shotwell-0.15 - en to hi translation catalogue (858 entries)

en: Event %s
hi: कार्यक्रम %s

en: Cameras
hi: कैमरा

en: Camera
hi: कैमरा

en: Unable to unmount camera.  Try unmounting the camera from the file manager.
hi: कैमरा अनारोहित करने में त्रुटि.  फ़ाइल प्रबंधक से कैमरा को अनारोहित करने में त्रुटि.

en: Hide photos already imported
hi: पहले से आयातित फोटो छिपाएँ

en: Only display photos that have not been imported
hi: केवल उन्हीं फोटो को दिखाएँ जो आयातित नहीं किया गया है

en: Starting import, please wait...
hi: आयात आरंभ कर रहा है, कृपया प्रतीक्षा करें...

en: _Titles
hi: शीर्षक (_T)

en: Display the title of each photo
hi: हर फ़ोटो का शीर्षक दिखाएँ

en: Import _Selected
hi: आयात चयनित (_S)

en: Import the selected photos into your library
hi: अपनी लाइब्रेरी में चुने गए फ़ोटो आयात करें

en: Import _All
hi: सभी आयात करें (_A)

en: Import all the photos into your library
hi: सभी फ़ोटो को अपनी लाइब्रेरी में आयात करें

en: Shotwell needs to unmount the camera from the filesystem in order to access it.  Continue?
hi: शॉटवेल को कैमरा को फ़ाइलतंत्र से अनारोहित करने की जरूरत है ताकि इसकी पहुँच ली जा सके.  जारी रखें?

en: _Unmount
hi: अनारोहित करें (_U)

en: Please unmount the camera.
hi: कृपया कैमरा अनारोहित करें

en: The camera is locked by another application.  Shotwell can only access the camera when it's unlocked.  Please close any other application using the camera and try again.
hi: यह कैमरा किसी दूसरे अनुप्रयोग के द्वारा लॉक किया गया है.  शॉटवेल केवल तभी कैमरा की पहुँच ले सकता है जब यह अनलॉक हो.  कृपया किसी दूसरे अनुप्रयोग को कैमरा के उपयोग से चुनें और फिर कोशिश करें.

en: Please close any other application using the camera.
hi: इस कैमरा के उपयोग से किसी दूसरे अनुप्रयोग को बंद करें.

en: Unable to fetch previews from the camera:
    %s
hi: कैमरा के पूर्वावलोकन लाने की कोशिश करें:
    %s

en: Unmounting...
hi: अनारोहित कर रहा है...

en: Fetching photo information
hi: तस्वीर सूचना ले रहा है

en: Fetching preview for %s
hi: %s के लिए पूर्वावलोकन ला रहा है

en: Unable to lock camera: %s
hi: कैमरा लॉक करने में असमर्थ: %s

en: Delete this photo from camera? | Delete these %d photos from camera?
hi[0]: कैमरा से इस फोटो को मिटाएँ?
hi[1]: कैमरा से %d फोटो को मिटाएँ?

en: Delete this video from camera? | Delete these %d videos from camera?
hi[0]: कैमरा से इस वीडियो को मिटाएँ?
hi[1]: कैमरा से %d वीडियो को मिटाएँ?

en: Delete this photo/video from camera? | Delete these %d photos/videos from camera?
hi[0]: कैमरा से इस फोटो/वीडियो को मिटाएँ?
hi[1]: कैमरा से इस %d फोटो/वीडियो को मिटाएँ?

en: Delete these files from camera? | Delete these %d files from camera?
hi[0]: कैमरा से इस फ़ाइल को मिटाएँ?
hi[1]: कैमरा से %d फ़ाइल को मिटाएँ?

en: _Keep
hi: बनाए रखें (_K)

en: Removing photos/videos from camera
hi: कैमरा से फ़ोटो/वीडियो हटा रहा है

en: Unable to delete %d photo/video from the camera due to errors. | Unable to delete %d photos/videos from the camera due to errors.
hi[0]: त्रुटियों के कारण कैमरा से %d फ़ोटो/वीडियो हटाने में असमर्थ.
hi[1]: त्रुटियों के कारण कैमरा से %d फ़ोटो/वीडियो हटाने में असमर्थ.

en: S_lideshow
hi: स्लाइड शो (_l)

en: Play a slideshow
hi: एक स्लाइड शो चलायें

en: Export Photo/Video
hi: निर्यात फोटो / वीडियो

en: Export Photos/Videos
hi: फ़ोटो/वीडियो निर्यात करें

en: Export Photo
hi: निर्यात फोटो

en: Export Photos
hi: निर्यात तस्वीरें

en: Rotating
hi: घूर्णन

en: Undoing Rotate
hi: घूर्णन पूर्ववत्

en: Flipping Horizontally
hi: आड़ापलटें

en: Undoing Flip Horizontally
hi: आड़ापलटें पूर्ववत्

en: Flipping Vertically
hi: अनुलंब फ़्लिप

en: Undoing Flip Vertically
hi: पूर्ववत् अनुलंब फ़्लिप

en: Any text
hi: कोई पाठ

en: Title
hi: शीर्षक

en: Tag
hi: टैग

en: Event name
hi: कार्यक्रम नाम

en: File name
hi: पूरा नाम

en: Media type
hi: मीडिया प्रकार

en: Flag state
hi: फ्लैग स्थिति

en: Rating
hi: दर

en: Date
hi: तिथि

en: contains
hi: समाहित करता है

en: is exactly
hi: पूरी तरह से

en: starts with
hi: इससे आरंभ होता है

en: ends with
hi: इससे अंत होता है

en: does not contain
hi: नहीं रखता है

en: is not set
hi: सेट नहीं है

en: is
hi: है

en: is not
hi: है नहीं

en: any photo
hi: कोई फ़ोटो

en: a raw photo
hi: कोई असंपादित फ़ोटो

en: a video
hi: वीडियो

en: flagged
hi: फ्लैग किया हुआ

en: not flagged
hi: फ्लैग नहीं किया गया है

en: and higher
hi: और उच्चतर

en: only
hi: केवल

en: and lower
hi: और निचला

en: is after
hi: इसके पश्चात है

en: is before
hi: इसके पहले है

en: is between
hi: बीच में है

en: and
hi: और

en: any
hi: कोई भी

en: all
hi: सभी

en: none
hi: कुछ नहीं

en: Saved Searches
hi: सहेजे खोज

en: Ne_w Saved Search...
hi: नया सहेजा खोज (_w)...

en: Your photo library is not compatible with this version of Shotwell.  It appears it was created by Shotwell %s (schema %d).  This version is %s (schema %d).  Please use the latest version of Shotwell.
hi: आपकी फ़ोटो लाइब्रेरी शॉटवेल के इस संस्करण के साथ संगत नहीं है. ऐसा लगता है कि यह शॉटवेल %s (स्कीमा %d) के द्वारा निर्मित था. यह संस्करण %s (schema %d) है. कृपया शॉटवेल के नवीनतम संस्करण का उपयोग करें.

en: Shotwell was unable to upgrade your photo library from version %s (schema %d) to %s (schema %d).  For more information please check the Shotwell Wiki at %s
hi: शॉटवेल %s संस्करण (स्कीमा %d) से %s (स्कीमा %d) में आपकी फ़ोटो लाइब्रेरी को उन्नत बनाने में असमर्थ था. अधिक जानकारी के लिए %s पर शॉटवेल विकि जाँचें.

en: Your photo library is not compatible with this version of Shotwell.  It appears it was created by Shotwell %s (schema %d).  This version is %s (schema %d).  Please clear your library by deleting %s and re-import your photos.
hi: आपकी फ़ोटो लाइब्रेरी शॉटवेल के इस संस्करण के साथ संगत नहीं है. ऐसा लगता है कि यह शॉटवेल %s (स्कीमा %d) के द्वारा निर्मित था. यह संस्करण %s (स्कीमा %d) है. कृपया अपनी लाइब्रेरी को %s को मिटाकर साफ करें अपनी तस्वीर को फिर से आयात करें.

en: Unknown error attempting to verify Shotwell's database: %s
hi: शॉटवेल डेटाबेस जाँचने के लिए प्रयास करने में अज्ञात त्रुटि: %s

en: Loading Shotwell
hi: शॉटवेल लोड कर रहा है

en: Path to Shotwell's private data
hi: शॉटवेल के निजी आँकड़ा का रास्ता

en: DIRECTORY
hi: निर्देशिका

en: Do not monitor library directory at runtime for changes
hi: परिवर्तन के लिए रनटाइम पर लाइब्रेरी निर्देशिका मॉनिटर करें

en: Don't display startup progress meter
hi: आरंभन प्रगति मीटर को मत दिखाएँ

en: Show the application's version
hi: अनुप्रयोग संस्करण दिखाएँ

en: Run '%s --help' to see a full list of available command line options.
hi: चलाएँ '%s --help' उपलब्ध कमांड लाइन विकल्प की पूरी सूची देखने हेतु.

en: Today
hi: आज

en: Yesterday
hi: कल

en: Title:
hi: शीर्षक:

en: Items:
hi: मद:

en: %d Event | %d Events
hi[0]: %d कार्यक्रम
hi[1]: %d कार्यक्रम

en: %d Photo | %d Photos
hi[0]: %d फ़ोटो
hi[1]: %d फ़ोटो

en: %d Video | %d Videos
hi[0]: %d वीडियो
hi[1]: %d वीडियो

en: Date:
hi: तिथि:

en: Time:
hi: समय:

en: From:
hi: से:

en: To:
hi: तक:

en: Size:
hi: आकार:

en: Duration:
hi: अवधिः

en: %.1f seconds
hi: %.1f सेकेंड

en: Developer:
hi: डेवलपर

en: Exposure:
hi: एक्सपोज़रः

en: Location:
hi: स्थानः

en: File size:
hi: फ़ाइल आकार:

en: Current Development:
hi: मौजूदा विकास:

en: Original dimensions:
hi: मौलिक आयाम:

en: Camera make:
hi: कैमरा निर्माण:

en: Camera model:
hi: कैमरा मॉडल:

en: Flash:
hi: फ्लैश:

en: Focal length:
hi: फोकल लम्बाई:

en: Exposure date:
hi: एक्सपोजर तिथि:

en: Exposure time:
hi: एक्सपोज़र समय:

en: Exposure bias:
hi: एक्सपोज़र बायस:

en: GPS latitude:
hi: जीपीएस अक्षांश:

en: GPS longitude:
hi: जीपीएस देशान्तर:

en: Artist:
hi: कलाकारः

en: Copyright:
hi: कॉपीराइट:

en: Software:
hi: सॉफ्टवेयरः

en: Comment:
hi: टिप्पणीः

en: Extended Information
hi: विस्तारित सूचना

en: This will remove the tag "%s" from one photo.  Continue? | This will remove the tag "%s" from %d photos.  Continue?
hi[0]: यह "%s" को एक फ़ोटो से टैग हटा देगा. जारी रखें?
hi[1]: यह "%s" को %d फ़ोटो से टैग हटा देगा. जारी रखें?

