Shortwave master - en to tr translation catalogue (159 entries)

en: Internet Radio Player
tr: İnternet Radyo Çalar

note: General
en: Listen to internet radio
tr: İnternet radyolarını dinle

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Gradio;Radio;Stream;Wave;
tr: Gradio;Radio;Stream;Wave;Gradio;Yayın;Akış;Dalga;Kısa Dalga;İstasyon;Shortwave;

en: Shortwave is an internet radio player that provides access to a station database with over 50,000 stations.
tr: Shortwave, 50.000’i aşkın istasyon barındıran veri tabanına erişmenizi sağlayan internet radyo oynatıcısıdır.

en: Features:
tr: Özellikler:

en: Create your own library where you can add your favorite stations
tr: Beğendiğiniz istasyonları ekleyerek kendi kitaplığınızı oluşturun

en: Easily search and discover new radio stations
tr: Yeni radyo istasyonlarını kolayca arayın ve keşfedin

en: Automatic recognition of tracks, with the possibility to save them individually
tr: Parçaları kendiliğinden tanıma, ayrı ayrı kaydetme özelliği

en: Responsive application layout, compatible for small and large screens
tr: Küçük ve büyük ekranlarla uyumlu, duyarlı uygulama düzeni

en: Play audio on supported network devices (e.g. Google Chromecasts)
tr: Desteklenen ağ aygıtlarında ses çalma (ör. Google Chromecast)

en: Seamless integration into the GNOME desktop environment
tr: GNOME masaüstü ortamı ile kusursuz tümleşim

en: Add Local Station
tr: Yerel İstasyon Ekle

en: Change Station Cover
tr: İstasyon Kapağını Değiştir

en: This station will only be added to your library. If you want it to be available to everyone, you should add it to the <a href="https://www.radio-browser.info/add">public database</a>.
tr: Bu istasyon yalnızca sizin kitaplığınıza eklenecek. Genel kullanıma açık olmasını istiyorsanız <a href="https://www.radio-browser.info/add">genel veri tabanına</a> eklemeyi unutmayın.

en: Name
tr: Ad

en: Stream URL
tr: Akış Bağlantısı

en: Add Station
tr: İstasyon Ekle

en: Connect Device
tr: Aygıt Bağla

en: Searching for Devices…
tr: Aygıtlar Aranıyor…

en: Search for Devices
tr: Aygıt Ara

en: No Devices Available
tr: Kullanılabilir Aygıt Yok

en: No supported Google Cast device found
tr: Desteklenen Google Cast aygıtı bulunamadı

en: Disconnect From Device
tr: Aygıtla Bağlantıyı Kes

en: General
tr: Genel

[ctx: shortcut window]
en: Open shortcut window
tr: Kısayollar penceresini aç

[ctx: shortcut window]
en: Open application menu
tr: Uygulama menüsünü aç

[ctx: shortcut window]
en: Open preferences
tr: Tercihleri aç

[ctx: shortcut window]
en: Close the window
tr: Pencereyi kapat

[ctx: shortcut window]
en: Quit the application
tr: Uygulamadan çık

en: Playback
tr: Kayıttan Yürüt

[ctx: shortcut window]
en: Toggle playback
tr: Kayıttan yürütmeyi aç/kapat

en: Volume
tr: Ses

[ctx: shortcut window]
en: Toggle mute
tr: Sesi aç/kapat

[ctx: shortcut window]
en: Increase volume
tr: Sesi artır

[ctx: shortcut window]
en: Decrease volume
tr: Sesi azalt

en: Browse Stations
tr: İstasyonlara Göz At

en: Main Menu
tr: Ana Menü

en: _Add New Stations
tr: Yeni İstasyon _Ekle

en: _Sorting
tr: _Sıralama

en: _Name
tr: _Ad

en: _Language
tr: _Dil

en: _Country
tr: _Ülke

en: S_tate
tr: _Eyalet

en: _Bitrate
tr: _Bit oranı

en: _Ascending
tr: _Artan

en: _Descending
tr: _Azalan

en: _Open radio-browser.info <sup>↗</sup>
tr: radio-browser.info’yu _aç <sup>↗</sup>

