shotwell master - en to tr translation catalogue (1213 entries)

en: OAuth Access Phase Token
tr: OAuth Erişim Aşaması Jetonu

en: The authorization token for the currently logged in Tumblr user, if any
tr: Şu anda oturum açmış Tumblr kullanıcısı için yetkilendirme jetonu, eğer varsa

en: OAuth Access Phase Token Secret
tr: OAuth Erişim Aşaması Jetonu Gizi

en: The cryptographic secret used to sign requests against the authorization token for the currently logged in Tumblr user, if any
tr: Giriş yapmış geçerli Tumblr kullanıcısı için istekleri yetkilendirme jetonuna dayanarak imzalamada kullanılacak kriptografik giz

en: username
tr: kullanıcı adı

en: The user name of the currently logged in Flickr user, if any
tr: Şu anda oturum açmış Flickr kullanıcısının kullanıcı adı, eğer varsa

en: default size
tr: öntanımlı boyut

en: A numeric code representing the default size for photos uploaded to Tumblr
tr: Tumblr’a yüklenen fotoğraflar için öntanımlı boyutu temsil eden sayısal kod

en: default blog
tr: öntanımlı blog

en: The name of the default blog of the user, if any
tr: Eğer varsa, kullanıcının öntanımlı blogunun adı

en: display basic properties
tr: basit özellikleri göster

en: True if the basic properties pane is to be displayed, false otherwise
tr: Eğer basit özellikler bölmesi gösterilecekse doğru, değilse yanlış

en: display extended properties
tr: ayrıntılı özellikleri göster

en: True if the extended properties window is to be displayed, false otherwise
tr: Eğer ayrıntılı özellikler penceresi gösterilecekse doğru, değilse yanlış

en: display sidebar
tr: kenar çubuğunu göster

en: True if the sidebar is to be displayed, false otherwise
tr: Eğer kenar çubuğu gösterilecekse doğru, değilse yanlış

en: display toolbar
tr: araç çubuğunu göster

en: True if the bottom toolbar is to be displayed, false otherwise
tr: Eğer alt araç çubuğu gösterilecekse doğru, değilse yanlış

en: display map widget
tr: harita gerecini göster

en: True if the map widget is to be displayed, false otherwise
tr: Harita gereci gösterilecekse doğru, değilse yanlış

en: display search bar
tr: arama çubuğunu göster

en: True if the Search/Filter Toolbar is to be displayed, false otherwise
tr: Eğer Arama/Süzme Araç Çubuğu gösterilecekse doğru, değilse yanlış

en: display photo titles
tr: fotoğraf başlıklarını göster

en: True if photo titles are to be displayed beneath thumbnails in collection views, false otherwise
tr: Eğer koleksiyon görünümlerinde fotoğraf başlıkları küçük resimlerin altında gösterilecekse doğru, değilse yanlış

en: display photo comments
tr: fotoğraf yorumlarını göster

en: True if photo comments are to be displayed beneath thumbnails in collection views, false otherwise
tr: Eğer koleksiyon görünümlerinde fotoğraf yorumları küçük resimlerin altında gösterilecekse doğru, değilse yanlış

en: display event comments
tr: olay yorumlarını göster

en: True if event comments are to be displayed beneath thumbnails in event views, false otherwise
tr: Eğer etkinlik görünümlerinde etkinlik yorumları küçük resimlerin altında gösterilecekse doğru, değilse yanlış

en: display photo tags
tr: fotoğraf etiketlerini göster

en: True if photo tags are to be listed beneath thumbnails in collection views, false otherwise
tr: Eğer koleksiyon görünümlerinde fotoğraf etiketleri küçük resimlerin altında gösterilecekse doğru, değilse yanlış

en: display photo ratings
tr: fotoğraf puanlarını göster

en: True if a photo’s rating should be displayed as overlaid trinket, false otherwise
tr: Eğer fotoğrafın oylaması kaplayan biblo olarak gösterilmeliyse doğru, değilse yanlış

en: rating filter level
tr: puan süzme düzeyi

en: Determines how to filter photos based on their ratings. 1: Rejected or better, 2: Unrated or better, 3: One or better, 4: Two or better, 5: Three or better, 6: Four or better, 7: Five or better
tr: Fotoğrafların puanlarına göre nasıl süzüleceğini saptar: 1: Reddedilmiş veya daha iyi, 2: Puansız veya daha iyi, 3: Bir veya daha iyi, 4: İki veya daha iyi, 5: Üç veya daha iyi, 6: Dört veya daha iyi, 7: Beş veya daha iyi

en: sort events ascending
tr: olayları artan biçimde sırala

en: True if events should be sorted ascending, false if descending
tr: Eğer etkinlikler artan biçimde sıralanmalıysa doğru, değilse yanlış

en: sort library photos ascending
tr: kitaplık fotoğraflarını artan biçimde sırala

en: True if library photos should be sorted ascending, false if descending
tr: Eğer kitaplık fotoğrafları artan biçimde sıralanmalıysa doğru, değilse yanlış

en: sort library photos criteria
tr: kitaplık fotoğraflarını sıralama ölçütü

en: A numeric code that specifies the sort criteria for photos in library views
tr: Kitaplık görünümlerinde fotoğraflar için sıralama ölçütünü belirten sayısal kod

en: sort event photos ascending
tr: olay fotoğraflarını artan biçimde sırala

en: True if event photos should be sorted ascending, false if descending
tr: Eğer etkinlik fotoğrafları artan biçimde sıralanmalıysa doğru, değilse yanlış

en: sort event photos criteria
tr: olay fotoğraflarını sıralama ölçütü

en: Specifies the sort criteria for event photos
tr: Etkinlik fotoğrafları için sıralama ölçütünü belirtir

en: use 24 hour time
tr: 24 saat zamanı kullan

en: True if should display times with a 24 hour clock, false if times should use AM/PM notation
tr: Eğer saatler 24 saatlik dilimle gösterilmeliyse doğru, eğer saatler ÖÖ/ÖS gösterimini kullanmalıysa yanlış

en: keep relative time between photos
tr: fotoğraflar arası göreceli zaman tut

en: True if when adjusting time/date of photos, relative time should be maintained. False if all photos should be set to the same time
tr: Fotoğrafların zamanı/tarihi ayarlanırken göreceli zaman korunacaksa doğru. Tüm fotoğraflar aynı zamana ayarlanacaksa yanlış

en: modify original photo files
tr: özgün fotoğraf dosyalarını değiştir

en: True if when adjusting time/date of photos, the original files should be modified as well. False if changes are made only in the database
tr: Fotoğrafların zamanı/tarihi ayarlanırken özgün dosyalar da değiştirilecekse doğru. Değişiklikler yalnızca veri tabanında yapılacaksa yanlış

en: show welcome dialog on startup
tr: başlangıçta karşılama kutusunu göster

en: True if, when on startup, a welcome dialog should be shown. False if it should not be shown
tr: Eğer başlangıçta karşılama kutusu gösterilmeliyse doğru. Eğer gösterilmemeliyse yanlış

en: sidebar position
tr: kenar çubuğu konumu

en: The width, in pixels, of the sidebar
tr: Kenar çubuğunun piksel türünden genişliği

en: photo thumbnail scale
tr: fotoğraf küçük resimi ölçeği

en: The scale of photo thumbnails, ranging from 72 to 360
tr: Fotoğraf küçük resimlerinin ölçeği, 72’den 360’a doğru değişir

en: pin toolbar state
tr: araç çubuğunu sabitleme durumu

en: Pin toolbar in fullscreen, or not
tr: Tam ekranda araç çubuğunu sabitle ya da sabitleme

en: prefer GTK+’s dark theme
tr: GTK+ʼnın karanlık temasını yeğle

en: Whether to use the dark theme of GTK+ for Shotwell or not
tr: Shotwell için GTK+’nın karanlık temasının kullanılıp kullanılmayacağı

en: background for transparent images
tr: saydam fotoğraflar için arka plan

en: The background to use for transparent images
tr: Saydam resimler için kullanılacak arka plan

en: color for solid transparency background
tr: düz saydam arka plan için renk

en: Color to use if background for transparent images is set to solid color
tr: Eğer saydam resimler için arka plan düz bir renge belirlendiyse kullanılacak renk

en: Selection state of “hide photos” option
tr: “Fotoğrafları gizle” seçeneğinin seçim durumu

en: Last used selection state of the “hide photos already imported” option in the import page
tr: İçe aktarma sayfasındaki “içe aktarılmış fotoğrafları gizle” seçeneğinin son kullanılan seçim durumu

en: duration
tr: süre

en: The time (in seconds) to show each photo in the slideshow
tr: Slayt gösterisinde her fotoğrafın gösterilme süresi (saniye türünden)

en: transition duration
tr: geçiş süresi

en: The time (in seconds) that a transition runs between photos in a slideshow
tr: Slayt gösterisindeki fotoğraflar arası geçiş zamanı (saniye türünden)

en: transition effect id
tr: geçiş etkisi kimliği

en: The time (in seconds) to show each transition between photos in a slideshow
tr: Slayt gösterisinde fotoğraflar arasındaki her geçişin gösterim süresi (saniye türünden)

en: Show title
tr: Başlığı göster

en: Whether to show the title of a photo during the slideshow
tr: Slayt gösterisi sırasında bir fotoğrafın başlığının gösterilip gösterilmeyeceği

en: maximize library window
tr: kitaplık penceresini büyült

en: True if library application is maximized, false otherwise
tr: Eğer kitaplık uygulaması büyültüldüyse doğru, değilse yanlış

en: width of library window
tr: kitaplık penceresinin genişliği

en: The last recorded width of the library application window
tr: Kitaplık uygulaması penceresinin kaydedilen son genişliği

en: height of library window
tr: kitaplık penceresinin yüksekliği

en: The last recorded height of the library application window
tr: Kitaplık uygulaması penceresinin kaydedilen son yüksekliği

en: maximize direct-edit window
tr: doğrudan düzenleme penceresini büyült

en: True if direct-edit application is maximized, false otherwise
tr: Eğer doğrudan düzenleme penceresi büyültüldüyse doğru, değilse yanlış

en: width of direct-edit window
tr: doğrudan düzenleme penceresinin genişliği

en: The last recorded width of the direct-edit application window
tr: Doğrudan düzenleme uygulaması penceresinin son kaydedilen genişliği

en: height of direct-edit window
tr: doğrudan düzenleme penceresinin yüksekliği

en: The last recorded height of the direct-edit application window
tr: Doğrudan düzenleme uygulaması penceresinin son kaydedilen yüksekliği

en: sidebar divider position
tr: kenar çubuğu bölücüsü konumu

en: The last recorded position of the divider between the sidebar and view in library application window
tr: Kenar çubuğu ve kitaplıkta gör uygulama penceresi arasındaki ayracın kaydedilen son konumu

en: import directory
tr: içe aktarma dizini

en: Directory in which imported photo files are placed
tr: İçe aktarılan fotoğrafların konumlanacağı dizin

en: watch library directory for new files
tr: yeni dosyalar için kitaplık dizinini gözle

en: If true, files added to the library directory are automatically imported
tr: Eğer doğruysa, kitaplık dizinine eklenen dosyalar kendiliğinden içe aktarılır

en: write metadata to master files
tr: üst veriyi ana dosyalara yaz

en: If true, changes to metadata (tags, titles, etc.) are written to the master photo file
tr: Eğer doğruysa, üst veriye yapılan değişiklikler (etiketler, başlıklar, vb.) ana fotoğraf dosyasına da yazılır

en: use lowercase filenames
tr: küçük harfli dosya adları kullan

en: If true, Shotwell will convert all filenames to lowercase when importing photo files
tr: Eğer doğruysa, Shotwell fotoğraflar içe aktarırken tüm dosya adlarını küçük harfe çevirir

en: directory pattern
tr: dizin yapısı

en: A string encoding a naming pattern that will be used to name photo directories on import
tr: İçe aktarılacak fotoğraf dizinlerini adlandırmada kullanılacak adlandırma yapısını kodlayan dizge

en: directory pattern custom
tr: özel dizin yapısı

en: A string encoding a custom naming pattern that will be used to name photo directories on import
tr: İçe aktarılacak fotoğraf dizinlerini adlandırmada kullanılacak özel adlandırma yapısını kodlayan dizge

en: RAW developer default
tr: RAW geliştirici öntanımlısı

en: Default option for which RAW developer Shotwell will use
tr: Shotwell’in kullanacağı RAW geliştiricisi için öntanımlı seçenek

en: Most-recently-used crop aspect ratio menu choice
tr: En son kullanılan kırpma en/boy oranı menü seçeneği

en: A numeric code representing the last crop menu choice the user made
tr: Kullanıcının yaptığı son kırpma menüsü seçimini temsil eden sayısal kod

en: Most-recently-used crop custom aspect ratio’s numerator
tr: En son kullanılan kırpma özel en boy oranının payı

en: A nonzero, positive integer representing the width part of the last custom crop ratio the user entered
tr: Kullanıcının girdiği son özel kırpma oranının genişlik bölümünü temsil eden sıfır olmayan, pozitif tam sayı

en: Most-recently-used crop custom aspect ratio’s denominator
tr: En son kullanılan kırpma özel en boy oranının paydası

en: A nonzero, positive integer representing the height part of the last custom crop ratio the user entered
tr: Kullanıcının girdiği son özel kırpma oranının yükseklik bölümünü temsil eden sıfır olmayan, pozitif tam sayı

en: external photo editor
tr: dış fotoğraf düzenleyici

en: External application used to edit photos
tr: Fotoğrafları düzenlemekte kullanılan dış uygulama

en: external raw editor
tr: dış raw düzenleyici

en: External application used to edit RAW photos
tr: RAW fotoğrafları düzenlemekte kullanılan dış uygulama

en: Setting in export dialog: how to trim images
tr: Dışa aktarma kutusunda ayar: resimler nasıl kırpılsın

en: export metadata
tr: üst veriyi dışa aktar

en: Setting in export dialog: option to export metadata
tr: Dışa aktarma kutusunda ayar: üst veriyi dışa aktarma seçeneği

en: format setting, special value
tr: biçim ayarı, özel değer

en: Setting in export dialog: format setting, special value
tr: Dışa aktarma kutusunda ayar: biçim ayarı, özel değer

en: format setting, type value
tr: biçim ayarı, tür değeri

en: Setting in export dialog: format setting, type value
tr: Dışa aktarma kutusunda ayar: biçim ayarı, tür değeri

en: JPEG quality option
tr: JPEG kalite seçeneği

en: Setting in export dialog: jpeg quality option
tr: Dışa aktarma kutusunda ayar: jpeg kalitesi seçeneği

en: maximal size of image
tr: resmin en büyük boyutu

en: Setting in export dialog: maximal size of image
tr: Dışa aktarma kutusunda ayar: resmin en büyük boyutu

en: last used publishing service
tr: son kullanılan yayımlama hizmeti

en: A numeric code representing the last service to which photos were published
tr: Fotoğrafların yayımlandığı son hizmeti temsil eden sayısal kod

