shepherd 1.0.8rc1 - en to sr translation catalogue (278 entries)

note: TRANSLATORS: Strings occasionally contain escape sequences starting with '~' (tilde).  For example, '~a' corresponds to '%s' in C printf syntax and '~%' corresponds to '\n'.  These must be preserved as is. See <https://www.gnu.org/software/guile/manual/html_node/Formatted-Output.html> for more info.
en: service '~a' could not be found
sr: не могу да нађем услугу „~a“

en: service '~a' does not have an action '~a'
sr: услуга „~a“ нема радњу „~a“

en: exception caught while executing '~a' on service '~a':
sr: ухватих изузетак приликом извршавања „~a“ на услузи „~a“:

en: something went wrong: ~s
sr: нешто је пошло наопако: ~s

en: Halt or power off the system.
sr: Зауставља или гаси систем.

en: Started:
sr: Покренут:

en: Running timers:
sr: Покренути одбројавачи:

en: Starting:
sr: Покрећем:

en: Stopped:
sr: Заустављен:

en: Stopping:
sr: Заустављам:

note: TRANSLATORS: Here "one-shot" refers to "one-shot services".  These are services that are immediately marked as stopped once their 'start' method has completed.
en: One-shot:
sr: Једног додира:

en: Failed to start:
sr: Нисам успео да покренем:

en: in ~a day | in ~a days
sr[0]: за ~a дан
sr[1]: за ~a дана
sr[2]: за ~a дана

en: in ~a hour | in ~a hours
sr[0]: за ~a сата
sr[1]: за ~a сата
sr[2]: за ~a сати

en: in ~a minute | in ~a minutes
sr[0]: за ~a минута
sr[1]: за ~a минута
sr[2]: за ~a минута

en: in ~a second | in ~a seconds
sr[0]: за ~a секунд
sr[1]: за ~a секунде
sr[2]: за ~a секунди

en: ~a second ago | ~a seconds ago
sr[0]: пре ~a секунде
sr[1]: пре ~a секунде
sr[2]: пре ~a секунди

en: ~a minute ago | ~a minutes ago
sr[0]: пре ~a минута
sr[1]: пре ~a минута
sr[2]: пре ~a минута

en: ~a hour ago | ~a hours ago
sr[0]: пре ~a сата
sr[1]: пре ~a сата
sr[2]: пре ~a сати

en: ~a day ago | ~a days ago
sr[0]: пре ~a дан
sr[1]: пре ~a дана
sr[2]: пре ~a дана

note: TRANSLATORS: This string and the following ones denote a duration. It ends up being inserted in a sentence like "Process terminated after 10 seconds".  (Arguably not ideal.)
en: ~h second | ~h seconds
sr[0]: ~h секунде
sr[1]: ~h секунде
sr[2]: ~h секунди

en: ~h minute | ~h minutes
sr[0]: ~h минут
sr[1]: ~h минута
sr[2]: ~h минута

en: ~h hour | ~h hours
sr[0]: ~h сат
sr[1]: ~h сата
sr[2]: ~h сати

en: Process exited successfully after ~a.~%
sr: Процес је успешно изашао након ~a.~%

en: Process exited successfully.~%
sr: Процес је успешно изашао.~%

en: Process exited with code ~a after ~a.~%
sr: Процес је изашао са шифром „~a“ након ~a.~%

en: Process exited with code ~a.~%
sr: Поцес је изашао са шифром „~a“.~%

en: Process terminated with signal ~a after ~a.~%
sr: Процес је окончан сигналом „~a“ након ~a.~%

en: Process terminated with signal ~a.~%
sr: Процес је окончан сигналом „~a“.~%

en: Process stopped with signal ~a after ~a.~%
sr: Процес се зауставио са сигналом „~a“ након ~a.~%

en: Process stopped with signal ~a.~%
sr: Процес је стао са сигналом „~a“.~%

en: Status of ~a:~%
sr: Стање за „~a“:~%

en:   Timed service.~%
sr:   Истекла услуга.~%

en:   Awaiting next timer alarm; service active since ~a.~%
sr:   Очекујем следећи аларм одбројавача; услуга је активна од ~a.~%

en:   Executing timer action since ~a.~%
sr:   Радња извршавања одбројавача још од ~a.~%

