shutter - en to bs translation catalogue (21 entries)

en: Rotation:
bs: Rotacija:

en: Perspective exaggeration factor
bs: Perspektivni faktor preuveličavanja

en: Zoom:
bs: Uvećanje:

en: Background color
bs: Boja pozadine

en: Choose background color
bs: Odaberite boju pozadine

en: Error while executing plugin %s.
bs: Greška prilikom izvršavanja dodatka %s.

en: There was an error executing the plugin.
bs: Dogodila se greška prilikom izvršavanja dodatka.

en: 3D rotate
bs: 3D rotacija

en: Output zoom factor; where value > 1 means zoom in and < 1 means zoom out
bs: Izlazni faktor zumiranja; gdje vrijednost >1 znači uvećavanje i <1 znači umanjivanje

en: off - No automatic adjustment
    
    c - Center bounding box in output
    
    zc - Zoom to fill and center bounding box in output
    
    out - Creates an output image of size needed to hold the transformed image
bs: off - nema automatskog prilagođavanja
    
    c - centar za granični okvir u izlazni
    
    zc - uvećavanje za popunjavanje i centriranje u izlazni granični okvir
    
    out - kreira izlaznu sliku veličine potrebne za čuvanje transformisane slike

en: Sky color
bs: Boja neba

en: Choose sky color
bs: Odaberite boju neba

en: The parameter d describes the linear scaling of the image. Using d=1, and a=b=c=0 leaves the image as it is. Choosing other d-values scales the image by that amount. a,b and c distort the image. Using negative values shifts distant points away from the center.
    
    Defined by Barrel Correction Distortion, by Helmut Dersch.
    http://www.all-in-one.ee/~dersch/barrel/barrel.html
bs: Parametar d opisuje linearno skaliranje slike.Korištenjem d=1 i a=b=c=0 ostavlja sliku kakva jeste.Biranjem ostalih vrijednosti slova d skalira sliku za određenu količinu. a,b i c iskrivljuju sliku.
    
    Definirano od Barrel Correction Distortion,od Helmut Dersch-a.
    http://www.all-in-one.ee/~dersch/barrel/barrel.html

en: Channel
bs: Kanal

en: Text:
bs: Tekst:

en: There are several wild-cards available, like
    %Y = year
    %m = month
    %d = day
    %T = time
bs: Postoji nekoliko džoker znakova kao:
    %Y = godina
    %m = mjesec
    %d = dan
    %T = vrijeme

en: Font size:
bs: Veličina slova:

en: Gravity:
bs: Gravitacija:

en: Stroke color
bs: Boja poteza

en: Choose stroke color
bs: Odaberite boju poteza

en: Sepia tone
bs: Sepija ton
