shepherd 1.0.3rc1 - en to sv translation catalogue (265 entries)

note: TRANSLATORS: Strings occasionally contain escape sequences starting with '~' (tilde).  For example, '~a' corresponds to '%s' in C printf syntax and '~%' corresponds to '\n'.  These must be preserved as is. See <https://www.gnu.org/software/guile/manual/html_node/Formatted-Output.html> for more info.
en: service '~a' could not be found
sv: tjänst ”~a” kunde inte hittas

en: service '~a' does not have an action '~a'
sv: tjänst ”~a” saknar åtgärd ”~a”

en: exception caught while executing '~a' on service '~a':
sv: undantag fångat vid körning av ”~a” i tjänst ”~a”:

en: something went wrong: ~s
sv: något gick fel: ~s

en: Halt or power off the system.
sv: Stoppa eller stäng av systemet.

en: Started:
sv: Startad:

en: Running timers:
sv: Körande timers:

en: Starting:
sv: Startar:

en: Stopped:
sv: Stoppad:

en: Stopping:
sv: Stoppar:

note: TRANSLATORS: Here "one-shot" refers to "one-shot services".  These are services that are immediately marked as stopped once their 'start' method has completed.
en: One-shot:
sv: Enkeltagning:

en: Failed to start:
sv: Misslyckades med att starta:

en: in ~a day | in ~a days
sv[0]: om ~a dag
sv[1]: om ~a dagar

en: in ~a hour | in ~a hours
sv[0]: om ~a timme
sv[1]: om ~a timmar

en: in ~a minute | in ~a minutes
sv[0]: om ~a minut
sv[1]: om ~a minuter

en: in ~a second | in ~a seconds
sv[0]: om ~a sekund
sv[1]: om ~a sekunder

en: ~a second ago | ~a seconds ago
sv[0]: ~a sekund sedan
sv[1]: ~a sekunder sedan

en: ~a minute ago | ~a minutes ago
sv[0]: ~a minut sedan
sv[1]: ~a minuter sedan

en: ~a hour ago | ~a hours ago
sv[0]: ~a timme sedan
sv[1]: ~a timmar sedan

en: ~a day ago | ~a days ago
sv[0]: ~a dag sedan
sv[1]: ~a dagar sedan

note: TRANSLATORS: This string and the following ones denote a duration. It ends up being inserted in a sentence like "Process terminated after 10 seconds".  (Arguably not ideal.)
en: ~h second | ~h seconds
sv[0]: ~h sekund
sv[1]: ~h sekunder

en: ~h minute | ~h minutes
sv[0]: ~h minut
sv[1]: ~h minuter

en: ~h hour | ~h hours
sv[0]: ~h timme
sv[1]: ~h timmar

en: Process exited successfully after ~a.~%
sv: Processen avslutades efter ~a.~%

en: Process exited successfully.~%
sv: Processen avslutades framgångsrikt. ~%

en: Process exited with code ~a after ~a.~%
sv: Processen avslutades med koden ~a efter ~a.~%

en: Process exited with code ~a.~%
sv: Processen avslutades med koden ~a.~%

en: Process terminated with signal ~a after ~a.~%
sv: Processen avslutades med signal ~a efter ~a.~%

en: Process terminated with signal ~a.~%
sv: Processen avslutades med signal ~a.~%

en: Process stopped with signal ~a after ~a.~%
sv: Processen stoppad med signal ~a efter ~a.~%

en: Process stopped with signal ~a.~%
sv: Processen stoppad med signal ~a.~%

en: Status of ~a:~%
sv: Status för ~a:~%

en:   It is transient, running since ~a.~%
sv:   Den är tillfällig, kör sedan ~a.~%

en:   It is running since ~a.~%
sv:   Den kör sedan ~a.~%

en:   It is started and transient.~%
sv:   Den är startad och tillfällig.~%

en:   It is started.~%
sv:   Den är startad.~%

note: TRANSLATORS: "PID" is short for "process identifier" (Unix jargon). The string here looks like "Main PID: 123".
en:   Main PID: ~a~%
sv:   Huvud-PID: ~a~%

