shishi 1.0.2 - en to sv translation catalogue (194 entries)

en: Shisa success
sv: Shisa lyckades

en: Shisa could not be initialized.
sv: Shisa kunde inte initialiseras.

en: The Shisa configuration file does not exist.
sv: Konfigurationsfilen för Shisa existerar inte.

en: File I/O error for Shisa configuration file.
sv: In-/utmatningsfel för konfigurationsfil för Shisa.

en: Syntax error in Shisa configuration token.
sv: Syntaxfel i konfigurationssymbol för Shisa.

en: Shisa database could not be opened.
sv: Databas för Shisa kunde inte öppnas.

en: Error enumerating realms in database.
sv: Fel vid uppräkning av domäner i databas.

en: Error enumerating principals in database.
sv: Fel vid uppräkning av huvudnamn i databas.

en: Error enumerating keys in database.
sv: Fel vid uppräkning av nycklar i databas.

en: Supplied realm does not exist.
sv: Angiven domän existerar inte.

en: Supplied principal does not exist.
sv: Angivet huvudnamn existerar inte.

en: Principal is not associated with any matching key.
sv: Huvudnamn är inte associerat med någon matchande nyckel.

en: Error finding principal.
sv: Kunde inte hitta huvudnamn.

en: Tried to add a realm that already exist.
sv: Försökte att lägga till en domän som redan existerar.

en: Error adding realm to database.
sv: Fel vid tillägg av domän till databas.

en: Tried to remove a non-empty realm.
sv: Försökte att ta bort en icke-tom domän.

en: Error removing realm from database.
sv: Fel vid borttagning av domän från databas.

en: Tried to add a principal that already exist.
sv: Försökte att lägga till ett huvudnamn som redan existerar.

en: Error adding principal to database.
sv: Fel vid tillägg av huvudnamn till databas.

en: Error removing principal from database.
sv: Fel vid borttagning av huvudnamn från databas.

en: Error adding key to principal.
sv: Fel vid tillägg av nyckel till huvudnamn.

en: Error removing key from principal.
sv: Fel vid borttagning av nyckel från huvudnamn.

en: More than one key match given search criteria.
sv: Mer än en nyckel matchar angivna sökkriterier.

en: Unknown Shisa error
sv: Okänt Shisa-fel

en: Memory allocation error in shishi library.
sv: Minnesallokeringsfel i shishi-bibliotek.

en: Base64 encoding or decoding failed. Data corrupt?
sv: Base64-kodning/-avkodning misslyckades. Korrumperad data?

en: Client realm value differ between request and reply.
sv: Värde för klientdomän skiljer sig mellan förfrågan och svar.

en: Client name value differ between request and reply.
sv: Värde för klientnamn skiljer sig mellan förfrågan och svar.

en: Replay protection value (nonce) differ between request and reply.
sv: Värde för svarsskydd (nonce) skiljer sig mellan förfrågan och svar.

en: Incorrect key type used in TGS reply.
sv: Felaktig nyckeltyp använd i TGS-svar.

en: Incorrect key type used in reply from KDC.
sv: Felaktig nyckeltyp använd i svar från KDC.

en: Incorrect key type used in AP reply.
sv: Felaktig nyckeltyp används i AP-svar.

en: Failed verification of AP reply.
sv: Misslyckades med att verifiera AP-svar.

en: Incorrect key type used in AP request.
sv: Felaktig nyckeltyp i AP-förfrågan.

en: Provided buffer was too small.
sv: Angiven buffert för liten.

en: Derived key material is too short to be applicable.
sv: Härlett nyckelmaterial är för kort för att vara tillämpligt.

en: The key is too large to be usable.
sv: Nyckel är för stor för att vara användbar.

en: Low-level cryptographic primitive failed.  This usually indicates bad password or data corruption.
sv: Kryptografisk lågnivåprimitiv misslyckades. Detta indikerar vanligtvis ett felaktigt lösenord eller korrumperad data.

en: Internal error in low-level crypto routines.
sv: Internt fel i kryptografiska lågnivårutiner.

en: The system call socket() failed.  This usually indicates that your system does not support the socket type.
sv: Misslyckades med systemanropet socket(). Detta indikerar vanligtvis att ditt system inte har stöd för uttagstypen.

en: The system call bind() failed.  This usually indicates insufficient permissions.
sv: Misslyckades med systemanropet bind(). Detta indikerar vanligtvis otillräckliga rättigheter.

en: The system call sendto() failed.
sv: Misslyckades med systemanropet sendto().

en: The system call close() failed.
sv: Misslyckades med systemanropet close().

