showtime main - en to pa translation catalogue (72 entries)

en: Showtime
pa: ਸ਼ੋਅਟਾਈਮ

en: Video Player
pa: ਵਿਡੀਓ ਪਲੇਅਰ

en: Play videos
pa: ਵਿਡੀਓ ਨੂੰ ਚਲਾਓ

en: Video;Movie;Film;Clip;Player;Showtime;
pa: ਵਿਡੀਓ;ਵੀਡਿਓ;ਮੂਵੀ;ਫਿਲਮ;ਕਲਿੱਪ;ਪਲੇਅਰ;ਸ਼ੋਅਟਾਈਮ;

en: New Window
pa: ਨਵੀਂ ਵਿੰਡੋ

en: Watch without distraction
pa: ਬਿਨਾਂ ਰੁਕਾਵਟ ਦੇ ਵੇਖੋ

en: Play your favorite movies and video files without hassle. Showtime features simple playback controls that fade out of your way when you're watching, fullscreen, adjustable playback speed, multiple language and subtitle tracks, and screenshots — everything you need for a straightforward viewing experience.
pa: ਬਿਨਾਂ ਝੰਜਟ ਦੇ ਆਪਣੀਆਂ ਮਨਪਸੰਦ ਮੂਵੀ ਅਤੇ ਵਿਡੀਓ ਫ਼ਾਇਲਾਂ ਨੂੰ ਚਲਾਓ। ਸ਼ੋਅਟਾਈਮ (Showtime) ਵਿੱਚ ਸਰਲ ਜਿਹੇ ਪਲੇਅਬੈਕ ਕੰਟਰੋਲ ਹਨ, ਜੋ ਕਿ ਤੁਹਾਡੇ ਵਲੋਂ ਵੇਖਣ ਦੇ ਦੌਰਾਨ ਅਲੋਪ ਹੋ ਜਾਂਦੇ ਹਨ, ਪੂਰੀ ਸਕਰੀਨ, ਪਲੇਅਬੈਕ ਦੀ ਸਪੀਡ ਨੂੰ ਬਦਲਣਾ, ਕਈ ਭਾਸ਼ਾਵਾਂ ਅਤੇ ਸਬਟਾਈਟਲ ਟਰੈਕ, ਸਕਰੀਨਸ਼ਾਟ — ਸਿੱਧੇ ਤੇ ਸਰਲ ਵੇਖਣ ਦੇ ਤਜਰਬੇ ਲਈ ਤੁਹਾਨੂੰ ਚਾਹੀਦੀ ਹਰ ਚੀਜ਼ ਹੈ।

en: The app playing a video
pa: ਵਿਡੀਓ ਚਲਾਉਣ ਵਾਲੀ ਐਪ

en: What to show in the end timestamp position
pa: ਸਮਾਂ ਹੱਦ ਖਤਮ ਹੋਣ ਦੀ ਸਥਿਤੀ ਉੱਤੇ ਕੀ ਦਿਖਾਉਣਾ ਹੈ

en: E.g. total duration of the video or the amount of time remaining
pa: ਜਿਵੇਂ ਕਿ ਵੀਡੀਓ ਦਾ ਕੁੱਲ ਸਮਾਂ ਜਾਂ ਬਾਕੀ ਰਹਿੰਦਾ ਸਮਾਂ

en: Playing a video
pa: ਵੀਡੀਓ ਚੱਲ ਰਹੀ ਹੈ

en: Unknown Title
pa: ਅਣਪਛਾਤਾ ਟਾਈਟਲ

en: Play
pa: ਚਲਾਓ

en: Pause
pa: ਰੋਕੋ

en: Screenshot captured
pa: ਸ਼ਕਰੀਨਸ਼ਾਟ ਲਿਆ ਗਿਆ

en: Show in Files
pa: ਫ਼ਾਇਲਾਂ ਵਿੱਚ ਵੇਖਾਓ

en: Video
pa: ਵਿਡੀਓ

en: Subtitles
pa: ਸਬ-ਟਾਈਟਲ

note: Translators: The variable is the number of channels in an audio track
en: Undetermined, {} Channel | Undetermined, {} Channels
pa[0]: ਨਾ-ਪਛਾਣਿਆ, {} ਚੈਨਲ
pa[1]: ਨਾ-ਪਛਾਣਿਆ, {} ਚੈਨਲ

en: Undetermined
pa: ਨਾ-ਪਛਾਣਿਆ

en: No Audio
pa: ਕੋਈ ਆਡੀਓ ਨਹੀਂ

en: None
pa: ਕੋਈ ਨਹੀਂ

en: Undetermined Language
pa: ਨਾ-ਪਛਾਣੀ ਭਾਸ਼ਾ

en: Add Subtitle File…
pa: …ਸਬ-ਟਾਈਟਲ ਫ਼ਾਇਲ ਨੂੰ ਜੋੜੋ

en: Details copied
pa: ਵੇਰਵਿਆਂ ਨੂੰ ਕਾਪੀ ਕੀਤਾ

en: Copy Technical Details
pa: ਤਕਨੀਕੀ ਵੇਰਵਿਆਂ ਨੂੰ ਕਾਪੀ ਕਰੋ

en: The “{}” codecs required to play this video could not be found
pa: ਇਸ ਵਿਡੀਓ ਨੂੰ ਚਲਾਉਣ ਲਈ ਚਾਹੀਦੇ “{}” ਕੋਡਕੇਕਸ ਨਹੀਂ ਲੱਭੇ