en: _Preferences
tr: _Tercihler

en: _Keyboard Shortcuts
tr: _Klavye Kısayolları

en: _About Shortwave
tr: Shortwave _Hakkında

en: _Quit
tr: _Çık

en: Add _Local Station
tr: _Yerel İstasyon Ekle

en: Play
tr: Oynat

en: Stop
tr: Durdur

en: Buffering…
tr: Tamponlanıyor…

en: SHORTWAVE INTERNET RADIO
tr: SHORTWAVE İNTERNET RADYOSU

en: No Playback
tr: Kayıttan Yürütme Yok

en: Close
tr: Kapat

en: Restore Window
tr: Pencereyi Geri Yükle

en: Enable Gadget Mode
tr: Aygıt Çalıcıyı Etkinleştir

en: Show Station Details
tr: İstasyon Ayrıntılarını Göster

en: No Tracks
tr: Parça Yok

en: Played tracks will appear here
tr: Çalınan parçalar burada görünecek

en: An error occurred
tr: Hata oluştu

en: _Background Playback
tr: _Arka Planda Çal

en: Playback continues when window is closed
tr: Pencere kapatıldığında oynatma sürer

en: _Notifications
tr: _Bildirimler

en: Show desktop notifications when a new track gets played
tr: Yeni parça çalınırken masaüstü bildirimi göster

en: Recording
tr: Kayıt

en: Tracks are automatically recognised based on the station stream metadata and can be saved.
tr: Parçalar, istasyon akışı üst verilerine göre kendiliğinden tanınıp kaydedilebilir.

en: Track _Directory
tr: Parça _Dizini

en: Save _All Tracks
tr: _Tüm Parçaları Kaydet

en: All recorded tracks are automatically saved in the track directory
tr: Kaydedilen tüm parçalar kendiliğinden parça dizinine kaydedilir

en: Decide for Each _Track
tr: Her _Parça İçin Karar Ver

en: Tracks are temporarily recorded and can be saved if desired
tr: Parçalar geçici olarak tutulur ve istenirse kaydedilebilir

en: Record N_othing
tr: Hiç Bir Şey _Kaydetme

en: Stations are played without recording
tr: İstasyonlar kayıt yapılmadan oynatılır

en: M_inimum Duration
tr: _Asgari Süre

en: Tracks shorter than the minimum duration will be ignored
tr: Asgari süreden daha kısa parçalar göz ardı edilir

en: M_aximum Duration
tr: _Azami Süre

en: Recording ends when the maximum duration is reached
tr: Azami süreye ulaşıldığında kayıt biter

en: Search
tr: Ara

en: Search stations
tr: İstasyonları ara

en: Discover over 50,000 public stations
tr: 50.000’i aşkın genel istasyonu keşfedin

en: Popular Stations
tr: Gözde İstasyonlar

en: Discover New Stations
tr: Yeni İstasyonları Keşfet

en: The displayed information is provided by <a href="https://www.radio-browser.info/">radio-browser.info</a>. 
    Shortwave has no influence on the listed stations.
tr: Görüntülenen bilgiler <a href="https://www.radio-browser.info/">radio-browser.info</a> sağlanmaktadır. 
    Shortwave listelenen istasyonlar üzerinde etkisi yoktur.

en: Loading…
tr: Yükleniyor…

en: No Results
tr: Sonuç Yok

en: If the station you are looking for is missing, you can add it to the public database.
tr: Aradığınız istasyon eksik ise genel veri tabanına ekleyebilirsiniz.

