showtime main - en to sr translation catalogue (77 entries)

en: Video Player
sr: Puštač videa

en: Play videos
sr: Pustite video

en: Video;Movie;Film;Clip;Player;Showtime;
sr: Video;film;snimak;puštač;šoutajm;Video;Movie;Film;Clip;Player;Showtime;

en: New Window
sr: Novi prozor

en: Watch without distraction
sr: Gledajte bez ometanja

en: Play your favorite movies and video files without hassle. Video Player features simple playback controls that fade out of your way when you're watching, fullscreen, adjustable playback speed, multiple language and subtitle tracks, and screenshots — everything you need for a straightforward viewing experience.
sr: Puštajte svoje omiljene filmove i video datoteke bez muke. Puštač videa sadrži jednostavne kontrole za puštanje koje nestaju kada gledate, prikaz preko celog ekrana, podesivu brzinu puštanja, više jezika i prevoda numera i snimke ekrana – sve što vam je potrebno za jednostavno iskustvo gledanja.

en: The app playing a video
sr: Program pušta video

en: What to show in the end timestamp position
sr: Šta će prikazati na krajnjem položaju vremenske oznake

en: E.g. total duration of the video or the amount of time remaining
sr: Npr. ukupno trajanje videa ili preostalo vreme

en: Open…
sr: Otvaram…

en: File
sr: Datoteka

en: Window
sr: Prozor

en: Keyboard Shortcuts
sr: Prečice tastature

en: Help
sr: Pomoć

en: Playing a video
sr: Puštam video

en: Unknown Title
sr: Nepoznat naslov

note: Translators: The variable is the number of channels in an audio track
en: Undetermined, {} Channel | Undetermined, {} Channels
sr[0]: Neodređeno, {} kanal
sr[1]: Neodređeno, {} kanala
sr[2]: Neodređeno, {} kanala
sr[3]: Neodređeno, {} kanal

en: Undetermined
sr: Neodređeno

en: No Audio
sr: Nema zvuka

en: None
sr: Ništa

en: Undetermined Language
sr: Neodređen jezik

en: Add Subtitle File…
sr: Dodaj datoteku prevoda…

en: Play
sr: Pusti

en: Pause
sr: Pauziraj

en: Details copied
sr: Detalji su umnoženi

en: Copy Technical Details
sr: Umnoži tehničke detalje

en: Try Again
sr: Pokušaj ponovo

en: The “{}” codecs required to play this video could not be found
sr: Ne mogu da nađem „{}“ kodeke potrebne za puštanje ovog videa

en: No plugin available for this media type
sr: Nema dostupnog priključka za ovu vrstu medija

en: Unable to install the required plugin
sr: Ne mogu da instaliram potreban priključak

en: Install Plugin
sr: Instaliraj priključak

en: Installing…
sr: Instaliram…

en: “{}” codecs are required to play this video
sr: Potrebni u „{}“ kodeci za puštanje ovog videa

en: Screenshot captured
sr: Snimak ekrana je napravljen

en: Show in Files
sr: Prikažite u programu Datoteke

en: _Language
sr: _Jezik

en: _Subtitles
sr: _Prevodi

en: _Repeat
sr: _Ponovi

en: Rotate
sr: Zaokreni

en: Playback Speed
sr: Brzina puštanja

en: Rotate Left
sr: Zaokreni na levo

en: Rotate Right
sr: Zaokreni na desno

en: Playback Options
sr: Opcije puštanja

en: General
sr: Opšte

en: Show Shortcuts
sr: Prikaži prečice

en: Open Video
sr: Otvori video

en: Video Options
sr: Opcije videa

en: Take Screenshot
sr: Napravite snimak ekrana

en: Close Window
sr: Zatvori prozor

en: Quit
sr: Izađi

en: Volume
sr: Glasnost

en: Increase Volume
sr: Povećaj jačinu zvuka

en: Decrease Volume
sr: Smanji jačinu zvuka

en: Mute/Unmute
sr: Utišaj/pojačaj

en: View
sr: Pregled

en: Toggle Fullscreen
sr: Okini ceo ekran

en: Exit Fullscreen
sr: Napusti ceo ekran

en: Playback
sr: Pusti

en: Play/Pause
sr: Pusti/zastani

en: Go Back 10 Seconds
sr: Nazad 10 sekunde

en: Go Forward 10 Seconds
sr: Napred 10 sekunde

en: Adjust Volume
sr: Doteraj jačinu zvuka

en: _New Window
sr: _Novi prozor

en: _Open…
sr: _Otvori…

en: Show in _Files
sr: Prikaži u _Datotekama

en: Take _Screenshot
sr: Napravi _snimak ekrana

en: _Keyboard Shortcuts
sr: _Prečice tastature

en: _About Video Player
sr: _O Puštaču videa

en: Main Menu
sr: Glavni izbornik

en: Watch Videos
sr: Gledajte filmove i snimke

en: Drag and drop videos here
sr: Prevucite i ubacite video ovde

en: Unable to Play Video
sr: Ne mogu da pustim video

en: Missing Plugin
sr: Priključak nedostaje

en: Toggle Duration/Remaining
sr: Okini trajanje/preostalo

en: Resume
sr: Nastavi

en: Start Again
sr: Pokreni opet

en: Subtitles
sr: Prevodi