en: No plugin available for this media type
pa: ਇਸ ਮੀਡਿਆ ਕਿਸਮ ਵਾਸਤੇ ਕੋਈ ਪਲੱਗਇਨ ਨਹੀਂ ਹੈ

en: Unable to install the required plugin
pa: ਚਾਹੀਦੀ ਪਲੱਗਇਨ ਇੰਸਟਾਲ ਕਰਨ ਲਈ ਅਸਮਰੱਥ

en: Install Plugin
pa: ਪਲੱਗਇਨ ਨੂੰ ਇੰਸਟਾਲ ਕਰੋ

en: Installing…
pa: …ਇੰਸਟਾਲ ਕੀਤਾ ਜਾ ਰਿਹਾ ਹੈ

en: “{}” codecs are required to play this video
pa: ਇਸ ਵਿਡੀਓ ਨੂੰ ਚਲਾਉਣ ਲਈ “{}” ਕੋਡਕਸ ਚਾਹੀਦੇ ਹਨ

en: General
pa: ਆਮ

en: Show Shortcuts
pa: ਸ਼ਾਰਟਕੱਟ ਨੂੰ ਵੇਖਾਓ

en: Open Video
pa: ਵਿਡੀਓ ਨੂੰ ਖੋਲ੍ਹੋ

en: Take Screenshot
pa: ਸਕਰੀਨਸ਼ਾਟ ਲਵੋ

en: Close Window
pa: ਵਿੰਡੋ ਨੂੰ ਬੰਦ ਕਰੋ

en: Quit
pa: ਬਾਹਰ

en: Volume
pa: ਵਾਲੀਅਮ

en: Increase Volume
pa: ਵਾਲੀਅਮ ਨੂੰ ਵਧਾਓ

en: Decrease Volume
pa: ਵਾਲੀਅਮ ਨੂੰ ਘਟਾਓ

en: Mute/Unmute
pa: ਚੁੱਪ/ਨਾ-ਚੁੱਪ

en: View
pa: ਵੇਖੋ

en: Toggle Fullscreen
pa: ਪੂਰੀ ਸਕਰੀਨ ਲਈ ਬਦਲੋ

en: Exit Fullscreen
pa: ਪੂਰੀ ਸਕਰੀਨ ਤੋਂ ਬਾਹਰ

en: Playback
pa: ਚਲਾਓ

en: Play/Pause
pa: ਚਲਾਓ/ਰੋਕੋ

en: Go Back 10 Seconds
pa: 10 ਸਕਿੰਟ ਪਿੱਛੇ ਜਾਓ

en: Go Forward 10 Seconds
pa: 10 ਸਕਿੰਟ ਅੱਗੇ ਜਾਓ

en: _Open…
pa: …ਖੋਲ੍ਹੋ(_O)

en: Show in _Files
pa: ਫ਼ਾਇਲਾਂ ਵਿੱਚ ਵੇਖਾਓ(_F)

en: Take _Screenshot
pa: ਸਕਰੀਨਸ਼ਾਟ ਲਵੋ(_S)

en: _Keyboard Shortcuts
pa: ਕੀਬੋਰਡ ਸ਼ਾਰਟਕੱਟ(_K)

en: _About Showtime
pa: ਸ਼ੋਅਟਾਈਮ ਬਾਰੇ(_A)

en: Rotate
pa: ਘੁੰਮਾਓ

en: _Language
pa: ਭਾਸ਼ਾ(_L)

en: _Subtitles
pa: ਸਬਟਾਈਟਲ(_S)

en: _Repeat
pa: ਦੁਹਰਾਓ(_R)

en: Playback Speed
pa: ਚਲਾਉਣ ਦੀ ਗਤੀ

en: Rotate Left
pa: ਖੱਬੇ ਘੁੰਮਾਓ

en: Rotate Right
pa: ਸੱਜੇ ਘੁੰਮਾਓ

en: Main Menu
pa: ਮੁੱਖ ਮੇਨੂ

en: Watch Videos
pa: ਵਿਡੀਓ ਨੂੰ ਵੇਖੋ

en: Drag and drop videos here
pa: ਵਿਡੀਓ ਨੂੰ ਇੱਥੇ ਲਿਆਓ

en: Open…
pa: …ਖੋਲ੍ਹੋ

en: Unable to Play Video
pa: ਵਿਡੀਓ ਚਲਾਉਣ ਲਈ ਅਸਮਰੱਥ ਹੈ

en: Missing Plugin
pa: ਪਲੱਗਇਨ ਮੌਜੂਦ ਨਹੀਂ ਹੈ

en: Adjust Volume
pa: ਵਾਲੀਅਮ ਨੂੰ ਠੀਕ ਕਰੋ

en: Playback Options
pa: ਪਲੇਅਬੈਕ ਚੋਣਾਂ

en: Toggle Duration/Remaining
pa: ਪੂਰਾ ਸਮੇਂ/ਬਾਕੀ ਰਹਿੰਦੇ ਸਮੇਂ ਵਿੱਚ ਬਦਲੋ

en: Resume
pa: ਮੁੜ-ਚਲਾਓ

en: Start Again
pa: ਫੇਰ ਸ਼ੁਰੂ ਕਰੋ