en:   Command: ~a~%
sv:   Kommando: ~a~%

note: TRANSLATORS: "Inetd" refers to a type of service and should be kept as-is.
en:   Inetd-style service listening on ~a endpoint:~% |   Inetd-style service listening on ~a endpoints:~%
sv[0]:   Inetd-liknande tjänst som lyssnar på ~a slutpunkt:~%
sv[1]:  Inetd-liknande tjänst lyssnar på ~a slutpunkter:~%

note: TRANSLATORS: "Systemd" should be kept untranslated.
en:   Systemd-style service listening on ~a endpoint:~% |   Systemd-style service listening on ~a endpoints:~%
sv[0]:   Systemd-liknande tjänst som lyssnar på ~en slutpunkt:~%
sv[1]:  Systemd-liknande tjänst lyssnar på ~a slutpunkter:~%

en:   Timed service.~%
sv:   Tidsinställd tjänst.~%

en:   Periodically running as ~s: ~a~%
sv:  Körs periodvis som ~s: ~a~%

en:   Periodically running: ~a~%
sv:   Körs periodvis: ~a~%

en:   Child process:~{ ~a~}~% |   Child processes:~{ ~a~}~%
sv[0]:   Underordnad process:~{ ~a~}~%
sv[1]:   Underordnade processer:~{ ~a~}~%

en:   Periodically running Scheme code.~%
sv:   Scheme-kod som körs regelbundet.~%

note: TRANSLATORS: The "~s" bit is most of the time a placeholder for a Scheme value associated with the service.
en:   Running value is ~s.~%
sv:   Körvärde är ~s.~%

en:   It is stopped (one-shot).~%
sv:   Den är stoppad (enkeltagning).~%

en:   It is stopped (failing).~%
sv:   Den är stoppad (misslyckad).~%

en:   It is stopped since ~a.~%
sv:   Den är stoppad sedan ~a.~%

en:   It is stopped.~%
sv:   Den är stoppad.~%

en:   It is starting.~%
sv:   Den startar.~%

en:   It is being stopped.~%
sv:   Den stoppas.~%

en:   Unknown status '~a'~%.
sv:   Okänd status ”~a”~%.

en:   It is enabled.~%
sv:   Den är aktiverad.~%

en:   It is disabled.~%
sv:   Den är inaktiverad.~%

en:   Provides:~{ ~a~}~%
sv:   Tillhandahåller ~{~a~}.~%

en:   Requires:~{ ~a~}~%
sv:   Kräver ~{~a~}.~%

en:   Custom action:~{ ~a~}~% |   Custom actions:~{ ~a~}~%
sv[0]:   Anpassad åtgärd:~{ ~a~}~%
sv[1]:   Anpassade åtgärder:~{ ~a~}~%

en:   Replacement pending (restart to upgrade).~%
sv:   Ersättning väntar (starta om för att uppgradera).~%

en:   Will be respawned.~%
sv:   Kommer att startas om.~%

en:   Will not be respawned.~%
sv:   Kommer inte att startas om.~%

en:   Last respawned on ~a.~%
sv:   Senast omstartad ~a.~%

en:   Latest exit:~% |   Latest exits:~%
sv[0]:   Senaste avslut:~%
sv[1]:   Senaste avsluten:~%

en:   Failed to start at ~a.~%
sv:   Misslyckades med att starta vid ~a.~%

en:   Log file:~{ ~a~}~% |   Log files:~{ ~a~}~%
sv[0]:   Loggfil:~{ ~a~}~%
sv[1]:   Loggfiler:~{ ~a~}~%

en: Recent runs:~%
sv: Senaste körningar:~%

en: Completed in ~a.~%
sv: Färdigställd på ~a.~%

en: Exception thrown after ~a: ~a~%
sv: Undantag kastat efter ~a: ~a~%

en: Recent messages (use '-n' to view more or less):~%
sv: Senaste meddelanden (använd '-n' för att visa mer eller fler):~%

en: Recent messages:~%
sv: Senaste meddelanden:~%

en: No upcoming timer alarm: about to stop.~%
sv: Inget kommande timerlarm: på väg att stoppas.~%

en: Upcoming timer alarm:~% | Upcoming timer alarms:~%
sv[0]: Kommande timerlarm:~%
sv[1]: Flera kommande timerlarm:~%

en: event log is missing (shepherd is too old?)
sv: händelselogg saknas (shepherd är för gammalt?)