en:   It is transient, running since ~a.~%
sr:  Прелазан је, ради још од ~a.~%

en:   It is running since ~a.~%
sr:   Ради још од ~a.~%

en:   It is started and transient.~%
sr:   Покренут је и прелазан.~%

en:   It is started.~%
sr:   Покренут је.~%

note: TRANSLATORS: "PID" is short for "process identifier" (Unix jargon). The string here looks like "Main PID: 123".
en:   Main PID: ~a~%
sr:   Главни ПИД: ~a~%

en:   Command: ~a~%
sr:   Наредба: ~a~%

note: TRANSLATORS: "Inetd" refers to a type of service and should be kept as-is.
en:   Inetd-style service listening on ~a endpoint:~% |   Inetd-style service listening on ~a endpoints:~%
sr[0]:   Услуга „Inetd“-стила ослушкује на „~a“ крајњој тачки:~%
sr[1]:   Услуга „Inetd“-стила ослушкује на „~a“ крајње тачке:~%
sr[2]:   Услуга „Inetd“-стила ослушкује на „~a“ крајњим тачкама:~%

note: TRANSLATORS: "Systemd" should be kept untranslated.
en:   Systemd-style service listening on ~a endpoint:~% |   Systemd-style service listening on ~a endpoints:~%
sr[0]:   Услуга „systemd“-стила ослушкује на „~a“ крајњој тачки:~%
sr[1]:   Услуга „systemd“-стила ослушкује на „~a“ крајње тачке:~%
sr[2]:   Услуга „systemd“-стила ослушкује на „~a“ крајњим тачкама:~%

en:   System log listening on ~a endpoint:~% |   System log listening on ~a endpoints:~%
sr[0]:   Системски дневник ослушкује на ~a крајњој тачки:~%
sr[1]:   Системски дневник ослушкује на ~a крајње тачке:~%
sr[2]:   Системски дневник ослушкује на ~a крајњих тачака:~%

en:   Periodically running as ~s: ~a~%
sr:   Повремено ради као „~s“: ~a~%

en:   Periodically running: ~a~%
sr:   Повремено покреће: ~a~%

en:   Child process:~{ ~a~}~% |   Child processes:~{ ~a~}~%
sr[0]:   Проистекли процес:~{ ~a~}~%
sr[1]:   Проистекли процеси:~{ ~a~}~%
sr[2]:   Проистекли процеси:~{ ~a~}~%

en:   Periodically running Scheme code.~%
sr:   Повремено покреће код Шеме.~%

note: TRANSLATORS: The "~s" bit is most of the time a placeholder for a Scheme value associated with the service.
en:   Running value is ~s.~%
sr:   Вредност покретања је ~s.~%

en:   It is stopped (one-shot).~%
sr:   Заустављен је (једно-додирни).~%

en:   It is stopped (failing).~%
sr:   Заустављен је (неуспех).~%

en:   It is stopped since ~a.~%
sr:   Заустављен је још од ~a.~%

en:   It is stopped.~%
sr:   Заустављен је.~%

en:   It is starting.~%
sr:   Покреће се.~%

en:   It is being stopped.~%
sr:   Заустављен је.~%

en:   Unknown status '~a'.~%
sr:   Непознато стање „~a“.~%

en:   It is enabled.~%
sr:   Омогућен је.~%

en:   It is disabled.~%
sr:   Онемогућен је.~%

en:   Provides:~{ ~a~}~%
sr:   Обезбеђује:~{ ~a~}~%

en:   Requires:~{ ~a~}~%
sr:   Захтева:~{ ~a~}~%

en:   Custom action:~{ ~a~}~% |   Custom actions:~{ ~a~}~%
sr[0]:   Проивољна радња:~{ ~a~}~%
sr[1]:   Произвољне радње:~{ ~a~}~%
sr[2]:   Произвољне радње:~{ ~a~}~%

en:   Replacement pending (restart to upgrade).~%
sr:   Замена је на чекању (поново покрените да надоградите).~%

en:   Will be respawned.~%
sr:   Биће поново изрођен.~%

en:   Will not be respawned.~%
sr:   Неће бити поново изрођен.~%

en:   Last respawned on ~a.~%
sr:   Последњи поново изрођен на „~a“.~%

en:   Latest exit:~% |   Latest exits:~%
sr[0]:   Последњи излаз:~%
sr[1]:   Последњи излази:~%
sr[2]:   Последњих излаза:~%

en:   Failed to start at ~a.~%
sr:   Нисам успео да почнем у ~a.~%

en:   Log file:~{ ~a~}~% |   Log files:~{ ~a~}~%
sr[0]:   Датотека дневника:~{ ~a~}~%
sr[1]:   Датотеке дневника:~{ ~a~}~%
sr[2]:   Датотека дневника:~{ ~a~}~%

