shishi-1.0.2 - en to fi translation catalogue (197 entries)

en: Shisa success
fi: Shisa onnistui

en: Shisa could not be initialized.
fi: Shisa-alustus epäonnistui.

en: The Shisa configuration file does not exist.
fi: Shisa-asetustiedostoa ei ole olemassa.

en: File I/O error for Shisa configuration file.
fi: Tiedostosiirräntävirhe Shisa-asetustiedostolle.

en: Syntax error in Shisa configuration token.
fi: Syntaksivirhe Shisa-asetusmerkkijonossa.

en: Shisa database could not be opened.
fi: Shisa-tietokannan avaus epäonnistui.

en: Error enumerating realms in database.
fi: Virhe muunnettaessa alueita luetelluiksi tyypeiksi tietokannassa.

en: Error enumerating principals in database.
fi: Virhe muunnettaessa pääosapuolia luetelluiksi tyypeiksi tietokannassa

en: Error enumerating keys in database.
fi: Virhe muunnettaessa avaimia luetelluiksi tyypeiksi tietokannassa

en: Supplied realm does not exist.
fi: Tarjottu alue ei ollut olemassa.

en: Supplied principal does not exist.
fi: Tarjottua pääosapuolta ei ole olemassa.

en: Principal is not associated with any matching key.
fi: Pääosapuoli ei ole liitetty mihinkään täsmäävään avaimeen.

en: Error finding principal.
fi: Virhe etsittäessä pääosapuolta.

en: Tried to add a realm that already exist.
fi: Yritettiin lisätä alue, joka on jo olemassa.

en: Error adding realm to database.
fi: Virhe lisättäessä aluetta tietokantaan.

en: Tried to remove a non-empty realm.
fi: Yritettiin poistaa ei-tyhjä alue.

en: Error removing realm from database.
fi: Virhe poistettaessa alue tietokannasta.

en: Tried to add a principal that already exist.
fi: Yritettiin lisätä pääosapuoli, joka on jo olemassa.

en: Error adding principal to database.
fi: Virhe lisättäessä pääosapuolta tietokantaan.

en: Error removing principal from database.
fi: Virhe poistettaessa pääosapuolta tietokannasta.

en: Error adding key to principal.
fi: Virhe lisättäessä avainta pääosapuoleen.

en: Error removing key from principal.
fi: Virhe poistettaessa avainta pääosapuolesta.

en: More than one key match given search criteria.
fi: Useampi kuin yksi avain täsmää annettuun hakukriteeriin.

en: Unknown Shisa error
fi: Tuntematon Shisa-virhe

en: Memory allocation error in shishi library.
fi: Muistinvarausvirhe shishi-kirjastossa

en: Base64 encoding or decoding failed. Data corrupt?
fi: Base64-koodaus tai -dekoodaus epäonnistui. Tiedot vaurioituneet?

en: Client realm value differ between request and reply.
fi: Asiakasalue eroaa pyynnön ja vastauksen välillä.

en: Client name value differ between request and reply.
fi: Asiakasnimi eroaa pyynnön ja vastauksen välillä.

en: Replay protection value (nonce) differ between request and reply.
fi: Toista suoja-arvon (vain kerran esiintyvä numero tai bittimerkkijono) ero pyynnön ja vastauksen välillä.

en: Incorrect key type used in TGS reply.
fi: TGS-vastauksessa käytetty virheellistä avaintyyppiä.

en: Incorrect key type used in reply from KDC.
fi: Vastauksessa KDC:stä käytetty virheellistä avaintyyppiä.

en: Incorrect key type used in AP reply.
fi: AP-vastauksessa käytetty virheellistä avaintyyppiä.

en: Failed verification of AP reply.
fi: AP-vastauksen todentaminen epäonnistui.

en: Incorrect key type used in AP request.
fi: AP-pyynnössä käytetty virheellistä avaintyyppiä.

en: Provided buffer was too small.
fi: Tarjottu puskuri oli liian pieni.

en: Derived key material is too short to be applicable.
fi: Periytynyt avainmateriaali oli liian lyhyt ollakseen käyttökelpoinen.

en: The key is too large to be usable.
fi: Avain on liian suuri käytettäväksi.