en: default publishing service
tr: öntanımlı yayımlama hizmeti

en: The authorization token for the currently logged in Flickr user, if any
tr: Şu anda oturum açmış Flickr kullanıcısı için yetkilendirme jetonu, eğer varsa

en: The cryptographic secret used to sign requests against the authorization token for the currently logged in Flickr user, if any
tr: Giriş yapmış geçerli Flick kullanıcısı için istekleri yetkilendirme jetonuna dayanarak imzalamada kullanılacak kriptografik giz

en: default size code
tr: öntanımlı boyut kodu

en: A numeric code representing the default size for photos published to Flickr
tr: Flickr’a yüklenen fotoğraflar için öntanımlı boyutu temsil eden sayısal kod

en: default visibility
tr: öntanımlı görünürlük

en: A numeric code representing the default visibility for photos published to Flickr
tr: Flickr’a yayımlanmış fotoğraflar için öntanımlı görünürlüğü temsil eden sayısal kod

en: remove sensitive info from uploads
tr: yüklemelerden hassas bilgiyi kaldır

en: Whether images being uploaded to Flickr should have their metadata removed first
tr: Flickr’a yüklenecek resimlerin öncelikle üst verilerinin kaldırılmasının gerekip gerekmediği

en: refresh token
tr: jetonu yenile

en: The OAuth token used to refresh the Google Photos session for the currently logged in user, if any
tr: Şu anda oturum açmış kullanıcı için Google Fotoğraflar oturumunu yenilemekte kullanılan OAuth jetonu, eğer varsa

en: A numeric code representing the default size for photos uploaded to Google Photos Albums
tr: Google Fotoğraf Albümleri’ne yüklenen fotoğraflar için öntanımlı boyutu temsil eden sayısal kod

en: last album
tr: son albüm

en: The name of the last album the user published photos to, if any
tr: Kullanıcının fotoğraflarını yayımladığı son albümün adı, eğer varsa

en: Whether images being uploaded to Google Photos should have their metadata removed first
tr: Google Fotoğraflar’a yüklenecek resimlerin öncelikle üst verilerinin kaldırılmasının gerekip gerekmediği

en: Piwigo URL
tr: Piwigo URL’si

en: URL of the Piwigo server
tr: Piwigo sunucusunun URL’si

en: Piwigo username, if logged in
tr: Eğer giriş yapıldıysa, Piwigo kullanıcı adı

en: password
tr: parola

en: Piwigo password, if logged in
tr: Eğer giriş yapıldıysa, Piwigo parolası

en: remember password
tr: parolayı anımsa

en: If true, remember the Piwigo password
tr: Eğer doğruysa, Piwigo parolasını anımsa

en: last category
tr: son kategori

en: The last selected Piwigo category
tr: Son seçilen Piwigo kategorisi

en: last permission level
tr: son izin düzeyi

en: The last chosen Piwigo permission level
tr: Son seçilen Piwigo izin düzeyi

en: last photo size
tr: son fotoğraf boyutu

en: A numeric code representing the last photo size preset used when publishing to Piwigo
tr: Piwigo’ya yayımlanırken kullanılan son fotoğraf boyutu önayarını temsil eden sayısal kod

en: Whether images being uploaded to Piwigo should have their metadata removed first
tr: Piwigo’ya yüklenecek resimlerin öncelikle üst verilerinin kaldırılmasının gerekip gerekmediği

en: if title is set and comment unset, use title as comment for uploads to Piwigo
tr: eğer başlık ayarlanmış ve bir yorum kaldırılmışsa, Piwigo’ya yüklemelerde başlığı yorum olarak kullan

en: Whether images being uploaded to Piwigo should have their comment set from the title if title is set and comment unset
tr: Eğer başlık ayarlı yorum değilse, Piwigo’ya yüklenecek resimlerin yorumlarının başlıktan belirlenip belirlenmeyeceği

en: do not upload tags when uploading to Piwigo
tr: Piwigo’ya yüklerken etiketleri yükleme

en: Whether images being uploaded to Piwigo should have their tags removed on upload, such that these tags will not appear on the remote Piwigo server
tr: Piwigo’ya yüklenecek resimlerin etiketlerinin silinip silinmeyeceği, bu etiketler uzak Piwigo sunucusunda gözükmeyecektir

en: do not upload ratings when uploading to Piwigo
tr: Piwigo’ya yüklerken puanlamaları yükleme

en: Whether images being uploaded to Piwigo should have their ratings uploaded, such that these ratings will not appear on the remote Piwigo server
tr: Piwigo’ya yüklenecek resimlerin puanlarının silinip silinmeyeceği, bu puanlar uzak Piwigo sunucusunda gözükmeyecektir

en: Gallery3 username
tr: Gallery3 kullanıcı adı

en: API key
tr: API anahtarı

en: Gallery3 API key
tr: Gallery3 API anahtarı

en: Gallery3 site URL
tr: Gallery3 site URL’si

en: Whether images being uploaded to Gallery3 should have their metadata removed first
tr: Gallery3’e yüklenecek resimlerin öncelikle üst verilerinin kaldırılmasının gerekip gerekmediği

en: scaling constraint of uploaded picture
tr: yüklenen resmin ölçek kısıtlaması

en: The scaling constraint ID of the picture to be uploaded
tr: Yüklenecek resmin ölçek kısıtlama kimliği

en: pixels of the major axis uploaded picture
tr: yüklenen resmin ana eksen pikselleri

en: The pixels of the major axis of the picture to be uploaded; used only if scaling-constraint-id is an appropriate value
tr: Yüklenecek resmin ana ekseninin pikselleri; yalnızca ölçek kısıtlama kimliği uygun bir değerse kullanılır

en: The OAuth token used to refresh the YouTube session for the currently logged in user, if any
tr: Şu anda oturum açmış kullanıcı için YouTube oturumunu yenilemekte kullanılan OAuth jetonu, eğer varsa

en: last used import service
tr: son kullanılan içe aktarma hizmeti

en: A numeric code representing the last service from which photos were imported
tr: Fotoğrafların içe aktarıldığı son hizmeti temsil eden sayısal kod

en: content layout mode
tr: içerik yerleşim kipi

en: A numeric code that describes how photos are laid out on the page during printing
tr: Yazdırma sırasında fotoğrafların sayfaya nasıl yerleştireceğini açıklayan sayısal kod

en: content ppi
tr: içeriğin inç başına piksel sayısı

en: The number of pixels per inch (ppi) sent to the printer during printing
tr: Yazdırma sırasında yazıcıya gönderilen inç başına piksel (ppi) sayısı

en: content width
tr: içerik genişliği

en: The width of the printed emulsion on the page when printing
tr: Yazdırırken sayfada basılı emülsiyonun genişliği

en: content height
tr: içerik yüksekliği

en: The height of the printed emulsion on the page when printing
tr: Yazdırırken sayfada basılı emülsiyonun yüksekliği

en: content units
tr: içerik birimleri

en: A numeric code representing unit of measure (inches or centimeters) used when printing
tr: Yazdırma sırasıda kulanılan ölçü birimini (inç veya santimetre) temsil eden sayısal kod

en: images per page code
tr: sayfa başına resim kodu

en: A numeric code representing the currently selected images per page mode used when printing
tr: Yazdırma sırasında sayfa başına seçilen resim kipini temsil eden sayısal kod

en: size selection
tr: boyut seçimi

en: The index of the current print size in a pre-defined list of standard sizes
tr: Standart boyutların önceden tanımlı listesindeki geçerli yazdırma boyutunun indeksi

en: match aspect ratio
tr: en-boy oranını eşleştir

en: Determines whether custom print sizes must match the aspect ratio of the original photo
tr: Özel yazdırma boyutlarının, özgün fotoğrafın en-boy oranına eşleşmesinin gerekip gerekmediğini saptar

en: print titles
tr: başlıkları yazdır

en: True if the title of a photo should be printed when the photo is printed, false otherwise
tr: Eğer bir fotoğraf yazdırıldığında fotoğraf başlığı yazdırılmalıysa doğru, değilse yanlış

en: titles font
tr: başlıkların yazı tipi

en: The name of the font to use for photo titles when they are printed
tr: Baskı sırasında fotoğraf başlıkları için kullanılacak yazı tipinin adı

en: enable flickr publishing plugin
tr: flickr’a yayımlama eklentisini etkinleştir

en: True if the Flickr publishing plugin is enabled, false otherwise
tr: Eğer Flickr’e yayımlama eklentisi etkinse doğru, değilse yanlış

en: enable Google Photos publishing plugin
tr: Google Fotoğraflar yayımlama eklentisini etkinleştir

en: True if the Google Photos publishing plugin is enabled, false otherwise
tr: Eğer Google Fotoğraflar eklentisi etkinse doğru, değilse yanlış

en: enable youtube publishing plugin
tr: youtube’ta yayımlama eklentisini etkinleştir

en: True if the YouTube publishing plugin is enabled, false otherwise
tr: Eğer Youtube’a yayımlama eklentisi etkinse doğru, değilse yanlış

en: enable piwigo publishing plugin
tr: piwigo’da yayımlama eklentisini etkinleştir

en: True if the Piwigo publishing plugin is enabled, false otherwise
tr: Eğer Piwigo’ya yayımlama eklentisi etkinse doğru, değilse yanlış

en: enable tumblr publishing plugin
tr: tumblr’da yayımlama eklentisini etkinleştir

en: True if the Tumblr publishing plugin is enabled, false otherwise
tr: Eğer Tumblr’a yayımlama eklentisi etkinse doğru, değilse yanlış

en: enable gallery3 publishing plugin
tr: gallery3’de yayımlama eklentisini etkinleştir

en: True if the Gallery3 publishing plugin is enabled, false otherwise
tr: Eğer Gallery3’e yayımlama eklentisi etkinse doğru, değilse yanlış

en: enable slideshow crumble transition
tr: ufala slayt gösterisi geçisini etkinleştir

en: True if the Crumble slideshow transition plugin is enabled, false otherwise
tr: Eğer Ufala slayt gösterisi geçiş eklentisi etkinse doğru, değilse yanlış

en: enable slideshow fade transition
tr: soldur slayt gösterisi geçisini etkinleştir

en: True if the Fade slideshow transition plugin is enabled, false otherwise
tr: Eğer Soldur slayt gösterisi geçiş eklentisi etkinse doğru, değilse yanlış

en: enable slideshow slide transition
tr: kaydır slayt gösterisi geçisini etkinleştir

en: True if the Slide slideshow transition plugin is enabled, false otherwise
tr: Eğer Kaydır slayt gösterisi geçiş eklentisi etkinse doğru, değilse yanlış

en: enable slideshow clock transition
tr: saat slayt gösterisi geçisini etkinleştir

en: True if the Clock slideshow transition plugin is enabled, false otherwise
tr: Eğer Saat slayt gösterisi geçiş eklentisi etkinse doğru, değilse yanlış

en: enable slideshow circle transition
tr: daire slayt gösterisi geçisini etkinleştir

en: True if the Circle slideshow transition plugin is enabled, false otherwise
tr: Eğer Daire slayt gösterisi geçiş eklentisi etkinse doğru, değilse yanlış

en: enable slideshow circles transition
tr: çemberler slayt gösterisi geçisini etkinleştir

en: True if the Circles slideshow transition plugin is enabled, false otherwise
tr: Eğer Çemberler slayt gösterisi geçiş eklentisi etkinse doğru, değilse yanlış

en: enable slideshow blinds transition
tr: panjurlar slayt gösterisi geçisini etkinleştir

en: True if the Blinds slideshow transition plugin is enabled, false otherwise
tr: Eğer Panjurlar slayt gösterisi geçiş eklentisi etkinse doğru, değilse yanlış

en: enable slideshow squares transition
tr: kareler slayt gösterisi geçisini etkinleştir

en: True if the Squares slideshow transition plugin is enabled, false otherwise
tr: Eğer Kareler slayt gösterisi geçiş eklentisi etkinse doğru, değilse yanlış

en: enable slideshow stripes transition
tr: şeritler slayt gösterisi geçisini etkinleştir

en: True if the Stripes slideshow transition plugin is enabled, false otherwise
tr: Eğer Şeritler slayt gösterisi geçiş eklentisi etkinse doğru, değilse yanlış

en: enable slideshow chess transition
tr: satranç tahtası slayt gösterisi geçisini etkinleştir

en: True if the Chess-Board slideshow transition plugin is enabled, false otherwise
tr: Eğer Satranç Tahtası slayt gösterisi geçiş eklentisi etkinse doğru, değilse yanlış

en: Digital photo organizer
tr: Dijital fotoğraf yöneticisi

en: Shotwell is an easy-to-use, fast photo organizer designed for the GNOME desktop. It allows you to import photos from your camera or disk, organize them by date and subject matter, even ratings. It also offers basic photo editing, like crop, red-eye correction, color adjustments, and straighten. Shotwell’s non-destructive photo editor does not alter your master photos, making it easy to experiment and correct errors.
tr: Shotwell, GNOME masaüstü için tasarlanmış kullanımı kolay ve hızlı fotoğraf yöneticisidir. Kameranızdan veya diskinizden fotoğraf aktarmanızı, onları tarih veya konuya hatta puana göre yönetmenizi sağlar. Ayrıca; kırpma, kırmızı göz giderme, renk düzeltmeleri, doğrultma gibi basit fotoğraf düzenlemeleri sunar. Shotwell’in yok edici olmayan fotoğraf düzenleyicisi ana fotoğraflarınızı başkalaştırmaz, hataları düzeltmeyi ve denemeyi kolaylaştırır.

en: When ready, Shotwell can upload your photos to various web services, such as Flickr, Google Photos, and more.
tr: Hazır olduğunda; Shotwell fotoğraflarınızı Facebook, Flickr, Google Fotoğraflar gibi daha çok web hizmetine yükleyebilir.

en: Shotwell supports JPEG, PNG, TIFF, and a variety of RAW file formats.
tr: Shotwell; JPG, PNG, TIFF ve değişik RAW dosya biçimlerini destekler.