en: _Cancel
hi: _रद्द

en: _Delete
hi: मिटाएँ (_D)

en: This will remove the saved search "%s".  Continue?
hi: यह सहेजे खोज "%s" को हटा देगा. जारी रखें?

en: Switching developers will undo all changes you have made to this photo in Shotwell | Switching developers will undo all changes you have made to these photos in Shotwell
hi[0]: डेवलेपर को बदला जाना इस फोटो में शॉटवेल में किए गए सभी परिवर्तनों को पहले जैसा कर देगा
hi[1]: डेवलेपर को बदला जाना इस फोटो में शॉटवेल में किए गए सभी परिवर्तनों को पहले जैसा कर देगा

en: _Switch Developer
hi: डेवलेपर बदलें (_S)

en: Export Video
hi: निर्यात वीडियो

en: Shotwell couldn't create a file for editing this photo because you do not have permission to write to %s.
hi: शॉटवेल इस फोटो को संपादित करने के लिए फ़ाइल नहीं बना सका क्योंकि आपके पास %s में लिखने की अनुमति नहीं है.

en: Unable to export the following photo due to a file error.
hi: निम्नलिखित फ़ाइल त्रुटि के कारण तस्वीर निर्यात करने में असमर्थ है.

en: 
    
    Would you like to continue exporting?
hi: 
    
    आप निर्यात जारी रखना चाहते चाहेंगे?

en: Con_tinue
hi: जा_री

en: Unmodified
hi: असंशोधित

en: Current
hi: वर्तमान

en: _Format:
hi: प्रा_रूप

en: _Quality:
hi: गुण_वत्ता

en: _Scaling constraint:
hi: अनुमापन बाधा (_S):

en:  _pixels
hi: पिक्सल (_p)

en: Export metadata
hi: मेटाडेटा निर्यात करें

en: Save Details...
hi: विवरण सहेजें...

en: Save Details
hi: विवरण सहेजें

en: (and %d more)
hi: (%d और अधिक)

en: Import Results Report
hi: परिणाम रिपोर्ट आयात करें

en: Attempted to import %d file. | Attempted to import %d files.
hi[0]: %d फ़ाइल आयात करने का प्रयास.
hi[1]: %d फ़ाइलों को आयात करने का प्रयास.

en: Of these, %d file was successfully imported. | Of these, %d files were successfully imported.
hi[0]: इनमें से, %d फ़ाइल सफलतापूर्वक आयात किए गए.
hi[1]: इनमें से, %d फ़ाइलों को सफलतापूर्वक आयात किया गया.

en: Duplicate Photos/Videos Not Imported:
hi: नक़ली तस्वीर/वीडियो का आयात नहीं:

en: duplicates existing media item
hi: मौजूदा मीडिया पर की नक़ल

en: Photos/Videos Not Imported Due to Camera Errors:
hi: कैमरा त्रुटि के कारण तस्वीर/वीडियो आयात नहीं किए गए:

en: error message:
hi: त्रुटि संदेश:

en: Files Not Imported Because They Weren't Recognized as Photos or Videos:
hi: फ़ाइल आयात नहीं किए गए क्योंकि उन्हें तस्वीर या वीडियो के रूप में पहचाना नहीं गया:

en: Photos/Videos Not Imported Because They Weren't in a Format Shotwell Understands:
hi: तस्वीर/वीडियो आयात नहीं किया गया क्योंकि वे उन प्रारूप में नहीं हैं जिन्हें शॉटवेल समझता था:

en: Photos/Videos Not Imported Because Shotwell Couldn't Copy Them into its Library:
hi: तस्वीर/वीडियो आयात नहीं किया गया क्योंकि शॉटवेल उन्हें लाइब्रेरी के रूप में नक़ल किया गया:

en: couldn't copy %s
    	to %s
hi: %s की नक़ल नहीं ली जा सकी
    	to %s

en: Photos/Videos Not Imported for Other Reasons:
hi: अन्य कारणों के लिए तस्वीर/वीडियो आयात नहीं किया गया:

en: 1 duplicate photo was not imported:
     | %d duplicate photos were not imported:
hi[0]: 1 डुप्लिकेट तस्वीर नहीं आयात किया गया:
hi[1]: %d डुप्लिकेट तस्वीर नहीं आयात किया गया:

en: 1 duplicate video was not imported:
     | %d duplicate videos were not imported:
hi[0]: 1 डुप्लिकेट वीडियो आयात नहीं थे:
hi[1]: %d डुप्लिकेट घ वीडियो आयात नहीं थे:

en: 1 duplicate photo/video was not imported:
     | %d duplicate photos/videos were not imported:
hi[0]: 1 तस्वीरें डुप्लिकेट / वीडियो आयात नहीं थे:
hi[1]: %d तस्वीरें डुप्लिकेट / वीडियो आयात नहीं थे:

en: 1 photo failed to import due to a file or hardware error:
     | %d photos failed to import due to a file or hardware error:
hi[0]: 1 तस्वीर के लिए एक फ़ाइल या हार्डवेयर त्रुटि के कारण आयात करने में विफल रहा है:
hi[1]: %d तस्वीर के लिए एक फ़ाइल या हार्डवेयर त्रुटि के कारण आयात करने में विफल रहा है:

en: 1 video failed to import due to a file or hardware error:
     | %d videos failed to import due to a file or hardware error:
hi[0]: 1 वीडियो के लिए एक फ़ाइल या हार्डवेयर त्रुटि के कारण आयात करने में विफल रहा है:
hi[1]: %d वीडियो के लिए एक फ़ाइल या हार्डवेयर त्रुटि के कारण आयात करने में विफल रहा है:

en: 1 photo/video failed to import due to a file or hardware error:
     | %d photos/videos failed to import due to a file or hardware error:
hi[0]: 1 तस्वीर / वीडियो के लिए एक फ़ाइल या हार्डवेयर त्रुटि की वजह से आयात करने में विफल रहा है:
hi[1]: %d तस्वीर / वीडियो के लिए एक फ़ाइल या हार्डवेयर त्रुटि की वजह से आयात करने में विफल रहा है:

en: 1 file failed to import due to a file or hardware error:
     | %d files failed to import due to a file or hardware error:
hi[0]: 1 फ़ाइल आयात किए जाने में विफल रहा किसी फ़ाइल या हार्डवेयर त्रुटि के कारण:
hi[1]: %d फ़ाइल आयात किए जाने में विफल रहा किसी फ़ाइल या हार्डवेयर त्रुटि के कारण:

en: 1 photo failed to import because the photo library folder was not writable:
     | %d photos failed to import because the photo library folder was not writable:
hi[0]: 1 फ़ोटो आयात किए जाने में विफल रहा क्योंकि फ़ोटो लाइब्रेरी फ़ोल्डर लिखने योग्य नहीं था:
hi[1]: %d फ़ोटो आयात किए जाने में विफल रहा क्योंकि फ़ोटो लाइब्रेरी फ़ोल्डर लिखने योग्य नहीं था:

en: 1 video failed to import because the photo library folder was not writable:
     | %d videos failed to import because the photo library folder was not writable:
hi[0]: 1 वीडियो आयात किए जाने में विफल रहा क्योंकि फ़ोटो लाइब्रेरी फ़ोल्डर लिखने योग्य नहीं था:
hi[1]: %d वीडियो आयात किए जाने में विफल रहा क्योंकि फ़ोटो लाइब्रेरी फ़ोल्डर लिखने योग्य नहीं था:

en: 1 photo/video failed to import because the photo library folder was not writable:
     | %d photos/videos failed to import because the photo library folder was not writable:
hi[0]: 1 फोटो/वीडियो आयात किए जाने में विफल रहा क्योंकि फ़ोटो लाइब्रेरी फ़ोल्डर लिखने योग्य नहीं था:
hi[1]: %d फोटो/वीडियो आयात किए जाने में विफल रहा क्योंकि फ़ोटो लाइब्रेरी फ़ोल्डर लिखने योग्य नहीं था:

en: 1 file failed to import because the photo library folder was not writable:
     | %d files failed to import because the photo library folder was not writable:
hi[0]: 1 फ़ाइल आयात किए जाने में विफल रहा क्योंकि फ़ोटो लाइब्रेरी फ़ोल्डर लिखने योग्य नहीं था:
hi[1]: %d फ़ाइल आयात किए जाने में विफल रहा क्योंकि फ़ोटो लाइब्रेरी फ़ोल्डर लिखने योग्य नहीं था:

en: 1 photo failed to import due to a camera error:
     | %d photos failed to import due to a camera error:
hi[0]: 1 तस्वीर एक कैमरा त्रुटि के कारण आयात करने में विफल रहा है:
hi[1]: %d तस्वीर एक कैमरा त्रुटि के कारण आयात करने में विफल रहा है:

en: 1 video failed to import due to a camera error:
     | %d videos failed to import due to a camera error:
hi[0]: 1 वीडियो के लिए एक कैमरा त्रुटि के कारण आयात करने में विफल रहा है:
hi[1]: %d वीडियो के लिए एक कैमरा त्रुटि के कारण आयात करने में विफल रहा है:

en: 1 photo/video failed to import due to a camera error:
     | %d photos/videos failed to import due to a camera error:
hi[0]: 1 तस्वीर / वीडियो के लिए एक कैमरा त्रुटि के कारण आयात करने में विफल रहा है:
hi[1]: %d तस्वीर / वीडियो के लिए एक कैमरा त्रुटि के कारण आयात करने में विफल रहा है:

en: 1 file failed to import due to a camera error:
     | %d files failed to import due to a camera error:
hi[0]: 1 फ़ाइल कैमरा त्रुटि के कारण आयात किए जाने में विफल रहा:
hi[1]: %d फ़ाइल कैमरा त्रुटि के कारण आयात किए जाने में विफल रहा:

en: 1 unsupported photo skipped:
     | %d unsupported photos skipped:
hi[0]: 1 असमर्थित तस्वीरों को छोड़ दिया:
hi[1]: %d असमर्थित तस्वीरों को छोड़ दिया:

en: 1 non-image file skipped.
     | %d non-image files skipped.
hi[0]: 1 गैर-छवि फ़ाइलों को छोड़ दिया.
hi[1]: %d गैर-छवि फ़ाइलों को छोड़ दिया.

