shotwell master - en to id translation catalogue (1203 entries)

en: OAuth Access Phase Token
id: Token Fasa Akses OAuth

en: The authorization token for the currently logged in Tumblr user, if any
id: Token otorisasi untuk pengguna Tumblr yang sedang masuk, bila ada

en: OAuth Access Phase Token Secret
id: Rahasia Token Fasa Akses OAuth

en: The cryptographic secret used to sign requests against the authorization token for the currently logged in Tumblr user, if any
id: Rahasia kriptografis yang dipakai untuk menandatangani permintaan atas token otorisasi bagi pengguna Tumblr yang sedang masuk, bila ada

en: username
id: nama pengguna

en: The user name of the currently logged in Flickr user, if any
id: Nama pengguna dari pengguna Flickr yang sedang masuk, bila ada

en: default size
id: ukuran bawaan

en: A numeric code representing the default size for photos uploaded to Tumblr
id: Code numerik yang merepresentasikan ukuran bawaan untuk foto yang diunggah ke Tumblr

en: default blog
id: blog baku

en: The name of the default blog of the user, if any
id: Nama blog baku pengguna, bila ada

en: display basic properties
id: tampilkan properti dasar

en: True if the basic properties pane is to be displayed, false otherwise
id: True bila panel properti dasar akan ditampilkan, false bila tidak

en: display extended properties
id: tampilkan properti perluasan

en: True if the extended properties window is to be displayed, false otherwise
id: True bila jendela properti perluasan akan ditampilkan, false juga tidak

en: display sidebar
id: tampilkan bilah sisi

en: True if the sidebar is to be displayed, false otherwise
id: True bila bilah sisi akan ditampilkan, false bila tidak

en: display toolbar
id: tampilkan bilah alat

en: True if the bottom toolbar is to be displayed, false otherwise
id: True bila bilah alat di dasar akan ditampilkan, false bila tidak

en: display map widget
id: tampilkan widget peta

en: True if the map widget is to be displayed, false otherwise
id: True bila widget peta akan ditampilkan, false bila tidak

en: display search bar
id: tampilkan bilah pencarian

en: True if the Search/Filter Toolbar is to be displayed, false otherwise
id: True bila Bilah Alat Cari/Saring akan ditampilkan, false bila tidak

en: display photo titles
id: tampilkan judul foto

en: True if photo titles are to be displayed beneath thumbnails in collection views, false otherwise
id: True bila judul foto akan ditampilkan di bawah gambar mini dalam tilikan koleksi, false bila tidak

en: display photo comments
id: tampilkan komentar foto

en: True if photo comments are to be displayed beneath thumbnails in collection views, false otherwise
id: True bila komentar foto akan ditampilkan di bawah gambar mini dalam tilikan koleksi, false bila tidak

en: display event comments
id: tampilkan komentar kejadian

en: True if event comments are to be displayed beneath thumbnails in event views, false otherwise
id: True bila komentar kejadian akan ditampilkan di bawah gambar mini dalam tilikan kejadian, false bila tidak

en: display photo tags
id: tampilkan tag foto

en: True if photo tags are to be listed beneath thumbnails in collection views, false otherwise
id: True bila tag foto akan ditampilkan daftarnya di bawah gambar mini dalam tilikan koleksi, false bila tidak

en: display photo ratings
id: tampilkan peringkat foto

en: True if a photo’s rating should be displayed as overlaid trinket, false otherwise
id: True bila peringkat foto mesti ditampilkan sebagai trinket yang dilapiskan, false bila tidak

en: rating filter level
id: tingkat penyaring peringkat

en: Determines how to filter photos based on their ratings. 1: Rejected or better, 2: Unrated or better, 3: One or better, 4: Two or better, 5: Three or better, 6: Four or better, 7: Five or better
id: Menentukan bagaimana menyaring foto berdasarkan peringkat mereka. 1: Ditolak atau lebih baik, 2: Tidak diperingkat atau lebih baik, 3: Satu atau lebih, 4: Dua atau lebih, 5: Tiga atau lebih, 6: Empat atau lebih, 7: Lima atau lebih

en: sort events ascending
id: urutkan kejadian secara menaik

en: True if events should be sorted ascending, false if descending
id: True bila kejadian mesti diurut naik, false bila turun

en: sort library photos ascending
id: urutkan pustaka foto dengan urut naik

en: True if library photos should be sorted ascending, false if descending
id: True bila pustaka foto mesti diurut naik, false bila turun

en: sort library photos criteria
id: kriteria pengurutan pustaka foto

en: A numeric code that specifies the sort criteria for photos in library views
id: Kode numerik yang menyatakan kriteria pengurutan untuk foto dalam tilikan pustaka

en: sort event photos ascending
id: urutkan foto kejadian dengan urut naik

en: True if event photos should be sorted ascending, false if descending
id: True bila foto kejadian mesti diurut naik, false bila turun

en: sort event photos criteria
id: kriteria pengurutan foto kejadian

en: Specifies the sort criteria for event photos
id: Menyatakan kriteria pengurutan untuk foto kejadian

en: use 24 hour time
id: gunakan waktu 24 jam

en: True if should display times with a 24 hour clock, false if times should use AM/PM notation
id: True bila mesti menampilkan waktu dalam bentuk 24 jam, false bila waktu mesti memakai notasi AM/PM

en: keep relative time between photos
id: pertahankan waktu relatif antar foto

en: True if when adjusting time/date of photos, relative time should be maintained. False if all photos should be set to the same time
id: True bila ketika menyetel waktu/tanggal foto, waktu relatif mesti dipertahankan. False bila semua foto mesti ditata ke waktu yang sama

en: modify original photo files
id: modifikasi berkas asli foto

en: True if when adjusting time/date of photos, the original files should be modified as well. False if changes are made only in the database
id: True bila ketika menyetel waktu/tanggal foto, berkas asli mesti diubah juga. False bila perubahan hanya dibuat di dalam basis data

en: show welcome dialog on startup
id: tampilkan dialog selamat datang saat memulai

en: True if, when on startup, a welcome dialog should be shown. False if it should not be shown
id: True bila, ketika awal mula, sebuah dialog selamat datang mesti ditampilkan. False bila itu tidak perlu ditampilkan

en: sidebar position
id: posisi bilah sisi

en: The width, in pixels, of the sidebar
id: Lebar, dalam piksel, dari bilah sisi

en: photo thumbnail scale
id: skala gambar mini foto

en: The scale of photo thumbnails, ranging from 72 to 360
id: Skala dari gambar mini foto, mulai dari 72 sampai 360

en: pin toolbar state
id: sematkan batang alat

en: Pin toolbar in fullscreen, or not
id: Sematkan atau tidak bilah alat pada mode layar penuh

en: prefer GTK+’s dark theme
id: lebih memilih tema gelap GTK+

en: Whether to use the dark theme of GTK+ for Shotwell or not
id: Apakah akan menggunakan tema gelap GTK+ untuk Shotwell atau tidak

en: background for transparent images
id: latar belakang untuk citra transparan

en: The background to use for transparent images
id: Latar belakang yang akan dipakai bagi citra-citra transparan

en: color for solid transparency background
id: warna untuk latar belakang transparan rata

en: Color to use if background for transparent images is set to solid color
id: Warna yang akan dipakai bila latar belakang untuk citra-citra transparan ditata ke warna rata

en: Selection state of “hide photos” option
id: Keadaan pemilihan dari opsi "sembunyikan foto"

en: Last used selection state of the “hide photos already imported” option in the import page
id: Keadaan pemilihan yang terakhir dipakai dari opsi "sembunyikan foto yang telah diimpor" dalam halaman impor

en: duration
id: durasi

en: The time (in seconds) to show each photo in the slideshow
id: Waktu (dalam detik) untuk menampilkan setiap foto dalam tayangan salindia

en: transition duration
id: durasi transisi

en: The time (in seconds) that a transition runs between photos in a slideshow
id: Waktu (dalam detik) transisi yang berjalan antar foto pada pertunjukan salindia

en: transition effect id
id: id efek transisi

en: The time (in seconds) to show each transition between photos in a slideshow
id: Waktu (dalam detik) untuk memperlihatkan setiap transisi antar foto dalam tayangan salindia

en: Show title
id: Tampilkan judul

en: Whether to show the title of a photo during the slideshow
id: Apakah tampilkan judul dari foto pada saat pertunjukan salindia

en: Shuffle
id: Acak

en: Whether to shuffle the order of photos during the slideshow
id: Apakah mengacak urutan foto pada saat pertunjukan salindia

en: maximize library window
id: maksimumkan jendela pustaka

en: True if library application is maximized, false otherwise
id: True jika pustaka aplikasi dimaksimalkan, false jika sebaliknya

en: width of library window
id: lebar dari jendela pustaka

en: The last recorded width of the library application window
id: Lebar yang tersimpan dari jendela pustaka aplikasi sebelumnya

en: height of library window
id: tinggi dari jendela pustaka

en: The last recorded height of the library application window
id: Tinggi yang tersimpan dari jendela pustaka aplikasi sebelumnya

en: maximize direct-edit window
id: maksimalkan jendela sunting-langsung

en: True if direct-edit application is maximized, false otherwise
id: True bila aplikasi sunting-langsung dimaksimalkan, false bila tidak

en: width of direct-edit window
id: lebar jendela sunting-langsung

en: The last recorded width of the direct-edit application window
id: Lebar yang terakhir terrekam dari jendela aplikasi sunting-langsung

en: height of direct-edit window
id: tinggi dari jendela sunting-langsung

en: The last recorded height of the direct-edit application window
id: Tinggi yang terakhir terrekam dari jendela aplikasi sunting-langsung

en: sidebar divider position
id: posisi pemisah bilah sisi

en: The last recorded position of the divider between the sidebar and view in library application window
id: Posisi yang terakhir terrekam dari pemisah antara bilah sisi dan tilikan dalam jendela aplikasi pustaka

en: import directory
id: direktori impor

en: Directory in which imported photo files are placed
id: Direktori tempat meletakkan berkas foto yang diimpor

en: watch library directory for new files
id: pantau berkas baru di direktori pustaka

en: If true, files added to the library directory are automatically imported
id: Bila true, berkas yang ditambahkan ke direktori pustaka secara otomatis diimpor

en: write metadata to master files
id: menulis metadata ke berkas

en: If true, changes to metadata (tags, titles, etc.) are written to the master photo file
id: Bila true, perubahan ke metadata (tag, judul, dsb.) ditulis ke berkas foto induk

en: use lowercase filenames
id: gunakan huruf kecil untuk nama berkas

en: If true, Shotwell will convert all filenames to lowercase when importing photo files
id: Jika bernilai benar, Shotwell akan mengubah semua nama berkas menjadi huruf kecil ketika mengimpor berkas foto

en: directory pattern
id: pola direktori

en: A string encoding a naming pattern that will be used to name photo directories on import
id: Kalimat yang mengkodekan pola penamaan yang akan dipakai untuk menamai direktori foto saat impor

en: directory pattern custom
id: pola direktori ubahan

en: A string encoding a custom naming pattern that will be used to name photo directories on import
id: Kalimat yang mengkodekan pola penamaan ubahan yang akan dipakai untuk menamai direktori foto saat impor

en: RAW developer default
id: Baku pengembang RAW

en: Default option for which RAW developer Shotwell will use
id: Opsi baku yang akan dipakai oleh Shotwell bagi pengembang RAW

en: Most-recently-used crop aspect ratio menu choice
id: Pilihan menu rasio aspek pangkas yang terakhir dipakai

en: A numeric code representing the last crop menu choice the user made
id: Kode numerik yang mewakili pilihan menu pangkas yang terakhir diambil oleh pengguna

en: Most-recently-used crop custom aspect ratio’s numerator
id: Numerator rasio aspek ubahan pemangkasan yang terakhir dipakai

en: A nonzero, positive integer representing the width part of the last custom crop ratio the user entered
id: Suatu bilangan bulat positif yang mewakili bagian lebar dari rasio pangkas ubahan yang terakhir dimasukkan oleh pengguna

en: Most-recently-used crop custom aspect ratio’s denominator
id: Denominator rasio aspek ubahan pemangkasan yang terakhir dipakai

en: A nonzero, positive integer representing the height part of the last custom crop ratio the user entered
id: Suatu bilangan bulat positif yang mewakili bagian tinggi dari rasio pangkas ubahan yang terakhir dimasukkan oleh pengguna

en: external photo editor
id: penyunting foto eksternal

en: External application used to edit photos
id: Aplikasi ekternal untuk menyunting foto

en: external raw editor
id: penyunting raw eksternal

en: External application used to edit RAW photos
id: Aplikasi eksternal untuk menyunting foto RAW

en: Setting in export dialog: how to trim images
id: Pengaturan dalam dialog ekspor: bagaimana memangkas citra

en: export metadata
id: ekspor metadata

en: Setting in export dialog: option to export metadata
id: Pengaturan dalam dialog ekspor: opsi untuk mengekspor metadata

en: format setting, special value
id: pengaturan format, nilai khusus

en: Setting in export dialog: format setting, special value
id: Pengaturan dalam dialog ekspor: pengaturan format, nilai khusus

en: format setting, type value
id: pengaturan format, nilai tipe

en: Setting in export dialog: format setting, type value
id: Pengaturan dalam dialog ekspor: pengaturan format, nilai tipe

en: JPEG quality option
id: Opsi kualitas JPEG

en: Setting in export dialog: jpeg quality option
id: Pengaturan dalam dialog ekspor: opsi kualitas jpeg

en: maximal size of image
id: ukuran maksimum citra

en: Setting in export dialog: maximal size of image
id: Pengaturan dalam dialog ekspor: ukuran maksimum citra

