shutter - en to id translation catalogue (76 entries)

en: Grayscale
id: Skala Abu-abu

en: Effect
id: Efek

en: Turn the image into a grayscale image (256 shades)
id: Ubah gambar menjadi warna abu-abu (256 warna)

en: Offset
id: Mengimbangi

en: Give the picture an offset with itself as background
id: Berikan gambar yang diimbangi dengan dirinya sendiri sebagai latar belakang

en: Raise Border
id: Tingkatkan Batas

en: Raise a rectangular 3d-border
id: Membuat bingkai persegi 3d

en: Soft Edges
id: Ujung Lembut

en: Add soft edges around the image
id: Tambahkan ujung lembut di sekeliling gambar

en: Sunk Border
id: Batas Tenggelam

en: Add an inverted 3d border to the image
id: Tambahkan bingkai 3d terbalik ke gambar

en: Torned Paper
id: Kertas Robek

en: Add a torn-like border to the image
id: Tambahkan batas mirip sobekan pada gambar

en: Tool
id: Alat

en: Remove empty borders from the image
id: Buang bingkai kosong dari gambar

en: 3D reflection
id: pantulan 3D

en: Adds a fading reflection below an image and views it in perspective
    
    Based on a script by Fred Weinhaus
    
    http://www.fmwconcepts.com/imagemagick/3Dreflection/index.php
id: Tambahkan fading reflection di bawah gambar dan menampilkannya
    dalam perspektif.
    
    
    Berdasarkan skrip Fred Weinhaus
    
    
    http://www.fmwconcepts.com/imagemagick/3Dreflection/index.php

en: Rotation:
id: Rotasi:

en: Perseptive rotation around left edge of image
id: Rotasi perspektif di pinggir kiri gambar

en: Fade:
id: Pudar:

en: Fade percent for mirror image
id: Persentase pudar untuk cerminan gambar

en: Opacity:
id: Opasitas:

en: Opacity percent applied to whole mirror image
id: Persen keburaman untuk seluruh citra cerminan

en: Perspective exaggeration factor
id: Perspektif faktor yang berlebihan

en: Gap:
id: Jarak:

en: Gap between image and mirror in pixels
id: Jarak antara gambar dan cermin di piksel

en: Zoom:
id: Perbesar:

en: Zoom factor for output image
id: Faktor perbesaran untuk gambar keluaran

en: Background color
id: Warna latar belakang

en: Choose background color
id: Pilih warna latar belakang

en: Error while executing plugin %s.
id: Kesalahan saat mengeksekusi plugin %s.

en: There was an error executing the plugin.
id: Ada kesalahan mengeksekusi plugin.

en: 3D rotate
id: putar 3D

en: Applies a perspective distortion to an image
    
    Based on a script by Fred Weinhaus
    
    http://www.fmwconcepts.com/imagemagick/3Drotate/index.php
id: Menerapkan distorsi perspektif pada sebuah citra
    
    Berdasarkan skrip karya Fred Weinhaus
    
    http://www.fmwconcepts.com/imagemagick/3Drotate/index.php

en: Rotation around image vertical centerline
id: Putar di sekeliling garis pusat vertikal gambar

en: Rotation around image horizontal centerline
id: Putar di sekeliling garis pusat horizontal gambar

en: Rotation around the image center
id: Putar di sekeliling pusat gambar

en: Output zoom factor; where value > 1 means zoom in and < 1 means zoom out
id: Faktor perbesaran keluaran; dimana nilai > 1 adalah perbesaran dan < 1 adalah perkecilan

en: off - No automatic adjustment
    
    c - Center bounding box in output
    
    zc - Zoom to fill and center bounding box in output
    
    out - Creates an output image of size needed to hold the transformed image
id: off - Tanpa penyesuaian otomatis
    
    c - Tengahkan kotak berlari di output
    
    zc - Zoom untuk memenuhi dan menengahkan kotak berlari di output
    
    out - Buat sebuah citra output dengan ukuran yang diperlukan untuk menahan citra yang telah ditransformasikan