en: Recent runs:~%
sr: Недавна покретања:~%

en: Completed in ~a.~%
sr: Завршено за ~a.~%

en: Exception thrown after ~a: ~a~%
sr: Изузетак је бачен након „~a“: ~a~%

en: Recent messages (use '-n' to view more or less):~%
sr: Недавне поруке (користите „-n“ да видите више или мање):~%

en: Recent messages:~%
sr: Недавне поруке:~%

en: No upcoming timer alarm: about to stop.~%
sr: Нема надолазећих аларма одбројавача: стаћу.~%

en: Upcoming timer alarm:~% | Upcoming timer alarms:~%
sr[0]: Надолазећи аларм одбројавача:~%
sr[1]: Надолазећа аларма одбројавача:~%
sr[2]: Надолазећих аларма одбројавача:~%

en: event log is missing (shepherd is too old?)
sr: недостаје дневник догађаја („shepherd“ је превише оматорио?)

en: service ~a is running~%
sr: услуга „~a“ је покренута~%

en: service ~a is done (one-shot)~%
sr: услуга „~a“ је готова (једно-додирна)~%

en: service ~a is done (transient)~%
sr: услуга „~a“ је готова (прелазна)~%

en: service ~a is stopped~%
sr: услуга „~a“ је заустављена~%

en: service ~a failed to start~%
sr: услуга „~a“ није успела да се покрене~%

en: service ~a is being started~%
sr: услуга „~a“ је покренута~%

en: service ~a is being stopped~%
sr: услуга „~a“ је заустављена~%

en: service ~a is entering state '~a'~%
sr: услуга „~a“ улази у стање „~a“~%

en: inconsistent graph: service '~a' not found~%
sr: недоследан график: нисам нашао услугу „~a“~%

en: Service Graph
sr: График услуге

en: failed to start service ~a
sr: нисам успео да покренем услугу „~a“

en: Did you mean 'herd ~a ~a'?
sr: Да ли сте мислили „herd ~a ~a“?

en: Run 'herd doc ~a list-actions' to list supported actions.
sr: Покрените „herd doc ~a list-actions“ да испишете подржане радње.

en: premature end-of-file while talking to shepherd
sr: прерани крај датотеке приликом разговора са шефердом

en: ACTION SERVICE [ARG...]
sr: РАДЊА УСЛУГА [АРГ...]

en: Apply ACTION (start, stop, status, etc.) on SERVICE with the ARGs.
sr: Примењује РАДЊУ (покрени, заустави, стање, итд.) на УСЛУЗИ са АРГ-има.

en: FILE
sr: ДАТОТЕКА

en: send commands to FILE
sr: шаље наредбе у ДАТОТЕКУ

en: NUMBER
sr: БРОЈ

en: display up to NUMBER service log lines
sr: приказује до БРОЈ реда дневника услуге

en: ~a: expected a positive integer
sr: ~a: очекивах позитиван цео број

en: NAME
sr: НАЗИВ

en: register new service under NAME
sr: региструје нову услугу под НАЗИВ

en: log service output to FILE
sr: бележи излаз услуге у ДАТОТЕКУ

en: DIRECTORY
sr: ДИРЕКТОРИЈУМ

en: run service from DIRECTORY (for transient services)
sr: извршава услугу из ДИРЕКТОРИЈУМА (за прелазне услуге)

en: ENVIRONMENT
sr: ОКРУЖЕЊЕ

en: pass the environment variable specified by ENVIRONMENT
sr: прослеђује променљиву окружења коју наводи ОКРУЖЕЊЕ

en: USER
sr: КОРИСНИК

en: run the given program as USER
sr: извршава дати програм као КОРИСНИК

en: GROUP
sr: ГРУПА

en: run the given program as GROUP
sr: извршава дати програм као ГРУПА

en: Usage: herd ACTION [SERVICE [OPTIONS...]]~%
sr: Коришћење: herd РАДЊА [УСЛУГА [ОПЦИЈЕ...]]~%

en: Reboot the system.
sr: Поново подиже систем.

en: ~a: Assertion ~s failed in procedure '~a'.
sr: ~a: Потврђивање „~s“ није успело у поступку „~a“.

en: ~a: Assertion ~s failed.
sr: ~a: Потврђивање „~s“ није успело.

en: In call to '~a', value ~S of argument '~a' has the wrong type (it should match '~a').
sr: У позиву за „~a“, вредност ~S аргумента „~a“ има погрешну врсту (треба да одговара „~a“).

