gscrot-plugins-bash - en to da translation catalogue (77 entries)

en: Grayscale
da: Gråtoner

en: Effect
da: Effekt

en: Turn the image into a grayscale image (256 shades)
da: Gør billedet til et billede i gråskala (256 nuancer)

en: Offset
da: Forskydning

en: Give the picture an offset with itself as background
da: Giv billedet en forskydning med sig selv som baggrund

en: Raise Border
da: Hæv kant

en: Raise a rectangular 3d-border
da: Hæv en rektangulær 3d-kant

en: Soft Edges
da: Bløde skygger

en: Add soft edges around the image
da: Tilføj bløde kanter på billedet

en: Sunk Border
da: Sænket kant

en: Add an inverted 3d border to the image
da: Føj en indadvendt 3D-kant til billedet

en: Torned Paper
da: Iturevet papir

en: Add a torn-like border to the image
da: Føj en itu-lignende kant til billedet

en: Autocrop
da: Autobeskær

en: Tool
da: Værktøj

en: Remove empty borders from the image
da: Fjern tomme kanter fra billedet

en: 3D reflection
da: 3D-reflektion

en: Adds a fading reflection below an image and views it in perspective
    
    Based on a script by Fred Weinhaus
    
    http://www.fmwconcepts.com/imagemagick/3Dreflection/index.php
da: Føjer en aftagende reflektion under et billede og viser det i perspektiv
    
    Baseret på et skript af Fred Weinhaus
    
    http://www.fmwconcepts.com/imagemagick/3Dreflection/index.php

en: Perseptive rotation around left edge of image
da: Perspektiv-rotation omkring venstre kant af billede

en: Fade:
da: Falmen:

en: Fade percent for mirror image
da: Falme-procent for spejlbillede

en: Opacity:
da: Uigennemsighed:

en: Opacity percent applied to whole mirror image
da: Uigennemsigtighedsprocent anvendt på hele spejlbilled

en: Perspective exaggeration factor
da: Perspektiv-overdrivelsesfaktor

en: Gap:
da: Mellemrum:

en: Gap between image and mirror in pixels
da: Mellemrum mellem billede og spejling i pixels

en: Zoom factor for output image
da: Zoom-faktor for output-billede

en: Background color
da: Baggrundsfarve

en: Choose background color
da: Vælg baggrundsfarve

en: Error while executing plugin %s.
da: Fejl under afvikling af udvidelse %s.

en: There was an error executing the plugin.
da: Der var en fejl under afvikling af udvidelsen.

en: 3D rotate
da: 3D rotation

en: Applies a perspective distortion to an image
    
    Based on a script by Fred Weinhaus
    
    http://www.fmwconcepts.com/imagemagick/3Drotate/index.php
da: Tilfører en perspektivforvrængning til et billede
    
    Baseret på et skript af Fred Weinhaus
    
    http://www.fmwconcepts.com/imagemagick/3Drotate/index.php

en: Rotation around image vertical centerline
da: Rotation omkring billedets lodrette centerlinje

en: Rotation around image horizontal centerline
da: Rotation omkring billede vandrette centerlinje

en: Rotation around the image center
da: Rotation omkring billedets centrum

en: Output zoom factor; where value > 1 means zoom in and < 1 means zoom out
da: Zoom faktor; hvor værdi > 1 betyder zoom ind og < 1 betyder zoom ud

en: off - No automatic adjustment
    
    c - Center bounding box in output
    
    zc - Zoom to fill and center bounding box in output
    
    out - Creates an output image of size needed to hold the transformed image
da: fra - Ingen automatisk tilpasning
    
    c  - Centrer omgivende boks i resultat
    
    zc - Zoom for at fylde og centrere omgivende boks i resultat
    
    out - Skaber et billedresultat i den størrelse som kræves for at holde det ændrede billede

en: Sky color
da: Sky farve

en: Choose sky color
da: Vælg sky farve

en: Barrel Distortion
da: Tøndeforvrængning

en: Apply a distortion effect to your screenshot
da: Tilføj en forvrængningseffekt til dit screenshot

en: The parameter d describes the linear scaling of the image. Using d=1, and a=b=c=0 leaves the image as it is. Choosing other d-values scales the image by that amount. a,b and c distort the image. Using negative values shifts distant points away from the center.
    
    Defined by Barrel Correction Distortion, by Helmut Dersch.
    http://www.all-in-one.ee/~dersch/barrel/barrel.html
da: Parameteren d beskriver den lineære skalering af billedet. Bruges d=1, og a=b=c=0 bevares billede som det er. Vælges andre d-værdier skaleres billedet med denne angivelse. a, b og c forvrænger billedet. Brug af negative værdier skifter sigtepunkterne væk fra centrum.
    
    Defineret af Barrel Correction Distortion, ved Helmut Dersch.
    http://www.all-in-one.ee/~dersch/barrel/barrel.html

en: Bordereffects
da: Kanteffekter

en: Create various dispersion-like effects in the border of an image
    
    Based on a script by Fred Weinhaus
    
    http://www.fmwconcepts.com/imagemagick/bordereffects/index.php
da: Opretter forskellige findelingslignende effekter i kanten af et billede
    
    Baseret på et skript af Fred Weinhaus
    
    http://www.fmwconcepts.com/imagemagick/bordereffects/index.php

en: Size:
da: Størrelse:

en: The size or dimension of the border region
da: Størrelsen eller dimensionen på kantområdet

en: Density:
da: Tæthed:

en: The frequency of detail in the border
da: Frekvensen af detaljer i kanten

en: Curviness:
da: Kurvehældning:

en: The curviness in the border features
da: Kurvehældningen i kantens egenskaber

en: Granularity:
da: Granularitet:

en: The base grain size or pixelization size used to create the detail in the border
da: Størrelsen på basiskorn eller pikseleringsstørrelsen brugt til at oprette detaljen i kanten

en: Pad:
da: Plade:

en: The pad size of constant color around the perimeter of the border
da: Størrelse på pladen af konstantfarven omkring omkredsen af kanten

en: Negate
da: Negativ

en: Invert the colors of the image
da: Omvend farverne fra billedet

en: Channel
da: Kanal

en: Make your screenshot look like a polaroid photo, add a caption, and even rotate it a little
da: Få dit skærmbillede til at ligne et polaroidfoto, tilføj en billedtekst, og rotér endda det en smule

en: Text:
da: Tekst:

en: There are several wild-cards available, like
    %Y = year
    %m = month
    %d = day
    %T = time
da: Der er adskillige jokertegn tilgængelige, så som
    %Y = år
    %m = måned
    %d = dag
    %T = tid

en: Font size:
da: Skriftstørrelse:

en: Gravity:
da: Tyngdekraft:

en: Stroke color
da: Stregfarve

en: Choose stroke color
da: Vælg stregfarve

en: Resize
da: Tilpas størrelse

en: Resize your screenshot
da: Tilpas størrelse på skærmbillede

en: Add sepia color toning to the image
da: Føj sepia-farvetoning til billedet

en: Hard Shadow
da: Hård skygge

en: Add a shadow to the image on a transparent background
da: Tilføj en skygge til billedet på en gennemsigtig baggrund

en: Direction
da: Retning

en: The direction of the shadow
da: Skyggens retning

en: Color
da: Farve

en: Choose color
da: Vælg farve

en: The color of the shadow
da: Farve på skyggen

en: Watermark
da: Vandmærke

en: Add a custom text watermark to your screenshot
da: Føj et selvvalgt tekstvandmærke til dit skærmbillede
