shotwell master - en to ru translation catalogue (1221 entries)

en: OAuth Access Phase Token
ru: Маркер этапа доступа OAuth

en: The authorization token for the currently logged in Tumblr user, if any
ru: Маркер авторизации для текущего пользователя Tumblr (если имеется)

en: OAuth Access Phase Token Secret
ru: Секрет маркера этапа доступа OAuth

en: The cryptographic secret used to sign requests against the authorization token for the currently logged in Tumblr user, if any
ru: Криптографический секрет, который используется для подписи запросов маркера авторизации текущего пользователя Tumblr (если имеется)

en: username
ru: имя пользователя

en: The user name of the currently logged in Flickr user, if any
ru: Имя пользователя текущего пользователя Flickr (если имеется)

en: default size
ru: размер по умолчанию

en: A numeric code representing the default size for photos uploaded to Tumblr
ru: Числовой код, представляющий размер по умолчанию для отправляемых на сервис Tumblr фотографий

en: default blog
ru: блог по умолчанию

en: The name of the default blog of the user, if any
ru: Название блога пользователя по умолчанию (если имеется)

en: display basic properties
ru: показывать основные свойства

en: True if the basic properties pane is to be displayed, false otherwise
ru: Значение «True», если панель основных свойств должна отображаться. Если нет — «False»

en: display extended properties
ru: показывать расширенные свойства

en: True if the extended properties window is to be displayed, false otherwise
ru: Значение «True», если окно расширенных свойств должно отображаться. Если нет — «False»

en: display sidebar
ru: показывать боковую панель

en: True if the sidebar is to be displayed, false otherwise
ru: Значение «True», если боковая панель должна отображаться. Если нет — «False»

en: display toolbar
ru: показывать панель инструментов

en: True if the bottom toolbar is to be displayed, false otherwise
ru: Значение «True», если нижняя панель инструментов должна отображаться. Если нет — «False»

en: display map widget
ru: показывать мини-приложение карты

en: True if the map widget is to be displayed, false otherwise
ru: Значение «True», если виджет карты должен отображаться. Если нет — «False»

en: display search bar
ru: показывать панель поиска

en: True if the Search/Filter Toolbar is to be displayed, false otherwise
ru: Значение «True», если панель инструментов поиска/фильтрации должна отображаться. Если нет — «False»

en: display photo titles
ru: показывать названия фотографий

en: True if photo titles are to be displayed beneath thumbnails in collection views, false otherwise
ru: Значение «True», если названия фотографий должны отображаться под миниатюрами в режиме просмотра коллекций. Если нет — «False»

en: display photo comments
ru: показывать комментарии к фотографиям

en: True if photo comments are to be displayed beneath thumbnails in collection views, false otherwise
ru: Значение «True», если комментарии к фотографиям должны отображаться под миниатюрами в режиме просмотра коллекций. Если нет — «False»

en: display event comments
ru: показывать комментарии к событиям

en: True if event comments are to be displayed beneath thumbnails in event views, false otherwise
ru: Значение «True», если комментарии к событиям должны отображаться под миниатюрами в режиме просмотра событий. Если нет — «False»

en: display photo tags
ru: показывать метки фотографий

en: True if photo tags are to be listed beneath thumbnails in collection views, false otherwise
ru: Значение «True», если метки фотографий должны быть перечислены под миниатюрами в режиме просмотра коллекций. Если нет — «False»

en: display photo ratings
ru: показывать оценки фотографий

en: True if a photo’s rating should be displayed as overlaid trinket, false otherwise
ru: Значение «True», если на фотографии должна «накладываться» оценка. Если нет — «False»

en: rating filter level
ru: уровень фильтрации по оценке

en: Determines how to filter photos based on their ratings. 1: Rejected or better, 2: Unrated or better, 3: One or better, 4: Two or better, 5: Three or better, 6: Four or better, 7: Five or better
ru: Определяет, как фотографии фильтруются по оценке. 1: Отклонённые или лучше; 2: Без оценки или лучше; 3: Одна звезда или лучше; 4: Две звезды или лучше; 5: Три звезды или лучше; 6: Четыре звезды или лучше; 7: Пять звёзд или лучше

en: sort events ascending
ru: сортировать события по возрастанию

en: True if events should be sorted ascending, false if descending
ru: Значение «True», если события следует сортировать по возрастанию. Если их следует сортировать по убыванию — «False»

en: sort library photos ascending
ru: сортировать фотографии библиотеки по возрастанию

en: True if library photos should be sorted ascending, false if descending
ru: Значение «True», если фотографии библиотеки следует сортировать по возрастанию. Если их следует сортировать по убыванию — «False»

en: sort library photos criteria
ru: критерии сортировки фотографий библиотеки

en: A numeric code that specifies the sort criteria for photos in library views
ru: Числовой код, который определяет критерии сортировки фотографий в режиме просмотра библиотек

en: sort event photos ascending
ru: сортировать фотографии событий по возрастанию

en: True if event photos should be sorted ascending, false if descending
ru: Значение «True», если фотографии событий следует сортировать по возрастанию. Если их следует сортировать по убыванию — «False»

en: sort event photos criteria
ru: критерии сортировки фотографий событий

en: Specifies the sort criteria for event photos
ru: Определяет критерии сортировки фотографий событий

en: use 24 hour time
ru: использовать 24-часовой формат времени

en: True if should display times with a 24 hour clock, false if times should use AM/PM notation
ru: Значение «True», если время следует отображать в 24-часовом формате. Если его следует отображать в формате AM/PM — «False»

en: keep relative time between photos
ru: сохранять относительное время между фотографиями

en: True if when adjusting time/date of photos, relative time should be maintained. False if all photos should be set to the same time
ru: Значение «True», если при корректировке даты/времени фотографий следует сохранять относительное время. Если для всех фотографий следует установить одно и то же время — «False»

en: modify original photo files
ru: изменять оригиналы фотографий

en: True if when adjusting time/date of photos, the original files should be modified as well. False if changes are made only in the database
ru: Значение «True», если при корректировке даты/времени фотографий следует изменять и оригиналы фотографий. Если изменения следует выполнять только в базе данных — «False»

en: show welcome dialog on startup
ru: показывать диалог приветствия при запуске

en: True if, when on startup, a welcome dialog should be shown. False if it should not be shown
ru: Значение «True», если при запуске следует показывать диалог приветствия. Если его не следует показывать — «False»

en: sidebar position
ru: положение боковой панели

en: The width, in pixels, of the sidebar
ru: Ширина боковой панели в пикселях

en: photo thumbnail scale
ru: масштаб миниатюр фотографий

en: The scale of photo thumbnails, ranging from 72 to 360
ru: Масштаб миниатюр фотографий, от 72 до 360

en: pin toolbar state
ru: состояние прикрепления панели инструментов

en: Pin toolbar in fullscreen, or not
ru: Следует ли прикреплять панель инструментов в полноэкранном режиме

en: prefer GTK+’s dark theme
ru: предпочитать тёмную тему GTK+

en: Whether to use the dark theme of GTK+ for Shotwell or not
ru: Следует ли использовать для Shotwell тёмную тему GTK+

en: background for transparent images
ru: фон для прозрачных изображений

en: The background to use for transparent images
ru: Фон, который используется для прозрачных изображений

en: color for solid transparency background
ru: цвет для сплошного прозрачного фона

en: Color to use if background for transparent images is set to solid color
ru: Цвет, который используется, когда в качестве фона для прозрачных изображений задан сплошной цвет

en: Selection state of “hide photos” option
ru: Состояние параметра «скрывать фотографии»

en: Last used selection state of the “hide photos already imported” option in the import page
ru: Последнее использованное значение параметра «Скрыть уже импортированные фото» на странице импорта

en: duration
ru: длительность

en: The time (in seconds) to show each photo in the slideshow
ru: Время (в секундах) показа каждой фотографии в слайд-шоу

en: transition duration
ru: длительность перехода

en: The time (in seconds) that a transition runs between photos in a slideshow
ru: Время (в секундах), в течение которого выполняется переход между фотографиями в слайд-шоу

en: transition effect id
ru: идентификатор эффекта перехода

en: The time (in seconds) to show each transition between photos in a slideshow
ru: Время (в секундах) показа каждого перехода между фотографиями в слайд-шоу

en: Show title
ru: Показывать название

en: Whether to show the title of a photo during the slideshow
ru: Следует ли отображать название фотографии во время слайд-шоу

en: Shuffle
ru: Перемешать

en: Whether to shuffle the order of photos during the slideshow
ru: Перемешивать ли порядок фотографий во время слайд-шоу

en: maximize library window
ru: развернуть окно библиотеки

en: True if library application is maximized, false otherwise
ru: Значение «True», если окно приложения библиотеки должно быть развёрнуто. Если нет — «False»

en: width of library window
ru: ширина окна библиотеки

en: The last recorded width of the library application window
ru: Последняя сохраненная ширина окна приложения библиотеки

en: height of library window
ru: высота окна библиотеки

en: The last recorded height of the library application window
ru: Последняя сохраненная высота окна приложения библиотеки

en: maximize direct-edit window
ru: развернуть окно прямого редактирования

en: True if direct-edit application is maximized, false otherwise
ru: Значение «True», если окно прямого редактирования должно быть развёрнуто. Если нет — «False»

en: width of direct-edit window
ru: ширина окна прямого редактирования

en: The last recorded width of the direct-edit application window
ru: Последняя сохраненная ширина окна приложения прямого редактирования

en: height of direct-edit window
ru: высота окна прямого редактирования

en: The last recorded height of the direct-edit application window
ru: Последняя сохраненная высота окна приложения прямого редактирования

en: sidebar divider position
ru: положение разделителя боковой панели

en: The last recorded position of the divider between the sidebar and view in library application window
ru: Последнее сохраненное положение разделителя, который в окне приложения библиотеки располагается между боковой панелью и областью просмотра

en: import directory
ru: каталог импорта

en: Directory in which imported photo files are placed
ru: Каталог, в котором размещаются импортированные файлы фотографий

en: watch library directory for new files
ru: следить за появлением новых файлов в каталоге библиотеки

en: If true, files added to the library directory are automatically imported
ru: Если значение — «True», добавленные в каталог библиотеки фотографии будут автоматически импортированы

en: write metadata to master files
ru: записывать метаданные в исходные файлы

en: If true, changes to metadata (tags, titles, etc.) are written to the master photo file
ru: Если значение — «True», изменения метаданных (метки, названия и так далее) будут записаны в исходный файл фотографии

en: use lowercase filenames
ru: использовать строчные буквы в именах файлов

en: If true, Shotwell will convert all filenames to lowercase when importing photo files
ru: Если значение — «True», Shotwell будет преобразовывать все имена файлов в нижний регистр при импорте файлов фотографий

en: directory pattern
ru: шаблон каталога

en: A string encoding a naming pattern that will be used to name photo directories on import
ru: Строка, кодирующая шаблон именования, который будет использоваться для каталогов фотографий при импорте

en: directory pattern custom
ru: пользовательский шаблон каталога

en: A string encoding a custom naming pattern that will be used to name photo directories on import
ru: Строка, кодирующая пользовательский шаблон именования, который будет использоваться для каталогов фотографий при импорте

en: RAW developer default
ru: Обработчик RAW по умолчанию

en: Default option for which RAW developer Shotwell will use
ru: Обработчик RAW, который Shotwell будет использовать по умолчанию

en: Most-recently-used crop aspect ratio menu choice
ru: Последний использованный вариант соотношения сторон рамки обрезки

en: A numeric code representing the last crop menu choice the user made
ru: Числовой код, представляющий последний выбранный пользователем вариант обрезки

en: Most-recently-used crop custom aspect ratio’s numerator
ru: Последний использованный числитель пользовательского соотношения сторон рамки обрезки

en: A nonzero, positive integer representing the width part of the last custom crop ratio the user entered
ru: Ненулевое положительное целое число, представляющее ширину из последнего введённого пользователем значения параметра обрезки

en: Most-recently-used crop custom aspect ratio’s denominator
ru: Последний использованный знаменатель пользовательского соотношения сторон рамки обрезки

en: A nonzero, positive integer representing the height part of the last custom crop ratio the user entered
ru: Ненулевое положительное целое число, представляющее высоту из последнего введённого пользователем значения параметра обрезки

en: external photo editor
ru: внешний редактор изображений

en: External application used to edit photos
ru: Внешнее приложение, которое используется для редактирования фотографий

en: external raw editor
ru: внешний редактор RAW

en: External application used to edit RAW photos
ru: Внешнее приложение, которое используется для редактирования RAW фотографий

en: Setting in export dialog: how to trim images
ru: Параметр в диалоге экспорта: способ обрезки изображений

en: export metadata
ru: экспортировать метаданные

en: Setting in export dialog: option to export metadata
ru: Параметр в диалоге экспорта: возможность экспорта метаданных

en: format setting, special value
ru: параметр формата, специальное значение

en: Setting in export dialog: format setting, special value
ru: Параметр в диалоге экспорта: параметр формата, специальное значение

en: format setting, type value
ru: параметр формата, значение типа

en: Setting in export dialog: format setting, type value
ru: Параметр в диалоге экспорта: параметр формата, значение типа

en: JPEG quality option
ru: Параметр качества JPEG

en: Setting in export dialog: jpeg quality option
ru: Параметр в диалоге экспорта: параметр качества JPEG

en: maximal size of image
ru: максимальный размер изображения

en: Setting in export dialog: maximal size of image
ru: Параметр в диалоге экспорта: максимальный размер изображения

en: last used publishing service
ru: последний использованный сервис публикации

en: A numeric code representing the last service to which photos were published
ru: Числовой код, представляющий последний веб-сервис, на котором были опубликованы фотографии

en: default publishing service
ru: сервис публикации по умолчанию

en: The authorization token for the currently logged in Flickr user, if any
ru: Маркер авторизации для текущего пользователя Flickr (если имеется)

en: The cryptographic secret used to sign requests against the authorization token for the currently logged in Flickr user, if any
ru: Криптографический секрет, который используется для подписи запросов маркера авторизации текущего пользователя Flickr (если имеется)

en: default size code
ru: код размера по умолчанию

en: A numeric code representing the default size for photos published to Flickr
ru: Числовой код, представляющий размер по умолчанию для публикуемых на сервисе Flickr фотографий

en: default visibility
ru: видимость по умолчанию

en: A numeric code representing the default visibility for photos published to Flickr
ru: Числовой код, представляющий видимость по умолчанию для публикуемых на сервисе Flickr фотографий

en: remove sensitive info from uploads
ru: удалять чувствительную информацию при отправке фотографий

en: Whether images being uploaded to Flickr should have their metadata removed first
ru: Следует ли удалять метаданные изображений перед отправкой на сервис Flickr

en: refresh token
ru: маркер обновления

en: The OAuth token used to refresh the Google Photos session for the currently logged in user, if any
ru: Маркер OAuth, который используется для обновления сеанса Google Photos текущего пользователя, если имеется