en: 1 photo skipped due to user cancel:
     | %d photos skipped due to user cancel:
hi[0]: 1 तस्वीर उपयोगकर्ता रद्द की वजह से छोड़ दिया:
hi[1]: %d तस्वीर उपयोगकर्ता रद्द की वजह से छोड़ दिया:

en: 1 video skipped due to user cancel:
     | %d videos skipped due to user cancel:
hi[0]: 1 वीडियो उपयोगकर्ता रद्द की वजह से छोड़ दिया:
hi[1]: %d वीडियो उपयोगकर्ता रद्द की वजह से छोड़ दिया:

en: 1 photo/video skipped due to user cancel:
     | %d photos/videos skipped due to user cancel:
hi[0]: 1 तस्वीर / वीडियो को रद्द करने के लिए उपयोगकर्ता के कारण छोड़ दिया:
hi[1]: %d तस्वीर / वीडियो को रद्द करने के लिए उपयोगकर्ता के कारण छोड़ दिया:

en: 1 file skipped due to user cancel:
     | %d file skipped due to user cancel:
hi[0]: 1 फ़ाइल उपयोक्ता रद्दीकरण के कारण छोड़ा गया:
hi[1]: %d फ़ाइल उपयोक्ता रद्दीकरण के कारण छोड़ा गया:

en: 1 photo successfully imported.
     | %d photos successfully imported.
hi[0]: 1 तस्वीर सफलतापूर्वक आयात किया.
hi[1]: %d तस्वीर सफलतापूर्वक आयात किया.

en: 1 video successfully imported.
     | %d videos successfully imported.
hi[0]: 1 वीडियो सफलतापूर्वक आयात किया.
hi[1]: %d वीडियो सफलतापूर्वक आयात किया.

en: 1 photo/video successfully imported.
     | %d photos/videos successfully imported.
hi[0]: 1 फ़ोटो/वीडियो सफलतापूर्वक आयात की गयी.
hi[1]: %d फ़ोटो/वीडियो सफलतापूर्वक आयात की गयी.

en: No photos or videos imported.
hi: कोई फ़ोटो या वीडियो नहीं आयातित किया गया.

en: Import Complete
hi: आयात संपन्न

en: %d second | %d seconds
hi[0]: %d सेकेंड
hi[1]: %d सेकेंड

en: %d minute | %d minutes
hi[0]: %d मिनट
hi[1]: %d मिनट

en: %d hour | %d hours
hi[0]: %d घंटा
hi[1]: %d घंटे

en: 1 day
hi: 1 दिन

en: Rename Event
hi: कार्यक्रम बदलें

en: Name:
hi: नाम:

en: Edit Title
hi: शीर्षक संपादित करें

en: _Trash File | _Trash Files
hi[0]: फ़ाइल रद्दी में ले जाएँ (_T)
hi[1]: फ़ाइलों को रद्दी में ले जाएँ (_T)

en: Only _Remove
hi: केवल हटाएँ (_R)

en: Revert External Edit?
hi: बाहरी संपादन वापस लें?

en: Revert External Edits?
hi: बाहरी संपादन वापस लें?

en: This will destroy all changes made to the external file.  Continue? | This will destroy all changes made to %d external files.  Continue?
hi[0]: यह बाहरी फ़ाइल में किए गए सभी परिवर्तनों को नष्ट कर देगा. जारी रखें?
hi[1]: यह %d बाहरी फ़ाइल में किए गए सभी परिवर्तनों को नष्ट कर देगा. जारी रखें?

en: Re_vert External Edit
hi: बाहरी संपादन वापस लें (_v)

en: Re_vert External Edits
hi: बाहरी संपादन वापस लें (_v)

en: This will remove the photo from the library.  Continue? | This will remove %d photos from the library.  Continue?
hi[0]: यह लाइब्रेरी से फ़ोटो हटा देगा. जारी रखें?
hi[1]: यह लाइब्रेरी से %d फ़ोटो हटा देगा. जारी रखें?

en: _Remove
hi: हटाएं (_R)

en: Remove Photo From Library
hi: लाइब्रेरी से फ़ोटो हटाएँ

en: Remove Photos From Library
hi: लाइब्रेरी से फ़ोटो हटाएँ

en: AM
hi: पूर्वाह्न

en: PM
hi: अपराह्न

en: 24 Hr
hi: 24 घंटे

en: _Shift photos/videos by the same amount
hi: समान मात्रा के द्वारा फ़ोटो/वीडियो शिफ्ट करें (_S)

en: Set _all photos/videos to this time
hi: इस समय सभी फ़ोटो/वीडियो सेट करें (_a)

en: _Modify original photo file
hi: मूल फोटो फ़ाइल बदलें (_M)

en: _Modify original photo files
hi: मूल फोटो फ़ाइलें बदलें (_M)

en: _Modify original file
hi: मूल फ़ाइल बदलें (_M)

en: _Modify original files
hi: मूल फ़ाइल बदलें (_M)

en: Original:
hi: असली:

en: Exposure time will be shifted forward by
    %d %s, %d %s, %d %s, and %d %s.
hi: एक्सपोजर समय आगे बढ़ा दिया जाएगा
    %d %s, %d %s, %d %s, और %d %s से.

en: Exposure time will be shifted backward by
    %d %s, %d %s, %d %s, and %d %s.
hi: एक्सपोजर समय पीछे कर दिया जाएगा
    %d %s, %d %s, %d %s, और %d %s से.

en: day | days
hi[0]: दिन
hi[1]: दिन

en: hour | hours
hi[0]: घंटा
hi[1]: घंटे

en: minute | minutes
hi[0]: मिनट
hi[1]: मिनट

en: second | seconds
hi[0]: सेकेंड
hi[1]: सेकेंड

en: 
    
    And %d other. | 
    
    And %d others.
hi[0]: 
    
    और %d अन्य.
hi[1]: 
    
    और %d अन्य.

en: Tags (separated by commas):
hi: टैग (कौमा से अलग):

en: Welcome!
hi: सुस्वागतम्!

en: Welcome to Shotwell!
hi: शॉटवेल में स्वागत है!

en: To get started, import photos in any of these ways:
hi: इससे आरंभ करने के लिए, इनमें से किसी में फ़ोटो आयातित करें:

en: Choose <span weight="bold">File %s Import From Folder</span>
hi: <span weight="bold">फ़ाइल %s को फ़ोल्डर से आयात करें</span> चुनें

en: Drag and drop photos onto the Shotwell window
hi: शॉटवेल विंडो पर फ़ोटो खीचें और छोड़ें

en: Connect a camera to your computer and import
hi: अपने कंप्यूटर में कैमरा कनेक्ट करें और आयातित करें

en: _Import photos from your %s folder
hi: आपके %s फ़ोल्डर से फ़ोटो आयातित करें (_I)

en: You can also import photos in any of these ways:
hi: आप इनमें से किसी तरीके में फ़ोटो आयातित कर सकते हैं:

en: _Don't show this message again
hi: इस संदेश को फिर मत दिखाएँ (_D)

en: Import photos from your %s library
hi: आपकी %s लाइब्रेरी से फ़ोटो आयात करें

en: (Help)
hi: (मदद)

en: Custom
hi: मनपसंद

en: Invalid pattern
hi: अमान्य नमूना

en: Shotwell can copy the photos into your library folder or it can import them without copying.
hi: शॉटवेल आपके लाइब्रेरी फ़ोल्डर में फोटो की नक़ल ले सकता है या यह बिना आपको नक़ल किए आयात कर सकता है.

en: Co_py Photos
hi: फ़ोटो की नक़ल लें (_p)

en: _Import in Place
hi: यथास्थान आयात करें (_I)

en: Import to Library
hi: लाइब्रेरी में आयात करें

en: Remove From Library
hi: लाइब्रेरी से हटाएँ

en: Removing Photo From Library
hi: लाइब्रेरी से फ़ोटो हटाएँ

en: Removing Photos From Library
hi: लाइब्रेरी से फ़ोटो हटा रहा है

en: This will remove the photo/video from your Shotwell library.  Would you also like to move the file to your desktop trash?
    
    This action cannot be undone. | This will remove %d photos/videos from your Shotwell library.  Would you also like to move the files to your desktop trash?
    
    This action cannot be undone.
hi[0]: यह आपकी शॉटवेल लाइब्रेरी से फ़ोटो/वीडियो को हटा देगा.  क्या आप फ़ाइल को डेस्कटॉप रद्दी में खिसकाना चाहते हैं?
    
    इस क्रिया को वापस नहीं लिया जा सकता है.
hi[1]: यह आपकी शॉटवेल लाइब्रेरी से %d फ़ोटो/वीडियो को हटा देगा.  क्या आप फ़ाइल को डेस्कटॉप रद्दी में खिसकाना चाहते हैं?
    
    इस क्रिया को वापस नहीं लिया जा सकता है.

en: This will remove the video from your Shotwell library.  Would you also like to move the file to your desktop trash?
    
    This action cannot be undone. | This will remove %d videos from your Shotwell library.  Would you also like to move the files to your desktop trash?
    
    This action cannot be undone.
hi[0]: यह आपकी शॉटवेल लाइब्रेरी से वीडियो को हटा देगा.  क्या आप फ़ाइल को डेस्कटॉप रद्दी में खिसकाना चाहते हैं?
    
    इस क्रिया को वापस नहीं लिया जा सकता है.
hi[1]: यह आपकी शॉटवेल लाइब्रेरी से %d वीडियो को हटा देगा.  क्या आप फ़ाइल को डेस्कटॉप रद्दी में खिसकाना चाहते हैं?
    
    इस क्रिया को वापस नहीं लिया जा सकता है.

en: This will remove the photo from your Shotwell library.  Would you also like to move the file to your desktop trash?
    
    This action cannot be undone. | This will remove %d photos from your Shotwell library.  Would you also like to move the files to your desktop trash?
    
    This action cannot be undone.
hi[0]: यह आपकी शॉटवेल लाइब्रेरी से फोटो को हटा देगा.  क्या आप फ़ाइल को डेस्कटॉप रद्दी में खिसकाना चाहते हैं?
    
    इस क्रिया को वापस नहीं लिया जा सकता है.
hi[1]: यह आपकी शॉटवेल लाइब्रेरी से %d फोटो को हटा देगा.  क्या आप फ़ाइल को डेस्कटॉप रद्दी में खिसकाना चाहते हैं?
    
