shortwave master - en to fi translation catalogue (156 entries)

en: Internet Radio Player
fi: Nettiradioasemien soitin

note: General
en: Listen to internet radio
fi: Kuuntele internetradiota

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Gradio;Radio;Stream;Wave;
fi: Gradio;Radio;Stream;Wave;suoratoisto;nettiradio;

en: Shortwave is an internet radio player that provides access to a station database with over 50,000 stations.
fi: Shortwave on internetradioasemien toistamiseen tarkoitettu sovellus, joka tarjoaa yli 50 000 aseman tietokannan.

en: Features:
fi: Ominaisuudet:

en: Create your own library where you can add your favorite stations
fi: Luo oma kirjasto, johon voit lisätä omat suosikkiasemasi

en: Easily search and discover new radio stations
fi: Etsi ja löydä vaivatta uusia radioasemia

en: Automatic recognition of tracks, with the possibility to save them individually
fi: Kappaleiden automaattinen tunnistaminen ja mahdollisuus tallentaa yksittäisiä kappaleita

en: Responsive application layout, compatible for small and large screens
fi: Mukautuva sovelluksen asettelu, yhteensopiva pienien ja suurien näyttöjen kanssa

en: Play audio on supported network devices (e.g. Google Chromecasts)
fi: Toista ääntä tuetuilla verkkolaitteilla (esim. Google Chromecast)

en: Seamless integration into the GNOME desktop environment
fi: Saumaton integraatio Gnome-työpöytäympäristöön

en: Add Local Station
fi: Lisää paikallinen asema

en: Change Station Cover
fi: Vaihda aseman kansikuva

en: This station will only be added to your library. If you want it to be available to everyone, you should add it to the <a href="https://www.radio-browser.info/add">public database</a>.
fi: Tämä asema lisätään vain sinun kirjastoosi. Jos haluat sen olevan saataville myös muille, lisää asema <a href="https://www.radio-browser.info/add">julkiseen tietokantaan</a>.

en: Name
fi: Nimi

en: Stream URL
fi: Suoratoiston URL-osoite

en: Add Station
fi: Lisää asema

en: Connect Device
fi: Yhdistä laite

en: Searching for Devices…
fi: Etsitään laitteita…

en: Search for Devices
fi: Etsi laitteita

en: No Devices Available
fi: Ei laitteita saatavilla

en: No supported Google Cast device found
fi: Tuettua Google Cast -laitetta ei löytynyt

en: Disconnect From Device
fi: Katkaise yhteys laitteeseen

en: Browse Stations
fi: Selaa asemia

en: Main Menu
fi: Päävalikko

en: _Add New Stations
fi: _Lisää uusia asemia

en: _Sorting
fi: _Järjestys

en: _Name
fi: _Nimi

en: _Language
fi: _Kieli

en: _Country
fi: _Maa

en: S_tate
fi: _Osavaltio

en: _Bitrate
fi: _Bittinopeus

en: _Ascending
fi: _Nouseva

en: _Descending
fi: _Laskeva

en: _Open radio-browser.info <sup>↗</sup>
fi: _Avaa radio-browser.info <sup>↗</sup>

en: _Preferences
fi: _Asetukset

en: _Keyboard Shortcuts
fi: _Pikanäppäimet

en: _About Shortwave
fi: _Tietoja - Shortwave

en: _Quit
fi: _Lopeta

en: Add _Local Station
fi: Lisää _paikallinen asema

en: Play
fi: Toista

en: Stop
fi: Pysäytä

en: Buffering…
fi: Puskoroidaan…

en: No Playback
fi: Mitään ei toisteta

en: Close
fi: Sulje

en: Restore Window
fi: Palauta ikkuna

en: Enable Gadget Mode
fi: Käytä pienoissoitinta

en: Show Station Details
fi: Näytä aseman tiedot

en: No Tracks
fi: Ei kappaleita

en: Played tracks will appear here
fi: Toistetut kappaleet näkyvät tässä

en: An error occurred
fi: Tapahtui virhe

en: General
fi: Yleiset

en: Playback
fi: Toisto

en: _Background Playback
fi: _Toisto taustalla

en: Playback continues when window is closed
fi: Toisto jatkuu kun ikkuna on suljettu

en: _Notifications
fi: _Ilmoitukset

en: Show desktop notifications when a new track gets played
fi: Näytä työpöytäilmoitus kun uusi kappale alkaa soida

note: Translators: This is a noun / preferences group title
en: Recording
fi: Nauhoitus

en: Tracks are automatically recognised based on the station stream metadata and can be saved.
fi: Kappaleet tunnistetaan automaattisesti käyttäen suoratoiston metatietoja, ja kappaleet voidaan tallentaa.