en: A numeric code representing the default size for photos uploaded to Google Photos Albums
ru: Числовой код, представляющий размер по умолчанию для отправляемых в Google Photos Albums фотографий

en: last album
ru: последний альбом

en: The name of the last album the user published photos to, if any
ru: Название последнего альбома, в котором пользователь опубликовал фотографии (если имеется)

en: Whether images being uploaded to Google Photos should have their metadata removed first
ru: Следует ли удалять метаданные изображений перед отправкой на сервис Google Photos

en: Piwigo URL
ru: URL Piwigo

en: URL of the Piwigo server
ru: URL-адрес сервера Piwigo

en: Piwigo username, if logged in
ru: Имя пользователя Piwigo, если выполнен вход

en: password
ru: пароль

en: Piwigo password, if logged in
ru: Пароль пользователя Piwigo, если выполнен вход

en: remember password
ru: запомнить пароль

en: If true, remember the Piwigo password
ru: Если значение — «True», пароль Piwigo будет сохранён

en: last category
ru: последняя категория

en: The last selected Piwigo category
ru: Последняя выбранная категория Piwigo

en: last permission level
ru: последний уровень разрешений

en: The last chosen Piwigo permission level
ru: Последний выбранный уровень разрешений Piwigo

en: last photo size
ru: последний размер фотографии

en: A numeric code representing the last photo size preset used when publishing to Piwigo
ru: Числовой код, представляющий последнюю предустановку размера фотографии, использованную при публикации на сервисе Piwigo

en: Whether images being uploaded to Piwigo should have their metadata removed first
ru: Следует ли удалять метаданные изображений перед отправкой на сервис Piwigo

en: if title is set and comment unset, use title as comment for uploads to Piwigo
ru: если название установлено, а комментарий нет, то использовать название как комментарий при отправке на сервис Piwigo

en: Whether images being uploaded to Piwigo should have their comment set from the title if title is set and comment unset
ru: Следует ли при отправке изображений на сервис Piwigo добавлять к ним комментарий на основе названия, когда название задано, а комментарий не задан

en: do not upload tags when uploading to Piwigo
ru: не отправлять метки при отправке на сервис Piwigo

en: Whether images being uploaded to Piwigo should have their tags removed on upload, such that these tags will not appear on the remote Piwigo server
ru: Следует ли при отправке изображений на сервис Piwigo удалять из них метки, чтобы они не отображались на удалённом сервере Piwigo

en: do not upload ratings when uploading to Piwigo
ru: не отправлять оценки при отправке на сервис Piwigo

en: Whether images being uploaded to Piwigo should have their ratings uploaded, such that these ratings will not appear on the remote Piwigo server
ru: Следует ли при отправке изображений на сервис Piwigo удалять из них оценки, чтобы они не отображались на удалённом сервере Piwigo

en: Gallery3 username
ru: Имя пользователя Gallery3

en: API key
ru: Ключ API

en: Gallery3 API key
ru: Ключ API Gallery3

en: Gallery3 site URL
ru: URL-адрес сайта Gallery3

en: Whether images being uploaded to Gallery3 should have their metadata removed first
ru: Следует ли сначала удалять метаданные изображений перед отправкой на сервис Gallery3

en: scaling constraint of uploaded picture
ru: ограничение масштабирования отправляемого изображения

en: The scaling constraint ID of the picture to be uploaded
ru: Идентификатор ограничения масштабирования отправляемого изображения

en: pixels of the major axis uploaded picture
ru: пиксели большой оси отправляемого изображения

en: The pixels of the major axis of the picture to be uploaded; used only if scaling-constraint-id is an appropriate value
ru: Пиксели большой оси отправляемого изображения; используется только в том случае, если scaling-constraint-id (ограничение масштабирования) имеет подходящее значение

en: The OAuth token used to refresh the YouTube session for the currently logged in user, if any
ru: Маркер OAuth, который используется для обновления сеанса YouTube текущего пользователя, если имеется

en: last used import service
ru: последний использованный сервис импорта

en: A numeric code representing the last service from which photos were imported
ru: Числовой код, представляющий последний сервис, из которого были импортированы фотографии

en: content layout mode
ru: режим макета содержимого

en: A numeric code that describes how photos are laid out on the page during printing
ru: Числовой код, описывающий способ расположения фотографий на странице при печати

en: content ppi
ru: ppi содержимого

en: The number of pixels per inch (ppi) sent to the printer during printing
ru: Количество пикселей на дюйм (ppi), отправляемое принтеру при печати

en: content width
ru: ширина содержимого

en: The width of the printed emulsion on the page when printing
ru: Ширина эмульсии на странице при печати

en: content height
ru: высота содержимого

en: The height of the printed emulsion on the page when printing
ru: Высота эмульсии на странице при печати

en: content units
ru: единицы измерения содержимого

en: A numeric code representing unit of measure (inches or centimeters) used when printing
ru: Числовой код, представляющий единицы измерения (дюймы или сантиметры), которые используются при печати

en: images per page code
ru: код количества изображений на странице

en: A numeric code representing the currently selected images per page mode used when printing
ru: Числовой код, представляющий текущее выбранное количество изображений на странице, которое используется при печати

en: size selection
ru: выбор размера

en: The index of the current print size in a pre-defined list of standard sizes
ru: Индекс текущего размера для печати в предустановленном списке стандартных размеров

en: match aspect ratio
ru: сохранять соотношение сторон

en: Determines whether custom print sizes must match the aspect ratio of the original photo
ru: Определяет, соответствуют ли пользовательские размеры для вывода фотографий на печать соотношению сторон оригинальной фотографии

en: print titles
ru: печатать названия

en: True if the title of a photo should be printed when the photo is printed, false otherwise
ru: Значение «True», если при печати фотографий должны печататься их названия. Если нет — «False»

en: titles font
ru: шрифт названий

en: The name of the font to use for photo titles when they are printed
ru: Имя шрифта, который будет использоваться для названий фотографий при их печати

en: enable flickr publishing plugin
ru: включить модуль публикации на сервисе Flickr

en: True if the Flickr publishing plugin is enabled, false otherwise
ru: Значение «True», если модуль публикации на сервисе Flickr включён. Если нет — «False»

en: enable Google Photos publishing plugin
ru: включить модуль публикации на сервисе Google Photos

en: True if the Google Photos publishing plugin is enabled, false otherwise
ru: Значение «True», если модуль публикации на сервисе Google Photos включён. Если нет — «False»

en: enable youtube publishing plugin
ru: включить модуль публикации на сервисе YouTube

en: True if the YouTube publishing plugin is enabled, false otherwise
ru: Значение «True», если модуль публикации на сервисе YouTube включён. Если нет — «False»

en: enable piwigo publishing plugin
ru: включить модуль публикации на сервисе Piwigo

en: True if the Piwigo publishing plugin is enabled, false otherwise
ru: Значение «True», если модуль публикации на сервисе Piwigo включён. Если нет — «False»

en: enable tumblr publishing plugin
ru: включить модуль публикации на сервисе Tumblr

en: True if the Tumblr publishing plugin is enabled, false otherwise
ru: Значение «True», если модуль публикации на сервисе Tumblr включён. Если нет — «False»

en: enable gallery3 publishing plugin
ru: включить модуль публикации на сервисе Gallery3

en: True if the Gallery3 publishing plugin is enabled, false otherwise
ru: Значение «True», если модуль публикации на сервисе Gallery3 включён. Если нет — «False»

en: enable slideshow crumble transition
ru: включить эффект перехода слайд-шоу «Распад»

en: True if the Crumble slideshow transition plugin is enabled, false otherwise
ru: Значение «True», если модуль эффекта перехода слайд-шоу «Распад» включён. Если нет — «False»

en: enable slideshow fade transition
ru: включить эффект перехода слайд-шоу «Угасание»

en: True if the Fade slideshow transition plugin is enabled, false otherwise
ru: Значение «True», если модуль эффекта перехода слайд-шоу «Угасание» включён. Если нет — «False»

en: enable slideshow slide transition
ru: включить эффект перехода слайд-шоу «Скольжение»

en: True if the Slide slideshow transition plugin is enabled, false otherwise
ru: Значение «True», если модуль эффекта перехода слайд-шоу «Скольжение» включён. Если нет — «False»

en: enable slideshow clock transition
ru: включить эффект перехода слайд-шоу «Часы»

en: True if the Clock slideshow transition plugin is enabled, false otherwise
ru: Значение «True», если модуль эффекта перехода слайд-шоу «Часы» включён. Если нет — «False»

en: enable slideshow circle transition
ru: включить эффект перехода слайд-шоу «Круг»

en: True if the Circle slideshow transition plugin is enabled, false otherwise
ru: Значение «True», если модуль эффекта перехода слайд-шоу «Круг» включён. Если нет — «False»

en: enable slideshow circles transition
ru: включить эффект перехода слайд-шоу «Круги»

en: True if the Circles slideshow transition plugin is enabled, false otherwise
ru: Значение «True», если модуль эффекта перехода слайд-шоу «Круги» включён. Если нет — «False»

en: enable slideshow blinds transition
ru: включить эффект перехода слайд-шоу «Жалюзи»

en: True if the Blinds slideshow transition plugin is enabled, false otherwise
ru: Значение «True», если модуль эффекта перехода слайд-шоу «Жалюзи» включён. Если нет — «False»

en: enable slideshow squares transition
ru: включить эффект перехода слайд-шоу «Квадраты»

en: True if the Squares slideshow transition plugin is enabled, false otherwise
ru: Значение «True», если модуль эффекта перехода слайд-шоу «Квадраты» включён. Если нет — «False»

en: enable slideshow stripes transition
ru: включить эффект перехода слайд-шоу «Полоски»

en: True if the Stripes slideshow transition plugin is enabled, false otherwise
ru: Значение «True», если модуль эффекта перехода слайд-шоу «Полоски» включён. Если нет — «False»

en: enable slideshow chess transition
ru: включить эффект перехода слайд-шоу «Шахматы»

en: True if the Chess-Board slideshow transition plugin is enabled, false otherwise
ru: Значение «True», если модуль эффекта перехода слайд-шоу «Шахматы» включён. Если нет — «False»

en: Digital photo organizer
ru: Цифровой органайзер для фотографий

en: Shotwell is an easy-to-use, fast photo organizer designed for the GNOME desktop. It allows you to import photos from your camera or disk, organize them by date and subject matter, even ratings. It also offers basic photo editing, like crop, red-eye correction, color adjustments, and straighten. Shotwell’s non-destructive photo editor does not alter your master photos, making it easy to experiment and correct errors.
ru: Shotwell — удобное и простое в использовании приложение для организации фотографий, предназначенное для рабочей среды GNOME. С его помощью можно импортировать фотографии с камеры или диска, упорядочивать их по дате и теме, а также по оценке. Кроме того, приложение позволяет редактировать фотографии, например, выполнять образку, устранять эффект «красных глаз», корректировать цвета и выравнивать изображения. Фоторедактор приложения Shotwell не изменяет исходные изображения; благодаря этому легко экспериментировать и исправлять ошибки редактирования.

en: When ready, Shotwell can upload your photos to various web services, such as Flickr, Google Photos, and more.
ru: После завершения работы с фотографиями можно использовать Shotwell для их отправки на различные веб-сайты, такие как Flickr, Google Photos и многие другие.

en: Shotwell supports JPEG, PNG, TIFF, and a variety of RAW file formats.
ru: Shotwell поддерживает работу с файлами JPEG, PNG, TIFF, а также с различными видами RAW-файлов.

en: The Shotwell developers
ru: Разработчики Shotwell

en: Photo Manager
ru: Менеджер фотографий

en: Organize your photos
ru: Упорядочение фотографий

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: album;camera;cameras;crop;edit;enhance;export;gallery;image;images;import;organize;photo;photographs;photos;picture;pictures;photography;print;publish;rotate;share;tags;video;flickr;picasa;youtube;piwigo;
ru: album;camera;cameras;crop;edit;enhance;export;gallery;image;images;import;organize;photo;photographs;photos;picture;pictures;photography;print;publish;rotate;share;tags;video;flickr;picasa;youtube;piwigo;альбом;камера;камеры;обрезка;редактирование;улучшение;галерея;изображение;изображения;импорт;организация;фотография;фотографии;фото;картинка;картинки;печать;публикация;вращение;поделиться;метки;видео;

en: Shotwell Profile Browser
ru: Браузер профилей Shotwell

en: Manage Different Profiles In Shotwell
ru: Управление различными профилями в Shotwell

en: Shotwell Viewer
ru: Приложение просмотра фотографий Shotwell

en: Photo Viewer
ru: Приложение просмотра фотографий

en: _Enhance
ru: _Автокоррекция

en: Re_vert to Original
ru: Ве_рнуться к оригиналу

en: Add _Tags…
ru: Добавить _метки…

en: Modif_y Tags…
ru: Изменить _метки…

en: Toggle _Flag
ru: Установить или снять _отметку

en: _Set Rating
ru: _Оценить

en: _Unrated
ru: _Без оценки

en: _Rejected
ru: _Отклонённые

en: _Increase
ru: По_высить

en: _Decrease
ru: По_низить

en: _Developer
ru: _Обработчик

en: Camera
ru: Камера

en: Edit _Title…
ru: Изменить _название…

en: Edit _Comment…
ru: Изменить _комментарий…

en: Open With E_xternal Editor
ru: Открыть с помощью внешнего _редактора

en: Open With RA_W Editor
ru: Открыть с помощью редактора _RAW

en: View Eve_nt for Photo
ru: Показать _событие для фотографии

en: Show in File Mana_ger
ru: Открыть в _файловом менеджере

en: Send _To…
ru: Отправить_…

en: _Move to Trash
ru: _Переместить в корзину

en: Rotate the photos right (press Ctrl to rotate left)
ru: Повернуть изображение вправо (нажмите Ctrl для поворота влево)

en: Rotate
ru: Поворот

en: Automatically improve the photo’s appearance
ru: Автоматически откорректировать цвет и тон изображения

en: Enhance
ru: Автокоррекция

en: Publish to various websites
ru: Опубликовать на различных сайтах

en: Publish
ru: Опубликовать

en: Find an image by typing text that appears in its name or tags
ru: Найти изображения по указанной строке из названий или меток изображений

en: Find
ru: Поиск

en: _File
ru: _Файл

note: Check if we can write the target format TODO: Check if we can actually write to the file
en: _Save
ru: _Сохранить

en: Save _As…
ru: Сохранить _как…

en: _Quit
ru: _Закрыть

en: _Edit
ru: _Правка

en: _Undo
ru: _Отменить

en: _Redo
ru: _Вернуть

en: _View
ru: _Вид

en: Fulls_creen
ru: _Полноэкранный режим

en: Zoom _In
ru: _Увеличить

en: Zoom _Out
ru: _Уменьшить

en: Fit to _Page
ru: На всю _страницу

en: Zoom _100%
ru: Масштаб _100%

en: Zoom _200%
ru: Увеличить на _200%

en: _Photo
ru: _Фото

en: _Previous Photo
ru: _Предыдущее фото

en: _Next Photo
ru: _Следующее фото

en: Rotate _Right
ru: Повернуть в_право

en: Rotate _Left
ru: Повернуть в_лево

en: Flip Hori_zontally
ru: Отразить по _горизонтали

en: Flip Verti_cally
ru: Отразить по _вертикали

en: T_ools
ru: _Инструменты

en: _Crop
ru: _Обрезать

en: _Straighten
ru: _Выровнять

en: _Red-eye
ru: _Удаление эффекта «красных глаз»

