shortwave master - en to he translation catalogue (160 entries)

en: Internet Radio Player
he: נגן רדיו מהאינטרנט

note: General
en: Listen to internet radio
he: האזנה לתחנת רדיו

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Gradio;Radio;Stream;Wave;
he: רדיו;תחנות;תחנה;מוזיקה;הזרמה;גל;תדר;חדשות;

en: Shortwave is an internet radio player that provides access to a station database with over 50,000 stations.
he: Shortwave הוא נגן רדיו אינטרנט המספק גישה למסד נתונים עם למעלה מ־50,000 תחנות.

en: Features:
he: תכונות:

en: Create your own library where you can add your favorite stations
he: יצירת ספרייה משלך אליה ניתן להוסיף את התחנות המועדפות עליך

en: Easily search and discover new radio stations
he: חיפוש קל לגילוי תחנות רדיו חדשות

en: Automatic recognition of tracks, with the possibility to save them individually
he: זיהוי אוטומטי של רצועות, עם אפשרות לשמור אותן בנפרד

en: Responsive application layout, compatible for small and large screens
he: פריסת היישום משתנה ומגיבה, מתאימה למסכים קטנים וגדולים כאחד

en: Play audio on supported network devices (e.g. Google Chromecasts)
he: ניגון שמע בהתקני רשת נתמכים (למשל Google Chromecasts)

en: Seamless integration into the GNOME desktop environment
he: שילוב חלק בסביבת שולחן העבודה GNOME

en: Add Local Station
he: הוספת תחנה מקומית

en: Change Station Cover
he: שינוי תמונת תחנה

en: This station will only be added to your library. If you want it to be available to everyone, you should add it to the <a href="https://www.radio-browser.info/add">public database</a>.
he: התחנה הזאת תתווסף רק לספרייה שלך. כדי שתהיה זמינה לכולם, יש להוסיף אותה ל<a href="https://www.radio-browser.info/add">מסד הנתונים הציבורי</a>.

en: Name
he: שם

en: Stream URL
he: כתובת URL להזרמה

en: Add Station
he: הוספת תחנה

en: Connect Device
he: חיבור התקן

en: Searching for Devices…
he: מחפש אחר התקנים…

en: Search for Devices
he: חיפוש התקנים

en: No Devices Available
he: אין התקנים זמינים

en: No supported Google Cast device found
he: לא נמצאו התקני Google Cast נתמכים

en: Disconnect From Device
he: ניתוק מההתקן

en: General
he: כללי

[ctx: shortcut window]
en: Open shortcut window
he: פתיחת חלון צירופי מקשים

[ctx: shortcut window]
en: Open application menu
he: פתיחת תפריט היישום

[ctx: shortcut window]
en: Open preferences
he: פתיחת העדפות

[ctx: shortcut window]
en: Close the window
he: סגירת החלון

[ctx: shortcut window]
en: Quit the application
he: יציאה מהיישום

en: Playback
he: ניגון

[ctx: shortcut window]
en: Toggle playback
he: שינוי מצב הניגון

en: Volume
he: עוצמת שמע

[ctx: shortcut window]
en: Toggle mute
he: החלפת מצב השתקה

[ctx: shortcut window]
en: Increase volume
he: הגברת עוצמת שמע

[ctx: shortcut window]
en: Decrease volume
he: החלשת עוצמת שמע

en: Browse Stations
he: עיון בתחנות

en: Main Menu
he: תפריט ראשי

en: _Add New Stations
he: הוספת תחנות _חדשות

en: _Sorting
he: _מיון

en: _Name
he: _שם

en: _Language
he: _שפה

en: _Country
he: _ארץ

en: S_tate
he: _מדינה

en: _Bitrate
he: קצב _סיביות

en: _Ascending
he: סדר _עולה

en: _Descending
he: סדר _יורד

en: _Open radio-browser.info <sup>↗</sup>
he: _פתיחת radio-browser.info ‏<sup>↖</sup>

