shotwell-0.15 - en to fi translation catalogue (1020 entries)

en: default size
fi: oletuskoko

en: URL of the Rajce server.
fi: Rajce-palvelimen URL.

en: username
fi: käyttäjätunnus

en: Rajce username, if logged in.
fi: Rajce-käyttäjätunnus, jos kirjautuneena.

en: remember
fi: muista

en: hide album
fi: piilota albumi

en: open album in web browser
fi: avaa albumi verkkoselaimessa

en: display basic properties
fi: näytä perusominaisuudet

en: display extended properties
fi: näytä laajennetut ominaisuudet

en: display sidebar
fi: näytä sivupalkki

en: display toolbar
fi: näytä työkalupalkki

en: display map widget
fi: näytä karttaelementti

en: display search bar
fi: näytä hakupalkki

en: display photo titles
fi: näytä kuvien nimet

en: display photo comments
fi: näytä kuvan tunnisteet

en: display event comments
fi: näytä tapahtuman kommentit

en: display photo tags
fi: näytä kuvien tunnisteet

en: display photo ratings
fi: näytä kuvien arvostelut

en: use 24 hour time
fi: käytä 24 tunnin aikamuotoa

en: modify original photo files
fi: muokkaa alkuperäisiä kuvatiedostoja

en: sidebar position
fi: sivupalkin sijainti

en: The width, in pixels, of the sidebar
fi: Sivupalkin leveys pikseleissä

en: prefer GTK+’s dark theme
fi: suosi tummaa GTK+-teemaa

en: background for transparent images
fi: tausta läpinäkyville kuville

en: The background to use for transparent images.
fi: Läpinäkyvissä kuvissa käytettävä tausta.

en: delay
fi: viive

en: Delay (in seconds) between photos in the slideshow.
fi: Viive (sekunneissa) kuvien välillä diaesityksessä.

en: transition delay
fi: siirtymän viive

en: Show title
fi: Näytä nimi

en: maximize library window
fi: suurenna kirjastoikkuna

en: width of library window
fi: kirjastoikkunan leveys

en: height of library window
fi: kirjastoikkunan korkeus

en: external photo editor
fi: ulkoinen kuvamuokkain

en: external raw editor
fi: ulkoinen raw-muokkain

en: export metadata
fi: vie metatiedot

en: JPEG quality option
fi: JPEG-laatuvalinta

en: maximal size of image
fi: kuvan enimmäiskoko

en: last used publishing service
fi: viimeksi käytetty julkaisupalvelu

en: default publishing service
fi: oletusarvoinen julkaisupalvelu

en: user name
fi: käyttäjätunnus

en: default visibility
fi: oletusnäkyvyys

en: last album
fi: viimeisin albumi

en: Piwigo URL
fi: Piwigo-osoite

en: URL of the Piwigo server.
fi: Piwigo-palvelimen osoite.

en: Piwigo username, if logged in.
fi: Piwigo-käyttäjätunnus, jos kirjautuneena.

en: password
fi: salasana

en: Piwigo password, if logged in.
fi: Piwigo-salasana, jos kirjautuneena.

en: remember password
fi: muista salasana

en: If true, remember the Piwigo password.
fi: Jos tosi, muista Piwigo-salasana.

en: Gallery3 username
fi: Gallery3-käyttäjätunnus

en: API key
fi: API-avain

en: Gallery3 API key
fi: Gallery3:n API-avain

en: URL
fi: Osoite

en: Gallery3 site URL
fi: Gallery3-sivun osoite

en: last used import service
fi: viimeisin tuontipalvelu

en: content width
fi: sisällön leveys

en: content units
fi: sisältöyksiköt

en: size selection
fi: koon valinta

en: match aspect ratio
fi: vastaa kuvasuhdetta

en: print titles
fi: tulosta nimet

en: titles font
fi: nimissä käytettävä fontti

en: enable facebook publishing plugin
fi: käytä facebook-julkaisulaajennusta

en: enable flickr publishing plugin
fi: käytä flickr-julkaisulaajennusta

en: enable youtube publishing plugin
fi: käytä youtube-julkaisulaajennusta

en: enable piwigo publishing plugin
fi: käytä piwigo-julkaisulaajennusta

en: enable yandex publishing plugin
fi: käytä yandex-julkaisulaajennusta

en: enable tumblr publishing plugin
fi: käytä tumblr-julkaisulaajennusta

en: enable rajce publishing plugin
fi: käytä rajce-julkaisulaajennusta

en: enable gallery3 publishing plugin
fi: käytä gallery3-julkaisulaajennusta

en: Popular photo manager
fi: Suosittu sovellus valokuvien hallintaan

en: Shotwell is an easy-to-use, fast photo organizer designed for the GNOME desktop. It allows you to import photos from your camera or disk, organize them by date and subject matter, even ratings. It also offers basic photo editing, like crop, red-eye correction, color adjustments, and straighten. Shotwell’s non-destructive photo editor does not alter your master photos, making it easy to experiment and correct errors.
fi: Shotwell on helppokäyttöinen ja nopea sovellus kuvien hallintaan. Sen avulla voit tuoda kuvasi esimerkiksi kamerasta, kiintolevyltä tai muistitikulta, ja hallita kuvia useiden eri ominaisuuksien perusteella. Sovellus tarjoaa myös kuvien perusmuokkaustoiminnot, kuten rajauksen, punasilmäisyyden korjauksen, värisäätimet ja suoristuksen. Shotwellin kuvamuokkain ei tee peruuttamattomia muutoksia alkuperäisiin kuviin, joten erilaiset kokeilut kuvilla ja palaaminen aiempaan tilaan on vaivatonta.

en: Shotwell supports JPEG, PNG, TIFF, and a variety of RAW file formats.
fi: Shotwell tukee useita kuvamuotoja: JPEG, PNG, TIFF ja monet RAW-tiedostomuodot.

en: The Shotwell developers
fi: Shotwell-kehittäjät

en: Photo Manager
fi: Valokuvien hallinta

en: Organize your photos
fi: Hallitse kuviasi

en: Shotwell Viewer
fi: Shotwell-katselin

en: Photo Viewer
fi: Valokuvien katselin

en: _Enhance
fi: _Paranna

en: Re_vert to Original
fi: _Palauta alkuperäinen

en: Add _Tags…
fi: Lisää tunn_isteita…

en: Modif_y Tags…
fi: Muokkaa tu_nnisteita…

en: Toggle _Flag
fi: Li_ppu päälle/pois

en: _Set Rating
fi: _Aseta arvostelu

en: _Unrated
fi: _Ei arvostelua

en: _Rejected
fi: _Hylätty

en: _Increase
fi: _Korota

en: _Decrease
fi: _Laske

en: _Developer
fi: _Kehitin

en: Camera
fi: Kamera

en: Edit _Title…
fi: Muokkaa ni_meä…

en: Edit _Comment…
fi: Muokkaa _kommenttia…

en: Open With E_xternal Editor
fi: Avaa ulkoisella _muokkaimella

en: Open With RA_W Editor
fi: Avaa _RAW-muokkaimessa

en: View Eve_nt for Photo
fi: Näytä kuvan _tapahtuma

en: Show in File Mana_ger
fi: Avaa _tiedostonhallintaohjelmalla

en: Send _To…
fi: Lähe_tä…

en: _Move to Trash
fi: _Siirrä roskakoriin

en: Rotate the photos right (press Ctrl to rotate left)
fi: Kierrä kuvia oikealle (paina Ctrl kuvien kiertämiseksi vasemmalle)

en: Rotate
fi: Kierrä

en: Automatically improve the photo’s appearance
fi: Paranna kuvan ulkoasua automaattisesti

en: Enhance
fi: Paranna

en: Publish to various websites
fi: Julkaise eri verkkosivuille

en: Publish
fi: Julkaise

en: Find an image by typing text that appears in its name or tags
fi: Etsi kuva kirjoittamalla sen nimessä tai tunnisteissa esiintyvää tekstiä

en: Find
fi: Etsi

en: _File
fi: _Tiedosto

en: _Save
fi: _Tallenna

en: Save _As…
fi: Tallenna nim_ellä…

en: _Quit
fi: _Lopeta

en: _Edit
fi: _Muokkaa

en: _Undo
fi: _Kumoa

en: _Redo
fi: _Tee uudelleen

en: _View
fi: _Näytä

en: Fulls_creen
fi: _Koko näyttö

en: Zoom _In
fi: _Lähennä

en: Zoom _Out
fi: _Loitonna

en: Fit to _Page
fi: Sovita _sivulle

en: Zoom _100%
fi: Zoomaus _100 %

en: Zoom _200%
fi: Zoomaus _200 %

en: _Photo
fi: _Kuva

en: _Previous Photo
fi: _Edellinen kuva

en: _Next Photo
fi: _Seuraava kuva

en: Rotate _Right
fi: Kierrä _oikealle

en: Rotate _Left
fi: Kierrä _vasemmalle

en: Flip Hori_zontally
fi: Kääntö _vaakasuunnassa

en: Flip Verti_cally
fi: Kääntö _pystysuunnassa

en: T_ools
fi: T_yökalut

en: _Crop
fi: _Rajaa

en: _Straighten
fi: _Suorista

en: _Red-eye
fi: _Punasilmäisyys

en: _Adjust
fi: _Säädä

en: _Adjust Date and Time…
fi: Muut_a päiväystä ja kellonaikaa…

en: _Help
fi: _Ohje

en: _Frequently Asked Questions
fi: _Usein kysytyt kysymykset

en: _Report a Problem…
fi: _Ilmoita ongelmasta…

en: _About
fi: _Tietoja

en: _Import From Folder…
fi: Tuo kan_siosta…

en: Import From _Application…
fi: Tuo so_velluksesta…

en: Empty T_rash
fi: Tyhjennä _roskakori

en: _Find
fi: _Etsi

en: Ne_w Saved Search…
fi: Uu_si tallennettu haku…

en: Select _All
fi: Valitse _kaikki

en: _Preferences
fi: _Asetukset

en: _Basic Information
fi: _Perustiedot

en: E_xtended Information
fi: _Lisätiedot

en: _Search Bar
fi: _Hakupalkki

en: S_idebar
fi: S_ivupalkki

en: T_oolbar
fi: T_yökalupalkki

en: _Map Overview
fi: _Karttanäkymä

en: _Comments
fi: _Kommentit

en: Sort _Events
fi: Järjestä _tapahtumat

en: _Ascending
fi: _Nousevasti

en: D_escending
fi: _Laskevasti

en: Even_ts
fi: _Tapahtumat

en: _Merge Events
fi: _Yhdistä tapahtumat

en: Re_name Event…
fi: Nimeä tapa_htuma uudelleen…

en: _Export…
fi: _Vie…

en: R_emove From Library
fi: _Poista kirjastosta

en: _Titles
fi: _Nimet

en: Ta_gs
fi: _Tunnisteet

en: _Ratings
fi: _Arvostelut

en: _Filter Photos
fi: _Suodata kuvia

en: _All Photos
fi: _Kaikki kuvat

en: All + _Rejected
fi: Kaikki + _Hylätyt

en: Rejected _Only
fi: _Vain hylätyt

en: Sort _Photos
fi: Järjestä _kuvat

en: By _Title
fi: _Nimen mukaan

en: By _Filename
fi: Tie_dostonimen mukaan

en: By Exposure _Date
fi: _Kuvauspäivän mukaan

en: By _Rating
fi: _Arvostelun mukaan

en: _Descending
fi: _Laskevasti

en: _Photos
fi: _Kuvat

en: Make _Key Photo for Event
fi: Aseta tapahtuman _pienoiskuvaksi

en: _New Event
fi: _Uusi tapahtuma

en: Edit Event _Comment…
fi: Muokkaa ta_pahtuman kommenttia…

en: Faces
fi: Kasvot

en: Rename…
fi: Ni_meä uudelleen…

en: Delete
fi: Poista

en: _Stop Import
fi: _Keskeytä tuonti

en: Import _Selected
fi: Tuo _valitut

en: Import _All
fi: Tuo _kaikki

en: _Log in
fi: _Kirjaudu

en: _Cancel
fi: _Peru

en: Remove the selected photos from the library
fi: Poista valitut kuvat kirjastosta