en: _Adjust
ru: _Коррекция

en: _Adjust Date and Time…
ru: _Изменить дату и время…

en: _Help
ru: _Справка

en: _Frequently Asked Questions
ru: _Часто задаваемые вопросы (FAQ)

en: _Report a Problem…
ru: _Сообщить об ошибке…

en: _About
ru: _О приложении

en: _Import From Folder…
ru: _Импортировать из папки…

en: Import From _Application…
ru: Импортировать из _приложения…

en: Empty T_rash
ru: Очистить _корзину

en: _Find
ru: _Найти

en: Ne_w Saved Search…
ru: Н_овый сохранённый поисковый запрос…

en: Select _All
ru: Выбрать _все

en: _Preferences
ru: _Параметры

en: _Basic Information
ru: _Основная информация

en: E_xtended Information
ru: _Расширенная информация

en: _Search Bar
ru: П_анель поиска

en: S_idebar
ru: Б_оковая панель

en: T_oolbar
ru: П_анель инструментов

en: _Comments
ru: _Комментарии

en: Sort _Events
ru: Сортировать _события

en: _Ascending
ru: По _возрастанию

en: D_escending
ru: По _убыванию

en: Even_ts
ru: Со_бытия

en: _Merge Events
ru: _Объединить события

en: Re_name Event…
ru: _Переименовать событие…

en: _Export…
ru: _Экспортировать…

en: R_emove From Library
ru: _Удалить из библиотеки

en: _Titles
ru: _Названия

en: Ta_gs
ru: _Метки

en: _Ratings
ru: _Оценки

en: _Filter Photos
ru: _Фильтровать фотографии

en: _All Photos
ru: _Все фотографии

en: All + _Rejected
ru: Все и _отклонённые

en: Rejected _Only
ru: Только _отклонённые

en: Sort _Photos
ru: _Сортировать фотографии

en: By _Title
ru: По _названию

en: By _Filename
ru: По _имени файла

en: By Exposure _Date
ru: По дате _съёмки

en: By _Rating
ru: По _оценке

en: _Descending
ru: По _убыванию

en: _Photos
ru: _Фотографии

en: Make _Key Photo for Event
ru: Сделать _ключевой фотографией для события

en: _New Event
ru: _Новое событие

en: Edit Event _Comment…
ru: Изменить _комментарий к событию…

en: Faces
ru: Лица

en: Rename…
ru: Переименовать…

en: Delete
ru: Удалить

en: _Stop Import
ru: _Остановить импорт

en: Import _Selected
ru: _Импортировать выбранные

en: Import _All
ru: Импортировать _все

en: _Log in
ru: _Войти

en: _Cancel
ru: _Отмена

en: _OK
ru: _ОК

en: Remove the selected photos from the library
ru: Удалить выбранные фотографии из библиотеки

en: _Add Tags…
ru: _Добавить метки…

en: Send T_o…
ru: О_тправить…

en: S_lideshow
ru: _Слайд-шоу

en: _Copy Color Adjustments
ru: _Копировать настройки цвета

en: _Paste Color Adjustments
ru: _Вставить настройки цвета

en: Library Location
ru: Расположение библиотеки

en: _Import photos to:
ru: _Импортировать изображения в:

en: _Watch library directory for new files
ru: _Следить за появлением новых файлов в каталоге библиотеки

en: Importing
ru: Импорт

en: _Directory structure:
ru: _Структура каталога:

en: Example:
ru: Пример:

en: R_ename imported files to lowercase
ru: П_ереводить названия импортированных файлов в нижний регистр

en: Metadata
ru: Метаданные

en: Write tags, titles, and other _metadata to photo files
ru: Записывать метки, названия и другие _метаданные в файлы фотографий

en: RAW Developer
ru: Обработчик RAW

en: De_fault:
ru: По _умолчанию:

en: _Pattern:
ru: _Шаблон:

en: Checkered
ru: Шашечки

en: Solid color
ru: Сплошной цвет

en: None
ru: Ничего

en: When viewing images that are transparent, they will be drawn against this background.
ru: При просмотре прозрачные изображения будут накладываться на этот фон.

en: Transparent Background:
ru: Прозрачный фон:

en: Use dark theme
ru: Использовать тёмную тему

en: Display
ru: Экран

en: Library
ru: Библиотека

en: Photos
ru: Фотографии

en: External Editors
ru: Внешние редакторы

en: Plugins
ru: Модули

en: Profiles
ru: Профили

en: Shotwell Preferences
ru: Параметры Shotwell

en: <b>Printed Image Size</b>
ru: <b>Размер изображения при печати</b>

en: Use a _standard size:
ru: Использовать _стандартный размер:

en: Use a c_ustom size:
ru: Использовать свой _размер:

note: Abbrevation for "inch"
en: in.
ru: дюймов

note: Abbrevation for "centimeters"
en: cm
ru: см

en: _Match photo aspect ratio
ru: _Сохранять соотношение сторон изображения

en: _Autosize:
ru: _Автоматический размер:

en: <b>Titles</b>
ru: <b>Названия</b>

en: Print image _title
ru: Напечатать _название изображения

en: <b>Pixel Resolution</b>
ru: <b>Разрешающая способность</b>

en: _Output photo at:
ru: _Печатать изображение в:

en: pixels per inch
ru: пикселей на дюйм

en: Search
ru: Поиск

en: Cancel
ru: Отмена

en: OK
ru: ОК

en: _Name of search:
ru: _Название поиска:

en: _Match
ru: _Совпадение

en: any
ru: любой

en: all
ru: все

en: none
ru: ни один

en: of the following:
ru: из следующих:

en: Re_name…
ru: П_ереименовать…

en: _Edit…
ru: _Изменить…

en: _Delete
ru: _Удалить

en: Set as Desktop Background
ru: Установить в качестве фона рабочего стола

en: Use for Desktop
ru: Использовать для рабочего стола

en: Use for Lock Screen
ru: Использовать для экрана блокировки

en: Set as Desktop Slideshow
ru: Установить в качестве слайд-шоу рабочего стола

en: Generate desktop background slideshow
ru: Создать слайд-шоу рабочего стола

en: Show each photo for
ru: Показывать каждую фотографию в течение

en: period of time
ru: период времени

en: How long each photo is shown on the desktop background
ru: Время отображения каждой фотографии в качестве фона рабочего стола

en: New _Tag…
ru: Новая _метка…

en: Settings
ru: Настройки

en: _Duration:
ru: _Длительность:

en: The time (in seconds) to show each photo
ru: Время (в секундах) показа каждой фотографии

en: _Transition effect:
ru: _Эффект перехода:

en: Transition d_uration:
ru: Д_лительность перехода:

en: The time (in seconds) to show each transition between photos
ru: Время (в секундах) показа каждого перехода между фотографиями

en: Show t_itle
ru: Показывать _название

en: seconds
ru: секунд

en: _New
ru: _Создать

en: _Rename…
ru: _Переименовать…

en: label
ru: метка

en: _Restore
ru: _Восстановить

en: Remove the selected photos from the trash
ru: Удалить выбранные фотографии из корзины

en: Move the selected photos back into the library
ru: Вернуть выбранные фотографии в библиотеку

en: Delete all photos in the trash
ru: Удалить все фотографии в корзину

en: Empty Trash
ru: Очистить корзину

en: You are not currently logged into Flickr.
    
    Click Log in to log into Flickr in your Web browser. You will have to authorize Shotwell Connect to link to your Flickr account.
ru: В данный момент вы не авторизованы на сайте Flickr.
    
    Нажмите кнопку «Войти» для входа на сайт Flickr с помощью веб-браузера. Вам будет нужно разрешить подключение Shotwell к вашей учётной записи Flickr.

en: Preparing for login…
ru: Подготовка к входу…

en: Flickr authorization failed
ru: Не удалось авторизоваться на сайте Flickr

en: Verifying authorization…
ru: Проверка авторизации…

en: You have already logged in and out of a Google service during this Shotwell session.
    
    To continue publishing to Google services, quit and restart Shotwell, then try publishing again.
ru: Вы уже авторизовались и вышли из сервиса Google в ходе этого сеанса Shotwell.
    
    Чтобы продолжить публикацию на сервисе Google, перезапустите Shotwell, затем повторите попытку публикации.

en: You are not currently logged into YouTube.
    
    You must have already signed up for a Google account and set it up for use with YouTube to continue. You can set up most accounts by using your browser to log into the YouTube site at least once.
    
    Shotwell uses the YouTube API services <a href="https://developers.google.com/youtube">https://developers.google.com/youtube</a> for accessing your YouTube channel and upload the videos. By using Shotwell to access YouTube, you agree to be bound to the YouTube Terms of Service as available at <a href="https://www.youtube.com/t/terms">https://www.youtube.com/t/terms</a>
    
    Shotwell's privacy policy regarding the use of data related to your Google account in general and YouTube in particular can be found in our <a href="help:shotwell/privacy-policy">online services privacy policy</a>
    
    For Google's own privacy policy, please refer to <a href="https://policies.google.com/privacy">https://policies.google.com/privacy</a>
ru: В настоящее время вы не вошли в YouTube.
    
    Для продолжения вы должны зарегистрировать учетную запись Google и настроить ее для использования с YouTube. Большинство учетных записей можно настроить, используя браузер для входа на сайт YouTube хотя бы один раз.
    
    Shotwell использует службы API YouTube <a href="https://developers.google.com/youtube">https://developers.google.com/youtube</a> для доступа к вашему каналу YouTube и загрузки видео. Используя Shotwell для доступа к YouTube, вы соглашаетесь с условиями обслуживания YouTube, доступными на сайте <a href="https://www.youtube.com/t/terms">https://www.youtube.com/t/terms</a>.
    
    Политика конфиденциальности Shotwell в отношении использования данных, связанных с вашим аккаунтом Google в целом и YouTube в частности, приведена в нашей <a href="help:shotwell/privacy-policy">политике конфиденциальности онлайн-сервисов</a>.
    
    С политикой конфиденциальности Google можно ознакомиться на сайте <a href="https://policies.google.com/privacy">https://policies.google.com/privacy</a>

en: You are not currently logged into Google Photos.
    
    You must have already signed up for a Google account and set it up for use with Google Photos. Shotwell uses the Google Photos API services <a href="https://developers.google.com/photos/">https://developers.google.com/photos/</a> for all interaction with your Google Photos data. You will have to grant access Shotwell to your Google Photos library.
    
    Shotwell's privacy policy regarding the use of data related to your Google account in general and Google Photos in particular can be found in our <a href="help:shotwell/privacy-policy">online services privacy policy</a>. For Google's own privacy policy, please refer to <a href="https://policies.google.com/privacy">https://policies.google.com/privacy</a>
ru: В настоящее время вы не вошли в Google Фото.
    
    Вы должны уже зарегистрировать учетную запись Google и настроить ее для использования с Google Фото. Shotwell использует службы Google Photos API <a href="https://developers.google.com/photos/">https://developers.google.com/photos/</a> для всего взаимодействия с вашими данными Google Photos. Вы должны будете предоставить доступ Shotwell к вашей библиотеке Google Photos.
    
    Политика конфиденциальности Shotwell в отношении использования данных, связанных с вашим аккаунтом Google в целом и Google Photos в частности, приведена в нашей <a href="help:shotwell/privacy-policy">политике конфиденциальности онлайн-сервисов</a>. С политикой конфиденциальности Google можно ознакомиться на сайте <a href="https://policies.google.com/privacy">https://policies.google.com/privacy</a>

en: _Email address
ru: _Адрес эл. почты

en: _Password
ru: _Пароль

en: Log in
ru: Войти

en: Enter the username and password associated with your Tumblr account.
ru: Введите имя пользователя и пароль, связанный с вашей учётной записью Tumblr.

en: Username and/or password invalid. Please try again
ru: Неверное имя пользователя и/или пароль. Попробуйте ещё раз

en: Invalid User Name or Password
ru: Неверное имя пользователя или пароль

en: Could not load UI: %s
ru: Не удалось загрузить пользовательский интерфейс: %s

en: Visit the Shotwell home page
ru: Посетить веб-сайт Shotwell

note: Possible error message when a site presents a bad certificate.
en: ⚫ This website presented identification that belongs to a different website.
ru: ⚫ Идентификационные данные, которые предоставил этот веб-сайт, принадлежат другому веб-сайту.

note: Possible error message when a site presents a bad certificate.
en: ⚫ This website’s identification is too old to trust. Check the date on your computer’s calendar.
ru: ⚫ Идентификационные данные этого веб-сайта устарели. Проверьте параметры даты, установленной на вашем компьютере.

note: Possible error message when a site presents a bad certificate.
en: ⚫ This website’s identification was not issued by a trusted organization.
ru: ⚫ Идентификационные данные этого веб-сайта не были выданы доверенной организацией.

note: Possible error message when a site presents a bad certificate.
en: ⚫ This website’s identification could not be processed. It may be corrupted.
ru: ⚫ Не удалось обработать идентификационные данные этого веб-сайта. Возможно, они повреждены.

note: Possible error message when a site presents a bad certificate.
en: ⚫ This website’s identification has been revoked by the trusted organization that issued it.
ru: ⚫ Идентификационные данные этого веб-сайта были отозваны доверенной организацией, которая их выдала.

note: Possible error message when a site presents a bad certificate.
en: ⚫ This website’s identification cannot be trusted because it uses very weak encryption.
ru: ⚫ Для идентификационных данных этого веб-сайта используется слабое шифрование, поэтому им нельзя доверять.

note: Possible error message when a site presents a bad certificate.
en: ⚫ This website’s identification is only valid for future dates. Check the date on your computer’s calendar.
ru: ⚫ Идентификационные данные этого веб-сайта действительны только для дат в будущем. Проверьте параметры даты, установленной на вашем компьютере.

en: A temporary file needed for publishing is unavailable
ru: Временный файл, необходимый для публикации, недоступен

en: Photo _size
ru: _Размер фотографии

en: _Remove location, camera, and other identifying information before uploading
ru: _Удалить местоположение, информацию о камере и другую идентифицирующую информацию перед публикацией

en: _Logout
ru: _Выйти

en: _Publish
ru: _Опубликовать

en: Copyright 2016 Software Freedom Conservancy Inc.
ru: Авторское право © 2016 Software Freedom Conservancy Inc.

en: A file required for publishing is unavailable. Publishing to Flickr can’t continue.
ru: Файл, необходимый для публикации, недоступен. Невозможно продолжить публикацию на сервисе Flickr.

en: You are logged into Flickr as %s.
ru: Вы вошли на сайт Flickr как %s.