en: service ~a is running~%
sv: tjänst ~a körs~%

en: service ~a is done (one-shot)~%
sv: tjänst ~a är klar (enkeltagning)~%

en: service ~a is done (transient)~%
sv: tjänst ~a är klar (tillfällig)~%

en: service ~a is stopped~%
sv: tjänst ~a har stoppats~%

en: service ~a failed to start~%
sv: tjänst ~a misslyckades med att starta~%

en: service ~a is being started~%
sv: tjänst ~a startas~%

en: service ~a is being stopped~%
sv: tjänst ~a stoppas~%

en: service ~a is entering state '~a'~%
sv: tjänst ~a går in i tillstånd ”~a”~%

en: inconsistent graph: service '~a' not found~%
sv: inkonsekvent graf: tjänst ”~a” hittades inte~%

en: Service Graph
sv: Tjänstegraf

en: failed to start service ~a
sv: misslyckades med att starta tjänst ~a

en: Did you mean 'herd ~a ~a'?
sv: Menade du ”herd ~a ~a”?

en: Run 'herd doc ~a list-actions' to list supported actions.
sv: Kör 'herd doc ~a list-actions' för att lista åtgärder som stöds.

en: premature end-of-file while talking to shepherd
sv: för tidigt filslut vid samtal med shepherd

en: ACTION SERVICE [ARG...]
sv: ÅTGÄRD TJÄNST [ARG…]

en: Apply ACTION (start, stop, status, etc.) on SERVICE with the ARGs.
sv: Tillämpa ÅTGÄRD (start, stop, status, etc.) på TJÄNST med ARGument.

en: FILE
sv: FIL

en: send commands to FILE
sv: skicka kommandon till FIL

en: NUMBER
sv: NUMMER

en: display up to NUMBER service log lines
sv: visa upp till NUMMER rader i servicelogg

en: ~a: expected a positive integer
sv: ~a: förväntade ett positivt heltal

en: NAME
sv: NAMN

en: register new service under NAME
sv: registrera ny tjänst under NAMN

en: log service output to FILE
sv: logga tjänstutdata till FIL

en: DIRECTORY
sv: KATALOG

en: run service from DIRECTORY (for transient services)
sv: kör tjänsten från KATALOG (för tillfälliga tjänster)

en: ENVIRONMENT
sv: MILJÖ

en: pass the environment variable specified by ENVIRONMENT
sv: skicka miljövariabeln som specificerats av MILJÖ

en: USER
sv: ANVÄNDARE

en: run the given program as USER
sv: kör det angivna programmet som ANVÄNDARE

en: GROUP
sv: GRUPP

en: run the given program as GROUP
sv: kör det angivna programmet som GRUPP

en: Usage: herd ACTION [SERVICE [OPTIONS...]]~%
sv: Användning: herd ÅTGÄRD [TJÄNST [FLAGGOR…]]~%

en: Reboot the system.
sv: Starta om systemet.

en: ~a: Assertion ~s failed.
sv: ~a: Försäkran ~s misslyckades.

note: TRANSLATORS: '~a' is a placeholder for the copyright year.
en: Copyright (C) ~a the Shepherd authors
sv: Copyright (C) ~a Shepherd-upphovsmännen

en: License GPLv3+: GNU GPL version 3 or later <http://gnu.org/licenses/gpl.html>
    This is free software: you are free to change and redistribute it.
    There is NO WARRANTY, to the extent permitted by law.
sv: Licens GPLv3+: GNU GPL version 3 eller senare <http://gnu.org/licenses/gpl.html>
    Detta är fri programvara: du har rätt att ändra och vidaredistribuera den.
    Det finns INGEN GARANTI, så långt som lagen tillåter.