en: Low-level cryptographic primitive failed.  This usually indicates bad password or data corruption.
fi: Alemman tason salausprimitiivi epäonnistui. Tämä tavallisesti viittaa väärään salasanaan tai tietojen vaurioitumiseen.

en: Internal error in low-level crypto routines.
fi: Sisäinen virhe alemman tason salausrutiineissa.

en: The system call socket() failed.  This usually indicates that your system does not support the socket type.
fi: Järjestelmäkutsu socket() epäonnistui. Tämä tavallisesti viittaa siihen, että järjestelmäsi ei tue pistoketyyppiä.

en: The system call bind() failed.  This usually indicates insufficient permissions.
fi: Järjestelmäkutsu bind() epäonnistui. Tämä on tavallisesti merkkinä riittämättömistä käyttöoikeuksista.

en: The system call sendto() failed.
fi: Järjestelmäkutsu sendto() epäonnistui.

en: The system call close() failed.
fi: Järjestelmäkutsu close() epäonnistui.

en: No KDC known for given realm.
fi: Ei tunneta KDC:tä annetulle alueelle.

en: No TTY assigned to process.
fi: Prosessiin ei ole liitetty TTY:tä

en: Server replied to the request with an error message.
fi: Palvelin vastasi pyyntöön virheilmoituksella.

en: Failure to use handle.  Missing handle, or misconfigured.
fi: Häiriö kahvan käytössä. Kahva puuttuu tai on väärinasetettu.

en: Ticket set not initialized.  This usually indicates an internal application error.
fi: Pääsylippujoukkoa ei ole alustettu.  Tämä viittaa tavallisesti sisäiseen sovellusvirheeseen.

en: Key type used to encrypt ticket doesn't match provided key. This usually indicates an internal application error.
fi: Avaintyyppi, jota käytettiin pääsylipun salaukseen, ei täsmää tarjotun avaimen kanssa. Tämä viittaa tavallisesti sisäiseen sovellusvirheeseen.

en: Reference to invalid encryption key.
fi: Viite virheellisen salausavaimeen.

en: Could not decrypt AP-REQ using provided key. This usually indicates an internal application error.
fi: AP-REQ-salauksen purkaminen käyttäen tarjottua avainta epäonnistui. Tämä viittaa tavallisesti sisäiseen sovellusvirheeseen.

en: Could not decrypt Ticket using provided key. This usually indicates an internal application error.
fi: Pääsylipun salauksen purkaminen käyttäen tarjottua avainta epäonnistui. Tämä viittaa tavallisesti sisäiseen sovellusvirheeseen.

en: Invalid ticked passed in call.
fi: Kutsussa välitetty virheellinen pääsylippu.

en: Argument lies outside of valid range.
fi: Argumentti on sallitun lukualueen ulkopuolella.

en: The ASN.1 structure does not contain the indicated element.
fi: ASN.1-rakenne ei sisällä osoitettua elementtiä.

en: Attempted access to non-existent key type.
fi: Yritettiin kutsua ei-olemassaolevaa avaintyyppiä.

en: Verification failed on either side.
fi: Todennus epäonnistui molemmilla puolilla.

en: Invalid PKCS5 descriptor.
fi: Virheellinen PKCS5-määrittelijä.

en: Invalid claim of iteration count in PKCS5 descriptor.
fi: Virheellinen iteraatiolaskinvaatimus PKCS5-määrittelijässä.

en: Derived key length is incorrect for PKCS5 descriptor.
fi: Periytynyt avainpituus on virheellinen PKCS5-määrittelijälle.

en: Derived key is too long for PKCS5 descriptor.
fi: Periytynyt avain on liian pitkä PKCS5-määrittelijälle.

en: Principal name syntax error.
fi: Pääosapuolen nimisyntaksivirhe.

en: Invalid argument passed in call.  Wrong or unknown value.
fi: Kutsussa välitetty virheellinen argumenti. Väärä tai tuntematon arvo.

en: The indicated ASN.1 element does not carry a value.
fi: Virheellinen ASN.1-elementti ei sisällä arvoa.

en: Connection attempt failed.  Try again, or check availability.
fi: Yhteysyritys epäonnistui. Yritä uudelleen tai tarkista saatavuus.

en: The private key uses an incompatible encryption type.
fi: Yksityinen avain käyttää yhteensopimatonta salaustyyppiä.