en: Your free Flickr account limits how many photos you can upload to the service.
    You have uploaded %llu out of your %lld file limit.
ru: Ваша бесплатная учетная запись Flickr ограничивает количество фотографий, которые вы можете загрузить в сервис.
    Вы загрузили %llu из лимита %lld файлов.

en: Your Flickr Pro account entitles you to unlimited uploads. You have currently uploaded a file | Your Flickr Pro account entitles you to unlimited uploads. You have currently uploaded %d files
ru[0]: Ваша учетная запись Flickr Pro дает вам право на неограниченное количество загрузок. В настоящее время вы загрузили %d файл
ru[1]: Ваша учетная запись Flickr Pro дает вам право на неограниченное количество загрузок. В настоящее время вы загрузили %d файла
ru[2]: Ваша учетная запись Flickr Pro дает вам право на неограниченное количество загрузок. В настоящее время вы загрузили %d файлов

en: Photos _visible to
ru: Фотографии _видят

en: Videos _visible to
ru: Видео _видят

en: Photos and videos _visible to
ru: Фотографии и видео _видят

en: Everyone
ru: Все

en: Friends & family only
ru: Только друзья и семья

en: Family only
ru: Только семья

en: Friends only
ru: Только друзья

en: Just me
ru: Только я

en: 500 × 375 pixels
ru: 500 x 375 пикселей

en: 1024 × 768 pixels
ru: 1024 x 768 пикселей

en: 2048 × 1536 pixels
ru: 2048 x 1536 пикселей

en: 4096 × 3072 pixels
ru: 4096 x 3072 пикселей

en: Original size
ru: Исходный размер

en: Shotwell can only publish into albums that it created by itself, so this list might be empty despite the fact that you already have albums in your Google Photos account
ru: Shotwell может выполнять публикацию только в созданные с его же помощью альбомы, поэтому этот список может быть пустым, несмотря на то, что у вас уже есть альбомы на сервисе Google Photos

en: Photo _size preset
ru: _Предустановка размера фотографии

en: An existing album
ru: Существующий альбом

en: A new album named
ru: Новый альбом

en: Shotwell Connect
ru: Менеджер подключений Shotwell

en: Small (640 × 480 pixels)
ru: Маленький (640 х 480 пикселей)

en: Medium (1024 × 768 pixels)
ru: Средний (1024 х 768 пикселей)

en: Recommended (1600 × 1200 pixels)
ru: Рекомендуемый (1600 х 1200 пикселей)

en: Google+ (2048 × 1536 pixels)
ru: Google+ (2048 x 1536 пикселей)

en: Original Size
ru: Исходный размер

note: populate any widgets whose contents are programmatically-generated.
en: You are logged into Google Photos as %s.
ru: Вы вошли на сайт Google Photos как %s.

en: Videos will appear in:
ru: Расположение видео:

en: Photos will appear in:
ru: Расположение фотографий:

note: Activate last known album id. If none was chosen, either use the old default (Shotwell connect) or the new "Default album" album for Google Photos
en: Default album
ru: Альбом по умолчанию

en: Copyright 2019 Jens Georg <mail@jensge.org>
ru: Авторское право © 2019 Jens Georg <mail@jensge.org>

en: _URL of your Piwigo photo library
ru: _URL вашей фотобиблиотеки на сайте Piwigo

en: User _name
ru: _Имя пользователя

en: Remember Password
ru: Запомнить пароль

en: An _existing category
ru: _Существующая категория

en: A _new album named
ru: _Новый альбом

en: within category
ru: в категории

en: Album comment
ru: Комментарий к альбому

en: Photos will be _visible by
ru: Фотографии _видят

en: Photo size
ru: Размер фотографии

en: _If a title is set and comment unset, use title as comment
ru: _Если название установлено, а комментарий нет, то использовать название как комментарий

en: _Do no upload tags
ru: _Не публиковать теги

en: _Do not upload ratings
ru: _Не публиковать оценки

en: Logout
ru: Выйти

en: Creating album %s…
ru: Создание альбома %s…

en: An error message occurred when publishing to Piwigo. Please try again.
ru: Произошла ошибка при публикации на сервисе Piwigo. Попробуйте ещё раз.

note: %s is the host name that we tried to connect to
en: This does not look like the real %s. Attackers might be trying to steal or alter information going to or from this site (for example, private messages, credit card information, or passwords).
ru: Подлинность %s сомнительна. Злоумышленники могут попытаться украсть или изменить данные, поступающие на этот сайт или от него (например, личные сообщения, сведения о кредитной карте или пароли).

en: Certificate of %s
ru: Сертификат %s

en: Enter the URL of your Piwigo photo library as well as the username and password associated with your Piwigo account for that library.
ru: Введите URL-адрес вашей фотобиблиотеки на сайте Piwigo, а также имя пользователя и пароль, связанные с вашей учётной записью Piwigo.

en: Shotwell cannot contact your Piwigo photo library. Please verify the URL you entered
ru: Shotwell не удалось подключиться к вашей фотобиблиотеке на сайте Piwigo. Проверьте правильность введённого URL-адреса

en: Invalid URL
ru: Недопустимый URL

en: Admins, Family, Friends, Contacts
ru: Администраторы, семья, друзья, контакты

en: Admins, Family, Friends
ru: Администраторы, семья, друзья

en: Admins, Family
ru: Администраторы, семья

en: Admins
ru: Администраторы

en: This connection is not secure
ru: Это подключение не является безопасным

en: Show the certificate…
ru: Показать сертификат…

en: I understand, please _proceed.
ru: Мне всё понятно, можно _продолжать.

en: Core Publishing Services
ru: Основные сервисы публикации

en: Blogs
ru: Блоги

en: Copyright 2012 BJA Electronics
ru: Авторское право © BJA Electronics, 2012

en: 1280 × 853 pixels
ru: 1280 x 853 пикселя

en: TumblrPublisher: start( ): can’t start; this publisher is not restartable.
ru: TumblrPublisher: start( ): запуск невозможен; этот публикатор не имеет возможности перезапуска.

en: You are logged into Tumblr as %s.
ru: Вы вошли на сайт Tumblr как %s.

en: Video privacy _setting
ru: _Установки конфиденциальности видео

en: A file required for publishing is unavailable. Publishing to YouTube can’t continue.
ru: Файл, необходимый для публикации, недоступен. Невозможно продолжить публикацию на сервисе YouTube.

en: You are logged into YouTube as %s.
ru: Вы вошли на сайт YouTube как %s.

en: Public listed
ru: Общедоступное

en: Public unlisted
ru: Не общедоступное

en: Private
ru: Личное

en: Blinds
ru: Жалюзи

en: Chess
ru: Шахматы

en: Circle
ru: Круг

en: Circles
ru: Круги

en: Clock
ru: Часы

en: Crumble
ru: Распад

en: Fade
ru: Угасание

en: Core Slideshow Transitions
ru: Основные эффекты перехода

en: Copyright 2010 Maxim Kartashev, Copyright 2016 Software Freedom Conservancy Inc.
ru: Авторское право © 2010 Maxim Kartashev, Авторское право © 2016 Software Freedom Conservancy Inc.

en: Slide
ru: Скольжение

en: Squares
ru: Квадраты

en: Stripes
ru: Полоски

en: Unable to create cache directory %s: %s
ru: Невозможно создать каталог кэша %s: %s

en: Unable to create data directory %s: %s
ru: Невозможно создать каталог данных %s: %s

note: If XDG yarfed, use ~/Pictures
en: Pictures
ru: Изображения

en: Unable to create temporary directory %s: %s
ru: Невозможно создать временный каталог %s: %s

en: Unable to create data subdirectory %s: %s
ru: Невозможно создать подкаталог данных %s: %s

en: Could not make directory %s writable
ru: Не удалось сделать каталог %s доступным для записи

en: Could not make directory %s writable: %s
ru: Не удалось сделать каталог %s доступным для записи: %s

en: Pin Toolbar
ru: Прикрепить панель инструментов

en: Pin the toolbar open
ru: Прикрепить панель инструментов

en: Leave fullscreen
ru: Выйти из полноэкранного режима

en: A fatal error occurred when accessing Shotwell’s library. Shotwell cannot continue.
    
    %s
ru: При доступе к библиотеке Shotwell произошла критическая ошибка. Дальнейшая работа приложения невозможна.
    
    %s

en: Visit the Shotwell web site
ru: Посетить веб-сайт Shotwell

en: Unable to display help: %s
ru: Невозможно отобразить справку: %s

en: Unable to navigate to bug database: %s
ru: Невозможно перейти к базе данных об ошибках: %s

en: Unable to display FAQ: %s
ru: Невозможно отобразить FAQ: %s

en: Success
ru: Успешно

en: File error
ru: Ошибка файла

en: Unable to decode file
ru: Невозможно декодировать файл

en: Database error
ru: Ошибка базы данных

en: User aborted import
ru: Импорт прерван пользователем

en: Not a file
ru: Не является файлом

en: File already exists in database
ru: Файл уже существует в базе данных

en: Unsupported file format
ru: Неподдерживаемый формат файла

en: Not an image file
ru: Не является изображением

en: Disk failure
ru: Сбой диска

en: Disk full
ru: Диск переполнен

en: Camera error
ru: Ошибка камеры

en: File write error
ru: Ошибка записи файла

en: Corrupt image file
ru: Повреждённый файл изображения

en: Imported failed (%d)
ru: Не удалось импортировать (%d)

en: Cameras
ru: Камеры

en: List of all discovered camera devices
ru: Список всех обнаруженных камер

en: Unable to unmount camera. Try unmounting the camera from the file manager.
ru: Невозможно отключить камеру. Попробуйте отключить её с помощью файлового менеджера.

note: hide duplicates checkbox
en: Hide photos already imported
ru: Скрыть уже импортированные фото

en: Only display photos that have not been imported
ru: Показать только фото, которые не были импортированы

en: The camera seems to be empty. No photos/videos found to import
ru: Камера пуста. Фотографии/видео для импорта не найдены

en: No new photos/videos found on camera
ru: Новые фотографии/видео не найдены на камере

note: it's mounted, offer to unmount for the user
en: Shotwell needs to unmount the camera from the filesystem in order to access it. Continue?
ru: Shotwell должно размонтировать камеру из файловой системы, чтобы получить к ней доступ. Продолжить?

en: _Unmount
ru: _Отключить

en: Please unmount the camera.
ru: Отключите камеру.

en: The camera is locked by another application. Shotwell can only access the camera when it’s unlocked. Please close any other application using the camera and try again.
ru: Камера заблокирована другим приложением. Shotwell не может работать с заблокированной камерой. Закройте все другие приложения, работающие с камерой, и повторите попытку.

en: Please close any other application using the camera.
ru: Закройте все другие приложения, работающие с камерой.

en: Unable to fetch previews from the camera:
    %s
ru: Невозможно получить предпросмотр с камеры:
    %s

en: Unmounting…
ru: Отключение…

en: Connecting to camera, please wait…
ru: Подключение к камере, подождите…

en: Starting import, please wait…
ru: Запуск импорта, подождите…

en: Fetching photo information
ru: Получение информации о фотографии

en: Fetching preview for %s
ru: Получение предпросмотра %s

en: Unable to lock camera: %s
ru: Невозможно заблокировать камеру: %s

en: Delete this photo from camera? | Delete these %d photos from camera?
ru[0]: Удалить %d фотографию из камеры?
ru[1]: Удалить %d фотографии из камеры?
ru[2]: Удалить %d фотографий из камеры?

en: Delete this video from camera? | Delete these %d videos from camera?
ru[0]: Удалить %d видео из камеры?
ru[1]: Удалить %d видео из камеры?
ru[2]: Удалить %d видео из камеры?

en: Delete this photo/video from camera? | Delete these %d photos/videos from camera?
ru[0]: Удалить %d фотографию/видео из камеры?
ru[1]: Удалить %d фотографии/видео из камеры?
ru[2]: Удалить %d фотографий/видео из камеры?

en: Delete these files from camera? | Delete these %d files from camera?
ru[0]: Удалить %d файл из камеры?
ru[1]: Удалить %d файла из камеры?
ru[2]: Удалить %d файлов из камеры?

en: _Keep
ru: _Оставить

en: Removing photos/videos from camera
ru: Удаление фотографий/видео из камеры

en: Unable to delete %d photo/video from the camera due to errors. | Unable to delete %d photos/videos from the camera due to errors.
ru[0]: Невозможно удалить %d фотографию/видео из камеры из-за ошибок.
ru[1]: Невозможно удалить %d фотографии/видео из камеры из-за ошибок.
ru[2]: Невозможно удалить %d фотографий/видео из камеры из-за ошибок.

en: No photos/videos
ru: Нет фотографий/видео

en: No photos/videos found which match the current filter
ru: Фотографии/видео, соответствующие текущему фильтру, не найдены

en: _Print
ru: _Печать

en: Set as _Desktop Background
ru: Сделать _фоном рабочего стола

en: _Duplicate
ru: _Дублировать

en: Fullscreen
ru: Полноэкранный режим

en: Adjust Date and Time…
ru: Изменить дату и время…

en: _Play
ru: _Воспроизвести

en: Export Photo/Video | Export Photos/Videos
ru[0]: Экспортировать фотографию/видео
ru[1]: Экспортировать фотографии/видео
ru[2]: Экспортировать фотографии/видео

en: Export Photo | Export Photos
ru[0]: Экспортировать фотографию
ru[1]: Экспортировать фотографии
ru[2]: Экспортировать фотографии

en: Rotating
ru: Поворот

en: Undoing Rotate
ru: Отмена поворота

en: Flipping Horizontally
ru: Отражение по горизонтали

en: Undoing Flip Horizontally
ru: Отмена отражения по горизонтали

en: Flipping Vertically
ru: Отражение по вертикали

en: Undoing Flip Vertically
ru: Отмена отражения по вертикали

en: Reverting
ru: Возврат

en: Undoing Revert
ru: Отмена возврата

en: Enhancing
ru: Автокоррекция

en: Undoing Enhance
ru: Отмена автокоррекции

en: Applying Color Transformations
ru: Применение цветовых изменений

en: Undoing Color Transformations
ru: Отмена цветовых изменений

en: Creating New Event
ru: Создание нового события

en: Removing Event
ru: Удаление события

en: Moving Photos to New Event
ru: Перемещение фотографий в новое событие

en: Setting Photos to Previous Event
ru: Назначение фотографиям предыдущего события

en: Merging
ru: Объединение

en: Unmerging
ru: Отмена объединения

en: Duplicating photos
ru: Дублирование фотографий

en: Removing duplicated photos
ru: Удаление дубликатов фотографий

en: Unable to duplicate one photo due to a file error | Unable to duplicate %d photos due to file errors
ru[0]: Невозможно сделать копию %d фотографии из-за ошибки файла
ru[1]: Невозможно сделать копии %d фотографий из-за ошибок файлов
ru[2]: Невозможно сделать копии %d фотографий из-за ошибок файлов

en: Restoring previous rating
ru: Восстановление предыдущей оценки

en: Increasing ratings
ru: По возрастанию оценок

en: Decreasing ratings
ru: По убыванию оценок

en: Setting RAW developer
ru: Установка обработчика RAW

en: Restoring previous RAW developer
ru: Восстановление предыдущего обработчика RAW

en: Set Developer
ru: Задать обработчик

en: Original photo could not be adjusted.
ru: Оригинал не может быть изменён.