en: error
sv: fel

en: hint
sv: antydan

note: TRANSLATORS: Please keep double semicolons at the beginning of each line: they introduce comments in the Scheme language.  Also, keep "shepherd" untranslated.  Thank you!  :-)
en: ;; init.scm -- default shepherd configuration file.
sv: ;; init.scm -- standardkonfigurationsfil för shepherd.

en: ;; Services known to shepherd:
    ;; Add new services (defined using 'service') to shepherd here by
    ;; providing them as a list to 'register-services'.
sv: ;; Tjänster kända för shepherd:
    ;; Lägg till nya tjänster (definieras med 'service') till shepherd här
    ;; genom att tillhandahålla dem som argument till 'register-services'.

en: ;; Send shepherd into the background.
sv: ;; Skicka shepherd till bakgrunden.

en: ;; Services to start when shepherd starts:
    ;; Add the name of each service that should be started to the list
    ;; below passed to 'for-each'.
sv: ;; Tjänster att starta när shepherd startar:
    ;; Lägg till namnet för varje tjänst som ska startas till listan
    ;; nedan skickad till ”for-each”.

en: ~a: socket directory has insecure permissions
sv: ~a: uttagskatalog har osäkra rättigheter

en: Service ~a (PID ~a) exited with ~a.
sv: Tjänst ~a (PID ~a) avslutades med ~a.

en: Service ~a (PID ~a) terminated with signal ~a.
sv: Tjänst ~a (PID ~a) avslutades med signal ~a.

en: Service ~a (PID ~a) stopped with signal ~a.
sv: Tjänst ~a (PID ~a) stoppades med signal ~a.

en: [No description].
sv: [ingen beskrivning].

en: invalid service provision list
sv: ogiltig tjänstprovisionslista

en: Waiting for ~a to stop...
sv: Väntar på att ~a ska stoppa…

en: Service ~a started.
sv: Tjänst ~a har startats.

en: Service ~a failed to start.
sv: Tjänst ~a kunde inte starta.

en: Starting service ~a...
sv: Startar tjänst ~a…

en: Service ~a running with value ~s.
sv: Tjänst ~a kör med värde ~s.

en: Running value of service ~a changed to ~s.
sv: Körvärde för tjänst ~a ändrat till ~s.

en: Waiting for ~a to start...
sv: Väntar på att ~a ska starta…

en: Service ~a stopped.
sv: Tjänst ~a har stoppats.

en: Service ~a might have failed to stop.
sv: Tjänst ~a kan ha misslyckats stoppa.

en: Stopping service ~a...
sv: Stoppar tjänst ”~a”…

en: Service ~a is now stopped.
sv: Tjänst ~a har stoppats.

en: Recording replacement for ~a.
sv: Spelar in ersättning för ~a.

en: Registering new logger for ~a.
sv: Registrering av ny loggare för ~a.

en: Attempt to terminate controller of ~a in ~a state!
sv: Försök att avsluta kontroller för ~a i ~a-tillstånd!

en: Exception caught while starting ~a: ~s
sv: Undantag fångat vid start av ~a: ~s

en: Service ~a depends on ~a.
sv: Tjänst ~a beror på ~a.

en: Service ~a is currently disabled.
sv: Tjänst ~a är för närvarande inaktiverad.

en: Service ~a has been started.
sv: Tjänst ~a har startats.

en: Service ~a could not be started.
sv: Tjänst ~a kunde inte startas.

en: Service ~a is not running.
sv: Tjänst ~a kör inte.

en: Transient service ~a unregistered.
sv: Tillfällig tjänst ~a avregistrerad.

en: Enabled service ~a.
sv: Aktiverade tjänst ~a.

en: Disabled service ~a.
sv: Inaktiverade tjänst ~a.

en: Unknown keyword.  Try 'herd help'.
sv: Okänt nyckelord.  Prova 'herd help'.