en: last used publishing service
id: layanan penerbitan yang terakhir digunakan

en: A numeric code representing the last service to which photos were published
id: Suatu kode numerik yang mewakili layanan yang terakhir dipakai untuk mempublikasikan foto

en: default publishing service
id: layanan penerbitan bawaan

en: The authorization token for the currently logged in Flickr user, if any
id: Token otorisasi untuk pengguna Flickr yang sedang masuk, bila ada

en: The cryptographic secret used to sign requests against the authorization token for the currently logged in Flickr user, if any
id: Rahasia kriptografis yang dipakai untuk menandatangani permintaan atas token otorisasi bagi pengguna Flickr yang sedang masuk, bila ada

en: default size code
id: kode ukuran baku

en: A numeric code representing the default size for photos published to Flickr
id: Kode numerik yang mewakili ukuran foto baku yang dipublikasikan ke Flickr

en: default visibility
id: visibilitas bawaan

en: A numeric code representing the default visibility for photos published to Flickr
id: Kode numerik yang mewakili kenampakan baku bagi foto yang dipublikasikan ke Flickr

en: remove sensitive info from uploads
id: hilangkan informasi senitif dari unggahan

en: Whether images being uploaded to Flickr should have their metadata removed first
id: Apakah gambar yang sedang diunggah ke Flickr mesti terlebih dahulu dihapus metadatanya

en: refresh token
id: segarkan token

en: The OAuth token used to refresh the Google Photos session for the currently logged in user, if any
id: Token OAuth yang dipakai untuk menyegarkan sesi Google Photos bagi pengguna yang sedang masuk, bila ada

en: A numeric code representing the default size for photos uploaded to Google Photos Albums
id: Kode numerik yang mewakili ukuran foto baku yang diunggah ke Album Google Photos

en: last album
id: album terakhir

en: The name of the last album the user published photos to, if any
id: Nama dari album terakhir tempat pengguna mempublikasi foto, bila ada

en: Whether images being uploaded to Google Photos should have their metadata removed first
id: Apakah citra yang diunggah ke Google Photos mesti dihapus terlebih dahulu metadatanya

en: Piwigo URL
id: URL Piwigo

en: URL of the Piwigo server
id: URL dari peladen Piwigo

en: Piwigo username, if logged in
id: Nama pengguna Piwigo, bila masuk

en: password
id: kata sandi

en: Piwigo password, if logged in
id: Kata sandi Piwigo, bila masuk

en: remember password
id: ingat Sandi

en: If true, remember the Piwigo password
id: Jika bernilai true, maka akan mengingat kata sandi Piwigo

en: last category
id: kategori terakhir

en: The last selected Piwigo category
id: Kategori Piwigio yang terakhir dipilih

en: last permission level
id: tingkatan hak akses yang terakhir digunakan

en: The last chosen Piwigo permission level
id: Tingkatan hak akses Piwigio yang terakhir dipilih

en: last photo size
id: ukuran foto terakhir

en: A numeric code representing the last photo size preset used when publishing to Piwigo
id: Kode numerik yang mewakili pratata ukuran foto terakhir yang dipakai ketika mempublikasikan ke Piwigo

en: Whether images being uploaded to Piwigo should have their metadata removed first
id: Apakah gambar yang sedang diunggah ke Piwigo mesti terlebih dahulu dihapus metadatanya

en: if title is set and comment unset, use title as comment for uploads to Piwigo
id: bila judul diatur dan komentar kosong, pakai judul sebagai komentar untuk diunggah ke Piwigio

en: Whether images being uploaded to Piwigo should have their comment set from the title if title is set and comment unset
id: Apakah citra yang sedang diunggap ke Piwigo komentarnya mesti disalin dari judul bila judul terisi dan komentar kosong

en: do not upload tags when uploading to Piwigo
id: jangan unggah tanda ketika mengunggah ke Piwigio

en: Whether images being uploaded to Piwigo should have their tags removed on upload, such that these tags will not appear on the remote Piwigo server
id: Apakah citra yang sedang diunggah ke Piwigo mesti dihapus terlebih dahulu tagnya, sehingga tag-tag ini tidak akan muncul pada peladen Piwigo

en: do not upload ratings when uploading to Piwigo
id: jangan unggah peringkat ketika mengunggah ke Piwigio

en: Whether images being uploaded to Piwigo should have their ratings uploaded, such that these ratings will not appear on the remote Piwigo server
id: Apakah citra yang sedang diunggah ke Piwigo mesti dihapus terlebih dahulu ratingnya, sehingga rating ini tidak akan muncul pada peladen Piwigo

en: Gallery3 username
id: Nama pengguna Gallery3

en: API key
id: Kunci API

en: Gallery3 API key
id: Kunci API Gallery3

en: Gallery3 site URL
id: URL situs Gallery3

en: Whether images being uploaded to Gallery3 should have their metadata removed first
id: Apakah gambar yang sedang diunggah ke Gallery3 mesti terlebih dahulu dihapus metadatanya

en: scaling constraint of uploaded picture
id: kendala pengaturan skala dari gambar yang diunggah

en: The scaling constraint ID of the picture to be uploaded
id: ID kendala pengaturan skala dari gambar yang diunggah

en: pixels of the major axis uploaded picture
id: piksel sumbu mayor dari gambar yang diunggah

en: The pixels of the major axis of the picture to be uploaded; used only if scaling-constraint-id is an appropriate value
id: Piksel dari sumbu mayor gambar yang akan diunggah; hanya dipakai bila scaling-constraint-id adalah nilai yang sesuai

en: The OAuth token used to refresh the YouTube session for the currently logged in user, if any
id: Token OAuth yang dipakai untuk menyegarkan sesi YouTube bagi pengguna yang sedang masuk, bila ada

en: last used import service
id: layanan impor yang terakhir digunakan

en: A numeric code representing the last service from which photos were imported
id: Suatu kode numerik yang mewakili layanan yang terakhir dipakai sebagai sumber impor foto

en: content layout mode
id: mode tata letak isi

en: A numeric code that describes how photos are laid out on the page during printing
id: Kode numerik yang menjelaskan bagaimana foto disusun pada halaman saat pencetakan

en: content ppi
id: ppi isi

en: The number of pixels per inch (ppi) sent to the printer during printing
id: Angka piksel per inci (ppi) yang dikirim ke pencetak selama pencetakan

en: content width
id: lebar konten

en: The width of the printed emulsion on the page when printing
id: Lebar dari emulsi yang dicetak pada halaman ketika mencetak

en: content height
id: tinggi konten

en: The height of the printed emulsion on the page when printing
id: Tinggi dari emulsi yang dicetak pada halaman ketika mencetak

en: content units
id: satuan isi

en: A numeric code representing unit of measure (inches or centimeters) used when printing
id: Kode numerik yang mewakili satuan pengukuran (inci atau sentimeter) yang dipakai ketika mencetak

en: images per page code
id: gambar per kode halaman

en: A numeric code representing the currently selected images per page mode used when printing
id: Kode numerik yang mewakili mode cacah citra per halaman yang kini dipakai ketika mencetak

en: size selection
id: pemilihan ukuran

en: The index of the current print size in a pre-defined list of standard sizes
id: Indeks dari ukuran cetak saat ini dalam daftar terpradefinisi dari ukuran-ukuran standar

en: match aspect ratio
id: cocok rasio aspek

en: Determines whether custom print sizes must match the aspect ratio of the original photo
id: Menentukan apakah ukuran cetak ubahan mesti cocok dengan rasio aspek dari foto asli

en: print titles
id: cetak judul

en: True if the title of a photo should be printed when the photo is printed, false otherwise
id: True bila judul foto mesti dicetak ketika foto dicetak, false bila tidak

en: titles font
id: fonta judul

en: The name of the font to use for photo titles when they are printed
id: Nama fonta yang dipakai untuk judul foto ketika mereka dicetak

en: enable flickr publishing plugin
id: aktifkan pengaya penerbitan flickr

en: True if the Flickr publishing plugin is enabled, false otherwise
id: True bila pengaya publikasi Flickr difungsikan, false bila tidak

en: enable Google Photos publishing plugin
id: aktifkan pengaya penerbitan Google Photos

en: True if the Google Photos publishing plugin is enabled, false otherwise
id: True bila pengaya publikasi Google Photos difungsikan, false bila tidak

en: enable youtube publishing plugin
id: aktifkan pengaya penerbitan youtube

en: True if the YouTube publishing plugin is enabled, false otherwise
id: True bila pengaya publikasi YouTube difungsikan, false bila tidak

en: enable piwigo publishing plugin
id: aktifkan pengaya penerbitan piwigo

en: True if the Piwigo publishing plugin is enabled, false otherwise
id: True bila pengaya publikasi Piwigo difungsikan, false bila tidak

en: enable tumblr publishing plugin
id: aktifkan pengaya penerbitan tumblr

en: True if the Tumblr publishing plugin is enabled, false otherwise
id: True bila pengaya publikasi Tumblr difungsikan, false bila tidak

en: enable gallery3 publishing plugin
id: aktifkan pengaya penerbitan gallery3

en: True if the Gallery3 publishing plugin is enabled, false otherwise
id: True bila pengaya publikasi Gallery3 difungsikan, false bila tidak

en: enable slideshow crumble transition
id: aktifkan transisi rontok pertunjukan salindia

en: True if the Crumble slideshow transition plugin is enabled, false otherwise
id: True bila pengaya transisi salindia Rontok difungsikan, false bila tidak

en: enable slideshow fade transition
id: aktifkan transisi memudar pertunjukan salindia

en: True if the Fade slideshow transition plugin is enabled, false otherwise
id: True bila pengaya transisi salindia Memudar difungsikan, false bila tidak

en: enable slideshow slide transition
id: aktifkan transisi geser pertunjukan salindia

en: True if the Slide slideshow transition plugin is enabled, false otherwise
id: True bila pengaya transisi salindia Geser difungsikan, false bila tidak

en: enable slideshow clock transition
id: aktifkan transisi jam pada pertunjukan salindia

en: True if the Clock slideshow transition plugin is enabled, false otherwise
id: True bila pengaya transisi salindia Jam difungsikan, false bila tidak

en: enable slideshow circle transition
id: aktifkan transisi lingkaran pada pertunjukan salindia

en: True if the Circle slideshow transition plugin is enabled, false otherwise
id: True bila pengaya transisi salindia Lingkaran difungsikan, false bila tidak

en: enable slideshow circles transition
id: aktifkan transisi lingkaran pertunjukan salindia

en: True if the Circles slideshow transition plugin is enabled, false otherwise
id: True bila pengaya transisi salindia Lingkaran difungsikan, false bila tidak

en: enable slideshow blinds transition
id: aktifkan transisi tirai jajar pada tampilan slide

en: True if the Blinds slideshow transition plugin is enabled, false otherwise
id: True bila pengaya transisi salindia Tirai Jajar difungsikan, false bila tidak

en: enable slideshow squares transition
id: aktifkan transisi bujur sangkar pada tampilan slide

en: True if the Squares slideshow transition plugin is enabled, false otherwise
id: True bila pengaya transisi salindia Bujur Sangkar difungsikan, false bila tidak

en: enable slideshow stripes transition
id: aktifkan transisi bergaris pada tampilan slide

en: True if the Stripes slideshow transition plugin is enabled, false otherwise
id: True bila pengaya transisi salindia Garis-garis difungsikan, false bila tidak

en: enable slideshow chess transition
id: aktifkan transisi papan catur pada tampilan slide

en: True if the Chess-Board slideshow transition plugin is enabled, false otherwise
id: True bila pengaya transisi salindia Papan Catur difungsikan, false bila tidak

en: Digital photo organizer
id: Pengorganisasi foto digital

en: Shotwell is an easy-to-use, fast photo organizer designed for the GNOME desktop. It allows you to import photos from your camera or disk, organize them by date and subject matter, even ratings. It also offers basic photo editing, like crop, red-eye correction, color adjustments, and straighten. Shotwell’s non-destructive photo editor does not alter your master photos, making it easy to experiment and correct errors.
id: Shotwell adalah pengorganisasi foto yang mudah digunakan, cepat, yang didesain untuk destop GNOME. Dapat digunakan untuk mengimpor foto dari kamera atau diska, menata berdasarkan waktu dan subyek pokok, bahkan peringkat. Juga menawarkan penyuntingan foto dasar, seperti memotong, koreksi mata-merah, penyeimbang warna, dan pelurusan. Penyunting foto non-desktruktif Shotwell tidak mengubah foto asli Anda, sehingga aman untuk bereksperimen dan memperbaiki kesalahan.

en: When ready, Shotwell can upload your photos to various web services, such as Flickr, Google Photos, and more.
id: Ketika telah siap, Shotwell dapat mengunggah foto Anda ke berbagai layanan web, seperti Flickr, Google Photos, dan lebih banyak lagi.

en: Shotwell supports JPEG, PNG, TIFF, and a variety of RAW file formats.
id: Shotwell mendukung JPEG, PNG, TIFF, dan varietas berkas berformat RAW lainnya.

