shutter - en to he translation catalogue (71 entries)

en: Grayscale
he: גווני אפור

en: Effect
he: אפקט

en: Turn the image into a grayscale image (256 shades)
he: הפיכת התמונה לתמונה בגווני אפור (256 צללים)

en: Offset
he: היסט

en: Give the picture an offset with itself as background
he: הסטת התמונה על רקע התמונה עצמה

en: Raise Border
he: הגבהת מסגרת

en: Raise a rectangular 3d-border
he: הגבהת מסגרת תלת ממדית מרובעת

en: Soft Edges
he: קצוות רכים

en: Add soft edges around the image
he: הוספת קצוות רכים מסביב לתמונה

en: Sunk Border
he: מסגרת שקועה

en: Add an inverted 3d border to the image
he: הוספת מסגרת תלת ממדית הפוכה לתמונה

en: Torned Paper
he: נייר קרוע

en: Add a torn-like border to the image
he: הוספת גבולות דמויי קריעת דף לתמונה

en: Autocrop
he: חיתוך אוטומטי

en: Tool
he: כלי

en: Remove empty borders from the image
he: הסרת מסגרות ריקות מהתמונה

en: 3D reflection
he: השתקפות תלת ממד

en: Rotation:
he: הטייה:

en: Fade:
he: עמעום:

en: Fade percent for mirror image
he: אחוז העמעום לתמונת המראה

en: Opacity:
he: אטימות:

en: Opacity percent applied to whole mirror image
he: אחוז האטימות שחל על כל תמונת המראה

en: Perspective exaggeration factor
he: מקדם הגזמת פרספקטיבה

en: Gap:
he: מרווח:

en: Gap between image and mirror in pixels
he: המרווח שבין התמונה לבין ההשתקפות שלה בפיקסלים

en: Zoom:
he: מרחק מתצוגה:

en: Zoom factor for output image
he: מקדם התקריב של תמונת הפלט

en: Background color
he: צבע הרקע

en: Choose background color
he: בחירת צבע הרקע

en: Error while executing plugin %s.
he: שגיאה בעת הפעלת התוסף %s.

en: There was an error executing the plugin.
he: ארעה שגיאה בהפעלת התוסף.

en: 3D rotate
he: הטייה תלת מימדית

en: Output zoom factor; where value > 1 means zoom in and < 1 means zoom out
he: מקדם מרחק התצוגה בפלט; בעוד שערך הגדול מ־1 מייצג התקרבות וערך הקטן מ־1 מייצג התרחקות

en: Auto:
he: אוטומטית:

en: off - No automatic adjustment
    
    c - Center bounding box in output
    
    zc - Zoom to fill and center bounding box in output
    
    out - Creates an output image of size needed to hold the transformed image
he: off - ללא התאמה אוטומטית
    
    c - מירכוז התיבה התוחמת בפלט
    
    zc - התקרבות למילוי מרכז התיבה התוחמת בפלט
    
    out - יצירת פלט של גודל התמונה הנחוץ לאיחסון התמונה לאחר ההמרה

en: Sky color
he: צבע השמיים

en: Choose sky color
he: בחירת צבע השמיים

en: A:
he: א:

en: B:
he: ב:

en: C:
he: ג:

en: D:
he: ד:

en: The parameter d describes the linear scaling of the image. Using d=1, and a=b=c=0 leaves the image as it is. Choosing other d-values scales the image by that amount. a,b and c distort the image. Using negative values shifts distant points away from the center.
    
    Defined by Barrel Correction Distortion, by Helmut Dersch.
    http://www.all-in-one.ee/~dersch/barrel/barrel.html
he: הפרמטר ד מציין את שינוי הגודל בצורה קווית של התמונה. על ידי הגדרת ד=1 ו־"א=ב=ג=0" התמונה תשאר כמו שהיא. בחירת ערכי אחרים ל־"ד" משנה את גודל התמונה באותו היחס. א, ב ו־ג מעוותים את התמונה. על ידי שימוש בערכים שליליים יזוזו הנקודות המרוחקות הרחק מן המרכז.
    
    הוגדר על ידי עיוות לתיקון חבית, נכתב על ידי Helmut Dersch.
    http://www.all-in-one.ee/~dersch/barrel/barrel.html

en: Size:
he: גודל:

en: The size or dimension of the border region
he: גודל או ממדי אזור המסגרת

en: Density:
he: צפיפות:

en: The frequency of detail in the border
he: תדירות הפירוט במסגרת

en: Curviness:
he: עקלקלות

en: The curviness in the border features
he: העקלקלות במאפייני המסגרת

en: Negate
he: תשליל

en: Invert the colors of the image
he: הפיכת צבעי התמונה

en: Channel
he: ערוץ

en: Polaroid
he: פולרויד

en: Make your screenshot look like a polaroid photo, add a caption, and even rotate it a little
he: שינוי כתמונה כדי שתיראה כמו תמונת פולרויד, ניתן גם להוסיף כותרת ואפילו להטעות מעט

en: Text:
he: טקסט:

en: There are several wild-cards available, like
    %Y = year
    %m = month
    %d = day
    %T = time
he: ישנם כמה תגיות זמינות
    %Y = שנה
    %m = חודש
    %d = יום
    %T = שעה

en: Font size:
he: גודל הגופן:

en: Gravity:
he: כוח המשיכה:

en: Stroke color
he: צבע קו המתאר

en: Choose stroke color
he: בחירת צבע קו המתאר

en: Resize
he: שינוי גודל

en: Resize your screenshot
he: שינוי גודל צילום המסך שלך

en: Sepia tone
he: גווני התיישנות

en: Hard Shadow
he: צל כבד

en: Add a shadow to the image on a transparent background
he: הוספת צל לתמונה על רקע שקוף

en: Direction
he: כיוון

en: The direction of the shadow
he: כיוון הצל

en: Color
he: צבע

en: Choose color
he: בחירת צבע

en: The color of the shadow
he: צבע הצל

en: Watermark
he: סימן מים

en: Add a custom text watermark to your screenshot
he: הוספת סימן מים עם טקסט משלך לצילום המסך שלך
