shortwave master - en to fr translation catalogue (152 entries)

en: Internet Radio Player
fr: Lecteur de radios internet

note: General
en: Listen to internet radio
fr: Écouter une radio internet

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Gradio;Radio;Stream;Wave;
fr: Gradio;radio;stream;flux;wave;diffusion;

en: Shortwave is an internet radio player that provides access to a station database with over 50,000 stations.
fr: Shortwave est un lecteur de radios internet qui permet d’accéder à une base de données de plus de 50 000 stations.

en: Features:
fr: Fonctionnalités :

en: Create your own library where you can add your favorite stations
fr: Créez votre propre bibliothèque où ajouter vos stations préférées

en: Easily search and discover new radio stations
fr: Cherchez et découvrez de nouvelles stations de radio

en: Automatic recognition of tracks, with the possibility to save them individually
fr: Reconnaissance automatique des pistes, avec possibilité de les enregistrer individuellement

en: Responsive application layout, compatible for small and large screens
fr: Interface adaptative, compatible avec les petits et grands écrans

en: Play audio on supported network devices (e.g. Google Chromecasts)
fr: Diffusion audio sur les appareils réseau pris en charge (par exemple les Google Chromecasts)

en: Seamless integration into the GNOME desktop environment
fr: Intégration transparente à l’environnement de bureau GNOME

en: Add Local Station
fr: Ajouter une station locale

en: Change Station Cover
fr: Modifier l’image de la station

en: This station will only be added to your library. If you want it to be available to everyone, you should add it to the <a href="https://www.radio-browser.info/add">public database</a>.
fr: Cette station ne sera ajoutée qu’à votre bibliothèque. Pour la rendre disponible à tous, ajoutez-la à la <a href="https://www.radio-browser.info/add">base de données publique</a>.

en: Name
fr: Nom

en: Stream URL
fr: URL du flux

en: Add Station
fr: Ajouter une station

en: Connect Device
fr: Connecter un appareil

en: Searching for Devices…
fr: Recherche d’appareils…

en: Search for Devices
fr: Rechercher des appareils

en: No Devices Available
fr: Aucun appareil disponible

en: No supported Google Cast device found
fr: Aucun service Google Cast pris en charge trouvé

en: Disconnect From Device
fr: Déconnecter de l’appareil

en: General
fr: Général

[ctx: shortcut window]
en: Open shortcut window
fr: Ouvrir la fenêtre des raccourcis

[ctx: shortcut window]
en: Open application menu
fr: Ouvrir le menu application

[ctx: shortcut window]
en: Open preferences
fr: Ouvrir les préférences

[ctx: shortcut window]
en: Close the window
fr: Fermer la fenêtre

[ctx: shortcut window]
en: Quit the application
fr: Quitter l’application

en: Playback
fr: Lecture

[ctx: shortcut window]
en: Toggle playback
fr: Basculer la lecture

[ctx: shortcut window]
en: Toggle mute
fr: Basculer la sourdine

[ctx: shortcut window]
en: Increase volume
fr: Augmenter le volume

[ctx: shortcut window]
en: Decrease volume
fr: Réduire le volume

en: Browse Stations
fr: Parcourir les stations

en: Main Menu
fr: Menu principal

en: _Add New Stations
fr: _Ajouter de nouvelles stations

en: _Sorting
fr: _Tri

en: _Name
fr: _Nom

en: _Language
fr: _Langue

en: _Country
fr: _Pays

en: S_tate
fr: É_tat

en: _Bitrate
fr: Débit _binaire

en: _Ascending
fr: C_roissant

en: _Descending
fr: _Décroissant

en: _Open radio-browser.info <sup>↗</sup>
fr: _Ouvrir radio-browser.info <sup>↗</sup>

en: _Preferences
fr: _Préférences

en: _Keyboard Shortcuts
fr: _Raccourcis clavier

en: _About Shortwave
fr: À _propos de Shortwave

en: _Quit
fr: _Quitter

en: Add _Local Station
fr: Ajouter une station _locale

en: Play
fr: Lecture

en: Stop
fr: Arrêter

en: Buffering…
fr: Chargement…

en: SHORTWAVE INTERNET RADIO
fr: RADIO INTERNET SHORTWAVE

en: No Playback
fr: Pas de lecture

en: Close
fr: Fermer

en: Restore Window
fr: Restaurer la fenêtre

en: Enable Gadget Mode
fr: Activer le mode gadget

en: Show Station Details
fr: Montrer les informations de la station

en: No Tracks
fr: Aucune piste

en: Played tracks will appear here
fr: Les pistes lues apparaitront ici

en: An error occurred
fr: Une erreur s’est produite

en: _Background Playback
fr: Lecture en arrière-_plan

en: Playback continues when window is closed
fr: La lecture continue quand la fenêtre est fermée

en: Show desktop notifications when a new track gets played
fr: Afficher une notification système lorsqu’une nouvelle piste commence

en: Recording
fr: Enregistrement

en: Tracks are automatically recognised based on the station stream metadata and can be saved.
fr: Les pistes sont automatiquement reconnues d’après les métadonnées du flux de la station et peuvent être enregistrées.