note: TRANSLATORS: '~a' is a placeholder for the copyright year.
en: Copyright (C) ~a the Shepherd authors
sr: Ауторска права © ~a аутори Шеферда

en: License GPLv3+: GNU GPL version 3 or later <http://gnu.org/licenses/gpl.html>
    This is free software: you are free to change and redistribute it.
    There is NO WARRANTY, to the extent permitted by law.
sr: Лиценца ОЈЛв3+: ГНУ ОЈЛ издање 3 или новије <http://gnu.org/licenses/gpl.html>
    Ово је слободан софтвер: можете да га мењате и расподељујете.
    Нема НИКАКВЕ ГАРАНЦИЈЕ, у складу са законом.

en: error
sr: грешка

en: hint
sr: погодак

note: TRANSLATORS: Please keep double semicolons at the beginning of each line: they introduce comments in the Scheme language.  Also, keep "shepherd" untranslated.  Thank you!  :-)
en: ;; init.scm -- default shepherd configuration file.
sr: ;; init.scm -- основна датотека подешавања шеферда.

en: ;; Services known to shepherd:
    ;; Add new services (defined using 'service') to shepherd here by
    ;; providing them as a list to 'register-services'.
sr: ;; Услуге познате шеферду:
    ;; Додаје нове услуге (одређене коришћењем „service“) шеферду овде
    ;; тако што их обезбеђује као списак за „register-services“.

en: ;; Send shepherd into the background.
sr: ;; Шаље шеферд у позадину.

en: ;; Services to start when shepherd starts:
    ;; Add the name of each service that should be started to the list
    ;; below passed to 'for-each'.
sr: ;; Услуге за покретање када се покрене и шеферд:
    ;; Додајте назив сваке услуге која треба да се покрене на
    ;; списак испод прослеђен на „for-each“.

en: ~a: socket directory has insecure permissions
sr: ~a: директоријум прикључнице има небезбедна овлашћења

en: Service ~a (PID ~a) exited with ~a.
sr: Услуга „~a“ (ПИД ~a) је изашла са „~a“.

en: Service ~a (PID ~a) terminated with signal ~a.
sr: Услуга „~a“ (ПИД ~a) је окончана сигналом „~a“.

en: Service ~a (PID ~a) stopped with signal ~a.
sr: Услуга „~a“ (ПИД ~a) је заустављена сигналом „~a“.

en: [No description].
sr: [Нема описа].

en: Waiting for ~a to stop...
sr: Чњкам на „~a“ да се заустави...

en: Service ~a started.
sr: Услуга „~a“ је покренута.

en: Service ~a failed to start.
sr: Услуга „~a“ није успела да се покрене.

en: Starting service ~a...
sr: Покрећем услугу „~a“...

en: Service ~a running with value ~s.
sr: Услуга „~a“ ради са вредношћу „~s“.

en: Running value of service ~a changed to ~s.
sr: Радна вредност услуге „~a“ је промењена на „~s“.

en: Waiting for ~a to start...
sr: Чњкам на „~a“ да се покрене...

en: Service ~a stopped.
sr: Услуга „~a“ је заустављена.

en: Service ~a might have failed to stop.
sr: Услуга „~a“ можда није успела да се заустави.

en: Stopping service ~a...
sr: Заустављам услугу „~a“...

en: Service ~a is now stopped.
sr: Услуга „~a“ је сада заустављена.

en: Recording replacement for ~a.
sr: Снимам замену за „~a“.

en: Registering new logger for ~a.
sr: Региструјем новог дневничара за „~a“.

en: Attempt to terminate controller of ~a in ~a state!
sr: Покушај укидања контролера „~a“ у „~a“ стању!

en: Exception caught while starting ~a: ~s
sr: Ухватих изузетак приликом покретања „~a“: ~s

en: Service ~a depends on ~a.
sr: Услуга „~a“ зависи од „~a“.

en: Service ~a is currently disabled.
sr: Услуга „~a“ је тренутно искључена.

en: Service ~a has been started.
sr: Услуга „~a“ је покренута.

en: Service ~a could not be started.
sr: Услуга „~a“ се не може покренути.

en: Service ~a is not running.
sr: Услуга „~a“ није покренута.

en: Transient service ~a unregistered.
sr: Прелазна услуга „~a“ није регистрована.

en: Enabled service ~a.
sr: Укључих услугу „~a“.

en: Disabled service ~a.
sr: Искључих услугу „~a“.

