shutter - en to hi translation catalogue (29 entries)

en: Grayscale
hi: ग्रेस्केल

en: Effect
hi: प्रभाव

en: Turn the image into a grayscale image (256 shades)
hi: इस चित्र को ग्रेय्स्काले में परिवर्तित करें (२५६ शेड्स)

en: Offset
hi: पैमाना

en: Raise Border
hi: बॉर्डर उठाएँ

en: Raise a rectangular 3d-border
hi: एक ३ आयामी चौकोर बॉर्डर उठाएं

en: Soft Edges
hi: मुलायम किनारे

en: Add soft edges around the image
hi: चित्र के चारों और मुलायम किनारे डालें

en: Add an inverted 3d border to the image
hi: चित्र में उल्टा ३ आयामी बॉर्डर डालें

en: Torned Paper
hi: फटा कागज़

en: Add a torn-like border to the image
hi: चित्र में फटे-हुए कागज़ की तरह बॉर्डर दालेइन

en: Autocrop
hi: स्वचालित कांट-छांट करें

en: Tool
hi: साधन

en: Remove empty borders from the image
hi: क्जित्र से खाली बॉर्डर्स हटाएं

en: 3D reflection
hi: ३ आयामी प्रतिबिंब

en: Adds a fading reflection below an image and views it in perspective
    
    Based on a script by Fred Weinhaus
    
    http://www.fmwconcepts.com/imagemagick/3Dreflection/index.php
hi: चित्र के नीचे एक  लुप्त होता प्रतिबिम्ब डालें और उसे दृष्टिकोण से दिखाए 
    
    Fred Weinhaus की स्क्रिप्ट पर आधारित 
    
    http://www.fmwconcepts.com/imagemagick/3Dreflection/index.php

en: Rotation:
hi: परिक्रमणः

en: Perseptive rotation around left edge of image
hi: लेद्त एज पर दृष्टिकोण से रोटेट करें

en: Fade:
hi: फीका:

en: Fade percent for mirror image
hi: फीका करने का प्रतिशत

en: Opacity:
hi: अपारदर्शिताः

en: Opacity percent applied to whole mirror image
hi: अपारदर्शिता प्रतिसह्त जो साड़ी प्रतिबिंब चित्र पर डाली जायेगी

en: Perspective exaggeration factor
hi: परिप्रेक्ष्य अतिशयोक्ति कारक

en: Gap:
hi: अंतर

en: Gap between image and mirror in pixels
hi: प्रतिबिम्ब और चित्र के बीच पिक्सेल्स में अंतर

en: Zoom:
hi: ज़ूमः

en: Zoom factor for output image
hi: ज़ूम करक उत्पाद चित्र के लिए

en: Background color
hi: पृष्ठभूमि का रंग

en: Choose background color
hi: प्रिष्ठाभूमी रंग चुने
