showtime main - en to id translation catalogue (69 entries)

en: Video Player
id: Pemutar Video

en: Play videos
id: Memutar video

en: Video;Movie;Film;Clip;Player;Showtime;
id: Video;Film;Klip;Pemutar;Showtime;

en: New Window
id: Jendela Baru

en: Watch without distraction
id: Menonton tanpa gangguan

en: Play your favorite movies and video files without hassle. Showtime features simple playback controls that fade out of your way when you're watching, fullscreen, adjustable playback speed, multiple language and subtitle tracks, and screenshots — everything you need for a straightforward viewing experience.
id: Putar film dan berkas video favorit Anda tanpa kesulitan. Showtime menampilkan kontrol pemutaran sederhana yang tidak memudar saat Anda menonton, layar penuh, kecepatan pemutaran yang dapat disesuaikan, berbagai bahasa dan trek subtitle, dan tangkapan layar - semua yang Anda butuhkan untuk pengalaman menonton yang mudah.

en: The app playing a video
id: Aplikasi memutar video

en: What to show in the end timestamp position
id: Apa yang harus ditampilkan di posisi stempel waktu akhir

en: E.g. total duration of the video or the amount of time remaining
id: Misalnya total durasi video atau banyaknya waktu yang tersisa

en: Playing a video
id: Memutar video

en: Unknown Title
id: Judul Tidak Diketahui

en: Play
id: Putar

en: Pause
id: Jeda

en: Screenshot captured
id: Cuplikan layar ditangkap

en: Show in Files
id: Tampilkan dalam Berkas

en: Subtitles
id: Subtitel

note: Translators: The variable is the number of channels in an audio track
en: Undetermined, {} Channel | Undetermined, {} Channels
id[0]: Tidak ditentukan, {} Kanal

en: Undetermined
id: Tidak ditentukan

en: No Audio
id: Tidak Ada Audio

en: None
id: Nihil

en: Undetermined Language
id: Bahasa Tidak Ditentukan

en: Add Subtitle File…
id: Menambahkan Berkas Subtitel…

en: Details copied
id: Rincian disalin

en: Copy Technical Details
id: Salin Rincian Teknis

en: The “{}” codecs required to play this video could not be found
id: Codec "{}" yang diperlukan untuk memutar video ini tidak dapat ditemukan

en: No plugin available for this media type
id: Tidak ada plugin yang tersedia untuk jenis media ini

en: Unable to install the required plugin
id: Tidak dapat memasang plugin yang diperlukan

en: Install Plugin
id: Pasang Plugin

en: Installing…
id: Memasang…

en: “{}” codecs are required to play this video
id: codec "{}" diperlukan untuk memutar video ini

en: General
id: Umum

en: Show Shortcuts
id: Tampilkan Pintasan

en: Open Video
id: Buka Video

en: Take Screenshot
id: Ambil Cuplikan Layar

en: Close Window
id: Tutup Jendela

en: Quit
id: Keluar

en: Increase Volume
id: Tingkatkan Volume

en: Decrease Volume
id: Kurangi Volume

en: Mute/Unmute
id: Bisu/Bunyi

en: View
id: Tampilan

en: Toggle Fullscreen
id: Jungkitkan Layar Penuh

en: Exit Fullscreen
id: Keluar dari Layar Penuh

en: Playback
id: Putar

en: Play/Pause
id: Putar/Jeda

en: Go Back 10 Seconds
id: Mundur 10 Detik

en: Go Forward 10 Seconds
id: Maju 10 Detik

en: _Open…
id: _Buka…

en: Show in _Files
id: Tampilkan dalam _Berkas

en: Take _Screenshot
id: Ambil _Tangkapan Layar

en: _Keyboard Shortcuts
id: Pintasan Papan Ti_k

en: _About Showtime
id: Tent_ang Showtime

en: Rotate
id: Putar

en: _Language
id: _Bahasa

en: _Subtitles
id: _Subtitel

en: _Repeat
id: _Ulangi

en: Playback Speed
id: Kecepatan Pemutaran

en: Rotate Left
id: Putar ke Kiri

en: Rotate Right
id: Putar ke Kanan

en: Main Menu
id: Menu Utama

en: Watch Videos
id: Tonton Video

en: Drag and drop videos here
id: Seret dan jatuhkan video di sini

en: Open…
id: Buka…

en: Unable to Play Video
id: Tidak Dapat Memutar Video

en: Missing Plugin
id: Kurang Plugin

en: Adjust Volume
id: Setel Volume

en: Playback Options
id: Opsi Pemutaran

en: Toggle Duration/Remaining
id: Jungkitkan Durasi/Sisa

en: Resume
id: Lanjutkan

en: Start Again
id: Mulai Lagi