en: The desired file could not be accessed.  Check permissions.
fi: Halutun tiedoston haku epäonnistui. Tarkista käyttöoikeudet.

en: The present AP reply specifies an inpermissible key type.
fi: Nykyinen AP-vastaus määrittelee luvattoman avaintyypin.

en: A request for present time of day has failed. This is usually internal, but a valid time is imperative for us.
fi: Pyyntö päivän nykyisestä hetkestä epäonnistui. Tämä on tavallisesti sisäinen, mutta kelvollinen aika on meille välttämätön.

en: Unknown error
fi: Tuntematon virhe

en: No error
fi: Ei virhettä

en: libshishi: info: %s
fi: libshishi: tiedot: %s

en: libshishi: info: %s
fi: libshishi: tiedot: %s

en: libshishi: warning: %s
fi: libshishi: varoitus: %s

en: libshishi: warning: %s
fi: libshishi: varoitus: %s

en: Writing KRB-ERROR to %s...
fi: Kirjoitetaan KRB-ERROR tiedostoon n %s...

en: Writing KRB-ERROR in %s format...
fi: Kirjoitetaan KRB-ERROR %s-muodossa...

en: Writing KRB-ERROR to %s...done
fi: Kirjoitetaan KRB-ERROR tiedostoon %s...valmis

en: Reading KRB-ERROR from %s...
fi: Luetaan KRB-ERROR tiedostosta %s...

en: Reading KRB-ERROR in %s format...
fi: Luetaan KRB-ERROR %s-muodossa...

en: Reading KRB-ERROR from %s...done
fi: Luetaan KRB-ERROR tiedostosta %s...valmis

en: Client's entry in database has expired
fi: Asiakkaan tiedot tietokannassa ovat vanhentuneet

en: Server's entry in database has expired
fi: Palvelimen tiedot tietokannassa ovat vanhentuneet

en: Requested protocol version number not supported
fi: Pyydettyä yhteyskäytäntöversionumeroa ei tueta

en: Client's key encrypted in old master key
fi: Asiakkaan avain salattu vanhassa pääavaimessa

en: Server's key encrypted in old master key
fi: Palvelimen avain salattu vanhassa pääavaimessa

en: Client not found in database
fi: Asiakasta ei löytynyt tietokannasta

en: Server not found in database
fi: Palvelinta ei löytynyt tietokannasta

en: Multiple principal entries in database
fi: Useita pääosapuolitietueita tietokannassa

en: The client or server has a null key
fi: Asiakkaalla tai palvelimella on null-avain

en: Ticket not eligible for postdating
fi: Pääsylippu ei ole sopiva jälkiajoitukselle

en: Requested start time is later than end time
fi: Pyydetty aloitusaika on myöhäisempi kuin lopettamisaika

en: KDC policy rejects request
fi: KDC-toimintaperiaate kieltää pyynnön

en: KDC cannot accommodate requested option
fi: KDC ei voi mukautua pyydettyyn valitsimeen

en: KDC has no support for encryption type
fi: KDC ei tue salaustyyppiä

en: KDC has no support for checksum type
fi: KDC ei tue tarkistussummatyyppiä

en: KDC has no support for padata type
fi: KDC ei tue padata-tyyppiä

en: KDC has no support for transited type
fi: KDC ei tue transited-tyyppiä

en: Clients credentials have been revoked
fi: Asiakkaan valtakirja on peruutettu

en: Credentials for server have been revoked
fi: Valtakirjat palvelimelle on peruutettu

en: TGT has been revoked
fi: TGT on peruutettu

en: Client not yet valid - try again later
fi: Asiakas ei ole vielä kelvollinen - yritä myöhemmin uudelleen

en: Server not yet valid - try again later
fi: Palvelin ei ole vielä kelvollinen - yritä myöhemmin uudelleen

en: Password has expired
fi: Salasana on vanhentunut

en: Pre-authentication information was invalid
fi: Esitodennustiedot olivat virheelliset

en: Additional pre-authentication required
fi: Lisäesitodennusta tarvittu

en: Requested server and ticket don't match
fi: Pyydetty palvelin ja pääsylippu eivät täsmää

en: Server principal valid for user2user only
fi: Palvelinpääosapuoli on kelvollinen vain käyttäjä-käyttäjä -viestintään