en: The Shotwell developers
id: Para pengembang Shotwell

en: Photo Manager
id: Manajer Foto

en: Organize your photos
id: Organisasikan foto Anda

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: album;camera;cameras;crop;edit;enhance;export;gallery;image;images;import;organize;photo;photographs;photos;picture;pictures;photography;print;publish;rotate;share;tags;video;flickr;picasa;youtube;piwigo;
id: album;kamera;krop;edit;perbaiki;ekspor;galeri;gambar;citra;impor;atur;tata;foto;fotografi;cetak;publikasi;rotasi;putar;berbagi;tag;video;flickr;picasa;youtube;piwigo;

en: Shotwell Profile Browser
id: Peramban Profil Shotwell

en: Manage Different Profiles In Shotwell
id: Kelola Profil Berbeda Di Shotwell

en: Shotwell Viewer
id: Shotwell Penampil

en: Photo Viewer
id: Penampil Foto

en: _Enhance
id: Taja_mkan

en: Re_vert to Original
id: K_embalikan ke Asal

en: Add _Tags…
id: _Tambah Tag…

en: Modif_y Tags…
id: U_bah Tag…

en: Toggle _Flag
id: Jungki_tkan Bendera

en: _Set Rating
id: _Atur Rating

en: _Unrated
id: _Tanpa Rating

en: _Rejected
id: _Ditolak

en: _Increase
id: _Naik

en: _Decrease
id: _Turun

en: Camera
id: Kamera

en: Edit _Title…
id: Sun_ting Judul…

en: Edit _Comment…
id: Sunting _Komentar…

en: Open With E_xternal Editor
id: Buka Oleh Penyunting E_ksternal

en: Open With RA_W Editor
id: Buka Dengan Penyunting RA_W

en: View Eve_nt for Photo
id: Lihat Eve_nt Foto

en: Show in File Mana_ger
id: Lihat di Program Pengatur Berkas

en: Send _To…
id: Kirim _Ke…

en: _Move to Trash
id: Pindahkan ke Tempat Pembuangan

en: Rotate the photos right (press Ctrl to rotate left)
id: Putar foto ke kanan (tekan Ctrl untuk putar ke kiri)

en: Rotate
id: Putar

en: Automatically improve the photo’s appearance
id: Secara otomatis memperbaiki penampilan foto

en: Enhance
id: Tajamkan

en: Publish to various websites
id: Kirim foto ini ke beragam situs

en: Publish
id: Kirim

en: Find an image by typing text that appears in its name or tags
id: Cari foto dengan mengetikkan teks yang muncul di nama atau tanda

en: Find
id: Cari

en: _File
id: _Berkas

note: Check if we can write the target format TODO: Check if we can actually write to the file
en: _Save
id: _Simpan

en: Save _As…
id: Simpan Seb_agai…

en: _Quit
id: _Keluar

en: _Edit
id: S_unting

en: _Undo
id: _Tak Jadi

en: _Redo
id: _Jadi Lagi

en: _View
id: _Tampilkan

en: Fulls_creen
id: Layar _Penuh

en: Zoom _In
id: Zum _Masuk

en: Zoom _Out
id: Zum _Keluar

en: Fit to _Page
id: _Pas ke Laman

en: Zoom _100%
id: Zum _100%

en: Zoom _200%
id: Zum _200%

en: _Photo
id: _Foto

en: _Previous Photo
id: Foto Se_belumnya

en: _Next Photo
id: Foto B_erikutnya

en: Rotate _Right
id: Puta_r Kanan

en: Rotate _Left
id: Putar _Kiri

en: Flip Hori_zontally
id: Balik hori_zontal

en: Flip Verti_cally
id: Balik Verti_kal

en: T_ools
id: P_eralatan

en: _Crop
id: _Pangkas

en: _Straighten
id: _Luruskan

en: _Red-eye
id: Mata-me_rah

en: _Adjust
id: _Atur

en: _Adjust Date and Time…
id: _Atur Jam dan Tanggal…

en: _Help
id: Ba_ntuan

en: _Frequently Asked Questions
id: _Pertanyaan Sering Ditanyakan

en: _Report a Problem…
id: Lapo_r Masalah…

en: _About
id: Tent_ang

en: _Import From Folder…
id: _Impor Dari Folder…

en: Import From _Application…
id: Impor Dari _Aplikasi…

en: Empty T_rash
id: Hapus Pe_rmanen Foto Buangan

en: _Find
id: _Cari

en: Ne_w Saved Search…
id: Pencarian Tersimpan B_aru…

en: Select _All
id: Pilih semu_a

en: _Preferences
id: _Pengaturan

en: _Basic Information
id: Informasi _Dasar

en: E_xtended Information
id: Informasi _Lanjut

en: _Search Bar
id: _Bilah Pencarian

en: S_idebar
id: Bilah S_isi

en: T_oolbar
id: Bil_ah Alat

en: _Comments
id: _Komentar

en: Sort _Events
id: _Rangkaian Dengan Urutan

en: _Ascending
id: N_aik

en: D_escending
id: T_urun

en: Even_ts
id: Peris_tiwa

en: _Merge Events
id: _Gabungkan Rangkaian

en: Re_name Event…
id: Ubah _Nama Peristiwa…

en: _Export…
id: _Ekspor…

en: R_emove From Library
id: Hapus _Dari Album

en: _Titles
id: _Judul

en: Ta_gs
id: Tan_da

en: _Ratings
id: _Rating

en: _Filter Photos
id: _Saring Foto

en: _All Photos
id: Semu_a foto

en: All + _Rejected
id: Semua + _Ditolak

en: Rejected _Only
id: _Hanya Ditolak

en: Sort _Photos
id: Urutkan _Foto

en: By _Title
id: Berdasarkan _Judul

en: By _Filename
id: Berdasarkan _Nama Berkas

en: By Exposure _Date
id: Ber_dasarkan Tanggal Pengambilan

en: By _Rating
id: Berdasarkan _Rating

en: _Descending
id: T_urun

en: _Photos
id: _Foto-foto

en: Make _Key Photo for Event
id: Jadi_kan Foto Utama Untuk Rangkaian Ini

en: _New Event
id: Rangkaia_n Baru

en: Edit Event _Comment…
id: Sunting Komentar Peristiwa…

en: Faces
id: Wajah

en: Rename…
id: Ubah Nama…

en: Delete
id: Hapus

en: _Stop Import
id: _Hentikan Impor

en: Import _Selected
id: Impor Foto _Terpilih

en: Import _All
id: Impor Semu_a

en: _Log in
id: _Log masuk

en: _Cancel
id: _Batal

en: Remove the selected photos from the library
id: Hapus foto-foto terpilih dari album

en: _Add Tags…
id: T_ambah Tag…

en: Send T_o…
id: _Kirim Ke…

en: S_lideshow
id: Sa_lindia

en: _Copy Color Adjustments
id: Salin Penyetelan _Warna

en: _Paste Color Adjustments
id: Tem_pel Penyetelan Warna

en: Library Location
id: Lokasi Pustaka

en: _Import photos to:
id: _Impor foto ke:

en: _Watch library directory for new files
id: _Pantau berkas baru di direktori album

en: Importing
id: Mengimpor

en: _Directory structure:
id: _Struktur direktori:

en: Example:
id: Contoh:

en: R_ename imported files to lowercase
id: Ubah n_ama berkas impor ke huruf kecil

en: Write tags, titles, and other _metadata to photo files
id: Tulis tanda, judul dan metadata lainnya ke berkas foto

en: _Pattern:
id: _Pola:

en: Checkered
id: Kotak-kotak

en: Solid color
id: Warna rata

en: None
id: Tidak ada

en: When viewing images that are transparent, they will be drawn against this background.
id: Saat melihat gambar yang transparan, mereka akan tertarik dengan latar belakang ini.

en: Transparent Background:
id: Latar Belakang Transparan:

en: Use dark theme
id: Gunakan tema gelap

en: Display
id: Tampilan

en: Library
id: Album

en: Photos
id: Foto

en: External Editors
id: Penyunting eksternal

en: Plugins
id: Pengaya

en: Profiles
id: Profil

en: Shotwell Preferences
id: Preferensi Shotwell

en: <b>Printed Image Size</b>
id: <b>Ukuran Foto Tercetak</b>

en: Use a _standard size:
id: Gunakan ukuran _standar:

en: Use a c_ustom size:
id: Gunakan _ukuran bebas:

en: _Match photo aspect ratio
id: _Sesuaikan dengan rasio foto

en: _Autosize:
id: Ukur_an otomatis:

en: <b>Titles</b>
id: <b>Judul</b>

en: Print image _title
id: Ce_tak judul gambar

en: <b>Pixel Resolution</b>
id: <b>Resolusi Piksel</b>

en: _Output photo at:
id: Tampilkan f_oto pada:

en: pixels per inch
id: piksel per inci

en: Search
id: Pencarian

en: Cancel
id: Batal

en: _Name of search:
id: _Nama pencarian:

en: _Match
id: _Cocokkan

en: any
id: manapun

en: all
id: semua

en: none
id: tidak ada

en: of the following:
id: yang berikut ini:

en: Re_name…
id: Ganti _nama…

en: _Edit…
id: S_unting…

en: _Delete
id: _Hapus

en: Set as Desktop Background
id: Jadikan Latar Destop

en: Use for Desktop
id: Gunakan untuk Destop

en: Use for Lock Screen
id: Gunakan untuk Layar Kunci

en: Set as Desktop Slideshow
id: Atur sebagai Salindia Destop

en: Generate desktop background slideshow
id: Membuat salindia latar destop

en: Show each photo for
id: Tampilkan tiap foto untuk

en: period of time
id: jangka waktu

en: How long each photo is shown on the desktop background
id: Berapa lama tiap foto ditampilkan di latar destop

en: New _Tag…
id: _Tag Baru…

en: Settings
id: Pengaturan

en: _Duration:
id: _Durasi:

en: The time (in seconds) to show each photo
id: Waktu (dalam detik) untuk menampilkan setiap foto

en: _Transition effect:
id: Efek _Transisi:

en: Transition d_uration:
id: D_urasi Transisi:

en: The time (in seconds) to show each transition between photos
id: Waktu (dalam detik) untuk menampilkan setiap transisi antar foto

en: Show t_itle
id: Tampilkan _judul

en: seconds
id: detik

en: _New
id: _Baru

en: _Rename…
id: _Ubah Nama…

en: _Restore
id: _Kembalikan

en: Remove the selected photos from the trash
id: Hapus foto-foto terpilih dari tempat pembuangan

en: Move the selected photos back into the library
id: Kembalikan foto-foto ke album

en: Delete all photos in the trash
id: Hapus semua foto yang pernah dibuang

en: Empty Trash
id: Hapus Permanen Foto Buangan

en: You are not currently logged into Flickr.
    
    Click Log in to log into Flickr in your Web browser. You will have to authorize Shotwell Connect to link to your Flickr account.
id: Anda masih belum masuk ke Flickr.
    
    Klik Masuk untuk masuk ke Flickr pada peramban Web Anda. Anda mesti memberi izin Shotwell Connect untuk menyambungkan ke akun Flickr Anda.

en: Preparing for login…
id: Mempersiapkan log masuk…

en: Flickr authorization failed
id: Otorisasi Flickr gagal

en: Verifying authorization…
id: Memverifikasi otorisasi…

en: You have already logged in and out of a Google service during this Shotwell session.
    
    To continue publishing to Google services, quit and restart Shotwell, then try publishing again.
id: Anda telah masuk dan keluar dari suatu layanan Google selama sesi Shotwell ini.
    
    Untuk melanjutkan penerbitan ke layanan Google, keluar dan jalankan lagi Shotwell, lalu cobalah mempublikasikan lagi.

en: You are not currently logged into YouTube.
    
    You must have already signed up for a Google account and set it up for use with YouTube to continue. You can set up most accounts by using your browser to log into the YouTube site at least once.
    
    Shotwell uses the YouTube API services <a href="https://developers.google.com/youtube">https://developers.google.com/youtube</a> for accessing your YouTube channel and upload the videos. By using Shotwell to access YouTube, you agree to be bound to the YouTube Terms of Service as available at <a href="https://www.youtube.com/t/terms">https://www.youtube.com/t/terms</a>
    
    Shotwell's privacy policy regarding the use of data related to your Google account in general and YouTube in particular can be found in our <a href="help:shotwell/privacy-policy">online services privacy policy</a>
    
    For Google's own privacy policy, please refer to <a href="https://policies.google.com/privacy">https://policies.google.com/privacy</a>
id: Saat ini Anda tidak masuk ke YouTube.
    
    Anda harus sudah mendaftar akun Google dan mengaturnya untuk digunakan dengan YouTube untuk melanjutkan. Anda dapat menyiapkan sebagian besar akun menggunakan peramban untuk masuk ke situs YouTube setidaknya satu kali.
    
    Shotwell menggunakan layanan API YouTube <a href="https://developers.google.com/youtube">https://developers.google.com/youtube</a> untuk mengakses saluran YouTube Anda dan mengunggah video. Dengan menggunakan Shotwell untuk mengakses YouTube, Anda setuju untuk terikat pada persyaratan layanan YouTube sebagaimana tersedia di <a href="https://www.youtube.com/t/terms">https://www.youtube.com/t/terms</a>
    
    Kebijakan privasi Shotwell mengenai penggunaan data yang terkait dengan akun Google Anda secara umum dan YouTube pada khususnya dapat ditemukan di <a href="help:shotwell/privacy-policy"> kebijakan privasi layanan daring</a> kami
    
    Untuk kebijakan privasi Google sendiri, silakan merujuk ke <a href="https://policies.google.com/privacy">https://policies.google.com/privacy</a>

en: You are not currently logged into Google Photos.
    
    You must have already signed up for a Google account and set it up for use with Google Photos. Shotwell uses the Google Photos API services <a href="https://developers.google.com/photos/">https://developers.google.com/photos/</a> for all interaction with your Google Photos data. You will have to grant access Shotwell to your Google Photos library.
    
    Shotwell's privacy policy regarding the use of data related to your Google account in general and Google Photos in particular can be found in our <a href="help:shotwell/privacy-policy">online services privacy policy</a>. For Google's own privacy policy, please refer to <a href="https://policies.google.com/privacy">https://policies.google.com/privacy</a>
id: Saat ini Anda tidak masuk ke Google foto.
    