en: _Add Tags…
fi: Li_sää tunnisteita…

en: Send T_o…
fi: L_ähetä…

en: S_lideshow
fi: _Diaesitys

en: _Copy Color Adjustments
fi: _Kopioi värisäädöt

en: _Paste Color Adjustments
fi: _Liitä värisäädöt

en: Display
fi: Näyttö

en: Library Location
fi: Kirjaston sijainti

en: _Import photos to:
fi: _Tuo kuvia:

en: _Watch library directory for new files
fi: _Tarkkaile kirjastoa uusien tiedostojen varalta

en: Importing
fi: Tuonti

en: _Directory structure:
fi: _Kansiorakenne:

en: Example:
fi: Esimerkki:

en: R_ename imported files to lowercase
fi: Ni_meä tuodut tiedostot uudelleen käyttäen pieniä kirjaimia

en: Metadata
fi: Metatiedot

en: Write tags, titles, and other _metadata to photo files
fi: Kirjoita tunnisteet, nimet ja muut _metatiedot kuvatiedostoihin

en: RAW Developer
fi: RAW-kehitin

en: De_fault:
fi: _Oletus:

en: _Pattern:
fi: Kaa_va:

en: When viewing images that are transparent, they will be drawn against this background.
fi: Kun katsellaan läpinäkyviä kuvia, ne piirretään tätä taustaa vasten.

en: Transparent Background:
fi: Läpinäkyvä tausta:

en: Solid color
fi: Kiinteä väri

en: None
fi: Ei mitään

en: Use dark theme:
fi: Käytä tummaa teemaa:

en: Library
fi: Kirjasto

en: E_xternal photo editor:
fi: _Ulkoinen kuvamuokkain:

en: External _RAW editor:
fi: Ulkoinen _RAW-muokkain:

en: External Editors
fi: Ulkoiset muokkaimet

en: Plugins
fi: Liitännäiset

en: Shotwell Preferences
fi: Shotwellin asetukset

en: <b>Printed Image Size</b>
fi: <b>Tulostetun kuvan koko</b>

en: Use a _standard size:
fi: Käytä _standardikokoa:

en: Use a c_ustom size:
fi: Käytä _omaa kokoa:

note: Abbrevation for "inch"
en: in.
fi: tuumaa

en: _Match photo aspect ratio
fi: _Vastaa kuvan kuvasuhdetta

en: _Autosize:
fi: _Automaattinen koko:

en: <b>Titles</b>
fi: <b>Nimet</b>

en: Print image _title
fi: Tulosta kuvan _nimi

en: <b>Pixel Resolution</b>
fi: <b>Pikselitarkkuus</b>

en: _Output photo at:
fi: _Tulosta kuva muodossa:

en: pixels per inch
fi: pikseliä tuumalla

en: Search
fi: Etsi

en: Cancel
fi: Peru

en: _Name of search:
fi: _Haun nimi:

en: _Match
fi: _Vastaavuus

en: any
fi: mikä tahansa

en: all
fi: kaikki

en: none
fi: ei mikään

en: of the following:
fi: seuraavista:

en: Re_name…
fi: _Nimeä uudelleen…

en: _Edit…
fi: _Muokkaa…

en: _Delete
fi: _Poista

en: Set as Desktop Background
fi: Aseta työpöydän taustakuvaksi

en: Use for Desktop
fi: Käytä työpöydällä

en: Use for Lock Screen
fi: Käytä lukitusnäytössä

en: Set as Desktop Slideshow
fi: Aseta työpöydän diaesitykseksi

en: Generate desktop background slideshow
fi: Luo työpöydän taustakuvan diaesitys

en: Show each photo for
fi: Näytä jokaista kuvaa

en: period of time
fi: ajan

en: How long each photo is shown on the desktop background
fi: Kuinka kauan tiettyä kuvaa näytetään työpöydän taustakuvana

en: New _Tag…
fi: Uusi _tunniste…

en: Settings
fi: Asetukset

en: _Delay:
fi: _Viive:

en: _Transition effect:
fi: _Siirtymän tehoste:

en: Transition d_elay:
fi: Siirt_ymän viive:

en: Show t_itle
fi: N_äytä nimi

en: seconds
fi: sekuntia

en: _New
fi: _Uusi

en: _Rename…
fi: Ni_meä uudelleen…

en: label
fi: nimike

en: _Restore
fi: _Palauta

en: Remove the selected photos from the trash
fi: Poista valitut kuvat roskakorista

en: Move the selected photos back into the library
fi: Siirrä valitut kuvat takaisin kirjastoon

en: Delete all photos in the trash
fi: Poista kaikki kuvat roskakorista

en: Empty Trash
fi: Tyhjennä roskakori

en: Preparing for login…
fi: Valmistaudutaan kirjautumiseen…

en: Flickr authorization failed
fi: Flickr-valtuutus epäonnistui

en: Verifying authorization…
fi: Vahvistetaan valtuutusta…

en: You have already logged in and out of a Google service during this Shotwell session.
    
    To continue publishing to Google services, quit and restart Shotwell, then try publishing again.
fi: Olet jo kirjautunut sisään ja ulos Google-palveluista tällä kertaa Shotwelliä käyttäessäsi.
    
    Jatka julkaisua Google-palveluihin käynnistämällä Shotwell uudelleen.

en: You are not currently logged into YouTube.
    
    You must have already signed up for a Google account and set it up for use with YouTube to continue. You can set up most accounts by using your browser to log into the YouTube site at least once.
fi: Et ole kirjautuneena YouTubeen.
    
    Jotta yhdistämistä voidaan jatkaa, sinulla täytyy olla Google-tili, joka on asetettu toimimaan YouTuben kanssa. Useimpien tilien asetukset voi tehdä kirjautumalla selaimella YouTube-sivustolle ainakin kerran.

en: _Email address
fi: _Sähköpostiosoite

en: _Password
fi: _Salasana

en: Log in
fi: Kirjaudu sisään

en: Enter the username and password associated with your Tumblr account.
fi: Anna Tumblr-tilisi käyttäjätunnus ja salasana.

en: Username and/or password invalid. Please try again
fi: Käyttäjätunnus ja/tai salasana on virheellinen. Yritä uudelleen

en: Invalid User Name or Password
fi: Virheellinen käyttäjätunnus tai salasana

en: Could not load UI: %s
fi: Käyttöliittymän lataus epäonnistui: %s

en: Visit the Shotwell home page
fi: Vieraile Shotwellin verkkosivustolla

note: Possible error message when a site presents a bad certificate.
en: ⚫ This website presented identification that belongs to a different website.
fi: ⚫ Tämä sivusto esitti identiteetin, joka kuuluu toiselle sivustolle.

en: A temporary file needed for publishing is unavailable
fi: Julkaisemisessa tarvittava väliaikainen tiedosto ei ole saatavilla

en: _Gallery3 URL:
fi: _Gallery3-osoite:

en: _User name:
fi: _Käyttäjätunnus:

en: _Password:
fi: _Salasana:

en: Go _Back
fi: Takais_in

en: API _Key:
fi: API-_avain:

en: or
fi: tai

en: An _existing album
fi: _Olemassa oleva albumi

en: A _new album
fi: _Uusi albumi

en: _Remove location, tag and camera-identifying data before uploading
fi: _Poista sijainti-ja kameratiedot sekä muut yksilöivät tiedot ennen lähetystä

en: Scaling constraint:
fi: 	Skaalausrajoite:

en: pixels
fi: pikseliä

en: Original size
fi: Alkuperäinen koko

en: Longest edge
fi: Pisin reuna

en: _Logout
fi: _Kirjaudu ulos

en: _Publish
fi: _Julkaise

en: Gallery3 publishing module
fi: Gallery3-julkaisumoduuli

en: Shotwell default directory
fi: Shotwellin oletuskansio

en: A file required for publishing is unavailable. Publishing to %s can’t continue.
fi: Julkaisuun vaadittava tiedosto ei ole saatavilla. Julkaisua palveluun %s ei voi jatkaa.

note: populate any widgets whose contents are programmatically-generated
en: Publishing to %s as %s.
fi: Julkaistaan palveluun %s käyttäjänä %s.

en: Unrecognized User
fi: Tunnistamaton käyttäjä

en:  Site Not Found
fi:  Sivustoa ei löytynyt

en: _Remember
fi: _Muista

en: An _existing album:
fi: _Olemassa olevaan albumiin:

en: A _new album named:
fi: _Uuteen albumiin nimeltä:

en: _Hide album
fi: _Piilota albumi

en: Open target _album in browser
fi: A_vaa kohdealbumi selaimessa

en: Copyright © 2013 rajce.net
fi: Tekijänoikeus © 2013 rajce.net

en: An error message occurred when publishing to Rajce. Please try again.
fi: Rajceen julkaistaessa ilmeni virheviesti. Yritä uudelleen.

en: Enter email and password associated with your Rajce account.
fi: Anna Rajce-tiliisi sidottu sähköpostiosoite ja salasana.

en: Invalid email and/or password. Please try again
fi: Sähköpostiosoite ja/tai salasana on virheellinen. Yritä uudelleen

en: Invalid User Email or Password
fi: Virheellinen sähköpostiosoite tai salasana

en: You are logged into Rajce as %s.
fi: Olet kirjautunut Rajceen käyttäjänä %s.

en: Photos will appear in:
fi: Kuvat menevät:

en: Shotwell Extra Publishing Services
fi: Shotwellin lisäjulkaisupalvelut

en: Copyright 2010+ Evgeniy Polyakov <zbr@ioremap.net>
fi: Tekijänoikeus 2010+ Evgeniy Polyakov <zbr@ioremap.net>

en: Visit the Yandex.Fotki web site
fi: Vieraile palvelun Yandex.Fotki verkkosivustolla

en: You are not currently logged into Yandex.Fotki.
fi: Et ole kirjautuneena palveluun Yandex.Fotki.

en: Public
fi: Julkinen

en: Friends
fi: Kaverit

en: Private
fi: Yksityinen

en: _Albums (or write new):
fi: _Albumit (tai kirjoita uusi):

en: Access _type:
fi: Pääsy_tyyppi:

en: Disable _comments
fi: _Poista kommentit käytöstä

en: _Forbid downloading original photo
fi: Kiellä _alkuperäisen kuvan lataus

en: Photo _size
fi: Kuvan kok_o

en: _Remove location, camera, and other identifying information before uploading
fi: _Poista sijainti- ja kameratiedot sekä muut yksilöivät tiedot ennen lähetystä

en: Copyright 2016 Software Freedom Conservancy Inc.
fi: Tekijänoikeus 2016 Software Freedom Conservancy Inc.