en: Adjusting Date and Time
ru: Изменение даты и времени

en: Undoing Date and Time Adjustment
ru: Отмена изменения даты и времени

en: One original photo could not be adjusted. | The following original photos could not be adjusted.
ru[0]: Следующий оригинал фотографии не может быть изменён.
ru[1]: Следующие оригиналы фотографий не могут быть изменены.
ru[2]: Следующие оригиналы фотографий не могут быть изменены.

en: Time Adjustment Error
ru: Ошибка изменения времени

en: Time adjustments could not be undone on the following photo file. | Time adjustments could not be undone on the following photo files.
ru[0]: Для этой фотографии операция изменения времени не может быть отменена.
ru[1]: Для этих фотографий операция изменения времени не может быть отменена.
ru[2]: Для этих фотографий операция изменения времени не может быть отменена.

en: Create Tag
ru: Создать метку

en: Move Tag “%s”
ru: Переместить метку «%s»

en: Move Photos to Trash
ru: Переместить фотографии в корзину

en: Restore Photos from Trash
ru: Восстановить фотографии из корзины

en: Move the photos to the Shotwell trash
ru: Переместить фотографии в корзину Shotwell

en: Restore the photos back to the Shotwell library
ru: Восстановить фотографии в библиотеку Shotwell

en: Moving Photos to Trash
ru: Перемещение фотографий в корзину

en: Restoring Photos From Trash
ru: Восстановление фотографий из корзины

en: Flag selected photos
ru: Отметить выбранные фотографии

en: Unflag selected photos
ru: Снять отметку с выбранных фотографий

en: Flagging selected photos
ru: Установка отметки на выбранные фотографии

en: Unflagging selected photos
ru: Снятие отметки с выбранных фотографий

en: Flag
ru: Отметить

en: Unflag
ru: Снять отметку

note: Send an empty job to the queue to mark the end of the import
en: %s Database
ru: База данных %s

en: Importing from %s can’t continue because an error occurred:
ru: Невозможно продолжить импорт из %s из-за ошибки:

en: To try importing from another service, select one from the above menu.
ru: Чтобы попробовать выполнить импорт из другого сервиса, выберите его в расположенном сверху меню.

en: You do not have any data imports plugins enabled.
    
    In order to use the Import From Application functionality, you need to have at least one data imports plugin enabled. Plugins can be enabled in the Preferences dialog.
ru: Не активированы модули импорта.
    
    Чтобы использовать функцию импорта из приложения, требуется активировать по крайней мере один модуль импорта. Модули можно активировать в диалоговом окне «Параметры».

en: Database file:
ru: Файл базы данных:

en: _Import
ru: _Импортировать

en: Import From Application
ru: Импортировать из приложения

en: Import media _from:
ru: И_мпортировать данные из:

en: _Close
ru: _Закрыть

en: Data Imports
ru: Импорт данных

en: Unable to open/create photo database %s: error code %d
ru: Невозможно открыть/создать базу данных фотографий %s: код ошибки %d

en: Unable to write to photo database file:
     %s
ru: Невозможно записать в файл базы данных фотографий:
     %s

en: Error accessing database file:
     %s
    
    Error was: 
    %s
ru: Ошибка доступа к файлу базы данных:
     %s
    
    Ошибка: 
    %s

en: Unable to restore photo database %s
ru: Невозможно восстановить базу данных фотографий %s

note: Use empty list for addresses instead of null to word around bug in xdg-desktop-portal-gtk
en: Send files per Mail:
ru: Отправить файлы по почте:

note: Translators: The first %s is the name of the file, the second %s is the reason why it could not be sent
en: Unable to send file %s, %s
ru: Невозможно отправить файл %s, %s

en: Send To
ru: Отправить

en: Unable to export background to %s: %s
ru: Невозможно экспортировать фон в %s: %s

en: Unable to prepare desktop slideshow: %s
ru: Невозможно подготовить слайд-шоу рабочего стола: %s

en: 24 Hr
ru: 24 часа

en: _Shift photos/videos by the same amount
ru: С_двинуть фотографии или видео на одинаковый промежуток времени

en: Set _all photos/videos to this time
ru: Установить _это время для всех фотографий/видео

en: _Modify original photo file | _Modify original photo files
ru[0]: _Изменить оригинал фотографии
ru[1]: _Изменить оригиналы фотографий
ru[2]: _Изменить оригиналыфотографий

en: _Modify original file | _Modify original files
ru[0]: _Изменить оригинал
ru[1]: _Изменить оригиналы
ru[2]: _Изменить оригиналы

en: Original:
ru: Оригинал:

en: %m/%d/%Y, %H:%M:%S
ru: %e %b %Y, %H:%M:%S

en: %m/%d/%Y, %I:%M:%S %p
ru: %e %b %Y, %I:%M:%S %p

en: Exposure time will be shifted forward by
    %d %s, %d %s, %d %s, and %d %s.
ru: Время съёмки будет смещаться вперёд на
    %d %s, %d %s, %d %s и %d %s.

en: Exposure time will be shifted backward by
    %d %s, %d %s, %d %s, and %d %s.
ru: Время съёмки будет смещаться назад на
    %d %s, %d %s, %d %s и %d %s.

en: day | days
ru[0]: день
ru[1]: дня
ru[2]: дней

en: hour | hours
ru[0]: час
ru[1]: часа
ru[2]: часов

en: minute | minutes
ru[0]: минута
ru[1]: минуты
ru[2]: минут

en: second | seconds
ru[0]: секунда
ru[1]: секунды
ru[2]: секунд

note: "Unmodified" and "Current," though they appear in the "Format:" popup menu, really aren't formats so much as they are operating modes that determine specific formats. Hereafter we'll refer to these as "special formats."
en: Unmodified
ru: Неизменённый

en: Current
ru: Текущий

note: layout controls
en: _Format:
ru: _Формат:

en: _Quality:
ru: _Качество:

en: _Scaling constraint:
ru: _Ограничение масштабирования:

en: _Pixels:
ru: _Пикселей:

en: Export _metadata:
ru: Экспортировать _метаданные:

note: We're installed system-wide, so use the system help. We're being run from the build directory; we'll have to handle clicks to this link manually ourselves, due to a limitation of help: URIs.
en: (Help)
ru: (Справка)

en: Year%sMonth%sDay
ru: Год%sМесяц%sДень

en: Year%sMonth
ru: Год%sМесяц

en: Year%sMonth-Day
ru: Год%sМесяц-День

en: Year-Month-Day
ru: Год-Месяц-День

en: Custom
ru: Вручную

note: Invalid pattern.
en: Invalid pattern
ru: Неверный шаблон

en: %d second | %d seconds
ru[0]: %d секунда
ru[1]: %d секунды
ru[2]: %d секунд

en: %d minute | %d minutes
ru[0]: %d минута
ru[1]: %d минуты
ru[2]: %d минут

en: %d hour | %d hours
ru[0]: %d час
ru[1]: %d часа
ru[2]: %d часов

en: 1 day
ru: 1 день

en: This will remove the tag “%s” from one photo. Continue? | This will remove the tag “%s” from %d photos. Continue?
ru[0]: Это действие снимет метку «%s» с %d фотографии. Продолжить?
ru[1]: Это действие снимет метку «%s» с %d фотографий. Продолжить?
ru[2]: Это действие снимет метку «%s» с %d фотографий. Продолжить?

en: This will remove the saved search “%s”. Continue?
ru: Это действие удалит сохранённый поисковый запрос «%s». Продолжить?

en: Switching developers will undo all changes you have made to this photo in Shotwell | Switching developers will undo all changes you have made to these photos in Shotwell
ru[0]: Переключение между обработчиками отменит все изменения, внесённые в эту фотографию с помощью Shotwell
ru[1]: Переключение между обработчиками отменит все изменения, внесённые в эти фотографии с помощью Shotwell
ru[2]: Переключение между обработчиками отменит все изменения, внесённые в эти фотографии с помощью Shotwell

en: _Switch Developer
ru: _Переключить обработчик

en: This will remove the face “%s” from one photo. Continue? | This will remove the face “%s” from %d photos. Continue?
ru[0]: Это действие снимет метку лица «%s» с %d фотографии. Продолжить?
ru[1]: Это действие снимет метку лица «%s» с %d фотографий. Продолжить?
ru[2]: Это действие снимет метку лица «%s» с %d фотографий. Продолжить?

en: Export Video
ru: Экспортировать видео

[ctx: Dialog Title]
en: Export Photo
ru: Экспортировать фотографию

en: Export Photos
ru: Экспортировать фотографии

note: Ticket #3023 Attempt to replace the system error with something friendlier if we can't copy an image over for editing in an external tool. Did we fail because we can't write to this directory? Yes - display an alternate error message here.
en: Shotwell couldn’t create a file for editing this photo because you do not have permission to write to %s.
ru: Shotwell не удалось создать файл для редактирования фотографии, потому что у вас нет разрешения на запись в %s.

en: Unable to export the following photo due to a file error.
ru: Невозможно экспортировать следующую фотографию из-за ошибки файла.

en: 
    
    Would you like to continue exporting?
ru: 
    
    Продолжить экспорт?

en: Con_tinue
ru: _Продолжить

en: Save Details…
ru: Сохранить подробности…

en: Save Details
ru: Сохранить подробности

en: (and %d more)
ru: (и ещё %d)

en: Import Results Report
ru: Отчёт о результатах импорта

en: Attempted to import %d file. | Attempted to import %d files.
ru[0]: Выполнена попытка импорта %d файла.
ru[1]: Выполнена попытка импорта %d файлов.
ru[2]: Выполнена попытка импорта %d файлов.

en: Of these, %d file was successfully imported. | Of these, %d files were successfully imported.
ru[0]: Был успешно импортирован %d файл.
ru[1]: Было успешно импортировано %d файла.
ru[2]: Было успешно импортировано %d файлов.

note: Duplicates
en: Duplicate Photos/Videos Not Imported:
ru: Дублирующиеся фотографии/видео не импортированы:

en: duplicates existing media item
ru: дублирует существующий элемент мультимедиа

note: Files Not Imported Due to Camera Errors
en: Photos/Videos Not Imported Due to Camera Errors:
ru: Фотографии/видео не импортированы из-за ошибок камеры:

en: error message:
ru: сообщение об ошибке:

note: Files Not Imported Because They Weren't Recognized as Photos or Videos
en: Files Not Imported Because They Weren’t Recognized as Photos or Videos:
ru: Файлы не импортированы, потому что они не распознаются как фотографии или видео:

note: Photos/Videos Not Imported Because They Weren't in a Format Shotwell Understands
en: Photos/Videos Not Imported Because They Weren’t in a Format Shotwell Understands:
ru: Фотографии/видео не импортированы, потому что их формат не поддерживается Shotwell:

note: Photos/Videos Not Imported Because Shotwell Couldn't Copy Them into its Library
en: Photos/Videos Not Imported Because Shotwell Couldn’t Copy Them into its Library:
ru: Фотографии/видео не импортированы, потому что произошёл сбой копирования в библиотеку Shotwell:

en: couldn’t copy %s
    	to %s
ru: не удалось скопировать %s
    	в %s

note: Photos/Videos Not Imported Because GDK Pixbuf Library Identified them as Corrupt
en: Photos/Videos Not Imported Because Files Are Corrupt:
ru: Фотографии/видео не импортированы, потому что файлы повреждены:

note: Photos/Videos Not Imported for Other Reasons
en: Photos/Videos Not Imported for Other Reasons:
ru: Фотографии/видео не импортированы по иным причинам:

en: 1 duplicate photo was not imported:
     | %d duplicate photos were not imported:
ru[0]: %d дубликат фотографии не был импортирован:
ru[1]: %d дубликата фотографий не было импортировано:
ru[2]: %d дубликатов фотографий не было импортировано:

en: 1 duplicate video was not imported:
     | %d duplicate videos were not imported:
ru[0]: %d дубликат видео не был импортирован:
ru[1]: %d дубликата видео не было импортировано:
ru[2]: %d дубликатов видео не было импортировано:

en: 1 duplicate photo/video was not imported:
     | %d duplicate photos/videos were not imported:
ru[0]: %d дубликат фотографии/видео не был импортирован:
ru[1]: %d дубликата фотографий/видео не было импортировано:
ru[2]: %d дубликатов фотографий/видео не было импортировано:

en: 1 photo failed to import due to a file or hardware error:
     | %d photos failed to import due to a file or hardware error:
ru[0]: %d фотографию не удалось импортировать из-за ошибки файла или аппаратной ошибки:
ru[1]: %d фотографии не удалось импортировать из-за ошибки файла или аппаратной ошибки:
ru[2]: %d фотографий не удалось импортировать из-за ошибки файла или аппаратной ошибки:

en: 1 video failed to import due to a file or hardware error:
     | %d videos failed to import due to a file or hardware error:
ru[0]: %d одно видео не удалось импортировать из-за ошибки файла или аппаратной ошибки:
ru[1]: %d видео не удалось импортировать из-за ошибки файла или аппаратной ошибки:
ru[2]: %d видео не удалось импортировать из-за ошибки файла или аппаратной ошибки:

en: 1 photo/video failed to import due to a file or hardware error:
     | %d photos/videos failed to import due to a file or hardware error:
ru[0]: %d фотографию/видео не удалось импортировать из-за ошибки файла или аппаратной ошибки:
ru[1]: %d фотографии/видео не удалось импортировать из-за ошибки файла или аппаратной ошибки:
ru[2]: %d фотографий/видео не удалось импортировать из-за ошибки файла или аппаратной ошибки:

en: 1 file failed to import due to a file or hardware error:
     | %d files failed to import due to a file or hardware error:
ru[0]: %d файл не удалось импортировать из-за ошибки файла или аппаратной ошибки:
ru[1]: %d файла не удалось импортировать из-за ошибки файла или аппаратной ошибки:
ru[2]: %d файлов не удалось импортировать из-за ошибки файла или аппаратной ошибки:

en: 1 photo failed to import because the photo library folder was not writable:
     | %d photos failed to import because the photo library folder was not writable:
ru[0]: %d фотографию не удалось импортировать, потому что каталог фотобиблиотеки был недоступен для записи:
ru[1]: %d фотографии не удалось импортировать, потому что каталог фотобиблиотеки был недоступен для записи:
ru[2]: %d фотографий не удалось импортировать, потому что каталог фотобиблиотеки был недоступен для записи:

en: 1 video failed to import because the photo library folder was not writable:
     | %d videos failed to import because the photo library folder was not writable:
ru[0]: %d видео не удалось импортировать, потому что каталог фотобиблиотеки был недоступен для записи:
ru[1]: %d видео не удалось импортировать, потому что каталог фотобиблиотеки был недоступен для записи:
ru[2]: %d видео не удалось импортировать, потому что каталог фотобиблиотеки был недоступен для записи:

