showtime main - en to ja translation catalogue (78 entries)

en: Video Player
ja: ビデオプレイヤー

en: Play videos
ja: ビデオを再生

en: Video;Movie;Film;Clip;Player;Showtime;
ja: Video;Movie;Film;Clip;Player;Showtime;ビデオ;動画;ムービー;映画;フィルム;クリップ;プレイヤー;プレーヤー;ショータイム;

en: New Window
ja: 新しいウィンドウ

en: Watch without distraction
ja: 集中して動画を視聴

en: Play your favorite movies and video files without hassle. Video Player features simple playback controls that fade out of your way when you're watching, fullscreen, adjustable playback speed, multiple language and subtitle tracks, and screenshots — everything you need for a straightforward viewing experience.
ja: お気に入りの映画や動画ファイルを手間をかけずに再生できます。ビデオプレイヤーは、視聴中にフェードアウトするシンプルな再生コントロール、フルスクリーン、調整可能な再生速度、複数の言語と字幕トラック、スクリーンショットなど、快適な視聴体験に必要なすべてを備えています。

en: The app playing a video
ja: ビデオを再生するアプリ

en: What to show in the end timestamp position
ja: 最後のタイムスタンプ位置に表示する内容

en: E.g. total duration of the video or the amount of time remaining
ja: 例: ビデオの総再生時間や残り時間など

en: Open…
ja: 開く…

en: File
ja: ファイル

en: Window
ja: ウィンドウ

en: Keyboard Shortcuts
ja: キーボードショートカット

en: Help
ja: ヘルプ

en: Playing a video
ja: ビデオを再生中

en: Unknown Title
ja: 不明なタイトル

note: Translators: The variable is the number of channels in an audio track
en: Undetermined, {} Channel | Undetermined, {} Channels
ja[0]: 不明、{} チャンネル

en: Undetermined
ja: 不明

en: No Audio
ja: 音声なし

en: None
ja: なし

en: Undetermined Language
ja: 不明な言語

en: Add Subtitle File…
ja: 字幕ファイルを追加…

en: Play
ja: 再生

en: Pause
ja: 一時停止

en: Details copied
ja: 詳細をコピーしました

en: Copy Technical Details
ja: 技術的な詳細をコピー

en: Try Again
ja: 再試行

en: The “{}” codecs required to play this video could not be found
ja: このビデオの再生に必要な “{}” コーデックが見つかりませんでした

en: No plugin available for this media type
ja: このメディア形式に対応するプラグインがありません

en: Unable to install the required plugin
ja: 必要なプラグインをインストールできません

en: Install Plugin
ja: プラグインをインストール

en: Installing…
ja: インストール中…

en: “{}” codecs are required to play this video
ja: このビデオの再生には “{}” コーデックが必要です

en: Screenshot captured
ja: スクリーンショットをキャプチャしました

en: Show in Files
ja: 「ファイル」で表示

en: _Language
ja: 言語(_L)

en: _Subtitles
ja: 字幕(_S)

en: _Repeat
ja: 繰り返し(_R)

en: Rotate
ja: 回転

en: Playback Speed
ja: 再生速度

en: Rotate Left
ja: 左に回転

en: Rotate Right
ja: 右に回転

en: Playback Options
ja: 再生オプション

en: General
ja: 全般

en: Show Shortcuts
ja: ショートカットを表示

en: Open Video
ja: ビデオを開く

en: Video Options
ja: ビデオオプション

en: Take Screenshot
ja: スクリーンショットを撮る

en: Close Window
ja: ウィンドウを閉じる

en: Quit
ja: 終了

en: Volume
ja: 音量

en: Increase Volume
ja: 音量を上げる

en: Decrease Volume
ja: 音量を下げる

en: Mute/Unmute
ja: ミュート/ミュート解除

en: View
ja: 表示

en: Toggle Fullscreen
ja: 全画面表示を切り替え

en: Exit Fullscreen
ja: 全画面表示を終了

en: Playback
ja: 再生

en: Play/Pause
ja: 再生/一時停止

en: Go Back 10 Seconds
ja: 10秒戻る

en: Go Forward 10 Seconds
ja: 10秒進む

en: Adjust Volume
ja: 音量を調整

en: _New Window
ja: 新しいウィンドウ(_N)

en: _Open…
ja: 開く(_O)…

en: Show in _Files
ja: 「ファイル」で表示(_F)

en: Take _Screenshot
ja: スクリーンショットを撮る(_S)

en: _Keyboard Shortcuts
ja: キーボードショートカット(_K)

en: _About Video Player
ja: ビデオプレイヤーについて(_A)

en: Main Menu
ja: メインメニュー

en: Watch Videos
ja: ビデオを視聴

en: Drag and drop videos here
ja: ビデオをここにドラッグ＆ドロップ

en: Unable to Play Video
ja: ビデオを再生できません

en: Missing Plugin
ja: プラグインが見つかりません

en: Toggle Duration/Remaining
ja: 総再生時間/残り時間を切り替え

en: Resume
ja: 再開

en: Start Again
ja: 最初から再生

en: Video
ja: ビデオ

en: Subtitles
ja: 字幕
