shortwave master - en to da translation catalogue (113 entries)

en: @NAME@
da: @NAVN@

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Gradio;Radio;Stream;Wave;
da: Gradio;Radio;Stream;Strøm;Wave;Bølge;

note: General
en: Listen to internet radio
da: Lyt til internetradio

en: Shortwave is an internet radio player that provides access to a station database with over 30,000 stations.
da: Shortwave er en internetradioafspiller, som giver adgang til en database med over 30.000 stationer.

en: Features:
da: Funktioner:

en: Create your own library where you can add your favorite stations
da: Opret dit eget bibliotek hvor du kan tilføje dine favoritstationer

en: Easily search and discover new radio stations
da: Det er let at søge efter og opdage nye radiostationer

en: Automatic recognition of songs, with the possibility to save them individually
da: Automatisk genkendelse af sange med mulighed for at gemme dem enkeltvis

en: Responsive application layout, compatible for small and large screens
da: Programlayoutet tilpasser sig automatisk på både små og store skærme

en: Play audio on supported network devices (e.g. Google Chromecasts)
da: Afspil lyd på understøttede netværksenheder (f.eks. Google Chromecasts)

en: Seamless integration into the GNOME desktop environment
da: Perfekt integration i GNOME-skrivebordsmiljøet

en: Create new station
da: Opret ny station

en: Create New Station
da: Opret ny station

en: You can decide if you want the new station to be visible for all users worldwide or if you want to create a local station.
da: Du bestemmer, om den nye station skal være synlig for alle brugere i hele verden, eller om du vil oprette en lokal station.

en: Create _Public Station
da: Opret _offentlig station

en: Create _Local Station
da: Opret _lokal station

en: Create Local Station
da: Opret lokal station

en: Change station image
da: Ændr stationens billede

en: Name
da: Navn

en: Stream URL
da: Stream-URL

en: Create Station
da: Opret station

en: Discover
da: Opdag

en: Search
da: Søg

en: Most Voted Stations
da: Stationer med flest stemmer

en: Trending
da: Trend

en: Other Users Are Listening To…
da: Andre brugere lytter til …

en: Previous
da: Forrige

en: Next
da: Næste

en: General
da: Generelt

[ctx: shortcut window]
en: Open shortcut window
da: Åbn genvejsvindue

[ctx: shortcut window]
en: Open application menu
da: Åbn programmenu

[ctx: shortcut window]
en: Open preferences
da: Åbn indstillinger

[ctx: shortcut window]
en: Close the window
da: Luk vinduet

[ctx: shortcut window]
en: Quit the application
da: Afslut programmet

en: Playback
da: Afspilning

[ctx: shortcut window]
en: Toggle playback
da: Start/stop afspilning

en: Add Stations
da: Tilføj stationer

en: Main Menu
da: Hovedmenu

en: Library
da: Bibliotek

en: _Discover New Stations
da: _Opdag nye stationer

en: _Enable Mini Player
da: Aktivér _miniafspiller

en: _Sorting
da: _Sortering

en: _Name
da: _Navn

en: _Language
da: _Sprog

en: _Country
da: _Land

en: S_tate
da: _Delstat

en: _Votes
da: St_emmer

en: _Bitrate
da: _Bithastighed

en: _Ascending
da: S_tigende

en: _Descending
da: _Faldende

en: _Open radio-browser.info <sup>↗</sup>
da: _Åbn radio-browser.info <sup>↗</sup>

en: _Create New Station
da: _Opret ny station

en: _Preferences
da: _Indstillinger

en: _Keyboard Shortcuts
da: _Tastaturgenveje

en: _About Shortwave
da: _Om Shortwave

en: SHORTWAVE INTERNET RADIO
da: SHORTWAVE INTERNETRADIO

en: No Playback
da: Ingen afspilning

en: Close
da: Luk

en: Resize
da: Ændr størrelse

en: Votes
da: Stemmer

en: Change the sorting of the search results
da: Ændr rækkefølgen af søgeresultaterne

en: No Results
da: Ingen resultater

en: Try using a different search term
da: Prøv en anden søgeterm

en: Search Results
da: Søgeresultater

en: Searching…
da: Søger …

en: Features
da: Funktioner

en: _Notifications
da: _Underretninger

en: Show desktop notifications when a new song gets played
da: Vis skrivebordsunderretninger når der afspilles en ny sang

en: An error occurred
da: Der opstod en fejl

en: Play
da: Afspil

en: Station Menu
da: Stationsmenu

en: _Show Station Details
da: Vis _detaljer om stationen

en: Stream to a _Device
da: Stream til en _enhed

en: No Songs Detected
da: Ingen sange registreret

en: Songs are automatically recognized using the stream metadata.
    
    If the station does not send any metadata, no songs can be recognized.
da: Sangene genkendes automatisk med strømmens metadata.
    
    Hvis stationen ikke sender nogen metadata, så kan sangene ikke genkendes.

en: Saved songs are located in your Music folder.
da: Gemte sange findes i din musikmappe.

en: _Open
da: _Åbn

en: Save recorded song
da: Gem sang som er blevet optaget

en: _Play Station
da: _Lyt til station

en: _Add to Library
da: _Tilføj til bibliotek

en: _Remove From Library
da: _Fjern fra bibliotek

en: Local Station
da: Lokal station

en: This station exists only in your library, and is not part of the public online station database.
da: Denne station findes kun i dit bibliotek og er ikke del af den offentlige online stationsdatabase.

en: Orphaned Station
da: Forældreløs station

en: The information could not be updated, probably this station was removed from the public online station database.
da: Informationen kunne ikke opdateres. Sandsynligvis er stationen blevet fjernet fra den offentlige online stationsdatabase.

en: Language
da: Sprog

en: Tags
da: Mærkater

en: Location
da: Lokalitet

en: Country
da: Land

en: State
da: Delstat

en: Audio
da: Lyd

en: Bitrate
da: Bithastighed

en: Copy
da: Kopiér

en: Stream to a Device
da: Stream til en enhed

en: Audio playback can be streamed to a network device (requires Google Cast support).
da: Lyd kan streames til en netværksenhed (kræver understøttelse af Google Cast).

en: No Devices Found
da: Ingen enheder fundet

en: Search Again
da: Søg igen

en: Search Completed
da: Søgning færdig

en: Searching for Devices…
da: Søger efter enheder …

en: Main View
da: Hovedoversigt

note: Fallback to xdg-home when xdg-music is not available
en: Unable to access music directory. Saving song in home directory.
da: Kan ikke tilgå mappen til musik; gemmer sange i hjemmemappen.

en: Station cannot be streamed. URL is not valid.
da: Kan ikke streame stationen. URL'en er ugyldig.

en: Cannot save song.
da: Kan ikke gemme sang.

en: Select station image
da: Vælg stationens billede

note: TODO: Implement show-server-stats action
en: Show statistics
da: Vis statistik

en: Browse over 50,000 stations
da: Gennemse over 50.000 stationer

en: Add new station
da: Tilføj ny station

en: Your favorite station is missing?
da: Mangler din favoritstation?

en: Open website
da: Åbn websted

en: Powered by radio-browser.info
da: Anvender radio-browser.info

en: Station data could not be received.
da: Kunne ikke modtage stationsdata.

en: Welcome to {}
da: Velkommen til {}

en: The number of results is limited to {} item. Try using a more specific search term. | The number of results is limited to {} items. Try using a more specific search term.
da[0]: Antallet af resultater er begrænset til {} element. Prøv at bruge en mere specifik søgeterm.
da[1]: Antallet af resultater er begrænset til {} elementer. Prøv at bruge en mere specifik søgeterm.