en: Track _Directory
fr: _Répertoire des pistes

en: Save _All Tracks
fr: Conserver _toutes les pistes

en: All recorded tracks are automatically saved in the track directory
fr: Toutes les pistes enregistrées sont automatiquement conservées dans le répertoire des pistes

en: Decide for Each _Track
fr: Décider pour chaque _piste

en: Tracks are temporarily recorded and can be saved if desired
fr: Les pistes sont temporairement enregistrées et peuvent être conservées si désiré

en: Record N_othing
fr: Ne _rien enregistrer

en: Stations are played without recording
fr: Les stations sont lues sans enregistrement

en: M_inimum Duration
fr: Durée m_inimale

en: Tracks shorter than the minimum duration will be ignored
fr: Les pistes plus courtes que la durée minimale seront ignorées

en: M_aximum Duration
fr: Durée m_aximale

en: Recording ends when the maximum duration is reached
fr: L’enregistrement s’arrête lorsque la durée maximale est atteinte

en: Search
fr: Rechercher

en: Search stations
fr: Rechercher des stations

en: Discover over 50,000 public stations
fr: Découvrir plus de 50 000 stations

en: Popular Stations
fr: Stations populaires

en: Discover New Stations
fr: Découvrir de nouvelles stations

en: The displayed information is provided by <a href="https://www.radio-browser.info/">radio-browser.info</a>. 
    Shortwave has no influence on the listed stations.
fr: Les informations affichées sont fournies par <a href="https://www.radio-browser.info/">radio-browser.info</a>.
    Shortwave n’a aucune influence sur les stations listées.

en: Loading…
fr: Chargement…

en: No Results
fr: Aucun résultat

en: If the station you are looking for is missing, you can add it to the public database.
fr: Si la station que vous recherchez est manquante, vous pouvez l’ajouter à la base de données publique.

en: Add Missing Station
fr: Ajouter une station manquante

en: Unable to Retrieve Station Data
fr: Impossible d’analyser les données de la station

en: Try Again
fr: Réessayer

en: _Play
fr: _Lecture

en: _Add to Library
fr: _Ajouter à la bibliothèque

en: _Remove From Library
fr: _Enlever de la bibliothèque

en: Local Station
fr: Station locale

en: This station exists only in your library, and is not part of the public database
fr: Cette station existe uniquement dans votre bibliothèque et ne fait pas partie de la base de données publique

en: Orphaned Station
fr: Station orpheline

en: The information could not be updated, probably this station was removed from the public database
fr: L’information n’a pas pu être mise à jour, il est probable que cette station ait été enlevée de la base de données publique

en: Information
fr: Informations

en: Language
fr: Langue

en: Tags
fr: Étiquettes

en: Location
fr: Emplacement

en: Country
fr: Pays

en: State
fr: État

en: Bitrate
fr: Débit binaire

note: This is a noun/label for the station stream url
en: Stream
fr: Flux

en: Copy
fr: Copier

en: Edit
fr: Modifier

en: The recorded track has been saved
fr: La piste enregistrée a été conservée

en: Save Track
fr: Conserver la piste

en: Play Track
fr: Lire la piste

en: Cancel Recording
fr: Annuler l’enregistrement

en: Save this track when recording is complete
fr: Conserver cette piste lorsque l’enregistrement est complet

en: Recording behaviour can be changed in <a href="">preferences</a>
fr: Le comportement d’enregistrement peut être changé dans <a href="">préférences</a>

en: Saved
fr: Conservée

en: Toggle Mute
fr: Basculer la sourdine

en: Track no longer available
fr: La piste n’est plus disponible

en: This track is currently not recorded
fr: Cette piste n’est pas en cours d’enregistrement

en: Playing “{}”
fr: Lecture de « {} »

en: Active Playback
fr: Lecture active

en: Don't Record
fr: Ne pas enregistrer

en: Not Recorded
fr: Pas enregistrée

en: Ignored Track
fr: Piste ignorée

en: Recording…
fr: Enregistrement…

en: Recorded
fr: Enregistrée

en: Below Threshold
fr: Sous le seuil

en: Cancelled
fr: Annulée

en: Recording is deactivated in preferences
fr: L’enregistrement est désactivé dans les préférences

en: The track contains a word that is on the ignore list
fr: La piste contient un mot qui est dans la liste à ignorer

en: The track wasn't played from the beginning, so it can't be fully recorded
fr: La piste n’a pas été lue depuis le début, son enregistrement complet est impossible

en: The track will be recorded until a new track gets played
fr: La piste sera enregistrée jusqu’à ce qu’une nouvelle chanson soit lue

en: The track has been temporarily recorded
fr: La piste a été temporairement enregistrée

en: The maximum recording duration has been reached
fr: La durée maximale d’enregistrement a été atteinte

en: The track has been discarded as the duration was below the set threshold
fr: La piste a été abandonnée car la durée était inférieure au seuil défini

en: Recording has been cancelled
fr: L’enregistrement a été annulé

en: Google Cast Device
fr: Appareil Google Cast

en: Unknown Model
fr: Modèle inconnu

en: Donate
fr: Faire un don

en: Select Station Cover
fr: Choisir l’image de la station

en: Show Details
fr: Montrer les informations

en: Welcome to {}
fr: Bienvenue dans {}

en: Select Save Directory
fr: Sélectionner le répertoire d’enregistrement

en: _Select
fr: _Sélectionner

en: {} kbit/s
fr: {} kbit/s

en: Copied
fr: Copiée

en: No Permission for Background Playback
fr: Aucune permission pour la lecture en arrière-plan

en: “Run in Background” must be allowed for this app in system settings.
fr: « Exécuter en arrière-plan » doit être autorisé pour cette application dans les paramètres système.

en: Try Anyway
fr: Essayer quand même

en: Disable Background Playback
fr: Désactiver la lecture en arrière-plan

en: {} hour | {} hours
fr[0]: {} heure
fr[1]: {} heures

en: {} second | {} seconds
fr[0]: {} seconde
fr[1]: {} secondes

en: 0 seconds
fr: 0 seconde