    Anda harus sudah mendaftar ke akun Google dan mengaturnya untuk digunakan dengan Google foto. Shotwell menggunakan layanan Google Photos API <a href="https://developers.google.com/photos/">https://developers.google.com/photos/</a> untuk semua interaksi dengan data Google Photos Anda. Anda harus memberikan akses Shotwell ke pustaka Google Photos.
    
    Kebijakan privasi Shotwell mengenai penggunaan data yang terkait dengan akun Google Anda secara umum dan Google Photos secara khusus dapat ditemukan di <a href="help:shotwell/privacy-policy">kebijakan privasi layanan daring</a>kami. Untuk Kebijakan Privasi Google sendiri, silakan merujuk ke <a href="https://policies.google.com/privacy">https://policies.google.com/privacy</a>

en: _Email address
id: Alamat Sur_el

en: _Password
id: _Kata Sandi

en: Log in
id: Log masuk

en: Enter the username and password associated with your Tumblr account.
id: Masukkan nama pengguna dan kata sandi yang berhubungan dengan akun Tumblr anda.

en: Username and/or password invalid. Please try again
id: Nama pengguna dan/atau kata sandi tak valid. Harap coba lagi

en: Invalid User Name or Password
id: Nama Pengguna atau Kata Sandi Tak Valid

en: Could not load UI: %s
id: Tidak dapat membuka UI: %s

en: Visit the Shotwell home page
id: Kunjungi laman serambi Shotwell

note: Possible error message when a site presents a bad certificate.
en: ⚫ This website presented identification that belongs to a different website.
id: ⚫ Situs web ini menyajikan identifikasi milik situs web lain.

note: Possible error message when a site presents a bad certificate.
en: ⚫ This website’s identification is too old to trust. Check the date on your computer’s calendar.
id: ⚫ Identifikasi situs web ini terlalu tua untuk dipercaya. Periksalah tanggal pada kalender komputer Anda.

note: Possible error message when a site presents a bad certificate.
en: ⚫ This website’s identification was not issued by a trusted organization.
id: ⚫ Identifikasi situs web ini tidak diterbitkan oleh organisasi yang terpercaya.

note: Possible error message when a site presents a bad certificate.
en: ⚫ This website’s identification could not be processed. It may be corrupted.
id: ⚫ Identifikasi situs web ini tak dapat diproses. Mungkin itu rusak.

note: Possible error message when a site presents a bad certificate.
en: ⚫ This website’s identification has been revoked by the trusted organization that issued it.
id: ⚫ Identifikasi situs web ini telah dicabut oleh organisasi terpercaya yang menerbitkannya.

note: Possible error message when a site presents a bad certificate.
en: ⚫ This website’s identification cannot be trusted because it uses very weak encryption.
id: ⚫ Identifikasi situs web ini tak dapat dipercaya karena memakai enkripsi yang sangat lemah.

note: Possible error message when a site presents a bad certificate.
en: ⚫ This website’s identification is only valid for future dates. Check the date on your computer’s calendar.
id: ⚫ Identifikasi situs web ini hanya valid pada tanggal di masa depan. Periksa tanggal pada kalender komputer Anda.

en: A temporary file needed for publishing is unavailable
id: Berkas sementara yang diperlukan untuk penerbitan tidak tersedia

en: Photo _size
id: Ukuran _foto

en: _Remove location, camera, and other identifying information before uploading
id: Hapus lokasi, kame_ra, dan informasi pengidentifikasi lain sebelum mengunggah

en: _Logout
id: _Keluar

en: _Publish
id: _Terbitkan

en: Copyright 2016 Software Freedom Conservancy Inc.
id: Hak Cipta 2016 Software Freedom Conservancy Inc.

en: A file required for publishing is unavailable. Publishing to Flickr can’t continue.
id: Berkas penting untuk penerbitan tidak tersedia. Tak bisa lanjutkan menerbitkan ke Flickr.

en: You are logged into Flickr as %s.
id: Anda sudah login ke Flickr atas nama %s.

en: Your free Flickr account limits how many photos you can upload to the service.
    You have uploaded %llu out of your %lld file limit.
id: Akun Flickr gratis Anda membatasi jumlah foto yang dapat Anda unggah ke layanan.
    Anda telah mengunggah %llu dari batas %lld berkas Anda.

en: Your Flickr Pro account entitles you to unlimited uploads. You have currently uploaded a file | Your Flickr Pro account entitles you to unlimited uploads. You have currently uploaded %d files
id[0]: Akun Flickr Pro Anda memberikan Anda unggahan tanpa batas. Anda saat ini mengunggah %d berkas

en: Photos _visible to
id: Foto ini dapat _dilihat oleh

en: Videos _visible to
id: Video ini dapat _dilihat oleh

en: Photos and videos _visible to
id: Foto dan video ini dapat _dilihat oleh

en: Everyone
id: Semua orang

en: Friends & family only
id: Teman dan keluarga saja

en: Family only
id: Hanya keluarga

en: Friends only
id: Hanya teman

en: Just me
id: Saya sendiri saja

en: 500 × 375 pixels
id: 500 x 375 piksel

en: 1024 × 768 pixels
id: 1024 x 768 piksel

en: 2048 × 1536 pixels
id: 2048 x 1536 piksel

en: 4096 × 3072 pixels
id: 4096 x 3072 piksel

en: Original size
id: Ukuran asal

en: Shotwell can only publish into albums that it created by itself, so this list might be empty despite the fact that you already have albums in your Google Photos account
id: Shotwell hanya dapat mempublikasikan ke album yang dibuatnya sendiri, jadi daftar ini mungkin kosong meskipun Anda sudah memiliki album di akun Google Photos Anda

en: Photo _size preset
id: Pratata uku_ran foto

en: An existing album
id: Album yang ada

en: A new album named
id: Album baru dinamai

en: Shotwell Connect
id: Kiriman dari Shotwell

en: Small (640 × 480 pixels)
id: Kecil (640 x 480 piksel)

en: Medium (1024 × 768 pixels)
id: Sedang (1024 x 768 piksel)

en: Recommended (1600 × 1200 pixels)
id: Disarankan (1600 x 1200 piksel)

en: Google+ (2048 × 1536 pixels)
id: Google+ (2048 x 1536 pixel)

en: Original Size
id: Ukuran Asli

note: populate any widgets whose contents are programmatically-generated.
en: You are logged into Google Photos as %s.
id: Anda masuk ke Google Photos sebagai %s.

en: Videos will appear in:
id: Video akan muncul di:

en: Photos will appear in:
id: Foto akan muncul di:

note: Activate last known album id. If none was chosen, either use the old default (Shotwell connect) or the new "Default album" album for Google Photos
en: Default album
id: Album baku

en: Copyright 2019 Jens Georg <mail@jensge.org>
id: Hak Cipta 2019 Jens Georg <mail@jensge.org>

en: _URL of your Piwigo photo library
id: _URL dari pustaka gambar Piwigo Anda

en: User _name
id: _Nama pengguna

en: Remember Password
id: Ingat Sandi

en: An _existing category
id: Kat_egori yang ada

en: A _new album named
id: Album _baru dinamai

en: within category
id: dalam kategori

en: Album comment
id: Komentar album

en: Photos will be _visible by
id: Foto akan _tampak oleh

en: Photo size
id: Ukuran foto

en: _If a title is set and comment unset, use title as comment
id: B_ila judul diatur dan komentar kosong, pakai judul sebagai komentar

en: _Do no upload tags
id: _Jangan unggah tag

en: _Do not upload ratings
id: _Jangan unggah peringkat

en: Logout
id: Catat keluar

en: Creating album %s…
id: Membuat album %s…

en: An error message occurred when publishing to Piwigo. Please try again.
id: Terjadi pesan kesalahan ketika mempublikasikan ke Piwigo. Harap coba lagi.

note: %s is the host name that we tried to connect to
en: This does not look like the real %s. Attackers might be trying to steal or alter information going to or from this site (for example, private messages, credit card information, or passwords).
id: Ini sepertinya bukan %s yang sebenarnya. Penyerang mungkin mencoba mencuri atau mengubah informasi yang menuju atau berasal dari situs ini (sebagai contoh, pesan pribadi, informasi kartu kredit, atau kata sandi).

en: Certificate of %s
id: Sertifikat dari %s

en: Enter the URL of your Piwigo photo library as well as the username and password associated with your Piwigo account for that library.
id: Masukkan URL pustaka foto Piwigo mu beserta username dan password akun Piwigo untuk pustaka tersebut.

en: Shotwell cannot contact your Piwigo photo library. Please verify the URL you entered
id: Shotwell tidak bisa menghubungi pustaka foto Piwigo. Harap periksa kembali URL yang kamu masukkan

en: Invalid URL
id: URL tidak sah

en: Admins, Family, Friends, Contacts
id: Admin, Keluarga, Teman, Kontak

en: Admins, Family, Friends
id: Admin, Keluarga, Teman

en: Admins, Family
id: Admin, Keluarga

en: Admins
id: Admin

en: This connection is not secure
id: Koneksi ini tidak aman

en: Show the certificate…
id: Tampilkan sertifikat…

en: I understand, please _proceed.
id: Saya _paham, harap lanjutkan.

en: Core Publishing Services
id: Layanan Penerbit Utama

en: Blogs
id: Blog

en: Copyright 2012 BJA Electronics
id: Hak Cipta 2012 BJA Electronics

en: 1280 × 853 pixels
id: 1280 x 853 piksel

en: TumblrPublisher: start( ): can’t start; this publisher is not restartable.
id: TumblrPublisher: start(): tak bisa memulai, penerbit ini tidak bisa di-start ulang.

en: You are logged into Tumblr as %s.
id: Anda belum masuk ke Tumblr sebagai %s.

en: Video privacy _setting
id: Pengaturan priva_si video

en: A file required for publishing is unavailable. Publishing to YouTube can’t continue.
id: Berkas penting untuk penerbitan tidak tersedia. Penerbitan ke YouTube tak bisa dilanjutkan.

en: You are logged into YouTube as %s.
id: Anda masuk ke YouTube sebagai %s.

en: Public listed
id: Publik terdaftar

en: Public unlisted
id: Publik tak terdaftar

en: Private
id: Privat

en: Blinds
id: Tirai

en: Chess
id: Catur

en: Circle
id: Lingkaran

en: Circles
id: Lingkaran

en: Clock
id: Jam

en: Crumble
id: Runtuh

en: Fade
id: Kabur

en: Core Slideshow Transitions
id: Peralihan Salindia Utama

en: Copyright 2010 Maxim Kartashev, Copyright 2016 Software Freedom Conservancy Inc.
id: Hak Cipta 2010 Maxim Kartashev, Hak Cipta 2016 Software Freedom Conservancy Inc.

en: Slide
id: Salindia

en: Squares
id: Kotak

en: Stripes
id: Strip

en: Unable to create cache directory %s: %s
id: Gagal membuat direktori cache %s: %s

en: Unable to create data directory %s: %s
id: Gagal membuat direktori data %s: %s

note: If XDG yarfed, use ~/Pictures
en: Pictures
id: Foto

en: Unable to create temporary directory %s: %s
id: Gagal membuat direktori temporer %s: %s

en: Unable to create data subdirectory %s: %s
id: Gagal membuat direktori data %s: %s

en: Could not make directory %s writable
id: Tidak bisa membuat direktori %s dapat ditulisi

en: Could not make directory %s writable: %s
id: Tidak bisa membuat direktori %s dapat ditulisi: %s

en: Pin Toolbar
id: Semat Batang Alat

en: Pin the toolbar open
id: Sematkan batang alat terbuka

en: Leave fullscreen
id: Tinggalkan layar penuh

en: A fatal error occurred when accessing Shotwell’s library. Shotwell cannot continue.
    
    %s
id: Terjadi kesalahan yang fatal saat mengakses pustaka Shotwell. Shotwell tidak dapat dilanjutkan.
    