en: Cannot unregister service~{ ~a,~} which is still running | Cannot unregister services~{ ~a,~} which are still running
sv[0]: Kan inte avregistrera tjänst~{ ~a,~} som fortfarande kör
sv[1]: Kan inte avregistrera tjänster~{ ~a,~} som fortfarande kör

en: Essential task ~a exited unexpectedly.
sv: Nödvändig tjänst ~a avslutades oväntat.

en: Uncaught exception in essential task ~a: ~s
sv: Ofångat undantag i nödvändig tjänst ~a: ~s

en: Service '~a' is unknown and cannot be started.
sv: Tjänst '~a' är okänd och kan inte startas.

en: Successfully started ~a service in the background. | Successfully started ~a services in the background.
sv[0]: Startade ~a tjänst i bakgrunden.
sv[1]: Startade ~a tjänster i bakgrunden.

en: The following service could not be started in the background:~{ ~a~}. | The following services could not be started in the background:~{ ~a~}.
sv[0]: Följande tjänst kunde inte startas i bakgrunden:~{ ~a~}.
sv[1]: Följande tjänster kunde inte startas i bakgrunden:~{ ~a~}.

en: Failed to run~{ ~s~}: ~a
sv: Misslyckades med att köra~{ ~s~}: ~a

en: PID file '~a' did not show up; terminating process ~a.
sv: PID-fil '~a' dök inte upp; avslutande process ~a.

en: ~a connection still in use after ~a termination. | ~a connections still in use after ~a termination.
sv[0]: ~a anslutning används fortfarande efter att ~a avslutats.
sv[1]: ~a anslutningar används fortfarande efter att ~a avslutats.

note: TRANSLATORS: The string below will be rendered as "rejecting connection from 1.2.3.4" (an IP address) or "rejecting connection from local process" (when the client is connecting over a Unix-domain socket).
en: Maximum number of ~a clients reached; rejecting connection from ~:[~a~;~*local process~].
sv: Maximalt antal klienter på ~a uppnått; avvisar anslutning från ~:[~a~;~*lokal process~].

note: TRANSLATORS: See comment above.
en: Accepted connection on ~a from ~:[~a~;~*local process~].
sv: Accepterade anslutning på ~a från ~:[~a~;~*lokal process~].

en: Spawning systemd-style service ~a.
sv: Startar tjänst ~a av systemd-stil.

en: Awaiting PID ~a, which is already gone.
sv: Väntar på PID ~a, som redan är borta.

en: Grace period of ~a seconds is over; sending ~a SIGKILL.
sv: Anståndsperioden om ~a sekunder är över; skickar ~a SIGKILL.

en: Respawning ~a.
sv: Startar om ~a.

en: Service ~a has been disabled.
sv: Tjänst ~a har inaktiverats.

en:   (Respawning too fast.)
sv:   (Startar om allt för fort.)

en: Transient service ~a terminated, now unregistered.
sv: Tillfällig tjänst ~a avslutad, nu avregistrerad.

en: Removing service '~a'...
sv: Tar bort tjänst ”~a”…

en: Done.
sv: Klar.

en: Loading ~a.
sv: Läser in ~a.

en: Ignoring error while stopping ~a: ~s
sv: Ignorerar fel vid stopp av ~a: ~s

en: Ignoring unknown error while stopping ~a: ~s
sv: Ignorerar okänt fel när ~a: ~s stoppas

en: PID ~a (~a) is dead!
sv: PID ~a (~a) är död!

en: The root service is used to operate on shepherd itself.
sv: Rottjänsten används för att styra shepherd själv.

en: Exiting shepherd...
sv: Avslutar shepherd…

en: This is the help message for the 'root' service of the Shepherd.  The 'root'
    service is used to control the Shepherd itself and it supports several
    actions.  For instance, running 'herd status root' shows information about the
    Shepherd, and running 'herd status' returns a summary of each service.
    