en: KDC Policy rejects transited path
fi: KDC-toimintaperiaate kieltää siirretyn polun

en: A service is not available
fi: Palvelu ei ole käytettävissä

en: Integrity check on decrypted field failed
fi: Salauspuretun tiedoston eheystarkistus epäonnistui

en: Ticket expired
fi: Pääsylippu on vanhentunut

en: Ticket not yet valid
fi: Pääsylippu ei ole vielä kelvollinen

en: Request is a replay
fi: Pyyntö on toisto

en: The ticket isn't for us
fi: Pääsylippu ei ole meille

en: Ticket and authenticator don't match
fi: Pääsylippu ja todentaja eivät täsmää

en: Clock skew too great
fi: Aikavääristymä on liian suuri

en: Incorrect net address
fi: Väärä verkko-osoite

en: Protocol version mismatch
fi: Yhteyskäytäntöversion täsmäämättömyys

en: Invalid msg type
fi: Virheellinen viestityyppi

en: Message stream modified
fi: Viestivirta muutettu

en: Message out of order
fi: Viesti on rikki

en: Specified version of key is not available
fi: Avaimen määritelty versio ei ole käytettävissä

en: Service key not available
fi: Palveluavain ei ollut käytettävissä

en: Mutual authentication failed
fi: Molemminpuolinen todennus epäonnistui

en: Incorrect message direction
fi: Virheellinen viestisuunta

en: Alternative authentication method required
fi: Vaihtoehtoinen todennusmenetelmä vaadittiin

en: Incorrect sequence number in message
fi: Virheellinen sekvenssinumero viestissä

en: Inappropriate type of checksum in message
fi: Sanomassa oli sopimaton tarkistussummatyyppi

en: Policy rejects transited path
fi: Toimintaperiaate kieltää siirretyn polun

en: Response too big for UDP, retry with TCP
fi: Vastaus on liian suuri UDP:lle, yritetään uudelleen TCP:nä

en: Generic error (description in e-text)
fi: Yleinen virhe (kuvaus e-text -tekstissä)

en: Field is too long for this implementation
fi: Kenttä on liian pitkä tälle toteutukselle

en: (user-to-user)
fi: (käyttäjältä-käyttäjälle)

en: Unknown KRB-ERROR error code %d.
fi: Tuntematon KRB-ERROR-virhekoodi %d.

en: Try `%s --help' for more information.
fi: Lisätietoja komennolla ”%s --help”.

en: too many arguments
fi: liian monia argumentteja

note: TRANSLATORS: The placeholder indicates the bug-reporting address for this package.  Please add _another line_ saying "Report translation bugs to <...>\n" with the address for translation bugs (typically your translation team's web or email address).
en: 
    Mandatory arguments to long options are mandatory for short options too.
    
    Report bugs to <%s>.
fi: 
    Pakolliset argumentit pitkille valitsimille ovat pakollisia myös lyhyille valitsimille.
    
    Ilmoita virheistä (englanniksi) osoitteeseen <%s>.
    Ilmoita käännösvirheistä osoitteeseen <translation-team-fi@lists.sourceforge.net>.

en: cannot initialize libshishi
fi: kirjaston libshishi alustaminen epäonnistui

en: Account is
fi: Tili on

en: DISABLED
fi: POISTETTU KÄYTÖSTÄ

en: enabled
fi: otettu käyttöön

en: Current key version
fi: Nykyinen avainversio

en: Account not valid before
fi: Tili ei ole kelvollinen ennen

en: Last initial TGT request at
fi: Viimeinen alustus-TGT -pyyntö pääosapuolessa

en: Last initial request at
fi: Viimeinen alustuspyyntö pääosapuolessa

en: Last TGT request at
fi: Viimeinen TGT-pyyntö pääosapuolessa

en: Last ticket renewal at
fi: Viimeinen pääsylippu-uudistaminen pääosapuolessa

en: Password expire on
fi: Salasana vanheni pääosapuolessa

en: Account expire on
fi: Tili vanheni pääosapuolessa

en: Key
fi: Avain

en: 	Etype
fi: 	Salaustyyppi

en: 	Priority
fi: 	Prioriteetti

en: 	Salt
fi: 	Salt-argumentti

en: 	S2K params
fi: 	S2K-parametrit

en: 	Password
fi: 	Salasana

en: 	Key is
fi: 	Avain

en: MISSING
fi: PUUTTUU

en: Adding realm `%s'...
fi: Lisätään alue ”%s”...