en: Track _Directory
fi: _Kappalekansio

en: Save _All Tracks
fi: Tallenna _kaikki kappaleet

en: All recorded tracks are automatically saved in the track directory
fi: Kaikki nauhoitetut kappaleet tallennetaan automaattisesti kappalekansioon

en: Decide for Each _Track
fi: _Kysy joka kappaleen kohdalla

en: Tracks are temporarily recorded and can be saved if desired
fi: Kappaleet nauhoitetaan väliaikaisesti, ja ne voidaan tallentaa niin halutessa

en: Record N_othing
fi: _Älä nauhoita mitään

en: Stations are played without recording
fi: Asemat toistetaan ilman nauhoitusta

en: M_inimum Duration
fi: _Vähimmäiskesto

en: Tracks shorter than the minimum duration will be ignored
fi: Kappaleita, jotka ovat alle vähimmäiskestorajan, ei huomioida

en: M_aximum Duration
fi: _Enimmäiskesto

en: Recording ends when the maximum duration is reached
fi: Nauhoitus päättyy, kun enimmäiskesto täyttyy

en: Search
fi: Etsi

en: Search stations
fi: Etsi asemia

en: Discover over 50,000 public stations
fi: Selaa yli 50 000:tta julkista asemaa

en: Popular Stations
fi: Suositut asemat

en: Discover New Stations
fi: Löydä uusia asemia

en: The displayed information is provided by <a href="https://www.radio-browser.info/">radio-browser.info</a>.
                                      Shortwave has no influence on the listed stations.
fi: Näytettävät tiedot toimittaa <a href="https://www.radio-browser.info/">radio-browser.info</a>.
                                      Shortwave ei vaikuta lueteltaviin asemiin.

en: Loading…
fi: Ladataan…

en: No Results
fi: Ei tuloksia

en: If the station you are looking for is missing, you can add it to the public database.
fi: Jos etsimäsi asema puuttuu, voit lisätä sen julkiseen tietokantaan.

en: Add Missing Station
fi: Lisää puuttuva asema

en: Unable to Retrieve Station Data
fi: Aseman tietojen noutaminen ei onnistunut

en: Try Again
fi: Yritä uudelleen

[ctx: shortcut window]
en: Open shortcut window
fi: Avaa pikanäppäinten ikkuna

[ctx: shortcut window]
en: Open application menu
fi: Avaa sovellusvalikko

[ctx: shortcut window]
en: Open preferences
fi: Avaa asetukset

[ctx: shortcut window]
en: Close the window
fi: Sulje ikkuna

[ctx: shortcut window]
en: Quit the application
fi: Lopeta sovellus

[ctx: shortcut window]
en: Toggle playback
fi: Toisto päällä/pois

en: Volume
fi: Äänenvoimakkuus

[ctx: shortcut window]
en: Toggle mute
fi: Mykistys päällä/pois

[ctx: shortcut window]
en: Increase volume
fi: Lisää äänenvoimakkuutta

[ctx: shortcut window]
en: Decrease volume
fi: Vähennä äänenvoimakkuutta

en: _Play
fi: _Toista

en: _Add to Library
fi: _Lisää kirjastoon

en: _Remove From Library
fi: _Poista kirjastosta

en: Local Station
fi: Paikallinen asema

en: This station exists only in your library, and is not part of the public database
fi: Tämä asema on olemassa vain kirjastossasi, eikä se ole osa julkista tietokantaa