    Try 'herd doc root list-actions' to see the list of available actions.
    Run 'info shepherd' to access the user manual.
sv: Detta är hjälpmeddelandet för ”rot”-tjänsten för Shepherd. .  ”Rot”-
    tjänsten används för att styra Shepherd själv och den har stöd för flera
    åtgärder.   Till exempel returnerar ”herd status root” eller enklare ”herd status”
    en sammanfattning för varje tjänst.
    
    Prova ”herd doc root list-actions” för att se en lista över tillgängliga åtgärder.
    Kör ”info shepherd” för att komma åt användarhandboken.

en: Halting...
sv: Avslutar…

en: Shutting down...
sv: Stänger ner…

en: Rebooting with kexec is not supported; doing nothing.
sv: Att starta om med kexec stöds inte; gör ingenting.

en: No kexec image loaded; doing nothing.
sv: Ingen kexec avbild laddad; gör ingenting.

en: Rebooting with kexec...
sv: Startar om med kexec…

en: Failed to reboot with kexec: ~a
sv: Misslyckades med att starta om med kexec: ~a

en: Evaluating user expression ~a.
sv: Utvärderar användaruttryck ~a.

en: Running as PID 1, so not daemonizing.
sv: Kör som PID 1, så demoniserar inte.

en: Services already running, so not daemonizing.
sv: Tjänster kör redan, så demoniserar inte.

en: Daemonizing...
sv: Demoniserar…

en: Now running as process ~a.
sv: Kör nu som process ~a.

en: You must be kidding.
sv: Du måste skoja.

en: Log file '~a' is inaccessible; not rotating.
sv: Loggfilen '~a' är oåtkomlig; roterar inte.

en: Not rotating '~a', which is not a regular file.
sv: Roterar inte '~a', vilket inte är en vanlig fil.

en: Rotated '~a'.
sv: Roterade '~a'.

en: Not rotating '~a', which is below the ~a B threshold.
sv: Roterar inte '~a', "vilket är under tröskelvärdet på ~a B.

en: Deleting old log file '~a'.
sv: Tar bort gammal loggfil '~a'.

note: TRANSLATORS: "External" here refers to "external log files".
en: ~a	(external)~%
sv: ~a	(extern)~%

en: List the log files subject to rotation.
sv: Lista de loggfiler som är föremål för rotation.

en: Periodically rotate the log files of services.
sv: Rotera regelbundet loggfilerna för tjänster.

en: service names: ~a; heap: ~,2f MiB; file descriptors: ~a
sv: tjänstenamn: ~a; heap: ~,2f MiB; fildeskriptorer: ~a

en: Terminating shepherd monitoring.
sv: Avslutar shepherd-övervakning.

en: Monitoring logging period changed to ~a second. | Monitoring logging period changed to ~a seconds.
sv[0]: Loggningsperiod för övervakning ändrad till ~a sekund.
sv[1]: Loggningsperiod för övervakning ändrad till ~a sekunder.

en: Periodically log shepherd resource usage information.
sv: Logga regelbundet information om användningen av shepherd-resurser.

en: ~a: invalid number; expected a positive integer~%
sv: ~a: ogiltigt tal; förväntade ett positivt heltal~%

note: TRANSLATORS: "REPL" stands for "read-eval-print loop".
en: Accepting REPL connection.
sv: Accepterar REPL-anslutning.

en: Uncaught REPL exception: ~s.
sv: Ofångat REPL-undantag: ~s.

en: Run a read-eval-print loop (REPL).
sv: Kör en read-eval-print-loop (REPL).

en: Terminating system log service.
sv: Avslutar systemloggtjänst.

en: Uncaught exception in message destination procedure:
sv: Oupptäckt undantag i meddelandedestinationsproceduren:

en: Failed to open log file '~a': ~a
sv: Misslyckades att öppna loggfil '~a': ~a

en: Ignoring request to rotate unknown system log file '~a'.
sv: Ignorerar begäran om att rotera okänd systemloggfil '~a'.

en: Closing ~a system log port. | Closing ~a system log ports.
sv[0]: Stänger ~a systemloggport.
sv[1]: Stänger ~a systemloggportar.