en: The Shotwell developers
tr: Shotwell geliştiricileri

en: Photo Manager
tr: Fotoğraf Yöneticisi

en: Organize your photos
tr: Fotoğraflarınızı yönetin

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: album;camera;cameras;crop;edit;enhance;export;gallery;image;images;import;organize;photo;photographs;photos;picture;pictures;photography;print;publish;rotate;share;tags;video;flickr;picasa;youtube;piwigo;
tr: albüm;kamera;kameralar;kırp;düzenle;güzelleştir;dışa aktar;galeri;görüntü;görüntüler;içe aktar;yerleştir;foto;fotoğraflar;fotolar;resim;resimler;fotoğrafçılık;yazdır;baskı;yayımlamak;döndür;paylaş;etiketler;video;flickr;picasa;youtube;piwigo;

en: Shotwell Profile Browser
tr: Shotwell Profil Görüntüleyici

en: Manage Different Profiles In Shotwell
tr: Shotwellʼde Farklı Profilleri Yönet

en: Shotwell Viewer
tr: Shotwell Görüntüleyici

en: Photo Viewer
tr: Fotoğraf Görüntüleyici

en: _Enhance
tr: _İyileştir

en: Re_vert to Original
tr: Özgün Haline Dö_ndür

en: Add _Tags…
tr: E_tiket Ekle…

en: Modif_y Tags…
tr: Etiketleri Düzenl_e…

en: Toggle _Flag
tr: İşareti _Aç/Kapat

en: _Set Rating
tr: _Puanı Ayarla

en: _Unrated
tr: P_uansız

en: _Rejected
tr: _Reddedilmiş

en: _Increase
tr: _Arttır

en: _Decrease
tr: A_zalt

en: _Developer
tr: _Geliştirici

en: Camera
tr: Kamera

en: Edit _Title…
tr: Başlığı _Düzenle…

en: Edit _Comment…
tr: _Yorumu Düzenle…

en: Open With E_xternal Editor
tr: _Dış Düzenleyiciyle Aç

en: Open With RA_W Editor
tr: RA_W Düzenleyiciyle Aç

en: View Eve_nt for Photo
tr: Resmin Etki_nliğine Bak

en: Show in File Mana_ger
tr: Dosya Yö_neticisinde Göster

en: Send _To…
tr: _Gönder…

en: _Move to Trash
tr: _Çöpe Taşı

en: Rotate the photos right (press Ctrl to rotate left)
tr: Fotoğrafları sağa döndür (Sola döndürmek için Ctrl’ye bas)

en: Rotate
tr: Döndür

en: Automatically improve the photo’s appearance
tr: Fotoğraf görünüşünü kendiliğinden iyileştir

en: Enhance
tr: İyileştir

en: Publish to various websites
tr: Çeşitli web sitelerinde yayımla

en: Publish
tr: Yayımla

en: Find an image by typing text that appears in its name or tags
tr: Metin yazarak adında veya etiketlerinde görünen bi resmi bul

en: Find
tr: Bul

en: _File
tr: _Dosya

en: _Save
tr: _Kaydet

en: Save _As…
tr: _Farklı Kaydet…

en: _Quit
tr: _Çık

en: _Edit
tr: _Düzenle

en: _Undo
tr: _Geri Al

en: _Redo
tr: _Yinele

en: _View
tr: _Görünüm

en: Fulls_creen
tr: Tam e_kran

en: Zoom _In
tr: _Yakınlaştır

en: Zoom _Out
tr: _Uzaklaştır

en: Fit to _Page
tr: _Sayfaya sığdır

en: Zoom _100%
tr: %_100 Yakınlaştır

en: Zoom _200%
tr: %_200 Yakınlaştır

en: _Photo
tr: _Fotoğraf

en: _Previous Photo
tr: _Önceki Fotoğraf

en: _Next Photo
tr: _Sonraki Fotoğraf

en: Rotate _Right
tr: _Sağa Döndür

en: Rotate _Left
tr: S_ola Döndür

en: Flip Hori_zontally
tr: Ya_tay Döndür

en: Flip Verti_cally
tr: Di_key Döndür

en: T_ools
tr: A_raçlar

en: _Crop
tr: _Kırp

en: _Straighten
tr: _Düzleştir

en: _Red-eye
tr: _Kırmızı göz

en: _Adjust
tr: _Ayarla

en: _Adjust Date and Time…
tr: Tarih ve Zamanı _Ayarla…

en: _Help
tr: _Yardım

en: _Frequently Asked Questions
tr: _Sıkça Sorulan Sorular

en: _Report a Problem…
tr: Bir Sorun _Bildir…

en: _About
tr: _Hakkında

en: _Import From Folder…
tr: Dizinden _İçe Aktar…

en: Import From _Application…
tr: _Uygulamadan İçe Aktar…

en: Empty T_rash
tr: Çö_p Kutusunu Boşalt

en: _Find
tr: _Bul

en: Ne_w Saved Search…
tr: Ye_ni Kaydedilmiş Arama…

en: Select _All
tr: _Tümünü Seç

en: _Preferences
tr: _Tercihler

en: _Basic Information
tr: _Temel Bilgiler

en: E_xtended Information
tr: A_yrıntılı Bilgiler

en: _Search Bar
tr: _Arama Çubuğu

en: S_idebar
tr: Kenar Çubuğ_u

en: T_oolbar
tr: Araç Ç_ubuğunu

en: _Comments
tr: _Yorumlar

en: Sort _Events
tr: _Olayları Sırala

en: _Ascending
tr: _Artan

en: D_escending
tr: A_zalan

en: Even_ts
tr: Ola_ylar

en: _Merge Events
tr: Olayları _Birleştir

en: Re_name Event…
tr: Olayı Ye_niden Adlandır…

en: _Export…
tr: _Dışa Aktar…

en: R_emove From Library
tr: Kitaplıktan K_aldır

en: _Titles
tr: _Başlıklar

en: Ta_gs
tr: E_tiketler

en: _Ratings
tr: _Puanlar

en: _Filter Photos
tr: Fotoğrafları _Süz

en: _All Photos
tr: _Tüm Fotoğraflar

en: All + _Rejected
tr: Tüm + _Reddedilmişler

en: Rejected _Only
tr: _Yalnızca Reddedilmiş

en: Sort _Photos
tr: _Fotoğrafları Sırala

en: By _Title
tr: _Başlığa Göre

en: By _Filename
tr: _Dosya Adına Göre

en: By Exposure _Date
tr: Çekim _Tarihine Göre

en: By _Rating
tr: Puanlamaya Gö_re

en: _Descending
tr: A_zalan

en: _Photos
tr: _Fotoğraflar

en: Make _Key Photo for Event
tr: Olay İçin _Anahtar Fotoğraf Oluştur

en: _New Event
tr: _Yeni Olay

en: Edit Event _Comment…
tr: Olay _Yorumunu Düzenle…

en: Faces
tr: Yüzler

en: Rename…
tr: Yeniden Adlandır…

en: Delete
tr: Sil

en: _Stop Import
tr: İçe Aktarmayı _Durdur

en: Import _Selected
tr: _Seçili Ögeleri İçe Aktar

en: Import _All
tr: _Tümünü İçe Aktar

en: _Log in
tr: _Oturum aç

en: _Cancel
tr: İ_ptal

en: _OK
tr: _Tamam

en: Remove the selected photos from the library
tr: Seçili fotoğrafları kitaplıktan çıkar

en: _Add Tags…
tr: Etiket _Ekle…

en: Send T_o…
tr: G_önder…

en: S_lideshow
tr: S_layt Gösterisi

en: _Copy Color Adjustments
tr: Renk Düzenlemelerini _Kopyala

en: _Paste Color Adjustments
tr: Renk Düzenlemelerini _Yapıştır

en: Library Location
tr: Kitaplık Konumu

en: _Import photos to:
tr: _Fotoğrafları şunun içine aktar:

en: _Watch library directory for new files
tr: _Yeni dosyalar için kitaplık dizinini gözle

en: Importing
tr: İçe Aktarılıyor

en: _Directory structure:
tr: _Dizin yapısı:

en: Example:
tr: Örnek:

en: R_ename imported files to lowercase
tr: İçe aktarılan dosyaları küçük harflerle y_eniden adlandır

en: Metadata
tr: Üst veri

en: Write tags, titles, and other _metadata to photo files
tr: Fotoğraf dosyalarına etiketleri, başlıkları ve diğer _üst veriyi yaz

en: RAW Developer
tr: RAW Geliştirici

en: De_fault:
tr: Öntanım_lı:

en: _Pattern:
tr: _Şablon:

en: Checkered
tr: Damalı

en: Solid color
tr: Katı renk

en: None
tr: Hiçbiri

en: When viewing images that are transparent, they will be drawn against this background.
tr: Saydam görüntüler gösterilirken bu arka planın üzerine çizilecekler.

en: Transparent Background:
tr: Saydam Arka Plan:

en: Use dark theme
tr: Karanlık tema kullan

en: Display
tr: Göster

en: Library
tr: Kitaplık

en: Photos
tr: Fotoğraflar

en: External Editors
tr: Dış Düzenleyiciler

en: Plugins
tr: Eklentiler

en: Profiles
tr: Profiller

en: Shotwell Preferences
tr: Shotwell Tercihleri

en: <b>Printed Image Size</b>
tr: <b>Yazdırılmış Resim Boyutu</b>

en: Use a _standard size:
tr: _Standart bir boyut kullan:

en: Use a c_ustom size:
tr: Ö_zel bir boyut kullan:

note: Abbrevation for "inch"
en: in.
tr: inç

en: _Match photo aspect ratio
tr: Fotoğraf en-boy oranını _eşleştir

en: _Autosize:
tr: _Otomatik Ölçütlendirme:

en: <b>Titles</b>
tr: <b>Başlıklar</b>

en: Print image _title
tr: Resim _başlığını yazdır

en: <b>Pixel Resolution</b>
tr: <b>Piksel Çözünürlüğü</b>

en: _Output photo at:
tr: Dosya çıktısı _konumu:

en: pixels per inch
tr: inç başına benek miktarı

en: Search
tr: Ara

en: Cancel
tr: İptal

en: OK
tr: Tamam

en: _Name of search:
tr: _Arama adı:

en: _Match
tr: _Şunların

en: any
tr: herhangi birini

en: all
tr: tümünü

en: none
tr: hiçbirini

en: of the following:
tr: eşleştir:

en: Re_name…
tr: Ye_niden Adlandır…

en: _Edit…
tr: _Düzenle…

en: _Delete
tr: _Sil

en: Set as Desktop Background
tr: Masaüstü Arka Planı Olarak Ayarla

en: Use for Desktop
tr: Masaüstü İçin Kullan

en: Use for Lock Screen
tr: Kilit Ekranı İçin Kullan

en: Set as Desktop Slideshow
tr: Masaüstü Slayt Gösterisi Olarak Ayarla

en: Generate desktop background slideshow
tr: Masaüstü arka planı slayt gösterisi oluştur

en: Show each photo for
tr: Her bir fotoğrafı şunun için göster

en: period of time
tr: zaman dilimi

en: How long each photo is shown on the desktop background
tr: Her fotoğrafın masaüstü arka planı üzerinde ne kadar süre gösterildiği

en: New _Tag…
tr: Yeni _Etiket…

en: Settings
tr: Ayarlar

en: _Duration:
tr: _Süre:

en: The time (in seconds) to show each photo
tr: Her fotoğrafın gösterim süresi (saniye olarak)

en: _Transition effect:
tr: _Geçiş etkisi:

en: Transition d_uration:
tr: Geçiş s_üresi:

en: The time (in seconds) to show each transition between photos
tr: Fotoğraflar arasındaki her geçişin gösterim süresi (saniye türünden)

en: Show t_itle
tr: Başlığı g_öster

en: seconds
tr: saniye

en: _New
tr: _Yeni

en: _Rename…
tr: _Yeniden Adlandır…

en: label
tr: etiket

en: _Restore
tr: _Geri Getir

en: Remove the selected photos from the trash
tr: Seçili fotoğrafları çöp kutusundan geri getir

en: Move the selected photos back into the library
tr: Seçili fotoğrafları kitaplığa geri taşı

en: Delete all photos in the trash
tr: Çöp kutusundaki tüm fotoğrafları sil

en: Empty Trash
tr: Çöp Kutusunu Boşalt

en: You are not currently logged into Flickr.
    
    Click Log in to log into Flickr in your Web browser. You will have to authorize Shotwell Connect to link to your Flickr account.
tr: Henüz Flickr’da oturum açmadınız.
    
    Flickr’a giriş yapmak için web tarayıcınızda Oturum Aç’a tıklayın. Flickr hesabınıza Shotwell Connect’i bağlamak için yetki vermeniz gerekiyor.

en: Preparing for login…
tr: Giriş için hazırlanıyor…

en: Flickr authorization failed
tr: Flick yetkilendirmesi başarısız

en: Verifying authorization…
tr: Yetkilendirme doğrulanıyor…

en: You have already logged in and out of a Google service during this Shotwell session.
    
    To continue publishing to Google services, quit and restart Shotwell, then try publishing again.
tr: Bu Shotwell oturumu boyunca zaten bir Google hizmetine giriş ve çıkış yaptınız.
    
    Google hizmetlerine yayımlamayı sürdürmek için, çıkın ve Shotwell’i yeniden başlatın, ardından yeniden yayımlamayı deneyin.

en: You are not currently logged into YouTube.
    
    You must have already signed up for a Google account and set it up for use with YouTube to continue. You can set up most accounts by using your browser to log into the YouTube site at least once.
    
    Shotwell uses the YouTube API services <a href="https://developers.google.com/youtube">https://developers.google.com/youtube</a> for accessing your YouTube channel and upload the videos. By using Shotwell to access YouTube, you agree to be bound to the YouTube Terms of Service as available at <a href="https://www.youtube.com/t/terms">https://www.youtube.com/t/terms</a>
    
    Shotwell's privacy policy regarding the use of data related to your Google account in general and YouTube in particular can be found in our <a href="help:shotwell/privacy-policy">online services privacy policy</a>
    
    For Google's own privacy policy, please refer to <a href="https://policies.google.com/privacy">https://policies.google.com/privacy</a>
tr: Şu anda YouTube’a giriş yapmadınız.
    
    Google hesabına kaydolup, YouTube ile kullanım için ayarlamalısınız. Tarayıcınızla YouTube sitesine bir kez giriş yaparak çoğu hesabı ayarlayabilirsiniz.
    
    Shotwell, YouTube kanalınıza erişmekte ve videoları yüklemekte YouTube API hizmetlerini <a href="https://developers.google.com/youtube">https://developers.google.com/youtube</a> kullanır. Shotwell’i kullanarak YouTube’a erişirken, <a href="https://www.youtube.com/t/terms">https://www.youtube.com/t/terms</a> adresinde bulunan YouTube Hizmet Kullanım Koşulları’na bağlı kalacağınızı kabul edersiniz.
    
    Shotwell’in genel olarak Google hesabınıza, özel olarak YouTube’a ilişkin verinin kullanımına yönelik gizlilik ilkeleri <a href="help:shotwell/privacy-policy">çevrim içi hesaplar gizlilik ilkesi</a> sayfamızda bulunabilir.
    
    Google’ın kendi gizlilik ilkeleri için lütfen <a href="https://policies.google.com/privacy">https://policies.google.com/privacy</a> adresine gidin.

en: You are not currently logged into Google Photos.
    
    You must have already signed up for a Google account and set it up for use with Google Photos. Shotwell uses the Google Photos API services <a href="https://developers.google.com/photos/">https://developers.google.com/photos/</a> for all interaction with your Google Photos data. You will have to grant access Shotwell to your Google Photos library.
    
    Shotwell's privacy policy regarding the use of data related to your Google account in general and Google Photos in particular can be found in our <a href="help:shotwell/privacy-policy">online services privacy policy</a>. For Google's own privacy policy, please refer to <a href="https://policies.google.com/privacy">https://policies.google.com/privacy</a>
tr: Şu anda Google Fotoğraflar’a giriş yapmadınız.
    