en: 1 photo/video failed to import because the photo library folder was not writable:
     | %d photos/videos failed to import because the photo library folder was not writable:
ru[0]: %d фотографию/видео не удалось импортировать, потому что каталог фотобиблиотеки был недоступен для записи:
ru[1]: %d фотографии/видео не удалось импортировать, потому что каталог фотобиблиотеки был недоступен для записи:
ru[2]: %d фотографий/видео не удалось импортировать, потому что каталог фотобиблиотеки был недоступен для записи:

en: 1 file failed to import because the photo library folder was not writable:
     | %d files failed to import because the photo library folder was not writable:
ru[0]: %d файл не удалось импортировать, потому что каталог фотобиблиотеки был недоступен для записи:
ru[1]: %d файла не удалось импортировать, потому что каталог фотобиблиотеки был недоступен для записи:
ru[2]: %d файлов не удалось импортировать, потому что каталог фотобиблиотеки был недоступен для записи:

en: 1 photo failed to import due to a camera error:
     | %d photos failed to import due to a camera error:
ru[0]: %d фотографию не удалось импортировать из-за ошибки камеры:
ru[1]: %d фотографии не удалось импортировать из-за ошибки камеры:
ru[2]: %d фотографий не удалось импортировать из-за ошибки камеры:

en: 1 video failed to import due to a camera error:
     | %d videos failed to import due to a camera error:
ru[0]: %d видео не удалось импортировать из-за ошибки камеры:
ru[1]: %d видео не удалось импортировать из-за ошибки камеры:
ru[2]: %d видео не удалось импортировать из-за ошибки камеры:

en: 1 photo/video failed to import due to a camera error:
     | %d photos/videos failed to import due to a camera error:
ru[0]: %d фотографию/видео не удалось импортировать из-за ошибки камеры:
ru[1]: %d фотографии/видео не удалось импортировать из-за ошибки камеры:
ru[2]: %d фотографий/видео не удалось импортировать из-за ошибки камеры:

en: 1 file failed to import due to a camera error:
     | %d files failed to import due to a camera error:
ru[0]: %d файл не удалось импортировать из-за ошибки камеры:
ru[1]: %d файла не удалось импортировать из-за ошибки камеры:
ru[2]: %d файлов не удалось импортировать из-за ошибки камеры:

en: 1 photo failed to import because it was corrupt:
     | %d photos failed to import because they were corrupt:
ru[0]: %d фотографию не удалось импортировать, так как она повреждена:
ru[1]: %d фотографии не удалось импортировать, так как они повреждены:
ru[2]: %d фотографий не удалось импортировать, так как они повреждены:

en: 1 video failed to import because it was corrupt:
     | %d videos failed to import because they were corrupt:
ru[0]: %d видео не удалось импортировать, так как оно повреждено:
ru[1]: %d видео не удалось импортировать, так как они повреждены:
ru[2]: %d видео не удалось импортировать, так как они повреждены:

en: 1 photo/video failed to import because it was corrupt:
     | %d photos/videos failed to import because they were corrupt:
ru[0]: %d фотографию/видео не удалось импортировать, так как она повреждена:
ru[1]: %d фотографии/видео не удалось импортировать, так как они повреждены:
ru[2]: %d фотографий/видео не удалось импортировать, так как они повреждены:

en: 1 file failed to import because it was corrupt:
     | %d files failed to import because it was corrupt:
ru[0]: %d файл не удалось импортировать, так как он повреждён:
ru[1]: %d файла не удалось импортировать, так как они повреждены:
ru[2]: %d файлов не удалось импортировать, так как они повреждены:

note: we have no notion of "unsupported" video files right now in Shotwell (all standard container formats are supported, it's just that the streams in them might or might not be interpretable), so this message does not need to be media specific
en: 1 unsupported photo skipped:
     | %d unsupported photos skipped:
ru[0]: %d неподдерживаемая фотография пропущена:
ru[1]: %d неподдерживаемые фотографии пропущены:
ru[2]: %d неподдерживаемых фотографий пропущены:

note: we have no notion of "non-video" video files right now in Shotwell, so this message doesn't need to be media specific
en: 1 non-image file skipped.
     | %d non-image files skipped.
ru[0]: %d файл, не являющийся изображением, пропущен.
ru[1]: %d файла, не являющихся изображениями, пропущены.
ru[2]: %d файлов, не являющихся изображениями, пропущены.

en: 1 photo skipped due to user cancel:
     | %d photos skipped due to user cancel:
ru[0]: %d фотография пропущена пользователем:
ru[1]: %d фотографии пропущены пользователем:
ru[2]: %d фотографий пропущены пользователем:

en: 1 video skipped due to user cancel:
     | %d videos skipped due to user cancel:
ru[0]: %d видео пропущено пользователем:
ru[1]: %d видео пропущено пользователем:
ru[2]: %d видео пропущено пользователем:

en: 1 photo/video skipped due to user cancel:
     | %d photos/videos skipped due to user cancel:
ru[0]: %d фотография/видео пропущена пользователем:
ru[1]: %d фотографии/видео пропущены пользователем:
ru[2]: %d фотографий/видео пропущены пользователем:

en: 1 file skipped due to user cancel:
     | %d file skipped due to user cancel:
ru[0]: %d файл пропущен пользователем:
ru[1]: %d файла пропущены пользователем:
ru[2]: %d файлов пропущены пользователем:

en: 1 photo successfully imported.
     | %d photos successfully imported.
ru[0]: %d фотография успешно импортирована.
ru[1]: %d фотографии успешно импортированы.
ru[2]: %d фотографий успешно импортированы.

en: 1 video successfully imported.
     | %d videos successfully imported.
ru[0]: %d видео успешно импортировано.
ru[1]: %d видео успешно импортированы.
ru[2]: %d видео успешно импортированы.

en: 1 photo/video successfully imported.
     | %d photos/videos successfully imported.
ru[0]: %d фотография/видео успешно импортирована.
ru[1]: %d фотографии/видео успешно импортированы.
ru[2]: %d фотографий/видео успешно импортированы.

note: if no media items were imported at all (i.e. an empty directory attempted), need to at least report that nothing was imported
en: No photos or videos imported.
ru: Нет импортированных фотографий или видео.

en: Import Complete
ru: Импорт завершён

en: Rename Event
ru: Переименовать событие

en: Name:
ru: Имя:

[ctx: Dialog Title]
note: Dialog title
en: Edit Title
ru: Изменить название

en: Title:
ru: Название:

note: Dialog title
en: Edit Event Comment
ru: Изменить комментарий к событию

en: Edit Photo/Video Comment
ru: Изменить комментарий к фотографии/видео

en: Comment:
ru: Комментарий:

en: Remove and _Trash File | Remove and _Trash Files
ru[0]: _Удалить файл в корзину
ru[1]: _Удалить файлы в корзину
ru[2]: _Удалить файлы в корзину

en: _Remove From Library
ru: _Удалить из библиотеки

en: Revert External Edit?
ru: Отменить внешнее изменение?

en: Revert External Edits?
ru: Отменить внешние изменения?

en: This will destroy all changes made to the external file. Continue? | This will destroy all changes made to %d external files. Continue?
ru[0]: Это действие отменит все изменения, сделанные в %d внешнем файле. Продолжить?
ru[1]: Это действие отменит все изменения, сделанные в %d внешних файлах. Продолжить?
ru[2]: Это действие отменит все изменения, сделанные в %d внешних файлах. Продолжить?

en: Re_vert External Edit
ru: _Отменить внешнее изменение

en: Re_vert External Edits
ru: _Отменить внешние изменения

en: This will remove the photo from the library. Continue? | This will remove %d photos from the library. Continue?
ru[0]: Это действие удалит %d фотографию из библиотеки. Продолжить?
ru[1]: Это действие удалит %d фотографии из библиотеки. Продолжить?
ru[2]: Это действие удалит %d фотографий из библиотеки. Продолжить?

en: _Remove
ru: _Удалить

en: Remove Photo From Library
ru: Удалить фотографию из библиотеки

en: Remove Photos From Library
ru: Удалить фотографии из библиотеки

en: 
    
    And %d other. | 
    
    And %d others.
ru[0]: 
    
    И %d другую.
ru[1]: 
    
    И %d другие.
ru[2]: 
    
    И %d других.

en: Tags (separated by commas):
ru: Метки (разделяются запятыми):

note: This function is used to determine whether or not files should be copied or linked when imported. Returns ACCEPT for copy, REJECT for link, and CANCEL for (drum-roll) cancel.
en: Shotwell can copy the photos into your library folder or it can import them without copying.
ru: Shotwell может либо копировать фотографии в папку библиотеки, либо импортировать их без копирования.

en: Co_py Photos
ru: Ко_пировать фотографии

en: _Import in Place
ru: _Импортировать без копирования

en: Import to Library
ru: Импортировать в библиотеку

en: Remove From Library
ru: Удалить из библиотеки

en: Removing Photo From Library | Removing Photos From Library
ru[0]: Удаление фотографии из библиотеки
ru[1]: Удаление фотографий из библиотеки
ru[2]: Удаление фотографий из библиотеки

en: This will remove the photo/video from your Shotwell library. Would you also like to move the file to your desktop trash?
    
    This action cannot be undone. | This will remove %d photos/videos from your Shotwell library. Would you also like to move the files to your desktop trash?
    
    This action cannot be undone.
ru[0]: Это действие удалит %d фотографию/видео из библиотеки Shotwell. Следует ли также переместить этот файл в корзину на рабочем столе?
    
    Это действие нельзя отменить.
ru[1]: Это действие удалит %d фотографии/видео из библиотеки Shotwell. Следует ли также переместить эти файлы в корзину на рабочем столе?
    
    Это действие нельзя отменить.
ru[2]: Это действие удалит %d фотографий/видео из библиотеки Shotwell. Следует ли также переместить эти файлы в корзину на рабочем столе?
    
    Это действие нельзя отменить.

en: This will remove the video from your Shotwell library. Would you also like to move the file to your desktop trash?
    
    This action cannot be undone. | This will remove %d videos from your Shotwell library. Would you also like to move the files to your desktop trash?
    
    This action cannot be undone.
ru[0]: Это действие удалит %d видео из библиотеки Shotwell. Следует ли также переместить этот файл в корзину на рабочем столе?
    
    Это действие нельзя отменить.
ru[1]: Это действие удалит %d видео из библиотеки Shotwell. Следует ли также переместить эти файлы в корзину на рабочем столе?
    
    Это действие нельзя отменить.
ru[2]: Это действие удалит %d видео из библиотеки Shotwell. Следует ли также переместить эти файлы в корзину на рабочем столе?
    
    Это действие нельзя отменить.

en: This will remove the photo from your Shotwell library. Would you also like to move the file to your desktop trash?
    
    This action cannot be undone. | This will remove %d photos from your Shotwell library. Would you also like to move the files to your desktop trash?
    
    This action cannot be undone.
ru[0]: Это действие удалит %d фотографию из библиотеки Shotwell. Следует ли также переместить этот файл в корзину на рабочем столе?
    
    Это действие нельзя отменить.
ru[1]: Это действие удалит %d фотографии из библиотеки Shotwell. Следует ли также переместить эти файлы в корзину на рабочем столе?
    
    Это действие нельзя отменить.
ru[2]: Это действие удалит %d фотографий из библиотеки Shotwell. Следует ли также переместить эти файлы в корзину на рабочем столе?
    
    Это действие нельзя отменить.

en: The photo or video cannot be moved to your desktop trash. Delete this file? | %d photos/videos cannot be moved to your desktop trash. Delete these files?
ru[0]: Не удалось переместить %d фотографию/видео в корзину. Удалить этот файл?
ru[1]: Не удалось переместить %d фотографии/видео в корзину. Удалить эти файлы?
ru[2]: Не удалось переместить %d фотографий/видео в корзину. Удалить эти файлы?

note: Alert the user that the files were not removed.
en: The photo or video cannot be deleted. | %d photos/videos cannot be deleted.
ru[0]: Не удалось удалить %d фотографию/видео.
ru[1]: Не удалось удалить %d фотографии/видео.
ru[2]: Не удалось удалить %d фотографий/видео.

en: Welcome!
ru: Добро пожаловать!

en: Welcome to Shotwell!
ru: Добро пожаловать в Shotwell!

en: To get started, import photos in any of these ways:
ru: Начните работу, импортировав фотографии любым из следующих способов:

en: Choose “Import From Folder” from the File menu
ru: Выберите "Импортировать из папки" в меню Файл

en: Drag and drop photos onto the Shotwell window
ru: Перетащите фотографии в окно Shotwell

en: Connect a camera to your computer and import
ru: Подключите камеру к компьютеру и импортируйте фотографии

en: _Import photos from your %s folder
ru: _Импортировать фотографии из папки %s

en: You can also import photos in any of these ways:
ru: Также можно импортировать фотографии любым из следующих способов:

en: _Don’t show this message again
ru: _Больше не показывать это сообщение

en: Import photos from your %s library
ru: Импортировать фотографии из библиотеки %s

en: Longest edge
ru: Самый длинный край

en: Width
ru: Ширина

en: Height
ru: Высота

en: %s does not exist.
ru: %s не существует.

en: %s is not a file.
ru: %s не является файлом.

en: %s does not support the file format of
    %s.
ru: %s не поддерживает формат файла
    %s.

en: Unable open photo %s. Sorry.
ru: Невозможно открыть фотографию %s.

en: _Save a Copy
ru: Сохранить _копию

en: Lose changes to %s?
ru: Отменить изменения %s?

en: Close _without Saving
ru: Закрыть _без сохранения

en: Error while saving to %s: %s
ru: Ошибка при сохранении в %s: %s

en: Save As
ru: Сохранить как

en: Supported image formats
ru: Поддерживаемые форматы изображений

en: All files
ru: Все файлы

note: verify this is a directory
en: Unable to monitor %s: Not a directory (%s)
ru: Невозможно следить за %s: не является каталогом (%s)

en: Photos cannot be exported to this directory.
ru: Не удалось экспортировать фотографии в этот каталог.

