gscrot-plugins-bash - en to ar translation catalogue (87 entries)

en: Grayscale
ar: درجات الرمادي

en: Effect
ar: التأثير

en: Turn the image into a grayscale image (256 shades)
ar: تحويل الصورة إلى تدرج الرمادي (256 لون)

en: Offset
ar: الإزاحة

en: Give the picture an offset with itself as background
ar: إعطاء الصّورة إزاحة مع نفسها كخلفية

en: Raise Border
ar: الترفيع في الحدود

en: Raise a rectangular 3d-border
ar: الترفيع في الحدود 3D المستطيليّة

en: Soft Edges
ar: حواف ناعمة

en: Add soft edges around the image
ar: إضافة حدود ناعمة حول محيط الصّورة

en: Sunk Border
ar: حدود عميقة

en: Add an inverted 3d border to the image
ar: إضافة حواف معكوسة ثلاثية الأبعاد للصورة

en: Torned Paper
ar: ورقة ممزّقة

en: Add a torn-like border to the image
ar: إضافة حواف ممزّقة للصورة

en: Autocrop
ar: اقتصاص تلقائي

en: Tool
ar: أداة

en: Remove empty borders from the image
ar: إزالة الحدود الفارغة من الصورة

en: 3D reflection
ar: إنعكاس ثلاثي الأبعاد

en: Adds a fading reflection below an image and views it in perspective
    
    Based on a script by Fred Weinhaus
    
    http://www.fmwconcepts.com/imagemagick/3Dreflection/index.php
ar: إضافة انعكاس متلاشي أسفل الصورة ومشاهدتها من جانب منظوري
    
    استنادا للبرنامج النصي لـ Fred Weinhaus
    
    http://www.fmwconcepts.com/imagemagick/3Dreflection/index.php

en: Rotation:
ar: الدوران:

en: Perseptive rotation around left edge of image
ar: دوران مميّز حول الحافة اليسرى للصورة

en: Fade:
ar: التلاشي:

en: Fade percent for mirror image
ar: نسبة تلاشي الصورة طبق الأصل

en: Opacity:
ar: التعتيم:

en: Opacity percent applied to whole mirror image
ar: نسبة التعميم المسلّطة على كافة الصّورة طبق الأصل

en: Perspective exaggeration factor
ar: عامل المبالغة في المنظور

en: Gap:
ar: الفجوة:

en: Gap between image and mirror in pixels
ar: الفجوة بين الصّورة و المرأة بالبيكسل

en: Zoom:
ar: التقريب:

en: Zoom factor for output image
ar: عامل التكبير للصورة النهائيّة

en: Background color
ar: اللون الخلفي

en: Choose background color
ar: اختيار اللون الخلفي

en: Error while executing plugin %s.
ar: خطأ عند تنفيذ المُلحق %s.

en: There was an error executing the plugin.
ar: حدث خطأ أثناء تنفيذ المُلحق.

en: 3D rotate
ar: تعاقب 3D

en: Applies a perspective distortion to an image
    
    Based on a script by Fred Weinhaus
    
    http://www.fmwconcepts.com/imagemagick/3Drotate/index.php
ar: تطبيق تشويه لمنظور الصّورة
    
    استنادا للبرنامج النصي لـ Fred Weinhaus
    
    http://www.fmwconcepts.com/imagemagick/3Drotate/index.php

en: Rotation around image vertical centerline
ar: الدوران حول المحور العمودي للصورة

en: Rotation around image horizontal centerline
ar: الدوران حول المحور الأفقي للصورة

en: Rotation around the image center
ar: الدوران حول المحور المركزي للصورة

en: Output zoom factor; where value > 1 means zoom in and < 1 means zoom out
ar: ناتج عامل التكبير ، النتيجة > 1 يعني تكبير أمّا < 1 يعني تصغيير للصورة

en: Auto:
ar: آلي

en: off - No automatic adjustment
    
    c - Center bounding box in output
    
    zc - Zoom to fill and center bounding box in output
    
    out - Creates an output image of size needed to hold the transformed image
ar: off ـ لا وجود لضبط تلقائي 
    
    c ـ  مربّع وسط المحيط عند الإنتاج
    
    zc ـ  تكبير لملئ و إنتاج المربّع المحيط عند الإنتاج
    
    out ـ  صناعة صورة نهائيّة حسب المقاييس المطلوبة للإحتفاظ بالصورة المتغيّرة

en: Sky color
ar: لون السّماء

en: Choose sky color
ar: إختيار لون السّماء

en: Barrel Distortion
ar: برميل التشويه

en: Apply a distortion effect to your screenshot
ar: تطبيق تأثير التشويه لقطعة من الصّورة

en: A:
ar: أ :

en: B:
ar: ب :

en: C:
ar: ج :

en: D:
ar: د :

en: The parameter d describes the linear scaling of the image. Using d=1, and a=b=c=0 leaves the image as it is. Choosing other d-values scales the image by that amount. a,b and c distort the image. Using negative values shifts distant points away from the center.
    