en: A file required for publishing is unavailable. Publishing to Flickr can’t continue.
fi: Julkaisuun vaadittava tiedosto ei ole käytettävissä. Julkaisua Flickriin ei voi jatkaa.

en: You are logged into Flickr as %s.
fi: Olet kirjautunut Flickriin käyttäjänä %s.

en: Your free Flickr account limits how much data you can upload per month.
    This month you have %s remaining in your upload quota.
fi: Ilmaisessa Flickr-tilissä on kuukausittainen rajoitus datan lähetykselle.
    Tässä kuussa voit vielä lähettää %s.

en: Your Flickr Pro account entitles you to unlimited uploads.
fi: Flickr Pro -tili sallii kuvien lähettämisen ilman rajoituksia.

en: Photos _visible to
fi: Kuvat _näkyvät

en: Videos _visible to
fi: Videot _näkyvät

en: Photos and videos _visible to
fi: Kuvat ja videot _näkyvät

en: Everyone
fi: Kaikille

en: Friends & family only
fi: Vain kavereille ja perheelle

en: Family only
fi: Vain perhe

en: Friends only
fi: Vain kaverit

en: Just me
fi: Vain minulle

en: 500 × 375 pixels
fi: 500 × 375 pikseliä

en: 1024 × 768 pixels
fi: 1024 × 768 pikseliä

en: 2048 × 1536 pixels
fi: 2048 × 1536 pikseliä

en: 4096 × 3072 pixels
fi: 4096 × 3072 pikseliä

en: Photo _size preset
fi: Kuvan _koon esiasetus

en: An existing album
fi: Olemassa oleva albumi

en: Shotwell Connect
fi: Shotwell-yhdistäjä

en: Small (640 × 480 pixels)
fi: Pieni (640 × 480 pikseliä)

en: Medium (1024 × 768 pixels)
fi: Keskikoko (1024 × 768 pikseliä)

en: Recommended (1600 × 1200 pixels)
fi: Suositeltu (1600 × 1200 pikseliä)

en: Google+ (2048 × 1536 pixels)
fi: Google+ (2048 × 1536 pikseliä)

en: Original Size
fi: Alkuperäinen koko

note: populate any widgets whose contents are programmatically-generated.
en: You are logged into Google Photos as %s.
fi: Olet kirjautunut Google Kuviin käyttäjänä %s.

en: Videos will appear in:
fi: Videot ilmestyvät sijaintiin:

note: Activate last known album id. If none was chosen, either use the old default (Shotwell connect) or the new "Default album" album for Google Photos
en: Default album
fi: Oletusalbumi

en: Copyright 2019 Jens Georg <mail@jensge.org>
fi: Tekijänoikeus 2019 Jens Georg <mail@jensge.org>

en: _URL of your Piwigo photo library
fi: Piwigo-kuvakirjastosi _verkko-osoite

en: User _name
fi: _Käyttäjätunnus

en: Remember Password
fi: Muista salasana

en: An _existing category
fi: _Olemassa oleva kategoria

en: A _new album named
fi: _Uuteen albumiin nimeltä

en: Album comment
fi: Albumin kommentti

en: Photos will be _visible by
fi: _Valokuvat näkyvät

en: Photo size
fi: Kuvan koko

en: _If a title is set and comment unset, use title as comment
fi: _Jos nimi on asetettu ja kommentti asettamatta, käytä nimeä kommenttina

en: _Do no upload tags
fi: _Älä lähetä tunnisteita

en: Logout
fi: Kirjaudu ulos

en: Creating album %s…
fi: Luodaan albumia %s…

en: An error message occurred when publishing to Piwigo. Please try again.
fi: Piwigoon julkaistaessa ilmeni virheviesti. Yritä uudelleen.

en: Certificate of %s
fi: Palvelun %s varmenne

en: Enter the URL of your Piwigo photo library as well as the username and password associated with your Piwigo account for that library.
fi: Määritä Piwigo-kuvakirjastosi verkko-osoite, käyttäjätunnus ja salasana.

en: Shotwell cannot contact your Piwigo photo library. Please verify the URL you entered
fi: Shotwell ei voi yhdistää Piwigo-kuvakirjastoosi. Varmista, että kirjoittamasi verkko-osoite on oikein

en: Invalid URL
fi: Virheellinen verkko-osoite

en: Admins, Family, Friends, Contacts
fi: Ylläpitäjät, perhe, kaverit, yhteystiedot

en: Admins, Family, Friends
fi: Ylläpitäjät, perhe, kaverit

en: Admins, Family
fi: Ylläpitäjät, perhe

en: Admins
fi: Ylläpitäjät

en: This connection is not secure
fi: Tämä yhteys ei ole turvallinen

en: Show the certificate…
fi: Näytä varmenne…

en: I understand, please _proceed.
fi: Ymmärrän, _jatketaan.

en: Core Publishing Services
fi: Keskeiset julkaisupalvelut

en: Blogs
fi: Blogit

en: Copyright 2012 BJA Electronics
fi: Tekijänoikeus 2012 BJA Electronics

en: 1280 × 853 pixels
fi: 1280 × 853 pikseliä

en: TumblrPublisher: start( ): can’t start; this publisher is not restartable.
fi: TumblrPublisher: start( ): käynnistys epäonnistui; tätä julkaisijaa ei voi käynnistää uudelleen.

en: You are logged into Tumblr as %s.
fi: Olet kirjautuneena Tumblriin käyttäjänä %s.

en: Video privacy _setting
fi: Videoiden _yksityisyysasetukset

en: A file required for publishing is unavailable. Publishing to YouTube can’t continue.
fi: Julkaisuun vaadittava tiedosto ei ole käytettävissä. Julkaisua Youtubeen ei voi jatkaa.

en: You are logged into YouTube as %s.
fi: Olet kirjautunut YouTubeen käyttäjänä %s.

en: Public listed
fi: Julkinen, luetteloitu

en: Public unlisted
fi: Julkinen, luettelematon

en: Blinds
fi: Kaihtimet

en: Chess
fi: Shakki

en: Circle
fi: Ympyrä

en: Circles
fi: Ympyrät

en: Clock
fi: Kello

en: Crumble
fi: Mureneminen

en: Fade
fi: Häivytys

en: Core Slideshow Transitions
fi: Keskeiset diaesityssiirtymät

en: Copyright 2010 Maxim Kartashev, Copyright 2016 Software Freedom Conservancy Inc.
fi: Tekijänoikeus 2010 Maxim Kartashev, Tekijänoikeus 2016 Software Freedom Conservancy Inc.

en: Slide
fi: Liu'utus

en: Squares
fi: Neliöt

en: Stripes
fi: Viivat

en: Unable to create data directory %s: %s
fi: Tietohakemiston %s luominen epäonnistui: %s

note: If XDG yarfed, use ~/Pictures
en: Pictures
fi: Kuvat

en: Unable to create temporary directory %s: %s
fi: Tilapäishakemiston %s luominen epäonnistui: %s

en: Unable to create data subdirectory %s: %s
fi: Tietoalihakemiston %s luominen epäonnistui: %s

en: Pin Toolbar
fi: Kiinnitä työkalurivi

en: Pin the toolbar open
fi: Kiinnitä työkalurivi auki

en: Leave fullscreen
fi: Poistu koko näytön tilasta

en: Visit the Shotwell web site
fi: Vieraile Shotwellin verkkosivustolla

en: Unable to display help: %s
fi: Ohjeiden näyttäminen ei onnistu: %s

en: Unable to display FAQ: %s
fi: Usein kysyttyjen kysymysten näyttäminen epäonnistui: %s

en: Success
fi: Onnistui

en: File error
fi: Tiedostovirhe

en: Unable to decode file
fi: Tiedostoa ei voida purkaa

en: Database error
fi: Tietokantavirhe

en: User aborted import
fi: Käyttäjä keskeytti tuonnin

en: Not a file
fi: Ei ole tiedosto

en: File already exists in database
fi: Tämä tiedosto on jo tietokannassa

en: Unsupported file format
fi: Tiedostomuotoa ei tueta

en: Not an image file
fi: Tiedosto ei ole kuvatiedosto

en: Disk failure
fi: Levyongelma

en: Disk full
fi: Levy on täynnä

en: Camera error
fi: Kameravirhe

en: File write error
fi: Tiedoston kirjoitusvirhe

en: Corrupt image file
fi: Rikkinäinen kuvatiedosto

en: Imported failed (%d)
fi: Tuonti epäonnistui (%d)

en: Cameras
fi: Kamerat

en: List of all discovered camera devices
fi: Luettelo löydetyistä kameralaitteista

en: Unable to unmount camera. Try unmounting the camera from the file manager.
fi: Kameran irrottaminen ei onnistu. Yritä irrottaa kamera tiedostonhallintaohjelman kautta.

note: hide duplicates checkbox
en: Hide photos already imported
fi: Piilota jo tuodut kuvat

en: Only display photos that have not been imported
fi: Näytä vai kuvat joita ei ole tuotu

en: The camera seems to be empty. No photos/videos found to import
fi: Kamera vaikuttaa olevan tyhjä. Kuvia tai videoita ei löytynyt tuotavaksi

en: No new photos/videos found on camera
fi: Uusia kuvia tai videoita ei löytynyt kamerasta

note: it's mounted, offer to unmount for the user
en: Shotwell needs to unmount the camera from the filesystem in order to access it. Continue?
fi: Shotwellin on irrotettava kamera tiedostojärjestelmästä, jotta kameraa voidaan käyttää. Jatketaanko?

en: _Unmount
fi: _Irrota

en: Please unmount the camera.
fi: Irrota kamera.

en: The camera is locked by another application. Shotwell can only access the camera when it’s unlocked. Please close any other application using the camera and try again.
fi: Toinen ohjelma on lukinnut kameran. Shotwell voi käyttää kameraa vain, jos sitä ei ole lukittu. Sulje muut kameraa käyttävät ohjelmat ja yritä uudelleen.

en: Please close any other application using the camera.
fi: Sulje muut kameraa käyttävät ohjelmat.

en: Unable to fetch previews from the camera:
    %s
fi: Esikatselukuvien noutaminen kamerasta ei onnistu:
    %s

en: Unmounting…
fi: Irrotetaan…

en: Connecting to camera, please wait…
fi: Yhdistetään kameraan, odota hetki…

en: Starting import, please wait…
fi: Käynnistetään tuonti, odota…

en: Fetching photo information
fi: Noudetaan kuvan tietoja

en: Fetching preview for %s
fi: Noudetaan esikatseluversiota kuvasta %s

en: Unable to lock camera: %s
fi: Kameraa ei voitu lukita: %s

en: Delete this photo from camera? | Delete these %d photos from camera?
fi[0]: Poistetaanko tämä kuva kamerasta?
fi[1]: Poistetaanko nämä %d kuvaa kamerasta?

en: Delete this video from camera? | Delete these %d videos from camera?
fi[0]: Poistetaanko tämä video kamerasta?
fi[1]: Poistetaanko nämä %d videota kamerasta?

en: Delete this photo/video from camera? | Delete these %d photos/videos from camera?
fi[0]: Poistetaanko tämä kuva tai video kamerasta?
fi[1]: Poistetaanko nämä %d kuvaa tai videota kamerasta?