    %s

en: Visit the Shotwell web site
id: Kunjungi situs web Shotwell

en: Unable to display help: %s
id: Pedoman penggunaan tidak dapat ditampilkan: %s

en: Unable to navigate to bug database: %s
id: Gagal menavigasi basis data bug: %s

en: Unable to display FAQ: %s
id: Gagal menampilkan FAQ: %s

en: Success
id: Berhasil

en: File error
id: Kesalahan berkas

en: Unable to decode file
id: Berkas tidak dapat dibaca

en: Database error
id: Kesalahan basis data

en: User aborted import
id: Impor yang Anda batalkan

en: Not a file
id: Bukan berkas

en: File already exists in database
id: Berkas sudah ada di basis data

en: Unsupported file format
id: Jenis berkas tidak dapat dibuka

en: Not an image file
id: Bukan berkas foto

en: Disk failure
id: Kegagalan cakram

en: Disk full
id: Cakram penuh

en: Camera error
id: Kesalahan kamera

en: File write error
id: Kesalahan penulisan berkas

en: Corrupt image file
id: Berkas citra rusak

en: Imported failed (%d)
id: Impor yang gagal (%d)

en: Cameras
id: Kamera

en: List of all discovered camera devices
id: Daftar semua peranti kamera yang ditemukan

en: Unable to unmount camera. Try unmounting the camera from the file manager.
id: Kamera tidak dapat dilepas. Silakan lepas melalui program pengelola berkas.

note: hide duplicates checkbox
en: Hide photos already imported
id: Sembunyikan foto yang sudah selesai diimpor

en: Only display photos that have not been imported
id: Hanya tampilkan foto yang belum diimpor

en: The camera seems to be empty. No photos/videos found to import
id: Kamera tampaknya kosong. Tidak ada foto/video yang ditemukan untuk diimpor

en: No new photos/videos found on camera
id: Tidak ditemukan foto/video baru pada kamera

note: it's mounted, offer to unmount for the user
en: Shotwell needs to unmount the camera from the filesystem in order to access it. Continue?
id: Shotwell perlu melepaskan kamera dari sistem berkas agar dapat mengaksesnya. Lanjutkan?

en: _Unmount
id: _Lepas

en: Please unmount the camera.
id: Silakan lepaskan kamera.

en: The camera is locked by another application. Shotwell can only access the camera when it’s unlocked. Please close any other application using the camera and try again.
id: Kamera terkunci oleh aplikasi lain. Shotwell hanya dapat mengakses kamera pada saat tidak terkunci. Silakan matikan aplikasi yang sedang menggunakan kamera ini dan coba kembali.

en: Please close any other application using the camera.
id: Mohon segera mematikan aplikasi lain yang sedang menggunakan kamera.

en: Unable to fetch previews from the camera:
    %s
id: Gambar pratayang tidak dapat diambil dari kamera:
    %s

en: Unmounting…
id: Melepas kaitan…

en: Connecting to camera, please wait…
id: Menyambung ke kamera, mohon tunggu…

en: Starting import, please wait…
id: Mulai mengimpor, mohon tunggu…

en: Fetching photo information
id: Mengambil informasi foto

en: Fetching preview for %s
id: Mengambil gambar pratayang %s

en: Unable to lock camera: %s
id: Kamera tidak dapat dikunci: %s

en: Delete this photo from camera? | Delete these %d photos from camera?
id[0]: Hapus %d foto ini dari kamera?

en: Delete this video from camera? | Delete these %d videos from camera?
id[0]: Hapus %d video ini dari kamera?

en: Delete this photo/video from camera? | Delete these %d photos/videos from camera?
id[0]: Hapus %d foto/video ini dari kamera?

en: Delete these files from camera? | Delete these %d files from camera?
id[0]: Hapus %d berkas ini dari kamera?

en: _Keep
id: _Simpan

en: Removing photos/videos from camera
id: Menghapus foto/video dari kamera

en: Unable to delete %d photo/video from the camera due to errors. | Unable to delete %d photos/videos from the camera due to errors.
id[0]: Tidak dapat menghapus %d foto/video dari kamera karena adanya kesalahan.

en: No photos/videos
id: Tidak ada foto/video

en: No photos/videos found which match the current filter
id: Tidak ditemukan foto/video yang cocok dengan penyaring saat ini

en: _Print
id: _Cetak

en: Set as _Desktop Background
id: Atur sebagai Latar _Destop

en: _Duplicate
id: _Gandakan

en: Fullscreen
id: Layar penuh

en: Adjust Date and Time…
id: Atur Jam dan Tanggal…

en: _Play
id: _Putar

en: Export Photo/Video | Export Photos/Videos
id[0]: Ekspor Foto/Video

en: Export Photo | Export Photos
id[0]: Ekspor Foto

en: Rotating
id: Memutar

en: Undoing Rotate
id: Batalkan Pemutaran

en: Flipping Horizontally
id: Balikkan Horizontal

en: Undoing Flip Horizontally
id: Batalkan Batal Horizontal

en: Flipping Vertically
id: Balikkan Vertikal

en: Undoing Flip Vertically
id: Batalkan Balik Vertikal

en: Reverting
id: Membalikkan

en: Undoing Revert
id: Batalkan pembalikan

en: Enhancing
id: Menajamkan gambar

en: Undoing Enhance
id: Batalkan Penajaman Gambar

en: Applying Color Transformations
id: Menerapkan Transformasi Warna

en: Undoing Color Transformations
id: Membatalkan Transformasi Warna

en: Creating New Event
id: Buat Rangkaian Baru

en: Removing Event
id: Hapus Rangkaian

en: Moving Photos to New Event
id: Memindahkan Semua Foto Ini ke Rangkaian Baru

en: Setting Photos to Previous Event
id: Menandai Foto ke Rangkaian Sebelumnya

en: Merging
id: Menggabungkan

en: Unmerging
id: Membatalkan Penggabungan

en: Duplicating photos
id: Gandakan foto

en: Removing duplicated photos
id: Hapus foto ganda

en: Unable to duplicate one photo due to a file error | Unable to duplicate %d photos due to file errors
id[0]: Ada %d foto yang tidak dapat digandakan karena ada kesalahan

en: Restoring previous rating
id: Mengembalikan rating sebelumnya

en: Increasing ratings
id: Naikkan rating

en: Decreasing ratings
id: Turunkan rating

en: Setting RAW developer
id: Atur RAW pengembang

en: Restoring previous RAW developer
id: Mengembalikan pembangun RAW sebelumnya

en: Set Developer
id: Atur Pengembang

en: Original photo could not be adjusted.
id: Foto asli tidak dapat diatur.

en: Adjusting Date and Time
id: Mengatur Tanggal dan Jam

en: Undoing Date and Time Adjustment
id: Batalkan Pengaturan Tanggal dan Jam

en: One original photo could not be adjusted. | The following original photos could not be adjusted.
id[0]: Foto asli ini tidak dapat diatur.

en: Time Adjustment Error
id: Tidak Dapat Mengatur Jam

en: Time adjustments could not be undone on the following photo file. | Time adjustments could not be undone on the following photo files.
id[0]: Penyesuaian jam tidak dapat dikembalikan pada berkas-berkas foto berikut.

en: Create Tag
id: Buat Tanda

en: Move Tag “%s”
id: Pindahkan Tag "%s"

en: Move Photos to Trash
id: Pindahkan Foto ke Tempat Pembuangan

en: Restore Photos from Trash
id: Kembalikan Foto dari Tempat Pembuangan

en: Move the photos to the Shotwell trash
id: Pindahkan foto-foto tersebut ke tempat pembuangan

en: Restore the photos back to the Shotwell library
id: Kembalikan foto-foto yang dibuang ke album

en: Moving Photos to Trash
id: Pindahkan Foto ke Tempat Pembuangan

en: Restoring Photos From Trash
id: Kembalikan Foto dari Tempat Pembuangan

en: Flag selected photos
id: Tandai foto terpilih

en: Unflag selected photos
id: Hapus tanda foto terpilih

en: Flagging selected photos
id: Tandai foto terpilih

en: Unflagging selected photos
id: Hapus tanda foto terpilih

en: Flag
id: Tanda

en: Unflag
id: Hapus Tanda

note: Send an empty job to the queue to mark the end of the import
en: %s Database
id: Basisdata %s

en: Importing from %s can’t continue because an error occurred:
id: Mengimpor dari %s tak bisa berlanjut karena terjadi eror:

en: To try importing from another service, select one from the above menu.
id: Untuk mengimpor dari layanan lain, pilih satu dari menu di atas.

en: You do not have any data imports plugins enabled.
    
    In order to use the Import From Application functionality, you need to have at least one data imports plugin enabled. Plugins can be enabled in the Preferences dialog.
id: Kamu tidak punya pengaya impor data yang aktif.
    
    Untuk memakai fungsi Impor Dari Aplikasi, kamu perlu paling sedikit satu pengaya impor data yang aktif. Pengaya dapat diaktifkan di Pengaturan.

en: Database file:
id: Berkas basis data:

en: _Import
id: _Impor

en: Import From Application
id: Impor Dari Aplikasi

en: Import media _from:
id: Impor media _dari:

en: _Close
id: _Tutup

en: Data Imports
id: Impor Data

en: Unable to open/create photo database %s: error code %d
id: Gagal membuka/membuat basis data foto %s: kode galat %d

en: Unable to write to photo database file:
     %s
id: Gagal menulis ke berkas basis data foto:
     %s

en: Error accessing database file:
     %s
    
    Error was: 
    %s
id: Kesalahan mengakses berkas basis data:
     %s
    
    Kesalahan: 
    %s

en: Unable to restore photo database %s
id: Gagal memulihkan basis data foto %s

note: Use empty list for addresses instead of null to word around bug in xdg-desktop-portal-gtk
en: Send files per Mail:
id: Kirim berkas per Surel:

note: Translators: The first %s is the name of the file, the second %s is the reason why it could not be sent
en: Unable to send file %s, %s
id: Tidak dapat mengirim %s berkas, %s

en: Send To
id: Kirim Ke

en: Unable to export background to %s: %s
id: Gambar latar tidak dapat diekspor ke %s: %s

en: Unable to prepare desktop slideshow: %s
id: Gagal menyiapkan salindia destop: %s

en: AM
id: Pagi

en: PM
id: Siang/Malam

en: 24 Hr
id: 24 Jam

en: _Shift photos/videos by the same amount
id: Ge_ser foto/video dalam jumlah sama

en: Set _all photos/videos to this time
id: Atur semu_a foto/video ke waktu ini

en: _Modify original photo file | _Modify original photo files
id[0]: _Modifikasi berkas asli foto

en: _Modify original file | _Modify original files
id[0]: _Modifikasi berkas asli

en: Original:
id: Asli:

en: %m/%d/%Y, %H:%M:%S
id: %d/%m/%Y, %H:%M:%S

en: %m/%d/%Y, %I:%M:%S %p
id: %d/%m/%Y, %I:%M:%S %p

en: Exposure time will be shifted forward by
    %d %s, %d %s, %d %s, and %d %s.
id: Tanggal pengambilan gambar akan dimajukan
    %d %s, %d %s, %d %s, dan %d %s.

en: Exposure time will be shifted backward by
    %d %s, %d %s, %d %s, and %d %s.
id: Tanggal pengambilan gambar akan dimundurkan
    %d %s, %d %s, %d %s, dan %d %s.

en: day | days
id[0]: hari

en: hour | hours
id[0]: jam

en: minute | minutes
id[0]: menit

en: second | seconds
id[0]: detik

note: "Unmodified" and "Current," though they appear in the "Format:" popup menu, really aren't formats so much as they are operating modes that determine specific formats. Hereafter we'll refer to these as "special formats."
en: Unmodified
id: Tidak dimodifikasi

en: Current
id: Sekarang

en: _Quality:
id: _Kualitas:

en: _Scaling constraint:
id: _Batas skala:

en: _Pixels:
id: _Piksel:

en: Export _metadata:
id: Ekspor _metadata:

note: We're installed system-wide, so use the system help. We're being run from the build directory; we'll have to handle clicks to this link manually ourselves, due to a limitation of help: URIs.
en: (Help)
id: (Bantuan)

en: Year%sMonth
id: Tahun%sBulan

en: Year%sMonth-Day
id: Tahun%sBulan-Hari

en: Year-Month-Day
id: Tahun-Bulan-Hari

en: Custom
id: Bebas

note: Invalid pattern.
en: Invalid pattern
id: Pola tak sah

en: %d second | %d seconds
id[0]: %d detik

en: %d minute | %d minutes
id[0]: %d menit

en: %d hour | %d hours
id[0]: %d jam

en: 1 day
id: 1 hari

en: This will remove the tag “%s” from one photo. Continue? | This will remove the tag “%s” from %d photos. Continue?
id[0]: Ini akan menghapus tag "%s" dari %d foto. Teruskan?

en: This will remove the saved search “%s”. Continue?
id: Pencarian tersimpan "%s" akan dihapus. Teruskan?

en: Switching developers will undo all changes you have made to this photo in Shotwell | Switching developers will undo all changes you have made to these photos in Shotwell
id[0]: Mengganti pengembang akan membatalkan perubahan yang kamu buat ke foto ini di Shotwell

en: _Switch Developer
id: _Ganti Pengembang

en: This will remove the face “%s” from one photo. Continue? | This will remove the face “%s” from %d photos. Continue?
id[0]: Ini akan menghapus wajah "%s" dari %d foto. Teruskan?

en: Export Video
id: Ekspor Video

[ctx: Dialog Title]
en: Export Photo
id: Ekspor Foto

en: Export Photos
id: Ekspor Foto-foto

note: Ticket #3023 Attempt to replace the system error with something friendlier if we can't copy an image over for editing in an external tool. Did we fail because we can't write to this directory? Yes - display an alternate error message here.
en: Shotwell couldn’t create a file for editing this photo because you do not have permission to write to %s.
id: Shotwell tak bisa membuat berkas untuk penyuntingan foto ini karena Anda tidak punya izin menulis ke %s.

en: Unable to export the following photo due to a file error.
id: Pengeksporan foto berikut gagal karena kesalahan teknis pada berkas.

en: 
    
    Would you like to continue exporting?
id: 
    
    Lanjutkan proses ekspor foto?

en: Con_tinue
id: Lanju_tkan

en: Save Details…
id: Simpan Rincian…

en: Save Details
id: Simpan Rincian

en: (and %d more)
id: (dan %d buah lagi)

en: Import Results Report
id: Impor Laporan Hasil

en: Attempted to import %d file. | Attempted to import %d files.
id[0]: Mencoba mengimpor %d berkas.

en: Of these, %d file was successfully imported. | Of these, %d files were successfully imported.
id[0]: Dari sekian banyak, %d berkas sukses diimpor.