    Google hesabına kaydolup, Google Fotoğraflar ile kullanım için ayarlamalısınız. Shotwell, Google Fotoğraflar verinizle ilgili tüm etkileşimlerde Google Fotoğraflar API hizmetlerini <a href="https://developers.google.com/photos/">https://developers.google.com/photos/</a> kullanır. Shotwell’in Google Fotoğraflar kitaplığınıza erişmesi için izniniz gerekecek.
    
    Shotwell’in genel olarak Google hesabınıza, özel olarak Google Fotoğraflar’a ilişkin verinin kullanımına yönelik gizlilik ilkeleri <a href="help:shotwell/privacy-policy">çevrim içi hesaplar gizlilik ilkesi</a> sayfamızda bulunabilir. Google’ın kendi gizlilik ilkeleri için lütfen <a href="https://policies.google.com/privacy">https://policies.google.com/privacy</a> adresine gidin.

en: _Email address
tr: _Eposta adresi

en: _Password
tr: _Parola

en: Log in
tr: Oturum aç

en: Enter the username and password associated with your Tumblr account.
tr: Lütfen Tumblr hesabınızla ilişkili kullanıcı adınızı ve parolanızı giriniz.

en: Username and/or password invalid. Please try again
tr: Kullanıcı adı ve/veya parola geçersiz. Lütfen yeniden deneyin

en: Invalid User Name or Password
tr: Geçersiz Kullanıcı Adı veya Parola

en: Could not load UI: %s
tr: Kullanıcı arayüzü yüklenemedi: %s

en: Visit the Shotwell home page
tr: Shotwell ev sayfasınnı ziyaret et

note: Possible error message when a site presents a bad certificate.
en: ⚫ This website presented identification that belongs to a different website.
tr: ⚫ Bu web sitesi başka web sitesinin kimliğini sundu.

note: Possible error message when a site presents a bad certificate.
en: ⚫ This website’s identification is too old to trust. Check the date on your computer’s calendar.
tr: ⚫ Bu web sitesinin kimliği güvenmek için çok eski. Bilgisayarınızdaki takvimi gözden geçirin.

note: Possible error message when a site presents a bad certificate.
en: ⚫ This website’s identification was not issued by a trusted organization.
tr: ⚫ Bu web sitesinin kimliği güvenilen bir kuruluş tarafından verilmemiş.

note: Possible error message when a site presents a bad certificate.
en: ⚫ This website’s identification could not be processed. It may be corrupted.
tr: ⚫ Bu web sitesinin kimliği işlenemedi. Bozulmuş olabilir.

note: Possible error message when a site presents a bad certificate.
en: ⚫ This website’s identification has been revoked by the trusted organization that issued it.
tr: ⚫ Bu web sitesinin kimliği, kimliği veren güvenilir kuruluş tarafından iptal edilmiş.

note: Possible error message when a site presents a bad certificate.
en: ⚫ This website’s identification cannot be trusted because it uses very weak encryption.
tr: ⚫ Bu web sitesinin kimliği güvenilmez çünkü çok düşük şifreleme kullanıyor.

note: Possible error message when a site presents a bad certificate.
en: ⚫ This website’s identification is only valid for future dates. Check the date on your computer’s calendar.
tr: ⚫ Bu web sitesinin kimliği yalnızca ileri tarihler için geçerli. Bilgisayarınızdaki takvimi gözden geçirin.

en: A temporary file needed for publishing is unavailable
tr: Yayımlama için gerekli geçici bir dosya kullanılamıyor

en: Photo _size
tr: Fotoğraf _boyutu

en: _Remove location, camera, and other identifying information before uploading
tr: Yüklemeden önce konum, kamera, ve diğer tanımlayıcı bilgileri _kaldır

en: _Logout
tr: _Çıkış

en: _Publish
tr: _Yayımla

en: Copyright 2016 Software Freedom Conservancy Inc.
tr: Telif Hakkı 2016 Software Freedom Conservancy Inc.

en: A file required for publishing is unavailable. Publishing to Flickr can’t continue.
tr: Yayımlama için gerekli bir dosya kullanılamıyor. Flickr’da yayımlanamıyor.

en: You are logged into Flickr as %s.
tr: Flickr’da %s olarak oturum açtınız.

en: Your free Flickr account limits how many photos you can upload to the service.
    You have uploaded %llu out of your %lld file limit.
tr: Ücretsiz Flickr hesabınız her ay ne kadar veri gönderebileceğinizi sınırlandırır.
    %2$lld dosya sınırınızdan %1$llu kullandınız.

en: Your Flickr Pro account entitles you to unlimited uploads. You have currently uploaded a file | Your Flickr Pro account entitles you to unlimited uploads. You have currently uploaded %d files
tr[0]: Flickr Pro hesabınız, sınırsız karşıya yükleme yapmanıza olanak tanır. Şu anda %d dosya yüklediniz

en: Photos _visible to
tr: Fotoğraflar şunlara _görülebilir

en: Videos _visible to
tr: Videolar şunlara _görülebilir

en: Photos and videos _visible to
tr: Fotoğraflar ve videolar _şunlara görülebilir

en: Everyone
tr: Herkes

en: Friends & family only
tr: Yalnızca aile & arkadaşlar

en: Family only
tr: Aileye özel

en: Friends only
tr: Arkadaşlara özel

en: Just me
tr: Yalnızca ben

en: 500 × 375 pixels
tr: 500 × 375 piksel

en: 1024 × 768 pixels
tr: 1024 × 768 piksel

en: 2048 × 1536 pixels
tr: 2048 × 1536 benek

en: 4096 × 3072 pixels
tr: 4096 × 3072 benek

en: Original size
tr: Özgün boyut

en: Shotwell can only publish into albums that it created by itself, so this list might be empty despite the fact that you already have albums in your Google Photos account
tr: Shotwell yalnızca kendisi tarafından oluşturulmuş albümleri yayımlayabildiğinden, Google Fotoğraflar hesabınızda albüm olmasına rağmen bu liste boş olabilir

en: Photo _size preset
tr: Fotoğraf _boyutu önayarı

en: An existing album
tr: Varolan bir albüm

en: A new album named
tr: Şu adda yeni albüm

en: Shotwell Connect
tr: Shotwell Bağlantısı

en: Small (640 × 480 pixels)
tr: Küçük (640 × 480 benek)

en: Medium (1024 × 768 pixels)
tr: Orta (1024 × 768 benek)

en: Recommended (1600 × 1200 pixels)
tr: Önerilen (1600 × 1200 benek)

en: Google+ (2048 × 1536 pixels)
tr: Google+ (2048 × 1536 piksel)

en: Original Size
tr: Özgün Boyut

note: populate any widgets whose contents are programmatically-generated.
en: You are logged into Google Photos as %s.
tr: Google Fotoğraflar’a %s olarak oturum açtınız.

en: Videos will appear in:
tr: Videolar şurada görünecektir:

en: Photos will appear in:
tr: Fotoğrafların görüneceği yer:

note: Activate last known album id. If none was chosen, either use the old default (Shotwell connect) or the new "Default album" album for Google Photos
en: Default album
tr: Öntanımlı albüm

en: Copyright 2019 Jens Georg <mail@jensge.org>
tr: Telif Hakkı 2019 Jens Georg <mail@jensge.org>

en: _URL of your Piwigo photo library
tr: Piwigo fotoğraf kitaplığı _URL’niz

en: User _name
tr: Kullanıcı _adı

en: Remember Password
tr: Parolayı Anımsa

en: An _existing category
tr: Var _olan kategori

en: A _new album named
tr: Şu adda _yeni albüm

en: within category
tr: şu kategoride

en: Album comment
tr: Albüm yorumu

en: Photos will be _visible by
tr: Fotoğraflar şunlarca _görülebilir olacak

en: Photo size
tr: Fotoğraf boyutu

en: _If a title is set and comment unset, use title as comment
tr: Bir başlık ayarlanmış ve bir yorum kaldırılmışsa, başlığı yorum olarak _kullan

en: _Do no upload tags
tr: Etiketleri _yükleme

en: _Do not upload ratings
tr: Puanlamaları _yükleme

en: Logout
tr: Çıkış

en: Creating album %s…
tr: %s albümü oluşturuluyor…

en: An error message occurred when publishing to Piwigo. Please try again.
tr: Piwigo’ya yayımlama sırasında bir hata iletisi oluştu. Lütfen yeniden deneyin.

note: %s is the host name that we tried to connect to
en: This does not look like the real %s. Attackers might be trying to steal or alter information going to or from this site (for example, private messages, credit card information, or passwords).
tr: Bu gerçek %s gibi görünmüyor. Saldırganlar bu siteye giden veya gelen bilgiyi (örneğin; özel iletiler, kredi kartı bilgisi veya parolalar gibi) çalmak veya başkalaştırmak istiyor olabilir.

en: Certificate of %s
tr: %s’in sertifikası

en: Enter the URL of your Piwigo photo library as well as the username and password associated with your Piwigo account for that library.
tr: Piwigo fotoğraf kitaplığınızın URL’sinin yanı sıra bu kitaplık için Piwigo hesabınızla ilişkili kullanıcı adınızı ve parolanızı giriniz.

en: Shotwell cannot contact your Piwigo photo library. Please verify the URL you entered
tr: Shotwell Piwigo fotoğraf kitaplığınızla bağlantı kuramıyor. Lüften girdiğiniz URL’yi denetleyin

en: Invalid URL
tr: Geçersiz URL

en: Admins, Family, Friends, Contacts
tr: Yöneticiler, Aile, Arkadaşlar, Bağlantılar

en: Admins, Family, Friends
tr: Yöneticiler, Aile, Arkadaşlar

en: Admins, Family
tr: Yöneticiler, Aile

en: Admins
tr: Yöneticiler

en: This connection is not secure
tr: Bu bağlantı güvenli değil

en: Show the certificate…
tr: Sertifikayı göster…

en: I understand, please _proceed.
tr: Anlıyorum, lütfen _sürdür.

en: Core Publishing Services
tr: Çekirdek Yayımlama Hizmetleri

en: Blogs
tr: Bloglar

en: Copyright 2012 BJA Electronics
tr: Telif Hakkı 2012 BJA Electronics

en: 1280 × 853 pixels
tr: 1280 × 853 piksel

en: TumblrPublisher: start( ): can’t start; this publisher is not restartable.
tr: TumblrPublisher: start( ): başlatılamıyor; bu yayımcı yeniden başlatılabilir değildir.

en: You are logged into Tumblr as %s.
tr: Tumblr’a %s olarak giriş yaptınız.

en: Video privacy _setting
tr: Video gizlilik _ayarları

en: A file required for publishing is unavailable. Publishing to YouTube can’t continue.
tr: Yayımlama için gerekli bir dosya kullanılamıyor. YouTube’da yayımlanamıyor.

en: You are logged into YouTube as %s.
tr: YouTube’a %s olarak oturum açtınız.

en: Public listed
tr: Genel listelenmiş

en: Public unlisted
tr: Genel listelenmemiş

en: Private
tr: Özel

en: Blinds
tr: Panjurlar

en: Chess
tr: Satranç

en: Circle
tr: Daire

en: Circles
tr: Çemberler

en: Clock
tr: Saat

en: Crumble
tr: Ufala

en: Fade
tr: Soldur

en: Core Slideshow Transitions
tr: Çekirdek Slayt Gösterisi Geçişleri

en: Copyright 2010 Maxim Kartashev, Copyright 2016 Software Freedom Conservancy Inc.
tr: Telif Hakkı 2010 Maxim Kartashev, Telif Hakkı 2016 Software Freedom Conservancy Inc.

en: Slide
tr: Kaydır

en: Squares
tr: Kareler

en: Stripes
tr: Şeritler

en: Unable to create cache directory %s: %s
tr: Önbellek dizini oluşturulamıyor %s: %s

en: Unable to create data directory %s: %s
tr: Veri dizini oluşturulamadı %s: %s

note: If XDG yarfed, use ~/Pictures
en: Pictures
tr: Resimler

en: Unable to create temporary directory %s: %s
tr: Geçici dizin oluşturulamadı %s: %s

en: Unable to create data subdirectory %s: %s
tr: Altdizin oluşturulamadı %s: %s

en: Could not make directory %s writable
tr: %s dizini yazılabilir yapılamıyor

en: Could not make directory %s writable: %s
tr: %s dizini yazılabilir yapılamıyor: %s

en: Pin Toolbar
tr: Araç Çubuğunu Sabitle

en: Pin the toolbar open
tr: Araç çubuğunu açık olarak sabitle

en: Leave fullscreen
tr: Tam ekrandan çık

en: A fatal error occurred when accessing Shotwell’s library. Shotwell cannot continue.
    
    %s
tr: Shotwell’in kitaplığına erişilirken ölümcül bir hata meydana geldi. Shotwell işlemi sürdüremiyor.
    
    %s

en: Visit the Shotwell web site
tr: Shotwell web sitesini ziyaret et

en: Unable to display help: %s
tr: Yardım görüntülenemiyor: %s

en: Unable to navigate to bug database: %s
tr: Hata veri tabanına yönlendirme başarısız: %s

en: Unable to display FAQ: %s
tr: SSS gösterilemiyor: %s

en: Success
tr: Başarılı

en: File error
tr: Dosya hatası

en: Unable to decode file
tr: Dosya şifresi çözülemedi

en: Database error
tr: Veri tabanı hatası

en: User aborted import
tr: Kullanıcı içe aktarma işlemini iptal etti

en: Not a file
tr: Bir dosya değil

en: File already exists in database
tr: Dosya veri tabanında zaten var

en: Unsupported file format
tr: Desteklenmeyen dosya biçimi

en: Not an image file
tr: Bir görüntü dosyası değil

en: Disk failure
tr: Disk hatası

en: Disk full
tr: Disk dolu

en: Camera error
tr: Kamera hatası

en: File write error
tr: Dosya yazma hatası

en: Corrupt image file
tr: Bozuk resim dosyası

en: Imported failed (%d)
tr: İçe aktarılamadı (%d)

en: Cameras
tr: Kameralar

en: List of all discovered camera devices
tr: Tüm keşfedilen kamera aygıtlarını listele

en: Unable to unmount camera. Try unmounting the camera from the file manager.
tr: Kamera ayrılamadı. Kamerayı dosya yöneticisinden ayırmayı deneyin.

note: hide duplicates checkbox
en: Hide photos already imported
tr: İçe aktarılmış fotoğrafları gizle

en: Only display photos that have not been imported
tr: Yalnızca içe aktarılmamış fotoğrafları görüntüle

en: The camera seems to be empty. No photos/videos found to import
tr: Kamera boş gözüküyor. İçe aktarılacak fotoğraf/video bulunamadı

en: No new photos/videos found on camera
tr: Kamerada hiç yeni fotoğraf/video bulunamadı

note: it's mounted, offer to unmount for the user
en: Shotwell needs to unmount the camera from the filesystem in order to access it. Continue?
tr: Shotwell, erişim sağlamak için kameranın dosya sisteminden ayrılmasına gereksiniyor. Sürdürülsün mü?

