shutter - en to hu translation catalogue (78 entries)

en: Grayscale
hu: Szűrkeárnyalat

en: Effect
hu: Effekt

en: Turn the image into a grayscale image (256 shades)
hu: Alakítsa át a képet egy szürkeárnyalatos képpé (256 árnyék)

en: Offset
hu: Eltolás

en: Give the picture an offset with itself as background
hu: Hozzáad a képhez egy önmagától való eltolást, mint hátteret

en: Raise Border
hu: Kiemelt keret

en: Raise a rectangular 3d-border
hu: 3D-s, téglalap alakú keret kiemelése

en: Soft Edges
hu: Lágy szélek

en: Add soft edges around the image
hu: Lágy szél hozzáadása a kép köré

en: Sunk Border
hu: Süllyesztett szegély

en: Add an inverted 3d border to the image
hu: Invertált 3D szegélyt hozzáadása a képhez

en: Torned Paper
hu: Tépett papír

en: Add a torn-like border to the image
hu: Tépett papírhoz hasonló szegélyt hozzáadása a képhez

en: Autocrop
hu: Automatikus levágás

en: Tool
hu: Eszköz

en: Remove empty borders from the image
hu: A kép üres keretének eltávolítása

en: 3D reflection
hu: 3D visszaverődés

en: Adds a fading reflection below an image and views it in perspective
    
    Based on a script by Fred Weinhaus
    
    http://www.fmwconcepts.com/imagemagick/3Dreflection/index.php
hu: A képhez hozzáad egy elhalványodó visszaverődést és megjeleníti egy előnézetben
    
    Fred Weinhaus parancsfájlja alapján
    
    http://www.fmwconcepts.com/imagemagick/3Dreflection/index.php

en: Rotation:
hu: Forgatás:

en: Perseptive rotation around left edge of image
hu: Perspektíva forgatása a kép bal széle körül

en: Fade:
hu: Elhalványodás:

en: Fade percent for mirror image
hu: A tükörkép elhalványulásának százaléka

en: Opacity:
hu: Áttetszőség:

en: Opacity percent applied to whole mirror image
hu: A teljes tükörkép áttetszőségének százaléka

en: Pef:
hu: Perspektíva nagyítás:

en: Perspective exaggeration factor
hu: Perspektíva nagyításának faktora

en: Gap:
hu: Hézag:

en: Gap between image and mirror in pixels
hu: A kép és a tükörkép közötti hézag pixelben megadva

en: Zoom:
hu: Nagyítás:

en: Zoom factor for output image
hu: A kimeneti kép nagyításának faktora

en: Background color
hu: Háttérszín

en: Choose background color
hu: Háttérszín választása

en: Error while executing plugin %s.
hu: Hiba a(z) %s bővítmény végrehajtásakor.

en: There was an error executing the plugin.
hu: Hiba lépett fel a bővítmény végrehajtásakor.

en: 3D rotate
hu: 3D forgatás

en: Applies a perspective distortion to an image
    
    Based on a script by Fred Weinhaus
    
    http://www.fmwconcepts.com/imagemagick/3Drotate/index.php
hu: Perspektivikus torzítás alkalmazása a képen
    Fred Weinhaus parancsfájlja alapján
    http://www.fmwconcepts.com/imagemagick/3Drotate/index.php

en: Rotation around image vertical centerline
hu: Forgatás a kép függőleges tengelye körül

en: Rotation around image horizontal centerline
hu: Forgatás a kép vízszintes tengelye körül

en: Rotation around the image center
hu: Forgatás a kép közepe körül

en: Output zoom factor; where value > 1 means zoom in and < 1 means zoom out
hu: Kimeneti nagyítás mérték; a > 1 érték nagyítást jelent, a < 1 érték pedig kicsinyítést

en: Auto:
hu: Automatikus:

en: Sky color
hu: Égszín

en: Choose sky color
hu: Égszín választása

en: Barrel Distortion
hu: Hengeres torzítás

en: Apply a distortion effect to your screenshot
hu: Torzítási effekt engedélyezése a képernyőképre

en: Bordereffects
hu: Kereteffektek

en: Size:
hu: Méret:

en: The size or dimension of the border region
hu: A szegély területének mérete vagy dimenziója

en: Density:
hu: Sűrűség:

en: The frequency of detail in the border
hu: A szegély részleteinek gyakorisága

en: Curviness:
hu: Görbülés:

en: The curviness in the border features
hu: A szegély görbülése

en: Granularity:
hu: Szemcsésség:

en: The base grain size or pixelization size used to create the detail in the border
hu: A szegély részleteinél használt pixelek vagy szemcsék mérete

en: Negate
hu: Tagadás

en: Invert the colors of the image
hu: Kép színeinek invertálása

en: Channel
hu: Csatorna

en: Make your screenshot look like a polaroid photo, add a caption, and even rotate it a little
hu: Készítsen képernyőképéből egy polaroid fotóhoz hasonló képet, adjon hozzá képaláírást, esetleg forgasson is rajta

en: Text:
hu: Szöveg:

en: There are several wild-cards available, like
    %Y = year
    %m = month
    %d = day
    %T = time
hu: Számos helyettesítő jel érhető el, például:
    %Y = év
    %m = hónap
    %d = nap
    %T = idő

en: Font size:
hu: Betűméret

en: Gravity:
hu: Vonzás:

en: Stroke color
hu: Ecsetszín

en: Choose stroke color
hu: Ecsetszín kiválasztása

en: Resize
hu: Átméretezés

en: Resize your screenshot
hu: Képernyőkép átméretezése

en: Sepia
hu: Szépia

en: Add sepia color toning to the image
hu: Szépia színárnyalat hozzáadása a képhez

en: Sepia tone
hu: Szépia árnyalat

en: Hard Shadow
hu: Kemény árnyék

en: Add a shadow to the image on a transparent background
hu: Árnyékolást hozzáadása a képhez az áttetsző háttérnél

en: Direction
hu: Irány

en: The direction of the shadow
hu: Az árnyék iránya

en: Color
hu: Szín

en: Choose color
hu: Szín kiválasztása

en: The color of the shadow
hu: Az árnyék színe

en: Watermark
hu: Vízjel

en: Add a custom text watermark to your screenshot
hu: Egyedi szöveges vízjel hozzáadása a képernyőképhez