en: Listen for syslogd-style messages from
    applications, by default on /dev/log, and log them to files.
sv: Lyssna efter syslogd-style meddelanden från
    program, som standard på /dev/log, och logga dem till filer.

note: TRANSLATORS: 'calendar-event' is the name of a procedure and it must be kept unchanged.
en: calendar-event: ~a: ~a: value out of range (~a-~a)
sv: kalenderhändelse: ~a: ~a: värde utanför intervallet (~a-~a)

en: calendar-event: ~a: invalid day of week
sv: kalenderhändelse: ~a: ogiltig veckodag

en: Finished last occurrence of timer '~a'.
sv: Slutförde sista förekomsten av timern '~a'.

en: Terminating timer '~a' with ~a process running. | Terminating timer '~a' with ~a processes running.
sv[0]: Avslutar timer '~a' med ~a process körandes.
sv[1]: Avslutar timer '~a' med ~a processer körandes.

en: Process ~a of timer '~a' terminated with status ~a after ~a second. | Process ~a of timer '~a' terminated with status ~a after ~a seconds.
sv[0]: Process ~a av timer '~a' avslutades med status ~a efter ~a sekund.
sv[1]: Process ~a av timer '~a' avslutades med status ~a efter ~a sekunder.

en: Terminating process ~a of timer '~a' after maximum duration of ~a second. | Terminating process ~a of timer '~a' after maximum duration of ~a seconds.
sv[0]: Avslutar processen ~a för timern '~a' efter en maximal varaktighet på ~a sekund.
sv[1]: Avslutar processen ~a för timern '~a' efter en maximal varaktighet på ~a sekunder.

en: Timer '~a' spawned process ~a.
sv: Timer '~a' skapade process ~a.

en: Exception caught while calling action of timer '~a': ~s
sv: Undantag fångades vid anrop av åtgärden för timern '~a': ~s

en: Waiting anew for timer '~a' (resuming from sleep state?).
sv: Väntar på nytt på timern '~a' (återupptas från viloläge?).

en: No matching event for timer '~a': ~s.
sv: Ingen matchande händelse för timer '~a': ~s.

en: This indicates that the calendar event is overly constrained.
sv: Detta indikerar att kalenderhändelsen är alltför begränsad.

en: Triggering timer.
sv: Utlöser timer.

en: Attempted to trigger a timer that is not running; doing nothing.
sv: Försökte utlösa en timer som inte är igång; gör ingenting.

en: ~a: invalid calendar time specification
sv: ~a: ogiltig kalendertidsspecifikation

note: TRANSLATORS: In the 'at TIME' string, only 'TIME' may be translated.  It refers to the fact that the user ran 'herd schedule timer COMMAND' instead of 'herd schedule timer at 12:00 COMMAND', say, where '12:00' is a possible value for TIME.
en: Timer spec lacks 'at TIME'.
sv: Timerspecifikationen saknas "vid TIME".

en: Timer spec lacks a command to run.
sv: Timerspecifikationen saknar ett kommando att köra.

en: Run the given command at the specified time
    and terminate.
sv: Kör det givna kommandot vid angiven tidpunkt
    och terminera.

en: Schedule a program to run at a specific time.  For example,
    'herd schedule timer at 10:00 -- mpg123 alarm.mp3' schedules the command that
    follows '--' to run at 10AM.
sv: Schemalägg ett program att köras vid en viss tidpunkt.  Till exempel,
    'herd schedule timer vid 10:00 -- mpg123 alarm.mp3' schemalägger kommandot som
    följer '--' att köras kl. 10.00.

en: Spawn programs at specified times.
sv: Starta program vid specificerade tidpunkter.

en: Spawning transient service for ~s.
sv: Spawning tillfällig tjänst vid ~s.

en: Spawn the given program as a transient service, running in
    the background.
sv: Starta det givna programmet som en tillfällig tjänst som körs i
    bakgrunden.

