shotwell master - en to mjw translation catalogue (88 entries)

en: hide album
mjw: album matu

en: Shotwell supports JPEG, PNG, TIFF, and a variety of RAW file formats.
mjw: Shotwell long JPEG, PNG, TIFF, and a variety of RAW file formats support do.

en: Photo Manager
mjw: Arjan kelang kerim semar phan

en: Send _To…
mjw: Kelo long…

en: _Move to Trash
mjw: Dustbin long terek

en: Zoom _In
mjw: Pathe

en: Zoom _Out
mjw: Pabi

en: Fit to _Page
mjw: Page chokchit

en: Zoom _100%
mjw: Pathe _100%

en: Zoom _200%
mjw: Pathe _200%

en: _Photo
mjw: Arjan

en: _Previous Photo
mjw: _Phi arjan

en: _Next Photo
mjw: Du_nthu Arjan

en: Rotate _Right
mjw: Ar-eh nat tewar

en: Rotate _Left
mjw: Ar-vi nat tewar

en: _Adjust
mjw: Kelar

en: _Adjust Date and Time…
mjw: Arni pen apor kelar…

en: _Frequently Asked Questions
mjw: _FAQ

en: _About
mjw: _Aputhak

en: _Import From Folder…
mjw: Folder pen kesan…

en: _Find
mjw: Kiri

en: _Photos
mjw: Arjan

en: _OK
mjw: Ch_ok

en: None
mjw: Angse

en: Library
mjw: Pangrum

en: OK
mjw: Chok

en: _New
mjw: Kimi

en: Remove the selected photos from the trash
mjw: Remove the selected photos from the dustbin

en: Delete all photos in the trash
mjw: Dustbin long arjan an than ed noi

en: Empty Trash
mjw: Dustbin pa angse noi

en: Visit the Shotwell home page
mjw: Shotwell home page kevur

en: Go _Back
mjw: Phi chedam

en: or
mjw: mate

en: A _new album
mjw: Album akimi

en: Success
mjw: Chunlo

en: Not a file
mjw: File kali

en: Not an image file
mjw: Arjan file kali

en: Disk full
mjw: Disk plenglo

en: Adjust Date and Time…
mjw: Arni pen Apor kelar…

en: Move Photos to Trash
mjw: Arjan Dustbin long terek noi

en: Restore Photos from Trash
mjw: Restore Photos from Dustbin

en: Move the photos to the Shotwell trash
mjw: Move the photos to the Shotwell dustbin

en: Moving Photos to Trash
mjw: Dustbin long arjan pon bom lo

en: Restoring Photos From Trash
mjw: Restoring Photos From Dustbin

en: Send To
mjw: Kelo long

en: day | days
mjw[0]: arni
mjw[1]: arni

en: hour | hours
mjw[0]: porphai
mjw[1]: porphai

en: %d hour | %d hours
mjw[0]: porphai %d
mjw[1]: porphai %d

en: Welcome!
mjw: Kardom!

en: Welcome to Shotwell!
mjw: Shotwell long kewang Kardom!

en: Choose File %s Import From Folder
mjw: File %s Folder pen kesan

en: Drag and drop photos onto the Shotwell window
mjw: Arjan Shotwell long san/vung se paklo pen (Drag&Drop)

en: Connect a camera to your computer and import
mjw: Camera computer pen pa chepho se san

en: You can also import photos in any of these ways:
mjw: Nangli lason ateng pen ta arjan san me:

en: Import photos from your %s library
mjw: %s long pen Arjan san noi

en: Shadows:
mjw: Harchi:

en: Shadows
mjw: HArchi

en: %d Photo | %d Photos
mjw[0]: %d Arjan
mjw[1]: %d Arjan

en: All Events
mjw: Kado-kawe Events

en: Undated
mjw: Arni bibe

en: Importing…
mjw: San bom…

en: Last Import
mjw: Aphisi Kesan

en: Photos
mjw: Arjan

en: Import From Folder
mjw: Folder pen kesan

en: Trash
mjw: Dustbin

en: Trash is empty
mjw: Dustbin angse

note: previous button
en: Previous photo
mjw: Phi Arjan

note: next button
en: Next photo
mjw: Dunthu Arjan

en: Today
mjw: Pini

en: Yesterday
mjw: Tumi

en: Items:
mjw: Arjan phai:

note: display only one date if start and end are the same
en: Date:
mjw: Arni:

note: display only one time if start and end are the same
en: Time:
mjw: Apor:

en: New Event
mjw: Event Kimi

en: Move Photos
mjw: Arjan terek

en: Display %s
mjw: %s paklang

en: %s or Better
mjw: %s mate lapen mesen

note: ...precache the timestamp string... / Locale-specific time format for 12-hour time, i.e. 8:31 PM / Precede modifier with a dash ("-") to pad with spaces, otherwise will pad with zeroes / See http://developer.gnome.org/glib/2.32/glib-GDateTime.html#g-date-time-format / Locale-specific time format for
en: %a %b %d, %Y
mjw: %d %b, %Y %a

[ctx: MultidayFormat]
note: / Locale-specific starting date format for multi-date strings, / i.e. the "Tue Mar 08" in "Tue Mar 08 - 10, 2006" / See http://developer.gnome.org/glib/2.32/glib-GDateTime.html#g-date-time-format
en: %a %b %d
mjw: %d %b %a

[ctx: MultimonthFormat]
note: / Locale-specific calendar date format for multi-month strings, / i.e. the "Tue Mar 08" in "Tue Mar 08 to Mon Apr 06, 2006" / See http://developer.gnome.org/glib/2.32/glib-GDateTime.html#g-date-time-format
en: %a %b %d
mjw: %d %b %a

[ctx: MultimonthFormat]
note: / Locale-specific calendar date format for multi-month strings, / i.e. the "Mon Apr 06, 2006" in "Tue Mar 08 to Mon Apr 06, 2006" / See http://developer.gnome.org/glib/2.32/glib-GDateTime.html#g-date-time-format
en: %a %b %d, %Y
mjw: %d %b, %Y %a

en: and
mjw: lapen

en: Comment
mjw: Lamthe

en: Event name
mjw: Event men

en: File name
mjw: File men

en: Date
mjw: Arni

note: Set up toolbar add toolbar buttons
en: Back
mjw: Phi

en: Pause
mjw: Pasang