en: _Unmount
tr: _Ayır

en: Please unmount the camera.
tr: Lütfen kamerayı ayırın.

en: The camera is locked by another application. Shotwell can only access the camera when it’s unlocked. Please close any other application using the camera and try again.
tr: Kamera, başka bir uygulama tarafından kullanılıyor. Shotwell, kameraya yalnızca boştayken erişebilir. Lütfen kamerayı kullanan diğer uygulamayı kapatın ve yeniden deneyin.

en: Please close any other application using the camera.
tr: Lütfen kamerayı kullanırken diğer programları kapatın.

en: Unable to fetch previews from the camera:
    %s
tr: Kameradan ön izlemeler alınamadı:
    %s

en: Unmounting…
tr: Ayrılıyor…

en: Connecting to camera, please wait…
tr: Kameraya bağlanılıyor, lütfen bekleyin…

en: Starting import, please wait…
tr: İçe aktarım başlıyor, lütfen bekleyin…

en: Fetching photo information
tr: Fotoğraf bilgisi alınıyor

en: Fetching preview for %s
tr: %s için ön izleme alınıyor

en: Unable to lock camera: %s
tr: Kamera kilitlenemedi: %s

en: Delete this photo from camera? | Delete these %d photos from camera?
tr[0]: Bu %d fotoğraf kameradan silinsin mi?

en: Delete this video from camera? | Delete these %d videos from camera?
tr[0]: Bu %d video kameradan silinsin mi?

en: Delete this photo/video from camera? | Delete these %d photos/videos from camera?
tr[0]: Bu %d fotoğraf/video kameradan silinsin mi?

en: Delete these files from camera? | Delete these %d files from camera?
tr[0]: Bu %d dosya kameradan silinsin mi?

en: _Keep
tr: _Koru

en: Removing photos/videos from camera
tr: Fotoğraflar/Videolar kameradan kaldırılıyor

en: Unable to delete %d photo/video from the camera due to errors. | Unable to delete %d photos/videos from the camera due to errors.
tr[0]: %d fotoğraf/video hatalar sebebiyle kameradan silinemiyor.

en: No photos/videos
tr: Resim/Video Yok

en: No photos/videos found which match the current filter
tr: Geçerli süzgeçle eşleşen video/fotoğraf yok

en: _Print
tr: _Yazdır

en: Set as _Desktop Background
tr: _Masaüstü Arkapılan olarak ayarla

en: _Duplicate
tr: _Kopya Oluştur

en: Fullscreen
tr: Tam Ekran

en: Adjust Date and Time…
tr: Tarih ve Zamanı Ayarla…

en: _Play
tr: _Oynat

en: Export Photo/Video | Export Photos/Videos
tr[0]: Resimleri/Videoları Dışa Aktar

en: Export Photo | Export Photos
tr[0]: Fotoğrafları Dışa Aktar

en: Rotating
tr: Döndürülüyor

en: Undoing Rotate
tr: Döndürme İşlemi Geri Alınıyor

en: Flipping Horizontally
tr: Yatay Olarak Çevriliyor

en: Undoing Flip Horizontally
tr: Yatay Olarak Döndürme Geri Alınıyor

en: Flipping Vertically
tr: Dikey Olarak Çevriliyor

en: Undoing Flip Vertically
tr: Dikey Olarak Döndürme Geri Alınıyor

en: Reverting
tr: Ters Çevriliyor

en: Undoing Revert
tr: Ters Döndürme İşlemi Geri Alınıyor

en: Enhancing
tr: İyileştiriliyor

en: Undoing Enhance
tr: İyileştirme İşlemi Geri Alınıyor

en: Applying Color Transformations
tr: Renk Dönüşümleri Uygulanıyor

en: Undoing Color Transformations
tr: Renk Dönüşümleri Geri Alınıyor

en: Creating New Event
tr: Yeni Olay Oluşturuluyor

en: Removing Event
tr: Olay Kaldırılıyor

en: Moving Photos to New Event
tr: Fotoğraflar Yeni Olaya Taşınıyor

en: Setting Photos to Previous Event
tr: Fotoğraflar Önceki Olayla İlişkilendiriliyor

en: Merging
tr: Birleştiriliyor

en: Unmerging
tr: Ayrılıyor

en: Duplicating photos
tr: Fotoğraflar çoğaltılıyor

en: Removing duplicated photos
tr: Yinelenen fotoğraflar kaldırılıyor

en: Unable to duplicate one photo due to a file error | Unable to duplicate %d photos due to file errors
tr[0]: %d fotoğraf, dosya hatası nedeniyle çoğaltılamadı

en: Restoring previous rating
tr: Önceki puana geri dön

en: Increasing ratings
tr: Puanlar artırılıyor

en: Decreasing ratings
tr: Puanlar düşürülüyor

en: Setting RAW developer
tr: RAW geliştiricisi ayarlanıyor

en: Restoring previous RAW developer
tr: Önceki RAW geliştirici onarılıyor

en: Set Developer
tr: Geliştirici Ayarla

en: Original photo could not be adjusted.
tr: Özgün fotoğraf ayarlanamadı.

en: Adjusting Date and Time
tr: Tarih ve Saat Ayarlanıyor

en: Undoing Date and Time Adjustment
tr: Tarih ve Saat Ayarlama İşlemi Geri Alınıyor

en: One original photo could not be adjusted. | The following original photos could not be adjusted.
tr[0]: Özgün fotoğraf(lar) ayarlanamadı.

en: Time Adjustment Error
tr: Saat Ayarlama Hatası

en: Time adjustments could not be undone on the following photo file. | Time adjustments could not be undone on the following photo files.
tr[0]: Zaman ayarlamaları sonraki fotoğraf dosyası(ları) üzerine geri alınamaz.

en: Create Tag
tr: Etiket Oluştur

en: Move Tag “%s”
tr: “%s” Etiketini Taşı

en: Move Photos to Trash
tr: Fotoğrafları Çöpe Taşı

en: Restore Photos from Trash
tr: Çöpteki Fotoğrafları Geri Getir

en: Move the photos to the Shotwell trash
tr: Fotoğrafları Shotwell çöp kutusuna taşı

en: Restore the photos back to the Shotwell library
tr: Shotwell kitaplığındaki fotoğrafları geri getir

en: Moving Photos to Trash
tr: Fotoğraflar Çöp Kutusuna Taşınıyor

en: Restoring Photos From Trash
tr: Fotoğraflar Çöp Kutusundan Geri Getiriliyor

en: Flag selected photos
tr: Seçili fotoğrafları işaretle

en: Unflag selected photos
tr: Seçili fotoğrafların işaretini kaldır

en: Flagging selected photos
tr: Seçili fotoğraflar işaretleniyor

en: Unflagging selected photos
tr: Seçili fotoğrafların işaretleri kaldırılıyor

en: Flag
tr: İşaretle

en: Unflag
tr: İşaretleme

note: Send an empty job to the queue to mark the end of the import
en: %s Database
tr: %s Veri Tabanı

en: Importing from %s can’t continue because an error occurred:
tr: %s’den içe aktarım süremez çünkü hata oluştu:

en: To try importing from another service, select one from the above menu.
tr: Başka hizmetten içe aktarmayı denemek için yukarıdaki menüden seçim yapın.

en: You do not have any data imports plugins enabled.
    
    In order to use the Import From Application functionality, you need to have at least one data imports plugin enabled. Plugins can be enabled in the Preferences dialog.
tr: Herhangi bir etkinleştirilmiş veri içe aktarma eklentiniz yok.
    
    Uygulamadan İçe Aktar işlevselliğini kullanmak için en azından bir veri içe aktarma eklentiniz etkin olmalı. Eklentiler Tercihler bölümünden etkinleştirilebilinir.

en: Database file:
tr: Veri tabanı dosyası:

en: _Import
tr: _İçe Aktar

en: Import From Application
tr: Uygulamadan İçe Aktar

en: Import media _from:
tr: Ortamı _şuradan içe aktar:

en: _Close
tr: _Kapat

en: Data Imports
tr: Veri İçe Aktarımları

en: Unable to open/create photo database %s: error code %d
tr: Fotoğraf veri tabanı açılmadı/oluşturulamadı %s: hata kodu %d

en: Unable to write to photo database file:
     %s
tr: Fotoğraf veri tabanı dosyasına yazılamıyor:
     %s

en: Error accessing database file:
     %s
    
    Error was: 
    %s
tr: Veri tabanı dosyasına erişirken hata:
     %s
    
    Hata şuydu: 
    %s

en: Unable to restore photo database %s
tr: %s fotoğraf veri tabanı geri yüklenemiyor

note: Use empty list for addresses instead of null to word around bug in xdg-desktop-portal-gtk
en: Send files per Mail:
tr: Dosyaları e-postayla gönder:

note: Translators: The first %s is the name of the file, the second %s is the reason why it could not be sent
en: Unable to send file %s, %s
tr: %s dosyası gönderilemedi, %s

en: Send To
tr: Gönder

en: Unable to export background to %s: %s
tr: Artalan dışa aktarılamadı %s: %s

en: Unable to prepare desktop slideshow: %s
tr: Masaüstü slayt gösterisi hazırlanamadı: %s

en: AM
tr: ÖÖ

en: PM
tr: ÖS

en: 24 Hr
tr: 24 Saat

en: _Shift photos/videos by the same amount
tr: _Aynı değerde olan fotoğrafları/videoları değiştir

en: Set _all photos/videos to this time
tr: Tüm fotoğrafları/videoları bu zamana _ayarla

en: _Modify original photo file | _Modify original photo files
tr[0]: Özgün fotoğraf dosyasını _değiştir

en: _Modify original file | _Modify original files
tr[0]: Özgün dosyayı _değiştir

en: Original:
tr: Özgün:

en: %m/%d/%Y, %H:%M:%S
tr: %d/%m/%Y, %H:%M:%S

en: %m/%d/%Y, %I:%M:%S %p
tr: %d/m/%Y, %I:%M:%S %p

en: Exposure time will be shifted forward by
    %d %s, %d %s, %d %s, and %d %s.
tr: Çekim tarihi ileri ötelenecek
    %d %s, %d %s, %d %s, and %d %s.

en: Exposure time will be shifted backward by
    %d %s, %d %s, %d %s, and %d %s.
tr: Çekim tarihi ötelenecek
    %d %s, %d %s, %d %s, and %d %s.

en: day | days
tr[0]: gün

en: hour | hours
tr[0]: saat

en: minute | minutes
tr[0]: dakika

en: second | seconds
tr[0]: saniye

note: "Unmodified" and "Current," though they appear in the "Format:" popup menu, really aren't formats so much as they are operating modes that determine specific formats. Hereafter we'll refer to these as "special formats."
en: Unmodified
tr: Değiştirilmemiş

en: Current
tr: Geçerli

note: layout controls
en: _Format:
tr: _Biçim:

en: _Quality:
tr: _Kalite:

en: _Scaling constraint:
tr: _Ölçek kısıtlama:

en: _Pixels:
tr: _Piksel:

en: Export _metadata:
tr: _Üst veriyi dışa aktar:

note: We're installed system-wide, so use the system help. We're being run from the build directory; we'll have to handle clicks to this link manually ourselves, due to a limitation of help: URIs.
en: (Help)
tr: (Yardım)

en: Year%sMonth%sDay
tr: Yıl%sAy%sGün

en: Year%sMonth
tr: Yıl%sAy

en: Year%sMonth-Day
tr: Yıl%sAy-Gün

en: Year-Month-Day
tr: Yıl-Ay-Gün

en: Custom
tr: Özel

note: Invalid pattern.
en: Invalid pattern
tr: Geçersiz şablon

en: %d%%
tr: %%%d

en: %d second | %d seconds
tr[0]: %d saniye

en: %d minute | %d minutes
tr[0]: %d dakika

en: %d hour | %d hours
tr[0]: %d saat

en: 1 day
tr: 1 gün

en: This will remove the tag “%s” from one photo. Continue? | This will remove the tag “%s” from %d photos. Continue?
tr[0]: Bu işlem “%s” etiketini %d fotoğraftan kaldıracak. Sürdürülsün mü?

en: This will remove the saved search “%s”. Continue?
tr: Bu işlem kayıtlı “%s” aramasını kaldıracak. Sürdürülsün mü?

en: Switching developers will undo all changes you have made to this photo in Shotwell | Switching developers will undo all changes you have made to these photos in Shotwell
tr[0]: Geliştiricileri değiştirmek Shotwell’de bu fotoğraf(lar)a yapmış olduğunuz tüm değişiklikleri geri alacak

en: _Switch Developer
tr: _Geliştirici Değiştir

en: This will remove the face “%s” from one photo. Continue? | This will remove the face “%s” from %d photos. Continue?
tr[0]: Bu işlem “%s” yüzünü %d fotoğraftan kaldıracak. Sürdürülsün mü?

en: Export Video
tr: Video Ihracatı

[ctx: Dialog Title]
en: Export Photo
tr: Fotoğrafı Dışa Aktar

en: Export Photos
tr: Fotoğrafları Dışa Aktar

note: Ticket #3023 Attempt to replace the system error with something friendlier if we can't copy an image over for editing in an external tool. Did we fail because we can't write to this directory? Yes - display an alternate error message here.
en: Shotwell couldn’t create a file for editing this photo because you do not have permission to write to %s.
tr: Shotwell bu fotoğrafı düzenlemek için dosya oluşturamıyor çünkü %s’e yazmaya izniniz yok.

en: Unable to export the following photo due to a file error.
tr: İzleyen fotoğraf bir dosya hatası nedeniyle dışa aktarılamadı.

en: 
    
    Would you like to continue exporting?
tr: 
    
    Dışa aktarmaya sürdürmek istiyor musunuz?

en: Con_tinue
tr: _Sürdür

en: Save Details…
tr: Ayrıntıları Kaydet…

en: Save Details
tr: Ayrıntıları Kaydet

en: (and %d more)
tr: (ve %d tane daha)

en: Import Results Report
tr: Sonuç Raporunu İçe Aktar

en: Attempted to import %d file. | Attempted to import %d files.
tr[0]: %d dosya içe aktarılmaya çalışıldı.

en: Of these, %d file was successfully imported. | Of these, %d files were successfully imported.
tr[0]: Bunlardan, %d dosya başarıyla içe aktarıldı.