en: Unknown keyword.  Try 'herd help'.
sr: Непозната кључна реч.  Покушајте „herd help“.

en: Cannot unregister service~{ ~a,~} which is still running | Cannot unregister services~{ ~a,~} which are still running
sr[0]: Не могу да поништим регистрацију услуге „~{ ~a,~}“ која још увек ради
sr[1]: Не могу да поништим регистрације услуга „~{ ~a,~}“ које још увек раде
sr[2]: Не могу да поништим регистрације услуга „~{ ~a,~}“ које још увек раде

en: Essential task ~a exited unexpectedly.
sr: Основни задатак „~a“ је неочекивано изашао.

en: Uncaught exception in essential task ~a: ~s
sr: Неухваћен изузетак у основном задатку „~a“: ~s

en: Service '~a' is unknown and cannot be started.
sr: Услуга „~a“ је непозната и не може се покренути.

en: Successfully started ~a service in the background. | Successfully started ~a services in the background.
sr[0]: Успешно сам покренуо ~a услугу у позадини.
sr[1]: Успешно сам покренуо ~a услуге у позадини.
sr[2]: Успешно сам покренуо ~a услуга у позадини.

en: The following service could not be started in the background:~{ ~a~}. | The following services could not be started in the background:~{ ~a~}.
sr[0]: Следећа услуга се не може покренути у позадини:~{ ~a~}.
sr[1]: Следеће услуге се не могу покренути у позадини:~{ ~a~}.
sr[2]: Следеће услуге се не могу покренути у позадини:~{ ~a~}.

en: Failed to run~{ ~s~}: ~a
sr: Нисам успео да извршим~{ ~s~}: ~a

en: PID file '~a' did not show up; terminating process ~a.
sr: ПИД датотека „~a“ се није показала; окончавам процес „~a“.

en: ~a connection still in use after ~a termination. | ~a connections still in use after ~a termination.
sr[0]: ~a веза је још у употреби након „~a“ окончања.
sr[1]: ~a везе су још у употреби након „~a“ окончања.
sr[2]: ~a веза је још у употреби након „~a“ окончања.

note: TRANSLATORS: The string below will be rendered as "rejecting connection from 1.2.3.4" (an IP address) or "rejecting connection from local process" (when the client is connecting over a Unix-domain socket).
en: Maximum number of ~a clients reached; rejecting connection from ~:[~a~;~*local process~].
sr: Највећи број „~a“ клијената је достигнут; одбијам везу од „~:[~a~;~*local процес~]“.

note: TRANSLATORS: See comment above.
en: Accepted connection on ~a from ~:[~a~;~*local process~].
sr: Прихваћена је веза на „~a“ од „~:[~a~;~*local процес~]“.

en: Spawning systemd-style service ~a.
sr: Израђам услугу „~a“ „systemd-стила“.

en: Awaiting PID ~a, which is already gone.
sr: Очекујем ПИД ~a, који је већ отишао.

en: Grace period of ~a seconds is over; sending ~a SIGKILL.
sr: Грејс период од ~a секунде је завршен; шаљем „~a“ SIGKILL.

en: Respawning ~a.
sr: Поново израђам „~a“.

en: Service ~a has been disabled.
sr: Услуга „~a“ је искључена.

en:   (Respawning too fast.)
sr:   (Поновно израђање је пребрзо.)

en: Transient service ~a terminated, now unregistered.
sr: Прелазна услуга „~a“ је окончана, сада нерегистрована.

en: Removing service '~a'...
sr: Уклањам услугу „~a“...

en: Done.
sr: Готово.

en: Loading ~a.
sr: Учитавам „~a“.

en: Ignoring error while stopping ~a: ~s
sr: Занемарујем грешке док заустављам „~a“: ~s

en: Ignoring unknown error while stopping ~a: ~s
sr: Занемарујем непознату грешку приликом заустављања „~a“: ~s

en: PID ~a (~a) is dead!
sr: ПИБ „~a“ (~a) је мртав!

en: The root service is used to operate on shepherd itself.
sr: Корена услуга је коришћена за рад на самом шеферду.

en: Exiting shepherd...
sr: Излазим из шеферда...

en: This is the help message for the 'root' service of the Shepherd.  The 'root'
    service is used to control the Shepherd itself and it supports several
    actions.  For instance, running 'herd status root' shows information about the
    Shepherd, and running 'herd status' returns a summary of each service.
    