en: Adding principal `%s@%s'...
fi: Lisätään pääosapuoli ”%s@%s”...

en: Adding realm `%s'...done
fi: Lisätään alue ”%s”...valmis

en: Adding principal `%s@%s'...done
fi: Lisätään pääosapuoli ”%s@%s”...valmis

en: Removing realm `%s'...
fi: Poistetaan alue ”%s”...

en: Removing principal `%s@%s'...
fi: Poistetaan pääosapuoli ”%s@%s”...

en: Removing realm `%s'...done
fi: Poistetaan alue ”%s”...valmis

en: Removing principal `%s@%s'...done
fi: Poistetaan pääosapuoli ”%s@%s”...valmis

en: Password for `%s@%s':
fi: Salasana käyttäjälle ”%s@%s”:

en: Password:
fi: Salasana:

en: Could not read password
fi: Salasanan lukeminen epäonnistui

en: Could not create key (%d):
    %s
fi: Avaimen (%d) luominen epäonnistui:
    %s

en: 
    Mandatory arguments to long options are mandatory for short options too.
fi: 
    Pakolliset argumentit pitkille valitsimille ovat pakollisia myös lyhyille valitsimille.

en: Initialization failed:
    %s
fi: Alustus epäonnistui:
    %s

en: Could not read library options `%s':
    %s
fi: Kirjastovalitsimien ”%s” lukeminen epäonnistui:
    %s

en: Shishi initialization failed:
    %s
fi: Shishi-alustus epäonnistui:
    %s

en: Could not set encryption type `%s':
    %s
fi: Salaustyypin ”%s” asettaminen epäonnistui:
    %s

en: too few arguments
fi: liian vähän argumentteja

en: Adding default realm `%s'...
fi: Lisätään oletusalue ”%s”...

en: Modifying principal `%s@%s'...
fi: Muokataan pääosapuolta ”%s@%s”...

en: Modifying principal `%s@%s'...done
fi: Muokataan pääosapuolta ”%s@%s”...valmis

en: Adding key to `%s@%s'...
fi: Lisätään avain pääosapuoleen ”%s@%s”...

en: Adding key to `%s@%s'...done
fi: Lisätään avain pääosapuoleen ”%s@%s”...valmis

en: Removing key from `%s@%s'...
fi: Poistetaan avain pääosapuolesta ”%s@%s”...

en: Removing key from `%s@%s'...done
fi: Poistetaan avain pääosapuolesta ”%s@%s”...valmis

en: Could not set encryption types: %s
fi: Salaustyyppien asettaminen epäonnistui: %s

en: Could not parse client principal "%s": %s
fi: Asiakaspääosapuolen ”%s” jäsentäminen epäonnistui: %s

en: Could not parse server principal "%s": %s
fi: Palvelinpääosapuolen ”%s” jäsentäminen epäonnistui: %s

en: Could not read library options: %s
fi: Kirjastovalitsimien lukeminen epäonnistui: %s

en: Invalid --starttime date `%s'
fi: Virheellinen --starttime -päivämäärä ”%s”

en: Invalid --endtime date `%s'
fi: Virheellinen --endtime -päivämäärä ”%s”

en: Invalid --renew-till date `%s'
fi: Virheellinen --renew-till -päivämäärä ”%s”

en: Tickets in `%s':
fi: Pääsyliput oletustiedostossa ”%s”:

en: Could not list tickets: %s
fi: Pääsylippujen luetteleminen epäonnistui: %s

en: Removing ticket:
fi: Poistetaan pääsylippu:

en: Could not destroy ticket %d:
    %s
fi: Pääsylipun %d tuhoaminen epäonnistui:
    %s

en: No tickets removed.
fi: Pääsylippuja ei ole poistettu.

en: %d ticket removed.
     | %d tickets removed.
fi[0]: %d pääsylippu poistettu.
fi[1]: %d pääsylippua poistettu.

en: could not get ticket as `%s' for `%s'
fi: pääsylipun hakeminen pääosapuolena ”%s” palvelimelle ”%s” epäonnistui.