    इस क्रिया को वापस नहीं लिया जा सकता है.

en: The photo or video cannot be moved to your desktop trash.  Delete this file? | %d photos/videos cannot be moved to your desktop trash.  Delete these files?
hi[0]: फोटो या वीडियो को डेस्कटॉप रद्दी में नहीं भेजा जा सकता है.  इस फ़ाइल को मिटाएँ?
hi[1]: %d फोटो या वीडियो को डेस्कटॉप रद्दी में नहीं भेजा जा सकता है.  इन फ़ाइल को मिटाएँ?

en: The photo or video cannot be deleted. | %d photos/videos cannot be deleted.
hi[0]: फोटो या वीडियो मिटायी नहीं जा सकती है.
hi[1]: %d फोटो या वीडियो मिटायी नहीं जा सकती है.

en: Folders
hi: फ़ोल्डर

en: Tags
hi: टैग्स

en: Success
hi: सफलता

en: File error
hi: फ़ाइल त्रुटि

en: Unable to decode file
hi: फ़ाइल डिकोड करने में असमर्थ

en: Database error
hi: डेटाबेस त्रुटि

en: User aborted import
hi: उपयोक्ता छोड़ा आयात

en: Not a file
hi: एक फ़ाइल नहीं

en: File already exists in database
hi: फ़ाइल डेटाबेस में पहले से मौजूद

en: Unsupported file format
hi: असमर्थित फ़ाइल प्रारूप

en: Not an image file
hi: कोई छवि फ़ाइल नहीं

en: Disk failure
hi: डिस्क विफलता

en: Disk full
hi: डिस्क पूर्ण

en: Camera error
hi: कैमरा त्रुटि

en: File write error
hi: फ़ाइल लेखन त्रुटि

en: Imported failed (%d)
hi: आयातित विफल (%d)

en: modified
hi: परिवर्धित

en: Previous photo
hi: पिछला फ़ोटो

en: Next photo
hi: अगली तस्वीर

en: Photo source file missing: %s
hi: फ़ोटो स्रोत फ़ाइल अनुपस्थित: %s

en: _View
hi: देखें (_V)

en: T_ools
hi: उपकरण (_o)

en: _Previous Photo
hi: पिछला फ़ोटो (_P)

en: Previous Photo
hi: पिछला फ़ोटो

en: _Next Photo
hi: अगला फ़ोटो (_N)

en: Next Photo
hi: अगला फ़ोटो

en: Zoom _In
hi: बड़ा करें (_I)

en: Increase the magnification of the photo
hi: फ़ोटो का आवर्द्धन बढ़ाएँ

en: Zoom _Out
hi: छोटा करें (_O)

en: Decrease the magnification of the photo
hi: फ़ोटो का आवर्द्धन घटाएँ

en: Fit to _Page
hi: पृष्ठ में बैठाएँ (_P)

en: Zoom the photo to fit on the screen
hi: स्क्रीन पर बैठाने के लिए तस्वीर को बड़ा-छोटा करें

en: Zoom _100%
hi: बड़ा-छोटा करें _100%

en: Zoom the photo to 100% magnification
hi: फ़ोटो को 100% आवर्द्धन के लिए बड़ा-छोटा करें

en: Zoom _200%
hi: बड़ा-छोटा करें _200%

en: Zoom the photo to 200% magnification
hi: फ़ोटो को 200% आवर्द्धन के लिए बड़ा-छोटा करें

en: _Developer
hi: डेवलेपर (_D)

en: Unable to export %s: %s
hi: %s को निर्यात करने में असमर्थ: %s

en: %s Database
hi: %s डाटाबेस

en: Importing from %s can't continue because an error occurred:
hi: %s से आयात जारी नहीं रह सकता है क्योंकि एक त्रुटि आयी:

en: To try importing from another service, select one from the above menu.
hi: दूसरी सेवाओं से आयात करने की कोशिश करने के लिए,ऊपर के मेन्यू से किसी एक को चुनें.

en: Data Imports
hi: डेटा आयात

en: You do not have any data imports plugins enabled.
    
    In order to use the Import From Application functionality, you need to have at least one data imports plugin enabled. Plugins can be enabled in the Preferences dialog.
hi: आपके पास कोई डाटा आयात प्लगइन सक्रिय नहीं है.
    
    अनुप्रयोग कार्यशीलता से आयात के उपयोग के क्रम में, आपके पास कम से कम एक डाटा आयात प्लगइन सक्रिय होना चाहिए. प्लगइन को वरीयताएँ संवाद में सक्रिय की जा सकती हैं.

en: Database file:
hi: डेटाबेस फ़ाइल:

en: _Import
hi: आयात करें (_I)

en: Import From Application
hi: अनुप्रयोग से आयात करें

en: Import media _from:
hi: मीडिया इससे आयात करें (_f):

en: _Close
hi: बंद करें (_C)

en: Settings
hi: सेटिंग

en: Slideshow
hi: स्लाइड-शो

en: Back
hi: पीछे

en: Go to the previous photo
hi: पिछले फोटो पर जाएँ

en: Pause
hi: ठहरें

en: Pause the slideshow
hi: स्लाइडशो ठहराएँ

en: Next
hi: अगला

en: Go to the next photo
hi: अगले फ़ोटो पर जाएँ

en: Change slideshow settings
hi: स्लाइडशो सेटिंग सेटिंग्स

en: All photo source files are missing.
hi: सभी फ़ोटो स्रोत फ़ाइल अनुपस्थित हैं.

en: Play
hi: बजाएँ

en: Continue the slideshow
hi: स्लाइडशो जारी रखें

en: Reverting
hi: वापस

en: Undoing Revert
hi: पूर्ववत् वापस

en: Enhancing
hi: बढ़ाना

en: Undoing Enhance
hi: पूर्ववत् बढ़ाना

en: Creating New Event
hi: नई घटना बनाना

en: Removing Event
hi: घटना हटाना

en: Moving Photos to New Event
hi: नई घटना के लिए स्थानांतरण तस्वीरें

en: Setting Photos to Previous Event
hi: पिछले इवेंट के लिए स्थापना तस्वीरें

en: Merging
hi: विलय

en: Unmerging
hi: विलय पूर्ववत

en: Duplicating photos
hi: प्रतिलिपि तस्वीरें

en: Removing duplicated photos
hi: प्रतिलिपि तस्वीरों को हटाने

en: Unable to duplicate one photo due to a file error | Unable to duplicate %d photos due to file errors
hi[0]: फ़ाइल त्रुटियों की वजह से तस्वीरें नकल करने में असमर्थ
hi[1]: %d फ़ाइल त्रुटियों की वजह से तस्वीरें नकल करने में असमर्थ

en: Restoring previous rating
hi: पिछले दर्ज़ा बहाल

en: Increasing ratings
hi: दर्ज़ा बढ़ाएँ

en: Decreasing ratings
hi: दर्ज़ा घटाना

en: Setting RAW developer
hi: RAW डेवलेपर सेट कर रहा है

en: Restoring previous RAW developer
hi: पिछला RAW डेवलेपर पुनर्बहाल कर रहा है

en: Set Developer
hi: डेवलपर सेट करें

en: Original photo could not be adjusted.
hi: मूल फोटो समायोजित नहीं किया जा सकता है.

en: Adjusting Date and Time
hi: दिनांक और समय समायोजित करना

en: Undoing Date and Time Adjustment
hi: पूर्ववत् तिथि और समायोजन समय

en: One original photo could not be adjusted. | The following original photos could not be adjusted.
hi[0]: निम्नलिखित मूल फ़ोटो समायोजित नहीं किया जा सका.
hi[1]: निम्नलिखित मूल फ़ोटो समायोजित नहीं किया जा सका.

en: Time Adjustment Error
hi: समय समायोजन त्रुटि

en: Time adjustments could not be undone on the following photo file. | Time adjustments could not be undone on the following photo files.
hi[0]: समय समायोजन निम्नलिखित फोटो फाइल पर उसे बदला नहीं जा सकता है.
hi[1]: समय समायोजन निम्नलिखित फोटो फाइल पर उसे बदला नहीं जा सकता है.

en: Create Tag
hi: टैग बनाएँ

en: Move Tag "%s"
hi: "%s" टैग खिसकाएँ

en: Move Photos to Trash
hi: तस्वीरें कचरा में ले जाएँ

en: Restore Photos from Trash
hi: कचरा से पुनर्स्थापित तस्वीरें

en: Move the photos to the Shotwell trash
hi: तस्वीरें Shotwell कचरा ले जाएँ

en: Restore the photos back to the Shotwell library
hi: तस्वीरें Shotwell पुस्तकालय वापस पुनर्स्थापित

en: Moving Photos to Trash
hi: तस्वीरें कचरा को स्थानांतरित

en: Restoring Photos From Trash
hi: कचरा से बहाल तस्वीरें

en: Flag selected photos
hi: चिह्नित चयनित फ़ोटो

en: Unflag selected photos
hi: अचिह्नित चयनित फ़ोटो

en: Flag
hi: चिह्नित

en: Unflag
hi: अचिह्नित

en: RAW
hi: रॉ

en: Shotwell
hi: शॉटवेल

en: BMP
hi: बीएमपी

en: JPEG
hi: जेपीईजी

en: Low (%d%%)
hi: कम (%d%%)

en: Medium (%d%%)
hi: मध्यम (%d%%)

en: High (%d%%)
hi: उच्च (%d%%)

en: Maximum (%d%%)
hi: अधिकतम (%d%%)

en: TIFF
hi: टीआईएफ़एफ़

en: No photos/videos
hi: कोई फ़ोटो/वीडियो नहीं

en: No photos/videos found
hi: कोई फ़ोटो/वीडियो नहीं मिला

en: Photos cannot be exported to this directory.
hi: इस निर्देशिका में फ़ोटो निर्यात नहीं किया जा सकता है.

en: Unable to process monitoring updates: %s
hi: मॉनिटरिंग अद्यतन की प्रक्रिया में असमर्थ: %s

en: Fill the entire page
hi: पूरा पृष्ठ भरें

en: 2 images per page
hi: 2 छवि प्रति पृष्ठ:

en: 4 images per page
hi: 4 छवि प्रति पृष्ठ:

en: 6 images per page
hi: 6 छवि प्रति पृष्ठ:

en: 8 images per page
hi: 8 छवि प्रति पृष्ठ:

en: 16 images per page
hi: 16 छवि प्रति पृष्ठ:

en: 32 images per page
hi: 32 छवि प्रति पृष्ठ:

en: in.
hi: इंच

en: cm
hi: सेमी

en: Wallet (2 x 3 in.)
hi: वालेट (2 x 3 in.)

en: Notecard (3 x 5 in.)
hi: नोटकार्ड (3 x 5 in.)

en: 4 x 6 in.
hi: 4 x 6 इंच

en: 5 x 7 in.
hi: 5 x 7 इंच

en: 8 x 10 in.
hi: 8 x 10 इंच

en: 11 x 14 in.
hi: 11 x 14 इंच

en: 16 x 20 in.
hi: 16 x 20 इंच

en: Metric Wallet (9 x 13 cm)
hi: मेट्रिक वालेट (9 x 13 सेमी)

en: Postcard (10 x 15 cm)
hi: पोस्टकार्ड (10 x 15 सेमी)

en: 13 x 18 cm
hi: 13 x 18 सेमी

en: 18 x 24 cm
hi: 18 x 24 सेमी

en: 20 x 30 cm
hi: 20 x 30 सेमी

en: 24 x 40 cm
hi: 24 x 40 सेमी

en: 30 x 40 cm
hi: 30 x 40 सेमी

en: Image Settings
hi: छवि सेटिंग

en: Printing...
hi: छपाई हो रही है...

en: Unable to print photo:
    
    %s
hi: फ़ोटो छपाने में असमर्थ:
    
