showtime main - en to tr translation catalogue (75 entries)

en: Video Player
tr: Video Oynatıcı

en: Play videos
tr: Videoları oynat

en: Video;Movie;Film;Clip;Player;Showtime;
tr: Video;Movie;Film;Clip;Player;Showtime;Vidyo;Klip;Oynatıcı;Çalıcı;Çalar;

en: New Window
tr: Yeni Pencere

en: Watch without distraction
tr: Dikkat dağılmadan izle

en: Play your favorite movies and video files without hassle. Video Player features simple playback controls that fade out of your way when you're watching, fullscreen, adjustable playback speed, multiple language and subtitle tracks, and screenshots — everything you need for a straightforward viewing experience.
tr: Gözde film ve video dosyalarınızı zahmetsizce oynatın. Video Oynatıcı izlerken gözden yiten basit yürütme denetimleri, ayarlanır oynatma hızı, çoklu dil ve alt yazı parçaları ve ekran görüntüleriyle yani kolay izleme deneyimi için gerekli her şeyle donatılmıştır.

en: The app playing a video
tr: Uygulama video oynatıyor

en: What to show in the end timestamp position
tr: Bitiş zaman damgası konumunda ne gösterilmeli

en: E.g. total duration of the video or the amount of time remaining
tr: Örneğin videonun toplam süresi ya da kalan süre

en: Playing a video
tr: Video oynatıyor

en: Unknown Title
tr: Bilinmeyen Başlık

note: Translators: The variable is the number of channels in an audio track
en: Undetermined, {} Channel | Undetermined, {} Channels
tr[0]: Belirsiz, {} Kanal

en: Undetermined
tr: Belirsiz

en: No Audio
tr: Ses Yok

en: None
tr: Hiçbiri

en: Undetermined Language
tr: Belirsiz Dil

en: Add Subtitle File…
tr: Alt Yazı Dosyası Ekle…

en: Play
tr: Oynat

en: Pause
tr: Duraklat

en: Details copied
tr: Ayrıntılar kopyalandı

en: Copy Technical Details
tr: Teknik Ayrıntıları Kopyala

en: Try Again
tr: Yeniden Dene

en: No plugin available for this media type
tr: Bu ortam türü için kullanılabilir eklenti yok

en: Unable to install the required plugin
tr: Gerekli eklenti yüklenemedi

en: Installing…
tr: Kuruluyor…

en: “{}” codecs are required to play this video
tr: Bu videoyu oynatmak için “{}” kod çözücüler gerekli

en: Install Plugin
tr: Eklenti Kur

en: The “{}” codecs required to play this video could not be found
tr: Bu videoyu oynatmak için gereken “{}” kod çözücüler bulunamadı

en: Try Anyway
tr: Yine De Dene

en: Screenshot captured
tr: Ekran görüntüsü yakalandı

en: Show in Files
tr: Dosyalarʼda Göster

en: _Language
tr: _Dil

en: _Subtitles
tr: _Alt Yazılar

en: _Repeat
tr: _Yinele

en: Rotate
tr: Döndür

en: Playback Speed
tr: Oynatma Hızı

en: Rotate Left
tr: Sola Döndür

en: Rotate Right
tr: Sağa Döndür

en: Playback Options
tr: Oynatma Seçenekleri

en: General
tr: Genel

en: Show Shortcuts
tr: Kısayolları Göster

en: Open Video
tr: Video Aç

en: Video Options
tr: Video Seçenekleri

en: Take Screenshot
tr: Ekran Görüntüsü Al

en: Close Window
tr: Pencereyi Kapat

en: Quit
tr: Çık

en: Volume
tr: Ses

en: Increase Volume
tr: Sesi Artır

en: Decrease Volume
tr: Sesi Azalt

en: Mute/Unmute
tr: Sesi Kapat/Aç

en: View
tr: Görünüm

en: Toggle Fullscreen
tr: Tam Ekranı Aç/Kapat

en: Exit Fullscreen
tr: Tam Ekrandan Çık

en: Playback
tr: Oynatma

en: Play/Pause
tr: Oynat/Duraklat

en: Go Back 10 Seconds
tr: 10 Saniye Geri Git

en: Go Forward 10 Seconds
tr: 10 Saniye İleri Git

en: Adjust Volume
tr: Sesi Ayarla

en: _New Window
tr: _Yeni Pencere

en: _Open…
tr: _Aç…

en: Show in _Files
tr: _Dosyalarʼda Göster

en: Take _Screenshot
tr: _Ekran Görüntüsü Al

en: _Keyboard Shortcuts
tr: _Klavye Kısayolları

en: _About Video Player
tr: Video Oynatıcı _Hakkında

en: Drop Video to Play
tr: Oynatılacak Videoyu Bırak

en: Main Menu
tr: Ana Menü

en: Watch Videos
tr: Videoları İzle

en: Drag and drop videos here
tr: Videoları buraya sürükleyip bırak

en: Open…
tr: Aç…

en: Unable to Play Video
tr: Video Oynatılamadı

en: Missing Plugin
tr: Eksik Eklenti

en: Toggle Duration/Remaining
tr: Geçen/Kalan Süreyi Değiştir

en: Resume
tr: Sürdür

en: Start Again
tr: Yeniden Başlat

en: Subtitles
tr: Alt Yazılar