en: Orphaned Station
fi: Hylätty asema

en: The information could not be updated, probably this station was removed from the public database
fi: Tietoja ei voitu päivittää. Tämä asema todennäköisesti poistettiin julkisesta tietokannasta

en: Information
fi: Tiedot

en: Language
fi: Kieli

en: Tags
fi: Tunnisteet

en: Location
fi: Sijainti

en: Country
fi: Maa

en: State
fi: Tila

en: Audio
fi: Ääni

en: Bitrate
fi: Bittinopeus

en: Codec
fi: Koodekki

note: This is a noun/label for the station stream url
en: Stream
fi: Suoratoisto

en: Copy
fi: Kopioi

en: Edit
fi: Muokkaa

en: The recorded track has been saved
fi: Nauhoitettu kappale on tallennettu

en: Save Track
fi: Tallenna kappale

en: Play Track
fi: Toista kappale

en: Cancel Recording
fi: Peru nauhoitus

en: Station
fi: Asema

en: Save this track when recording is complete
fi: Tallenna tämä kappale kun nauhoitus valmistuu

en: Recording behaviour can be changed in <a href="">preferences</a>
fi: Nauhoituksen toimintaa voi muuttaa <a href="">asetuksissa</a>

en: Saved
fi: Tallennettu

en: Toggle Mute
fi: Mykistys päällä/pois

en: Track no longer available
fi: Kappale ei ole enää saatavilla

en: This track is currently not being recorded
fi: Tätä kappaletta ei nauhoiteta tällä hetkellä

en: Playing “{}”
fi: Toistetaan “{}”

en: Active Playback
fi: Aktiivinen toisto

en: Don't Record
fi: Älä nauhoita

en: Not Recorded
fi: Ei nauhoitettu

en: Ignored Track
fi: Sivuutettu kappale

en: Recording…
fi: Nauhoitetaan…

en: Recorded
fi: Nauhoitettu

en: Below Threshold
fi: Alle rajan

en: Cancelled
fi: Peruttu

en: Recording is deactivated in preferences
fi: Nauhoitus on poistettu käytöstä asetuksissa

en: The track contains a word that is on the ignore list
fi: Kappale sisältää sivuutusluettelossa olevan sanan

en: The track wasn't played from the beginning, so it can't be fully recorded
fi: Kappaletta ei toistettu alusta saakka, joten sitä ei voi täysin nauhoittaa

en: The track will be recorded until a new track gets played
fi: Nykyinen kappale nauhoitetaan siihen saakka, kunnes uusi kappale toistetaan

en: The track has been temporarily recorded
fi: Kappale on nauhoitettu väliaikaisesti

en: The maximum recording duration has been reached
fi: Nauhoituksen enimmäisraja tuli vastaan

en: The track has been discarded as the duration was below the set threshold
fi: Kappale hylättiin, koska sen kesto oli alle asetetun vähimmäisrajan

en: Recording has been cancelled
fi: Nauhoitus on peruttu

en: Google Cast Device
fi: Google Cast -laite

en: Unknown Model
fi: Tuntematon malli

en: Donate
fi: Lahjoita

en: Select Station Cover
fi: Valitse aseman kansikuva

en: Show Details
fi: Näytä tiedot

en: Welcome to {}
fi: Tervetuloa, käytössäsi on {}

en: Select Save Directory
fi: Valitse tallennuskansio

en: _Select
fi: _Valitse

en: {} sec | {} sec
fi[0]: {} s
fi[1]: {} s

en: Copied
fi: Kopioitu

en: No Permission for Background Playback
fi: Ei oikeutta taustatoistoon

en: “Run in Background” must be allowed for this app in system settings.
fi: “Suorita taustalla” tulee olla sallittu tämän sovelluksen osalta järjestelmän asetuksissa.

en: Try Anyway
fi: Yritä silti

en: Disable Background Playback
fi: Poista taustatoisto käytöstä

en: {} hour | {} hours
fi[0]: {} tunti
fi[1]: {} tuntia

en: {} minute | {} minutes
fi[0]: {} minuutti
fi[1]: {} minuuttia

en: {} second | {} seconds
fi[0]: {} sekunti
fi[1]: {} sekuntia