    %s

en: Unable to open/create photo database %s: error code %d
hi: खोलने में असमर्थ/ फोटो डेटाबेस%s बनाने में असमर्थ:त्रुटि कोड%d

en: Unable to write to photo database file:
     %s
hi: फ़ोटो डेटाबेस फ़ाइल में लिखने में असमर्थ:
     %s

en: Error accessing database file:
     %s
    
    Error was: 
    %s
hi: डेटाबेस फ़ाइल की पहुँच में त्रुटि:
     %s
    
    त्रुटि थी: 
    %s

en: Export Videos
hi: वीडियो निर्यात करें

en: Unable to launch Nautilus Send-To: %s
hi: नॉटिलस लांच करने में असमर्थ: %s

en: Send To
hi: इन्हें भेजें

en: Unable to export background to %s: %s
hi: %s से पृष्ठभूमि निर्यात करने में असमर्थ: %s

en: Unable to prepare desktop slideshow: %s
hi: डेस्कटॉप स्लाइड शो को तैयार करने में असमर्थ: %s

en: Flagged
hi: फ्लैग किया हुआ

en: Trash
hi: रद्दी

en: Trash is empty
hi: रद्दी खाली है

en: Delete
hi: मिटाएँ

en: Deleting Photos
hi: फ़ोटो मिटा रहा है

en: Missing Files
hi: अनुपस्थित फ़ाइल

en: Deleting...
hi: मिटा रहा है...

en: Last Import
hi: आखिरी बार आयात

en: _Import From Folder...
hi: फ़ोल्डर से आयात करें (_I)...

en: Import photos from disk to library
hi: डिस्क से लाइब्रेरी में फ़ोटो आयात करें

en: Import From _Application...
hi: अनुप्रयोग से आयात करें (_A)...

en: Sort _Events
hi: कार्यक्रम छाँटें (_E)

en: Empty T_rash
hi: रद्दी खाली करें (_r)

en: Delete all photos in the trash
hi: रद्दी के सारे फ़ोटो मिटाएँ

en: View Eve_nt for Photo
hi: फ़ोटो के लिए कार्यक्रम देखें (_n)

en: _Find
hi: ढूँढें (_F)

en: Find photos and videos by search criteria
hi: खोज मापदंड के द्वारा फ़ोटो और वीडियो ढूँढ़ें

en: _File
hi: फ़ाइल (_F)

en: _Edit
hi: संपादन (_E)

en: _Photo
hi: फोटो (_P)

en: _Photos
hi: तस्वीर (_P)

en: Even_ts
hi: घट_नाओं

en: Ta_gs
hi: टै_ग

en: _Help
hi: मदद (_H)

en: _Basic Information
hi: मूल जानकारी (_B)

en: Display basic information for the selection
hi: चयन के लिए मूल सूचना दिखाएँ

en: E_xtended Information
hi: विस्तारित सूचना (_x)

en: Display extended information for the selection
hi: चयन के लिए विस्तारित सूचना दिखाएँ

en: _Search Bar
hi: खोज पट्टी (_S)

en: Display the search bar
hi: खोज पट्टी दिखाएँ

en: S_idebar
hi: बाजू पट्टी (_i)

en: Display the sidebar
hi: बाजूपट्टी प्रदर्शित कीजिए

en: _Ascending
hi: आरोही क्रम में (_A)

en: Sort photos in an ascending order
hi: फ़ोटो बढ़ते क्रम में छांटें

en: D_escending
hi: अवरोही (_e)

en: Sort photos in a descending order
hi: फ़ोटो घटते क्रम में छांटें

en: Import From Folder
hi: फ़ोल्डर से आयात करें

en: Empty Trash
hi: रद्दी खाली करें

en: Emptying Trash...
hi: रद्दी खाली कर रहा है...

en: Shotwell is configured to import photos to your home directory.
hi: शॉटवेल आपकी घर निर्देशिका में फ़ोटो आयात करने के लिए विन्यस्त किया जा रहा है.

en: Library Location
hi: लाइब्रेरी स्थान

en: Photos cannot be imported from this directory.
hi: इस निर्देशिका से फ़ोटो आयातित नहीं की जा सकती है.

en: Updating library...
hi: लाइब्रेरी अद्यतन कर रहा है...

en: Preparing to auto-import photos...
hi: फ़ोटो स्वतः आयातित करने में असमर्थ...

en: Auto-importing photos...
hi: फ़ोटो स्वतः आयातित कर रहा है...

en: Writing metadata to files...
hi: फ़ाइल में मेटाडेटा लिख रहा है...

en: Library
hi: लाइब्रेरी

en: Importing...
hi: आयात कर रहा है...

en: _Stop Import
hi: आयात रोकें (_S)

en: Stop importing photos
hi: फ़ोटो आयातित कर रहा है

en: Preparing to import...
hi: आयात करने की तैयारी कर रहा है...

en: Imported %s
hi: आयातित %s

en: _Save
hi: सहेजें (_S)

en: Save photo
hi: फ़ोटो सहेजें

en: Save _As...
hi: ऐसे सहेजें... (_A)

en: Save photo with a different name
hi: अलग नाम के साथ फ़ोटो सहेजें

en: Print the photo to a printer connected to your computer
hi: आपके कंप्यूटर में कनेक्टेड मुद्रक में तस्वीर छापें

en: %s does not exist.
hi: %s मौजूद नहीं है.

en: %s is not a file.
hi: %s एक फ़ाइल नहीं है.

en: %s does not support the file format of
    %s.
hi: %s इसके प्रारूप का समर्थन नहीं करता है
    %s.

en: _Save a Copy
hi: एक नक़ल सहेजें...(_S)

en: Lose changes to %s?
hi: %s में किए गए परिवर्तन को खो दिया?

en: Close _without Saving
hi: बिना सहेजे बंद करें (_w)

en: Error while saving to %s: %s
hi: %s में सहेजने में त्रुटि: %s

en: Save As
hi: ऐसे सहेजें

en: Unable to monitor %s: Not a directory (%s)
hi: %s को मॉनिटर करने में असमर्थ : निर्देशिका (%s) नहीं

en: Photo Manager
hi: फ़ोटो प्रबंधक

en: Photo Viewer
hi: फ़ोटो प्रदर्शक

en: Copyright 2009-2013 Yorba Foundation
hi: कॉपीराइट 2009-2013 योरूबा फाउंडेशन

en: Rotate _Right
hi: घुमाएँ दाहिना (_R)

en: Rotate
hi: घुमाएँ

en: Rotate Right
hi: घुमाएँ दाहिना

en: Rotate the photos right (press Ctrl to rotate left)
hi: फोटो को दाहिनी ओर घुमाएँ (Ctrl को बायीं ओर घुमाने के लिए दबाएँ)

en: Rotate _Left
hi: घुमाएँ बायाँ (_L)

en: Rotate Left
hi: बायाँ घुमाएँ

en: Rotate the photos left
hi: फोटो को बाएँ घुमाएँ

en: Flip Hori_zontally
hi: लंबवत पलटें (_z)

en: Flip Horizontally
hi: क्षैतिज प्रकार से पलटें

en: Flip Verti_cally
hi: लंबवत पलटें (_c)

en: Flip Vertically
hi: लंबवत पलटें

en: _Enhance
hi: संवर्द्धित करें (_E)

en: Enhance
hi: बढ़ाएँ

en: Automatically improve the photo's appearance
hi: फोटो के प्रकटन को स्वतः सुधारें

en: _Crop
hi: काटें (_C)

en: Crop
hi: काटें

en: Crop the photo's size
hi: फोटो के आकार काटें

en: _Straighten
hi: सीधा करें (_S)

en: Straighten
hi: सीधा करें

en: Straighten the photo
hi: फोटो सीधा करें

en: _Red-eye
hi: लाल-आँख (_R)

en: Red-eye
hi: लाल-आँख

en: Reduce or eliminate any red-eye effects in the photo
hi: फोटो में लाल आँख प्रभाव को घटाएँ या खत्म करें

en: _Adjust
hi: समायोजित करें (_A)

en: Adjust
hi: समायोजन

en: Adjust the photo's color and tone
hi: फोटो के रंग और टोन को समायोजित करें

en: Re_vert to Original
hi: मौलिक में लौटें (_v)

en: Revert to Original
hi: मौलिक में लौटें

en: Revert External E_dits
hi: बाहरी संपादन वापस लें (_d)

en: Revert to the master photo
hi: प्रधान फोटो में वापस जाएँ

en: Set as _Desktop Background
hi: बतौर डेस्कटॉप पृष्ठभूमि सेट करें (_D)

en: Set selected image to be the new desktop background
hi: चुनी गई छवि को नयी डेस्कटॉप पृष्ठभूमि बनाएँ

en: Set as _Desktop Slideshow...
hi: बतौर डेस्कटॉप स्लाइडशो सेट करें (_D)...

en: _Undo
hi: पहले जैसा (_U)

en: Undo
hi: पहले जैसा

en: _Redo
hi: फिर करें (_R)

en: Redo
hi: फिर करें

en: Re_name Event...
hi: कार्यक्रम का नाम बदलें (_n)...

en: Make _Key Photo for Event
hi: कार्यक्रम के लिए कुँजी फोटो बनाएँ (_K)

en: Make Key Photo for Event
hi: कार्यक्रम के लिए कुँजी फोटो बनाएँ

en: _New Event
hi: नया कार्यक्रम (_N)

en: New Event
hi: नयी घटना

en: Move Photos
hi: फोटो खिसकाएँ

en: Move photos to an event
hi: किसी कार्यक्रम में फोटो खिसकाएँ

en: _Merge Events
hi: कार्यक्रम मिलान करें (_M)

en: Merge
hi: मिलाएँ

en: Combine events into a single event
hi: किसी एक कार्यक्रम में कार्यक्रमों को इकट्ठा करें

en: _Set Rating
hi: रेटिंग सेट करें (_S)

en: Set Rating
hi: रेटिंग सेट करें

en: Change the rating of your photo
hi: अपनी तस्वीर की रेटिंग बदलें

en: _Increase
hi: बढ़ाएँ (_I)

en: Increase Rating
hi: रेटिंग बढ़ाएँ

en: _Decrease
hi: घटाएँ (_D)

en: Decrease Rating
hi: रेटिंग घटाएँ

en: _Unrated
hi: बिना रेटिंग किया (_U)

en: Unrated
hi: बिना रेटिंग किया

en: Rate Unrated
hi: रेट बिना रेट किया

en: Setting as unrated
hi: बिना रेटिंग किया सेट कर रहा है

en: Remove any ratings
hi: किसी रेटिंग को हटाएँ

en: _Rejected
hi: अस्वीकृत (_r)

en: Rejected
hi: अस्वीकृत

en: Rate Rejected
hi: रेट अस्वीकृत

en: Setting as rejected
hi: बतौर अस्वीकृत सेटिंग

en: Set rating to rejected
hi: रेटिंग को अस्वीकृत में सेट करें

en: Rejected _Only
hi: केवल अस्वीकृत (_O)

en: Rejected Only
hi: केवल अस्वीकृत

en: Show only rejected photos
hi: केवल अस्वीकृत फोटो दिखाएँ

en: All + _Rejected
hi: सभी + अस्वीकृत (_R)

en: Show all photos, including rejected
hi: अस्वीकृत सहित सभी फोटो दिखाएँ

en: _All Photos
hi: सभी फोटो (_A)

en: Show all photos
hi: सभी फोटो दिखाएँ

en: _Ratings
hi: रेटिंग (_R)

en: Display each photo's rating
hi: हर फोटो की रेटिंग दिखाएँ

en: _Filter Photos
hi: फोटो फ़िल्टर करें (_F)

en: Filter Photos
hi: फोटो फ़िल्टर करें

en: Limit the number of photos displayed based on a filter
hi: फिल्टर पर आधारित फोटो की संख्या को परिसीमित करें

en: _Duplicate
hi: नकली (_D)

en: Duplicate
hi: नकली

en: Make a duplicate of the photo
hi: किसी फोटो का डुप्लीकेट बनाएँ

en: _Export...
hi: निर्यात करें (_E)...