en: Delete these files from camera? | Delete these %d files from camera?
fi[0]: Poistetaanko nämä tiedostot kamerasta?
fi[1]: Poistetaanko nämä %d tiedostoa kamerasta?

en: _Keep
fi: _Säilytä

en: Removing photos/videos from camera
fi: Poistetaan kuvia ja videoita kamerasta

en: Unable to delete %d photo/video from the camera due to errors. | Unable to delete %d photos/videos from the camera due to errors.
fi[0]: %d kuvaa tai videota ei voida poistaa kamerasta virheiden vuoksi.
fi[1]: %d kuvaa tai videota ei voida poistaa kamerasta virheiden vuoksi.

en: No photos/videos
fi: Ei kuvia/videoita

en: No photos/videos found which match the current filter
fi: Nykyistä suodatint vstaavia kuvia tai videoita ei löytynyt

en: _Print
fi: _Tulosta

en: Set as _Desktop Background
fi: Aseta _työpöydän taustakuvaksi

en: _Duplicate
fi: _Kopioi

en: Fullscreen
fi: Koko näyttö

en: Adjust Date and Time…
fi: Muuta päiväystä ja kellonaikaa…

en: _Play
fi: T_oista

en: Export Photo/Video | Export Photos/Videos
fi[0]: Vie kuva tai video
fi[1]: Vie kuvia tai videoita

en: Export Photo | Export Photos
fi[0]: Vie kuva
fi[1]: Vie kuvat

en: Rotating
fi: Kierretään

en: Undoing Rotate
fi: Kumotaan kierto

en: Flipping Horizontally
fi: Kääntö vaakasuunnassa

en: Undoing Flip Horizontally
fi: Kumotaan vaakasuuntainen kääntö

en: Flipping Vertically
fi: Kääntö pystysuunnassa

en: Undoing Flip Vertically
fi: Kumotaan pystysuuntainen kääntö

en: Reverting
fi: Palautetaan

en: Undoing Revert
fi: Kumotaan palautus

en: Enhancing
fi: Parannetaan

en: Undoing Enhance
fi: Kumotaan parannus

en: Applying Color Transformations
fi: Toteutetaan värimuutoksia

en: Undoing Color Transformations
fi: Kumotaan värimuutoksia

en: Creating New Event
fi: Luodaan uusi tapahtuma

en: Removing Event
fi: Poistetaan tapahtuma

en: Moving Photos to New Event
fi: Siirretään kuvia uuteen tapahtumaan

en: Setting Photos to Previous Event
fi: Asetetaan kuvia edelliseen tapahtumaan

en: Merging
fi: Yhdistetään

en: Unmerging
fi: Kumotaan yhdistäminen

en: Duplicating photos
fi: Tehdään kuvista kopioita

en: Removing duplicated photos
fi: Poistetaan kuvien kopiot

en: Unable to duplicate one photo due to a file error | Unable to duplicate %d photos due to file errors
fi[0]: Yhdestä kuvasta ei voitu tehdä kopiota tiedostovirheen vuoksi
fi[1]: %d kuvasta ei voitu tehdä kopiota tiedostovirheen vuoksi

en: Restoring previous rating
fi: Palautetaan edellinen arvostelu

en: Increasing ratings
fi: Korotetaan arvostelua

en: Decreasing ratings
fi: Lasketaan arvostelua

en: Setting RAW developer
fi: Asetetaan RAW-kehitin

en: Restoring previous RAW developer
fi: Palautetaan edellinen RAW-kehitin

en: Set Developer
fi: Aseta kehitin

en: Original photo could not be adjusted.
fi: Alkuperäistä kuvaa ei voitu säätää.

en: Adjusting Date and Time
fi: Muutetaan päiväys ja kellonaika

en: Undoing Date and Time Adjustment
fi: Kumotaan päiväyksen ja kellonajan muutokset

en: One original photo could not be adjusted. | The following original photos could not be adjusted.
fi[0]: Yhtä alkuperäistä kuvaa ei voitu säätää.
fi[1]: Seuraavia alkuperäisiä kuvia ei voitu säätää.

en: Time Adjustment Error
fi: Virhe muutettaessa aikaa

en: Time adjustments could not be undone on the following photo file. | Time adjustments could not be undone on the following photo files.
fi[0]: Seuraavan tiedoston aikamuutoksia ei voitu kumota.
fi[1]: Seuraavien tiedostojen aikamuutoksia ei voitu kumota.

en: Create Tag
fi: Luo tunniste

en: Move Tag “%s”
fi: Siirrä tunniste “%s”

en: Move Photos to Trash
fi: Siirrä kuvat roskakoriin

en: Restore Photos from Trash
fi: Palauta kuvat roskakorista

en: Move the photos to the Shotwell trash
fi: Siirrä kuvat Shotwellin roskakoriin

en: Restore the photos back to the Shotwell library
fi: Palauta kuvat takaisin Shotwellin kirjastoon

en: Moving Photos to Trash
fi: Siirretään kuvia roskakoriin

en: Restoring Photos From Trash
fi: Palautetaan kuvia roskakorista

en: Flag selected photos
fi: Merkitse valitut kuvat

en: Unflag selected photos
fi: Poista merkintä valituista kuvista

en: Flagging selected photos
fi: Asetetaan liput valituille kuville

en: Unflagging selected photos
fi: Poistetan liput valituilta kuvilta

en: Flag
fi: Merkitse

en: Unflag
fi: Poista merkintä

note: Send an empty job to the queue to mark the end of the import
en: %s Database
fi: %s-tietokanta

en: Importing from %s can’t continue because an error occurred:
fi: Tuontia kohteesta %s ei voi jatkaa virheen vuoksi:

en: To try importing from another service, select one from the above menu.
fi: Yritä tuoda jostain toisesta palvelusta. Valitse jokin yllä olevasta valikosta.

en: Database file:
fi: Tietokantatiedosto:

en: _Import
fi: _Tuo

en: Import From Application
fi: Tuo sovelluksesta

en: Import media _from:
fi: Tuo media _kohteesta:

en: _Close
fi: _Sulje

en: Unable to open/create photo database %s: error code %d
fi: Kuvatietokantaa %s ei voida avata tai luoda: virhekoodi %d

en: Unable to write to photo database file:
     %s
fi: Kuvatietokantatiedostoon kirjoitus epäonnistui:
     %s

en: Error accessing database file:
     %s
    
    Error was: 
    %s
fi: Virhe yrittäessä käyttää tietokantatiedostoa:
     %s
    
    Virhe: 
    %s

en: Unable to restore photo database %s
fi: Kuvatietokannan %s palauttaminen ei onnistunut

en: Unable to launch Nautilus Send-To: %s
fi: Nautiluksen Lähetä kohteeseen -laajennosta ei voida käynnistää: %s

en: Send To
fi: Lähetä

en: Unable to export background to %s: %s
fi: Taustakuvaa ei voitu viedä kohteeseen %s: %s

en: Unable to prepare desktop slideshow: %s
fi: Työpöydän diaesitystä ei voida valmistella: %s

en: 24 Hr
fi: 24 h

en: _Shift photos/videos by the same amount
fi: _Siirrä kuvia ja videoita saman verran

en: Set _all photos/videos to this time
fi: _Aseta kaikki kuvat ja videot valittuun aikaan

en: _Modify original photo file | _Modify original photo files
fi[0]: M_uokkaa alkuperäistä kuvatiedostoa
fi[1]: M_uokkaa alkuperäisiä kuvatiedostoja

en: _Modify original file | _Modify original files
fi[0]: _Muokkaa alkuperäistä tiedostoa
fi[1]: _Muokkaa alkuperäisiä tiedostoja

en: Original:
fi: Alkuperäinen:

en: %m/%d/%Y, %H:%M:%S
fi: %d.%m.%Y, %H.%M.%S

en: %m/%d/%Y, %I:%M:%S %p
fi: %d.%m.%Y, %H.%M.%S

en: Exposure time will be shifted forward by
    %d %s, %d %s, %d %s, and %d %s.
fi: Kuvausaikaa siirretään eteenpäin
    %d %s, %d %s, %d %s, ja %d %s.

en: Exposure time will be shifted backward by
    %d %s, %d %s, %d %s, and %d %s.
fi: Kuvausaikaa siirretään taaksepäin
    %d %s, %d %s, %d %s, ja %d %s.

en: day | days
fi[0]: päivä
fi[1]: päivää

en: hour | hours
fi[0]: tunti
fi[1]: tuntia

en: minute | minutes
fi[0]: minuutti
fi[1]: minuuttia

en: second | seconds
fi[0]: sekunti
fi[1]: sekuntia

note: "Unmodified" and "Current," though they appear in the "Format:" popup menu, really aren't formats so much as they are operating modes that determine specific formats. Hereafter we'll refer to these as "special formats."
en: Unmodified
fi: Muokkaamaton

en: Current
fi: Nykyinen

note: layout controls
en: _Format:
fi: _Muoto:

en: _Quality:
fi: _Laatu:

en: _Scaling constraint:
fi: _Skaalausrajoite:

en: _Pixels:
fi: _Pikselit:

en: Export _metadata:
fi: Vie _metatiedot:

note: We're installed system-wide, so use the system help. We're being run from the build directory; we'll have to handle clicks to this link manually ourselves, due to a limitation of help: URIs.
en: (Help)
fi: (Ohje)

en: Year%sMonth%sDay
fi: Vuosi%sKuukausi%sPäivä

en: Year%sMonth
fi: Vuosi%sKuukausi

en: Year%sMonth-Day
fi: Vuosi%sKuukausi-Päivä

en: Year-Month-Day
fi: Vuosi-Kuukausi-Päivä

en: Custom
fi: Oma koko

note: Invalid pattern.
en: Invalid pattern
fi: Virheellinen kaava

en: %d second | %d seconds
fi[0]: %d sekunti
fi[1]: %d sekuntia

en: %d minute | %d minutes
fi[0]: %d minuutti
fi[1]: %d minuuttia

en: %d hour | %d hours
fi[0]: %d tunti
fi[1]: %d tuntia

en: 1 day
fi: 1 päivä

en: This will remove the tag “%s” from one photo. Continue? | This will remove the tag “%s” from %d photos. Continue?
fi[0]: Tämä poistaa tunnisteen “%s” yhdestä kuvasta. Jatketaanko?
fi[1]: Tämä poistaa tunnisteen “%s” %d kuvasta. Jatketaanko?

en: This will remove the saved search “%s”. Continue?
fi: Tämä poistaa tallennetun haun “%s”. Jatketaanko?

en: _Switch Developer
fi: _Vaihda kehitintä

en: This will remove the face “%s” from one photo. Continue? | This will remove the face “%s” from %d photos. Continue?
fi[0]: Tämä poistaa kasvon “%s” yhdestä kuvasta. Jatketaanko?
fi[1]: Tämä poistaa kasvon “%s” %d kuvasta. Jatketaanko?

en: Export Video
fi: Vie video

en: Export Photos
fi: Vie kuvia

en: Unable to export the following photo due to a file error.
fi: Seuraavaa kuvaa ei voitu viedä tiedostovirheen vuoksi.

en: 
    
    Would you like to continue exporting?
fi: 
    
    Jatketaanko vientiä?