en: Return to current photo dimensions
ru: Вернуться к текущим размерам фото

en: Set the crop for this photo
ru: Обрезать фотографию

en: Pivot the crop rectangle between portrait and landscape orientations
ru: Изменение ориентации прямоугольника обрезки на портретную или альбомную

en: Unconstrained
ru: Незакреплённый

en: Square
ru: Квадрат

en: Screen
ru: Экран

en: -
ru: —

en: SD Video (4 ∶ 3)
ru: Видео SD (4 : 3)

en: HD Video (16 ∶ 9)
ru: Видео HD (16 : 9)

en: Wallet (2 × 3 in.)
ru: Бумажник (2 х 3 дюйма)

en: Notecard (3 × 5 in.)
ru: Записная книжка (3 х 5 дюймов)

en: 4 × 6 in.
ru: 4 x 6 дюймов

en: 5 × 7 in.
ru: 5 x 7 дюймов

en: 8 × 10 in.
ru: 8 x 10 дюймов

en: Letter (8.5 × 11 in.)
ru: Письмо (8.5 x 11 дюймов)

en: 11 × 14 in.
ru: 11 x 14 дюймов

en: Tabloid (11 × 17 in.)
ru: Газета (11 x 17 дюймов)

en: 16 × 20 in.
ru: 16 x 20 дюймов

en: Metric Wallet (9 × 13 cm)
ru: Бумажник (9 х 13 см)

en: Postcard (10 × 15 cm)
ru: Открытка (10 x 15 см)

en: 13 × 18 cm
ru: 13 x 18 см

en: 18 × 24 cm
ru: 18 x 24 см

en: A4 (210 × 297 mm)
ru: A4 (210 x 297 мм)

en: 20 × 30 cm
ru: 20 x 30 см

en: 24 × 40 cm
ru: 24 x 40 см

en: 30 × 40 cm
ru: 30 x 40 см

en: A3 (297 × 420 mm)
ru: A3 (297 x 420 мм)

en: Size:
ru: Размер:

en: Close the red-eye tool
ru: Закрыть инструмент «Удаление эффекта «красных глаз»»

en: Remove any red-eye effects in the selected region
ru: Удалить эффект «красных глаз» на выбранной области

en: _Reset
ru: _Сброс

note: fit both on the top line, emit and move on
en: Exposure:
ru: Выдержка:

en: Contrast:
ru: Контрастность:

en: Saturation:
ru: Насыщенность:

en: Tint:
ru: Оттенок:

en: Temperature:
ru: Цветовая температура:

en: Shadows:
ru: Эффект тени:

note: FIXME: Hack to make the slider the same length as the other. Find out why it is aligned Differently (probably because it only has positive values)
en: Highlights:
ru: Эффект света:

en: Reset Colors
ru: Сбросить цвета

en: Reset all color adjustments to original
ru: Сбросить настройки цвета на исходные

en: Temperature
ru: Цветовая температура

en: Tint
ru: Оттенок

en: Contrast
ru: Контрастность

en: Saturation
ru: Насыщенность

en: Exposure
ru: Выдержка

en: Shadows
ru: Эффект тени

en: Highlights
ru: Эффект света

en: Contrast Expansion
ru: Расширение контрастности

en: Angle:
ru: Угол:

en: No Event
ru: Нет события

en: Events
ru: События

en: Browse through your events
ru: Просмотр событий

en: No events
ru: Нет событий

en: No events found
ru: События не найдены

en: All Events
ru: Все события

en: Undated
ru: Без даты

note: if no name, pretty up the start time
en: Event %s
ru: Событие %s

en: Unable to generate a temporary file for %s: %s
ru: Невозможно создать временный файл для %s: %s

en: Exporting
ru: Экспорт

en: File %s already exists. Replace?
ru: Файл %s уже существует. Заменить?

en: _Skip
ru: _Пропустить

en: Rename
ru: Переименовать

en: _Replace
ru: _Заменить

en: Export file conflict
ru: Конфликт при экспорте файла

en: Detect faces…
ru: Определить лица…

en: Detect faces on this photo
ru: Определить лица на этой фотографии

en: Cancel face detection
ru: Отменить определение лиц

en: Close the Faces tool without saving changes
ru: Закрыть инструмент «Лица» без сохранения изменений

en: Click and drag to tag a face
ru: Щёлкните и перетащите, чтобы установить метку лица

en: Click to edit face “%s”
ru: Щёлкните, чтобы отредактировать метку лица «%s»

en: Stop dragging to add your face and name it.
ru: Остановите перетаскивание в нужном месте, чтобы добавить метку лица и её название.

en: Type a name for this face, then press Enter
ru: Введите название для этой метки лица, затем нажмите клавишу «Ввод»

en: Move or modify the face shape or name and press Enter
ru: Переместите или измените форму метки лица или её название и нажмите клавишу «Ввод»

en: Detecting faces
ru: Определение лиц

en: If you don’t set the name of unknown faces they won’t be saved.
ru: Если не задать имена для незнакомых лиц, они не будет сохранены.

en: Save changes and close the Faces tool
ru: Сохранить изменения и закрыть инструмент «Лица»

en: No changes to save
ru: Нет изменений для сохранения

en: Error trying to spawn face detection program:
ru: Ошибка при запуске программы определения лиц:

en: Folders
ru: Папки

en: Browse the library’s folder structure
ru: Просмотреть структуру папок библиотеки

en: Imports
ru: Импортированные

en: Browse the library’s import history
ru: Просмотреть журнал импорта библиотеки

en: Flagged
ru: Отмеченные

en: Importing…
ru: Импорт…

en: Preparing to import…
ru: Подготовка к импорту…

en: Imported %s
ru: Импортировано %s

en: Last Import
ru: Последнее импортированное

en: Organize and browse your photos
ru: Упорядочение и просмотр фотографий

en: Import From Folder
ru: Импортировать из папки

en: Recurse Into Subfolders
ru: Рекурсивно обойти вложенные папки

en: Emptying Trash…
ru: Очистка корзины…

en: Shotwell is configured to import photos to your home directory.
    We recommend changing this in Edit %s Preferences.
    Do you want to continue importing photos?
ru: Shotwell настроено на импорт фотографий в ваш домашний каталог.
    Рекомендуется изменить это в «Правка %s Параметры».
    Продолжить импорт фотографий?

note: TODO: Specify which directory/file.
en: Photos cannot be imported from this directory.
ru: Не удалось импортировать фотографии из этого каталога.

en: Updating library…
ru: Обновление библиотеки…

en: Preparing to auto-import photos…
ru: Подготовка к автоматическому импорту фотографий…

en: Auto-importing photos…
ru: Автоматический импорт фотографий…

en: Writing metadata to files…
ru: Запись метаданных в файлы…

en: Missing Files
ru: Отсутствующие файлы

en: Deleting…
ru: Удаление…

en: Trash
ru: Корзина

en: Trash is empty
ru: Корзина пуста

en: Deleting Photos
ru: Удаление фотографий

en: Your photo library is not compatible with this version of Shotwell. It appears it was created by Shotwell %s (schema %d). This version is %s (schema %d). Please use the latest version of Shotwell.
ru: Ваша фотобиблиотека не совместима с этой версией Shotwell. Судя по всему, она создана версией Shotwell %s (сборка %d). Текущая версия — %s (сборка %d). Установите последнюю версию Shotwell.

en: Shotwell was unable to upgrade your photo library from version %s (schema %d) to %s (schema %d). For more information please check the Shotwell Wiki at %s
ru: Shotwell не удалось обновить вашу фотобиблиотеку с версии %s (сборка %d) на %s (сборка %d). Дополнительные сведения доступны на вики-сайте Shotwell по адресу %s

en: Your photo library is not compatible with this version of Shotwell. It appears it was created by Shotwell %s (schema %d). This version is %s (schema %d). Please clear your library by deleting %s and re-import your photos.
ru: Ваша фотобиблиотека не совместима с этой версией Shotwell. Судя по всему, она создана версией Shotwell %s (сборка %d). Текущая версия — %s (сборка %d). Очистите библиотеку, удалив %s, и повторно импортируйте свои фото.

en: Unknown error attempting to verify Shotwell’s database: %s
ru: Неизвестная ошибка при попытке проверки базы данных Shotwell: %s

en: Loading Shotwell
ru: Загрузка Shotwell

en: Path to Shotwell’s private data
ru: Путь к базе персональных данных Shotwell

en: DIRECTORY
ru: КАТАЛОГ

en: Do not monitor library directory at runtime for changes
ru: Не отслеживать изменения в каталоге библиотеки во время работы

en: Don’t display startup progress meter
ru: Не отображать индикатор выполнения запуска

en: Show the application’s version
ru: Показывать версию приложения

en: Start the application in fullscreen mode
ru: Запускать приложение в полноэкранном режиме

en: Print the metadata of the image file
ru: Печатать метаданные файла изображения

en: Name for a custom profile
ru: Название пользовательского профиля

en: PROFILE
ru: ПРОФИЛЬ

en: Start with a browser of available profiles
ru: Начать с просмотра доступных профилей

en: If PROFILE given with --profile does not exist, create it
ru: Если ПРОФИЛЬ, заданный с помощью --profile, не существует, создайте его

en: Show available profiles
ru: Показать доступные профили

note: init GTK (valac has already called g_threads_init())
en: [FILE]
ru: [ФАЙЛ]

en: Run “%s --help” to see a full list of available command line options.
ru: Введите «%s --help» для просмотра полного списка параметров командной строки.

en: Choose Shotwell's profile
ru: Выбрать профиль Shotwell

en: Profile %s does not exist. Did you mean to pass --create as well?
ru: Профиль %s не существует. Вы хотите передать параметр --create?

en: Improve this map
ru: Улучшить эту карту

en: Lock or unlock map for geotagging by dragging pictures onto the map
ru: Заблокировать или разблокировать карту для установки геопривязок путём перетаскивания на неё изображений

en: Unable to process monitoring updates: %s
ru: Невозможно обработать результаты наблюдения: %s

en: Adjust the size of the thumbnails
ru: Задать размер миниатюр

en: Shotwell was unable to play the selected video:
    %s
ru: Shotwell не удалось воспроизвести выбранное видео:
    %s

note: previous button
en: Previous photo
ru: Предыдущее фото

note: next button
en: Next photo
ru: Следующее фото

en: Photo source file missing: %s
ru: Исходный файл не найден: %s

[ctx: Dialog Title]
en: Remove From Library
ru: Удалить из библиотеки

[ctx: Dialog Title]
en: Removing Photo From Library
ru: Удаление фотографии из библиотеки

en: Unable to export %s: %s
ru: Невозможно экспортировать %s: %s

en: Low (%d%%)
ru: Низкое (%d%%)

en: Medium (%d%%)
ru: Среднее (%d%%)

en: High (%d%%)
ru: Высокое (%d%%)

en: Maximum (%d%%)
ru: Максимальное (%d%%)

note: TRANSLATORS: "modified" here is part of a file name that was changed with another image tool outside of Shotwell. Note that there are potential issues with UTF-8 characters
en: modified
ru: изменено

note: TRANSLATORS: %s is the name of an online service such as YouTube, Mastodon, ...
en: Manage accounts for %s
ru: Управление учётными записями для %s

en: Authors
ru: Авторы

en: Version
ru: Версия

en: License
ru: Лицензия

en: Website
ru: Веб-сайт

en: LGPL v2.1 or later
ru: LGPL v2.1 или более поздняя

en: Fill the entire page
ru: На всю страницу

en: 2 images per page
ru: 2 изображения на странице

en: 4 images per page
ru: 4 изображения на странице

en: 6 images per page
ru: 6 изображений на странице

en: 8 images per page
ru: 8 изображений на странице

en: 16 images per page
ru: 16 изображений на странице

en: 32 images per page
ru: 32 изображения на странице

en: Image Settings
ru: Настройки изображения

en: Printing…
ru: Печать…

en: Unable to print photo:
    
    %s
ru: Невозможно напечатать фото:
    
    %s

en: Create
ru: Создать

en: Create new Profile
ru: Создать новый профиль

en: Name
ru: Имя

en: Library Folder
ru: Папка библиотеки

en: Choose Library Folder
ru: Выбрать папку библиотеки

en: Data Folder
ru: Папка данных

en: Choose Data Folder
ru: Выбрать папку данных

en: This is the currently active profile
ru: Это текущий активный профиль

en: Remove Profile
ru: Удалить профиль

en: Remove this profile
ru: Удалить этот профиль

en: Remove profile “%s”
ru: Удалить профиль "%s"

en: None of the options will remove any of the images associated with this profile
ru: Ни один из вариантов не удалит ни одно из изображений, связанных с этим профилем

en: Remove profile and files
ru: Удалить профиль и файлы

en: Remove profile only
ru: Удалить только профиль

en: System Profile
ru: Системный профиль

en: Today
ru: Сегодня

en: Yesterday
ru: Вчера

en: Items:
ru: Элементы:

en: %d Event | %d Events
ru[0]: %d событие
ru[1]: %d события
ru[2]: %d событий

en: %d Photo | %d Photos
ru[0]: %d фотография
ru[1]: %d фотографии
ru[2]: %d фотографий

en: %d Video | %d Videos
ru[0]: %d видео
ru[1]: %d видео
ru[2]: %d видео

note: display only one date if start and end are the same
en: Date:
ru: Дата:

note: display only one time if start and end are the same
en: Time:
ru: Время:

note: display time range display date range
en: From:
ru: От:

en: To:
ru: До:

en: Duration:
ru: Продолжительность:

en: %.1f seconds
ru: %.1f секунд

en: Developer:
ru: Обработчик:

note: nothing special to be done for now for Events
en: Location:
ru: Местоположение:

en: File size:
ru: Размер файла:

en: Current Development:
ru: Текущая разработка:

en: Original dimensions:
ru: Исходный размер:

en: Camera make:
ru: Производитель камеры:

en: Camera model:
ru: Модель камеры:

en: Flash:
ru: Вспышка:

en: Focal length:
ru: Фокусное расстояние:

en: Exposure date:
ru: Дата съёмки:

en: Exposure time:
ru: Время съёмки:

en: Exposure bias:
ru: Компенсация экспозиции:

en: GPS latitude:
ru: Широта GPS:

en: GPS longitude:
ru: Долгота GPS:

en: Artist:
ru: Фотограф:

en: Copyright:
ru: Права:

en: Software:
ru: Программное обеспечение:

en: Preparing for upload
ru: Подготовка к отправке

en: Uploading %d of %d
ru: Отправка %d из %d

en: Publishing to %s can’t continue because an error occurred:
ru: Невозможно продолжить публикацию на сервисе %s из-за ошибки:

en: To try publishing to another service, select one from the above menu.
ru: Чтобы выполнить публикацию на другом сервисе, выберите его в расположенном сверху меню.

en: Publish Photos
ru: Публикация фотографий

en: Publish photos _to:
ru: Опубликовать фотографии _на:

en: Publish Videos
ru: Публикация видео

en: Publish videos _to
ru: Опубликовать видео _на

en: Publish Photos and Videos
ru: Публикация фотографий и видео

en: Publish photos and videos _to
ru: Опубликовать фотографии и видео _на

note: There are no enabled publishing services that accept this media type, warn the user.
en: Unable to publish
ru: Невозможно опубликовать

en: Shotwell cannot publish the selected items because you do not have a compatible publishing plugin enabled. To correct this, choose Edit %s Preferences and enable one or more of the publishing plugins on the <b>Plugins</b> tab.
ru: Shotwell не удалось опубликовать выделенные элементы, потому что у вас нет активированных подходящих модулей публикации. Чтобы это исправить, выберите «Правка %s Параметры» и активируйте один или несколько модулей публикации на вкладке <b>Модули</b>.