en: _Print...
hi: छापें... (_P)

en: Pu_blish...
hi: प्रकाशित करें (_b)...

en: Publish
hi: प्रकाशित करें

en: Publish to various websites
hi: विविध वेबसाइटों पर प्रकाशित करें

en: Edit _Title...
hi: शीर्षक संपादित करें (_T)...

en: Edit _Comment...
hi: टिप्पणी संपादित करें (_C)...

en: Edit Comment
hi: टिप्पणी संपादित करें

en: _Adjust Date and Time...
hi: तिथि व समय समाायोजित करें (_A)...

en: Adjust Date and Time
hi: तिथि व समय समाायोजित करें

en: Add _Tags...
hi: टैग जोड़ें (_T)...

en: _Add Tags...
hi: टैग जोड़ें (_A)...

en: Add Tags
hi: टैग जोड़ें

en: _Preferences
hi: वरीयताएँ (_P)

en: Open With E_xternal Editor
hi: बाहरी संपादक के साथ खोलें (_x)

en: Open With RA_W Editor
hi: कच्चे संपादक के साथ खोलें (_W)

en: Send _To...
hi: यहाँ भेजें (_T)...

en: Send T_o...
hi: इसमें भेजें (_o)...

en: _Find...
hi: ढूँढें (_F)...

en: Find
hi: ढूँढ़ें

en: Find an image by typing text that appears in its name or tags
hi: किसी छवि को ढूँढ़े पाठ टाइप करके जो इसके नाम या टैह पर प्रकट होता है

en: _Flag
hi: ध्वज (_F)

en: Un_flag
hi: फ्लैग हटाएँ (_f)

en: Unable to launch editor: %s
hi: संपादक लॉन्च करने में असमर्थ: %s

en: Add Tag "%s"
hi: टैग "%s" जोड़ें

en: Add Tags "%s" and "%s"
hi: टैग "%s" और "%s" जोड़ें

en: _Delete Tag "%s"
hi: टैग "%s" मिटाएँ (_D)

en: Delete Tag "%s"
hi: टैग "%s" मिटाएँ

en: Delete Tag
hi: टैग मिटाएँ

en: _New
hi: नया (_N)

en: Re_name Tag "%s"...
hi: टैग "%s" का नाम बदलें (_n)...

en: Rename Tag "%s" to "%s"
hi: टैग का नाम "%s" से "%s" में बदलें

en: _Rename...
hi: नाम बदलें (_R)...

en: Modif_y Tags...
hi: टैग रूपांतरित करें (_y)...

en: Modify Tags
hi: टैग रूपांतरित करें

en: Tag Photo as "%s"
hi: फोटो को "%s" के रूप में टैग करें

en: Tag Photos as "%s"
hi: फोटो को "%s" के रूप में टैग करें

en: Tag the selected photo as "%s"
hi: चुने गए फोटो को "%s" के रूप में टैग करें

en: Tag the selected photos as "%s"
hi: चुने गए फोटो को "%s" के रूप में टैग करें

en: Remove Tag "%s" From _Photo
hi: टैग "%s" को फोटो से हटाएँ (_P)

en: Remove Tag "%s" From _Photos
hi: टैग "%s" को फोटो से हटाएँ (_P)

en: Remove Tag "%s" From Photo
hi: टैग "%s" को फोटो से हटाएँ

en: Remove Tag "%s" From Photos
hi: टैग "%s" को फोटो से हटाएँ

en: Unable to rename tag to "%s" because the tag already exists.
hi: टैग को "%s" में नाम बदलने में त्रुटि क्योंकि टैग पहले से मौजूद है.

en: Unable to rename search to "%s" because the search already exists.
hi: खोज को "%s" में नाम बदलने में त्रुटि क्योंकि खोज पहले से मौजूद है.

en: Saved Search
hi: खोज सहेजा

en: Delete Search
hi: खोज मिटाएँ

en: _Edit...
hi: संपादन (_E)...

en: Re_name...
hi: नाम बदलें (_n)...

en: Rename Search "%s" to "%s"
hi: खोज "%s" का "%s" में नाम बदलें

en: Delete Search "%s"
hi: खोज "%s" मिटाएँ

en: Rate %s
hi: दर %s

en: Set rating to %s
hi: रेटिंग %s पर सेट करें

en: Setting rating to %s
hi: %s में रेट की सेटिंग

en: Display %s
hi: प्रदर्शन %s

en: Only show photos with a rating of %s
hi: %s की दर के साथ केवल तस्वीर दिखाएँ

en: %s or Better
hi: %s या बेहतर

en: Display %s or Better
hi: %s या बेहतर दिखाएँ

en: Only show photos with a rating of %s or better
hi: %s या बेहतर दर के साथ केवल फोटो दिखाएँ

en: Remove the selected photos from the trash
hi: रद्दी से चुने गए फोटो हटाएँ

en: Remove the selected photos from the library
hi: लाइब्रेरी से चुने गए फोटो हटाएँ

en: _Restore
hi: फिर बहाल करें (_R)

en: Move the selected photos back into the library
hi: चुने गए फोटो को लाइब्रेरी में वापस खिसकाएँ

en: Show in File Mana_ger
hi: फ़ाइल प्रबंधक दिखाएँ (_g)

en: Open the selected photo's directory in the file manager
hi: फ़ाइल प्रबंधक में चुने गए फोटो निर्देशिका खोलें

en: Unable to open in file manager: %s
hi: फ़ाइल प्रबंधक खोलने में असमर्थ: %s

en: R_emove From Library
hi: लाइब्रेरी से हटाएँ (_e)

en: _Move to Trash
hi: रद्दी में खिसकाएँ (_M)

en: Select _All
hi: सभी चुनें (_A)

en: Select all items
hi: सभी मद चुनें

en: Angle:
hi: कोण:

en: _Reset
hi: रीसेट करें (_R)

en: Return to current photo dimensions
hi: मौजूदा फोटो आयाम में वापस लौटें

en: Set the crop for this photo
hi: इस फोटो में कटान सेट करें

en: Unconstrained
hi: असीमित

en: Square
hi: वर्ग

en: Screen
hi: स्क्रीन

en: Original Size
hi: मूल आयाम

en: SD Video (4 : 3)
hi: SD वीडियो (4 : 3)

en: HD Video (16 : 9)
hi: HD वीडियो (16 : 9)

en: Letter (8.5 x 11 in.)
hi: लेटर (8.5 x 11 इंच)

en: Tabloid (11 x 17 in.)
hi: टेब्लॉइड (11 x 17  इंच)

en: Close the red-eye tool
hi: लाल-आँख औज़ार बंद करें

en: Remove any red-eye effects in the selected region
hi: इस चुने गए क्षेत्र में लाल-आँख प्रभाव हटाएँ

en: Saturation:
hi: संतृप्ति:

en: Tint:
hi: टिंट:

en: Temperature:
hi: तापमानः

en: Shadows:
hi: छाया:

en: Reset Colors
hi: रंग रिसेट करें

en: Reset all color adjustments to original
hi: मूल में सभी रंग समायोजन रिसेट करें

en: Temperature
hi: तापमान

en: Tint
hi: टिंट

en: Saturation
hi: संतृप्ति

en: Exposure
hi: एक्सपोजर

en: Shadows
hi: छाया

en: Contrast Expansion
hi: विरोध विस्तार

en: Pin Toolbar
hi: पिन औज़ार पट्टी

en: Pin the toolbar open
hi: उपकरण पट्टी खुले पिन

en: Leave fullscreen
hi: पूर्ण स्क्रीन छोड़ दो

en: Leave _Fullscreen
hi: पूर्ण स्क्रीन_छोड़ दो

en: _Quit
hi: _से बाहर निकलें

en: _About
hi: _के बारे में

en: Fulls_creen
hi: पूर्ण_स्क्रीन

en: _Contents
hi: _सामग्री

en: _Frequently Asked Questions
hi: बार बार पूछे जाने वाले प्रश्न (_F)

en: _Report a Problem...
hi: कोई समस्या रिपोर्ट करें (_R)...

en: A fatal error occurred when accessing Shotwell's library.  Shotwell cannot continue.
    
    %s
hi: एक घातक त्रुटि उत्पन्न हुई जब Shotwell पुस्तकालय तक पहुँचने. Shotwell जारी नहीं रख सकते. ⏎
    ⏎
    %s

en: Visit the Yorba web site
hi: Yorba वेब साइट पर जाएँ

en: Unable to display help: %s
hi: मदद प्रदर्शित करने में असमर्थ:%s

en: Unable to navigate to bug database: %s
hi: बग डेटाबेस में संचरिच करने में असमर्थ: %s

en: Unable to display FAQ: %s
hi: FAQ दिखाने में असमर्थ: %s

en: untitled
hi: बेनाम

en: Original size
hi: मूल आकार

en: Width or height
hi: चौड़ाई या ऊँचाई

en: Width
hi: चौड़ाई

en: Height
hi: ऊंचाई

en: Adjust the size of the thumbnails
hi: लघु-चित्र के आकार समायोजित करें

en: Increase the magnification of the thumbnails
hi: लघुचित्र के आवर्द्धन बढ़ाएँ

en: Decrease the magnification of the thumbnails
hi: लघुचित्र का आकार घटाएँ

en: Sort _Photos
hi: फोटो छाँटें (_P)

en: _Play Video
hi: वीडियो चलाएँ (_P)

en: Open the selected videos in the system video player
hi: तंत्र वीडियो प्लेयर में चुने गए वीडियो को खोलें

en: _Comments
hi: टिप्पणी (_C)

en: Display the comment of each photo
hi: हर तस्वीर की टिप्पणी दिखाएँ

en: Display each photo's tags
hi: प्रत्येक फ़ोटो टैग प्रदर्शित

en: By _Title
hi: शीर्षक से (_T)

en: Sort photos by title
hi: शीर्षक से फोटो छाँटें

en: By Exposure _Date
hi: एक्सपोजर तिथि के अनुसार (_D)

en: Sort photos by exposure date
hi: एक्सपोजर तिथि से फोटो छाँटें

en: By _Rating
hi: रेटिंग अनुसार (_R)

en: Sort photos by rating
hi: रेटिंग के अनुसार फोटो छाँटें

en: Shotwell was unable to play the selected video:
    %s
hi: शॉटवेल चुने गए वीडियो को चलाने में असमर्थ था:
    %s

en: %d Photo/Video | %d Photos/Videos
hi[0]: %d फोटो/वीडियो
hi[1]: %d फोटो/वीडियो

en: Display the comment of each event
hi: हर कार्यक्रम की टिप्पणी दिखाएँ

en: No events
hi: कोई कार्यक्रम नहीं

en: No events found
hi: कोई कार्यक्रम नहीं मिला

en: Events
hi: घटना

en: Undated
hi: अद्यतन

en: No Event
hi: कोई कार्यक्रम

en: Unable to create cache directory %s: %s
hi: कैश निर्देशिका %s बनाने में असमर्थ: %s

en: Unable to create data directory %s: %s
hi: डेटा निर्देशिका %s बनाने में असमर्थ: %s

en: Pictures
hi: चित्र

en: Unable to create temporary directory %s: %s
hi: अस्थायी निर्देशिका %s बनाने में असमर्थ: %s

en: Unable to create data subdirectory %s: %s
hi: डेटा उपनिर्देशिका%s बनाने में असमर्थ: %s

en: (None)
hi: (कुछ नहीं)

en: None
hi: कुछ नहीं

en: Random
hi: बेतरतीब

en: Slideshow Transitions
hi: स्लाइडशो संक्रमण

en: Unable to generate a temporary file for %s: %s
hi: %s के लिए अस्थायी फ़ाइल उत्पन्न करने पाने में असमर्थ: %s

en: Exporting
hi: निर्यात कर रहा है

en: File %s already exists.  Replace?
hi: फ़ाइल %s पहले से मौजूद है. बदलें?

