shutter - en to fi translation catalogue (78 entries)

en: Grayscale
fi: Harmaasävy

en: Effect
fi: Tehoste

en: Turn the image into a grayscale image (256 shades)
fi: Muuta kuva harmaasävyille (256 sävyä)

en: Offset
fi: Siirtymä

en: Give the picture an offset with itself as background
fi: Anna kuvalle siirtymä, jossa se on itse taustalla

en: Raise Border
fi: Nosta reunaa

en: Raise a rectangular 3d-border
fi: Suorakaiteen muotoisen 3d-reunaviivan nostaminen

en: Soft Edges
fi: Pehmeät reunat

en: Add soft edges around the image
fi: Lisää pehmeät reunat kuvan ympärille

en: Sunk Border
fi: Upotettu reunaviiva

en: Add an inverted 3d border to the image
fi: Käänteisen 3d-reunaviivan lisääminen kuvaan

en: Torned Paper
fi: Revitty paperi

en: Add a torn-like border to the image
fi: Lisää kuvaan revityn paperin kaltaiset reunat

en: Autocrop
fi: Automaattirajaus

en: Tool
fi: Työkalu

en: Remove empty borders from the image
fi: Poista tyhjät reunat kuvasta

en: 3D reflection
fi: 3D-heijastuma

en: Adds a fading reflection below an image and views it in perspective
    
    Based on a script by Fred Weinhaus
    
    http://www.fmwconcepts.com/imagemagick/3Dreflection/index.php
fi: Lisää häipyvä heijastus kuvan alapuolelle ja tarkastele sitä perspektiivinä
    
    Perustuu Fred Weinhausin skriptiin
    
    http://www.fmwconcepts.com/imagemagick/3Dreflection/index.php

en: Rotation:
fi: Kierto:

en: Perseptive rotation around left edge of image
fi: Perseptiivinen kierto kuvan vasemmassa reunassa

en: Fade:
fi: Häivytys:

en: Fade percent for mirror image
fi: Peilikuvan häivytyksen prosentti

en: Opacity:
fi: Peittävyys:

en: Opacity percent applied to whole mirror image
fi: Peittävyyden prosentti, jota sovelletaan koko peilikuvaan

en: Pef:
fi: Plk:

en: Perspective exaggeration factor
fi: Perspektiivin liioittelukerroin

en: Gap:
fi: Väli:

en: Gap between image and mirror in pixels
fi: Kuvan ja peilin välinen ero pikseleinä

en: Zoom:
fi: Suurenna:

en: Zoom factor for output image
fi: Suurennuskerroin ajettavalle kuvalle

en: Background color
fi: Taustaväri

en: Choose background color
fi: Valitse taustaväri

en: Error while executing plugin %s.
fi: Virhe suorittaessa liitännäistä %s.

en: There was an error executing the plugin.
fi: Virhe liitännäistä suorittaessa.

en: 3D rotate
fi: 3D-kierto

en: Applies a perspective distortion to an image
    
    Based on a script by Fred Weinhaus
    
    http://www.fmwconcepts.com/imagemagick/3Drotate/index.php
fi: Ottaa perspektiivin vääristymän käyttöön kuvassa
    
    Perustuu Fred Weinhausin skriptiin
    
    http://www.fmwconcepts.com/imagemagick/3Drotate/index.php

en: Rotation around image vertical centerline
fi: Kiertäminen kuvan pystysuuntaisen keskiviivan ympäri

en: Rotation around image horizontal centerline
fi: Kiertäminen kuvan vaakasuuntaisen keskiviivan ympäri

en: Rotation around the image center
fi: Kiertäminen kuvan keskuksen ympäri

en: Output zoom factor; where value > 1 means zoom in and < 1 means zoom out
fi: Ulostulon suurennuskerroin; missä arvo > 1 tarkoittaa lähentämistä ja < 1 tarkoittaa loitontamista

en: Auto:
fi: Automaattinen:

en: Sky color
fi: Taivaan väri

en: Choose sky color
fi: Valitse taivaan väri

en: Barrel Distortion
fi: Tynnyrivääristymä

en: Apply a distortion effect to your screenshot
fi: Vääristymätehosteen käyttäminen ruudunkaappauksessa

en: Bordereffects
fi: Reunatehosteet

en: Size:
fi: Koko:

en: The size or dimension of the border region
fi: Koko tai ulottuvuus reunukselle

en: Density:
fi: Tiheys:

en: The frequency of detail in the border
fi: Yksityiskohtien tiheys reunuksessa

en: Curviness:
fi: Kaarevuus:

en: The curviness in the border features
fi: Reunuksen kaarevuus on ominaista

en: Granularity:
fi: Rakeisuus:

en: The base grain size or pixelization size used to create the detail in the border
fi: Peruspiste tai pikselikoko, jota käytetään yksityiskohtien luomiseen reunuksessa

en: Negate
fi: Käänteinen

en: Invert the colors of the image
fi: Aseta käänteiset värit kuvaan

en: Channel
fi: Kanava

en: Make your screenshot look like a polaroid photo, add a caption, and even rotate it a little
fi: Tee ruudunkaappauksestasi polaroidikuva, lisää kuvateksti ja käännä sitä jopa vähäsen

en: Text:
fi: Teksti:

en: There are several wild-cards available, like
    %Y = year
    %m = month
    %d = day
    %T = time
fi: On olemassa useita villejä merkkejä saatavilla, kuten
    %Y = vuosi
    %m = kuukausi
    %d = päivä
    %T = aika

en: Font size:
fi: Kirjasinkoko:

en: Gravity:
fi: Painovoima:

en: Stroke color
fi: Viivan väri

en: Choose stroke color
fi: Valitse viivan väri

en: Resize
fi: Muuta kokoa

en: Resize your screenshot
fi: Muuta kuvakaappauksen kokoa

en: Sepia
fi: Seepia

en: Add sepia color toning to the image
fi: Lisää seepia-värisävyt kuvaan

en: Sepia tone
fi: Seepia sävy

en: Hard Shadow
fi: Kova varjostus

en: Add a shadow to the image on a transparent background
fi: Lisää varjo kuvaan läpinäkyvällä taustalla

en: Direction
fi: Suunta

en: The direction of the shadow
fi: Varjon suunta

en: Color
fi: Väri

en: Choose color
fi: Valitse väri

en: The color of the shadow
fi: Varjon väri

en: Watermark
fi: Vesileima

en: Add a custom text watermark to your screenshot
fi: Lisää omavalintainen vesileima kuvakaappaukseen
