shutter - en to ja translation catalogue (44 entries)

en: Effect
ja: エフェクト

en: Turn the image into a grayscale image (256 shades)
ja: 画像を(256階調)グレースケールにします。

en: Offset
ja: オフセット

en: Soft Edges
ja: ソフトエッジ

en: Add soft edges around the image
ja: 画像の周りをソフトに

en: Torned Paper
ja: 破れ紙

en: Add a torn-like border to the image
ja: 画像の周囲を破れた紙のようにします。

en: Autocrop
ja: 自動切り抜き

en: Tool
ja: ツール

en: Remove empty borders from the image
ja: 描画された部分が収まるように画像を切り抜きます

en: 3D reflection
ja: 3D反射

en: Rotation:
ja: 回転:

en: Fade:
ja: フェード:

en: Opacity:
ja: 不透明度:

en: Gap:
ja: ギャップ:

en: Zoom:
ja: ズーム:

en: Background color
ja: 背景色

en: Choose background color
ja: 背景色を選択してください

en: Error while executing plugin %s.
ja: %s プラグインの実行中にエラー発生

en: There was an error executing the plugin.
ja: プラグインの実行中にエラーが発生しました。

en: 3D rotate
ja: 3D回転

en: Auto:
ja: 自動

en: Size:
ja: サイズ:

en: Negate
ja: 反転

en: Invert the colors of the image
ja: 画像の色を反転

en: Channel
ja: チャンネル

en: Polaroid
ja: ポラロイド写真

en: Make your screenshot look like a polaroid photo, add a caption, and even rotate it a little
ja: スクリーンショットを説明文を加え、少し回転させ、ポラロイド写真のようにします。

en: Text:
ja: テキスト:

en: There are several wild-cards available, like
    %Y = year
    %m = month
    %d = day
    %T = time
ja: 以下のようなワイルドカードが使えます。
    %Y = 年
    %m = 月
    %d = 日
    %T = 時刻

en: Font size:
ja: フォントの大きさ:

en: Stroke color
ja: 線の色

en: Choose stroke color
ja: 線の色の選択

en: Resize
ja: サイズ変更

en: Resize your screenshot
ja: スクリーンショットのサイズ変更をします。

en: Sepia
ja: セピア

en: Add sepia color toning to the image
ja: 画像をセピア色にします。

en: Sepia tone
ja: セピア調

en: Hard Shadow
ja: ハードシャドウ

en: Direction
ja: 向き

en: The direction of the shadow
ja: 影の向き

en: Color
ja: 色

en: Choose color
ja: 色を選択

en: The color of the shadow
ja: 影の色