en: _Skip
hi: छोड़ें (_S)

en: _Replace
hi: बदलें (_R)

en: Replace _All
hi: सभी बदलें (_A)

en: Export
hi: निर्यात

en: Photos
hi: तस्वीरें

en: Videos
hi: वीडियो

en: RAW Photos
hi: RAW फ़ोटो

en: RAW photos
hi: RAW फ़ोटो

en: Error loading UI file %s: %s
hi: UI फ़ाइल %s लोड करने में त्रुटि: %s

en: Type
hi: प्रकार

en: Publishing
hi: प्रकाशन

en: The selected photos/videos were successfully published.
hi: चुने गए फ़ोटो/वीडियो सफलतापूर्वक प्रकाशित किए गए.

en: The selected videos were successfully published.
hi: चुने गए वीडियो सफलतापूर्वक प्रकाशित किए गए.

en: The selected photos were successfully published.
hi: चुने गए फ़ोटो सफलतापूर्वक प्रकाशित किए गए.

en: The selected video was successfully published.
hi: चुना गया वीडियो सफलतापूर्वक प्रकाशित किया गया.

en: The selected photo was successfully published.
hi: चुना गया फ़ोटो सफलतापूर्वक प्रकाशित किया गया.

en: Fetching account information...
hi: खाता सूचना ले रहा है...

en: Logging in...
hi: लागिंग इन...

en: Publish Photos
hi: फोटो प्रकाशित करें

en: Publish photos _to:
hi: यहाँ फोटो प्रकाशित करें (_t):

en: Publish Videos
hi: वीडियो प्रकाशित करें

en: Publish videos _to
hi: वीडियो यहाँ प्रकाशित करें (_t)

en: Publish Photos and Videos
hi: फ़ोटो और वीडियो प्रकाशित करें

en: Publish photos and videos _to
hi: फ़ोटो और वीडियो यहाँ प्रकाशित करें (_t)

en: Unable to publish
hi: प्रकाशित करने में असमर्थ

en: Shotwell cannot publish the selected items because you do not have a compatible publishing plugin enabled. To correct this, choose <b>Edit %s Preferences</b> and enable one or more of the publishing plugins on the <b>Plugins</b> tab.
hi: शॉटवेल चुने गए मदों को प्रकाशित नहीं कर पा रहा है क्योंकि आपके पास सुसंगत प्रकाशन प्लगिन सक्रिय नहीं है. इसे सही करने के लिए, <b>%s वरीयताएँ संपादित करें</b> चुनें और <b>Plugins</b> टैब पर एक या अधिक प्रकाशन प्लगइन को सक्रिय करने की जरूरत है.

en: Preparing for upload
hi: अपलोड की तैयारी कर रहा है

en: Uploading %d of %d
hi: %d अपलोड कर रहा है %d का

en: Publishing to %s can't continue because an error occurred:
hi: %s में प्रकाशन जारी नहीं रह सका क्योंकि कोई त्रुटि आयी:

en: To try publishing to another service, select one from the above menu.
hi: दूसरी सेवाओं को प्रकाशित करने की कोशिश करने के लिए, ऊपर के मेन्यू से किसी एक को चुनें.

en: A temporary file needed for publishing is unavailable
hi: प्रकाशन के लिए जरूरी एक अस्थायी फ़ाइल अनुपलब्ध है

en: You are not currently logged into YouTube.
    
    You must have already signed up for a Google account and set it up for use with YouTube to continue. You can set up most accounts by using your browser to log into the YouTube site at least once.
hi: आप यूट्यूब में अभी लॉगिन नहीं है.
    
    आपको जरूर गूगल खाता के लिए साइन इन करना होगा और इसे यूट्यूब से उपयोग के लिए सेटअप करना होगा. आप अधिकतर खाता को अपने ब्राउज़र के उपयोग से यूट्यूब साइट पर  लॉगिन करने के लिए सेटअप कर सकते हैं.

en: A file required for publishing is unavailable. Publishing to Youtube can't continue.
hi: प्रकाशन के लिए जरूरी फ़ाइल अनुपलब्ध है. यूट्यूब में प्रकाशन जारी नहीं रह सकता है.

en: You are logged into YouTube as %s.
hi: आप यूट्यूब में बतौर %s लॉगिन हैं.

en: Videos will appear in '%s'
hi: वीडियो '%s' में प्रकट होगा

en: Public listed
hi: सार्वजनिक सूचीबद्ध

en: Public unlisted
hi: सार्वजनिक गैर-सूचीबद्ध

en: Private
hi: निजी

en: Core Publishing Services
hi: केंद्रीय प्रकाशन सेवाएँ

en: You are not currently logged into Flickr.
    
    Click Login to log into Flickr in your Web browser.  You will have to authorize Shotwell Connect to link to your Flickr account.
hi: आप अभी फ्लिकर में लॉगिन नहीं हैं.
    
    अपने वेबब्राउज़र में फ्लिकर में लॉगिन पर लॉग इन होने के लिए क्लिक करें.  आपको शॉटवेल कनेक्ट को अपने फ्लिकर खाा के साथ कड़ीबद्ध करने के लिए प्राधिकृत करना होगा.

en: You have already logged in and out of Flickr during this Shotwell session.
    To continue publishing to Flickr, quit and restart Shotwell, then try publishing again.
hi: आप पहले ही शॉटवेल सत्र में फ्लिकर में लॉगिन और लॉगआउट हो चुके हैं.
    फ्लिकर में प्रकाशन जारी रखने के लिए, शॉटवेल को छोड़ें और फिर से शॉटवेल आरंभ करें और फिर से प्रकाशन आज़माएँ.

en: Preparing for login...
hi: लॉगिन की तैयारी...

en: A file required for publishing is unavailable. Publishing to Flickr can't continue.
hi: प्रकाशन के लिए जरूरी फ़ाइलें अनुपलब्ध हैं. फ्लिकर में प्रकाशन जारी नहीं रहेगा.

en: Verifying authorization...
hi: सत्यापन जाँच रहा है...

en: You are logged into Flickr as %s.
hi: आप बतौर %s फ्लिकर में लॉगिन हैं.

en: Your Flickr Pro account entitles you to unlimited uploads.
hi: आपका पेशेवर फ्लिकर खाता आपको असीमित फोटो अपलोड करने की छूट देता है.

en: Photos _visible to:
hi: इसमें फोटो दृश्य है (_v):

en: Videos _visible to:
hi: इसमें वीडियो दृश्य है (_v):

en: Photos and videos _visible to:
hi: इसमें फोटो और वीडियो दृश्य है (_v):

en: Everyone
hi: हर कोई

en: Friends & family only
hi: दोस्त और परिवार केवल

en: Family only
hi: केवल परिवार

en: Friends only
hi: केवल परिवार

en: Just me
hi: केवल मैं

en: Creating album %s...
hi: एल्बम %s को बना रहा है...

en: An error message occurred when publishing to Piwigo. Please try again.
hi: Piwigo के प्रकाशन के दौरान त्रुटि संदेश आयी. कृपया फिर कोशिश करें.

en: Enter the URL of your Piwigo photo library as well as the username and password associated with your Piwigo account for that library.
hi: अपने पिविगो फोटो लाइब्रेरी का URL दर्ज करें साथ ही उस लाइब्रेरी के लिए अपने पिविगो खाता से संबद्ध कूटशब्द.

en: Shotwell cannot contact your Piwigo photo library. Please verify the URL you entered
hi: शॉटवेल आपकी पिविगो फोटो लाइब्रेरी से कनेक्ट नहीं कर सकता है. कृपया URL जाँचें जिसे आपने दर्ज किया है

en: Invalid URL
hi: अवैध यूआरएल

en: Shotwell Connect
hi: शॉटवेल कनेक्ट

en: Admins, Family, Friends, Contacts
hi: प्रशासक, परिवार, दोस्त, संपर्क

en: Admins, Family, Friends
hi: प्रशासक, परिवार, दोस्त

en: Admins, Family
hi: प्रशासक, परिवार

en: Admins
hi: प्रशासक

en: You are not currently logged into Picasa Web Albums.
    
    Click Login to log into Picasa Web Albums in your Web browser. You will have to authorize Shotwell Connect to link to your Picasa Web Albums account.
hi: आप अभी पिकासा वेब एल्बम में लॉग इन हैं.
    
    पिकासा वेब अल्मब में अपने ब्राउज़र में लॉगिन करने के लिए लॉगिन पर क्लिक करें. आपको पिकासा वेब एल्बम खाता में कड़ीबद्ध करने के लिए प्राधिकृत करने की जरूरत है.

en: A file required for publishing is unavailable. Publishing to Picasa can't continue.
hi: प्रकाशन के लिए जरूरी एक फ़ाइल अनुपलब्ध है. पिकासा में प्रकाशन जारी नहीं रह सकता है.

en: Creating album...
hi: एल्बम बना रहा है...

en: You are logged into Picasa Web Albums as %s.
hi: आप बतौर %s पिकासा वेब एल्बम में लॉगिन हैं.

en: Videos will appear in:
hi: वीडियो यहाँ प्रकट होगा:

en: Photos will appear in:
hi: फोटो यहाँ प्रकट होगा:

en: Small (640 x 480 pixels)
hi: छोटा (640 x 480 पिक्सेल)

en: Medium (1024 x 768 pixels)
hi: मध्यम (1024 x 768 पिक्सेल)

en: Recommended (1600 x 1200 pixels)
hi: अनुशंसित (1600 x 1200 पिक्सेल)

en: Google+ (2048 x 1536 pixels)
hi: गूगल+ (2048 x 1536 पिक्सेल)

en: You are not currently logged into Facebook.
    