en: Con_tinue
fi: _Jatka

en: Save Details…
fi: Tallenna tiedot…

en: Save Details
fi: Tallenna tiedot

en: (and %d more)
fi: (ja %d muuta)

en: Import Results Report
fi: Tuontitulosten raportti

en: Attempted to import %d file. | Attempted to import %d files.
fi[0]: Yritettiin tuoda %d tiedosto.
fi[1]: Yritettiin tuoda %d tiedostoa.

en: Of these, %d file was successfully imported. | Of these, %d files were successfully imported.
fi[0]: Niistä %d tiedosto tuotiin onnistuneesti.
fi[1]: Niistä %d tiedostoa tuotiin onnistuneesti.

note: Duplicates
en: Duplicate Photos/Videos Not Imported:
fi: Kuvien/videoiden tuomatta jätetyt kaksoiskappaleet:

note: Files Not Imported Due to Camera Errors
en: Photos/Videos Not Imported Due to Camera Errors:
fi: Kameravirheiden vuoksi tuomatta jääneet kuvat/videot:

en: error message:
fi: virheviesti:

note: Files Not Imported Because They Weren't Recognized as Photos or Videos
en: Files Not Imported Because They Weren’t Recognized as Photos or Videos:
fi: Tuomatta jääneet tiedostot, koska niitä ei tunnistettu kuviksi tai videoiksi:

note: Photos/Videos Not Imported Because They Weren't in a Format Shotwell Understands
en: Photos/Videos Not Imported Because They Weren’t in a Format Shotwell Understands:
fi: Tuomatta jääneet kuvat ja videot, koska ne eivät ole Shotwellin hallitsemassa tiedostomuodossa:

note: Photos/Videos Not Imported Because Shotwell Couldn't Copy Them into its Library
en: Photos/Videos Not Imported Because Shotwell Couldn’t Copy Them into its Library:
fi: Tuomatta jääneet kuvat ja videot, koska Shotwell ei voinut kopioida niitä kirjastoonsa:

note: Photos/Videos Not Imported Because GDK Pixbuf Library Identified them as Corrupt
en: Photos/Videos Not Imported Because Files Are Corrupt:
fi: Kuvat ja videoita, joita ei tuotu, koska ne ovat rikki:

note: Photos/Videos Not Imported for Other Reasons
en: Photos/Videos Not Imported for Other Reasons:
fi: Muiden syiden vuoksi tuomatta jääneet kuvat ja videot:

en: 1 duplicate photo was not imported:
     | %d duplicate photos were not imported:
fi[0]: Yhtä kuvan kaksoiskappaletta ei tuotu:
fi[1]: %d kuvan kaksoiskappaletta ei tuotu:

en: 1 duplicate video was not imported:
     | %d duplicate videos were not imported:
fi[0]: Yhtä videon kaksoiskappaletta ei tuotu:
fi[1]: %d videon kaksoiskappaletta ei tuotu:

en: 1 duplicate photo/video was not imported:
     | %d duplicate photos/videos were not imported:
fi[0]: Yhtä kuvan tai videon kaksoiskappaletta ei tuotu:
fi[1]: %d kuvan tai videon kaksoiskappaletta ei tuotu:

en: 1 photo failed to import due to a file or hardware error:
     | %d photos failed to import due to a file or hardware error:
fi[0]: Yhden kuvan tuonti epäonnistui tiedosto- tai laitevirheen vuoksi:
fi[1]: %d kuvan tuonti epäonnistui tiedosto- tai laitevirheen vuoksi:

en: 1 video failed to import due to a file or hardware error:
     | %d videos failed to import due to a file or hardware error:
fi[0]: Yhden videon tuonti epäonnistui tiedosto- tai laitevirheen vuoksi:
fi[1]: %d videon tuonti epäonnistui tiedosto- tai laitevirheen vuoksi:

en: 1 photo/video failed to import due to a file or hardware error:
     | %d photos/videos failed to import due to a file or hardware error:
fi[0]: Yhden kuvan tai videon tuonti epäonnistui tiedosto- tai laitevirheen vuoksi:
fi[1]: %d kuvan tai videon tuonti epäonnistui tiedosto- tai laitevirheen vuoksi:

en: 1 file failed to import due to a file or hardware error:
     | %d files failed to import due to a file or hardware error:
fi[0]: 1 tiedoston tuonti epäonnistui tiedosto- tai laitteistovirheen takia:
fi[1]: %d tiedoston tuonti epäonnistui tiedosto- tai laitteistovirheen takia:

en: 1 photo failed to import because the photo library folder was not writable:
     | %d photos failed to import because the photo library folder was not writable:
fi[0]: 1:n kuvan tuominen epäonnistui, koska kuvakirjaston kansioon ei ollut kirjoitusoikeutta:
fi[1]: %d:n kuvan tuominen epäonnistui, koska kuvakirjaston kansioon ei ollut kirjoitusoikeutta:

en: 1 video failed to import because the photo library folder was not writable:
     | %d videos failed to import because the photo library folder was not writable:
fi[0]: 1:n videon tuominen epäonnistui, koska kuvakirjaston kansioon ei ollut kirjoitusoikeutta:
fi[1]: %d:n videon tuominen epäonnistui, koska kuvakirjaston kansioon ei ollut kirjoitusoikeutta:

en: 1 photo/video failed to import because the photo library folder was not writable:
     | %d photos/videos failed to import because the photo library folder was not writable:
fi[0]: 1:n kuvan/videon tuominen epäonnistui, koska kuvakirjaston kansioon ei ollut kirjoitusoikeutta:
fi[1]: %d:n kuvan/videon tuominen epäonnistui, koska kuvakirjaston kansioon ei ollut kirjoitusoikeutta:

en: 1 file failed to import because the photo library folder was not writable:
     | %d files failed to import because the photo library folder was not writable:
fi[0]: 1:n tiedoston tuominen epäonnistui, koska kuvakirjaston kansioon ei ollut kirjoitusoikeutta:
fi[1]: %d:n tiedoston tuominen epäonnistui, koska kuvakirjaston kansioon ei ollut kirjoitusoikeutta:

en: 1 photo failed to import due to a camera error:
     | %d photos failed to import due to a camera error:
fi[0]: Yhden kuvan tuonti epäonnistui kameravirheen vuoksi:
fi[1]: %d kuvan tuonti epäonnistui kameravirheen vuoksi:

en: 1 video failed to import due to a camera error:
     | %d videos failed to import due to a camera error:
fi[0]: Yhden videon tuonti epäonnistui kameravirheen vuoksi:
fi[1]: %d videon tuonti epäonnistui kameravirheen vuoksi:

en: 1 photo/video failed to import due to a camera error:
     | %d photos/videos failed to import due to a camera error:
fi[0]: Yhden kuvan tai videon tuonti epäonnistui kameravirheen vuoksi:
fi[1]: %d kuvan tai videon tuonti epäonnistui kameravirheen vuoksi:

en: 1 file failed to import due to a camera error:
     | %d files failed to import due to a camera error:
fi[0]: 1 tiedoston tuonti epäonnistui kameravirheen takia:
fi[1]: %d tiedoston tuonti epäonnistui kameravirheen takia:

en: 1 photo failed to import because it was corrupt:
     | %d photos failed to import because they were corrupt:
fi[0]: 1 kuvan tuominen epäonnistui, koska se oli rikki:
fi[1]: %d kuvan tuominen epäonnistui, koska ne olivat rikki:

en: 1 video failed to import because it was corrupt:
     | %d videos failed to import because they were corrupt:
fi[0]: 1 videon tuominen epäonnistui, koska se oli rikki:
fi[1]: %d videon tuominen epäonnistui, koska ne ovat rikki:

en: 1 photo/video failed to import because it was corrupt:
     | %d photos/videos failed to import because they were corrupt:
fi[0]: 1 kuvan/videon tuominen epäonnistui, koska se on rikki:
fi[1]: %d kuvan/videon tuominen epäonnistui, koska ne ovat rikki:

en: 1 file failed to import because it was corrupt:
     | %d files failed to import because it was corrupt:
fi[0]: 1 tiedoston tuominen epäonnistui, koska se on rikki:
fi[1]: %d tiedoston tuominen epäonnistui, koska ne ovat rikki:

note: we have no notion of "unsupported" video files right now in Shotwell (all standard container formats are supported, it's just that the streams in them might or might not be interpretable), so this message does not need to be media specific
en: 1 unsupported photo skipped:
     | %d unsupported photos skipped:
fi[0]: Ohitettiin kuva, jota ei tueta:
fi[1]: Ohitettiin %d kuvaa, joita ei tueta:

note: we have no notion of "non-video" video files right now in Shotwell, so this message doesn't need to be media specific
en: 1 non-image file skipped.
     | %d non-image files skipped.
fi[0]: Ohitettiin yksi tiedosto, joka ei ollut kuva.
fi[1]: Ohitettiin %d tiedostoa, jotka eivät olleet kuvia.

en: 1 photo skipped due to user cancel:
     | %d photos skipped due to user cancel:
fi[0]: Ohitettiin yksi kuva, koska käyttäjä perui:
fi[1]: Ohitettiin %d kuvaa, koska käyttäjä perui:

en: 1 video skipped due to user cancel:
     | %d videos skipped due to user cancel:
fi[0]: Ohitettiin yksi video, koska käyttäjä perui:
fi[1]: Ohitettiin %d videota, koska käyttäjä perui:

en: 1 photo/video skipped due to user cancel:
     | %d photos/videos skipped due to user cancel:
fi[0]: Ohitettiin yksi kuva tai video, koska käyttäjä perui:
fi[1]: Ohitettiin %d kuvaa tai videota, koska käyttäjä perui:

en: 1 file skipped due to user cancel:
     | %d file skipped due to user cancel:
fi[0]: 1 tiedosto ohitettu käyttäjän peruttua:
fi[1]: %d tiedostoa ohitettu käyttäjän peruttua:

en: 1 photo successfully imported.
     | %d photos successfully imported.
fi[0]: Yhden kuvan tuonti onnistui.
fi[1]: %d kuvan tuonti onnistui.

en: 1 video successfully imported.
     | %d videos successfully imported.
fi[0]: Yhden videon tuonti onnistui.
fi[1]: %d videon tuonti onnistui.

en: 1 photo/video successfully imported.
     | %d photos/videos successfully imported.
fi[0]: Yhden kuvan tai videon tuonti onnistui.
fi[1]: %d kuvan tai videon tuonti onnistui.

note: if no media items were imported at all (i.e. an empty directory attempted), need to at least report that nothing was imported
en: No photos or videos imported.
fi: Yhtään kuvaa tai videota ei tuotu.

en: Import Complete
fi: Tuonti on valmis

en: Rename Event
fi: Nimeä tapahtuma uudelleen

en: Name:
fi: Nimi:

[ctx: Dialog Title]
note: Dialog title
en: Edit Title
fi: Muokkaa nimeä

en: Title:
fi: Nimi:

note: Dialog title
en: Edit Event Comment
fi: Muokkaa tapahtuman kommenttia

en: Edit Photo/Video Comment
fi: Muokkaa kuvan tai videon kommenttia

en: Comment:
fi: Kommentti:

en: Remove and _Trash File | Remove and _Trash Files
fi[0]: _Siirrä tiedosto roskakoriin
fi[1]: _Siirrä tiedostot roskakoriin

en: _Remove From Library
fi: Poista k_irjastosta

en: Revert External Edit?
fi: Kumotaanko ulkoinen muokkaus?