note: Duplicates
en: Duplicate Photos/Videos Not Imported:
id: Foto/Video Duplikat Yang Tak Diimpor:

en: duplicates existing media item
id: butir media yang ada yang duplikat

note: Files Not Imported Due to Camera Errors
en: Photos/Videos Not Imported Due to Camera Errors:
id: Foto/Video Yang Tak Diimpor Karena Galat Kamera:

en: error message:
id: pesan kesalahan:

note: Files Not Imported Because They Weren't Recognized as Photos or Videos
en: Files Not Imported Because They Weren’t Recognized as Photos or Videos:
id: Berkas-berkas Tidak Diimpor Karena Tak Dikenali Sebagai Foto atau Video:

note: Photos/Videos Not Imported Because They Weren't in a Format Shotwell Understands
en: Photos/Videos Not Imported Because They Weren’t in a Format Shotwell Understands:
id: Foto/Video Yang Tidak Diimpor Karena Bukan Dalam Format Yang Dikenal Shotwell:

note: Photos/Videos Not Imported Because Shotwell Couldn't Copy Them into its Library
en: Photos/Videos Not Imported Because Shotwell Couldn’t Copy Them into its Library:
id: Foto/Video Yang Tidak Diimpor Karena Shotwell Tak Bisa Menyalin Mereka Ke Pustaka:

en: couldn’t copy %s
    	to %s
id: tak bisa menyalin %s
    	ke %s

note: Photos/Videos Not Imported Because GDK Pixbuf Library Identified them as Corrupt
en: Photos/Videos Not Imported Because Files Are Corrupt:
id: Foto/Video Yang Tak Diimpor Karena Berkas Rusak:

note: Photos/Videos Not Imported for Other Reasons
en: Photos/Videos Not Imported for Other Reasons:
id: Foto Video Yang Tak Diimpor Karena Alasan Lain:

en: 1 duplicate photo was not imported:
     | %d duplicate photos were not imported:
id[0]: %d foto duplikat tidak diimpor:

en: 1 duplicate video was not imported:
     | %d duplicate videos were not imported:
id[0]: %d video duplikat tidak diimpor:

en: 1 duplicate photo/video was not imported:
     | %d duplicate photos/videos were not imported:
id[0]: %d foto/video duplikat tidak diimpor:

en: 1 photo failed to import due to a file or hardware error:
     | %d photos failed to import due to a file or hardware error:
id[0]: Ada %d foto gagal diimpor karena kesalahan pada berkas atau perangkat keras:

en: 1 video failed to import due to a file or hardware error:
     | %d videos failed to import due to a file or hardware error:
id[0]: Ada %d video gagal diimpor karena kesalahan pada berkas atau perangkat keras:

en: 1 photo/video failed to import due to a file or hardware error:
     | %d photos/videos failed to import due to a file or hardware error:
id[0]: Ada %d foto/video gagal diimpor karena kesalahan pada berkas atau perangkat keras:

en: 1 file failed to import due to a file or hardware error:
     | %d files failed to import due to a file or hardware error:
id[0]: Ada %d berkas gagal diimpor karena kesalahan pada berkas atau perangkat keras:

en: 1 photo failed to import because the photo library folder was not writable:
     | %d photos failed to import because the photo library folder was not writable:
id[0]: %d foto tidak dapat diimpor karena folder album foto tidak dapat ditulisi:

en: 1 video failed to import because the photo library folder was not writable:
     | %d videos failed to import because the photo library folder was not writable:
id[0]: %d video tidak dapat diimpor karena folder album foto tidak dapat ditulisi:

en: 1 photo/video failed to import because the photo library folder was not writable:
     | %d photos/videos failed to import because the photo library folder was not writable:
id[0]: %d foto/video tidak dapat diimpor karena folder album foto tidak dapat ditulisi:

en: 1 file failed to import because the photo library folder was not writable:
     | %d files failed to import because the photo library folder was not writable:
id[0]: %d berkas tidak dapat diimpor karena folder album foto tidak dapat ditulisi:

en: 1 photo failed to import due to a camera error:
     | %d photos failed to import due to a camera error:
id[0]: Ada %d foto gagal diimpor karena kesalahan pada kamera:

en: 1 video failed to import due to a camera error:
     | %d videos failed to import due to a camera error:
id[0]: %d video gagal diimpor karena kesalahan pada kamera:

en: 1 photo/video failed to import due to a camera error:
     | %d photos/videos failed to import due to a camera error:
id[0]: %d foto/video gagal diimpor karena kesalahan pada kamera:

en: 1 file failed to import due to a camera error:
     | %d files failed to import due to a camera error:
id[0]: %d berkas gagal diimpor karena kesalahan pada kamera:

en: 1 photo failed to import because it was corrupt:
     | %d photos failed to import because they were corrupt:
id[0]: %d foto gagal diimpor karena rusak:

en: 1 video failed to import because it was corrupt:
     | %d videos failed to import because they were corrupt:
id[0]: %d video gagal diimpor karena rusak:

en: 1 photo/video failed to import because it was corrupt:
     | %d photos/videos failed to import because they were corrupt:
id[0]: %d foto/video gagal diimpor karena rusak:

en: 1 file failed to import because it was corrupt:
     | %d files failed to import because it was corrupt:
id[0]: %d berkas gagal diimpor karena rusak:

note: we have no notion of "unsupported" video files right now in Shotwell (all standard container formats are supported, it's just that the streams in them might or might not be interpretable), so this message does not need to be media specific
en: 1 unsupported photo skipped:
     | %d unsupported photos skipped:
id[0]: Ada %d foto yang tidak dapat dibuka:

note: we have no notion of "non-video" video files right now in Shotwell, so this message doesn't need to be media specific
en: 1 non-image file skipped.
     | %d non-image files skipped.
id[0]: Ada %d berkas yang bukan berupa foto.

en: 1 photo skipped due to user cancel:
     | %d photos skipped due to user cancel:
id[0]: Ada %d foto yang tidak masuk karena Anda batalkan:

en: 1 video skipped due to user cancel:
     | %d videos skipped due to user cancel:
id[0]: Ada %d video yang tidak masuk karena Anda batalkan:

en: 1 photo/video skipped due to user cancel:
     | %d photos/videos skipped due to user cancel:
id[0]: Ada %d foto/video yang tidak masuk karena Anda batalkan:

en: 1 file skipped due to user cancel:
     | %d file skipped due to user cancel:
id[0]: Ada %d berkas yang tidak masuk karena Anda batalkan:

en: 1 photo successfully imported.
     | %d photos successfully imported.
id[0]: %d foto telah berhasil diimpor.

en: 1 video successfully imported.
     | %d videos successfully imported.
id[0]: %d video telah berhasil diimpor.

en: 1 photo/video successfully imported.
     | %d photos/videos successfully imported.
id[0]: %d foto/video telah berhasil diimpor.

note: if no media items were imported at all (i.e. an empty directory attempted), need to at least report that nothing was imported
en: No photos or videos imported.
id: Tidak ada foto atau video yang diimpor.

en: Import Complete
id: Impor Selesai

en: Rename Event
id: Ubah Nama Peristiwa

en: Name:
id: Nama:

[ctx: Dialog Title]
note: Dialog title
en: Edit Title
id: Sunting Judul

en: Title:
id: Judul:

note: Dialog title
en: Edit Event Comment
id: Sunting Komentar Peristiwa

en: Edit Photo/Video Comment
id: Sunting Komentar Foto/Video

en: Comment:
id: Komentar:

en: Remove and _Trash File | Remove and _Trash Files
id[0]: Hapus dan _Buang Berkas

en: _Remove From Library
id: Hapus Da_ri Pustaka

en: Revert External Edit?
id: Batalkan Penyuntingan Eksternal?

en: Revert External Edits?
id: Batalkan Penyuntingan Eksternal?

en: This will destroy all changes made to the external file. Continue? | This will destroy all changes made to %d external files. Continue?
id[0]: Ini akan menghancurkan semua perubahan yang telah dibuat pada %d berkas eksternal. Lanjutan?

en: Re_vert External Edit
id: _Batalkan Penyuntingan Eksternal

en: Re_vert External Edits
id: _Batalkan Penyuntingan Eksternal

en: This will remove the photo from the library. Continue? | This will remove %d photos from the library. Continue?
id[0]: Ini akan menghapus %d foto dari pustaka. Lanjutkan?

en: _Remove
id: _Hapus

en: Remove Photo From Library
id: Hapus Foto Dari Album

en: Remove Photos From Library
id: Hapus Foto Dari Album

en: 
    
    And %d other. | 
    
    And %d others.
id[0]: 
    
    Dan %d lainnya.

en: Tags (separated by commas):
id: Tanda (pisahkan dengan koma):

note: This function is used to determine whether or not files should be copied or linked when imported. Returns ACCEPT for copy, REJECT for link, and CANCEL for (drum-roll) cancel.
en: Shotwell can copy the photos into your library folder or it can import them without copying.
id: Shotwell dapat menyalin foto ke dalam folder pustaka atau mengimpor mereka tanpa menyalin.

en: Co_py Photos
id: Sa_lin Foto

en: _Import in Place
id: _Impor di Lokasi

en: Import to Library
id: Impor ke Album

en: Remove From Library
id: Hapus Dari Album

en: Removing Photo From Library | Removing Photos From Library
id[0]: Menghapus Foto Dari Album

en: This will remove the photo/video from your Shotwell library. Would you also like to move the file to your desktop trash?
    
    This action cannot be undone. | This will remove %d photos/videos from your Shotwell library. Would you also like to move the files to your desktop trash?
    
    This action cannot be undone.
id[0]: Ini akan menghapus %d foto/video dari pustaka Shotwell Anda. Apakah Anda juga hendak memindahkan berkas-berkas tersebut ke tong sampah destop?
    
    Aksi ini tidak dapat dikembalikan ke semula.

en: This will remove the video from your Shotwell library. Would you also like to move the file to your desktop trash?
    
    This action cannot be undone. | This will remove %d videos from your Shotwell library. Would you also like to move the files to your desktop trash?
    
    This action cannot be undone.
id[0]: Ini akan menghapus %d video dari pustaka Shotwell Anda. Apakah Anda juga hendak memindahkan berkas-berkas tersebut ke tong sampah destop?
    
    Aksi ini tidak dapat dikembalikan ke semula.

en: This will remove the photo from your Shotwell library. Would you also like to move the file to your desktop trash?
    
    This action cannot be undone. | This will remove %d photos from your Shotwell library. Would you also like to move the files to your desktop trash?
    
    This action cannot be undone.
id[0]: Ini akan menghapus %d foto dari pustaka Shotwell Anda. Apakah Anda juga hendak memindahkan berkas-berkas tersebut ke tong sampah destop?
    
    Aksi ini tidak dapat dikembalikan ke semula.

en: The photo or video cannot be moved to your desktop trash. Delete this file? | %d photos/videos cannot be moved to your desktop trash. Delete these files?
id[0]: %d foto/video tidak dapat dipindahkan ke tong sampah destop Anda. Hapus berkas ini?

note: Alert the user that the files were not removed.
en: The photo or video cannot be deleted. | %d photos/videos cannot be deleted.
id[0]: %d foto/video tidak dapat dihapus.

en: Welcome!
id: Selamat Datang!

en: Welcome to Shotwell!
id: Selamat Datang di Shotwell!

en: To get started, import photos in any of these ways:
id: Silakan memulai dengan mengimpor foto melalui cara berikut:

en: Choose “Import From Folder” from the File menu
id: Pilih "Impor Dari Folder" dari menu Berkas

en: Drag and drop photos onto the Shotwell window
id: Ambil dan letakkan foto ke jendela Shotwell

en: Connect a camera to your computer and import
id: Sambungkan kamera ke komputer dan lakukan impor

en: _Import photos from your %s folder
id: _Impor foto dari folder %s

en: You can also import photos in any of these ways:
id: Anda juga dapat mengimpor foto dengan cara berikut:

en: _Don’t show this message again
id: Janga_n tampilkan pesan ini lagi

en: Import photos from your %s library
id: Impor foto dari %s pustakamu

en: Longest edge
id: Tepi terpanjang

en: Width
id: Lebar

en: Height
id: Tinggi

en: %s does not exist.
id: %s tidak ada.

en: %s is not a file.
id: %s bukan berkas.

en: %s does not support the file format of
    %s.
id: %s tidak dapat mendukung berkas jenis
    %s.

en: Unable open photo %s. Sorry.
id: Tidak bisa membuka foto %s. Maaf.

en: _Save a Copy
id: Buat _Salinan

en: Lose changes to %s?
id: Jangan simpan perubahan pada %s?

en: Close _without Saving
id: Tutup _tanpa menyimpan

en: Error while saving to %s: %s
id: Ada kesalahan saat menyimpan ke %s: %s

en: Save As
id: Simpan Sebagai

en: Supported image formats
id: Format gambar yang didukung

en: All files
id: Semua berkas

note: verify this is a directory
en: Unable to monitor %s: Not a directory (%s)
id: Gagal memantau %s: Bukan direktori (%s)

en: Photos cannot be exported to this directory.
id: Foto tidak dapat diekspor ke direktori tersebut.

en: Return to current photo dimensions
id: Kembalikan ukuran foto saat ini

en: Set the crop for this photo
id: Atur pemotongan foto ini

en: Pivot the crop rectangle between portrait and landscape orientations
id: Atur kotak pemotongan antara orientasi mendatar dan berdiri

en: Unconstrained
id: Tanpa batas

en: Square
id: Kotak

en: Screen
id: Seukuran Layar

en: SD Video (4 ∶ 3)
id: Video SD (4:3)

en: HD Video (16 ∶ 9)
id: Video HD (16:9)

en: Wallet (2 × 3 in.)
id: Dompet (2 x 3 in.)

en: Notecard (3 × 5 in.)
id: Kertas catatan (3 x 5 in.)

en: 4 × 6 in.
id: 4 x 6 in.

en: 5 × 7 in.
id: 5 x 7 in.

en: 8 × 10 in.
id: 8 x 10 in.

en: Letter (8.5 × 11 in.)
id: Letter (8.5 x 11 in.)

en: 11 × 14 in.
id: 11 x 14 in.

en: Tabloid (11 × 17 in.)
id: Tabloid (11 x 17 in.)