    If you don't yet have a Facebook account, you can create one during the login process. During login, Shotwell Connect may ask you for permission to upload photos and publish to your feed. These permissions are required for Shotwell Connect to function.
hi: आप फेसबुक में अभी लॉगिन नहीं हैं.
    
    If you don't yet have a Facebook account, you can create one during the login process. During login, Shotwell Connect may ask you for permission to upload photos and publish to your feed. These permissions are required for Shotwell Connect to function.

en: You have already logged in and out of Facebook during this Shotwell session.
    To continue publishing to Facebook, quit and restart Shotwell, then try publishing again.
hi: आप पहले ही शॉटवेल सत्र में फेसबुक में लॉगिन और लॉगआउट हो चुके हैं.
    फेसबुक में प्रकाशन जारी रखने के लिए, शॉटवेल को छोड़ें और फिर से शॉटवेल आरंभ करें और फिर से प्रकाशन आज़माएँ.

en: Standard (720 pixels)
hi: मानक (720 pixels)

en: Large (2048 pixels)
hi: बड़ा (2048 pixels)

en: Testing connection to Facebook...
hi: फेसबुक में कनेक्शन जाँच रहा है...

en: A file required for publishing is unavailable. Publishing to Facebook can't continue.
hi: प्रकाशन के लिए जरूरी फ़ाइल अनुपलब्ध है. फेसबुक में प्रकाशन जारी नहीं रह सकता है.

en: You are logged into Facebook as %s.
hi: आप फेसबुक पर बतौर %s लॉगिन हैं.

en: Where would you like to publish the selected photos?
hi: आप चुने गए फोटो को कहाँ प्रकाशित करना चाहते हैं?

en: Upload _size:
hi: अपलोड आकार (_s):

en: Friends
hi: मित्र

en: Crumble
hi: क्रंबल

en: Chess
hi: शतरंज

en: Circles
hi: वृत्त

en: Blinds
hi: अंध

en: Stripes
hi: पट्टियां

en: Clock
hi: घड़ी

en: Circle
hi: वृत्त

en: Core Slideshow Transitions
hi: केंद्रीय स्लाइडशो संक्रमण

en: Copyright 2010 Maxim Kartashev, Copyright 2011-2013 Yorba Foundation
hi: कॉपीराइट 2010 Maxim Kartashev, कॉपीराइट 2011-2013 योरूबा फाउंडेशन

en: Slide
hi: स्लाइड

en: Fade
hi: फीका

en: Squares
hi: वर्ग

en: Core Data Import Services
hi: कोर डाटा आयात सेवा

en: Welcome to the F-Spot library import service.
    
    Please select a library to import, either by selecting one of the existing libraries found by Shotwell or by selecting an alternative F-Spot database file.
hi: F-Spot लाइब्रेरी आयात सेवा में आपका स्वागत है.
    
    कृपया आयात करने के लिए लाइब्रेरी चुनें, या तो किसी मौजूदा लाइब्रेरी चुनकर जो शॉटवेल को मिला है या किसी वैकल्पिक एफ-स्पॉट डेचाबेस फ़ाइल चुनकर.

en: Welcome to the F-Spot library import service.
    
    Please select an F-Spot database file.
hi: F-Spot लाइब्रेरी आयात सेवा में आपका स्वागत है.
    
    कृपया किसी एफ-स्पॉट डेटाबेस फ़ाइल को चुनें.

en: Manually select an F-Spot database file to import:
hi: आयात के लिए F-Spot डाटाबेस फ़ाइल को दस्ती रूप से चुनें:

en: Cannot open the selected F-Spot database file: the file does not exist or is not an F-Spot database
hi: चुने गए F-Spot डेटाबेस फ़ाइल को खोल नहीं सकता है: फ़ाइल मौजूद नहीं है या एक F-Spot डेटाबेस नहीं है

en: Cannot open the selected F-Spot database file: this version of the F-Spot database is not supported by Shotwell
hi: चुने गए F-Spot डेटाबेस फ़ाइल को खोल नहीं सकता है: F-Spot डेटाबेस का यह संस्करण शॉटवेल से समर्थित नहीं है

en: Cannot read the selected F-Spot database file: error while reading tags table
hi: चुने गए F-Spot डेटाबेस फ़ाइल को पढ़ नहीं सकता है: टैग टेबल पढ़ने में त्रुटि

en: Cannot read the selected F-Spot database file: error while reading photos table
hi: चुने गए F-Spot डेटाबेस फ़ाइल को पढ़ नहीं सकता है: फोटो टेबल पढ़ने में त्रुटि

en: Shotwell has found %d photos in the F-Spot library and is currently importing them. Duplicates will be automatically detected and removed.
    
    You can close this dialog and start using Shotwell while the import is taking place in the background.
hi: शॉटवेल को %d फोटो F-Spot लाइब्रेरी में मिला है और अभी उसे आयात कर रही है. डुप्लीकेट को स्वतः पता लगा लिया जाएगा और हटा दिया जाएगा.
    
    आप इस संवाद को बंद कर सकते हैं और शॉटवेल का उपयोग आरंभ कर सकते हैं जब आयात पृष्ठभूमि में चल रहा हो.

en: F-Spot library: %s
hi: F-Spot लाइब्रेरी: %s

en: Preparing to import
hi: आयात की तैयारी

en: Set as Desktop Slideshow
hi: बतौर डेस्कटॉप स्लाइडशो सेट करें

en: Generate desktop background slideshow
hi: डेस्कटॉप पृष्ठभूमि स्लाइडशो बनाएँ

en: Show each photo for
hi: इसके लिए हर फोटो दिखाएँ

en: period of time
hi: समयावधि

en: How long each photo is shown on the desktop background
hi: डेस्कटॉप पृष्ठभूमि पर कितनी देर तक फोटो दिखाया जाएगा

en: Search
hi: खोजें

en: _Name of search:
hi: खोज नाम (_N):

en: _Match
hi: मिलाएँ (_M)

en: of the following:
hi: निम्नलिखित का है:

en: <b>Printed Image Size</b>
hi: छपे हुए छवि आकार

en: Use a _standard size:
hi: मानक आकार का उपयोग करें (_s):

en: Use a c_ustom size:
hi: एक मनपसंद आकार का उपयोग करें (_u):

en: _Match photo aspect ratio
hi: फ़ोटो पहलू अनुपात मिलान करें (_M)

en: _Autosize:
hi: स्वतः आकार (_A):

en: <b>Titles</b>
hi: <b>शीर्षक</b>

en: Print image _title
hi: छवि शीर्षक छापें (_t)

en: <b>Pixel Resolution</b>
hi: <b>पिक्सेल विभेदन</b>

en: _Output photo at:
hi: आउटपुट फ़ोटो यहाँ पर (_O):

en: pixels per inch
hi: पिक्सेल प्रति इंच

en: Shotwell Preferences
hi: शॉटवेल वरीयताएँ

en: white
hi: सफेद

en: black
hi: काला

en: _Watch library directory for new files
hi: नयी फ़ाइलों के लिए लाइब्रेरी निर्देशिका देखें (_W)

en: Metadata
hi: मेटाडाटा

en: Write tags, titles, and other _metadata to photo files
hi: फोटो फ़ाइल के लिए टैग, टाइटिल, और दूसरे मेटाडेटा लिखें

en: Display
hi: प्रदर्शन

en: _Import photos to:
hi: यहाँ फोटो आयात करें (_I):

en: _Background:
hi: पृष्ठभूमि (_B):

en: Importing
hi: आयात कर रहा है

en: _Directory structure:
hi: निर्देशिका संरचना (_D):

en: _Pattern:
hi: प्रारूप (_P):

en: Example:
hi: उदाहरण:

en: R_ename imported files to lowercase
hi: आयातित फ़ाइल को लोअरकेस में नाम बदलें (_e)

en: RAW Developer
hi: कच्चा डेवलेपर

en: De_fault:
hi: तयशुदा (_f):

en: E_xternal photo editor:
hi: बाहरी फोटो संपादक (_x):

en: External _RAW editor:
hi: बाहरी कच्चा संपादक (_R):

en: External Editors
hi: बाहरी संपादक

en: Plugins
hi: प्लगइन्स

en: _Delay:
hi: देरी (_D):

en: _Transition effect:
hi: संक्रमण प्रभाव (_T):

en: Transition d_elay:
hi: संक्रमण देरी (_e):

en: Show t_itle
hi: शीर्षक दिखाएँ (_i)

en: seconds
hi: सेकेण्ड

en: _Login
hi: लॉगिन (_L)

en: _Logout
hi: लॉगआउट (_L)

en: _Publish
hi: प्रकाशित करें (_P)

en: Photo _size:
hi: फोटो आकार (_s):

en: _Password
hi: कूटशब्द (_P)

en: Login
hi: लॉगिन

en: Copyright 2012 BJA Electronics
hi: कॉपीराइट 2012 BJA Electronics

en: 1280 x 853 pixels
hi: 1280 x 853 पिक्सेल

en: '%s' isn't a valid response to an OAuth authentication request
hi: '%s' एक OAuth सत्यापन आग्रह के लिए वैध अनुक्रिया नहीं है

en: TumblrPublisher: start( ): can't start; this publisher is not restartable.
hi: TumblrPublisher: start( ): आरंभ  नहीं हो सकता है; यह प्रकाशक फिर आरंभ करनेयोग्य नहीं है.

en: Enter the username and password associated with your Tumblr account.
hi: अपने Tumblr खाता से जुड़े उपयोक्तानाम और कूटशब्द दर्ज करें.

en: Could not load UI: %s
hi: UI लोड नहीं कर सका: %s

en: You are logged into Tumblr as %s.
hi: आप Tumblr में बतौर %s लॉगिन हैं.

en: Copyright 2010+ Evgeniy Polyakov <zbr@ioremap.net>
hi: कॉपीराइट 2010+ Evgeniy Polyakov <zbr@ioremap.net>

en: Visit the Yandex.Fotki web site
hi: Yandex.Fotki वेबसाइट देखें

en: You are not currently logged into Yandex.Fotki.
hi: आप अभी Yandex.Fotki में लॉगिन हैं.

en: _Email address
hi: ईमेल पता (_E)

en: You are logged into Tumblr as (name).
    
    (this label's string is populated and set inside the code, 
    so changes made here will not display)
hi: आप Tumblr में बतौर (name) लॉगिन हैं.
    
    (इस लेबल का स्ट्रिंग किसी कोड के भीतर डाला और सेट किया गया है, 
    इसलिए यहाँ किया परिवर्तन नहीं दिखायी देगा)

en: Blogs:
hi: ब्लॉग्स:

en: _Albums (or write new):
hi: अल्बम (या नया लिखें) (_A):

en: Access _type:
hi: पहुँच प्रकार (_t):

en: Disable _comments
hi: टिप्पणी निष्क्रिय करें (_c)

en: _Forbid downloading original photo
hi: मूल फोटो डाउनलोड करने से मनाही (_F)