en: _Preferences
he: _העדפות

en: _Keyboard Shortcuts
he: _צירופי מקשים

en: _About Shortwave
he: _על אודות Shortwave

en: _Quit
he: י_ציאה

en: Add _Local Station
he: הוספת תחנה מ_קומית

en: Play
he: השמעה

en: Stop
he: עצירה

en: Buffering…
he: מתבצעת אגירה…

en: SHORTWAVE INTERNET RADIO
he: אינטרנט רדיו SHORTWAVE

en: No Playback
he: אין השמעה

en: Close
he: סגירה

en: Restore Window
he: שחזור חלון

en: Enable Gadget Mode
he: הפעלת מצב גאדג׳ט

en: Show Station Details
he: הצגת פרטי התחנה

en: No Tracks
he: אין רצועות

en: Played tracks will appear here
he: רצועות שנוגנו תופענה כאן

en: An error occurred
he: אירעה שגיאה

en: _Background Playback
he: נגינה ב_רקע

en: Playback continues when window is closed
he: הנגינה נמשכת כשהחלון סגור

en: _Notifications
he: ה_תרעות

en: Show desktop notifications when a new track gets played
he: הצגת התראות בשולחן העבודה כשרצועה חדשה מתנגנת

en: Recording
he: הקלטה

en: Tracks are automatically recognised based on the station stream metadata and can be saved.
he: רצועות מזוהות אוטומטית באמצעות מידע על מידע של תזרים התחנה וניתן לשמור אותן.

en: Track _Directory
he: _תיקיית רצועות

en: Save _All Tracks
he: שמירת _כל הרצועות

en: All recorded tracks are automatically saved in the track directory
he: כל הרצועות המוקלטות נשמרות אוטומטית בתיקיית הרצועות

en: Decide for Each _Track
he: להחליט _לכל רצועה

en: Tracks are temporarily recorded and can be saved if desired
he: הרצועות מוקלטות באופן זמני וניתן לשמור אותן בהתאם לרצון

en: Record N_othing
he: לא להקליט _כלום

en: Stations are played without recording
he: תחנות מתנגנות ללא הקלטה

en: M_inimum Duration
he: משך מ_זערי

en: Tracks shorter than the minimum duration will be ignored
he: רצועות קצרות מהמשך המזערי לא תיכללנה

en: M_aximum Duration
he: מ_שך מרבי

en: Recording ends when the maximum duration is reached
he: ההקלטה מסתיימת עם הגעה לאורך המרבי

en: Search
he: חיפוש

en: Search stations
he: חיפוש תחנות

en: Discover over 50,000 public stations
he: חשיפה ללמעלה מ־50,000 תחנות

en: Popular Stations
he: תחנות נפוצות

en: Discover New Stations
he: גילוי תחנות חדשות

en: The displayed information is provided by <a href="https://www.radio-browser.info/">radio-browser.info</a>. 
    Shortwave has no influence on the listed stations.
he: הפרטים המוצגים מסופקים על ידי <a href="https://www.radio-browser.info/">radio-browser.info</a>. 
    ל־Shortwave אין השפעה על התחנות המוצגות.

en: Loading…
he: בטעינה…

en: No Results
he: אין תוצאות

en: If the station you are looking for is missing, you can add it to the public database.
he: אם התחנה שחיפשת חסרה, אפשר להוסיף אותה למסד הנתונים הציבורי.

en: Add Missing Station
he: הוספת תחנה חסרה

en: Unable to Retrieve Station Data
he: לא ניתן למשוך נתונים על התחנה

en: Try Again
he: לנסות שוב

en: _Play
he: ה_שמעה

en: _Add to Library
he: הו_ספה לספרייה

en: _Remove From Library
he: ה_סרה מהספרייה

en: Local Station
he: תחנה מקומית

en: This station exists only in your library, and is not part of the public database
he: תחנה זו קיימת רק בספרייה שלך, ואינה חלק ממסד הנתונים הציבורי של תחנות

en: Orphaned Station
he: תחנה יתומה

en: The information could not be updated, probably this station was removed from the public database
he: אי אפשר לעדכן את המידע, כנראה כיוון שהתחנה הזאת הוסרה ממסד הנתונים הציבורי המקוון על תחנות