en: Revert External Edits?
fi: Kumotaanko ulkoiset muokkaukset?

en: This will destroy all changes made to the external file. Continue? | This will destroy all changes made to %d external files. Continue?
fi[0]: Tämä tuhoaa kaikki ulkoiseen tiedostoon tehdyt muutokset. Haluatko jatkaa?
fi[1]: Tämä tuhoaa kaikki %d ulkoiseen tiedostoon tehdyt muutokset. Haluatko jatkaa?

en: Re_vert External Edit
fi: _Kumoa ulkoiset muokkaukset

en: Re_vert External Edits
fi: _Kumoa ulkoiset muokkaukset

en: This will remove the photo from the library. Continue? | This will remove %d photos from the library. Continue?
fi[0]: Tämä poistaa kuvan kirjastosta. Jatketaanko?
fi[1]: Tämä poistaa %d kuvaa kirjastosta. Jatketaanko?

en: _Remove
fi: _Poista

en: Remove Photo From Library
fi: Poista kuvia kirjastosta

en: Remove Photos From Library
fi: Poista kuvat kirjastosta

en: 
    
    And %d other. | 
    
    And %d others.
fi[0]: 
    
    ja %d muu.
fi[1]: 
    
    ja %d muuta.

en: Tags (separated by commas):
fi: Tunnisteet (pilkulla erotettuna):

note: This function is used to determine whether or not files should be copied or linked when imported. Returns ACCEPT for copy, REJECT for link, and CANCEL for (drum-roll) cancel.
en: Shotwell can copy the photos into your library folder or it can import them without copying.
fi: Shotwell voi kopioida kuvat kirjastokansioon tai tuoda ne ilman kopiointia.

en: Co_py Photos
fi: _Kopioi kuvat

en: _Import in Place
fi: _Tuo vanhasta sijainnista

en: Import to Library
fi: Tuo kirjastoon

en: Remove From Library
fi: Poista kirjastosta

en: Removing Photo From Library
fi: Poistetaan kuvia kirjastosta

en: Removing Photos From Library
fi: Poistetaan kuvia kirjastosta

en: This will remove the photo/video from your Shotwell library. Would you also like to move the file to your desktop trash?
    
    This action cannot be undone. | This will remove %d photos/videos from your Shotwell library. Would you also like to move the files to your desktop trash?
    
    This action cannot be undone.
fi[0]: Tämä poistaa kuvan tai videon Shotwellin kirjastosta. Haluatko myös siirtää tiedoston työpöydän roskakoriin?
fi[1]: Tämä poistaa %d kuvaa tai videota Shotwellin kirjastosta. Haluatko myös siirtää tiedostot työpöydän roskakoriin?

en: This will remove the video from your Shotwell library. Would you also like to move the file to your desktop trash?
    
    This action cannot be undone. | This will remove %d videos from your Shotwell library. Would you also like to move the files to your desktop trash?
    
    This action cannot be undone.
fi[0]: Tämä poistaa videon Shotwellin kirjastosta. Haluatko myös siirtää tiedoston työpöydän roskakoriin?
fi[1]: Tämä poistaa %d videota Shotwellin kirjastosta. Haluatko myös siirtää tiedostot työpöydän roskakoriin?

en: This will remove the photo from your Shotwell library. Would you also like to move the file to your desktop trash?
    
    This action cannot be undone. | This will remove %d photos from your Shotwell library. Would you also like to move the files to your desktop trash?
    
    This action cannot be undone.
fi[0]: Tämä poistaa kuvan Shotwellin kirjastosta. Haluatko myös siirtää kuvan työpöydän roskakoriin?
fi[1]: Tämä poistaa %d kuvaa Shotwellin kirjastosta. Haluatko myös siirtää kuvan työpöydän roskakoriin?

en: The photo or video cannot be moved to your desktop trash. Delete this file? | %d photos/videos cannot be moved to your desktop trash. Delete these files?
fi[0]: Kuvaa tai videota ei voi siirtää työpöydän roskakoriin. Poistetaanko tämä tiedosto?
fi[1]: %d kuvaa tai videota ei voi siirtää työpöydän roskakoriin. Poistetaanko nämä tiedostot?

note: Alert the user that the files were not removed.
en: The photo or video cannot be deleted. | %d photos/videos cannot be deleted.
fi[0]: Kuvaa tai videota ei voi poistaa.
fi[1]: %d kuvaa tai videota ei voi poistaa.

en: Welcome!
fi: Tervetuloa!

en: Welcome to Shotwell!
fi: Tervetuloa Shotwelliin!

en: To get started, import photos in any of these ways:
fi: Kuvia voi tuoda millä tahansa näistä tavoista:

en: Drag and drop photos onto the Shotwell window
fi: Vedä ja pudota kuvia Shotwellin ikkunaan

en: Connect a camera to your computer and import
fi: Tuo kuvia tietokoneeseen liitetystä kamerasta

en: _Import photos from your %s folder
fi: _Tuo kuvia %s-hakemistosta

en: You can also import photos in any of these ways:
fi: Kuvia voi tuoda myös millä tahansa näistä tavoista:

en: _Don’t show this message again
fi: _Älä näytä tätä viestiä uudestaan

en: Import photos from your %s library
fi: Tuo kuvasi %s-kirjastostasi

en: Width
fi: Leveys

en: Height
fi: Korkeus

en: %s does not exist.
fi: %s ei ole olemassa.

en: %s is not a file.
fi: %s ei ole tiedosto.

en: %s does not support the file format of
    %s.
fi: %s ei tue tiedoston %s tiedostomuotoa.

en: Unable open photo %s. Sorry.
fi: Valitettavsti kuvaa %s ei voi avata.

en: _Save a Copy
fi: _Tallenna kopio

en: Lose changes to %s?
fi: Hävitetäänkö tiedostoon %s tehdyt muutokset?

en: Close _without Saving
fi: Sulje _tallentamatta

en: Error while saving to %s: %s
fi: Virhe tallennettaessa tiedostoon %s: %s

en: Save As
fi: Tallenna nimellä

note: verify this is a directory
en: Unable to monitor %s: Not a directory (%s)
fi: Kohdetta %s ei voida seurata, koska se ei ole hakemisto (%s)

en: Photos cannot be exported to this directory.
fi: Tähän hakemistoon ei voi viedä kuvia.

en: Return to current photo dimensions
fi: Palaa kuvan nykyisiin mittoihin

en: Set the crop for this photo
fi: Aseta kuvan rajaus

en: Pivot the crop rectangle between portrait and landscape orientations
fi: Käännä rajauskulmiota pysty- ja vaakasuunnan välillä

en: Unconstrained
fi: Rajoittamaton

en: Square
fi: Neliö

en: Screen
fi: Näyttö

en: SD Video (4 ∶ 3)
fi: Standardipiirto (4 ∶ 3)

en: HD Video (16 ∶ 9)
fi: Teräväpiirto (16 ∶ 9)

en: Wallet (2 × 3 in.)
fi: Lompakkokoko (2 × 3 tuumaa)

en: Notecard (3 × 5 in.)
fi: Muistivihkokoko (3 × 5 tuumaa)

en: 4 × 6 in.
fi: 4 × 6 tuumaa

en: 5 × 7 in.
fi: 5 × 7 tuumaa

en: 8 × 10 in.
fi: 8 × 10 tuumaa

en: Letter (8.5 × 11 in.)
fi: Kirje (8.5 × 11 tuumaa)

en: 11 × 14 in.
fi: 11 × 14 tuumaa

en: Tabloid (11 × 17 in.)
fi: Tabloidi (11 × 17 tuumaa)

en: 16 × 20 in.
fi: 16 × 20 tuumaa

en: Metric Wallet (9 × 13 cm)
fi: Metrinen lompakkokoko (9 × 13 cm)

en: Postcard (10 × 15 cm)
fi: Postikortti (10 × 15 cm)

en: Size:
fi: Koko:

en: Close the red-eye tool
fi: Sulje punasilmäisyyden korjaustyökalu

en: Remove any red-eye effects in the selected region
fi: Poista punasilmäisyyttä valitulta alueelta

en: _Reset
fi: _Palauta alkuperäiset arvot

note: fit both on the top line, emit and move on
en: Exposure:
fi: Valotus:

en: Contrast:
fi: Kontrasti:

en: Saturation:
fi: Värikylläisyys:

en: Tint:
fi: Värisävy:

en: Temperature:
fi: Lämpötila:

en: Shadows:
fi: Varjot:

note: FIXME: Hack to make the slider the same length as the other. Find out why it is aligned Differently (probably because it only has positive values)
en: Highlights:
fi: Korostukset:

en: Reset Colors
fi: Palauta alkuperäiset värit

en: Reset all color adjustments to original
fi: Palauta kaikkien värisäätöjen alkuperäiset arvot

en: Temperature
fi: Lämpötila

en: Tint
fi: Värisävy

en: Contrast
fi: Kontrasti

en: Saturation
fi: Värikylläisyys

en: Exposure
fi: Valotus

en: Shadows
fi: Varjot

en: Highlights
fi: Korostukset

en: Contrast Expansion
fi: Kontrastin laajennus

en: Angle:
fi: Kulma:

en: %d Photo/Video | %d Photos/Videos
fi[0]: %d kuvaa/videota
fi[1]: %d kuva/video

en: %d Video | %d Videos
fi[0]: %d video
fi[1]: %d videota

en: %d Photo | %d Photos
fi[0]: %d valokuva
fi[1]: %d valokuvaa

en: No Event
fi: Ei tapahtumaa

en: Events
fi: Tapahtumat

en: Browse through your events
fi: Selaa tapahtumia

en: No events
fi: Ei tapahtumia

en: No events found
fi: Tapahtumia ei löytynyt

en: All Events
fi: Kaikki tapahtumat

en: Undated
fi: Ei päiväystä

note: if no name, pretty up the start time
en: Event %s
fi: Tapahtuma %s

en: Unable to generate a temporary file for %s: %s
fi: Tilapäistiedoston luominen kohteelle %s epäonnistui: %s

en: Exporting
fi: Viedään

en: File %s already exists. Replace?
fi: Tiedosto %s on jo olemassa. Korvataanko?

en: _Skip
fi: _Ohita

en: _Replace
fi: _Korvaa

en: Replace _All
fi: Korvaa k_aikki

en: Export
fi: Vie

en: Detect faces…
fi: Havaitse kasvot…

en: Detect faces on this photo
fi: Havaitse kasvot tästä kuvasta

en: Cancel face detection
fi: Peru kasvojen havaitseminen

en: Close the Faces tool without saving changes
fi: Sulje kasvotyökalu tallentamatta muutoksia

en: Click and drag to tag a face
fi: Napsauta ja vedä asettaaksesi tunnisteen kasvolle

en: Click to edit face “%s”
fi: Napsauta muokataksesi kasvoa “%s”

en: Type a name for this face, then press Enter
fi: Kirjoita nimi tälle naamalle, ja paina sitten Enter

en: Detecting faces
fi: Havaitaan kasvoja

en: If you don’t set the name of unknown faces they won’t be saved.
fi: Jos et aseta nimiä tuntemattomille kasvoille, niitä ei tallenneta.