    Try 'herd doc root list-actions' to see the list of available actions.
    Run 'info shepherd' to access the user manual.
sr: Ово је порука помоћи за „коренску“ услугу Шеферда. Корена услуга
    се користи за контролу самог Шепферда и подржава неколико радњи.
    На пример, покретање „herd status root“ или једноставно „herd status“
    враћа сажетак сваке услуге.
    
    Пробајте „herd doc root list-actions“ да видите списак доступних радњи.
    Покрените „info shepherd“ да приступите корисничком приручнику.

en: Halting...
sr: Заустављам...

en: Shutting down...
sr: Гасим...

en: Rebooting with kexec is not supported; doing nothing.
sr: Поновно покретање са „kexec“ није подржано; одох на кафицу.

en: No kexec image loaded; doing nothing.
sr: Није учитана „kexec“ слика; не радим ништа.

en: Rebooting with kexec...
sr: Поново покрећем систем са „kexec“...

en: Failed to reboot with kexec: ~a
sr: Нисам успео поново да покренем са „kexec“: ~a

en: Evaluating user expression ~a.
sr: Процењујем корисников израз „~a“.

en: Running as PID 1, so not daemonizing.
sr: Ради као ПИБ 1, тако да не демонизујем.

en: Services already running, so not daemonizing.
sr: Услуга је већ покренута, тако да је не демонизујем.

en: Daemonizing...
sr: Демонизујем...

en: Now running as process ~a.
sr: Сад ради као процес „~a“.

en: You must be kidding.
sr: Мора да се шалите.

en: Compression command~{ ~s~} failed with status ~a.
sr: Наредба запакивања~{ ~s~} није успела са стањем „~a“.

en: Log file '~a' is inaccessible; not rotating.
sr: Датотека дневника „~a“ није приступива; не заокрећем.

en: Not rotating '~a', which is not a regular file.
sr: Не заокрећем „~a“, која није обична датотека.

en: Rotated '~a'.
sr: Заокренух „~a“.

en: Not rotating '~a', which is below the ~a B threshold.
sr: Не заокрећем „~a“, која је испод ~a B прага.

en: Deleting old log file '~a'.
sr: Бришем стару датотеку дневника „~a“.

note: TRANSLATORS: "External" here refers to "external log files".
en: ~a	(external)~%
sr: ~a	(спољно)~%

en: List the log files subject to rotation.
sr: Исписује субјекат датотека дневника за заокретање.

en: Periodically rotate the log files of services.
sr: Повремено заокреће датотеке дневника услга.

en: service names: ~a; heap: ~,2f MiB; file descriptors: ~a
sr: називи услуга: ~a; гомила: ~,2f MiB; описници датотека: ~a

en: Terminating shepherd monitoring.
sr: Окончавам надгледање шеферда.

en: Monitoring logging period changed to ~a second. | Monitoring logging period changed to ~a seconds.
sr[0]: Период бележења надгледања је измењен на ~a секунду.
sr[1]: Период бележења надгледања је измењен на ~a секунде.
sr[2]: Период бележења надгледања је измењен на ~a секунди.

en: Periodically log shepherd resource usage information.
sr: Повремено бележи податке о коришћењу ресурса шеферда.

en: ~a: invalid number; expected a positive integer~%
sr: ~a: неисправан број; очекивах позитиван цео број~%

note: TRANSLATORS: "REPL" stands for "read-eval-print loop".
en: Accepting REPL connection.
sr: Прихватам „REPL“ везу.

en: Uncaught REPL exception: ~s.
sr: Неухваћени „REPL“ изузетак: ~s.

en: Run a read-eval-print loop (REPL).
sr: Покреће „read-eval-print loop“ (REPL).

en: Closing system log input file ~s on end-of-file.
sr: Затварам улазну датотеку системског дневника „~s“ на „крај датотеке“.

en: Terminating system log service.
sr: Окончавам услугу дневничења система.

en: Uncaught exception in message destination procedure:
sr: Неухваћен изузетак у поступку одредишта поруке:

en: Failed to open log file '~a': ~a
sr: Нисам успео да отворим датотеку дневника „~a“: ~a

en: Ignoring request to rotate unknown system log file '~a'.
sr: Занемарујем захтев за заокретањем непознате датотеке системског дневника „~a“.

en: Closing ~a system log port. | Closing ~a system log ports.
sr[0]: Затварам ~a прикључник системског дневника.
sr[1]: Затварам ~a прикључника системског дневника.
sr[2]: Затварам ~a прикључника системског дневника.

en: Dismissing kernel log '~a': ~a.
sr: Одбацујем дневник кернела „~a“: ~a.