note: Duplicates
en: Duplicate Photos/Videos Not Imported:
tr: İçe Aktarılmayan Fotoğraf/Videoları çoğalt:

en: duplicates existing media item
tr: var olan ortam ögesini çoğaltır

note: Files Not Imported Due to Camera Errors
en: Photos/Videos Not Imported Due to Camera Errors:
tr: Kamera Hataları Sebebiyle İçe Aktarılmayan Fotoğraflar/Videolar:

en: error message:
tr: hata mesajı:

note: Files Not Imported Because They Weren't Recognized as Photos or Videos
en: Files Not Imported Because They Weren’t Recognized as Photos or Videos:
tr: Fotoğraf Veya Video Olarak Tanınmadığı İçin İçe Aktarılmayan Dosyalar:

note: Photos/Videos Not Imported Because They Weren't in a Format Shotwell Understands
en: Photos/Videos Not Imported Because They Weren’t in a Format Shotwell Understands:
tr: Shotwell’in Anlayabildiği Bir Biçimde Olmadıklarından İçe Aktarılmayan Fotoğraflar/Videolar:

note: Photos/Videos Not Imported Because Shotwell Couldn't Copy Them into its Library
en: Photos/Videos Not Imported Because Shotwell Couldn’t Copy Them into its Library:
tr: Shotwell Kendi Kitaplığına Kopyalayamadığı İçin İçe Aktarılmayan Fotoğraflar/Videolar:

en: couldn’t copy %s
    	to %s
tr: %s
    	%s’e kopyalanamadı

note: Photos/Videos Not Imported Because GDK Pixbuf Library Identified them as Corrupt
en: Photos/Videos Not Imported Because Files Are Corrupt:
tr: Dosyalar Bozuk Olduğundan Fotoğraflar/Videolar İçe Aktarılmadı:

note: Photos/Videos Not Imported for Other Reasons
en: Photos/Videos Not Imported for Other Reasons:
tr: Başka Sebeplerden İçe Aktarılmayan Fotoğraflar/Videolar:

en: 1 duplicate photo was not imported:
     | %d duplicate photos were not imported:
tr[0]: %d fotoğraf kopyası içe aktarılmadı:

en: 1 duplicate video was not imported:
     | %d duplicate videos were not imported:
tr[0]: %d video kopyası içe aktarılmadı:

en: 1 duplicate photo/video was not imported:
     | %d duplicate photos/videos were not imported:
tr[0]: %d fotoğraf/video kopyası içe aktarılmadı:

en: 1 photo failed to import due to a file or hardware error:
     | %d photos failed to import due to a file or hardware error:
tr[0]: %d fotoğraf, dosya veya donanım hatası dolayısıyla içe aktarılamadı:

en: 1 video failed to import due to a file or hardware error:
     | %d videos failed to import due to a file or hardware error:
tr[0]: %d video, dosya veya donanım hatası dolayısıyla içe aktarılamadı:

en: 1 photo/video failed to import due to a file or hardware error:
     | %d photos/videos failed to import due to a file or hardware error:
tr[0]: %d fotoğraf/video, dosya veya donanım hatası dolayısıyla içe aktarılamadı:

en: 1 file failed to import due to a file or hardware error:
     | %d files failed to import due to a file or hardware error:
tr[0]: %d dosya, dosya veya donanım hatası dolayısıyla içe aktarılamadı:

en: 1 photo failed to import because the photo library folder was not writable:
     | %d photos failed to import because the photo library folder was not writable:
tr[0]: %d fotoğraf, fotoğraf kitaplığı klasörü yazılabilir olmadığından içe aktarılamadı:

en: 1 video failed to import because the photo library folder was not writable:
     | %d videos failed to import because the photo library folder was not writable:
tr[0]: %d video, fotoğraf kitaplığı klasörü yazılabilir olmadığından içe aktarılamadı:

en: 1 photo/video failed to import because the photo library folder was not writable:
     | %d photos/videos failed to import because the photo library folder was not writable:
tr[0]: %d fotoğraf/video, fotoğraf kitaplığı klasörü yazılabilir olmadığından içe aktarılamadı:

en: 1 file failed to import because the photo library folder was not writable:
     | %d files failed to import because the photo library folder was not writable:
tr[0]: %d dosya, fotoğraf kitaplığı klasörü yazılabilir olmadığından içe aktarılamadı:

en: 1 photo failed to import due to a camera error:
     | %d photos failed to import due to a camera error:
tr[0]: %d fotoğraf, kamera hatası dolayısıyla içe aktarılamadı:

en: 1 video failed to import due to a camera error:
     | %d videos failed to import due to a camera error:
tr[0]: %d video, kamera hatası dolayısıyla içe aktarılamadı:

en: 1 photo/video failed to import due to a camera error:
     | %d photos/videos failed to import due to a camera error:
tr[0]: %d fotoğraf/video, kamera hatası dolayısıyla içe aktarılamadı:

en: 1 file failed to import due to a camera error:
     | %d files failed to import due to a camera error:
tr[0]: %d dosya, kamera hatası dolayısıyla içe aktarılamadı:

en: 1 photo failed to import because it was corrupt:
     | %d photos failed to import because they were corrupt:
tr[0]: %d fotoğraf, bozuk olduğundan içe aktarılamadı:

en: 1 video failed to import because it was corrupt:
     | %d videos failed to import because they were corrupt:
tr[0]: %d video bozuk olduğundan içe aktarılamadı:

en: 1 photo/video failed to import because it was corrupt:
     | %d photos/videos failed to import because they were corrupt:
tr[0]: %d fotoğraf/video, bozuk olduğundan içe aktarılamadı:

en: 1 file failed to import because it was corrupt:
     | %d files failed to import because it was corrupt:
tr[0]: %d dosya bozuk olduğundan içe aktarılamadı:

note: we have no notion of "unsupported" video files right now in Shotwell (all standard container formats are supported, it's just that the streams in them might or might not be interpretable), so this message does not need to be media specific
en: 1 unsupported photo skipped:
     | %d unsupported photos skipped:
tr[0]: %d desteklenmeyen fotoğraf atlandı:

note: we have no notion of "non-video" video files right now in Shotwell, so this message doesn't need to be media specific
en: 1 non-image file skipped.
     | %d non-image files skipped.
tr[0]: %d resim olmayan dosya atlandı:

en: 1 photo skipped due to user cancel:
     | %d photos skipped due to user cancel:
tr[0]: %d fotoğraf, kulanıcının iptali dolayısıyla atlandı:

en: 1 video skipped due to user cancel:
     | %d videos skipped due to user cancel:
tr[0]: %d video, kulanıcının iptali dolayısıyla atlandı:

en: 1 photo/video skipped due to user cancel:
     | %d photos/videos skipped due to user cancel:
tr[0]: %d fotoğraf/video, kulanıcının iptali dolayısıyla atlandı:

en: 1 file skipped due to user cancel:
     | %d file skipped due to user cancel:
tr[0]: %d dosya, kulanıcının iptali dolayısıyla atlandı:

en: 1 photo successfully imported.
     | %d photos successfully imported.
tr[0]: %d fotoğraf başarıyla içe aktarıldı.

en: 1 video successfully imported.
     | %d videos successfully imported.
tr[0]: %d video başarıyla içe aktarıldı.

en: 1 photo/video successfully imported.
     | %d photos/videos successfully imported.
tr[0]: %d fotoğraf/video başarıyla içe aktarıldı.

note: if no media items were imported at all (i.e. an empty directory attempted), need to at least report that nothing was imported
en: No photos or videos imported.
tr: Alınan resim ve videolar yok.

en: Import Complete
tr: İçe Aktarma Tamamlandı

en: Rename Event
tr: Olayı Yeniden Adlandır

en: Name:
tr: Ad:

[ctx: Dialog Title]
note: Dialog title
en: Edit Title
tr: Başlığı Düzenle

en: Title:
tr: Başlık:

note: Dialog title
en: Edit Event Comment
tr: Olay Yorumunu Düzenle

en: Edit Photo/Video Comment
tr: Fotoğraf/Video Yorumu Düzenle

en: Comment:
tr: Yorum:

en: Remove and _Trash File | Remove and _Trash Files
tr[0]: Dosyayı Sil ve _Çöpe Gönder

en: _Remove From Library
tr: _Kitaplıktan Kaldır

en: Revert External Edit?
tr: Dış Düzenlemeyi Geri Döndür?

en: Revert External Edits?
tr: Dış Düzenlemeleri Geri Döndür?

en: This will destroy all changes made to the external file. Continue? | This will destroy all changes made to %d external files. Continue?
tr[0]: Bu işlem %d dış dosyaya yapılan tüm değişiklikleri yok edecek. Sürdürülsün mü?

en: Re_vert External Edit
tr: Dış Düzenlemeyi Geri D_öndür

en: Re_vert External Edits
tr: Dış Düzenlemeleri Geri D_öndür

en: This will remove the photo from the library. Continue? | This will remove %d photos from the library. Continue?
tr[0]: Bu işlem %d fotoğrafı kitaplıktan kaldıracak. Sürdürülsün mü?

en: _Remove
tr: _Kaldır

en: Remove Photo From Library
tr: Fotoğrafı Kitaplıktan Kaldır

en: Remove Photos From Library
tr: Fotoğrafları Kitaplıktan Kaldır

en: 
    
    And %d other. | 
    
    And %d others.
tr[0]: 
    
    Ve diğer %d.

en: Tags (separated by commas):
tr: Etiketler (virgülle ayrılmış):

note: This function is used to determine whether or not files should be copied or linked when imported. Returns ACCEPT for copy, REJECT for link, and CANCEL for (drum-roll) cancel.
en: Shotwell can copy the photos into your library folder or it can import them without copying.
tr: Shotwell fotoğrafları kitaplık klasörünün içine kopyalayabilir ya da kopyalama olmadan içe aktarabilir.

en: Co_py Photos
tr: Fotoğrafları K_opyala

en: _Import in Place
tr: _Yerin İçine Aktar

en: Import to Library
tr: Kitaplığa Aktar

en: Remove From Library
tr: Kitaplıktan Kaldır

en: Removing Photo From Library | Removing Photos From Library
tr[0]: Fotoğraf(lar) Kitaplıktan Kaldırılıyor

en: This will remove the photo/video from your Shotwell library. Would you also like to move the file to your desktop trash?
    
    This action cannot be undone. | This will remove %d photos/videos from your Shotwell library. Would you also like to move the files to your desktop trash?
    
    This action cannot be undone.
tr[0]: Bu işlem %d fotoğrafı/videoyu Shotwell kitaplığınızdan kaldıracak. Ayrıca dosyaları masaüstünüzdeki çöp kutusuna taşımak ister misiniz?
    
    Bu eylem geri alınamaz.

en: This will remove the video from your Shotwell library. Would you also like to move the file to your desktop trash?
    
    This action cannot be undone. | This will remove %d videos from your Shotwell library. Would you also like to move the files to your desktop trash?
    
    This action cannot be undone.
tr[0]: Bu işlem %d videoyu Shotwell kitaplığınızdan kaldıracak. Ayrıca dosyaları masaüstünüzdeki çöp kutusuna taşımak ister misiniz?
    
    Bu eylem geri alınamaz.

en: This will remove the photo from your Shotwell library. Would you also like to move the file to your desktop trash?
    
    This action cannot be undone. | This will remove %d photos from your Shotwell library. Would you also like to move the files to your desktop trash?
    
    This action cannot be undone.
tr[0]: Bu işlem %d fotoğrafı Shotwell kitaplığınızdan kaldıracak. Ayrıca dosyaları masaüstünüzdeki çöp kutusuna taşımak ister misiniz?
    
    Bu eylem geri alınamaz.

en: The photo or video cannot be moved to your desktop trash. Delete this file? | %d photos/videos cannot be moved to your desktop trash. Delete these files?
tr[0]: %d fotoğraf/video masaüstünüzdeki çöp kutusuna taşınamıyor. Bu dosyalar silinsin mi?

note: Alert the user that the files were not removed.
en: The photo or video cannot be deleted. | %d photos/videos cannot be deleted.
tr[0]: %d fotoğraf/video silinemiyor.

en: Welcome!
tr: Hoş Geldiniz!

en: Welcome to Shotwell!
tr: Shotwell’e Hoş Geldiniz!

en: To get started, import photos in any of these ways:
tr: Başlangıç olarak, fotoğraflarınızı şu yöntemlerden birini kullanarak içe aktarabilirsiniz:

en: Choose “Import From Folder” from the File menu
tr: Dosya menüsünden “Dizinden İçe Aktar”ı seçererek

en: Drag and drop photos onto the Shotwell window
tr: Fotoğrafları sürükleyip Shotwell penceresine bırakarak

en: Connect a camera to your computer and import
tr: Bilgisayarınıza kamera bağlayıp ve içe aktararak

en: _Import photos from your %s folder
tr: _%s klasörünüzden fotoğrafları içe aktarın

en: You can also import photos in any of these ways:
tr: Ayrıca fotoğrafları şu yollardan herhangi biriyle içe aktarabilirsiniz:

en: _Don’t show this message again
tr: Bu iletiyi yeniden göster_me

en: Import photos from your %s library
tr: %s kitaplığınızdan fotoğrafları içe aktarın

en: Longest edge
tr: En uzun köşe

en: Width
tr: Genişlik

en: Height
tr: Yükseklik

en: %s does not exist.
tr: %s bulunamadı.

en: %s is not a file.
tr: %s bir dosya değil.

en: %s does not support the file format of
    %s.
tr: %s şu dosya biçimini desteklemiyor:
    %s.

en: Unable open photo %s. Sorry.
tr: %s fotoğrafı açılamıyor. Üzgünüm.

en: _Save a Copy
tr: Bir Kopya _Kaydet

en: Lose changes to %s?
tr: %s dosyasındaki değişiklikler kaybedilsin mi?

en: Close _without Saving
tr: _Kaydetmeden Kapat

en: Error while saving to %s: %s
tr: %s dosyasına kaydedilirken hata: %s

en: Save As
tr: Farklı Kaydet

note: verify this is a directory
en: Unable to monitor %s: Not a directory (%s)
tr: %s izlenemiyor: Bir dizin değil (%s)

en: Photos cannot be exported to this directory.
tr: Fotoğraflar, bu dizinden dışa aktarılamadı.