en: Save changes and close the Faces tool
fi: Tallenna muutokset ja sulje kasvotyökalu

en: No changes to save
fi: Ei muutoksia tallennettavaksi

en: Folders
fi: Kansiot

en: Browse the library’s folder structure
fi: Selaa kirjaston kansiorakennetta

en: Imports
fi: Tuonnit

en: Browse the library’s import history
fi: Selaa kirjaston tuontihistoriaa

en: Flagged
fi: Merkitty

en: Importing…
fi: Tuodaan…

en: Preparing to import…
fi: Valmistaudutaan tuontiin…

en: Imported %s
fi: Tuotiin %s

en: Last Import
fi: Edellinen tuonti

en: Organize and browse your photos
fi: Hallitse ja selaa kuviasi

en: Photos
fi: Kuvat

en: Import From Folder
fi: Tuo kansiosta

en: Recurse Into Subfolders
fi: Etsi myös alikansioista

en: Emptying Trash…
fi: Tyhjennetään roskakori…

note: TODO: Specify which directory/file.
en: Photos cannot be imported from this directory.
fi: Tästä hakemistosta ei voi tuoda kuvia.

en: %s (%d%%)
fi: %s (%d %%)

en: Updating library…
fi: Päivitetään kirjastoa…

en: Preparing to auto-import photos…
fi: Valmistellaan kuvien automaattista tuontia…

en: Auto-importing photos…
fi: Tuodaan kuvia automaattisesti…

en: Writing metadata to files…
fi: Kirjoitetaan metadataa tiedostoihin…

en: Missing Files
fi: Puutuvia tiedostoja

en: Deleting…
fi: Poistetaan…

en: Trash
fi: Roskakori

en: Trash is empty
fi: Roskakori on tyhjä

en: Deleting Photos
fi: Poistetaan kuvia

en: Your photo library is not compatible with this version of Shotwell. It appears it was created by Shotwell %s (schema %d). This version is %s (schema %d). Please clear your library by deleting %s and re-import your photos.
fi: Kuvakirjasto ei ole yhteensopiva tämän Shotwell-version kanssa. Kirjasto luotiin ilmeisesti Shotwellin versiolla %s (skeema %d). Tämä versio on %s (skeema %d). Tyhjennä kirjasto poistamalla hakemisto %s ja tuo kuvat uudelleen.

en: Unknown error attempting to verify Shotwell’s database: %s
fi: Tuntematon virhe varmistettaessa Shotwellin tietokantaa: %s

en: Loading Shotwell
fi: Ladataan Shotwelliä

en: Show the application’s version
fi: Näytä sovelluksen versio

en: Start the application in fullscreen mode
fi: Käynnistä sovellus koko näytön tilassa

en: Print the metadata of the image file
fi: Tulosta kuvatiedoston metatiedot

en: Name for a custom profile
fi: Nimi mukautetulle profiilille

en: PROFILE
fi: PROFIILI

en: Show available profiles
fi: Näytä saatavilla olevat profiilit

note: init GTK (valac has already called g_threads_init())
en: [FILE]
fi: [TIEDOSTO]

en: Run “%s --help” to see a full list of available command line options.
fi: Komento “%s --help” näyttää luettelon kaikista komentorivivalitsimista.

en: Improve this map
fi: Auta parantamaan tätä karttaa

en: Adjust the size of the thumbnails
fi: Säädä pienoiskuvien kokoa

en: Shotwell was unable to play the selected video:
    %s
fi: Shotwell ei voinut soittaa valittua videota:
    %s

note: previous button
en: Previous photo
fi: Edellinen kuva

note: next button
en: Next photo
fi: Seuraava kuva

en: Photo source file missing: %s
fi: Kuvan lähdetiedosto puuttuu: %s

en: Unable to export %s: %s
fi: Tiedostoa %s ei voitu viedä: %s

en: Low (%d%%)
fi: Matala (%d%%)

en: Medium (%d%%)
fi: Keskitasoinen (%d%%)

en: High (%d%%)
fi: Korkea (%d%%)

en: Maximum (%d%%)
fi: Suurin (%d%%)

en: modified
fi: muokattu

en: Fill the entire page
fi: Täytä koko sivu

en: 2 images per page
fi: 2 kuvaa sivulla

en: 4 images per page
fi: 4 kuvaa sivulla

en: 6 images per page
fi: 6 kuvaa sivulla

en: 8 images per page
fi: 8 kuvaa sivulla

en: 16 images per page
fi: 16 kuvaa sivulla

en: 32 images per page
fi: 32 kuvaa sivulla

en: Image Settings
fi: Kuvan asetukset

en: Printing…
fi: Tulostetaan…

en: Unable to print photo:
    
    %s
fi: Kuvaa ei voi tulostaa:
    
    %s

en: Today
fi: Tänään

en: Yesterday
fi: Eilen

en: Items:
fi: Kohteita:

en: %d Event | %d Events
fi[0]: %d tapahtuma
fi[1]: %d tapahtumaa

note: display only one date if start and end are the same
en: Date:
fi: Päiväys:

note: display only one time if start and end are the same
en: Time:
fi: Aika:

note: display time range display date range
en: From:
fi: Alkaa:

en: To:
fi: Päättyy:

en: Duration:
fi: Kesto:

en: %.1f seconds
fi: %.1f sekuntia

en: Developer:
fi: Kehitin:

note: nothing special to be done for now for Events
en: Location:
fi: Sijainti:

en: File size:
fi: Tiedoston koko:

en: Current Development:
fi: Nykyinen kehitin:

en: Original dimensions:
fi: Alkuperäiset mitat:

en: Camera make:
fi: Kameran merkki:

en: Camera model:
fi: Kameran malli:

en: Flash:
fi: Salama:

en: Focal length:
fi: Polttoväli:

en: Exposure date:
fi: Kuvauspäivä:

en: Exposure time:
fi: Kuvausaika:

en: Exposure bias:
fi: Valotuksen korjaus:

en: GPS latitude:
fi: GPS:n leveysaste:

en: GPS longitude:
fi: GPS:n pituusaste:

en: Artist:
fi: Tekijä:

en: Copyright:
fi: Tekijänoikeus:

en: Software:
fi: Ohjelmisto:

en: Preparing for upload
fi: Valmistellaan lähettämistä

en: Uploading %d of %d
fi: Lähetetään %d/%d

en: Publishing to %s can’t continue because an error occurred:
fi: Julkaisemista palveluun %s ei voida jatkaa virheen vuoksi:

en: To try publishing to another service, select one from the above menu.
fi: Kokeile julkaisemista toiseen palveluun, jonka voi valita yllä olevasta valikosta.

en: Publish Photos
fi: Julkaise valokuvia

en: Publish photos _to:
fi: Julkaise valokuvia _palveluun:

en: Publish Videos
fi: Julkaise videoita

en: Publish videos _to
fi: Julkaise videoita _palveluun

en: Publish Photos and Videos
fi: Julkaise kuvia ja videoita

en: Publish photos and videos _to
fi: Julkaise kuvia ja videoita _palveluun

note: There are no enabled publishing services that accept this media type, warn the user.
en: Unable to publish
fi: Julkaisu ei onnistunut

en: Publishing
fi: Julkaisu

en: Fetching account information…
fi: Noudetaan tilin tietoja…

en: Logging in…
fi: Kirjaudutaan…

note: Here, we check whether more than one item is being uploaded, and if so, display an alternate message.
en: The selected video was successfully published. | The selected videos were successfully published.
fi[0]: Valittu video julkaistiin onnistuneesti.
fi[1]: Valitut videot julkaistiin onnistuneesti.

en: The selected photo was successfully published. | The selected photos were successfully published.
fi[0]: Valittu kuva julkaistiin onnistuneesti.
fi[1]: Valitut kuvat julkaistiin onnistuneesti.

en: The selected photos/videos were successfully published.
fi: Valittujen kuvien tai videoiden julkaisu onnistui.

en: Rotate Right
fi: Kierrä oikealle

en: Rotate Left
fi: Kierrä vasemmalle

en: Rotate the photos left
fi: Kierrä kuvia vasemmalle

en: Flip Horizontally
fi: Kääntö vaakasuunnassa

en: Flip Vertically
fi: Kääntö pystysuunnassa

en: _Apply
fi: _Toteuta

en: _Forward
fi: _Eteenpäin

en: Leave _Fullscreen
fi: Poistu _koko näytön tilasta

en: _Next
fi: _Seuraava

en: _Previous
fi: _Edellinen

en: _Refresh
fi: _Päivitä

en: _Revert
fi: Pa_lauta

en: Save _As
fi: Tallenna nim_ellä

en: Sort _Ascending
fi: Järjestä _nousevasti

en: Sort _Descending
fi: Järjestä _laskevasti

en: _Stop
fi: _Pysäytä

en: _Undelete
fi: _Peru poistaminen

en: _Normal Size
fi: _Normaali koko

en: Best _Fit
fi: Paras so_vitus

en: Copy Color Adjustments
fi: Kopioi värisäädöt

en: Copy the color adjustments applied to the photo
fi: Kopioi kuvaan toteutetut värisäädöt

en: Paste Color Adjustments
fi: Liitä värisäädöt

en: Apply copied color adjustments to the selected photos
fi: Toteuta kopioidut värisäädöt valittuun kuvaan

en: Crop
fi: Rajaa

en: Crop the photo’s size
fi: Rajaa kuvan kokoa

en: Straighten
fi: Suorista

en: Straighten the photo
fi: Suorista kuva

en: Red-eye
fi: Punasilmäisyys

en: Reduce or eliminate any red-eye effects in the photo
fi: Vähennä tai poista punasilmäisyyttä kuvasta

en: Adjust
fi: Säädä

en: Adjust the photo’s color and tone
fi: Säädä kuvan värejä ja sävyä

en: Revert to Original
fi: Palauta alkuperäinen

en: Revert External E_dits
fi: Kumoa ulkoiset _muokkaukset

en: Revert to the master photo
fi: Palauta pääkuva

en: Set selected image to be the new desktop background
fi: Aseta valittu kuva uudeksi työpöydän taustakuvaksi

en: Set as _Desktop Slideshow…
fi: Aseta työpöydän _diaesitykseksi…

en: Undo
fi: Kumoa

en: Redo
fi: Tee uudelleen

en: Make Key Photo for Event
fi: Aseta tapahtuman pienoiskuvaksi

en: New Event
fi: Uusi tapahtuma

en: Move Photos
fi: Siirrä kuvia

en: Move photos to an event
fi: Siirrä kuvia tapahtumaan

en: Merge
fi: Yhdistä

en: Combine events into a single event
fi: Yhdistä tapahtumat yhdeksi tapahtumaksi

en: Set Rating
fi: Aseta arvostelu

en: Change the rating of your photo
fi: Muuta kuvan arvostelua

en: Increase Rating
fi: Korota arvostelua

en: Decrease Rating
fi: Laske arvostelua

en: Unrated
fi: Ei arvostelua

en: Rate Unrated
fi: Jätä arvostelematta

en: Setting as unrated
fi: Asetetaan arvostelemattomaksi

en: Remove any ratings
fi: Poista kaikki arvostelut

en: Rejected
fi: Hylätty

en: Rate Rejected
fi: Arvostele hylätyksi

en: Setting as rejected
fi: Asetetaan hylätyksi

en: Set rating to rejected
fi: Aseta arvostelu hylätyksi

en: Rejected Only
fi: Vain hylätyt

en: Show only rejected photos
fi: Näytä vain hylätyt kuvat

[ctx: Tooltip]
en: Show all photos, including rejected
fi: Näytä kaikki kuvat, myös hylätyt

note: Button tooltip
en: Show all photos
fi: Näytä kaikki kuvat

en: Display each photo’s rating
fi: Näytä jokaisen kuvan arvostelu

en: Filter Photos
fi: Suodata kuvia

en: Limit the number of photos displayed based on a filter
fi: Rajaa näytettävien kuvien määriä suodattimella

en: Duplicate
fi: Kopioi

en: Make a duplicate of the photo
fi: Tee tästä valokuvasta kopio

en: _Print…
fi: _Tulosta…

en: Pu_blish…
fi: Julkai_se…

[ctx: Button Label]
note: Button label
en: Edit Title
fi: Muokkaa nimeä

note: Button label
en: Edit Comment
fi: Muokkaa kommenttia

en: Adjust Date and Time
fi: Muuta päiväystä ja kellonaikaa...