en: No KDC known for given realm.
sv: Ingen KDC känd för given domän.

en: No TTY assigned to process.
sv: Ingen TTY tilldelad till process.

en: Server replied to the request with an error message.
sv: Server svarade på förfrågan med ett felmeddelande.

en: Failure to use handle.  Missing handle, or misconfigured.
sv: Misslyckades med att använda handtag. Handtag saknas eller är felkonfigurerat.

en: Ticket set not initialized.  This usually indicates an internal application error.
sv: Biljettuppsättning inte initierad. Detta indikerar vanligtvis ett internt programfel.

en: Key type used to encrypt ticket doesn't match provided key. This usually indicates an internal application error.
sv: Nyckeltyp använd för att kryptera biljett matchar inte angiven nyckel. Detta indikerar vanligtvis ett internt programfel.

en: Reference to invalid encryption key.
sv: Referens till ogiltig krypteringsnyckel.

en: Could not decrypt AP-REQ using provided key. This usually indicates an internal application error.
sv: Kunde inte dekryptera AP-REQ med angiven nyckel. Detta indikerar vanligtvis ett internt programfel.

en: Could not decrypt Ticket using provided key. This usually indicates an internal application error.
sv: Kunde inte dekryptera biljett med angiven nyckel. Detta indikerar vanligtvis ett internt programfel.

en: Invalid ticked passed in call.
sv: Ogiltig biljett angiven i anrop.

en: Argument lies outside of valid range.
sv: Argument ligger utanför giltigt intervall.

en: The ASN.1 structure does not contain the indicated element.
sv: ASN.1-strukturen innehåller inte det indikerade elementet.

en: Attempted access to non-existent key type.
sv: Försök att komma åt icke-existerande nyckeltyp.

en: Verification failed on either side.
sv: Verifikation misslyckades på endera sidan.

en: Invalid PKCS5 descriptor.
sv: Ogiltig PKCS5-deskriptor.

en: Invalid claim of iteration count in PKCS5 descriptor.
sv: Ogiltigt anspråk på iterationsräknare i PKCS5-deskriptor.

en: Derived key length is incorrect for PKCS5 descriptor.
sv: Härledd nyckellängd är felaktig för PKCS5-deskriptor.

en: Derived key is too long for PKCS5 descriptor.
sv: Härledd nyckellängd är för lång för PKCS5-deskriptor.

en: Principal name syntax error.
sv: Syntaxfel i huvudnamn.

en: Invalid argument passed in call.  Wrong or unknown value.
sv: Ogiltigt argument angivet i anrop. Felaktigt eller okänt värde.

en: The indicated ASN.1 element does not carry a value.
sv: Det indikerade ASN.1-elementet bär inget värde.

en: Connection attempt failed.  Try again, or check availability.
sv: Anslutningsförsök misslyckades. Försök igen eller kontrollera tillgänglighet.

en: The private key uses an incompatible encryption type.
sv: Den privata nyckeln använder en inkompatibel krypteringstyp.

en: The desired file could not be accessed.  Check permissions.
sv: Den önskade filen kunde inte nås. Kontrollera rättigheter.

en: The present AP reply specifies an inpermissible key type.
sv: Det aktuella AP-svaret anger en otillåten nyckeltyp.

en: A request for present time of day has failed. This is usually internal, but a valid time is imperative for us.
sv: En begäran om aktuell tid har misslyckats. Detta är vanligtvis internt, men en giltig tid är nödvändig för oss.

en: Unknown error
sv: Okänt fel

en: No error
sv: Inget fel

en: libshishi: warning: %s
sv: libshishi: varning: %s

en: libshishi: warning: %s
sv: libshishi: varning: %s

en: Writing KRB-ERROR to %s...
sv: Skriver KRB-FEL till %s…

en: Writing KRB-ERROR in %s format...
sv: Skriver KRB-FEL i %s-format…

en: Writing KRB-ERROR to %s...done
sv: Skriver KRB-FEL till %s…klart

en: Reading KRB-ERROR from %s...
sv: Läser KRB-FEL från %s…

en: Reading KRB-ERROR in %s format...
sv: Läser KRB-FEL i %s-format…

en: Reading KRB-ERROR from %s...done
sv: Läser KRB-FEL från %s…klart

en: Client's entry in database has expired
sv: Klientens post i databasen har gått ut

en: Server's entry in database has expired
sv: Serverns post i databasen har gått ut

en: Requested protocol version number not supported
sv: Begärt protokollversionsnummer stöds inte

en: Client's key encrypted in old master key
sv: Klientens nyckel krypterad i gammal huvudnyckel