en: Metric Wallet (9 × 13 cm)
id: Dompet Metrik (9 x 13 cm)

en: Postcard (10 × 15 cm)
id: Kartupos (10 x 15 cm)

en: 13 × 18 cm
id: 13 x 18 cm

en: 18 × 24 cm
id: 18 x 24 cm

en: A4 (210 × 297 mm)
id: A4 (210 x 297 mm)

en: 20 × 30 cm
id: 20 x 30 cm

en: 24 × 40 cm
id: 24 x 40 cm

en: 30 × 40 cm
id: 30 x 40 cm

en: A3 (297 × 420 mm)
id: A3 (297 x 420 mm)

en: Size:
id: Ukuran:

en: Close the red-eye tool
id: Tutup penghilang mata merah

en: Remove any red-eye effects in the selected region
id: Hilangkan efek mata merah pada area yang diinginkan

note: fit both on the top line, emit and move on
en: Exposure:
id: Bukaan:

en: Contrast:
id: Kontras:

en: Saturation:
id: Saturasi:

en: Temperature:
id: Suhu:

en: Shadows:
id: Kegelapan:

note: FIXME: Hack to make the slider the same length as the other. Find out why it is aligned Differently (probably because it only has positive values)
en: Highlights:
id: Highlight:

en: Reset Colors
id: Reset Warna

en: Reset all color adjustments to original
id: Kembalikan warna ke nilai aslinya

en: Temperature
id: Suhu

en: Contrast
id: Kontras

en: Saturation
id: Saturasi

en: Exposure
id: Bukaan

en: Shadows
id: Kegelapan

en: Highlights
id: Highlight

en: Contrast Expansion
id: Naikkan Kontras

en: Angle:
id: Sudut:

en: No Event
id: Tidak Ada Rangkaian

en: Events
id: Rangkaian

en: Browse through your events
id: Meramban peristiwa-peristiwa Anda

en: No events
id: Tidak ada rangkaian

en: No events found
id: Tidak ada rangkaian ditemukan

en: All Events
id: Semua Kejadian

en: Undated
id: Tidak bertanggal

note: if no name, pretty up the start time
en: Event %s
id: Rangkaian %s

en: Unable to generate a temporary file for %s: %s
id: Gagal membuat berkas temporer untuk %s: %s

en: Exporting
id: Mengekspor

en: File %s already exists. Replace?
id: Berkas %s sudah ada. Timpa?

en: _Skip
id: _Lewati

en: Rename
id: Ubah Nama

en: _Replace
id: _Timpa

en: Export file conflict
id: Konflik ekspor berkas

en: Detect faces…
id: Deteksi wajah…

en: Detect faces on this photo
id: Deteksi wajah di foto ini

en: Cancel face detection
id: Batalkan deteksi wajah

en: Close the Faces tool without saving changes
id: Tutup alat Wajah tanpa menyimpan perubahan

en: Click and drag to tag a face
id: Klik dan seret untuk menandai wajah

en: Click to edit face “%s”
id: Klik untuk menyunting wajah "%s"

en: Stop dragging to add your face and name it.
id: Berhenti menyeret untuk menambahkan wajah Anda dan beri nama.

en: Type a name for this face, then press Enter
id: Ketikkan nama untuk wajah ini, lalu tekan Enter

en: Move or modify the face shape or name and press Enter
id: Pindahkan atau ubah bentuk wajah atau nama dan tekan Enter

en: Detecting faces
id: Mendeteksi wajah

en: If you don’t set the name of unknown faces they won’t be saved.
id: Jika Anda tidak menetapkan nama wajah yang tidak diketahui, mereka tidak akan disimpan.

en: Save changes and close the Faces tool
id: Simpan perubahan dan tutup alat Wajah

en: No changes to save
id: Tidak ada perubahan untuk disimpan

en: Error trying to spawn face detection program:
id: Galat saat mencoba memunculkan program deteksi wajah:

en: Folders
id: Folder

en: Browse the library’s folder structure
id: Meramban struktur folder pustaka

en: Imports
id: Impor

en: Browse the library’s import history
id: Meramban riwayat impor pustaka

en: Flagged
id: Ditandai

en: Importing…
id: Mengimpor…

en: Preparing to import…
id: Bersiap mengimpor…

en: Imported %s
id: %s diimpor

en: Last Import
id: Impor terakhir

en: Organize and browse your photos
id: Organisasikan dan ramban foto Anda

en: Import From Folder
id: Impor Dari Folder

en: Recurse Into Subfolders
id: Rekursi Dalam Sub Folder

en: Emptying Trash…
id: Mengosongkan Tong Sampah…

en: Shotwell is configured to import photos to your home directory.
    We recommend changing this in Edit %s Preferences.
    Do you want to continue importing photos?
id: Shotwell dikonfigurasi untuk mengimpor foto ke direktori rumah Anda.
    Kami sarankan untuk mengubah ini dalam Sunting Preferensi %s.
    Apakah Anda ingin melanjutkan mengimpor foto?

note: TODO: Specify which directory/file.
en: Photos cannot be imported from this directory.
id: Foto tidak dapat diimpor dari direktori tersebut.

en: Updating library…
id: Memutakhirkan pustaka…

en: Preparing to auto-import photos…
id: Bersiap mengimpor otomatis foto…

en: Auto-importing photos…
id: Mengimpor otomatis foto…

en: Writing metadata to files…
id: Menulis metadata ke berkas…

en: Missing Files
id: Berkas Hilang

en: Deleting…
id: Menghapus…

en: Trash
id: Tempat Pembuangan

en: Trash is empty
id: Tempat Pembuangan kosong

en: Deleting Photos
id: Menghapus foto-foto

en: Your photo library is not compatible with this version of Shotwell. It appears it was created by Shotwell %s (schema %d). This version is %s (schema %d). Please use the latest version of Shotwell.
id: Pustaka foto Anda tidak kompatibel dengan versi Shotwell ini. Tampaknya ini dibuat dengan Shotwell %s (skema %d). Versi ini adalah %s (skema %d). Harap gunakan Shotwell versi terbaru.

en: Shotwell was unable to upgrade your photo library from version %s (schema %d) to %s (schema %d). For more information please check the Shotwell Wiki at %s
id: Shotwell tidak bisa meningkatkan pustaka foto Anda dari versi %s (skema %d) ke %s (skema %d). Untuk informasi lebih lanjut, silakan periksa Wiki Shotwell di %s

en: Your photo library is not compatible with this version of Shotwell. It appears it was created by Shotwell %s (schema %d). This version is %s (schema %d). Please clear your library by deleting %s and re-import your photos.
id: Pustaka foto Anda tidak kompatibel dengan versi Shotwell ini. Tampaknya ini dibuat dengan Shotwell %s (skema %d). Versi ini adalah %s (skema %d). Harap bersihkan pustaka Anda dengan menghapus %s dan mengimpor ulang foto-foto Anda.

en: Unknown error attempting to verify Shotwell’s database: %s
id: Kesalahan tak dikenal saat mencoba verifikasi basis data Shotwell: %s

en: Loading Shotwell
id: Menjalankan Shotwell

en: Path to Shotwell’s private data
id: Path ke data privat Shotwell

en: DIRECTORY
id: DIREKTORI

en: Do not monitor library directory at runtime for changes
id: Jangan pantau perubahan direktori pustaka saat runtime

en: Don’t display startup progress meter
id: Jangan tampilkan meter kemajuan awal mula

en: Show the application’s version
id: Tampilkan versi aplikasi

en: Start the application in fullscreen mode
id: Mulai aplikasi dalam mode layar penuh

en: Print the metadata of the image file
id: Cetak metadata dari berkas gambar

en: Name for a custom profile
id: Nama untuk profil khusus

en: PROFILE
id: PROFIL

en: Start with a browser of available profiles
id: Mulailah dengan peramban profil yang tersedia

en: If PROFILE given with --profile does not exist, create it
id: Jika PROFIL yang diberikan dengan --profile tidak ada, buatlah

en: Show available profiles
id: Tampilkan profil yang tersedia

en: Run “%s --help” to see a full list of available command line options.
id: Jalankan "%s --help" untuk melihat daftar lengkap opsi baris perintah yang tersedia.

en: Choose Shotwell's profile
id: Pilih profil Shotwell

en: Profile %s does not exist. Did you mean to pass --create as well?
id: Profil %s tidak ada. Apakah Anda bermaksud untuk melewati --create juga?

en: Improve this map
id: Perbaiki peta ini

en: Lock or unlock map for geotagging by dragging pictures onto the map
id: Kunci atau buka kunci peta untuk penandaan geografis dengan menyeret gambar ke peta

en: Unable to process monitoring updates: %s
id: Gagal memroses pembaruan pemantauan: %s

en: Adjust the size of the thumbnails
id: Atur ukuran gambar mini

en: Shotwell was unable to play the selected video:
    %s
id: Shotwell gagal memutar video terpilih:
    %s

note: previous button
en: Previous photo
id: Foto sebelumnya

note: next button
en: Next photo
id: Foto berikutnya

en: Photo source file missing: %s
id: Sumber foto asli hilang: %s

[ctx: Dialog Title]
en: Remove From Library
id: Hapus Dari Album

[ctx: Dialog Title]
en: Removing Photo From Library
id: Menghapus Foto Dari Album

en: Unable to export %s: %s
id: Proses ekspor %s gagal: %s

en: Low (%d%%)
id: Rendah (%d%%)

en: Medium (%d%%)
id: Sedang (%d%%)

en: High (%d%%)
id: Tinggi (%d%%)

en: Maximum (%d%%)
id: Maksimum (%d%%)

note: TRANSLATORS: "modified" here is part of a file name that was changed with another image tool outside of Shotwell. Note that there are potential issues with UTF-8 characters
en: modified
id: berubah

note: TRANSLATORS: %s is the name of an online service such as YouTube, Mastodon, ...
en: Manage accounts for %s
id: Kelola akun untuk %s

en: Authors
id: Penulis

en: Version
id: Versi

en: License
id: Lisensi

en: Website
id: Situs Web

en: LGPL v2.1 or later
id: LGPL v2.1 atau setelahnya

en: Fill the entire page
id: Sehalaman penuh

en: 2 images per page
id: 2 gambar per halaman

en: 4 images per page
id: 4 gambar per halaman

en: 6 images per page
id: 6 gambar per halaman

en: 8 images per page
id: 8 gambar per halaman

en: 16 images per page
id: 16 gambar per halaman

en: 32 images per page
id: 32 gambar per halaman

en: Image Settings
id: Penataan Gambar

en: Printing…
id: Mencetak…

en: Unable to print photo:
    
    %s
id: Foto tidak dapat dicetak:
    
    %s

en: Create
id: Buat

en: Create new Profile
id: Buat Profil baru

en: Name
id: Nama

en: Library Folder
id: Folder Pustaka

en: Choose Library Folder
id: Pilih Folder Pustaka

en: Data Folder
id: Folder Data

en: Choose Data Folder
id: Pilih Folder Data

en: This is the currently active profile
id: Ini adalah profil yang saat ini aktif

en: Remove Profile
id: Hapus Profil

en: Remove this profile
id: Hapus profil ini

en: Remove profile “%s”
id: Hapus profil "%s"

en: None of the options will remove any of the images associated with this profile
id: Tidak ada opsi yang akan menghapus gambar apa pun yang terkait dengan profil ini

en: Remove profile and files
id: Hapus profil dan berkas

en: Remove profile only
id: Hapus profil saja

en: System Profile
id: Profil Sistem

en: Today
id: Hari ini

en: Yesterday
id: Kemarin

en: Items:
id: Jumlah Foto:

en: %d Event | %d Events
id[0]: %d Rangkaian

en: %d Photo | %d Photos
id[0]: %d Foto

note: display only one date if start and end are the same
en: Date:
id: Tanggal:

note: display only one time if start and end are the same
en: Time:
id: Jam:

note: display time range display date range
en: From:
id: Sejak:

en: To:
id: Hingga:

en: Duration:
id: Durasi:

en: %.1f seconds
id: %.1f detik

en: Developer:
id: Pengembang:

note: nothing special to be done for now for Events
en: Location:
id: Letak di sistem:

en: File size:
id: Ukuran berkas:

en: Current Development:
id: Pengembangan Saat Ini:

en: Original dimensions:
id: Ukuran asli:

en: Camera make:
id: Merek kamera:

en: Camera model:
id: Model kamera:

en: Flash:
id: Lampu kilat:

en: Focal length:
id: Panjang fokus:

en: Exposure date:
id: Tanggal bukaan:

en: Exposure time:
id: Waktu bukaan:

en: Exposure bias:
id: Bias bukaan:

en: GPS latitude:
id: Garis lintang GPS:

en: GPS longitude:
id: Garis bujur GPS:

en: Artist:
id: Pengambil gambar:

en: Copyright:
id: Hak cipta:

en: Software:
id: Perangkat Lunak:

en: Preparing for upload
id: Bersiap mengunggah

en: Uploading %d of %d
id: Mengunggah %d dari %d

en: Publishing to %s can’t continue because an error occurred:
id: Publikasi ke %s tak bisa berlanjut karena terjadi kesalahan:

en: To try publishing to another service, select one from the above menu.
id: Pilih dari menu untuk menggunakan layanan lain.

en: Publish Photos
id: Kirim Foto

en: Publish photos _to:
id: Kirim foto _ke:

en: Publish Videos
id: Kirim Video

en: Publish videos _to
id: Kirim video _ke

en: Publish Photos and Videos
id: Kirim Foto dan Video

en: Publish photos and videos _to
id: Kirim Foto dan Video _ke

note: There are no enabled publishing services that accept this media type, warn the user.
en: Unable to publish
id: Tidak dapat mengirim

en: Shotwell cannot publish the selected items because you do not have a compatible publishing plugin enabled. To correct this, choose Edit %s Preferences and enable one or more of the publishing plugins on the <b>Plugins</b> tab.
id: Shotwell tak bisa mempublikasikan butir yang dipilih karena Anda tak memiliki pengaya publikasi kompatibel yang difungsikan. Untuk memperbaiki hal ini, pilih Sunting Preferensi %s dan fungsikan satu atau lebih pengaya publikasi pada tab <b>Pengaya</b>.

