი სია

en: PGP keys
ka: PGP გასაღები

en: PKCS#7 file
ka: PKCS#7 ფაილი

en: X.509 certificate
ka: X.509 სერტიფიკატი

en: PostScript document
ka: PostScript-ის დოკუმენტი

en: Plucker document
ka: Plucker-ის დოკუმენტი

en: RAML document
ka: RAML-ის დოკუმენტი

en: RTF document
ka: RTF დოკუმენტი

en: SMIL document
ka: SMIL-ის დოკუმენტი

en: WPL playlist
ka: WPL დასაკრავი სია

en: GEDCOM family history
ka: GEDCOM ოჯახის ისტორია

en: Flash video
ka: Flash-ის ვიდეო

en: GDScript script
ka: GDScript-ის სკრიპტი

en: XLIFF translation file
ka: XLIFF თარგმნის ფაილი

en: TOML document
ka: TOML დოკუმენტი

en: YAML document
ka: YAML დოკუმენტი

en: Corel Draw drawing
ka: Corel Draw-ის ნახაზი

en: HPGL file
ka: HPGL ფაილი

en: PCL file
ka: PCL ფაილი

en: Microsoft Cabinet archive
ka: Microsoft-ის Cabinet არქივი

en: Excel spreadsheet
ka: Excel-ის ცხრილი

en: Excel add-in
ka: Excel-ის დამატება

en: Excel 2007 binary spreadsheet
ka: Excel 2007-ის ბინარული ცხრილი

en: PowerPoint add-in
ka: PowerPoint-ის დამატება

en: Word document
ka: Word -ის დოკუმენტი

en: OpenXPS document
ka: OpenXPS -ის დოკუმენტი

en: XPS document
ka: XPS -ის დოკუმენტი

en: Microsoft Works document
ka: Microsoft Works-ის დოკუმენტი

en: Microsoft Visio document
ka: Microsoft Visio-ის დოკუმენტი

en: GML document
ka: GML -ის დოკუმენტი

en: GNUnet search file
ka: GNUnet ძებნის ფაილი

en: ODT document
ka: ODT დოკუმენტი

en: ODT document (Flat XML)
ka: ODT დოკუმენტი (Flat XML)

en: ODT template
ka: ODT დოკუმენტი

en: OTH template
ka: OTH შაბლონი

en: ODM document
ka: ODM დოკუმენტი

en: ODG drawing
ka: ODG-ის ნახაზი

en: ODG drawing (Flat XML)
ka: ODG-ის ნახაზი (Flat XML)

en: ODG template
ka: ODG-ის შაბლონი

en: ODP presentation
ka: ODP პრეზენტაცია

en: ODP presentation (Flat XML)
ka: ODP პრეზენტაცია (Flat XML)

en: ODP template
ka: ODP შაბლონი

en: ODS spreadsheet
ka: ODS ცხრილი

en: ODS spreadsheet (Flat XML)
ka: ODS ცხრილი (Flat XML)

en: ODS template
ka: ODS-ის შაბლონი

en: ODC template
ka: ODC შაბლონი

en: ODF formula
ka: ODF-ის ფორმულა

en: ODF template
ka: ODF-ის შაბლონი

en: ODB database
ka: ODB-ის მონაცემთა ბაზა

en: ODI image
ka: ODI გამოსახულება

en: OpenOffice.org extension
ka: OpenOffice.org-ის გაფართოება

en: Android package
ka: Android-ის პაკეტი

en: WordPerfect document
ka: WordPerfect -ის დოკუმენტი

en: SPSS portable data file
ka: SPSS გადატანადი მონაცემების ფაილი

en: 7-zip archive
ka: 7-zip არქივი

en: AbiWord document
ka: AbiWord-ის დოკუმენტი

en: AportisDoc document
ka: AportisDoc-ის დოკუმენტი

en: Applix Spreadsheets spreadsheet
ka: Applix Spreadsheets-ის ცხრილი

en: Applix Words document
ka: Applix Words-ის დოკუმენტი

en: ARC archive
ka: ARC არქივი

en: AR archive
ka: AR არქივი

en: ARJ archive
ka: ARJ არქივი

en: ASP page
ka: ASP გვერდი

en: AWK script
ka: AWK სცენარი

en: Blender scene
ka: Blender-ის სცენა

en: Apple disk image
ka: Apple-ის სადისკო გამოსახულება

en: CHM document
ka: CHM დოკუმენტი

en: CPIO archive
ka: CPIO არქივი

en: CPIO archive (gzip-compressed)
ka: CPIO არქივი (gzip-ით შეკუმშული)