en: Spawn programs to run as services in the background.
sv: Starta program som körs som tjänster i bakgrunden.

en: undocumented option
sv: odokumenterad flagga

en: display version information and exit
sv: visa versionsinformation och avsluta

en: display short usage message and exit
sv: visa ett kort användningsmeddelande och avsluta

en: display this help and exit
sv: visa denna hjälp och avslutar

en:  [OPTIONS...]
sv:  [FLAGGOR…]

note: TRANSLATORS: The '~a' placeholders indicate the bug-reporting address, the name of this package, and its home page URL.  Please add another line saying "Report translation bugs to ...\n" with the address for translation bugs (typically your translation team's web or email address).
en: 
    Mandatory or optional arguments to long options are also mandatory or
    optional to the corresponding short options.
    
    Report bugs to: ~a .
    ~a general home page: <~a>
    General help using GNU software: <~a>~%
sv: 
    Obligatoriska eller valfria argument till långa flaggor är också obligatoriska eller
    valfria för motsvarande korta flaggor.
    
    Rapportera fel till: ~a .
    "~a allmän hemsida: <~a>
    "
    Allmän hjälp med att använda GNU-programvara: <~a>~%
    Rapportera översättningsfel till: tp-sv@listor.tp-sv.se

en: option '--~a' is ambiguous
sv: alternativ '--~a' är tvetydig

en: unknown option '--~a'
sv: okänd flagga '--~a'

en: Try '--help'.
sv: Prova '--help'.

en: unknown option '-~a'
sv: okänd flagga: -~a'

en: Argument required by `-~a'.
sv: Argument krävs av ”-~a”.

en: while opening socket '~a': ~a: ~a
sv: medan du öppnar uttaget '~a': ~a: ~a

en: warning: already ~a threads running, disabling 'signalfd' support
sv: varning: redan ~a trådar som körs, inaktiverar ”signalfd”-stöd

en: System lacks support for 'signalfd'; using fallback mechanism.
sv: Systemet saknar stöd för 'signalfd'; använder reservmekanism.

en: Support for 'signalfd' is disabled.
sv: Stöd för 'signalfd' är inaktiverat.

en: ~s: exception thrown while loading configuration file~%
sv: ~s: undantag kastat vid inläsning av konfigurationsfil~%

en: While loading configuration file '~a': ~s
sv: Vid inläsning av konfigurationsfil '~a': ~s

en: action '~a' on service '~a' failed: ~s
sv: åtgärd ”~a” på tjänst ”~a” misslyckades: ~s

en: Error while loading configuration file '~a': ~a
sv: Fel vid inläsning av konfigurationsfil '~a': ~a

en: Uncaught exception while loading configuration file '~a': ~s
sv: Ofångat undantag vid inläsning av konfigurationsfil ”~a”: ~s

en: Configuration successfully loaded from '~a'.
sv: Konfiguration lästes in från ”~a”.

en: Restarting signal handler.
sv: Startar om signalhanterare.

en: This is a service manager for Unix and GNU.
sv: Detta är en tjänstehanterare för Unix och GNU.

en: synonym for --silent
sv: synonym för --silent

en: don't do output to stdout
sv: mata inte ut till standard ut

en: don't ensure that the setup is secure
sv: säkerställ inte att installationen är säker

en: log actions in FILE
sv: logga åtgärder i FIL

en: when ready, write PID to FILE or stdout
sv: när redo, skriv PID till FIL eller standard ut

en: read configuration from FILE
sv: läs konfiguration från FIL

en: get commands from socket FILE or from stdin (-)
sv: hämta kommandon från uttags-FIL eller från standard in (-)

en: log to the system log (syslog) at FILE or /dev/log
sv: logga till systemloggen (syslog) som FIL eller /dev/log

en: Rebooting...
sv: Startar om…

en: Exiting.
sv: Avslutar.

en: Service ~a is already running.
sv: Tjänst ~a kör redan.

en: Invalid command.
sv: Ogiltigt kommando.

en: invalid command line
sv: ogiltig kommandorad