en: Publishing
id: Kirimkan

en: Fetching account information…
id: Mengambil informasi akun…

en: Logging in…
id: Sedang log masuk…

note: Here, we check whether more than one item is being uploaded, and if so, display an alternate message.
en: The selected video was successfully published. | The selected videos were successfully published.
id[0]: Video yang dipilih telah berhasil dipublikasikan.

en: The selected photo was successfully published. | The selected photos were successfully published.
id[0]: Foto yang dipilih telah berhasil dipublikasikan.

en: The selected photos/videos were successfully published.
id: Foto/video yang dipilih telah berhasil dipublikasikan.

en: Rotate Right
id: Putar Kanan

en: Rotate Left
id: Putar Kiri

en: Rotate the photos left
id: Putar foto ke kiri

en: Flip Horizontally
id: Balik Horizontal

en: Flip Vertically
id: Balik Vertikal

en: _Apply
id: Ter_apkan

en: _Forward
id: Ma_ju

en: Leave _Fullscreen
id: Layar _Biasa

en: _Next
id: Sela_njutnya

en: _Previous
id: Se_belumnya

en: _Refresh
id: Sega_rkan

en: _Revert
id: Puli_hkan

en: Save _As
id: Simpan Seb_agai

en: Sort _Ascending
id: Urutkan N_aik

en: Sort _Descending
id: Urut _Turun

en: _Stop
id: _Berhenti

en: _Undelete
id: Tak Jadi Hap_us

en: _Normal Size
id: Ukuran _Normal

en: Best _Fit
id: _Pas Terbaik

en: Copy Color Adjustments
id: Salin Penyetelan Warna

en: Copy the color adjustments applied to the photo
id: Salin penyetelan warna yang diterapkan ke foto

en: Paste Color Adjustments
id: Tempel Penyetelan Warna

en: Apply copied color adjustments to the selected photos
id: Terapkan penyetelan warna yang disalin ke foto yang dipilih

en: Crop
id: Pangkas

en: Crop the photo’s size
id: Pangkas ukuran foto

en: Straighten
id: Luruskan

en: Straighten the photo
id: Luruskan foto

en: Red-eye
id: Mata-merah

en: Reduce or eliminate any red-eye effects in the photo
id: Hilangkan efek mata merah pada foto

en: Adjust
id: Atur

en: Adjust the photo’s color and tone
id: Atur warna dan tonal foto

en: Revert to Original
id: Kembalikan ke Asal

en: Revert External E_dits
id: Kembalikan Suntingan E_ksternal

en: Revert to the master photo
id: Abaikan perubahan dan kembalikan ke foto asal

en: Set selected image to be the new desktop background
id: Jadikan foto ini menjadi gambar latar destop

en: Set as _Desktop Slideshow…
id: Atur sebagai Salindia _Destop…

en: Undo
id: Batalkan

en: Redo
id: Jadikan

en: Make Key Photo for Event
id: Jadikan Foto Utama Untuk Rangkaian Ini

en: New Event
id: Rangkaian Baru

en: Move Photos
id: Pindahkan Foto

en: Move photos to an event
id: Pindahkan foto ke sebuah rangkaian

en: Merge
id: Gabungkan

en: Combine events into a single event
id: Gabungkan acara-acara ke satu acara

en: Set Rating
id: Atur Rating

en: Change the rating of your photo
id: Ubah rating foto

en: Increase Rating
id: Naikkan Rating

en: Decrease Rating
id: Turunkan Rating

en: Unrated
id: Tanpa Rating

en: Rate Unrated
id: Belum Dirating

en: Setting as unrated
id: Atur sebagai Tanpa Rating

en: Remove any ratings
id: Hapus rating

en: Rejected
id: Ditolak

en: Rate Rejected
id: Rating Ditolak

en: Setting as rejected
id: Atur ke ditolak

en: Set rating to rejected
id: Atur rating ke ditolak

en: Rejected Only
id: Hanya Ditolak

en: Show only rejected photos
id: Tampilkan hanya foto yang ditolak

[ctx: Tooltip]
en: Show all photos, including rejected
id: Tampilkan semua foto, termasuk yang ditolak

note: Button tooltip
en: Show all photos
id: Tunjukkan semua foto

en: Display each photo’s rating
id: Tampilkan rating tiap foto

en: Filter Photos
id: Saring Foto

en: Limit the number of photos displayed based on a filter
id: Batasi jumlah foto yang tampil berdasarkan penyaringan

en: Duplicate
id: Gandakan

en: Make a duplicate of the photo
id: Gandakan foto-foto ini

en: _Print…
id: _Cetak…

en: Pu_blish…
id: Pu_blikasikan…

[ctx: Button Label]
note: Button label
en: Edit Title
id: Sunting Judul

note: Button label
en: Edit Comment
id: Sunting Komentar

en: Adjust Date and Time
id: Atur Jam dan Tanggal

[ctx: Dialog Title]
note: Dialog title
en: Add Tags
id: Tambah Tag

en: _Find…
id: _Cari…

en: _Flag
id: _Tanda

en: Un_flag
id: Lepas _tanda

en: Mark faces of people in the photo
id: Tandai wajah orang-orang di foto

en: Modify Faces
id: Ubah Wajah

en: Delete Face
id: Hapus Wajah

en: Unable to launch editor: %s
id: Program penyunting tidak dapat dijalankan: %s

en: Add Tag “%s”
id: Tambah Tag "%s"

note: Used when adding two tags to photo(s)
en: Add Tags “%s” and “%s”
id: Tambah Tag "%s" dan "%s"

[ctx: UndoRedo menu entry]
note: Undo/Redo command name (in Edit menu)
en: Add Tags
id: Tambah Tag

en: _Delete Tag “%s”
id: _Hapus Tag "%s"

en: Delete Tag “%s”
id: Hapus Tag "%s"

en: Delete Tag
id: Hapus Tag

en: Re_name Tag “%s”…
id: Ubah _Nama Tag "%s"…

en: Rename Tag “%s” to “%s”
id: Ubah Nama Tag "%s" menjadi "%s"

en: Modify Tags
id: Ubah Tag

en: Tag Photo as “%s” | Tag Photos as “%s”
id[0]: Tag Foto sebagai "%s"

en: Tag the selected photo as “%s” | Tag the selected photos as “%s”
id[0]: Tag foto terpilih sebagai "%s"

en: Remove Tag “%s” From _Photo | Remove Tag “%s” From _Photos
id[0]: Hapus Tag "%s" Dari _Foto

en: Remove Tag “%s” From Photo | Remove Tag “%s” From Photos
id[0]: Hapus Tag "%s" Dari Foto

en: Unable to rename tag to “%s” because the tag already exists.
id: Tag tidak dapat diubah menjadi "%s" karena sudah ada.

en: Unable to rename search to “%s” because the search already exists.
id: Tidak bisa mengubah nama pencarian ke "%s" karena sudah ada.

note: Saved search button
en: Saved Search
id: Pencarian Tersimpan

en: Delete Search
id: Hapus Pencarian

en: Rename Search “%s” to “%s”
id: Ubah Nama Pencarian "%s" menjadi "%s"

en: Delete Search “%s”
id: Hapus Pencarian "%s"

en: Unable to rename face to “%s” because the face already exists.
id: Tidak dapat mengganti nama wajah menjadi "%s" karena wajah sudah ada.

en: Remove Face “%s” From _Photo | Remove Face “%s” From _Photos
id[0]: Hapus Wajah "%s" Dari _Foto

en: Remove Face “%s” From Photo | Remove Face “%s” From Photos
id[0]: Hapus Wajah "%s" Dari Foto

note: Translators: This means to teach the face to the face recognition system
en: _Train Face “%s” From Photo
id: La_tih Wajah "%s" Dari Foto

en: Re_name Face “%s”…
id: Ubah _Nama Wajah "%s"…

en: Rename Face “%s” to “%s”
id: Ubah Nama Wajah "%s" menjadi "%s"

en: _Delete Face “%s”
id: _Hapus Wajah "%s"

en: Delete Face “%s”
id: Hapus Wajah "%s"

en: Rate %s
id: Nilai %s

en: Set rating to %s
id: Atur nilai rating ke %s

en: Setting rating to %s
id: Mengatur rating ke %s

en: Display %s
id: Tampilkan %s

en: Only show photos with a rating of %s
id: Hanya tampilkan foto dengan rating %s

en: %s or Better
id: %s atau lebih baik

en: Display %s or Better
id: Tampilkan %s atau lebih baik

en: Only show photos with a rating of %s or better
id: Hanya tampilkan foto dengan rating %s atau lebih baik

en: Open the selected photo’s directory in the file manager
id: Buka direktori foto yang dipilih dalam manajer berkas

en: Unable to open in file manager: %s
id: Program pengatur berkas tidak dapat dibuka: %s

en: Select all items
id: Pilih semua item

note: ...precache the timestamp string... / Locale-specific time format for 12-hour time, i.e. 8:31 PM / Precede modifier with a dash ("-") to pad with spaces, otherwise will pad with zeroes / See http://developer.gnome.org/glib/2.32/glib-GDateTime.html#g-date-time-format / Locale-specific time format for
en: %a %b %d, %Y
id: %a %d %b, %Y

[ctx: MultidayFormat]
note: / Locale-specific starting date format for multi-date strings, / i.e. the "Tue Mar 08" in "Tue Mar 08 - 10, 2006" / See http://developer.gnome.org/glib/2.32/glib-GDateTime.html#g-date-time-format
en: %a %b %d
id: %a %d %b

[ctx: MultimonthFormat]
note: / Locale-specific calendar date format for multi-month strings, / i.e. the "Tue Mar 08" in "Tue Mar 08 to Mon Apr 06, 2006" / See http://developer.gnome.org/glib/2.32/glib-GDateTime.html#g-date-time-format
en: %a %b %d
id: %a %d %b

[ctx: MultimonthFormat]
note: / Locale-specific calendar date format for multi-month strings, / i.e. the "Mon Apr 06, 2006" in "Tue Mar 08 to Mon Apr 06, 2006" / See http://developer.gnome.org/glib/2.32/glib-GDateTime.html#g-date-time-format
en: %a %b %d, %Y
id: %a %d %b, %Y

en: Slideshow
id: Pertunjukan salindia

note: Ordering must correspond with SearchConditionText.Context
en: contains
id: mengandung

note: Ordering must correspond with Context
en: is exactly
id: persis

en: starts with
id: dimulai dengan

en: ends with
id: diakhiri dengan

en: does not contain
id: tidak mengandung

en: is not set
id: tak ditata

en: is set
id: ditata

note: Ordering must correspond with SearchConditionMediaType.Context
en: is
id: adalah

en: is not
id: bukan

note: Ordering must correspond with SearchConditionMediaType.MediaType
en: any photo
id: foto manapun

en: a raw photo
id: adalah foto mentah

en: a video
id: video

en: has
id: punya

en: has no
id: tak punya

en: modifications
id: modifikasi

en: internal modifications
id: modifikasi internal

en: external modifications
id: modifikasi eksternal

note: Ordering must correspond with SearchConditionFlagged.State
en: flagged
id: ditandai

en: not flagged
id: tidak ditandai

en: and higher
id: dan lebih tinggi

en: only
id: hanya

en: and lower
id: dan lebih rendah

en: is after
id: setelah

en: is before
id: sebelum

en: is between
id: antara

en: and
id: dan

en: Any text
id: Teks manapun

en: Title
id: Judul

en: Tag
id: Tanda

en: Comment
id: Komentar

en: Event name
id: Nama rangkaian

en: File name
id: Nama berkas

en: Face
id: Wajah

en: Media type
id: Tipe media

en: Flag state
id: Status tanda

en: Photo state
id: Status foto

en: Date
id: Tanggal

en: Saved Searches
id: Pencarian Tersimpan

en: Organize your saved searches
id: Organisasikan pencarian Anda yang telah tersimpan

en: ★+ Rating
id: Peringkat ★+

en: ★★+ Rating
id: Peringkat ★★+

en: ★★★+ Rating
id: Peringkat ★★★+

en: ★★★★+ Rating
id: Peringkat ★★★★+

en: ★★★★★+ Rating
id: Peringkat ★★★★★+

en: Error loading search bar UI: %s
id: Gagal memuat UI bilah pencarian:%s

note: Ticket #3260 - Add a 'close' context menu to the searchbar. Prepare the close menu for use, but don't display it yet; we'll connect it to secondary click later on.
en: Close
id: Tutup

note: Type label and toggles
en: Type
id: Tipe

en: Videos
id: Video

en: RAW Photos
id: Foto RAW

en: Use a saved search to filter items in the current view
id: Gunakan pencarian tersimpan untuk menyaring butir-butir dalam tilikan saat ini

note: Set up toolbar add toolbar buttons
en: Back
id: Mundur

en: Go to the previous photo
id: Mundur ke foto sebelumnya

en: Pause
id: Hentikan

en: Pause the slideshow
id: Hentikan tampilan salindia

en: Next
id: Berikutnya

en: Go to the next photo
id: Maju ke foto berikutnya

en: Change slideshow settings
id: Atur tampilan salindia

note: An entire slideshow set might be missing, so check for a loop.
en: All photo source files are missing.
id: Semua sumber foto telah lenyap.

en: Play
id: Jalankan

en: Continue the slideshow
id: Teruskan tampilan salindia

en: Slideshow Transitions
id: Transisi Salindia

en: (None)
id: (Tidak ada)

en: Random
id: Acak

en: Tags
id: Tag

en: Organize and browse your photo’s tags
id: Organisasikan dan ramban tag foto Anda

en: untitled
id: tanpa judul

note: multiple videos
en: Export Videos
id: Ekspor Video