en: ECMAScript program
ka: ECMAScript პროგრამა

en: Debian package
ka: Debian-ის პაკეტი

en: FictionBook document
ka: FictionBook-ის დოკუმენტი

en: Dia diagram
ka: Dia-ის დიაგრამა

en: Enlightenment theme
ka: Enlightenment-ის თემა

en: Egon Animator animation
ka: Egon Animator-ის ანიმაცია

en: FLTK Fluid file
ka: FLTK Fluid-ის ფაილი

en: Adobe FrameMaker document
ka: Adobe FrameMaker-ის დოკუმენტი

en: Game Boy ROM
ka: Game Boy-ის ROM

en: Game Boy Advance ROM
ka: Game Boy Advance-ის ROM

en: GDBM database
ka: GDBM მონაცემთა ბაზა

en: GTKtalog catalog
ka: GTKtalog-ის კატალოგი

en: MagicPoint presentation
ka: MagicPoint-ის პრეზენტაცია

en: Matroska stream
ka: Matroska-ის ნაკადი

en: Matroska video
ka: Matroska-ის ვიდეო

en: Matroska audio
ka: Matroska-ის აუდიო

en: MXF video
ka: MXF ვიდეო

en: Mobipocket e-book
ka: Mobipocket-ის ელწიგნი

en: Adobe FrameMaker MIF document
ka: Adobe FrameMaker-ის MIF დოკუმენტი

en: DOS/Windows executable
ka: DOS/Windows გაშვებადი ფაილი

en: MSX ROM
ka: MSX-ის ROM

en: Annodex exchange format
ka: Annodex-ის გაცვლითი ფორმატი

en: Ogg multimedia file
ka: Ogg-ის მულტიმედია ფაილი

en: Ogg Vorbis audio
ka: Ogg Vorbis აუდიო

en: Ogg FLAC audio
ka: Ogg FLAC აუდიო

en: Ogg Speex audio
ka: Ogg Speex აუდიო

en: Ogg Theora video
ka: Ogg Theora ვიდეო

en: OGM video
ka: OGM ვიდეო

en: GNU Oleo spreadsheet
ka: GNU Oleo ცხრილი

en: PAK archive
ka: PAK არქივი

en: QuickTime playlist
ka: QuickTime დასაკრავი სია

en: DAR archive
ka: DAR არქივი

en: Alzip archive
ka: Alzip არქივი

en: Markaby script
ka: Markaby-ის სცენარი

en: WebVTT subtitles
ka: WebVTT ქვეტიტრები

en: MicroDVD subtitles
ka: MicroDVD-ის ქვეტიტრები

en: MRML playlist
ka: MRML რეპერტუარი

en: PDF document (XZ-compressed)
ka: PDF დოკუმენტი (XZ-ით შეკუმშული)

en: DER/PEM/Netscape-encoded X.509 certificate
ka: DER/PEM/Netscape კოდირებული X.509 სერტიფიკატი

en: Dolby Digital audio
ka: Dolby Digital-ის აუდიო

en: AMR audio
ka: AMR აუდიო

en: AMR-WB audio
ka: AMR-WB აუდიო

en: Commodore 64 audio
ka: Commodore 64-ის აუდიო

en: AIFC audio
ka: AIFC აუდიო

en: AIFF/Amiga/Mac audio
ka: AIFF/Amiga/Mac აუდიო

en: FLAC audio
ka: FLAC აუდიო

en: MPEG-4 audio
ka: MPEG-4 აუდიო

en: MPEG-4 video
ka: MPEG-4 ვიდეო

en: MPEG-4 audio book
ka: MPEG-4 აუდიოწიგნი

en: 3GPP multimedia file
ka: 3GPP მულტიმედიური ფაილი

en: 3GPP2 multimedia file
ka: 3GPP2 მულტიმედიური ფაილი

en: Amiga SoundTracker audio
ka: Amiga SoundTracker-ის აუდიო

en: MP3 audio
ka: MP3 აუდიო

en: Media playlist
ka: მედიის დასაკრავი სია

en: Microsoft ASX playlist
ka: Microsoft-ის ASX რეპერტუარი

en: MiniPSF audio
ka: MiniPSF-ის აუდიო

en: RealMedia playlist
ka: RealMedia დასაკრავი სია

en: MP3 ShoutCast playlist
ka: MP3 ShoutCast დასაკრავი სია

en: FastTracker II audio
ka: FastTracker II-ის აუდიო

en: GIF image
ka: GIF გამოსახულება

en: JPEG image
ka: JPEG გამოსახულება

en: DirectDraw surface
ka: DirectDraw-ის ზედაპირი

en: EXR image
ka: EXR გამოსახულება

en: Adobe DNG negative
ka: Adobe DNG-ის ნეგატივი

en: Canon CRW raw image
ka: Canon CRW raw გამოსახულება

en: Canon CR2 raw image
ka: Canon CR2 raw გამოსახულება

en: Fuji RAF raw image
ka: Fuji RAF-ის raw გამოსახულება

en: Olympus ORF raw image
ka: Olympus ORF-ის raw გამოსახულება

en: PNG image
ka: PNG გამოსახულება

en: SVG image
ka: SVG გამოსახულება

en: AutoCAD image
ka: AutoCAD-ის გამოსახულება

en: DXF vector image
ka: DXF ვექტორული გამოსახულება

en: 3D Studio image
ka: 3D Studio-ის გამოსახულება

en: Applix Graphics image
ka: Applix Graphics-ის გამოსახულება

en: CMU raster image
ka: CMU-ის რასტრული გამოსახულება

en: DICOM image
ka: DICOM გამოსახულება

en: DocBook document
ka: DocBook-ის დოკუმენტი

en: DIB image
ka: DIB გამოსახულება

en: DjVu image
ka: DjVu გამოსახულება

en: DPX image
ka: DPX გამოსახულება

en: EPS image
ka: EPS გამოსახულება

en: FITS document
ka: FITS დოკუმენტი

en: FPX image
ka: FPX გამოსახულება

en: EPS image (gzip-compressed)
ka: EPS გამოსახულება (gzip-ით შეკუმშული)