en: Listen for syslogd-style messages from
    applications, by default on /dev/log, and log them to files.
sr: Ослушкује за порукама „syslogd“-стила са
    програма, по основи у „/dev/log“, и бележи их у датотеке.

note: TRANSLATORS: 'calendar-event' is the name of a procedure and it must be kept unchanged.
en: calendar-event: ~a: ~a: value out of range (~a-~a)
sr: догаћај календара: ~a: ~a: вредност је ван опсега (~a-~a)

en: calendar-event: ~a: invalid day of week
sr: догађај календара: ~a: неисправан дан недеље

en: Finished last occurrence of timer '~a'.
sr: Завршено је последње појављивање одбројавача „~a“.

en: Terminating timer '~a' with ~a process running. | Terminating timer '~a' with ~a processes running.
sr[0]: Окончавам одбројавач „~a“ са ~a покренутим процесом.
sr[1]: Окончавам одбројавач „~a“ са ~a покренута процеса.
sr[2]: Окончавам одбројавач „~a“ са ~a покренутих процеса.

en: Process ~a of timer '~a' terminated with status ~a after ~a second. | Process ~a of timer '~a' terminated with status ~a after ~a seconds.
sr[0]: Процес „~a“ одбројавача „~a“ је окончан са стањем „~a“ након ~a секунде.
sr[1]: Процес „~a“ одбројавача „~a“ је окончан са стањем „~a“ након ~a секунде.
sr[2]: Процес „~a“ одбројавача „~a“ је окончан са стањем „~a“ након ~a секунди.

en: Terminating process ~a of timer '~a' after maximum duration of ~a second. | Terminating process ~a of timer '~a' after maximum duration of ~a seconds.
sr[0]: Окончавам процес „~a“ одбројавача „~a“ након најдужег трајања од ~a секунде.
sr[1]: Окончавам процес „~a“ одбројавача „~a“ након најдужег трајања од ~a секунде.
sr[2]: Окончавам процес „~a“ одбројавача „~a“ након најдужег трајања од ~a секунди.

en: Timer '~a' spawned process ~a.
sr: Одбројавач „~a“ је изродио процес „~a“.

en: Exception caught while calling action of timer '~a': ~s
sr: Ухватих изузетак приликом позивања радње одбројавача „~a“: ~s

en: Waiting anew for timer '~a' (resuming from sleep state?).
sr: Чекајуће „anew“ за одбројавачем „~a“ (да наставим из стања спавања?).

en: No matching event for timer '~a': ~s.
sr: Нема одговарајућих догађаја за одбројавач „~a“: ~s.

en: This indicates that the calendar event is overly constrained.
sr: Ово показује да је догађај календара претерано ограничен.

en: Triggering timer.
sr: Окидам одбројавач.

en: Attempted to trigger a timer that is not running; doing nothing.
sr: Покушах да окинем одбројавач који није покренут; не радим ништа.

en: ~a: invalid calendar time specification
sr: ~a: неисправна одредба времена календара

note: TRANSLATORS: In the 'at TIME' string, only 'TIME' may be translated.  It refers to the fact that the user ran 'herd schedule timer COMMAND' instead of 'herd schedule timer at 12:00 COMMAND', say, where '12:00' is a possible value for TIME.
en: Timer spec lacks 'at TIME'.
sr: Одредби одбројавача недостаје „at TIME“.

en: Timer spec lacks a command to run.
sr: Одредби одбројавача недостаје наредба за покретање.

en: Run the given command at the specified time
    and terminate.
sr: Извршава дату наредбу у наведеном времену
    и одлази.

en: Schedule a program to run at a specific time.  For example,
    'herd schedule timer at 10:00 -- mpg123 alarm.mp3' schedules the command that
    follows '--' to run at 10AM.
sr: Заказује извршавање програма у наведено време.  На пример,
    „herd schedule timer at 10:00 -- mpg123 alarm.mp3“ заказује наредбу
    која прати „--“ да се изврши у 10ПрП.

en: Spawn programs at specified times.
sr: Израђа програме у наведеним временима.

en: Spawning transient service for ~s.
sr: Израђам прелазну услугу за „~s“.

en: Spawn the given program as a transient service, running in
    the background.
sr: Израђа дати програм као прелазну услугу, радећи у
    позадини.

en: Spawn programs to run as services in the background.
sr: Израђа програме да раде као услуге у позадини.

en: undocumented option
sr: недокументована опција

en: ARG
sr: АРГ

en: display version information and exit
sr: приказује податке о издању и излази

en: display short usage message and exit
sr: приказује кратку поруку о коришћењу и излази

en: display this help and exit
sr: приказује ову помоћ и излази

en:  [OPTIONS...]
sr:  [ОПЦИЈЕ...]

note: TRANSLATORS: The '~a' placeholders indicate the bug-reporting address, the name of this package, and its home page URL.  Please add another line saying "Report translation bugs to ...\n" with the address for translation bugs (typically your translation team's web or email address).
en: 
    Mandatory or optional arguments to long options are also mandatory or
    optional to the corresponding short options.
    