en: Publishing
ru: Публикация

en: Fetching account information…
ru: Получение информации об учётной записи…

en: Logging in…
ru: Вход…

note: Here, we check whether more than one item is being uploaded, and if so, display an alternate message.
en: The selected video was successfully published. | The selected videos were successfully published.
ru[0]: Выбранное видео было успешно опубликовано.
ru[1]: Выбранные видео были успешно опубликованы.
ru[2]: Выбранные видео были успешно опубликованы.

en: The selected photo was successfully published. | The selected photos were successfully published.
ru[0]: Выбранная фотография была успешно опубликована.
ru[1]: Выбранные фотографии были успешно опубликованы.
ru[2]: Выбранные фотографии были успешно опубликованы.

en: The selected photos/videos were successfully published.
ru: Выбранные фотографии/видео были успешно опубликованы.

en: Rotate Right
ru: Повернуть вправо

en: Rotate Left
ru: Повернуть влево

en: Rotate the photos left
ru: Повернуть изображение влево

en: Flip Horizontally
ru: Отразить по горизонтали

en: Flip Vertically
ru: Отразить по вертикали

en: _Apply
ru: _Применить

en: _Forward
ru: _Далее

en: Leave _Fullscreen
ru: Выйти из _полноэкранного режима

en: _Next
ru: _Следующее

en: _Previous
ru: _Предыдущее

en: _Refresh
ru: _Обновить

en: _Revert
ru: _Вернуть

en: Save _As
ru: Сохранить _как

en: Sort _Ascending
ru: Сортировать по _возрастанию

en: Sort _Descending
ru: Сортировать по _убыванию

en: _Stop
ru: Ос_тановить

en: _Undelete
ru: Восст_ановить

en: _Normal Size
ru: _Исходный размер

en: Best _Fit
ru: В_писать

en: Copy Color Adjustments
ru: Копировать настройки цвета

en: Copy the color adjustments applied to the photo
ru: Скопировать настройки цвета, применённые к фотографии

en: Paste Color Adjustments
ru: Вставить настройки цвета

en: Apply copied color adjustments to the selected photos
ru: Применить скопированные настройки цвета к выбранным фотографиям

en: Crop
ru: Обрезка

en: Crop the photo’s size
ru: Обрезать фотографию

en: Straighten
ru: Выравнивание

en: Straighten the photo
ru: Выровнять изображение

en: Red-eye
ru: Удаление эффекта «красных глаз»

en: Reduce or eliminate any red-eye effects in the photo
ru: Уменьшение или полное устранение эффекта «красных глаз» на фотографиях

en: Adjust
ru: Коррекция

en: Adjust the photo’s color and tone
ru: Настроить цвет или тон фотографии

en: Revert to Original
ru: Вернуться к оригиналу

en: Revert External E_dits
ru: Отменить и_зменения внешнего редактора

en: Revert to the master photo
ru: Вернуться к исходному изображению

en: Set selected image to be the new desktop background
ru: Сделать выбранное изображение фоном рабочего стола

en: Set as _Desktop Slideshow…
ru: Установить _в качестве слайд-шоу рабочего стола…

en: Undo
ru: Отменить

en: Redo
ru: Вернуть

en: Make Key Photo for Event
ru: Сделать ключевой фотографией для события

en: New Event
ru: Новое событие

en: Move Photos
ru: Переместить фотографии

en: Move photos to an event
ru: Переместить фотографии в событие

en: Merge
ru: Объединить

en: Combine events into a single event
ru: Собрать события в одно

en: Set Rating
ru: Поставить оценку фотографии

en: Change the rating of your photo
ru: Изменить оценку фотографии

en: Increase Rating
ru: Повысить оценку

en: Decrease Rating
ru: Понизить оценку

en: Unrated
ru: Без оценки

en: Rate Unrated
ru: Оценить «Без оценки»

en: Setting as unrated
ru: Простановка оценки «Без оценки»

en: Remove any ratings
ru: Удалить все оценки

en: Rejected
ru: Отклонённые

en: Rate Rejected
ru: Оценить «Отклонённые»

en: Setting as rejected
ru: Простановка оценки «Отклонённые»

en: Set rating to rejected
ru: Поставить оценку «Отклонённые»

en: Rejected Only
ru: Только отклонённые

en: Show only rejected photos
ru: Показать только отклонённые фотографии

[ctx: Tooltip]
en: Show all photos, including rejected
ru: Показать все фотографии, включая отклонённые

note: Button tooltip
en: Show all photos
ru: Показать все фотографии

en: Display each photo’s rating
ru: Показывать оценку каждой фотографии

en: Filter Photos
ru: Фильтровать фотографии

en: Limit the number of photos displayed based on a filter
ru: Ограничить с помощью фильтра число показываемых фотографий

en: Duplicate
ru: Дублировать

en: Make a duplicate of the photo
ru: Сделать дубликат фотографии

en: _Print…
ru: _Печать…

en: Pu_blish…
ru: О_публиковать…

[ctx: Button Label]
note: Button label
en: Edit Title
ru: Изменить название

note: Button label
en: Edit Comment
ru: Изменить комментарий

en: Adjust Date and Time
ru: Изменить дату и время

[ctx: Dialog Title]
note: Dialog title
en: Add Tags
ru: Добавить метки

en: _Find…
ru: _Найти…

en: _Flag
ru: _Отметить

en: Un_flag
ru: _Снять отметку

en: Mark faces of people in the photo
ru: Отметить лица людей на фотографии

en: Modify Faces
ru: Изменить метки лиц

en: Delete Face
ru: Удалить метку лица

en: Unable to launch editor: %s
ru: Невозможно запустить редактор: %s

en: Add Tag “%s”
ru: Добавить метку «%s»

note: Used when adding two tags to photo(s)
en: Add Tags “%s” and “%s”
ru: Добавить метки «%s» и «%s»

[ctx: UndoRedo menu entry]
note: Undo/Redo command name (in Edit menu)
en: Add Tags
ru: Добавить метки

en: _Delete Tag “%s”
ru: _Удалить метку «%s»

en: Delete Tag “%s”
ru: Удалить метку «%s»

en: Delete Tag
ru: Удалить метку

en: Re_name Tag “%s”…
ru: П_ереименовать метку «%s»…

en: Rename Tag “%s” to “%s”
ru: Переименовать метку «%s» в «%s»

en: Modify Tags
ru: Изменить метки

en: Tag Photo as “%s” | Tag Photos as “%s”
ru[0]: Добавить к фотографии метку «%s»
ru[1]: Добавить к фотографиям метку «%s»
ru[2]: Добавить к фотографиям метку «%s»

en: Tag the selected photo as “%s” | Tag the selected photos as “%s”
ru[0]: Добавить к выбранной фотографии метку «%s»
ru[1]: Добавить к выбранным фотографиям метку «%s»
ru[2]: Добавить к выбранным фотографиям метку «%s»

en: Remove Tag “%s” From _Photo | Remove Tag “%s” From _Photos
ru[0]: Снять с _фотографии метку «%s»
ru[1]: Снять с _фотографий метку «%s»
ru[2]: Снять с _фотографий метку «%s»

en: Remove Tag “%s” From Photo | Remove Tag “%s” From Photos
ru[0]: Снять с фотографии метку «%s»
ru[1]: Снять с фотографий метку «%s»
ru[2]: Снять с фотографий метку «%s»

en: Unable to rename tag to “%s” because the tag already exists.
ru: Невозможно переименовать метку в «%s», потому что такая метка уже существует.

en: Unable to rename search to “%s” because the search already exists.
ru: Невозможно переименовать поиск в «%s», потому что такой поисковый запрос уже существует.

note: Saved search button
en: Saved Search
ru: Сохранённый поисковый запрос

en: Delete Search
ru: Удалить поисковый запрос

en: Rename Search “%s” to “%s”
ru: Переименовать поисковый запрос «%s» в «%s»

en: Delete Search “%s”
ru: Удалить поисковый запрос «%s»

en: Unable to rename face to “%s” because the face already exists.
ru: Невозможно переименовать метку лица в «%s», потому что такая метка лица уже существует.

en: Remove Face “%s” From _Photo | Remove Face “%s” From _Photos
ru[0]: Снять метку лица «%s» с _фотографии
ru[1]: Снять метку лица «%s» с _фотографий
ru[2]: Снять метку лица «%s» с _фотографий

en: Remove Face “%s” From Photo | Remove Face “%s” From Photos
ru[0]: Снять метку лица «%s» с фотографии
ru[1]: Снять метку лица «%s» с фотографий
ru[2]: Снять метку лица «%s» с фотографий

note: Translators: This means to teach the face to the face recognition system
en: _Train Face “%s” From Photo
ru: _Использовать метку лица «%s» с фотографии для обучения системы распознавания лиц

en: Re_name Face “%s”…
ru: Пе_реименовать метку лица «%s»…

en: Rename Face “%s” to “%s”
ru: Переименовать метку лица «%s» в «%s»

en: _Delete Face “%s”
ru: _Удалить метку лица «%s»

en: Delete Face “%s”
ru: Удалить метку лица «%s»

en: Rate %s
ru: Оценить %s

en: Set rating to %s
ru: Оценить на %s

en: Setting rating to %s
ru: Постановка оценки на %s

en: Display %s
ru: Показать %s

en: Only show photos with a rating of %s
ru: Показывать только фотографии с оценкой %s

en: %s or Better
ru: %s или лучше

en: Display %s or Better
ru: Показывать с оценкой %s или лучшей

en: Only show photos with a rating of %s or better
ru: Показывать только фотографии с оценкой %s или лучшей

en: Open the selected photo’s directory in the file manager
ru: Открыть каталог, в котором находится выбранная фотография, в файловом менеджере

en: Unable to open in file manager: %s
ru: Невозможно открыть в файловом менеджере: %s

en: Select all items
ru: Выбрать все

note: ...precache the timestamp string... / Locale-specific time format for 12-hour time, i.e. 8:31 PM / Precede modifier with a dash ("-") to pad with spaces, otherwise will pad with zeroes / See http://developer.gnome.org/glib/2.32/glib-GDateTime.html#g-date-time-format / Locale-specific time format for
en: %a %b %d, %Y
ru: %a, %e %B %Y

[ctx: MultidayFormat]
note: / Locale-specific starting date format for multi-date strings, / i.e. the "Tue Mar 08" in "Tue Mar 08 - 10, 2006" / See http://developer.gnome.org/glib/2.32/glib-GDateTime.html#g-date-time-format
en: %a %b %d
ru: %a, %b %d

[ctx: MultidayFormat]
note: / Locale-specific ending date format for multi-date strings, / i.e. the "10, 2006" in "Tue Mar 08 - 10, 2006" / See http://developer.gnome.org/glib/2.32/glib-GDateTime.html#g-date-time-format
en: %d, %Y
ru: %e, %Y

[ctx: MultimonthFormat]
note: / Locale-specific calendar date format for multi-month strings, / i.e. the "Tue Mar 08" in "Tue Mar 08 to Mon Apr 06, 2006" / See http://developer.gnome.org/glib/2.32/glib-GDateTime.html#g-date-time-format
en: %a %b %d
ru: %a, %b %d

[ctx: MultimonthFormat]
note: / Locale-specific calendar date format for multi-month strings, / i.e. the "Mon Apr 06, 2006" in "Tue Mar 08 to Mon Apr 06, 2006" / See http://developer.gnome.org/glib/2.32/glib-GDateTime.html#g-date-time-format
en: %a %b %d, %Y
ru: %a, %e %B %Y

en: Slideshow
ru: Слайд-шоу

note: Ordering must correspond with SearchConditionText.Context
en: contains
ru: содержит

note: Ordering must correspond with Context
en: is exactly
ru: точно

en: starts with
ru: начинается с

en: ends with
ru: оканчивается на

en: does not contain
ru: не содержит

en: is not set
ru: не задано

en: is set
ru: задано

note: Ordering must correspond with SearchConditionMediaType.Context
en: is
ru: является

en: is not
ru: не является

note: Ordering must correspond with SearchConditionMediaType.MediaType
en: any photo
ru: любое фото

en: a raw photo
ru: цифровой негатив

en: a video
ru: видео

en: has
ru: имеет

en: has no
ru: не имеет

en: modifications
ru: модификации

en: internal modifications
ru: внутренние модификации

en: external modifications
ru: внешние модификации

note: Ordering must correspond with SearchConditionFlagged.State
en: flagged
ru: отмеченные

en: not flagged
ru: неотмеченные

en: and higher
ru: и выше

en: only
ru: только

en: and lower
ru: и ниже

en: is after
ru: после

en: is before
ru: перед

en: is between
ru: между

en: and
ru: и

en: Any text
ru: Любой текст

en: Title
ru: Название

en: Tag
ru: Метка

en: Comment
ru: Комментарий

en: Event name
ru: Название события

en: File name
ru: Имя файла

en: Face
ru: Метка лица

en: Media type
ru: Тип носителя

en: Flag state
ru: Состояние обозначения

en: Photo state
ru: Состояние фотографии

en: Rating
ru: Оценка

en: Date
ru: Дата

en: Saved Searches
ru: Сохранённые поисковые запросы

en: Organize your saved searches
ru: Упорядочение сохранённых поисковых запросов

en: ★+ Rating
ru: Оценка ★+

en: ★★+ Rating
ru: Оценка ★★+

en: ★★★+ Rating
ru: Оценка ★★★+

en: ★★★★+ Rating
ru: Оценка ★★★★+

en: ★★★★★+ Rating
ru: Оценка ★★★★★+

en: Error loading search bar UI: %s
ru: Ошибка при загрузке интерфейса панели поиска: %s

note: Ticket #3260 - Add a 'close' context menu to the searchbar. Prepare the close menu for use, but don't display it yet; we'll connect it to secondary click later on.
en: Close
ru: Закрыть

note: Type label and toggles
en: Type
ru: Тип

en: Videos
ru: Видео

en: RAW Photos
ru: Изображения RAW

en: Use a saved search to filter items in the current view
ru: Использовать сохранённый поисковый запрос для фильтрации элементов в текущем представлении

note: Set up toolbar add toolbar buttons
en: Back
ru: Назад

en: Go to the previous photo
ru: Перейти к предыдущему фото

en: Pause
ru: Пауза

en: Pause the slideshow
ru: Приостановить слайд-шоу

en: Next
ru: Следующее

en: Go to the next photo
ru: Перейти к следующему фото

en: Change slideshow settings
ru: Изменить настройки слайд-шоу

note: An entire slideshow set might be missing, so check for a loop.
en: All photo source files are missing.
ru: Не найдено ни одного исходного файла.

en: Play
ru: Просмотр

en: Continue the slideshow
ru: Продолжить слайд-шоу

en: Slideshow Transitions
ru: Эффекты перехода

en: (None)
ru: (Ничего)

en: Random
ru: Случайно

en: Tags
ru: Метки

en: Organize and browse your photo’s tags
ru: Упорядочение и просмотр меток фотографий

en: untitled
ru: безымянный

note: multiple videos
en: Export Videos
ru: Экспортировать видео
