showtime main - en to sv translation catalogue (75 entries)

en: Video Player
sv: Videospelare

en: Play videos
sv: Spela videoklipp

en: Video;Movie;Film;Clip;Player;Showtime;
sv: Video;Film;Klipp;Spelare;Showtime;

en: New Window
sv: Nytt fönster

en: Watch without distraction
sv: Titta utan distraktioner

en: Play your favorite movies and video files without hassle. Video Player features simple playback controls that fade out of your way when you're watching, fullscreen, adjustable playback speed, multiple language and subtitle tracks, and screenshots — everything you need for a straightforward viewing experience.
sv: Spela upp dina favoritfilmer och videofiler utan problem. Videospelare har enkla uppspelningskontroller som tonar bort medan du tittar, helskärmsläge, justerbar uppspelningshastighet, flera språk- och undertextspår, och skärmbilder — allt du behöver för okomplicerad visning.

en: The app playing a video
sv: Programmet som spelar upp ett videoklipp

en: What to show in the end timestamp position
sv: Vad som ska visas på sluttidsstämpelns position

en: E.g. total duration of the video or the amount of time remaining
sv: T.ex. total längd på videoklippet eller tiden som återstår

en: Playing a video
sv: Spelar ett videoklipp

en: Unknown Title
sv: Okänd titel

note: Translators: The variable is the number of channels in an audio track
en: Undetermined, {} Channel | Undetermined, {} Channels
sv[0]: Ej identifierat, {} kanal
sv[1]: Ej identifierat, {} kanaler

en: Undetermined
sv: Ej identifierat

en: No Audio
sv: Inget ljud

en: None
sv: Ingen

en: Undetermined Language
sv: Ej identifierat språk

en: Add Subtitle File…
sv: Lägg till undertextfil…

en: Play
sv: Spela

en: Pause
sv: Pausa

en: Details copied
sv: Detaljer kopierade

en: Copy Technical Details
sv: Kopiera tekniska detaljer

en: Try Again
sv: Försök igen

en: No plugin available for this media type
sv: Ingen insticksmodul tillgänglig för denna mediatyp

en: Unable to install the required plugin
sv: Kunde inte installera insticksmodulen som krävs

en: Installing…
sv: Installerar…

en: “{}” codecs are required to play this video
sv: ”{}”-kodekar krävs för att spela upp denna video

en: Install Plugin
sv: Installera insticksmodul

en: The “{}” codecs required to play this video could not be found
sv: ”{}”-kodekarna som krävs för att spela upp denna video kunde inte hittas

en: Try Anyway
sv: Försök ändå

en: Screenshot captured
sv: Skärmbild tagen

en: Show in Files
sv: Visa i Filer

en: _Language
sv: _Språk

en: _Subtitles
sv: _Undertexter

en: _Repeat
sv: Upp_repa

en: Rotate
sv: Rotera

en: Playback Speed
sv: Uppspelningshastighet

en: Rotate Left
sv: Rotera åt vänster

en: Rotate Right
sv: Rotera åt höger

en: Playback Options
sv: Uppspelningsalternativ

en: General
sv: Allmänt

en: Show Shortcuts
sv: Visa kortkommandon

en: Open Video
sv: Öppna video

en: Video Options
sv: Videoalternativ

en: Take Screenshot
sv: Ta skärmbild

en: Close Window
sv: Stäng fönster

en: Quit
sv: Avsluta

en: Volume
sv: Volym

en: Increase Volume
sv: Öka volymen

en: Decrease Volume
sv: Sänk volymen

en: Mute/Unmute
sv: Tysta/aktivera ljud

en: View
sv: Visa

en: Toggle Fullscreen
sv: Växla helskärmsläge

en: Exit Fullscreen
sv: Lämna helskärmsläge

en: Playback
sv: Uppspelning

en: Play/Pause
sv: Spela/Pausa

en: Go Back 10 Seconds
sv: Gå tillbaka 10 sekunder

en: Go Forward 10 Seconds
sv: Gå framåt 10 sekunder

en: Adjust Volume
sv: Justera volym

en: _New Window
sv: _Nytt fönster

en: _Open…
sv: Ö_ppna…

en: Show in _Files
sv: Visa i _Filer

en: Take _Screenshot
sv: Ta _skärmbild

en: _Keyboard Shortcuts
sv: _Tangentbordsgenvägar

en: _About Video Player
sv: _Om Videospelare

en: Drop Video to Play
sv: Släpp videoklipp att spela upp

en: Main Menu
sv: Huvudmeny

en: Watch Videos
sv: Se videoklipp

en: Drag and drop videos here
sv: Dra och släpp videoklipp här

en: Open…
sv: Öppna…

en: Unable to Play Video
sv: Kunde inte spela upp videoklipp

en: Missing Plugin
sv: Saknar insticksmodul

en: Toggle Duration/Remaining
sv: Växla längd/återstående

en: Resume
sv: Fortsätt

en: Start Again
sv: Börja om

en: Subtitles
sv: Undertexter