en: Return to current photo dimensions
tr: Geçerli fotoğraf boyutlarına dön

en: Set the crop for this photo
tr: Bu fotoğraf için kırpmayı ayarla

en: Pivot the crop rectangle between portrait and landscape orientations
tr: Kırpma dikdörtgenini yatay ve düşey eksenler etrafında döndür

en: Unconstrained
tr: Sınırlandırılmamış

en: Square
tr: Kare

en: Screen
tr: Ekran

en: SD Video (4 ∶ 3)
tr: SD Video (4 : 3)

en: HD Video (16 ∶ 9)
tr: HD Video (16 : 9)

en: Wallet (2 × 3 in.)
tr: Cüzdan (2 × 3 inç)

en: Notecard (3 × 5 in.)
tr: Not Kartı (3 × 5 inç)

en: 4 × 6 in.
tr: 4 × 6 inç

en: 5 × 7 in.
tr: 5 × 7 inç

en: 8 × 10 in.
tr: 8 × 10 inç

en: Letter (8.5 × 11 in.)
tr: Mektup (8.5 × 11 inç)

en: 11 × 14 in.
tr: 11 × 14 inç

en: Tabloid (11 × 17 in.)
tr: Tabloid (11 × 17 inç)

en: 16 × 20 in.
tr: 16 × 20 inç

en: Metric Wallet (9 × 13 cm)
tr: Metrik Cüzdan (9 × 13 cm)

en: Postcard (10 × 15 cm)
tr: Kartpostal (10 × 15 cm)

en: Size:
tr: Boyut:

en: Close the red-eye tool
tr: Kırmızı göz aracını kapat

en: Remove any red-eye effects in the selected region
tr: Seçili bölgedeki kırmızı göz etkilerini kaldır

en: _Reset
tr: _Sıfırla

note: fit both on the top line, emit and move on
en: Exposure:
tr: Pozlandırma:

en: Contrast:
tr: Karşıtlık:

en: Saturation:
tr: Renk doygunluğu:

en: Tint:
tr: Renk tonu:

en: Temperature:
tr: Sıcaklık:

en: Shadows:
tr: Gölgeler:

note: FIXME: Hack to make the slider the same length as the other. Find out why it is aligned Differently (probably because it only has positive values)
en: Highlights:
tr: Vurgulamalar:

en: Reset Colors
tr: Renkleri Sıfırla

en: Reset all color adjustments to original
tr: Tüm renk ayarlamalarını özgün haline getir

en: Temperature
tr: Sıcaklık

en: Tint
tr: Renk tonu

en: Contrast
tr: Karşıtlık

en: Saturation
tr: Renk doygunluğu

en: Exposure
tr: Pozlandırma

en: Shadows
tr: Gölgeler

en: Highlights
tr: Vurgulamalar

en: Contrast Expansion
tr: Karşıtlık Genişlemesi

en: Angle:
tr: Açı:

en: No Event
tr: Olay yok

en: Events
tr: Olaylar

en: Browse through your events
tr: Olaylarınız arasında gezinin

en: No events
tr: Olaylar yok

en: No events found
tr: Hiçbir olay bulunamadı

en: All Events
tr: Tüm Olaylar

en: Undated
tr: Tarih Belirlenmemiş

note: if no name, pretty up the start time
en: Event %s
tr: Olay %s

en: Unable to generate a temporary file for %s: %s
tr: %s için geçici dosya oluşturulamıyor: %s

en: Exporting
tr: Dışa Aktarılıyor

en: File %s already exists. Replace?
tr: %s dosyası zaten var. Yer değiştirilsin mi?

en: _Skip
tr: _Atla

en: Rename
tr: Yeniden Adlandır

en: Rename All
tr: Tümünü Yeniden Adlandır

en: _Replace
tr: _Değiştir

en: Replace _All
tr: _Tümünü Değiştir

en: Export
tr: Dışa Aktar

en: Detect faces…
tr: Yüzleri tanı…

en: Detect faces on this photo
tr: Bu fotoğraftaki yüzleri tanı

en: Cancel face detection
tr: Yüz tanımayı iptal et

en: Close the Faces tool without saving changes
tr: Yüzler aracını değişiklikleri kaydetmeden kapat

en: Click and drag to tag a face
tr: Yüz etiketlemek için tıkla ve sürükle

en: Click to edit face “%s”
tr: “%s” yüzünü düzenlemek için tıkla

en: Stop dragging to add your face and name it.
tr: Yüzünüzü eklemek için sürüklemeyi durdurun ve adlandırın.

en: Type a name for this face, then press Enter
tr: Bu yüz için ad yazın, ardından Enterʼa basın

en: Move or modify the face shape or name and press Enter
tr: Yüz biçimini taşıyın veya düzenleyin, adı düzenleyin ve Enterʼa basın

en: Detecting faces
tr: Yüzler tanınıyor

en: If you don’t set the name of unknown faces they won’t be saved.
tr: Bilinmeyen yüzlerin adını belirlemezseniz kaydedilmeyecektir.

en: Save changes and close the Faces tool
tr: Değişiklikleri kaydet ve Yüzler aracını kapat

en: No changes to save
tr: Kaydedilecek değişiklik yok

en: Error trying to spawn face detection program:
tr: Yüz tanıma programı yaratılmaya çalışırken hata:

en: Folders
tr: Klasörler

en: Browse the library’s folder structure
tr: Kitaplığın klasör yapısına göz at

en: Imports
tr: İçe Aktarımlar

en: Browse the library’s import history
tr: Kitaplığın içe aktarma geçmişine göz at

en: %s (%d%%)
tr: %s (%%%d)

en: Flagged
tr: İmli

en: Importing…
tr: İçe aktarılıyor…

en: Preparing to import…
tr: İçe aktarıma hazırlanıyor…

en: Imported %s
tr: İçe Aktarıldı %s

en: Last Import
tr: Son İçe Aktarılanlar

en: Organize and browse your photos
tr: Fotoğraflarınızı gözden geçirin ve düzenleyin

en: Import From Folder
tr: Dizinden İçe Aktar

en: Recurse Into Subfolders
tr: Alt Klasörler İçine Yinele

en: Emptying Trash…
tr: Çöp Kutusu boşaltılıyor…

en: Shotwell is configured to import photos to your home directory.
    We recommend changing this in Edit %s Preferences.
    Do you want to continue importing photos?
tr: Shotwell fotoğrafları ev dizininize kopyalamak üzere yapılandırılmıştır.
    Bunu Düzenle - Tercihler - %s Tercihleri sayfasından değiştirmenizi tavsiye
    ederiz. Fotoğrafları içe aktarmayı sürdürmek istiyor musunuz?

note: TODO: Specify which directory/file.
en: Photos cannot be imported from this directory.
tr: Fotoğraflar, bu dizinden içe aktarılamadı.

en: Updating library…
tr: Kitaplık güncelleniyor…

en: Preparing to auto-import photos…
tr: Fotoğraflar kendiliğinden içe aktarmaya hazırlanıyor…

en: Auto-importing photos…
tr: Fotoğraflar kendiliğinden içe aktarılıyor…

en: Writing metadata to files…
tr: Dosyalara üst veri yazılıyor…

en: Missing Files
tr: Eksik Dosyalar

en: Deleting…
tr: Siliniyor…

en: Trash
tr: Çöp

en: Trash is empty
tr: Çöp boş

en: Deleting Photos
tr: Fotoğraflar Siliniyor

en: Your photo library is not compatible with this version of Shotwell. It appears it was created by Shotwell %s (schema %d). This version is %s (schema %d). Please use the latest version of Shotwell.
tr: Fotoğraf kitaplığınız Shotwell’in bu sürümüyle uyumlu değil. Shotwell %s (%d şeması) ile oluşturulduğu görünüyor. Bu sürüm ise %s (%d şeması). Lütfen Shotwell’in son sürümünü kullanın.

en: Shotwell was unable to upgrade your photo library from version %s (schema %d) to %s (schema %d). For more information please check the Shotwell Wiki at %s
tr: Shotwell fotoğraf kitaplığınızı sürüm %s (%d şeması)’den %s (%d şeması)’e güncellemeyi başaramadı. Daha çok bilgi için lütfen Shotwell Wiki’yi %s adresinden gözden geçirin.

en: Your photo library is not compatible with this version of Shotwell. It appears it was created by Shotwell %s (schema %d). This version is %s (schema %d). Please clear your library by deleting %s and re-import your photos.
tr: Fotoğraf kitaplığınız Shotwell’in bu sürümüyle uyumlu değil. Shotwell %s (%d şeması) ile oluşturulduğu görünüyor. Bu sürüm ise %s (%d şeması). Lütfen kitaplığınızı %s’i silerek temizleyin ve resimlerini yeniden içe aktarın.

en: Unknown error attempting to verify Shotwell’s database: %s
tr: Shotwell veri tabanını doğrulama denenirken bilinmeyen hata: %s

en: Loading Shotwell
tr: Shotwell Yükleniyor

en: Path to Shotwell’s private data
tr: Shotwell’in gizli veri yolu

en: DIRECTORY
tr: DİZİN

en: Do not monitor library directory at runtime for changes
tr: Kitaplık dizinini çalışırken değişiklikler için izleme

en: Don’t display startup progress meter
tr: Başlangıç ilerleme metresini gösterme

en: Show the application’s version
tr: Uygulama sürümünü göster

en: Start the application in fullscreen mode
tr: Uygulamayı tam ekran kipinde başlat

en: Print the metadata of the image file
tr: Resim dosyasının üst verisini yazdır

en: Name for a custom profile
tr: Özel profil adı

en: PROFILE
tr: PROFIL

en: Start with a browser of available profiles
tr: Var olan profillere göz atmayla başla

en: If PROFILE given with --profile does not exist, create it
tr: Eğer --profile ile verilen PROFIL yoksa oluştur

en: Show available profiles
tr: Kullanılabilir profilleri gister

note: init GTK (valac has already called g_threads_init())
en: [FILE]
tr: [DOSYA]

en: Run “%s --help” to see a full list of available command line options.
tr: Kullanılabilir komut satırı seçeneklerinin tam bir listesini görmek için “%s --help” komutunu çalıştır.

en: Choose Shotwell's profile
tr: Shotwell profili seç

en: Profile %s does not exist. Did you mean to pass --create as well?
tr: %s profili yok. Komuta --create eklemeyi düşünür müsünüz?

en: Improve this map
tr: Bu haritayı geliştir

en: Lock or unlock map for geotagging by dragging pictures onto the map
tr: Resimleri haritaya sürükleyerek coğrafi etiketleme için haritayı kilitleyin veya kilidini açın

en: Unable to process monitoring updates: %s
tr: İzleme güncellemeleri işlenemedi: %s

en: Adjust the size of the thumbnails
tr: Ön izleme boyutunu ayarla

en: Shotwell was unable to play the selected video:
    %s
tr: Shotwell seçili videoyu oynatamadı: %s

note: previous button
en: Previous photo
tr: Önceki fotoğraf

note: next button
en: Next photo
tr: Sonraki fotoğraf

en: Photo source file missing: %s
tr: Fotoğraf kaynağı bulunamadı: %s

[ctx: Dialog Title]
en: Remove From Library
tr: Kitaplıktan Kaldır

[ctx: Dialog Title]
en: Removing Photo From Library
tr: Fotoğraf Kitaplıktan Kaldırılıyor

en: Unable to export %s: %s
tr: Dışa aktarılamadı %s: %s

en: Low (%d%%)
tr: Düşük (%%%d)

en: Medium (%d%%)
tr: Orta (%%%d)

en: High (%d%%)
tr: Yüksek (%%%d)

en: Maximum (%d%%)
tr: En Yüksek (%%%d)

en: modified
tr: değiştirilmiş

note: TRANSLATORS: %s is the name of an online service such as YouTube, Mastodon, ...
en: Manage accounts for %s
tr: %s hesaplarını yönet

en: Authors
tr: Yazanlar

en: Version
tr: Sürüm

en: License
tr: Lisans

en: Website
tr: Web sitesi

en: LGPL v2.1 or later
tr: LGPL v2.1 ya da sonrası

en: Fill the entire page
tr: Sayfanın tümünü doldur

en: 2 images per page
tr: Sayfa başına 2 resim

en: 4 images per page
tr: Sayfa başına 4 resim

en: 6 images per page
tr: Sayfa başına 6 resim

en: 8 images per page
tr: Sayfa başına 8 resim

en: 16 images per page
tr: Sayfa başına 16 resim

en: 32 images per page
tr: Sayfa başına 32 resim

en: Image Settings
tr: Görüntü Ayarları

en: Printing…
tr: Yazdırılıyor…

en: Unable to print photo:
    
    %s
tr: Fotoğraf yazdırılamıyor:
    
    %s

en: Create
tr: Oluştur

en: Create new Profile
tr: Yeni profil oluştur

en: Name
tr: Ad

en: Library Folder
tr: Kitaplık Klasörü

en: Choose Library Folder
tr: Kitaplık Klasörü Seç

en: Data Folder
tr: Veri Klasörü

en: Choose Data Folder
tr: Veri Klasörü Seç

en: This is the currently active profile
tr: Şu anda etkin olan profildir

en: Remove Profile
tr: Profili Kaldır

en: Remove this profile
tr: Bu profili kaldır

en: Remove profile “%s”
tr: “%s” profilini kaldır

en: None of the options will remove any of the images associated with this profile
tr: Seçeneklerin hiçbiri bu profille ilişkili resimlerin hiçbirini kaldırmayacaktır

en: Remove profile and files
tr: Profili ve dosyaları kaldır

en: Remove profile only
tr: Yalnızca profili kaldır

en: System Profile
tr: Sistem Profili

en: Today
tr: Bugün

en: Yesterday
tr: Dün

en: Items:
tr: Ögeler:

en: %d Event | %d Events
tr[0]: %d Olaylar

en: %d Photo | %d Photos
tr[0]: %d Fotoğraf

en: %d Video | %d Videos
tr[0]: %d videolar

note: display only one date if start and end are the same
en: Date:
tr: Tarih:

note: display only one time if start and end are the same
en: Time:
tr: Zaman:

note: display time range display date range
en: From:
tr: İlk Tarih:

en: To:
tr: Son Tarih:

en: Duration:
tr: Süre:

en: %.1f seconds
tr: %.1f saniye

en: Developer:
tr: Geliştirici:

note: nothing special to be done for now for Events
en: Location:
tr: Konum:

en: File size:
tr: Dosya boyutu:

en: Current Development:
tr: Şu Anki Oluşum:

en: Original dimensions:
tr: Özgün boyutlar:

en: Camera make:
tr: Kamera yapımı:

en: Camera model:
tr: Kamera modeli:

en: Flash:
tr: Flaş:

en: Focal length:
tr: Odak uzaklığı:

en: Exposure date:
tr: Poz tarihi:

en: Exposure time:
tr: Poz zamanı:

en: Exposure bias:
tr: Pozlandırma sapması:

en: GPS latitude:
tr: GPS enlemi:

en: GPS longitude:
tr: GPS boylamı:

en: Artist:
tr: Sanatçı:

en: Copyright:
tr: Telif hakkı:

en: Software:
tr: Yazılım:

en: Preparing for upload
tr: Yüklemeye hazırlanıyor

en: Uploading %d of %d
tr: %d / %d yükleniyor

en: Publishing to %s can’t continue because an error occurred:
tr: %s’e yayımlanamıyor çünkü hata oluştu:

en: To try publishing to another service, select one from the above menu.
tr: Başka hizmette yayımlamayı denemek için yukarıdaki menüden seçim yapın.

en: Publish Photos
tr: Fotoğrafları Yayımla

en: Publish photos _to:
tr: Fotoğrafları ş_urada yayımla:

en: Publish Videos
tr: Videoları Yayımla

en: Publish videos _to
tr: Videoları _şuraya yayımla

en: Publish Photos and Videos
tr: Resimler ve Videoları Yayımla

en: Publish photos and videos _to
tr: Resimleri ve videoları _şuraya yayımla

note: There are no enabled publishing services that accept this media type, warn the user.
en: Unable to publish
tr: Yayımlanamıyor

en: Shotwell cannot publish the selected items because you do not have a compatible publishing plugin enabled. To correct this, choose Edit %s Preferences and enable one or more of the publishing plugins on the <b>Plugins</b> tab.
tr: Shotwell seçili ögeleri yayımlayamaz çünkü uyumlu bir yayımlama eklentiniz etkinleştirilmemiş. Bunu düzeltmek için, Düzenle - Tercihler - %s Tercihleri - <b>Eklentiler</b> sekmesinden bir veya daha çok yayımlama eklentisini etkinleştirin.