en: Add Missing Station
tr: Eksik İstasyonu Ekle

en: Unable to Retrieve Station Data
tr: İstasyon Verileri Alınamadı

en: Try Again
tr: Tekrar Dene

en: _Play
tr: _Oynat

en: _Add to Library
tr: Kitaplığa _Ekle

en: _Remove From Library
tr: Kitaplıktan _Kaldır

en: Local Station
tr: Yerel İstasyon

en: This station exists only in your library, and is not part of the public database
tr: Bu istasyon yalnızca kitaplığınızda bulunur ve halka açık çevrim içi istasyon veri tabanının parçası değildir

en: Orphaned Station
tr: Yetim İstasyonlar

en: The information could not be updated, probably this station was removed from the public database
tr: Bilgiler güncellenemedi, büyük olasılıkla bu istasyon genel veri tabanından kaldırıldı

en: Information
tr: Bilgi

en: Language
tr: Dil

en: Tags
tr: Etiketler

en: Location
tr: Konum

en: Country
tr: Ülke

en: State
tr: Eyalet

en: Audio
tr: Ses

en: Bitrate
tr: Bit oranı

en: Codec
tr: Kodlayıcı

note: This is a noun/label for the station stream url
en: Stream
tr: Akış

en: Copy
tr: Kopyala

en: Edit
tr: Düzenle

en: The recorded track has been saved
tr: Kayıttaki parça kaydedildi

en: Save Track
tr: Parçayı Kaydet

en: Play Track
tr: Parçayı Çal

en: Cancel Recording
tr: Kaydı İptal Et

en: Station
tr: İstasyon

en: Save this track when recording is complete
tr: Kayıt tamamlandığında bu parçayı kaydet

en: Recording behaviour can be changed in <a href="">preferences</a>
tr: Kayıt davranışı <a href="">tercihlerden</a> değiştirilebilir

en: Saved
tr: Kaydedildi

en: Toggle Mute
tr: Sesi Aç/Kapat

en: Track no longer available
tr: Parça artık kullanılabilir değil

en: This track is currently not recorded
tr: Bu parça kaydedilmemiş

en: Playing “{}”
tr: “{}” Oynatılıyor

en: Active Playback
tr: Etkin Kayıttan Yürütme

en: Don't Record
tr: Kaydetme

en: Not Recorded
tr: Kaydedilmedi

en: Ignored Track
tr: Yok Sayılan Parça

en: Recording…
tr: Kaydediliyor…

en: Recorded
tr: Kaydedildi

en: Below Threshold
tr: Eşiğin Altında

en: Cancelled
tr: İptal Edildi

en: Recording is deactivated in preferences
tr: Kayıt tercihlerden kayıt devre dışı bırakıldı

en: The track contains a word that is on the ignore list
tr: Parça yok sayılanlar listesinden bir sözcük içeriyor

en: The track wasn't played from the beginning, so it can't be fully recorded
tr: Parça baştan çalınmadı, bu nedenle tümüyle kaydedilemiyor

en: The track will be recorded until a new track gets played
tr: Yeni parça algılanana dek geçerli parça kaydedilecek

en: The track has been temporarily recorded
tr: Parça geçici olarak kaydedildi

en: The maximum recording duration has been reached
tr: Azami kayıt süresi aşıldı

en: The track has been discarded as the duration was below the set threshold
tr: Süre ayarlanan eşiğin altında olduğu için parça gözden çıkarıldı

en: Recording has been cancelled
tr: Kayıt iptal edildi

en: Google Cast Device
tr: Google Cast Aygıtı

en: Unknown Model
tr: Bilinmeyen Model

en: Donate
tr: Bağış Yap

en: Select Station Cover
tr: İstasyon Kapağı Seç

en: Show Details
tr: Ayrıntıları Göster

en: Welcome to {}
tr: {} uygulamasına hoş geldiniz

en: Select Save Directory
tr: Kayıt Dizini Seç

en: _Select
tr: _Seç

en: {} min | {} min
tr[0]: {} dk

en: {} sec | {} sec
tr[0]: {} sn

en: Copied
tr: Kopyalandı

en: No Permission for Background Playback
tr: Arka Planda Oynatım İzni Yok

en: “Run in Background” must be allowed for this app in system settings.
tr: Sistem ayarlarında bu uygulama için "Arka Planda Çalış" seçeneğine izin verilmelidir.

en: Try Anyway
tr: Yine De Dene

en: Disable Background Playback
tr: Arka Planda Oynatmayı Devre Dışı Bırak

en: {} hour | {} hours
tr[0]: {} saat

en: {} minute | {} minutes
tr[0]: {} dakika

en: {} second | {} seconds
tr[0]: {} saniye

en: 0 seconds
tr: 0 saniye