    Report bugs to: ~a .
    ~a general home page: <~a>
    General help using GNU software: <~a>~%
sr: 
    Обавезни или изборни аргументи за дуге опције су такође обавезни или
    изборни за одговарајуће кратке опције.
    
    Грешке пријавите на: ~a .
    Главна матична страница програма „~a“: <~a>
    Општа помоћ за коришћење ГНУ софтвера: <~a>~%

en: option '--~a' is ambiguous
sr: опција „--~a“ је нејасна

en: unknown option '--~a'
sr: непозната опција „--~a“

en: Try '--help'.
sr: Пробајте „--help“.

en: unknown option '-~a'
sr: непозната опција „-~a“.

en: Argument required by `-~a'.
sr: „-~a“ захтева аргумент.

en: shepherd instance already listening on '~a'
sr: примерак шеферда већ ослушкује на „~a“

en: while opening socket '~a': ~a: ~a
sr: приликом отварања прикључнице „~a“: ~a: ~a

en: warning: already ~a threads running, disabling 'signalfd' support
sr: упозорење: већ су покренуте „~a“ нити, искључујем „signalfd“ подршку

en: System lacks support for 'signalfd'; using fallback mechanism.
sr: Систему недостаје подршка за „signalfd“; користим начин пребацивања на старо.

en: Support for 'signalfd' is disabled.
sr: Подршка за „signalfd“ је искључена.

en: ~s: exception thrown while loading configuration file~%
sr: ~s: избачен је изузетак приликом учитавања датотеке подешавања~%

en: While loading configuration file '~a': ~s
sr: Приликом учитавања датотеке подешавања „~a“: ~s

en: action '~a' on service '~a' failed: ~s
sr: радња „~a“ над услугом „~a“ није успела: ~s

en: Error while loading configuration file '~a': ~a
sr: Грешка приликом учитавања датотеке подешавања „~a“: ~a

en: Uncaught exception while loading configuration file '~a': ~s
sr: Неухваћен изузетак приликом учитавања датотеке подешавања „~a“: ~s

en: Configuration successfully loaded from '~a'.
sr: Подешавање је успешно учитано из „~a“.

en: Socket '~a' deleted; spawning new server.
sr: Прикључница „~a“ је обрисана; израђам нови сервер.

en: Failed to bind '~a': ~a.
sr: Нисам успео да свежем „~a“: ~a.

en: Socket '~a' deleted; stopping.
sr: Прикључница „~a“ је обрисана; заустављам.

en: Restarting signal handler.
sr: Поново покрећем руковаоца сигнала.

en: This is a service manager for Unix and GNU.
sr: Ово је управник услугама за Јуникс и Гну.

en: synonym for --silent
sr: синоним за „--silent“

en: don't do output to stdout
sr: не даје излаз на стандардни излаз

en: don't ensure that the setup is secure
sr: не осигурава да је поставка безбедна

en: log actions in FILE
sr: бележи радње у ДАТОТЕКУ

en: when ready, write PID to FILE or stdout
sr: када је спреман, пише ПИБ у ДАТОТЕКУ или на стандардни излаз

en: read configuration from FILE
sr: чита подешавања из ДАТОТЕКЕ

en: get commands from socket FILE or from stdin (-)
sr: добавља наредбе из ДАТОТЕКЕ прикључнице или са стандардног улаза (-)

en: log to the system log (syslog) at FILE or /dev/log
sr: бележи у дневник система (syslog) у ДАТОТЕКУ или „/dev/log“

en: cannot access directory of socket '~a': ~a
sr: не могу да приступим директоријуму прикључнице „~a“: ~a

en: Rebooting...
sr: Поново подижем систем...

en: Exiting.
sr: Одох ја.

en: Service ~a is already running.
sr: Услуга „~a“ је већ покренута.

en: Invalid command.
sr: Неисправна наредба.

en: invalid command line
sr: неисправна линија наредби