en: Publishing
tr: Yayımlama

en: Fetching account information…
tr: Hesap bilgisi alınıyor…

en: Logging in…
tr: Oturum açılıyor…

note: Here, we check whether more than one item is being uploaded, and if so, display an alternate message.
en: The selected video was successfully published. | The selected videos were successfully published.
tr[0]: Seçili video(lar) başarıyla yayımlandı.

en: The selected photo was successfully published. | The selected photos were successfully published.
tr[0]: Seçili fotoğraf(lar) başarıyla yayımlandı.

en: The selected photos/videos were successfully published.
tr: Seçili fotoğraflar/videolar başarıyla yayımlandı.

en: Rotate Right
tr: Sağa Döndür

en: Rotate Left
tr: Sola Döndür

en: Rotate the photos left
tr: Fotoğrafları sola döndür

en: Flip Horizontally
tr: Yatay Döndür

en: Flip Vertically
tr: Dikey Döndür

en: _Apply
tr: _Uygula

en: _Forward
tr: _İleri

en: Leave _Fullscreen
tr: _Tam Ekrandan Çık

en: _Next
tr: _Sonraki

en: _Previous
tr: _Önceki

en: _Refresh
tr: _Yenile

en: _Revert
tr: _Ters Döndür

en: Save _As
tr: _Farklı Kaydet

en: Sort _Ascending
tr: _Artan Şekilde Sırala

en: Sort _Descending
tr: A_zalan Şekilde Sırala

en: _Stop
tr: _Durdur

en: _Undelete
tr: _Silmeyi Geri Al

en: _Normal Size
tr: _Özgün Boyut

en: Best _Fit
tr: En _Uygun

en: Copy Color Adjustments
tr: Renk Düzenlemelerini Kopyala

en: Copy the color adjustments applied to the photo
tr: Fotoğrafa uygulanan renk düzenlemelerini kopyala

en: Paste Color Adjustments
tr: Renk Düzenlemelerini Yapıştır

en: Apply copied color adjustments to the selected photos
tr: Kopyalanan renk ayarlamalarını seçili fotoğraflara uygula

en: Crop
tr: Kırp

en: Crop the photo’s size
tr: Fotoğrafın boyutunu kırp

en: Straighten
tr: Düzleştir

en: Straighten the photo
tr: Fotoğrafı düzleştir

en: Red-eye
tr: Kırmızı göz

en: Reduce or eliminate any red-eye effects in the photo
tr: Fotoğraftaki kırmızı göz etkilerini azalt veya kaldır

en: Adjust
tr: Ayarla

en: Adjust the photo’s color and tone
tr: Fotoğrafın rengini ve tonunu ayarla

en: Revert to Original
tr: Özgün Haline Döndür

en: Revert External E_dits
tr: Harici Değ_işiklikleri Geri Al

en: Revert to the master photo
tr: Esas fotoğrafa döndür

en: Set selected image to be the new desktop background
tr: Seçili görüntüyü yeni masaüstü artalanı olarak ayarla

en: Set as _Desktop Slideshow…
tr: _Masaüstü Slayt Gösterisi Olarak Ayarla…

en: Undo
tr: Geri Al

en: Redo
tr: Yinele

en: Make Key Photo for Event
tr: Olay İçin Anahtar Fotoğraf Oluştur

en: New Event
tr: Yeni Olay

en: Move Photos
tr: Fotoğrafları Taşı

en: Move photos to an event
tr: Fotoğrafları bir olaya taşı

en: Merge
tr: Birleştir

en: Combine events into a single event
tr: Olayları tek bir olayda birleştir

en: Set Rating
tr: Puanı Ayarla

en: Change the rating of your photo
tr: Fotoğrafınızın puanını değiştirin

en: Increase Rating
tr: Puanı Arttır

en: Decrease Rating
tr: Puanı Azalt

en: Unrated
tr: Puansız

en: Rate Unrated
tr: Puansız Yap

en: Setting as unrated
tr: Puansız olarak ayarla

en: Remove any ratings
tr: Tüm puanları kaldır

en: Rejected
tr: Reddedilmiş

en: Rate Rejected
tr: Reddedilmiş Yap

en: Setting as rejected
tr: Reddedilmiş olarak ayarla

en: Set rating to rejected
tr: Reddedilmiş olarak puanla

en: Rejected Only
tr: Yalnızca Reddedilmiş

en: Show only rejected photos
tr: Yalnızca reddedilmiş fotoğrafları göster

[ctx: Tooltip]
en: Show all photos, including rejected
tr: Reddedilmişler dahil tüm fotoğrafları göster

note: Button tooltip
en: Show all photos
tr: Tüm fotoğrafları göster

en: Display each photo’s rating
tr: Her fotoğrafın puanını göster

en: Filter Photos
tr: Fotoğrafları Süz

en: Limit the number of photos displayed based on a filter
tr: Süzgece dayalı gösterilen fotoğrafların sayısını sınırla

en: Duplicate
tr: Kopya Oluştur

en: Make a duplicate of the photo
tr: Fotoğrafın bir kopyasını oluştur

en: _Print…
tr: _Yazdır…

en: Pu_blish…
tr: Yayı_mla…

[ctx: Button Label]
note: Button label
en: Edit Title
tr: Başlığı Düzenle

note: Button label
en: Edit Comment
tr: Yorumu Düzenle

en: Adjust Date and Time
tr: Tarih ve Zamanı Ayarla

[ctx: Dialog Title]
note: Dialog title
en: Add Tags
tr: Etiket Ekle

en: _Find…
tr: _Bul…

en: _Flag
tr: _İşaretle

en: Un_flag
tr: İşareti _Kaldır

en: Mark faces of people in the photo
tr: Fotoğraftaki insanların yüzünü imle

en: Modify Faces
tr: Yüzleri Düzenle

en: Delete Face
tr: Yüzü Sil

en: Unable to launch editor: %s
tr: Düzenleyici çalıştırılamadı: %s

en: Add Tag “%s”
tr: “%s” Etiketini Ekle

note: Used when adding two tags to photo(s)
en: Add Tags “%s” and “%s”
tr: “%s” ve “%s” Etiketini Ekle

[ctx: UndoRedo menu entry]
note: Undo/Redo command name (in Edit menu)
en: Add Tags
tr: Etiket Ekle

en: _Delete Tag “%s”
tr: “%s” Etiketini _Sil

en: Delete Tag “%s”
tr: “%s” Etiketini Sil

en: Delete Tag
tr: Etiketi Sil

en: Re_name Tag “%s”…
tr: “%s” Etiketini Yeniden _Adlandır…

en: Rename Tag “%s” to “%s”
tr: “%s” Etiketini “%s” Olarak Yeniden Adlandır

en: Modify Tags
tr: Etiketleri Düzenle

en: Tag Photo as “%s” | Tag Photos as “%s”
tr[0]: Fotoğrafı “%s” olarak etiketle

en: Tag the selected photo as “%s” | Tag the selected photos as “%s”
tr[0]: Seçili fotoğrafı “%s” olarak etiketle

en: Remove Tag “%s” From _Photo | Remove Tag “%s” From _Photos
tr[0]: “%s” Etiketini _Fotoğraftan Kaldır

en: Remove Tag “%s” From Photo | Remove Tag “%s” From Photos
tr[0]: “%s” Etiketini Fotoğraftan Kaldır

en: Unable to rename tag to “%s” because the tag already exists.
tr: Etiket “%s” olarak adlandırılamadı çünkü etiket zaten var.

en: Unable to rename search to “%s” because the search already exists.
tr: Arama “%s” olarak yeniden adlandırılamıyor çünkü bu arama zaten var.

note: Saved search button
en: Saved Search
tr: Kayıtlı Arama

en: Delete Search
tr: Aramayı Sil

en: Rename Search “%s” to “%s”
tr: “%s” Aramasını “%s” Olarak Yeniden Adlandır

en: Delete Search “%s”
tr: “%s” Aramasını Sil

en: Unable to rename face to “%s” because the face already exists.
tr: Yüz “%s” olarak adlandırılamadı çünkü yüz zaten var.

en: Remove Face “%s” From _Photo | Remove Face “%s” From _Photos
tr[0]: “%s” Yüzünü _Fotoğraftan Kaldır

en: Remove Face “%s” From Photo | Remove Face “%s” From Photos
tr[0]: “%s” Yüzünü Fotoğraftan Kaldır

note: Translators: This means to teach the face to the face recognition system
en: _Train Face “%s” From Photo
tr: “%s” Yüzünü Fotoğraftan _Öğren

en: Re_name Face “%s”…
tr: “%s” Yüzünü Yeniden _Adlandır…

en: Rename Face “%s” to “%s”
tr: “%s” Yüzünü “%s” Olarak Yeniden Adlandır

en: _Delete Face “%s”
tr: “%s” Yüzünü _Sil

en: Delete Face “%s”
tr: “%s” Yüzünü Sil

en: Rate %s
tr: %sʼi Puanla

en: Set rating to %s
tr: Puanı %s olarak ayarla

en: Setting rating to %s
tr: Puan %s olarak ayarlanıyor

en: Display %s
tr: %sʼi Göster

en: Only show photos with a rating of %s
tr: Puanı yalnızca %s olan fotoğrafları göster

en: %s or Better
tr: %s veya Daha İyisi

en: Display %s or Better
tr: %s veya Daha İyisini Göster

en: Only show photos with a rating of %s or better
tr: Puanı yalnızca %s veya daha iyisi olan fotoğrafları göster

en: Open the selected photo’s directory in the file manager
tr: Seçili fotoğrafın ait olduğu dizini dosya yöneticisinde aç

en: Unable to open in file manager: %s
tr: Dosya yöneticisinde açılamıyor: %s

en: Select all items
tr: Tüm ögeleri seç

note: ...precache the timestamp string... / Locale-specific time format for 12-hour time, i.e. 8:31 PM / Precede modifier with a dash ("-") to pad with spaces, otherwise will pad with zeroes / See http://developer.gnome.org/glib/2.32/glib-GDateTime.html#g-date-time-format / Locale-specific time format for
en: %a %b %d, %Y
tr: %d %b %Y %a

[ctx: MultidayFormat]
note: / Locale-specific starting date format for multi-date strings, / i.e. the "Tue Mar 08" in "Tue Mar 08 - 10, 2006" / See http://developer.gnome.org/glib/2.32/glib-GDateTime.html#g-date-time-format
en: %a %b %d
tr: %d %b %a

[ctx: MultimonthFormat]
note: / Locale-specific calendar date format for multi-month strings, / i.e. the "Tue Mar 08" in "Tue Mar 08 to Mon Apr 06, 2006" / See http://developer.gnome.org/glib/2.32/glib-GDateTime.html#g-date-time-format
en: %a %b %d
tr: %d %b %a

[ctx: MultimonthFormat]
note: / Locale-specific calendar date format for multi-month strings, / i.e. the "Mon Apr 06, 2006" in "Tue Mar 08 to Mon Apr 06, 2006" / See http://developer.gnome.org/glib/2.32/glib-GDateTime.html#g-date-time-format
en: %a %b %d, %Y
tr: %d %b %Y %a

en: Slideshow
tr: Slayt gösterisi

note: Ordering must correspond with SearchConditionText.Context
en: contains
tr: içerir

note: Ordering must correspond with Context
en: is exactly
tr: tam olarak

en: starts with
tr: ile başlar

en: ends with
tr: ile biter

en: does not contain
tr: içermez

en: is not set
tr: ayarlı değil

en: is set
tr: ayarlı

note: Ordering must correspond with SearchConditionMediaType.Context
en: is
tr: dir

en: is not
tr: değildir

note: Ordering must correspond with SearchConditionMediaType.MediaType
en: any photo
tr: herhangi bir fotoğraf

en: a raw photo
tr: işenmemiş (raw) bir fotoğraf

en: a video
tr: bir video

en: has
tr: içerir

en: has no
tr: içermez

en: modifications
tr: değişiklikler

en: internal modifications
tr: dahili değişiklikler

en: external modifications
tr: harici düzenlemeler

note: Ordering must correspond with SearchConditionFlagged.State
en: flagged
tr: işaretli

en: not flagged
tr: işaretsiz

en: and higher
tr: ve daha yüksek

en: only
tr: yalnızca

en: and lower
tr: ve daha alçak

en: is after
tr: sonradır

en: is before
tr: öncedir

en: is between
tr: arasındadır

en: and
tr: ve

en: Any text
tr: Herhangi bir metin

en: Title
tr: Başlık

en: Tag
tr: Etiket

en: Comment
tr: Yorum

en: Event name
tr: Etkinlik adı

en: File name
tr: Dosya adı

en: Face
tr: Yüz

en: Media type
tr: Ortam türü

en: Flag state
tr: İşaret durumu

en: Photo state
tr: Fotoğraf durumu

en: Rating
tr: Puan

en: Date
tr: Tarih

en: Saved Searches
tr: Kaydedilmiş Aramalar

en: Organize your saved searches
tr: Kaydedilmiş aramalarınızı düzenleyin

en: ★+ Rating
tr: ★+ Puan

en: ★★+ Rating
tr: ★★+ Puan

en: ★★★+ Rating
tr: ★★★+ Puan

en: ★★★★+ Rating
tr: ★★★★+ Puan

en: ★★★★★+ Rating
tr: ★★★★★+ Puan

en: Error loading search bar UI: %s
tr: Arama çubuğu kullanıcı arayüzü yüklenirken hata: %s

note: Ticket #3260 - Add a 'close' context menu to the searchbar. Prepare the close menu for use, but don't display it yet; we'll connect it to secondary click later on.
en: Close
tr: Kapat

note: Type label and toggles
en: Type
tr: Tür

en: Videos
tr: Videolar

en: RAW Photos
tr: RAW Fotoğraflar

en: Use a saved search to filter items in the current view
tr: Geçerli görünümde ögeleri süzmek için kayıtlı arama kullan

note: Set up toolbar add toolbar buttons
en: Back
tr: Geri

en: Go to the previous photo
tr: Önceki fotoğrafa git

en: Pause
tr: Durdur

en: Pause the slideshow
tr: Slayt gösterisini durdur

en: Next
tr: Sonraki

en: Go to the next photo
tr: Sonraki fotoğrafa git

en: Change slideshow settings
tr: Slayt gösterisi ayarlarını değiştir

note: An entire slideshow set might be missing, so check for a loop.
en: All photo source files are missing.
tr: Fotoğraf kaynak dosyaları bulunamıyor.

en: Play
tr: Oynat

en: Continue the slideshow
tr: Slayt gösterisini sürdür

en: Slideshow Transitions
tr: Slayt Gösterisi Geçişleri

en: (None)
tr: (Hiçbiri)

en: Random
tr: Rastgele

en: Tags
tr: Etiketler

en: Organize and browse your photo’s tags
tr: Fotoğraflarınızın etiketlerini gözden geçirin ve düzenleyin

en: untitled
tr: başlıksız

note: multiple videos
en: Export Videos
tr: Videoları Dışa Aktar