en: Sky color
id: Warna langit

en: Choose sky color
id: Pilih warna langit

en: Barrel Distortion
id: Distorsi Barrel

en: Apply a distortion effect to your screenshot
id: Menerapkan efek distorsi untuk screenshot Anda

en: The parameter d describes the linear scaling of the image. Using d=1, and a=b=c=0 leaves the image as it is. Choosing other d-values scales the image by that amount. a,b and c distort the image. Using negative values shifts distant points away from the center.
    
    Defined by Barrel Correction Distortion, by Helmut Dersch.
    http://www.all-in-one.ee/~dersch/barrel/barrel.html
id: Parameter d menjelaskan skala linear dari sebuah citra. Menggunakan d=1, dan a=b=c=0 membiarkan citra seperti apa adanya. Memilih nilai d yang lain akan menyesuaikan skala citra sebesar nilai tersebut. a,b dan c mendistorsi citra. Menggunakan nilai negatif akan menggeser menjauh dari titik tengah.
    
    Didefinisikan oleh Barrel Correction Distortion, oleh Helmut Dersch.
    http://www.all-in-one.ee/~dersch/barrel/barrel.html

en: Bordereffects
id: Efek batas

en: Create various dispersion-like effects in the border of an image
    
    Based on a script by Fred Weinhaus
    
    http://www.fmwconcepts.com/imagemagick/bordereffects/index.php
id: Membuat bermacam efek bubaran di tepian sebuah citra
    
    Berdasarkan script karya Fred Weinhaus
    
    http://www.fmwconcepts.com/imagemagick/bordereffects/index.php

en: Size:
id: Ukuran:

en: The size or dimension of the border region
id: Ukuran atau dimensi dari daerah pembatas

en: Density:
id: Kerapatan:

en: The frequency of detail in the border
id: Frekuensi detail di border

en: Curviness:
id: Kelengkungan:

en: The curviness in the border features
id: Kelengkungan di fitur tepian

en: The base grain size or pixelization size used to create the detail in the border
id: Ukuran butir dasar atau ukuran pikselisasi digunakan untuk membuat detil di tepian.

en: The pad size of constant color around the perimeter of the border
id: Ukuran pad dari warna yang konstan di sekeliling tepian

en: Negate
id: meniadakan

en: Invert the colors of the image
id: Membalikkan warna gambar

en: Channel
id: Kanal

en: Make your screenshot look like a polaroid photo, add a caption, and even rotate it a little
id: Membuat tampilan screenshot Anda seperti foto Polaroid, menambahkan keterangan, dan bahkan memutar itu sedikit

en: Text:
id: Teks:

en: There are several wild-cards available, like
    %Y = year
    %m = month
    %d = day
    %T = time
id: Ada beberapa wild-cards yang tersedia, antara lain
    %Y = tahun
    %m = bulan
    %d = hari
    %T = waktu

en: Font size:
id: Ukuran huruf:

en: Stroke color
id: Warna stroke

en: Choose stroke color
id: Memilih warna stroke

en: Resize
id: Ubah Ukuran

en: Resize your screenshot
id: Mengubah ukuran screenshot Anda

en: Add sepia color toning to the image
id: Tambahkan penyelarasan warna sepia pada citra

en: Sepia tone
id: Suasana sepia

en: Hard Shadow
id: Bayangan Keras

en: Add a shadow to the image on a transparent background
id: Tambahkan shadow untuk gambar pada background transparan

en: Direction
id: Arah

en: The direction of the shadow
id: Arah bayangan

en: Color
id: Warna

en: Choose color
id: Pilih warna

en: The color of the shadow
id: Warna bayangan

en: Watermark
id: Cap Air

en: Add a custom text watermark to your screenshot
id: Tambahkan teks cap air kustom untuk screenshot Anda