[ctx: Dialog Title]
note: Dialog title
en: Add Tags
fi: Lisää tunnisteita

en: _Find…
fi: _Etsi…

en: _Flag
fi: _Merkitse

en: Un_flag
fi: Poista _merkintä

en: Mark faces of people in the photo
fi: Merkitse tämän kuvan ihmisten kasvot

en: Modify Faces
fi: Muokkaa kasvoja

en: Delete Face
fi: Poista kasvo

en: Unable to launch editor: %s
fi: Muokkaimen käynnistäminen ei onnistu: %s

en: Add Tag “%s”
fi: Lisää tunniste “%s”

note: Used when adding two tags to photo(s)
en: Add Tags “%s” and “%s”
fi: Lisää tunnisteet “%s” ja “%s”

[ctx: UndoRedo menu entry]
note: Undo/Redo command name (in Edit menu)
en: Add Tags
fi: Lisää tunnisteita

en: _Delete Tag “%s”
fi: _Poista tunniste “%s”

en: Delete Tag “%s”
fi: Poista tunniste “%s”

en: Delete Tag
fi: Poista tunniste

en: Re_name Tag “%s”…
fi: _Nimeä tunniste “%s” uudelleen…

en: Rename Tag “%s” to “%s”
fi: Nimeä tunniste “%s” muotoon “%s”

en: Modify Tags
fi: Muokkaa tunnisteita

en: Tag Photo as “%s” | Tag Photos as “%s”
fi[0]: Aseta kuvalle tunniste “%s”
fi[1]: Aseta kuville tunniste “%s”

en: Tag the selected photo as “%s” | Tag the selected photos as “%s”
fi[0]: Aseta valitulle kuvalle tunniste “%s”
fi[1]: Aseta valituille kuville tunniste “%s”

en: Remove Tag “%s” From _Photo | Remove Tag “%s” From _Photos
fi[0]: Poista _kuvasta tunniste “%s”
fi[1]: Poista _kuvista tunniste “%s”

en: Remove Tag “%s” From Photo | Remove Tag “%s” From Photos
fi[0]: Poista kuvasta tunniste “%s”
fi[1]: Poista kuvista tunniste “%s”

en: Unable to rename tag to “%s” because the tag already exists.
fi: Tunnisteelle ei voida antaa nimeä “%s”, koska sillä nimellä on jo olemassa tunniste.

en: Unable to rename search to “%s” because the search already exists.
fi: Haun nimen muuttaminen muotoon “%s” epäonnistui, koska saman niminen haku on jo olemassa.

note: Saved search button
en: Saved Search
fi: Tallennettu haku

en: Delete Search
fi: Poista haku

en: Rename Search “%s” to “%s”
fi: Muuta haun “%s” nimi muotoon “%s”

en: Delete Search “%s”
fi: Poista haku “%s”

en: Unable to rename face to “%s” because the face already exists.
fi: Kasvoille ei voida antaa nimeä “%s”, koska sillä nimellä on jo olemassa kasvot.

en: Remove Face “%s” From _Photo | Remove Face “%s” From _Photos
fi[0]: Poista _kuvasta kasvo “%s”
fi[1]: Poista _kuvista kasvo “%s”

en: Remove Face “%s” From Photo | Remove Face “%s” From Photos
fi[0]: Poista kuvasta kasvo “%s”
fi[1]: Poista kuvista kasvo “%s”

note: Translators: This means to teach the face to the face recognition system
en: _Train Face “%s” From Photo
fi: _Opeta kasvot “%s” kuvasta

en: Re_name Face “%s”…
fi: _Nimeä kasvo “%s” uudelleen…

en: Rename Face “%s” to “%s”
fi: Nimeä kasvo “%s” muotoon “%s”

en: _Delete Face “%s”
fi: _Poista kasvo “%s”

en: Delete Face “%s”
fi: Poista kasvo “%s”

en: Rate %s
fi: Arvostele %s

en: Set rating to %s
fi: Aseta arvostelu %s

en: Setting rating to %s
fi: Asetetaan arvostelu %s

en: Display %s
fi: Näytä %s

en: Only show photos with a rating of %s
fi: Näytä vain kuvat, joilla on arvostelu %s

en: %s or Better
fi: %s tai parempi

en: Display %s or Better
fi: Näytä %s tai parempi

en: Only show photos with a rating of %s or better
fi: Näytä vain kuvat, joilla on arvostelu %s tai parempi

en: Open the selected photo’s directory in the file manager
fi: Avaa valitun valokuvan sisältävä kansio tiedostonhallinnassa

en: Unable to open in file manager: %s
fi: Tiedostonhallinnan avaaminen ei onnistu: %s

en: Select all items
fi: Valitse kaikki

note: ...precache the timestamp string... / Locale-specific time format for 12-hour time, i.e. 8:31 PM / Precede modifier with a dash ("-") to pad with spaces, otherwise will pad with zeroes / See http://developer.gnome.org/glib/2.32/glib-GDateTime.html#g-date-time-format / Locale-specific time format for
en: %a %b %d, %Y
fi: %a %d. %b %Y

[ctx: MultidayFormat]
note: / Locale-specific starting date format for multi-date strings, / i.e. the "Tue Mar 08" in "Tue Mar 08 - 10, 2006" / See http://developer.gnome.org/glib/2.32/glib-GDateTime.html#g-date-time-format
en: %a %b %d
fi: %a, %e. %b

[ctx: MultidayFormat]
note: / Locale-specific ending date format for multi-date strings, / i.e. the "10, 2006" in "Tue Mar 08 - 10, 2006" / See http://developer.gnome.org/glib/2.32/glib-GDateTime.html#g-date-time-format
en: %d, %Y
fi: %e., %Y

[ctx: MultimonthFormat]
note: / Locale-specific calendar date format for multi-month strings, / i.e. the "Tue Mar 08" in "Tue Mar 08 to Mon Apr 06, 2006" / See http://developer.gnome.org/glib/2.32/glib-GDateTime.html#g-date-time-format
en: %a %b %d
fi: %a, %e. %b

[ctx: MultimonthFormat]
note: / Locale-specific calendar date format for multi-month strings, / i.e. the "Mon Apr 06, 2006" in "Tue Mar 08 to Mon Apr 06, 2006" / See http://developer.gnome.org/glib/2.32/glib-GDateTime.html#g-date-time-format
en: %a %b %d, %Y
fi: %a %d. %b %Y

en: Slideshow
fi: Diaesitys

note: Ordering must correspond with SearchConditionText.Context
en: contains
fi: sisältää

note: Ordering must correspond with Context
en: is exactly
fi: on tarkalleen

en: starts with
fi: alkaa

en: ends with
fi: päättyy

en: does not contain
fi: ei sisällä

en: is not set
fi: ei ole asetettu

en: is set
fi: on asetettu

note: Ordering must correspond with SearchConditionMediaType.Context
en: is
fi: on

en: is not
fi: ei ole

note: Ordering must correspond with SearchConditionMediaType.MediaType
en: any photo
fi: mikä tahansa kuva

en: a raw photo
fi: raakavalokuva

en: a video
fi: video

en: has
fi: sisältää

en: has no
fi: ei sisällä

en: modifications
fi: muokkauksia

en: internal modifications
fi: sisäisiä muokkauksia

en: external modifications
fi: ulkoisia muokkauksia

note: Ordering must correspond with SearchConditionFlagged.State
en: flagged
fi: merkitty

en: not flagged
fi: ei merkitty

en: and higher
fi: ja ylempi

en: only
fi: vain

en: and lower
fi: ja alempi

en: is after
fi: jälkeen

en: is before
fi: ennen

en: is between
fi: on välillä

en: and
fi: ja

en: Any text
fi: Mikä tahansa teksti

en: Title
fi: Nimi

en: Tag
fi: Tunniste

en: Comment
fi: Kommentti

en: Event name
fi: Tapahtuman nimi

en: File name
fi: Tiedostonimi

en: Face
fi: Kasvo

en: Media type
fi: Mediatyyppi

en: Flag state
fi: Merkinnän tila

en: Photo state
fi: Kuvan tila

en: Rating
fi: Arvostelu

en: Date
fi: Päivämäärä

en: Saved Searches
fi: Tallennetut haut

en: Organize your saved searches
fi: Hallitse tallennettuja hakujasi

en: ★+ Rating
fi: ★+ -arvostelu

en: ★★+ Rating
fi: ★★+ -arvostelu

en: ★★★+ Rating
fi: ★★★+ -arvostelu

en: ★★★★+ Rating
fi: ★★★★+ -arvostelu

en: ★★★★★+ Rating
fi: ★★★★★+ -arvostelu

en: Error loading search bar UI: %s
fi: Virhe ladatessa hakupalkin käyttöliittymää: %s

note: Ticket #3260 - Add a 'close' context menu to the searchbar. Prepare the close menu for use, but don't display it yet; we'll connect it to secondary click later on.
en: Close
fi: Sulje

note: Type label and toggles
en: Type
fi: Tyyppi

en: Videos
fi: Videot

en: RAW Photos
fi: RAW-kuvat

en: Use a saved search to filter items in the current view
fi: Käytä tallennettua hkua suodattaaksesi kohteita nykyisessä näkymässä

note: Set up toolbar add toolbar buttons
en: Back
fi: Takaisin

en: Go to the previous photo
fi: Siirry edelliseen kuvaan

en: Pause
fi: Tauko

en: Pause the slideshow
fi: Laita diaesitys tauolle

en: Next
fi: Seuraava

en: Go to the next photo
fi: Siirry seuraavaan kuvaan

en: Change slideshow settings
fi: Muuta diaesityksen asetuksia

note: An entire slideshow set might be missing, so check for a loop.
en: All photo source files are missing.
fi: Kaikki kuvien lähdetiedostot puuttuvat.

en: Play
fi: Toista

en: Continue the slideshow
fi: Jatka diaesitystä

en: Slideshow Transitions
fi: Diaesityksen siirtymät

en: (None)
fi: (Ei mitään)

en: Random
fi: Satunnainen

en: Tags
fi: Tunnisteet

en: Organize and browse your photo’s tags
fi: Hallitse ja selaa kuvien tunnisteita

en: untitled
fi: nimetön

note: multiple videos
en: Export Videos
fi: Vie videoita