en: MacOS X icon
ka: MacOS X-ის ხატულა

en: PCD image
ka: PCD გამოსახულება

en: PNM image
ka: PNM გამოსახულება

en: PBM image
ka: PBM გამოსახულება

en: PGM image
ka: PGM გამოსახულება

en: PPM image
ka: PPM გამოსახულება

en: Windows animated cursor
ka: Windows -ის ანიმირებული კურსორი

en: EMF image
ka: EMF გამოსახულება

en: GIMP image
ka: GIMP გამოსახულება

en: GIMP brush
ka: GIMP-ის ფუნჯი

en: GIMP pattern
ka: GIMP შაბლონი

en: GNU mail message
ka: GNU mail შეტყობინება

en: CSS stylesheet
ka: CSS სტილი

en: txt2tags document
ka: txt2tags დოკუმენტი

en: ACE archive
ka: ACE არქივი

en: Ada source code
ka: Ada-ის საწყისი კოდი

en: BibTeX document
ka: BibTeX-ის დოკუმენტი

en: C++ header
ka: C++-ის თავსართი

en: C++ source code
ka: C++-ის საწყისი კოდი

en: ChangeLog document
ka: ChangeLog დოკუმენტი

en: C header
ka: C-ის თავსართი

en: CMake source code
ka: CMake-ის საწყისი კოდი

en: CSV document
ka: CSV დოკუმენტი

en: C source code
ka: C-ის საწყისი კოდი

en: C# source code
ka: C#-ის საწყისი კოდი

en: OOC source code
ka: OOC-ის საწყისი კოდი

en: DCL script
ka: DCL სცენარი

en: DSSSL document
ka: DSSSL დოკუმენტი

en: D source code
ka: D-ის საწყისი კოდი

en: DTD file
ka: DTD ფაილი

en: Eiffel source code
ka: Eiffel-ის საწყისი კოდი

en: Emacs Lisp source code
ka: Emacs-ის Lisp საწყისი კოდი

en: Erlang source code
ka: Erlang-ის საწყისი კოდი

en: Fortran source code
ka: Fortran-ის საწყისი კოდი

en: Objective-C source code
ka: Objective-C-ის საწყისი კოდი

en: Go source code
ka: Go-ის საწყისი კოდი

en: Scala source code
ka: Scala-ის საწყისი კოდი

en: DV video
ka: DV ვიდეო

en: MPEG-2 transport stream
ka: MPEG-2-ის ტრანსპორტული ნაკადი

en: MPEG video
ka: MPEG ვიდეო

en: Video playlist
ka: ვიდეო დასაკრავი სია

en: ANIM animation
ka: ANIM ანიმაცია

en: FLIC animation
ka: FLIC ანიმაცია

en: ASF video
ka: ASF ვიდეო

en: AVI video
ka: AVI ვიდეო

en: Citrix ICA settings file
ka: Citrix ICA-ის პარამეტრების ფაილი

en: Word 2007 document template
ka: Word 2007-ის დოკუმენტის შაბლონი

en: PowerPoint 2007 slide
ka: PowerPoint 2007-ის სლაიდი

en: PowerPoint 2007 presentation template
ka: PowerPoint 2007-ის პრეზენტაციის შაბლონი

en: Excel 2007 spreadsheet
ka: Excel 2007-ის ცხრილი

en: Excel 2007 spreadsheet template
ka: Excel 2007-ის ცხრილის შაბლონი

en: ICC profile
ka: ICC პროფილი

note: TRANSLATORS: This is a brand-name, not a generic term. Please see http://en.wikipedia.org/wiki/Video_CD http://www.herongyang.com/CD-DVD/VCD-Movie-File-Directory-Structure.html
en: Video CD
ka: ვიდეო CD

note: http://en.wikipedia.org/wiki/Blu-ray_Disc http://www.blu-raydisc.com/Section-13470/Section-13890/Index.html
en: Blu-ray video disc
ka: Blu-ray ვიდეო დისკი

note: http://en.wikipedia.org/wiki/HD_DVD http://www.dvdafteredit.com/wiki/The_HVDVD_TS_Folder
en: HD DVD video disc
ka: HD DVD ვიდეო დისკი

note: TRANSLATORS: This is a brand-name, not a generic term. Please see http://en.wikipedia.org/wiki/Picture_CD http://www.re.org/kristin/picturecd.html
en: Picture CD
ka: ფოტო სურათებიანი CD

note: http://standards.freedesktop.org/autostart-spec/autostart-spec-latest.html http://bugzilla.gnome.org/show_bug.cgi?id=509823#c3
en: Windows software
ka: Windows-ის პროგრამა

en: SPARQL query
ka: SPARQL მოთხოვნა