    Defined by Barrel Correction Distortion, by Helmut Dersch.
    http://www.all-in-one.ee/~dersch/barrel/barrel.html
ar: المتغيّر د يصف مدى التحجيم الطّولي للصورة. باستعمال د=1  و أ=ب=0  الصّورة ستبقى نفسها. إختيار قيمة أخرى للمتغيّر د يغيّر حجم الصّورة حسب قيمة المتغيّر. أ ، ب و ج يشوّهون الصّورة.  و بإستعمال القيم السلبيّة تبتعد النقاط عن مركز الصّورة.
    
    معرّفة من قبل برميل تصحيح التشويه ، ل Helmut Dersh
    
    http://www.all-in-one.ee/~dersch/barrel/barrel.html

en: Bordereffects
ar: تأثيرات الحدود

en: Create various dispersion-like effects in the border of an image
    
    Based on a script by Fred Weinhaus
    
    http://www.fmwconcepts.com/imagemagick/bordereffects/index.php
ar: إنشاء مجموعة من التأثيرات مثل التشتّت على حدود الصّورة
    
    Based on a script by Fred Weinhaus
    
    http://www.fmwconcepts.com/imagemagick/bordereffects/index.php

en: Size:
ar: الحجم:

en: The size or dimension of the border region
ar: الحجم أو البعد عند المنطقة الحدوديّة

en: Density:
ar: الكثافة :

en: The frequency of detail in the border
ar: تواتر التفاصيل عند الحدود

en: Curviness:
ar: الإلتواء :

en: The curviness in the border features
ar: إلتواء في ملامح الحدود

en: Granularity:
ar: حبيبات :

en: The base grain size or pixelization size used to create the detail in the border
ar: قاعدة حجم البيكسال المستعمل لإنشاء تفاصيل الحدود

en: Pad:
ar: وسادة

en: The pad size of constant color around the perimeter of the border
ar: حجم اللون  لوسادة الألوان الثابتة حول محيط الحدود

en: Negate
ar: عكس

en: Invert the colors of the image
ar: عكس ألوان الصّورة

en: Channel
ar: قناة

en: Polaroid
ar: مستقطب الضوء

en: Make your screenshot look like a polaroid photo, add a caption, and even rotate it a little
ar: إجعل صورتك كصورة مستقطبة للضوء ، إضافة إسم توضيحي ، و حتّى تدور الصورة قليلا

en: Text:
ar: النص:

en: There are several wild-cards available, like
    %Y = year
    %m = month
    %d = day
    %T = time
ar: %Y = السنة
    %m = الشهر
    %d = اليوم
    %T = السّاعة

en: Font size:
ar: حجم الخط:

en: Gravity:
ar: الجاذبية:

en: Stroke color
ar: لون الجرة

en: Choose stroke color
ar: اختر لون خط الرسم

en: Resize
ar: تغيير الحجم

en: Resize your screenshot
ar: تغيير حجم صورتك

en: Sepia
ar: تأثير اللّون البنّي الدّاكن

en: Add sepia color toning to the image
ar: إضافة لون داكن لتنغيم الصورة

en: Sepia tone
ar: بني داكن tone

en: Hard Shadow
ar: ظلّ ثابت

en: Add a shadow to the image on a transparent background
ar: إضافة ضلّ للصورة داخل صورة شفّافة

en: Direction
ar: الاتجاه:

en: The direction of the shadow
ar: إتّجاه الضلّ

en: Color
ar: اللون

en: Choose color
ar: اختار اللون

en: The color of the shadow
ar: لون الظل

en: Watermark
ar: علامة مائيّة

en: Add a custom text watermark to your screenshot
ar: إضافة علامة نصيّة مائيّة لقطعة الشّاشة
