showtime main - en to ia translation catalogue (75 entries)

en: Video Player
ia: Reproductor de videos

en: Play videos
ia: Reproduce videos

en: Video;Movie;Film;Clip;Player;Showtime;
ia: Video;Movie;Film;Clip;Reproductor;Showtime;

en: New Window
ia: Nove fenestra

en: Watch without distraction
ia: Observa sin distractiones

en: Play your favorite movies and video files without hassle. Video Player features simple playback controls that fade out of your way when you're watching, fullscreen, adjustable playback speed, multiple language and subtitle tracks, and screenshots — everything you need for a straightforward viewing experience.
ia: Reproduce tu filmes e files de video favorite sin difficultates. Reproductor de video ha controlos simple de reproduction que disappare quando tu observa alco, schermo plen, velocitate de reproduction adjustabile, multiple pistas de linguas e subtitulos e capturas de schermo. Toto que tu necessita pro un clar experientia de visualisation.

en: The app playing a video
ia: Le application con un video in reproduction

en: What to show in the end timestamp position
ia: Que monstrar in le position final del marca de data e hora

en: E.g. total duration of the video or the amount of time remaining
ia: P. ex. Duration total del video o le amonta de tempore remanente

en: Open…
ia: Aperir…

en: Window
ia: Fenestra

en: Keyboard Shortcuts
ia: Vias breve de claviero

en: Help
ia: Adjuta

en: Playing a video
ia: Video in reproduction

en: Unknown Title
ia: Titulo incognite

note: Translators: The variable is the number of channels in an audio track
en: Undetermined, {} Channel | Undetermined, {} Channels
ia[0]: Non determinate, {} canal
ia[1]: Non determinate, {} canales

en: Undetermined
ia: Non determinate

en: No Audio
ia: Sin audio

en: None
ia: Nulle

en: Undetermined Language
ia: Lingua non determinate

en: Add Subtitle File…
ia: Adder file de subtitulo

en: Play
ia: Reproducer

en: Pause
ia: Pausar

en: Details copied
ia: Detalios copiate

en: Copy Technical Details
ia: Copiar detalios technic

en: Try Again
ia: Tentar de novo

en: The “{}” codecs required to play this video could not be found
ia: Le “{}” codecs requirite pro reproducer iste video non poteva esser trovate.

en: No plugin available for this media type
ia: Necun plugin disponibile pro iste typo de multimedia

en: Unable to install the required plugin
ia: Non poteva installar le plugin requirite

en: Install Plugin
ia: Installar plugin

en: Installing…
ia: Installation in curso…

en: “{}” codecs are required to play this video
ia: “{}” codecs son requirite pro reproducer iste video

en: Screenshot captured
ia: Captura de schermo capturate

en: Show in Files
ia: Monstrar in files

en: _Language
ia: _Lingua

en: _Subtitles
ia: _Subtitulos

en: _Repeat
ia: _Repeter

en: Rotate
ia: Rotar

en: Playback Speed
ia: Velocitate de reproduction

en: Rotate Left
ia: Rotar sinistre

en: Rotate Right
ia: Rotar dextre

en: Playback Options
ia: Optiones de reproduction

en: Show Shortcuts
ia: Monstrar vias breve

en: Open Video
ia: Aperir video

en: Video Options
ia: Optiones de video

en: Take Screenshot
ia: Prender un captura de schermo

en: Close Window
ia: Clauder fenestra

en: Quit
ia: Quitar

en: Volume
ia: Volumine

en: Increase Volume
ia: Augmentar volumine

en: Decrease Volume
ia: Reducer volumine

en: Mute/Unmute
ia: Silentiar/Dissilentiar

en: View
ia: Visualisar

en: Toggle Fullscreen
ia: Commutar schermo plen

en: Exit Fullscreen
ia: Reducer volumine

en: Playback
ia: Reproduction

en: Play/Pause
ia: Reproducer/Pausar

en: Go Back 10 Seconds
ia: Retroceder 10 secundas

en: Go Forward 10 Seconds
ia: Avantiar 10 secundas

en: Adjust Volume
ia: Adjustar volumine

en: _New Window
ia: _Nove fenestra

en: _Open…
ia: _Aperir…

en: Show in _Files
ia: Monstrar in _files

en: Take _Screenshot
ia: Prender captura de _schermo

en: _Keyboard Shortcuts
ia: Vias breve de _claviero

en: _About Video Player
ia: _A proposito de Reproductor de videos

en: Main Menu
ia: Menu principal

en: Watch Videos
ia: Observar videos

en: Drag and drop videos here
ia: Trahe e depone videos hic

en: Unable to Play Video
ia: Non poteva reproducer le video

en: Missing Plugin
ia: Plugin perdite

en: Toggle Duration/Remaining
ia: Commutar Duration/Restante

en: Resume
ia: Resumer

en: Start Again
ia: Initiar de novo

en: Subtitles
ia: Subtitulos