en: Server's key encrypted in old master key
sv: Serverns nyckel krypterad i gammal huvudnyckel

en: Client not found in database
sv: Klient kan inte hittas i databasen

en: Server not found in database
sv: Servern kan inte hittas i databasen

en: Multiple principal entries in database
sv: Flera huvudnamnsposter i databasen

en: The client or server has a null key
sv: Klienten eller servern har en nyckel som är null

en: Ticket not eligible for postdating
sv: Biljett inte berättigad till efterdatering

en: Requested start time is later than end time
sv: Begärd starttid är senare än sluttiden

en: KDC policy rejects request
sv: KDC-policy avböjer begäran

en: KDC cannot accommodate requested option
sv: KDC kan inte tillmötesgå begärt alternativ

en: KDC has no support for encryption type
sv: KDC har inte stöd för krypteringstyp

en: KDC has no support for checksum type
sv: KDC har inte stöd för denna typ av kontrollsumma

en: KDC has no support for padata type
sv: KDC har inte stöd för padata-typ

en: KDC has no support for transited type
sv: KDC har inte stöd för befordranstyp

en: Clients credentials have been revoked
sv: Klientuppgifter har återkallats

en: Credentials for server have been revoked
sv: Uppgifter för server har återkallats

en: TGT has been revoked
sv: TGT har återkallats

en: Client not yet valid - try again later
sv: Klient inte giltig än - försök senare

en: Server not yet valid - try again later
sv: Server inte giltig än - försök senare

en: Password has expired
sv: Lösenord har gått ut

en: Pre-authentication information was invalid
sv: Förautentiseringsinformation är inte giltig

en: Additional pre-authentication required
sv: Ytterligare förautentiseringsinformation krävs

en: Requested server and ticket don't match
sv: Begärd server och biljett matchar inte

en: Server principal valid for user2user only
sv: Huvudnamn för server enbart giltigt för användare-till-användare

en: KDC Policy rejects transited path
sv: KDC-policy avböjer befordransväg

en: A service is not available
sv: En service är inte tillgänglig

en: Integrity check on decrypted field failed
sv: Integritetskontroll av dekrypterat fält misslyckades

en: Ticket expired
sv: Biljett har gått ut

en: Ticket not yet valid
sv: Biljett ännu inte giltig

en: Request is a replay
sv: Begäran är ett svar

en: The ticket isn't for us
sv: Biljetten är inte vår

en: Ticket and authenticator don't match
sv: Biljett och autentiserare matchar inte

en: Clock skew too great
sv: Klockavvikelse för stor

en: Incorrect net address
sv: Felaktig nätadress

en: Protocol version mismatch
sv: Protokollversion matchar inte

en: Invalid msg type
sv: Ogiltig msg-typ

en: Message stream modified
sv: Meddelandeström modifierad

en: Message out of order
sv: Meddelande i fel ordning

en: Specified version of key is not available
sv: Angiven version av nyckel är inte tillgänglig

en: Service key not available
sv: Servicenyckel inte tillgänglig

en: Mutual authentication failed
sv: Samtidig autentisering misslyckades

en: Incorrect message direction
sv: Felaktig meddelanderiktning

en: Alternative authentication method required
sv: Alternativ autentiseringsmetod begärd

en: Incorrect sequence number in message
sv: Felaktigt sekvensnummer i meddelande

en: Inappropriate type of checksum in message
sv: Olämplig typ av kontrollsumma i meddelande

en: Policy rejects transited path
sv: Policy avböjer befordransväg

en: Response too big for UDP, retry with TCP
sv: Svar för stort för UDP, försök med TCP

en: Generic error (description in e-text)
sv: Allmänt fel (beskrivning i e-text)

en: Field is too long for this implementation
sv: Fält är för stort för denna implementation

en: (user-to-user)
sv: (användare-till-användare)

en: Unknown KRB-ERROR error code %d.
sv: Okänd KRB-FEL-kod %d.

en: Try `%s --help' for more information.
sv: Prova ”%s --help” för vidare information.

en: too many arguments
sv: för många argument

note: TRANSLATORS: The placeholder indicates the bug-reporting address for this package.  Please add _another line_ saying "Report translation bugs to <...>\n" with the address for translation bugs (typically your translation team's web or email address).
en: 
    Mandatory arguments to long options are mandatory for short options too.
    
    Report bugs to <%s>.
sv: 
    Nödvändiga argument till långa flaggor är också nödvändiga för korta flaggor.
    