en: Information
he: מידע

en: Language
he: שפה

en: Tags
he: תגיות

en: Location
he: מיקום

en: Country
he: ארץ

en: State
he: מדינה

en: Audio
he: שמע

en: Bitrate
he: קצב סיביות

en: Codec
he: מקודד

note: This is a noun/label for the station stream url
en: Stream
he: הזרמה

en: Copy
he: העתקה

en: Edit
he: עריכה

en: The recorded track has been saved
he: הרצועה המוקלטת נשמרה

en: Save Track
he: שמירת רצועה

en: Play Track
he: נגינת רצועה

en: Cancel Recording
he: ביטול הקלטה

en: Station
he: תחנה

en: Save this track when recording is complete
he: לשמור את הרצועה הזאת כשההקלטה מסתיימת

en: Recording behaviour can be changed in <a href="">preferences</a>
he: אפשר לשנות את התנהגות ההקלטה ב<a href="">העדפות</a>

en: Saved
he: נשמרה

en: Toggle Mute
he: החלפת מצב השתקה

en: Track no longer available
he: הרצועה אינה זמינה עוד

en: This track is currently not recorded
he: הרצועה הזאת לא מוקלטת כרגע

en: Playing “{}”
he: „{}” מתגנן

en: Active Playback
he: נגינה פעילה

en: Don't Record
he: לא להקליט

en: Not Recorded
he: לא הוקלט

en: Ignored Track
he: רצועה שנפסחה

en: Recording…
he: מתבצעת הקלטה…

en: Recorded
he: הוקלט

en: Below Threshold
he: מתחת לסף

en: Cancelled
he: בוטלה

en: Recording is deactivated in preferences
he: ההקלטה מושבתת בהעדפות

en: The track contains a word that is on the ignore list
he: הרצועה מכילה מילה ברשימת ההתעלמות

en: The track wasn't played from the beginning, so it can't be fully recorded
he: הרצועה לא התנגנה בהתחלה, לכאן לא ניתן להקליט אותה במלואה

en: The track will be recorded until a new track gets played
he: הרצועה תוקלט עד שרצועה חדשה תנוגן

en: The track has been temporarily recorded
he: הרצועה הזאת הוקלטה באופן זמני

en: The maximum recording duration has been reached
he: הגעת לתקורת משך ההקלטה האפשרי

en: The track has been discarded as the duration was below the set threshold
he: הרצועה נפסחה כיוון שמשך ההשמעה היה מתחת לסף שהוגדר

en: Recording has been cancelled
he: ההקלטה בוטלה

en: Google Cast Device
he: התקן Google Cast

en: Unknown Model
he: דגם לא ידוע

en: Donate
he: תרומה

en: Select Station Cover
he: בחירת תמונת תחנה

en: Show Details
he: הצגת פרטים

en: Welcome to {}
he: ברוך בואך אל ‏{}‏

en: Select Save Directory
he: בחירת תיקיית שמירה

en: _Select
he: _בחירה

en: {} min | {} min
he[0]: דקה
he[1]: 2 דק׳
he[2]: {} דק׳
he[3]: {} דק׳

en: {} sec | {} sec
he[0]: שנ׳
he[1]: 2 שנ׳
he[2]: {} שנ׳
he[3]: {} שנ׳

en: {} kbit/s
he: {} ק״ב/שנייה

en: Copied
he: הועתק

en: No Permission for Background Playback
he: אין הרשאה לנגינה ברקע

en: “Run in Background” must be allowed for this app in system settings.
he: יש להרשות „הרצה ברקע” ליישום הזה בהגדרות המערכת.

en: Try Anyway
he: לנסות בכל זאת

en: Disable Background Playback
he: השבתת נגינה ברקע

en: {} hour | {} hours
he[0]: שעה
he[1]: שעתיים
he[2]: {} שעות
he[3]: {} שעות

en: {} minute | {} minutes
he[0]: דקה
he[1]: שתי דקות
he[2]: {} דקות
he[3]: {} דקות

en: {} second | {} seconds
he[0]: שנייה
he[1]: שתי שניות
he[2]: {} שניות
he[3]: {} שניות

en: 0 seconds
he: 0 שניות