    Rapportera fel till <%s>.

en: cannot initialize libshishi
sv: kan inte initiera libshishi

en: Account is
sv: Konto är

en: DISABLED
sv: INAKTIVERAT

en: enabled
sv: aktiverat

en: Current key version
sv: Aktuell nyckelversion

en: Account not valid before
sv: Konto inte giltigt innan

en: Last initial TGT request at
sv: Senaste inledande TGT-begäran vid

en: Last initial request at
sv: Senaste inledande begäran vid

en: Last TGT request at
sv: Senaste TGT-begäran vid

en: Last ticket renewal at
sv: Senaste biljettförnyelse vid

en: Password expire on
sv: Lösenord går ut

en: Account expire on
sv: Konto går ut

en: Key
sv: Nyckel

en: 	Etype
sv: 	Etyp

en: 	Priority
sv: 	Prioritet

en: 	S2K params
sv: 	S2K-parametrar

en: 	Password
sv: 	Lösenord

en: 	Key is
sv: 	Nyckeln är

en: MISSING
sv: SAKNAS

en: Adding realm `%s'...
sv: Lägger till domän ”%s”…

en: Adding principal `%s@%s'...
sv: Lägger till huvudnamn ”%s@%s”…

en: Adding realm `%s'...done
sv: Lägger till domän ”%s”…klart

en: Adding principal `%s@%s'...done
sv: Lägger till huvudnamn ”%s@%s”…klart

en: Removing realm `%s'...
sv: Tar bort domän ”%s”…

en: Removing principal `%s@%s'...
sv: Tar bort huvudnamn ”%s@%s”…

en: Removing realm `%s'...done
sv: Tar bort domän ”%s”…klart

en: Removing principal `%s@%s'...done
sv: Tar bort huvudnamn ”%s@%s”…klart

en: Password for `%s@%s':
sv: Lösenord för ”%s@%s”:

en: Password:
sv: Lösenord:

en: Could not read password
sv: Kunde inte läsa lösenord

en: Could not create key (%d):
    %s
sv: Kunde inte skapa nyckel (%d):
    %s

en: 
    Mandatory arguments to long options are mandatory for short options too.
sv: 
    Nödvändiga argument till långa flaggor är också nödvändiga för korta flaggor.

en: Initialization failed:
    %s
sv: Initialisering misslyckades:
    %s

en: Could not read library options `%s':
    %s
sv: Kunde inte läsa biblioteksflaggor ”%s”:
    %s

en: Shishi initialization failed:
    %s
sv: Shishi-initiering misslyckades:
    %s

en: Could not set encryption type `%s':
    %s
sv: Kunde inte ställa in krypteringstyp ”%s”:
    %s

en: too few arguments
sv: för få argument

en: Adding default realm `%s'...
sv: Lägger till standarddomän ”%s”…

en: Modifying principal `%s@%s'...
sv: Modifierar huvudnamn ”%s@%s”…

en: Modifying principal `%s@%s'...done
sv: Modifierar huvudnamn ”%s@%s”…klart

en: Adding key to `%s@%s'...
sv: Lägger till nyckel till ”%s@%s”…

en: Adding key to `%s@%s'...done
sv: Lägger till nyckel till ”%s@%s”…klart

en: Removing key from `%s@%s'...
sv: Tar bort nyckel från ”%s@%s”…

en: Removing key from `%s@%s'...done
sv: Tar bort nyckel från ”%s@%s”…klart

en: Could not set encryption types: %s
sv: Kunde inte ställa in krypteringstyper: %s

en: Could not parse client principal "%s": %s
sv: Kunde inte tolka huvudnamn för klient ”%s”: %s

en: Could not parse server principal "%s": %s
sv: Kunde inte tolka huvudnamn för server ”%s”: %s

en: Could not read library options: %s
sv: Kunde inte läsa biblioteksflaggor: %s

en: Invalid --starttime date `%s'
sv: Ogiltigt datum för --starttime ”%s”

en: Invalid --endtime date `%s'
sv: Ogiltigt datum för --endtime ”%s”

en: Invalid --renew-till date `%s'
sv: Ogiltigt datum för --renew-till ”%s”

en: Tickets in `%s':
sv: Biljetter i ”%s”:

en: Could not list tickets: %s
sv: Kunde inte lista biljetter: %s

en: Removing ticket:
sv: Tar bort biljett:

en: Could not destroy ticket %d:
    %s
sv: Kunde inte förstöra biljett %d:
    %s

en: No tickets removed.
sv: Inga biljetter borttagna.

en: %d ticket removed.
     | %d tickets removed.
sv[0]: %d biljett borttagen.
sv[1]: %d biljetter borttagna.

en: could not get ticket as `%s' for `%s'
sv: kunde inte hämta biljett som ”%s” för ”%s”
